15 DAGBLAD Over boeken en schrijvers DE GESCHIEDENIS VAN DE LUIDSPREKERAUTO AMERSF00RTSCH DAGBLAD P. H. R1TTER JR DROGISTERIJ „DE GAPER" in het Hollandsche Landschap VRIJPLAATSEN VOOR MISDADIGERS Vrijdom voor korten duur MERKWAARDIGE EVOLUTIE GIJ ZIJT GEEN 0 „Ab'ERSFOORTER" ZONDER HET „AMERSF00RTSCH m DAGBLAD" THANS CENT PER WEEK MET GRATIS ONGEVALLENVERZEKERING Adolf Hitler, het leven van een dictator, door Konrad Heiden. Geautoriseerde ver taling uit het Duitsch van Jan van Reeuwijk (Uitge vers-Mij. „Contact", Am sterdam). DE praealabele, dat uil zeggen de vooruit op te lossen vraag bij een boek als Konrad Heiden gaf, is de vraag naar de mogelijkheid van actueele geschied-beschrijving. Aan de dingen, die gedurende ons leven plaats •grijpen zijn wij persoonlijk verbonden, en de figuren, om wie zich het tijdsle- ,vcn wentelt, beoordeelen wij met een bepaalde gezindheid. Van die gezind heid kunnen wij ons niet berooven, al dwingen wij ons tot de grootste objec ts iteit. Zij is een stuk van ons bewust zijn. Daarom is actueele gcschiedbe- schrijving altijd subjectieve geschiei- beschrijving, en kunnen wij uit de be schouwingen die Konrad Heiden biedt, geen conclusie opbouwen omtrent den Duitschen Führer und Reichskanzler. Want Heidens gezindheid is niet gun stig aan deze figuur, die grenzenloos geeerd wordt en grenzenloos gehaat. En de ijzeren bedaardheid, waarmee DOOR het boek geschreven is, doet het nog he\iger zijn, dan wanneer het met schuimenden hartstocht ware geschre ven. Aan dit geschrift kan geen meer dere waarde worden toegekend, dan dat het een logisch doordachte en do ge hjk-gedocumen teerde hypothese (voor onderstelling) bevat omtrent, de per soonlijkheid van Hitier. Eerst indien •wij in een geschrift, dat van een be wonderende gezindheid voor den Führer uitging, de zelfde grondvormen zouden ontdekken (maar dan op andere wijze toegepast), die in dit boek zijn waar te nemen, zouden wij tot eene benade rende kritiek kunnen geraken. Onze opmerkingen golden tot dusver het bock van Heiden als historisch do cument. Behalve de historische waar- decring hebben wij de letterkundige waardeering aan te wenden. Wij heb ben ons af te vragen: is dit boek een gesloten geheel? Is het consequent ten aanzien \an zijn grondslagen? Krijgen wij een bepaald beeld, een juiste of onjuiste, maar een volgehouden karak terschets? Ongetwijfeld. En wij willen pogen, daarvan de kern voor ^pnze lezers te formuleeren. Volgens Heiden vertoont de Hitler- fguur een gespleten persoonlijkheid. Uit angst voor de menschen, zoo luidt Heiden's voorstelling vluchtte hij naar het volk. Hij is innerlijk niet moedig, niet bijzonder actief, hij voelt zich klein, en verbergt zijn gemis van kennis, zijn vreesachtigheid door ab rupt handelen. Gedragen wordt hij door een soort persoonlijke mystiek, hij luistert naar „innerlijke stemmen" en hij meent, dat de Voorzienigheid hem in het bijzonder bewaakt. De tech niek der volksvergadering beheerscht hij volkomen, hij kent den invloed, dien spanning en dramatiek oefenen op cene menigte. Hij beantwoordt aan Bhaar ir-rationeele, aan haar instinc tieve natuur en verlangens. Het ge heim \an zijn redevoeringen ligt in de metamorphose der persoonlijkheid. Al sprekende windt hij zich op. en schept hij de Führergestalte uit een grond- persoon, die veel nietiger is. Heiden zegt niet, dat hij een leugenaar is, maar hij constateert wel bij Hitier een zeker gebrek aan eerlijkheid tegenover zich zelf Een fantasmagorist is geen leu genaar. Het kenmerkendste in deze fi guur is, de afstand tusschen den nie tigen mensch en den kolossalen Füh rer. Wanneer Heiden dit kritcrium ge vonden heeft, doet hij een