Speciale wegen voor snelverkeer DE DOM Zijn levenswerk vernietigd Een manifest van Nationaal Herstel DAMES- en HEEREN REGENJASSEN Motor-ongeluk te Roermond De uitwijzing der Nederlanders /3cmh?ian^~ In het zicht der \rKiezingen WERKGEVERS BIJEEN HET STREVEN VAN NEVAS FALCON - BIGBEN Electrische trein defect VAN EEN PLAT GEVALLEN ONDOORDACHT 3e BLAD PAG. 1 AMERSFCORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1936 Duitschland en Italië zijn ons in dit opzicht Te smalle rijbanen VGRAVENHAGE, 1 September. De hedenmiddag in het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs te dezer stede ge houden jaarvergadering van de Neder- landsclie Vereeniging voor Speciale Autowegen (Nevas), onder voorzitter schap van mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppcllo, werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de Algemeene Nederlandsche Verkeersfederatie, de K.N.A.C., den A.N.W.B. enz. Do voorzitter deed mededeelingen om. trent de actie van Nevas in Nederland en samenwerking voor het buitenland met het internationaal comité voor den bouw van speciale autowegen (Icobosa). Spreker zeidc, dat het verband tusschen Icobosa en Nevas zoo mogelijk nog in niger is geworden, nu het wnd. voor zitterschap van eerstgenoemd comité mede in zijn handen is gekomen. Voor dien was jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude voorzitter van Icobosa, terwijl het secretariaat van beide organisaties reeds sedert jaren berust bij den heer S. ten Bolckel Huinink te Haarlem. Togen het volgend jaar worden meer positieve resultaten van samenwerking met de buitenlandsche instanties tege moet gezien. De propaganda wordt met kracht hervat. Do heer H. van Dorsser, bestuurslid van Nevas, die met den voorzitter offi cieel aanwezig was bij de opening van den specialen autoweg KeulenDussel- dorf, bracht hiervan verslag uit. Naast de autoriteiten namen de duizenden ar beiders, die aan dezen weg hebben ge werkt, als gasten aan de officieele ope ning in een 800-tal wagens deel De weg is voorzien van een betondek en hij heeft twee rijbanen in elke rich ting, elke baan ter breedte van 3 75 me ter, samen dus 7 50 meter In het mid den tusschen het op- en het neergaand verkeer ligt een scheidingsstrook van 5 meter breedte, welke strook niet voor zien is van schutting of heg als be scherming tegen verblindende auto lichten van tegenliggers. Voorts is de .weg 's nachts niet verlicht. Beide rijstrooken hebben aan de rechterzijde een kantstrook van 1 me ter, waarnaast nog een zijberm van 1 meter breedte, totaal dus een ruimte van 2 meier breedte, waarop defecte auto's kunnen worden geplaatst. Op verschillende plaatsen langs den weg heeft men bovendien uitwijkplaat sen, aangegeven door een bord met een groote P. Dit zijn feitelijk zijbanen, die Iets verderop weer op den grooten weg Uitkomen. Zij hebben slecsts een inge- walst wegoppervlak. Alle kruisingen geschieden per viaduct. Er loopt langs deze wegen geen rijwielpad, in tegenstelling met de tot nu toe hier ter lande ge volgde methode, welke ook zeer ten onrechte z.i. bij den nieuwen tweebanigen autoweg over de Linge is toegepast. Spreker schetste in dit verband het gevaar van dergelijke rijwielpaden, ook al zijn ze door eenige beplanting daarvan afge scheiden. Oversteken 4 niveau over den autoweg blijft aldus voor de wielrijders mogelijk, terwijl boven dien het gevaar van verblinding van automobilisten door rijwiellan taarns bij avond en nacht juist van punten naast den autoweg zeer bedenkelijk moet worden ge acht. Het werk van Nevas Prof. mr. dr. H. Westra, president van de Algemeene Nederlandsche Ver keersfederatie, hield daarna een rede over het werk van Nevas. De actie voor meer economisch ervoer en meer vei ligheid op den weg moet door iedereen worden toegejuicht. Economiseering van het vervoer verkort den weg