JOH. BOTTINGA De Nederlanders uitgewezen De Leipziger- Messe feuilleton NOG MEER OP HUN KERFSTOK Complot op het spoor? MET LOONSTATEN GEKNOEID UIT DE STAATSCOURANT Leeraar opgelicht voor 30.000 Eerherstel kostte veel geld TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 26860 NVnnMIDDENSIANDS-BANK^ [AMERSFOORT EN OMSTREKEN AMERSFOORT Middenstands-Giro STOOMERS VOOR DE BATAAFSCHE DeZv^teOrcKidee HAAGSE SLAGERIJ 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1936 De verdachten inzake den roofoverval in Tuindorp Oostzaan AMSTERDAM, 3 September. Algemeen is men in kringen van de politie van oordcc.l dat de ar restatie van de twee Tuindorp Oostzaners Frans dc J. en Piet N. in verband met den roofoverval op den geldauto van de Nederland- sche Scheepsbouw Mijwelke 17 Januari plaats vond. niet alleen volledige opheldering in deze zaak zal brengen, doch mede in den dief stal van 6.000.— bij de tfnna Yer- schure aan de MeeuwcnJaan. Onafgebroken is dc recherche aan het speuren geweest en reeds kort na den overval werd terdenking gekoes terd tegen de beide thans gearresteerde jonge mannen. Wegens gebrek aan be wijsmateriaal kon nog niet tot hun aanhouding worden overgegaan. Het onderzoek wijst bovendien uit. dat De J. niet aan de overval had kunnen deelnemen, daar hij zich op dat tijd stip. dat deze op den Cornclis Douwes- weg plaats vond. op het kantoor der firma Yerschure bevond. Hij moest gekeurd worden in er- band met een evenlueele tewerkstelling doch kwam even te laat. Hij begaf zich daarna naar het kantoor met het ver zoek toch nog gekeurd te mogen wor den. Met een en ander ging geruirnen tijd heen en in deze periode werd de overval gepleegd. Dit alibi was voor de politie echter nog geen bewijs, dat De J. geen deel uitgemaakt had van het drietal mannen, dat den geldauto overviel. Uitgesloten was het bovendien geenszins, dat hii als bemiddelaar was opgetreden lui het koopen van den auto. Aan de verkoopers, die spoedig bekend waren, werden foto's van ver schillende verdachte personen geloond zoo ook van de J. en N., doch de koo- pers werden toen niet herkend. Steeds leidde het onderzoek echter in de rich- j-tiïig van Tuindorp Oostzaan. De ver- J denking van N. en De J. bleef beslaan. j hetgeen de politie deed besluiten hen alsnog te con fronteeren met de verkoo pers van het Markcnplein. Het resultaat hiervan is bekend. Pertinent werden zii als de twee per sonen herkend, die den auto een dag voor den overval hadden gekocht. De Jong wordt thans door de politie beschouwd als een medeplichtige in casu bemiddelaar bij den koop van den auto. Zijn medeplichtigheid aan den dief stal bij de firma Yerschure. waar op 2 November van het vorige jaar 6 mille pit een brandkast werden gestolen, staat reeds zoo goed als vast. Aan De J. zelvo is nog niet bekend, dat deze 'diefstal in verband wordt gebracht met den overval. Merkwaardig is, dat men bij de fir ma Verschil re waar De Jong de laatste maanden lot zijn arrestatie werkzaam was. in zijn absolute onschuld ver- trouwt. Hii staat hekend als een zeer ijverige jonge man. Yoor de politie staat zijn schuld echter vast. Mede in verhand met den inbraak bij Verschure worden meer arrestaties verwacht. De recherche onder leiding van den commissaris, den heer Schreuder, zou een belangrijk complot op het spoor zijn. waartoe de overvallers zoowel als 'de inbrekers zouden behooren. Waterstaatsambtenaar bena« deelt den Staat voor ruim 4300. AMSTERDAM, 3 September. Het nerechtshof onder presidium van mr. J. Jolles, behandelde vandaas