sprong. Hij zegt: Hitler is niet een persoon, maar een Duitsche toestand „Hitier is een kind van de eenzaamheid; de Führer is een kind van de massa. Dat voelt zij: deze man is zij zelf; hij is de ver- eeniging en verpersoonlijking van haar eigen krachten: vandaar haar innig contact met hem. Maar hoe ziet die massa er uit? Het is liet verarmde, ver slagen. verhongerde Duitsche volk; aan het begin van de eeuw nog bijna het overmoedigste ter wereld; het is door den oorlog en zijn nasleep aan zich zelf gaan twijfelen, zonder zelfbewust zijn, vol minderwaardigheidsgevoelens. Dit in het nauw gedreven volk ziet uit onooglijk menschelijk materiaal, uit zijn evenbeeld, den Führer opstijgen; het ziet de troostrijke gebeurtenis in iedere \ergadering weer, het ziet haar in Hitler's veertien jarigen strijd en overwinning. Deze man, die zich uit het niets hoeft opgewerkt, is daarom lieveling en voorbeeld van een wan hopige massa; zooals geen prins of ge neraal dat zou kunnen zijn. Een rijk trotsch volk met een harmonische ziels gesteldheid, zou een normaler persoon lijkheid van meer bezonken grootheid prefereeren. In gezonde tijden zou Hit- Ier wellicht sectenstichter, hypnotiseur of alchimist zijn geworden; pas de ont reddering van allen maakt hem tot heerscher over allen." Wij willen deze karakteristiek niet voor onze rekening nemen en ons geen oordeel aanmeten omrent de Hitler- figuur, uit hoofde van hetgeen in Kon rad Heidens boek wordt gezegd. Maar vvèl geeft het boek van Heiden een be paalde visie, een bijdrage, zij het een eenzijdige bijdrage tot de kennis van Hitler's persoon. Deze visie roept een belangwekkende tijdsvraag op: In hoe verre zijn de dictatoren functioneel, in hoeverre zijn zij persoonlijke kracht De gedachte van het Leiderschap krijgt een geheel andere constructie, wanneer zij niet anders in houdt dan de verpersoonlijking van den actueelen toestand eener volksziel, dan wanneer zij de onderwerping der massa beduidt aan een hoogere intellègentie. De toe komstige historicus zal hebben uit te maken, aan welk begrip van leider schap de dictatoren van het huidig Eu ropa beantwoorden. Wij hebben ons in deze kritiek be paald tot liet aanduiden der centrale gedachte, die in het boek van Heiden ligt uitgesproken. De lezer zal er tal van interessante bizonderheden in aan treffen omtrent de geschiedenis van het Duitsche nation aal-socialisme en om trent het karakter der figuren, die Hit- Ier omringen. Zij het dat ook van die laatsten een spcciaal-gekleurde voor stelling wordt gegeven. Het is een boek, waaraan men niet voorbij kan gaan. Zoowel zij, die deze stoutmoedigen uit eenzetting bewonderen als zij die er zich aan zullen ergeren, behooren haar beide te hebben gelezen. P. H. RITTER Jr. JULIANAPLEIN 4 naast Apotheek Haan. Wij ontvingen: Leukodont Tandpasta 0.65 Tandborstels 0.75 Mondwater 1-50 Volgens voorschrift v. Tandarts Mertens den Haag (Ned. Fabr.) Deze gold echter niet voor moordenaars, roovers en brandstichters IN de crimineele gerichtsboeken uit den ouden tijd wordt zoo nu en dan gewag gemaakt van „heylighe ofte ghewijde plaetsen". Hiermee werden bedoeld de plaatsen, die van oudshei waren ingesteld om misdadigers gele genheid te geven zich aan straf te ont trekken. Vermoedelijk geschiedde dit in navolging van de vrijplaatsen, die oudtijds in Israel bestonden. Deze wa ren ingesteld als toevluchtsoorden voor doodslagers, die zonder opzet iemand om het leven hadden gebracht. Zij kon den. door zich in deze plaatsen te ver schuilen. zich aan de straffende hand van den bloedwrekcr onttrekken. Zoo heeft ook ons land in vroegei eeuwen enkele vrijsteden gehad zooals Vianen, Oss e.d.. welke