BEDREIGING HUESCA VAN TAXI-DIENST I 1830 TEL. 1850 i 1093 Nic. Bovée DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Stalin ernstig ziek? STOFFEN- en MODEHUIS LUYCX Dansinstituut LIGTERINGE Inschrijving van Leerlingen De regeering te Madrid rekent op den spoedigen val der stad BELEGERING VAN HET ALCAZAR Vliegtuigen der rebellen boven Madrid Betrouwbaarste- en Goed koopste adres Hoofdkantoor: Coornhertlaan 3 Op 8 uur WIJ LUISTEREN NAAR: Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 8 SEPTEMBER 1936 voor het Lippische volk, kwamen wel bijzonder tot uiting bij volksfeesten, waar hij steeds gaarne aan deelnam. In Detmold spraken wij menschen. die Prins Bernhard persoonlijk gekend hadedn en zij verleiden ons. dat het volk nog nooit medegemaakt had, dat een prins uit het regeerende huis dansie met het eenvoudigste meisje uit het dorp, dat hij met arbei ders en knechten een glas bier dronk, In alles was hij zonder pose, hij deed het als een uitdrukking van de meest hoorigheid. Dit maakte hem overal ge liefd. prins Bernhard was ongetwijfeld de tijd \an zijn verblijf in Pader- horn. Daar leerde hij ook zijn latere echtgenoote kennen, gravin Cramm Cricven, die met den graaf van Oeyn- hauscn gehuwd was geweest, doch van dezen gescheiden was, Spoedig an hun huwelijk vertrokken prins Bemhard en zijn vrouw naar hun bezitting Wovnowo bij Bomst aan de Poolsche grens. Wovnowo was een heerlijkheid, vele duizenden morgen land groot, welke tot de erfenis van de gravin Cramm-Crieven behoorde Prins Bernhard werd grootgrondbezit ter en bleef dit tot aan het einde van zijn leven. Zijn vrouw is van haar jeugd af een enthousiaste bewonderaarster van de paardensport geweest. Deze sport in den meest edelen zin van het woord werd in Wovnowo met bijzondere voor- lieifde beoefend. De prinses reed op alle groote concoursen in Oost-Duitsch land met veel suecc* om de hoogste prijzen en onderscheidingen. Vele jaren was Wovnowo het mid- melpunt van het verkeer der adelijke families uit de omgeving, totdat door de Novemberrevoliitie niet alleen de Lipjiische troon viel. doch ook een groot gedeelte van het familievermo gen verdween De inflatie in den na oorlogsohcn tijd kwam daar nog bij en dit alles tezamen was oorzaak, dat het eens zoo vroolijkc en levensblije huis Woynono stiller en stiller werd. In dezen onrustigen en zorgvol- len tijd viel het accent in het le ven van prins Bernhard en zijn echtgenoote meer en meer op de huiselijkheid en het innige familie leven. Zij zochteh en vonden hun geluk in den omgang en in de op voeding van hun beide zoons, de prinsen Benno en Aschwin. Beide prinsen waren in .Tena ge boren. Benno in 1011. Aschwin in 1914. De oude prins Bernhard is in Juni 1934 gestorven. In zijn laatste levensjaren heeft hij nog het geluk gesmaakt zijn beide zoons te zien opgroeien tot bijzonder begaafde menschen. Ilij had dc overtuiging, dat. zoowel Benno als Aschwin zich een plaats in de maatschappij zou den verwerven door eigen be kwaamheid. Zelf had hij zich in hei leven veel moeten ontzeggen. Dc wereldoorlog, welke hij van het begin tot het einde medemaakte. viel in zijn beste jaren. Daarna moes! hij den druk verdragen, welke na de Novemberrevoliitie in 191S, de familie-leden van \roegere vorstenhuizen ondervonden. En ten slotte had hu groote zorgen hu het be stuur van zijn uitgebreide goederen. In de laatste jarca werd een groot ge deelte van liet Woynowo-er grondbezit aerkocht. Aan de familie Lippe-Biester- feld bleet het slot, de naaste omge ving en het meer. In het thans eenzame kasteel leert de prinses zij is 53 jaar oud een rustig en teruggetrokken let en. in de herinneringen aan haar echtgenoot en aan een schoon verleden, doch geluk kig met haar heide kinderen, aan wien zij al haar zorgen wijdt. Prins Benuo PRINS BERNHARD Benno noemen zijn vrien den hem is 29 Juli 1911 te Jena geboren en is dus 25 jaar oud. Hij doorliep het gymnasium te Berlijn en na^ zijn eindexa men ging hij aan de Berlijn- sche