de strafzaak teften den iO-jaritten ex-ambtenaar van den rijkswaterstaat Ie Alkmaar, verdacht van verduisterin in dienstbelrekking. IJc man, die een vertrouwenspositie be kleedde, had in 1934 met loonstaten ge knoeid. Hij had gefingeerde namen ingeschre ven en op deze wijze bedragen die z.g. waren uitbetaald, aan arbeiders, in eigen zak doen verdwijnen. Op deze wijze had hii den staat voor ruim 1 «00 benadeeld. De man legde een vol ledige bekentenis af, hii had het geld uitgegeven. Uit dc rapporten bleek, dat hij ver boven zijn stand had geleefd. De rechtbank te Alkmaar had hem op 21 Maart tot negen maanden gevan genisstraf veroordeeld. Het O.M., dat hooger beroep aantee- kende, had een jaar gerequireerd. Dc procureur-generaal, mr. Versteegh, achtte de verduistering hoogst ernstig. Vcrd. genoot het vertrouwen van zijn superieuren en hij verdiende een be hoorlijk salaris. Spreker was van mec- ning. dat de door de rechtbank opgeleg de straf te laag was. zoodat hii tlians. evenals de officier van justitie te Alk maar, een jaar gevangenisstraf requi- reerde. De verdediger, mr. De Groot, pleitte clementie. Arrest: 17 September. Onderscheiding Bij Kon. Besluit van 1 Augustus 1936 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau: C. C. Callenbach, re gent-penningmeester van het Prot.es- tantsch Gereformeerd burgerlijk wees huis, te Nijkerk. Onderwijs Bij K.B. van 1 September 1936 is lij delijk benoemd tot leerares aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Gronin gen: mej. S. li. Zand leven. Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij van 2 Septem ber 1936 is, te rekenen van 1 Septem ber 1936. aan Ir. A. K. Zweede, eervol ontslag verleend als tijdelijk vast-assis- lent aan de landbouwhoogeschonl te Wapeningen en benoemd tot tijdelijk adjunct-rijkstuinbouwconsulent. P.T.T. Bij K.B. van 28 Augustus 1936 is, met ingang van 1 October 1936, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den referendaris 2e klasse der poste rijen telegrafie en telefoni J. W. F. van Huls, aangewezen als directeur van het P. T. en T.-kantoor te Hoofd dorp-Haarlemmermeer. Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en telefonie 'is. met ingang van 1 October 1936, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Heeremeen de referendaris der P.T. en T W. .T. Meijer, thans directeur van het P.T. en T.-kantoor te Hoogezand. door de elastische zeer liehte Supinator- steun. Voetonderzoek op het May- voetspiegelapparaat gratis LANGESTRAAT 28 TEL. 59 Geraffineerd jongmensch te dezer zake gearres, teerd AMSTERDAM. 3 September. Een leeraar aan een peadagogische instel ling hier ter stede, is twee jaar gele den ontslagen door het bestuur. De man was het met dezen maatregel niet eens, hij meende onrechtvaardig ont slagen tc zijn, zoodat hij alles in het werk stelde om weer in zijn functies te worden hersteld. Een jongeman, waarvoor hij zich zeer interesseerde en die les van hem had gehad praatte dikwijls met hem over de kwestie en kwam op zekeren dag met het verhaal, dat. zich uit notabelen een commissie had gevormd die het hare wilde doen om het eerherstel te bevorderen doch die geheim wilde blijven. Daarvoor was echter geld noodig. Om zijn verhaal geloofwaardig te maken loonde hij ver schillende brieven keurige brieven, met klinkende briefhoofden en van fraaie handteekeningen voorzien. In den loop dor jaren zou hij niet minder dan f 30.000 van den leeraar hebben losgekregen. Op zeker oogenblik is de politie achter deze zaak gekomen en heeft den jongeman