van producent naar consument en maakt een snellere aanpassing gemakkelijker. Do eer van het initiatief tot den spe cialen autoweg komt aan den heer ten Bokkel Huinink en verder aan Nevas toe. Na zijn in 1934 voor deze vereeni ging gehouden rede heeft ir. A. A. Mus- sert gewaagd van een „feemen wal", welke als het ware om het Departe ment van Waterstaat heen bleek te be staan. Spreker zou het nog sterker wil len uitdrukken en het een Chineeschen muur noemen, omdat deze nog meer typeerend is. Een gelukkige coïncidentie is het, dat thans aan het hoofd van Waterstaat een voorstander van speciale autowegen is geplaatst. Nederland heeft thans een grooten achterstand op het gebied van speciale autowegen in te halen, waar nu Duitsch- land reeds practisch is voorgegaan. Spreker juicht de actie van Nevas van harte toe; zij verdient den steun van geheel Nederland, dat het grootste belang heeft bij een economisch en vei lig wegverkeer. Het gevaar op den weg Hierna hield de heer J. M. A. Kroes een voordracht over: „de gevaren op de wegen in Nederland, het streven van Ne vas sedert 1927 en de urgentie van den bouw van speciale autowegen". Spreker constateerde met eenige vol doening, dat onlangs de minister van waterstaat heeft medegedeeld, dat het de bedoeling is, onze nieuwe primaire wegen, voorzoover daarop intensief snelverkeer is te verwachten, reeds da delijk of in dc toekomst als speciale autowegen aan te leggen, terwijl terzelf der tijd, n.l. 2i Juni 1936, de minister desbetreffende bopalingcn heeft vastge steld. Vooralsnog was spreker evenwel pes simistisch gestemd omtrent de vraag, of de minister die een vriend van speciale autowegen is er in zal sla gen, het lijdelijk verzet, dat ten aan zien van den aanleg van speciale auto wegen nog altijd wordt gepleegd en dat men met een mooi woord „temporisee ring \an den wegenaanleg" noerpt, den kop in te drukken. Verschillende aan wijzingen van een z.i. al te innig ver band tusschen Waterstaat en Spoorwe gen noemde spreker als belemmeringen voor een krachtige bevordering van het motor-wegverkeer waarop de heer Kroes nog in bizonderheden inging. De gezamenlijke automobilisten in Nederland'zoo ging spreker voort brengen 70 millioen gulden per jaar aan belastingen uit hoofde van hun wagengebruik op, terwijl er slechts 20 millioen aan wegenverbetering wordt besteed. Dank zij Mussolini en Hitier heeft men nu in Italië en Duitschland reeds verscheidene speciale autowegen. Ne derland komt min of meer achteraan sukkelen, bovendien nog met een be denkelijk surrogaat, o.a. door de veel te smalle rijbanen. In Duitschland be draagt do breedte van het rijvlak voor elk der beide richtingen 7,50 nieter, ter wijl in ons land op slechts 6,25 meter en een kantstrook van 0,25 meter wordt gerekend, hetgeen voor een veilig pas- seeren bij grootcre snelheden beslist on voldoende moet worden geacht. Het ge vaar van tripleeren, dat de minister blijkbaar vreest bij een grootcre breedte dan 625 meter, kan worden ondervan gen door een streng tripleerverbod op de daarvoor niet-bestemde wegen. Ten opzichte van den specialen auto weg heeft Nederland thans een grooten achterstand in te halen, en daartoe zal direct met alle energie, waarover het Nederlandsche volk beschikt, moeten worden aangepakt en niet tot 1940 moe ien worden gewacht met de totstandko ming van den specialen autoweg den HaagGoudaUtrecht. De Nederlandsche eersteling op dit ge bied. Spreker deed do regcering het denk beeld aan dc hand, om den comman dant van het regiment genietroepen, den op het gebied van betonwegen su per-deskundigen luitenant-kolonel Scharroo, op te dragen, vooraf reeds met zijn manschappen cn cventueelo vrijwilligers een specialen autoweg UtrechtBodegraven aan te leggen, op- dat deze uiterlijk in 1938 gereed zij. Economisch is er in Nederland plaats voor een millioen