universiteit in de rechts wetenschappen studeeren. Hij heeft het vorige jaar zijn can- didaatsexamen gedaan. Vervolgens vertoefde hij maakte ook een reis naar Ma rokko. Daarna is hij in dienst getreden bij de i.g. Farben, het groote chemische wereldcon cern. De jonge prins die de Fransche taal volkomen be- heerscht, werd geruimen tijd gedetacheerd in Parijs bij het Fransche filiaal. Ook heeft hij later gewerkt op het hoofd kantoor der i.g. Farben in Ber lijn. Den prins zelf hebben wij niet kunnen ontmoeten. Wel eenige vrienden van hem. Zij schetsten hem als een vroolij- ke, sportieve jongeman, die eenvoudig door het leven wenscht tc gaan en wiens be langstelling vooral uitgaat naar wetenschappelijke en cultureele vraagstukken. Buitengewoon beminnelijk in den omgang als hij is. wa ren zij er zeker van, dat hij zich binnenkort tijd even po pulair zou maken in zijn nieu wen levenskring als in zijn in- gymnasium en universiteit. Ook uiterlijk is de lange en slanke prins een krachtige sterke jongeman. (Ongecorrigeerd). Mgr. v. d. WETERINGSTRAAT 124 - UTRECHT (2e huis hoek Maliestraat) - TELEF. 10177 Wij berichten dat wij onze lessen begin October zullen hervatten. VANAF 14 SEPT. DAGELIJKS (behatoe Donderdags) van 3-5 en 7-9 aar kj\ Voor buiten UtreeJU wonenden gereduceerde leergelden VEELJARIG SUCCES FIRST CLASS REFERENCES Men koestert de hoop, dat San Sebastian niet in brand zal worden gestoken MADRID, 8 September (Reuter). Het ministerie van oorlog heeft het volgen* de communiqué uitgegeven: Aan het Noordelijk front zetten onze troepen hun ac* tie in het gebied van Asturië voort. In de provincie Leon is een contingent opstande* lingen verslagen door onze troepen, die het dorp Gor* don. op 26 K.M. van Leon, hebben bezet. In den morgen is de stad Oviedo door de luchtmacht der regeering ge* bombardeerd. In den Zul* delijkcn sector hebben de regeeringstroepen nieuwe vorderingen gemaakt en ver* scheidene strategische pun* ten bezet, als gevolg waarvan de positie der regeeringstroe* pen zeer is versterkt. Aan het front van Aragon hebben de regeeringsstrijdkrachten, die Huesca omsingeld heb* ben, een groot gedeelte der stad in hun macht, aangezien de opstandelingen zich in de wijken van het centrum heb* ben teruggetrokken, of in ge* bouwen van meer soliede constructie bet verzet orga* niseerden. Waarschijnlijk zal dit verzet echter niet lang kunnen duren. Aan het front van Estramadura heb ben de regeeringstroepen verscheidene omsingelende bewegingen en verken ningstochten uitge\oerd. in den loop waarvan vijf soldaten der geregelde roepen krijgsgevangen zijn gemaakt. Te Toledo hoeft de artillerie der regee- ing eenige torens van hel Alcazar ver nield, waarin de opstandelingen een waar gevaar zouden hebben gevormd, ngeval van een aanval op de vesting Nu dit gevaar eenmaal omzeild is, ge looft men dat het \erzet der opstande lingen spoedig gebroken zal zijn. Naar Reuter uit Barcelona meldt, heeft generaal Sandino aan de journa listen medegedeeld, dat de regeerings troepen opnieuw een aanval of Huesca hebben ondernomen en daarbij ver scheidene gevangenen hebben gemaakt, erwijl hun voorts een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal in handen is ge- allcn. De bevelhebber der regeeringstroepen in het centrum des lands, generaal Asencio, heeft medegedeeld, dat 12 he vig explosieve bommen op het Alcazar van Toledo werden geworpen. De gene raal voegde hieraan toe. dat onmoge lijk nauwkeurig is te voorspellen, wan neer het Alcazar zich zal moeten over- gc\en. De regeeringstroepen bevinden zich op 3 K.M. van Talavera. Te Hcndaye werd gisteravond verno men, dat alle magazijnen en winkels te San Sebastian open zijn en dat het za kenleven op normale wijze function- neert. Men meent te weten, dat zich thans 625 aanhangers der Fianro-bewe- ging in gijzeling bevinden. Eenige per sonen zonden zijn terechtgesteld. In de omgeving van gouverneur Orte ga is men overtuigd van het falen der opstandelingen voor San Sebastian, waar