gister in zijn wo ning in de Plantagcbuurt gearresteerd Hij reed een auto en ook deze wagen is door de politie in beslag genomen. In Bussum had hij met een vriend sa men oen vliegenden winkel opgericht: de politic heeft, den winkel gesloten. De jongen, wiens raadsman Mr. Is. Coopman is, is in het hoofdbureau van politie ingesloten. Hij geeft toe, dat hij van den leeraar belangrijke som men heeft gekregen, endat hij die inderdaad aan „een soort comité" heeft afgedragen, zoodat hij zelf als werk tuig is gebruikt. De politie stelt naar deze belangrijke oplichtingszaak een uitvoerig onderzoek in, het staat wel vast. dat de „commissieleden", aanvan kelijk door verdachte genoemd, niets met de zaak hebben uit te staan. De jongeman had zelfs een secreta resse aangesteld, die de brieven zooge naamd uit naam der commissie, moest schrijven. Het staat nog niet vast, wie de valsche handteekeningen heeft ge zet. Verdachte houdt vol, dat hij ze niet heeft geplaatst. Een schriftkun dige zal dit uit moeten maken. De jon gen leefde ver boven zijn stand, hij maakte buitenlandsche reisjes en deed zich als een groot zakenman voor. Hii was verloofd en ten huize van zijn a.s. schoonouders had hii ziin kantoor. Ook deze had hii '\erfeld voor een commis sie tot eerherstel van den leeraar te werken. VRACHTWAGEN IN DE HEEREN GRACHT AMSTERDAM, 3 September. Een groote vrachtwagen van de expediteurs firma Dankmeijer en Ronday, is heden middag achteruit in de -Heerengracht gegleden. De groote bespannen wagen, die ledig was, zou van de Heeren gracht de brug opzwenken van de Blauwburgwal. Op de helling van de brug gekomen begon de wagen achter uit te glijden. Het paard kon het ge vaarte niet houden en dc wagen gleed achteruit in de gracht. Hij kwam te recht op het roer van het schip „Vios", waardoor de wagen niet geheel in de gracht terecht kwam, maar rechtop tegen den kant bleef staan. Het paard bleef op den wal. Ook de voerman kon tijdig uit den wagen springen. Onder groote belangstelling van het publiek heeft de brandweer de drenkeling weer op den wal gebracht. DIEFSTAL VAN SCHAPEN LEEUWARDEN, 3 Sept. Het ge rechtshof te Leeuwarden heeft heden den 52-jarigen koopman W. R., bijge naamd „De schrik der wouden", zonder vaste woonplaats, overeenkomstig het vonnis der rechtbank te Leeuwarden wegens diefstal van schapen uit de weide tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. DIRECTIE: A. H. MARTENS m Ook de heer De Heer reeds in ons land BERLIJN, 3 September. De drie van de vier Nederlanders, die zullen worden uitgewezen en die thans nog te Berlijn vertoeven (de vierde is reeds vertrokken), hebben volgens het Han delsblad mededeeling gekregen, dat de onderhandelingen over een evenlueele intrekking van het uitwijzingsbevel zijn mislukt, zoodat zij het Duitsche grond gebied zullen moeten verlaten. Naar omtrent de uitwijzing van de vier Nederlanders uit Duitsohland ver nomen wordt, is behalve de heer van Lith Harrebomee, ook de heer de Heer reeds in ons land aangekomen. Van het tijdstip van aankomst van de beide overigen had men te bevoegder plaatse nog geen mededeeling ontvangen. AMSTERDAM, 3 September. De afdeeling Amsterdam van de liberale staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft op Dinsdag 8 September a.s. des avonds te acht uur, naar aanleiding van de uitwijzing der vier Nederlanders ujt Duitsohland, een groote openbare pro- Test vergadering uitgeschreven in Bel- levue, ingang Leidschekade. Het woord zal worden gevoerd door dc leden der Tweede Kamer mr. G. A. Boon, en