plaatsen niet tot liet uitleveren van misdadigers wa ren verplicht. In later tijd golden ook kerken, kloosters, kerkhoven e.d. als vrijplaat sen voor misdadigers. In 1295 werd door de stedelijke regeering van Mid delburg bepaald, dat personen, die op het kerkhof vluchtten, vrijdom van straf zouden ontvangen. Andere steden als Arnhem, Amersfoort. Leiden. Dor drecht' Utrecht en Nijmegen hadden eveneens dergelijke plekken. In een oude kroniek van Arnhem wordt ver haald, dat iemand strafbaar werd ge steld. omdat hij een misdadiger had mishandeld, die zich voor het raadhuis bevond „wclcke plaetso vrij is. datt men daer nvemandt bcsetten mach". Op 9 April 1570 gaf de richter van Didam kennis aan het Hof van Gelder land. dat twee vreemdelingen daar op bet kerkhof hadden gevochten en ge arresteerd waren. De richter zat met het geval verlegen en vroeg hoe hij verder niet deze menschen handelen moest, daar het kerkhof als vrijplaats voor hoosdoeners gold. Ook gold het huis van een kraam vrouw als vrijplaats, waar geen vluch teling mocht worden aangetast. In vele gevallen werd een kraamhuis dan ook voorzien van een kenteeken, waarvoor meestal een palmtak werd gebezigd Deze gewoonte is op het platteland nog jaren na de opheffing van den vrijdom voor boosdoeners in zwang gebleven. Van do onschendbaarheid van kraam- huizen spreekt onder meer een brief van 1 Mei 1108 van Willem van Eg- mond aan hertog Johan van Kleef waarin sprake is van negen personen, die in een huis te Lunteren, waar een kraamvrouw lag, waren gevlucht en daar waren gevangen genomen. Zij moesten onmiddellijk weer in vrijheid worden gesteld „alsoo sij uyt den kraem ghenomen sijn."' Wat de rijplaatsen in het algemeen betreft, zoo dient nog te worden ver meld. dat niet voor alle misdadigers deze vrijdom gold. Zoo waren ervan uitgesloten moordenaars, roovers, brand stichters en personen, die een misdaad op een gewijde plaats hadden begaam Enkele Nijmegenaars, die in 1466 IJselstein hadden geplunderd en ge vlucht waren naar het klooster dei Minderbroeders, welk gebouw voor vrij plaats gold, werden uit dit klooster ge haald en terecht gesteld in Den Haag, waar zij onthoofd werden. De vrijdom was echter van korten duur. Meestal mocht een misdadiger slechts gedurende drie dagen en drie nachten verblijf houden op een gewijde plaats, die als vrijplaats was aangewe zen, terwijl het cje burgerij verboden was den man voedsel te verstrekken. In dien tijd hadden familieleden gele genheid door het betalen van boete of schadevergoeding dc beleedigde partij genoegdoening te geven. Kwam men niet tot een vergelijk, dan moest de gewone straf volgen. In verschillende stedelijke keuren was bepaald, dat het den burgers ver boden was omgang met dc vluchtelin gen te hebben. Zoo stond in een keur van Delft, dat „clck wijf, joncwijf of deerne", die werd aangetroffen op de gewijde plaats, waar een boosdoener verblijf hield, zou gestraft worden met het afhouwen van liet rechteroor! Wan neer het een ernstig misdrijf betrof, werd dc vluchteling streng bewaakt, zoodat hij niet kon ontsnappen en hem geen voedsel kon worden verstrekt. In Gorinchem werd iemand, die een vrouw liad aangerand en in de kerk was gevlucht, onder een groote ton gezet en toen hij door honger gedreven zich ter beschikking stelde van het ge recht, werd bij direct gevonnist en ont hoofd. G. v. F,. Arrestatie op een gewijde plaats De wagen is langzamerhand een zakelijk, eenvoudig, en volkomen geheel geworden Zooals alle andere nieuwigheden heeft ook dc luidsprekerwagen zijn wonder baarlijke en opspraakmakende eerste lingen gehad. Het is niet gemakkelijk ons thans nog een juiste, voorstelling te vormen