auto's. Er ziju ei echter de motorrijwielen niet mede- gerekend circa 150.000 cn er is in den laatsten tijd inplaats van een logisch snel accres een teruggang waar te nemen. Wil men dc gemeenschap werkelijk dienen, dan moet men zorgen voor ab soluut veilige wegen voor het auto verkeer, wegen met een slipvrij, lient- kleurig dek, zonder boomenrijen er langs, zonder kruisingen 4 niveau, zon der nevenbancn voor ander verkeer daarvoor zijn de oude wegen voldoende en zonder onoverzichtelijke bochten, doch met scheiding van op- cn neer gaand verkeer en met natriumverlich- ting. Tenslotte beval spreker dc aanstelling aan van een bij uitstek deskundigen di recteur-generaal voor wegenaanleg en motorverkeer, niet toekenning van dic tatoriale bevoegdheid aan zoodanigen functionaris, wiens eerste en voornaam ste taak zou moeten zijn, het autover keer te bevorderen. Haagsche dame gedood, haar zoon ernstig gewond ROERMOND, 4 Sept. Vanmid dag omstreeks kwart over twee is op den Maastrichter weg nabij Roermond, een ernstig motoronge luk gebeurd, waarbij een dame het leven heeft verloren. Uit de richting Maastricht naderde een motorrij wiel, op de duo waarop de 59-ja- rige mevrouw de Fremert geb. Ro- chebrune, wonende aan de Laan van Nieuw-Oost-Indiö te 's-Graven- ha'ge, was gezeten. Haar zoon be stuurde do zware motor. Nabij dc brug in den weg, tegenover het Shell-tankstation, is dc motor, waarschijnlijk door een olieplek op den weg, geslipt. Dc bestuurder verloor de macht over zijn stuur en twintig meter verder sloeg liet rijwiel met beide be rijders met een harden smak tegen den grond. Beide personen bleven bewusteloos liggen. IJ lings toegeschoten hulp constateer de, dat de dame zware hoofdwouden had opgcloopen en dat zij vrijwel on middellijk dood moet zijn geweest. Ilaar zoon werd naar 't nabijgelegen huis van dr. llóyng overgebracht en vandaar naar het St. Laurentius ziekenhuis te Roermond vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Het stoffelijk overschot van mevrouw de F. is eveneens naar het St. Lauren- tius-ziekenhuis overgebracht, MEER INVOER VAN INDISCHE RIJST VGRAVENHAGE, 4 Sept. - Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de regeering besloten, de hoeveelheid van 15.000 ton Indische rijst, die in de pe riode 1 April tot 31 December 1936 met vrijstelling van de monopoliewinst van 1 hier to lande kan worden ingevoerd, te verhoogen tot 20.000 ton. Een onderhoud met den kunsthandelaar P. E. Peters Met 5.- over de grens.... AMSTERDAM. 4 September. Een redacteur van hel A.N.P. heeft heden een onderhoud gehad met den heer P. E. Peters, een van de vier uit Duitschland uitgewezen Nederlanders. De heer Peters is zooals uit vroe gere berichten reeds bekend is kunst handelaar van beroep. Sinds twaalf jaren staat hij te Ber lijn, op een der drukste punten, de Leipzigerstrasse, aan het hoofd van een kunsthandel, waarin hij een zeer goed bestaan had. Ofschoon de heer Peters gisteren te Berlijn kennis had gekregen van het feit, dat het uitwijzingsbcvel nogmaals was uitgesteld, had hij reeds alles voor zijn vertrek in orde gemaakt, o.a. het doen opmaken van ccn notarieele pete, waarbij zijn cchtgenoote gemach tigd wordt, den kunsthandel op haar naani voort te zetten, terwijl hij mede op korten termijn een aantal andere zaken geregeld heeft, in de afwikke ling waarvan de daarbij betrokken Duitsche instanties hem. naar zijn zeg gen, met groote voorkomendheid tege moet \vare4 getreden. De heer Peters, die zeer onder den indruk van het gebeurde is. zeide dat hij hier tjians met een tweeledig doel is: in de eerste plaats om zich in ver binding te stellen met de Nederland sche regeering, teneinde te hespreken of er.zich wellicht mogelijkheden voor doen, die er toe kunnen bijdragen dat de kwestie voor wéderzijdsche partijen nog in der minne wordt geschikt en