dr. I. H. J. Vos, zoomede door prof. mr. C. W. de Vries. Ook zal waarschijnlijk het woord worden gevoerd floor den partij-voorzit ter, het. lid der Tweede Kamer, mr. C. W. C. Wendelaar. EEN ONFRISCH BAD AMSTERDAM, 3 Sept. Hedenavond is aan de onevenzijde van de Reguliers gracht bij de Heerengracht een 32-ja- rige brievenbesteller, die per rijwiel naar huis keerde, aangereden door een hem achteropkomende motorfiets en daarbij in het water gevallen. Omstan ders, die onmiddellijk toeschoten, heb ben hem dadelijk weer op het droge gebracht. De wielrijder reed in de richting van den Weteringschans, geheel rechts van den weg, de motorrijder haalde hem in, stak de hand uit en zwenkte naar den wallekant met de bedoeling om daar zijn voertuig te parkeeren. De wielrijder kon toen niet meer uitwijken, waar door een aanrijding onvermijdelijk was, waarbij hij met zijn fiets het wa ter in werd geduwd, terwijl ook het motorrijder in de gracht gleed, nadat de berijder er nog bijtijds had weten af ie springen. Een en ander gebeurde voor de wo ning \an den motorrijder, waar de drenkeling van droge kleercn werd voorzien, waarna hij zijn weegs kon gaan. De rijwielen zullen morgen uit de gracht worden gehaald. DE KIEVIT NAAR INDIË AMSTERDAM, 3 Sept. Zaterdag morgen, 5 September a.s., zal het K L.M.-vliegtuig de Kievit van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het toestel zal bestaan uit de heeren C. Blaak (eerste bestuurder), C. Ch. Steensma (tweede bestuurder), W. J. van Huut (werktuig kundige) en H. J. Siemer (radiotelegra* fist). De post voor dit vliegtuig moet uiter lijk Vrijdagavond te Amsterdam zijn. AMERSFOORT 4 Sept. Hotel Jens a. d. Utrechtsche straat. Verkooping van 8 perceelen gras- gewas. 12 uur v.m. 8 Sept. „Concordia" Langestraat 113. Verkooping van diverse hofsteden, woonhuizen, wei- en bouwlanden bouwterreinen, bosch, hakhout, wegen enz., behoorende tot het landgoed „Schothorst" onder de gemeente Hoog land. 10 uur v.m. 9 Sept. Utrechtscheweg 64. Verkoo ping van een partij nieuwe meubelen. 2 uur n.m. 10 Sept. „Concordia" Langestraat 113. Verkooping van een winkelhuis aan de Utrechtscheweg 64, een koffiehuis a. h. Lieve Vrouwe Kerkhof 6 en 10, en het pakhuis a. h. L. Vrouwe Kerkhof 4. 8 uur n.m. BAARN 10 Sept. Hotel „de la Promenade". Verkooping van een blok van vier win kelhuizen aan de Laanstraat nos. 89a, b, c en d, benevens een woonhuis aan de Fredinand Huycklaan no. 42. 8 uur n.m. 23 Sept. Café „Bloemzicht". Verkoo ping van café „Bloemzicht" en woon huis met erf en grond. 8 uur n.m. 21 Sept. Hótel „de la Promenade". Veiling van villa a. d. Kpningsweg lb, benevens van een perceel grond. 8 uur n.m. Uit Nederland is veel vraag voor textielwaren Uit Leipzig wordt ons medegedeeld: Gedurende het verdere verloop van de najaarsbeurs blijft de gunstige stem ming, die den openingsdag kenmerkte, over het algemeen vrijwel bewaard. Er blijkt uit Nederland tamelijk veel vraag te zijn voor textielwaren, in hoofdzaak gebreide goederen, die op grond van de speciale jaarbeurscontin genten worden betrokken. Ook overi gens ondervindt de textiel- en confectie- groep goede belangstelling. Door het buitenland moeten flinke bestellingen zijn gedaan in de navolgende bran ches: glas, porceJein, ijzer- en staalwa- ren, huishoudelijke artikelen en keu- kenbenoodigdheden, lederwaren, uur werken, kuu6tnijverheid3producten en byouteriëen (de drie zooeven genoem de o-a ook met bestemming naar Zuid- Amerika), sportartikelen en automaten. Het heeft de aandacht getrokken, dat het