van wat er in ons omging, toen we voor de eerste maal met die eigen aardige vrachtauto kennis maakten, waardoor zoo overvloedig en lang niet bescheiden muzikale klanken werden rondgestrooid. Straten ver was de lang zaam voortbewegende geluidswagen nog hoorbaar. De stad leek in rep en roer te staan. Zoo ongeveer was het begin. De uitvinding van de radiolamp en de steeds voortschrijdende radiotechni- sclie wetenschap had de. ontwikkeling van krachtige versterkers mogelijk ge maakt, al waren deze dan ook vanuit het moderne standpunt beschouwd, o.a wat hun geluidskwaliteit betreft, nog zeer gebrekkig. Met de nootlige voe dingsbatterijen, waarmede een gelieclc kist ter grootte van een scheepskoffer werd gevuld, een versterkcrapparatuur en eenige luidsprekers in en op een vrachtauto te installecren, was de luid sprekerwagen van een technische mo gelijkheid dan ook spoedig een feit ge worden. Voor de muziek zorgde een gramofoon met veermechanisme, die men om de een of twee platen zoo vlug mogelijk moest opdraaien. Het is niet doenlijk den lezer in dit kort bestek een ecnigszins volledig beeld te geven van de bijna romantische hebbelijkhe den van de eerste luidsprekcrwagens. Zelfs de best verzorgde constructie bad nog iets van het aantrekkelijk impro- visorische, dat dikwijls ook speeelgoed in dc oogen van ouderen nog een spe- cialen glans geeft. Technische ontwikkeling De techniek is echter bij dit primitie ve aanvangsstadium niet stil blijven staan. Kon de luidsprekerauto bij zijn evo lutie allereerst profiteeren van den al- gemeenen vooruitgang op het gebied van versterkers, luidsprekers en gra- mofoons, daarnaast was toch ook een specialisatie in het ontwerpen en uit voeren van luidspreker-installaties voor dit doel noodzakelijk. De groote voedingsbatterijen behoor den o.a. tot een der grootste inconvc- nienten. Daarom zocht men naar an dere oplossingen. De meest ideale was dan wel. indien de gehcelc installatie met inbegrip van don gramofoonmotor door de zich in elke auto bevindende batterij kon worden gevoed. De ontwik keling van speciale radiolainpen, die een gloeistroom direct van de auto-bat terij konden betrokken, leverde geen groote moeilijkheden op. Men moest hiervoor inplaats van 2 of 4 Volt lam pen slechts 6 of 12 Volt lampen con- strueeren. Niet zoo eenvoudig was het echter, om van de wagen-hattcrij ook de hooge anodespanning voor de vcrsterkerlam- pen te verkrijgen (200 Volt). Zooal.s men weet levert een autobat terij gelijkstroom met lage spanning. Op- transformeeren is dus noodzakelijk. Maar gelijkstroom laat zich lang zoo ge makkelijk niet tot een hoogere span ning transformeeren dan wisselstroom. Dit is in de praktijk zelfs zoo moeilijk, dat men er de voorkeur aan geeft de accu-gelijkstroom op een of andere wij ze in wisselstroom om te zetten en deze op hoogere spanning te transformeeren, waarna weer gelijkrichting plaats vindt. Zoo bereikt men dan uiteindelijk, dat de 6 of 12 Volt gelijkstroomspanning van de aceubatterij is omgezet in gelijk stroomspanning van ongeveer 200 Volt. Bij een versterkerwagen met een instal latie volgens dit principe beeft men dus geen enkele speciale batterij meer mede te voeren. Men zal echter wel begrijpen, dat men met het betrekken van stroom uit de wagenbatterij niet ongelimiteerd verder kan gaan. Wordt het benoodigde elec- trisch vermogen meer dan 100 Watt dan moeten weer andere hulpbronnen als de wagenbatterij toegepast worden. Be halve van een extra voedingsbatterij, die niet veel grootcr dan de wagen bat terij behoeft te zijn, maakt men dan gebruik van een klein benzinemotortje met generator, waarvan de benoodigde stroomen kunnen worden afgenomen. Met