ten tweede om. nu er uiteraard reke ning mee dient te worden gehouden dat het uitwijzigingsbevel niet her roepen wordt, dc kansen na te gaan voor de stichting van een filiaal van zijn Berlijnschezaak te Amsterdam. De heer Peters verheelde echter niet dat zich te dien aanzien ern stige moeilijkheden voordoen, aan gezien het in verband met de gel dende bepalingen niet mogelijk zal zijn, ook maar een redelijk bedrag van zijn zich in Duitschland bevin dend kapitaal naar Nederland over te maken. Van zijn bezit kan hem, in Nederland zijnde, niet meer dan zes gulden per maand worden uit gekeerd, en zoo kreeg hij bij het overschrijden van de grens naar Nederland ook niet meer dan een bedrag van vijf gulden en wat klein geld in handen. De heer Peters deed voorts uitko men, dat als de uitwijzing definitief wordt een zaak van vele moeizame jaren arbeid met één slag zal worden vernietigd. Daar komt nog bij zeide hij dat ik in Duitschland een aan tal patentprocessen heb loopen, welke thans zeer binnenkort voor de hoogste rechtsinstantie ten deze, het Kammer- gericht te Berlijn, dienen zullen. Het betreffen hier procedures, waarbij zeer groote bedragen gemoeid zijn. zoodat het voor mij van de grrootste betecke- nis is dat ik persoonlijk mijn belangen ten deze zal kunnen waarnemen. Zoo als de zaken thans staan, is de kans hierop gering, terwijl aan den anderen kant. als ik het proces mocht winnen, dc gelden, die als gevolg daarvan be taald mooten worden, op Sperrkonto worden gestort en ik dus opnieuw over het mij toekomende niet de beschik king hebben zal. Op een vraag van den redacteur gaf de heer Peters als ziin vaste overtui ging te kennen, dat het absoluut toe vallig is geweest dat wat dc keuze der uitwijzing betreft, deze op hem en zijn drie lotgenootcn is gevallen. Ik'hoop dan ook zoo zeide ten slotte de zegsman dat de Neder landsche regeering zich ons lot zal aantrekken. Mijn zaak leverde mij een goed bestaan op, zoodat ik mijn levensavond verzekerd achtte. Met één slag is. buiten eenige schuld van mijn kant, dit alles op losse schroeven komen te staan. De mogelijkheid is lang niet uit gesloten, dat dergelijke rcpressail- les zich in de toekomst opnieuw zullen voordoen, mede tot groote schade van de betrekkingen tus schen beide landen en tot ramp zalige gevolgen voor de betrokke nen. Er dient m.i. dan ook met alle kracht gestreefd te worden naar het bereiken van een oplossing, welke aan hetgeen thans gebeurd is, voor goed een einde zal maken. Spoor en tramverkeer te Lei* den ondervindt aanzien* lijkc vertraging LEIDEN, 4 Sept. Hedenavond te 8.08, toen de electrische trein van Rot terdam naar Amsterdam van het sta tion Leiden zou vertrekken, bleek er een defect tc zijn ontstaan in do elec trische installatie van den trein. Hier door werd do stroomafname van de bovenleiding ubnormaal hoog, wat ten gevolge had dat de bcido bovenleidin gen op het eerste perron doorbrandden. Het was tevens oorzaak dat de boven leiding van do N.Z.H. Tram op den overweg van den spoorweg werd ont zet. Zoowel het spoor als het tramver keer ondervond groote vertraging. Het treinverkeer in dc richting Rot terdamAmsterdam moest over het tweedo perron worden geleid. De tram storing heeft ongeveer een half uur ge duurd. Nadat een hulptrein met een mon tagewagen uit Leidschendam te Lei den was gearriveerd, is met het her stellen der bovenleidingen een aan vang gemaakt. Eerst na middernacht is men hiermede gereed gekomen. Vader en zoon ernstig gewond ARNHEM, 4 Sejit. Hedenavond om streeks half elf is aan de achterzijde van een woning aan dc Pastoorstraat de ongeveer 40-jarige stucadoor A. El- bracht van een op de tweede verdieping gelegen platje gevallen en van een hoogte van ongeveer 15 meter naar be neden gestort. E., die door een verlicht raam van een naburig gelegen perceel wilde kijken, heeft