buitenland zich zeer interesseerde voor fijne lederwaren-, die door expo santen uit Weenen waren tentoonge steld. Over de vraag voor Duitsche reke ning is men in de meeste afdeeling^n tevreden. Er zijn natuurlijk ook geval len, dat de handel minder wil vlotten en in dit opzicht wordt o.a. melding gemaakt van boeken, plaatwerken, kleinmeubelen en schoonheidsmidde len. In de afdeeling voor muziekinstru meuten is een druk bezoek, hetgeen echter tot dusver nog geen zaken van groote beteekenis heeft doen ontstaan. dqsmjdia. Grand Théatra. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Der Bettelstudent". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling 8.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2.30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Broadway-Bill". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Vertooning van de film „Musik im Blut". Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum FIéhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Go- bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentes6elaan. lederen dag van 6^8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 9 September. Amicitia. Louis Da vid s Revue: „Hoe maller, hoe mooier". S uur nam. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddy Walis en zijn ensemble. 8.15 uur n.m. 11 Sept. Kamergebouw. Vergade ring van de Kamer van Koophan del. 3 uur n.m. door Leger des Heils-Muziek-Korps positie van linnen etc. van de firma 12 September. Amicitia. Concert door Leger des Heils-Muziek-Keeps the Regent Hall band". 3 uur nam. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc van de firma van Dissel uit Eindhoven. UTRECHT 7 September. Tivoli. U.S.O. Volks concert. 8.15 uur n.m. Mooie opdrachten voor onze industrie Behalve het schip, dat de Bataafsche Petroleum Mij. onlangs in aanbouw gaf, heeft deze maatschappij opdracht ge geven voor den bouw van nog twee stoomers. Van de in totaal drie schepen dubbelschroef-tankers van elk 4000 ton, komen twee op stapel bij de Nederl. Scheepsbouw Mij. en een bij de Ned. Dok Mij. Zij worden voorzien van machines met een capaciteit van 2500 I.P.K. De Ned. Dok Mij. zal zoowel schip als machines leveren, terwijl „Werk spoor" de machines vervaardigt, welke bestemd zijn voor dc schepen, die de Ned. Scheepsbouw Mij. zal bouwen. Door GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 30) Carson keek hem scherp aan. Hij had hetzelfde van Wah Su ondervonden Sinds laatstgenoemde teruggekomen was van de jacht op Tresa, was hij een heel ander mensch geworden. Hij deed zijn werk met dezelfde accuratesse maar er was een gemis aan levendig heid in zijn bewegingen en een blik van angstige spanning in zijn oogen. „Die drie schijnen samen een geheim te bezitten." fluisterde Garson. „Arm strong, Tresa en Wah Su. Ik betwijfel of Murcheson daar wel ooit heelemaai achter zal komen" Een poosje later ging hij naar zijn bed want hij was vermoeid van het werk en uitgeput door het piekeren .over het mysterie, hetwelk zijn geluk had doen stranden Zelfs zijn droomen dreven den spot mei. hem, want zij de den de heerlijke dagen weer herleven, 'welke voor al'ijd voorbij waren. Hij ieeTde weer in de wondervolle periode- toen de schoone Tresa en hii Hij ontwaakte om de wreede ontgoo cheling te realiseeren en te constatee- Nadat hij zich gekleed had, zag hij. ren. dat het reeds hij-na half zeven was, dat. Murcheson op hem wachtte, dia hem met een verheugde stem goeden morgen wenschte en stond te popelen om zijn gevangene naar de boot te be