behulp van dit kleine benzine aggregaat kunnen versterkerinstal laties tot een "nuttig vermogen van ruim 60 Watt (hetgeen een enorme ge luidsenergie beteekent) worden gevoed. De moderne luid sprekerwagen Van het primitieve zijner eerste voor gangers heeft de moderne luidspreker- wagen niets meer behouden. Het geheel is zakelijk, eenvoudig cn volkomen. Eigenlijk is het thans zoo, dat iedere willekeurige auto, van den nietigstcn two-seater tot den zwaarsten truck, in enkele oogcnblikken in een luidsproker- wagen met sonor en krachtig geluid kan veranderd worden. Tot een nuttig vermogen van 10 Watt, hetgeen over het algemeen voor een luidsprekerwagen meer dan voldoende is (zelfs niet 3 watt kunnen goede resultaten worden be reikt) is de gehecle vcrstcrkerinstallatlc niet grooter dan een gewone gramo foon. Meestal wordt de installatie naast den bestuurder geplaatst, niet alleen omdat dit' het minste ruimtcverlies geeft, doch ook omdat de bestuurder dan tevens de installatie kan bedienen. De luidspreker wordt gewoonlijk op liet, dak van don wagen aangebracht en soms door decoratievcn gecamoufleerd. Reeds tal van jaren hebben kunstenaars aan het ontwerpen van carrosserieën voor luidsprekerwagens medegewerkt en zijn daarbij dikwijls tot verrassende resultaten gekomen. Een belangrijk onderdeel van den luidsprekerwagen is in vele gevallen ook de microfoon, die men in plaats van de pick-up kan inschakelen cn waarmede men zich tot liet publiek kan wenden. Voor dit doel heeft o.a. Philips een microfoon ontworpen met rubber mondstuk, bevestigd aan een lange buigzame snoer, die in dc auto cabine wordt gemonteerd. Met de luidsprekerwa* gen op pad A De luidsprekerwagen fs echfer niet alleen een technisch, doch ook een psy chologisch probleem. Oni dienaangaan de een objectiet oordeel to kunnen vel len, moeten we dc beginperiode van den luidsprekerwagen buiten beschouwing laten, omdat voor een nieuwigheid in het algemeen een overvloedige belang stelling bestaat. Thans kent iedereen den luidsprekerwagen. Toch heeft dit de attractie niet geschaad. De over de straten voortrollende mu ziek blijft zijn aantrekkelijkheid behou den, dit was onze conclusie, toen wij onlangs een tocht met een der groote Philips-luidsprekerwagens medemaak- den. Nadat we met bet interieur van den wagen hadden bennis gemaakt, werden, ter bestemde plaatse gekomen, de ver sterker en luidsprekers ingeschakeld. Nog terwijl we een geschikte gramo- foonplaat kozen, gaf de jeugd reeds tee- kenen van belangstelling, zij het dan nog schuchter en op cenigcn afstand. Plotseling weerklonk er een vroolijke marsch door de zon beschenen straten, waar groenteboer en kruidenier hun dagclijksch voormiddag-ceremonieel ver richten. Langzaam schoof dc wagen voort, als eens de rattenvanger van Hameln, gevolgd door een bonte stoet van lachende cn dansende kindei en. Doch ook de ouderen bleven niet onver schillig. Het werk werd een oogen blik gestaakt, overal luisterde men met zichtbaar genoegen naar de opgewekte tonen van den luidsprekerwagen. „Indien de gebruikers van luidspre ker-auto's", zoo vertelde onze begelei der, „maar hun programma goed weten samen te stellen, pittige cn vlotte mu ziek kiezen, hun installatie in de hand hebben, het geluidsvolume en -timbre juist weten in te stellen en zoo noo- dig naar gelang de muziek en de om standigheden op straat te corrigeeren, dan geef mij maar een luidsprekerwa gen, als liet er op aankomt waarom of waarvoor dan ook onder het publiek stemming te maken". Toen wij uitstapten zagen we voor de luidsprekerauto inderdaad nog een belangrijke toekomst weggelegd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 11