vermoedelijk te veel geleund tegen een vrij primitieve en lage leuning, welke aan den rand van het platje was aangebracht, en welke zich op een gegeven moment begaf. E. kwam in een gangetje, dat achter de woning loopt, terecht en brak beide polsen, terwijl hij verschillende snij- wonden aan den rug bekwam. Toen een 9-jarig zoontje van E. even later wilde kijken, waur zijn vader bleef, is het knaapje eveneens in de diepte gestort cn op een ongeveer 12 meter lager gelegen afdak terecht geko men. Het kind werd opgenomen met een schedel-basisfractuur. Beide slacht offers zijn per ziekenauto naar het ge meente ziekenhuis to Arnhem overge bracht. De toestand van het jongetje is zorgwekkend, die van den vader rede lijk wel. OVERGESTOKEN Doodelijke aanrijding onder Oss OSS, 4 Sept. Vanavond heeft op den rijksweg Nijmegen's-Hertogen- bosch ter hoogte van kilometerpaal 22 op de grensschcnding van Berghem en Oss een ernstige aanrijding plaats ge had, waarbij de 50-jarige kolenhande laar L. Brands uit Berghem werd aan gereden en nagenoeg op slag gedood. B. wilde even voorbij het woonwagen kamp onder de gemeente Oss den rijks weg oversteken. Hij deed dit, zonder achter om to zien. Op hetzelfde oogen- blik naderde uit de richting den Bosch een personenauto bestuurd door den heer G. uit Apeldoorn. Deze tracht te nog een aanrijding te vermijden, doch dit was niet meer mogelijk. B. werd ter zijde aangereden en tegen den groncl geslingerd. De lieer G. stopte onmiddellijk. Zien-v de. dat de aanrijding zeer ernstige ge volgen had gehad, reed hij zonder dra len met een der buurtbewoners terug naar Heesch, waar hij telefonisch dc politic, een dokter en een priester waarschuwde. Dr. Slotz was zeer spoe dig ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. Kapelaan Teurlings uit Iloesch diende het slachtoffer de II.H. Sacramenten der Stervenden toe. Dc motorbrigade der Koninklijke ma rechaussee uit Oss en de manschappen van de brigade Geffen waren eveneens in zeer korten tijd ter plaatse, evenals de burgemeester van Nistelrode. Onder leiding van wachtmeester Eftink uit Oss werd het onderzoek naar de toe dracht van het ongeval ingesteld. Het stoffelijk overschot van B., die een vrouw met zes kinderen achterlaat, is per autobrancard naar het St. Anna- ziekenhuis te Oss overgebracht. AUTOBOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG AMSTERDAM, 4 Sept. Vanmiddag te omstreeks kwart over drie is op den Haarlemmerweg tusschen Sloterdijk en Halfweg een uit de richting Amsterdam komende two-seater, welke juist den weg was overgestoken, van achteren aangereden door een personenauto, welke mét groote snelheid van den an deren kant kwam. Het wagentje kreeg alleen schade aan de achterbumper. De aanrijdende auto vloog de trambaan op en kwam tegen een kabelmast lot stil stand, waarbij het vooretuk van den wagen geheel werd ingedrukt. Het on geluk moet worden toegeschreven aan te hard rijden van de uit Haarlem ko mende auto. De bestuurder van den two-seater, dc heer M. heeft alvorens naar links te zwenken, de richtingwij zer uitgestoken en zich overtuigd, of de weg in beide richtingen vrij was. Toen zich nog slechts het achterstuk van de auto op den rijweg bevond, naderde de andere auto met zulk een vaart, dat deze niet nicer kon uitwijken. Het ver nieldc voertuig is per kraanwagen naar Halfweg gesleept. SCHILDERS. BEHANGERS- BEDRIJF OP ELK GEBIED VRAAGT PRIJS TELEFOON E43 y Tegen alle richtingen „die zich overgeven aan studeerka» mertheoriën en een wezenloos inter» nationalisme" Voor de gezondmaking van ons volk 's GRAVENHAGE, 4 September. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft in ver band met de verkiezingen voor do Tweede Kamer in 1937 een manifest ontworpen. Als eerste taak van de Nationaal- Herstelbeweging noemt het mani fest zoo krachtig mogelijk te streven naar de geestelijk-zedelijke gezond making van het wezen van ons volk. dat Christelijk-Nationaal* is. Daarom strijdt het Verbond tegen het Bolsjewisme, tegen de sociaal democratie, tegen het liberalisme, omdat dit door de liberale grond gedachte van de rede machteloos is tegenover de ondermijnende krach van het Marxisme, tegen een dicta tuur van links en rechts, doch voor een zeer krachtig gezag, tegen do verwording der partijen, tegen allo richtingen, die zich overgeven aan studeerkamer-theorieën en aan een wezenloos internationalisme. Het manifest schetst het streven dezer richtingen als o.m. zich uitende in een verwerpelijke politiek ten aan zien van een illusionistisch-gedach- ten en daarom ondeugdelijk geble ken Volkenbond. Voorts wordt gezegd, dat hot Verbond zich onvoorwaardelijk onderwerpt aan het bovenpartijdig gezag van hot Huis van Oranje, dat het wcnscht bescher ming van den godsdienst tegen de god loosheid van het communisme, herstel van de heiligheid van het gezin, het wcnscht voorts Koninklijke kabinetten, die boven cn los van de partijen staan, grondwetsherziening om te komen tot een rijksraad, waaraan de behartiging van de vitale belangen van ons wereld rijk wordt toegewezen, ontbinding van dc communistische partij, een orga nisch kiesstelsel, verwijdering van marxistische leerkrachten uit het on derwijs, geestelijke en stoffelijke weor- baarmaking van het volk. liet Verbond staat op het standpunt, dat óf Moskou uit den Volkenbond moet, óf Nederland en dat geene erkenning van Sovjet-Rus land zal plaats hebben. Het verlangt een 100 millioen-weerfonds en invoering van den algcmecncn weerpUcht. niet militairen cn burgerlijken dienstplicht, het vraagt krachtige versterking der marechaussée en militaire politie en uiteindelijke instelling van een rijks politie als ecnhcidspolitiemacht voor rijk en gemeenten, het wcnscht ver hooging van de minimum-pensioenen van de strijders uit het oude Indische leger, do bouwers van ons Neder- landsch-Indische rijk. Krachtens dit manifest strijdt het Verbond voor handhaving van de rijks- eenheid, voor do bescherming van do Indo-Europeesche bevolkingsgroep, voor dc verwezenlijking van do Christelijke solidariteitsgedachte, voor oen verbod van staking en uitsluiting door corpo ral icve ordening, doelmatige werkver ruiming op groote schaal, het treffen van maatregelen, door herziening van do fiscale wetgeving, waardoor de ren tabiliteit van het bedrijfsleven vergroot cn de werkgelegenheid verruimd wprdt, verlaging van het loonpeil, teneinde werkgelegenheid te behouden of te ver- grooton, bestrijding der jeugdwerkloos heid door invoering van een algemec- nen militairen en burgerdienstplicht, herziening van de stounnormen, zoodat een krachtiger prikkel wordt gescha pen om arbeid te zoeken cn te aanvaar den, stimuleering van de volksvoeding in de richting van onze voortbrengings- mogclijkheden, kolonisatie buiten Ne derland in eigen rijk. De algemeene vergadering van het Verbond AMSTERDAM, 4 Sept. In de groote zaal van Krasnapolsky to Amsterdam werd heden de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van het verbond van Nederlandsche werkgevers gehouden, die door ruim 400 personen werd bij gewoond. Bij den aanvang van de vergadering heette de algemeen-voorzitter, de heer H. P. Gelderman C.Mzn„ de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder dc gasten van het verbond, terwijl hij een speciaal woord van welkom richtte tot den oud-algemeen-voorzitter, mr. Aug. Philips. Onder algemeene instemming werd vervolgens op zijn voorstel een telegram van hulde aan H.M. de Koningin ver zonden, luidende: Het verbond van Nederlandsche Werk gevers te Amsterdam in algemeene vergadering bijeen veroorlooft zich Uwe Majesteit opnieuw de eerbiedige verzekering te geven van zijn gehecht heid aan het huis van Oranje. De