geleiden en reeds dc handboeien in zijn jaszak deed rinkelen. Zij liepen teza men naar de loods en Carson haalde den sleutel te voorschijn, waarna hij de deur ontsloot Beide mannen staar den verbijsterd naar binnen want do loods was ledig. ACHTTIENDE HOOFDSTUK De achtervolging Murcheson uitte een vloek, zoodra hij voldoende op adem gekomen was. Hij vloog op het venster af en onderzocht da', vlug. Maar het was nog geen voet in het vierkant en de mogelijkheid was uitgesloten, dat een man zich daar doorheen zou hebben kunnen werken. Hij kwam opgewonden bij Carson te rug. „Wat weet U hiervan af?" „Ik Hoe bedoelt V dat eigenlijk?" „U hadt toch den sleutel?" „Die heb ik nog en de deur was secuur gesloten zooeven, zooals U zelf wel gezien heeft" „Ja, maar iemand moet hem in vrij heid gesteld hebben. Hij kon toch ze ker niet vanzelf verdwijnen Is er nog een andeion sleutel van dit hangslot?" „Neen. Ik moest zelfs telkens tijde lijk dezen sleutel afstaan aan den man, die hem zijn voedsel bracht. Ik kreeg 'm steeds dadelijk terug. Sedert gis teravond is de sleutel niet meer uit mijn bezit geweest." „Hoe weet U dat? U sliep toch." „U veronderstelt toch niet, dat ie mand in mijn tent geweest is en den sleutel onder mijn hoofdkussen van daan gehaald beeft, terwijl ik sliep?" „Zeker wel. Wist iemand, dat U dien sleutel onder Uw hoofdkussen bewaar de?" „Neen. Wacht even ja toch Wah Su wist het. Ik heb 'm één keer 's morgens vergeten. Wah Su vond den sleutel bij het opruimen van de tent en bracht 'm bij mij terug." Murcheson fronste de wenkbrauwen, toen hij Wah Su's naam hoorde. Een Chinees was in zijn oogen altijd een verdacht wezen. „Waar slaapt Wah Su?" „In eon tent achter de hut. Hij placht achter in mijn hut te slapen, voordat juffrouw Tresa kwam." „We zullen Wah Su onmiddellijk la ten komen." Zij gingen naar buiten en Murcheson stond een oogenblik stil om den grond nauwkeurig te bekijken, maar deze was hier rotsachtig en vertoonde dien tengevolge geen voetsporen. Het voor hang van Wah Su's tent was open, maar van den Chinees zelf was niets te zien. Carson klapte in de handen, doch zonder resultaat. „De kerel is weg! Daar verwed ik mijn hoofd onder." riep Murcheson uit „Niet zoo haastig!" „Pff. Het is toch duidelijk genoeg." Carson, die zijn blikken over het kamp liet gaan. constateerde tot zijn schrik, dat de dragers van Armstrong eveneens verdwenen waren. Al wat er van hun kamp over was, besfond uit een smeulend vnur en weggeworpen rommel. Monroe, die op dat. oogenblik juist zijn toilet voltooid had, kwam op Murcheson toe, die buiten zich zelf wa s. „Morgen, inspecteur. Klaar voor de reis?" „Voor de reis? Het is voor den duivel nogal wat moois hier." „Wat is er dan gebeurd?" „Armstrong is op de één of andere manier ontvlucht," lichtte Carson hem in, „En de Maleiera, die bij hem waren, eveneens. Ook Wah Su is nergens te vinden." Monroe siond met wijdgeopende oogen naar de hut te staren. Carson volgde zijn blik en beet zich op de lip. Gedurende de laatste minuten had bij Tresa vergoten. Hij ging naar do hut en klopte hard op den deur. Daar hij geen antwoord ontving, klopte hij nog eens en toen nog eens. Hij kwam bij Monroe terug met een verbij ster en-Ta uitdrukking op het gezicht. „Weg?" „Ik geloof het wel." „Wat is dal?" informeerde Murche son. „Is juffrouw Dixon ook al weg9" „Ik krijg tenminste geen antwoorl." morde Carson. „We moeten zekerheid hebben. Hel is van belang." Zonder lijd te verspillen rende hij op de hut toe en na verschillende malen geklopt te hebben, trad Murcheson bruusk binnen. Een minuut later kwam hij met een dreigend gelaat naar bui ten. „En?" „Leeg. Dit is ontegenzeggelijk een samenzwering. Ik had dat moeten voor zien. Waarom heb k, voor den don der, dien sleutel gisteren niet in beslag genomen?" „Maar inspecteur," protesteerde Monroe „Ik veronderstel, dat wanneer iemand zoo knap geweest is om den sleutel van Carson te stelen en 'm weer terug te brengen, zonder gezien of ge hoord te worden. U hetzelfde zou zijn overkomen." Murcheson scheen deze redeneering niet naar waarde tet kunnen schatten Nu hij, na die lange reis van Singa pore. op het punt stond om een sensa- fiewekkende arrestatie uit te voeren, was deze ontvluchting een bittere pil j om te slikken. ,,lk zal hem toch wel krijgen." sput terde hij. „Zij kunnen niet ver weg zijn. Wanneer zij de rivier 'afgevaren zijn, dan zullen zij ontwaren, dat zij niet gemakkelijk van Batavia zullen wegkomen. Meneer Carson, kan ik dn snelle motorboot van U leenen?" „Wanneer U ermede om kunt gaan, zeker." „Dat zal ik wel voor elkaar brengen. Wanneer ik niet terugkom, dan zal ik de boot bij Uw menschen n Batavia achterlaten. Ik zal ze nu alle drie ar resteeren." „Hoe prachtvol!" Carson leende hem de boot, hoofdza kelijk om de reden, dat hij hem liever van achteren dan van voren zag. In minder dan een kwartier spurtte Mur cheson de rivier af. „Wat zou hij van plan zijn?" vroeg Monroe. „Dat weet alleen de hemel- Waar heen zij ook gegaan zijn, zeker niet de rivier af. Het feit, dat de Maleiers zich bij hern aangesloten hebben, wettigt het vermoeden, dat zij allemaal teza men gegaan zijn en er is geen boot groot genoeg om hen allen le bevatten. Neen, Armstrong is de rimboe in." „Maar waarom?" „Is dat niet logisch? Hij kan zich daar maandenlang verschuilen, wan neer hij dat verkiest. Daarenboven heeft hij ergens langs de kust een boot liggen. Murcheson schijnt dat over het hoofd gezien te hebben „En Tresa?" „Daar kan ik niet bij," antwoordde Carson, zwaar ademhalend. „Waarom staat Tresa er zoo op om hom te beschermen?" „Maar, beschermt zij hem dan?" „Hoe wil je anders die verdwijning verklaren? Herinner jij Je, wat er gis teravond gebeurd is? Zij en Wah Su waren samen aan het praten Hij brak af, alsof hij afkeer voelde om aan de achterdocht, welke hem be kroop, uiting te geven, maar Monroe begreep, wat hij bedoelde. „Zij waren dit aan het beramen? Ja, •Jat schijnt wel zoo. Wah Su wist, waar je den sleutel verborgen had. Hij is de eoiiige persoon in het kamp, die 'm weggenomen kan hebben. Hij beweegt zich als een geest. Zij hebben samen Armstrong geholpen om vrij te komen en toen Ned., er is nog een andeie mogelijkheid. Wellicht heeft zij hem alleen maar geholpen en heeft hij haar gedwongen om met hem mede ie gaan." „Met geweld bedoel je?" „Ja, indien zij iets van hem wist, wat gevaarlijk zou kunnen zijn voor zijn vrijheid, dan is het toch vrij logisch, dat hij haar meenam, teneinde te voor komen, dat zij zich, bij een stevig kruis verhoor. het één of ander zou kunnen ia!en ontvallen." „Maar Wah Su was veel te veel aan haar gehecht, om te kunnen gedoogen, dat Armstrong haar zou hebben be dreigd of gemolesteerd." (Wordt vervolgd). 't Is nu nog tijd voor eieren met HAM en SLA. Profiteert U dus nog van onze ZOMER AANBIEDING; een V2 pond SCHOUDERHAM voor 40 ct. Ook voor Macaronischotels zeer geschikt. Weekreclame: t ons gekookte Procu reur, 1 Saksische Sm eenvorstje voor 25 cent. Fa. E. J. VAN OMMEN Arnh.itraat II Tal. tl

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6