algemeen-voorzitter hield vervol gens reeds vermelde jaarrede. De bespreking van het jaarverslag, dat hierna aan de orde kwam, heeft prof. de Vooys een woord van hulde gebracht aan het bureau van het Ver bond, in het bijzonder voor de samen stelling van de brochure „waar het om gaat", waarin het plan van den arbeid ontleed werd. Hij roemde de degelijk heid, waarmede deze brochure is be werkt en sprak er in het Pijzonder zijn voldoening over uit, dat de zeer popu laire, maar zeer kwaadaardige kooj>- krachttheorie er zoo degelijk in is be streden. Na goedkeuring van het jaarverslag werd voorzien in de in het bestuur ont stane vacatures door het periodiek af treden van de hceren: A. H. Cromme- lin, dr. H. P. Heineken, J. Heringa, B. A. Poulie Wilkens, ir. II. C Wesseling, ir. W. H. van Leeuwen en door het be danken van den heer T. Duijvis E.Gzn- Overeenkomstig het bestuursvoorstel werd herkozen de heer ir. W. H. van Leeuwen, terwijl werden benoemd: in de vacature-H. A. Crommclin: de heer mr. D. A. Delprat, dir. der N.V. Stoom vaart Mij. „Nederland", Amsterdam; in de vacature-dr. H. P. I-Ieineken: de heer dr. A. C. van Rosseni, dir. der N.V. Brou werij „d'Oranjeboom", Rotterdam; in de vacature-J. Heringa: de heer ir. J. J. G. van Hoek. dir. N.V. Wernink's Beton Mij. „Leiden"; in de vacature-B A. Poulie Wilkens: de heer B. G. Kern kamp, dir. der N.V. W. A. Scholten's Aardappelmeelfabrieken, Groningen; in de vacalure-ir. H. C. Wesseling: de heer ir. A. de Kanter, dir. der „N.V. Wilton- Feijenoord", te Rotterdam; in dc vaca- ture-T Duijvis E.Gzn.: de heer ir. M. H. Damrne, dir. van Werkspoor N.V., Am sterdam. Nadat de jaarrekening was goedge keurd, werd het heffingspercontage voor de contributie bepaald op 55. Na afdoening van nog eenige huis houdelijke werkzaamheden vereenigden de deelnemers zich aan een koffiemaal- lijd, door het Verbond aangeboden, waarna zij zich omstreeks twee uur naar een boot van de Alkmaar-packct begaven, die hen naar de N.V. Neder landsche Ford Automobielfabrieken ver voerde. Na bezichtiging van deze fa brieken werd in de showroom een film vertoond, opgenomen dop* mr. Regout, directeur van de N.V. Mosa, die met zijn Ford een reis in het buitenland ge maakt heeft. Vervolgens begaven de deelnemers zich per boot naar de IJmuider sluizen. Ze gebruikten na terugkomst hij de Ford-fabrieken aldaar een gemeen- schappelijken maaltijd, waaraan ruim 300 personen deelnamen. UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Bij Koninklijk Besluit van 25 Augus- tus 1936 is benoemd lot kantonrechtcr- plaatsvervangcr in liet kanton Gronin gen mr. H. '1'. Meijering, advocaat en procureur, wonende te Groningen. Voogdijraad Bij Kon. Besluit van 2 September 1P30 is benoemd tot lid van den voog dijraad te Zulphen J. H. Rustkamp, oud-directeur van het bijkantoor Apel doorn der N.V. Amsterdamscho Bank, wonende te Apeldoorn. Kon. Bibliotheek Bij K. B. van 15 Augustus 1936 is aan dr. L. Brumrael, thans conservator bij do Koninklijke Bibliotheek -de per soonlijke tilcl verleend van onder-biblio-. thecaris bij die instelling. Onderwijs Bij K. B. van 2 September 1936 is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogcre Burgerschool te Oud-Beijcrland M. M. Bartclse. BOERDERIJ AFGEBRAND LEEUWARDEN, 4 Sept. Waar schijnlijk tengevolge van hooibroei is in den afgeloopen nacht bij Wartena onder Leeuwarden brand ontstaan in de boerderij van den heer A. Nauta. De brand werd door de dienstbode ontdekt, die in allerijl de bewoners wekte, zoodat dezen intijds het bran dende gebouw konden verlaten. Daar echter de boerderij zeer afgele gen ligt, was het de brandweer van Wartena niet mogelijk, direct hulp te verleenen. Boerderij en schuren brand den dan ook geheel uit, terwijl een stamboekstier in de vlammen omkwam.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9