de regeeringstroepen versterkin gen verwachten van Majorca. Het schijnt, dat weer algehcele een stemmigheid heersrht te San Sebastian en dat de autoriteiten voorzorgsmaatre gelen hebben getroffen om te verhinde ren, dat anarchisten de stad in brand steken. Radio Teneriffe spreekt nadrukkelijk het bericht tegen, dat regeeringstroe pen Huesca zouden hebben bezet. Generaal Franco heeft medegedeeld dat de colonne van kolonel Yague zich thans op 4 K.M. van Toledo bevindt. Volgens uit Burgos ontvangen berich ten zouden vliegtuigen der opstandelin gen boven Madrid hebben gevlogen en proclamaties hebben uitgegooid, waarin de bevolking werd medegedeeld, dat operaties tot verovering van de hoofd stad zullen worden ondernomen. In deze proclamatie wordt o.m. ver klaard: Indien gij u niet onvoorwaar delijk overgeeft, zullen wij genoodzaakt zijn u te bombardeeren. Op dc proclamatie is een kaartje ge teekend, waarin de door de opstande lingen bezette gebieden staan aange geven. Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt mede, dat op den weg naar Mieres een sterke afdeeling regeeringstroepen is teruggeslagen. Een kanon, verschei den mitrailleurs, geweren en een hoe veelheid munitie werden buitgemaakt. De dorpen Santa Ana en San Cristobal werden bezet. Voorts wordt tegengesproken, dat te Vigo twaalf uit het buitenland ontvan gen vliegtuigen zouden zijn ontscheept, welke bestemd zouden zijn voor de op standelingen. Opstandelingen melden successen Radio La Coruna meldt, dat de rebel len troepenafdeelingen der regeering in de provincie Cordova hebben verspreid. Zij hebben het dorp Hornachuelo zonder noemenswaardigen tegenstand bezet. Radio Coruna deelt roorts mede, dat de opstandelingen Pasajes hebben be zet en zich thans op 4 K.M. van- San Sebastian bevinden. Naar van de zijde der opstandelingen per radio is medegedeeld, hebben gis terochtend hevige gevechten plaats ge had in de districten Teruel. Oviedo en Huesca, waarbij de volksfront-militie zware nederlagen leed. Het radiostation Jerez de la Frontera heeft medegedeeld, dat een uit Avila komende "colonne zich te Talavera de la Reina bij die onder kolonel Yague heeft gevoegd, waarna men gezamen lijk oprukte tot op enkele kilometers \an Toledo. Per radio wordt 'medegedeeld, dat de regeering te Burgos den luitenant-kolo nel Yague, die aan het front van Estra madura belangrijke successen heeft be haald, benoemd heeft tot kolonel en tot commandant van het Spaansche vreem delingenlegioen. Vele dooden Radio-Sevilla deelt officieel mede, dat het Zuidelijke leger van de rechtschen op ongeveer 8 K.M. van Talavera de la Reina een sterke vijandelijke afdeeling heeft vernietigd. De vijand heeft 425 dooden en 150 gevangenen verloren. Verder werden 10 stukken geschut, meer dan 30 vrachtwagens en 2 pant serwagens buitgemaakt. Ten Noorden van Toledo versloegen de troepen van generaal Valera een af deeling regeeringstroepen, waarbij hun vier mitrailleurs, een munitietrein en ander legergoed in handen vielen. De regeeringstroepen hadden 120 dooden Verder slaagden de rechtschen er in bij Toledo twee regeeringsvliegtuigen van het Potez-type omlaag te schieten. Paus zal Spaansche vluchtelingen ontvangen De paus zal 14 dezer de bisschoppen en priesters, die uit Spanje wisten te ontvluchten, in particuliere audiëntie op Castel Gandolfo ontvangen. Tijdens deze audiëntie zal de paus een rede uitspieken, welke met spanning wordt verwacht. Mola rukt op naar Madrid Volgens radio Sevilla zal na de bezetting van Irun ook San Se» bastian wel spoedig vallen. De colonnes van generaal Mola rukken op naar Madrid, volgens mededeeling van den radiozen» der, met de absolute zekerheid van een goed resultaat. Bijna geheel Andaiusië bevindt zich in handen der opstandelin» gen. De regeeringstroepen zijn onlangs bij Puento Mucho ver» slagen, terwijl de troepen der Franco=beweging nog eenige plaatsen hebben bezet. Tenslotte wordt de toestand over het ge» heel gunstig genoemd voor de Franco»heweging. De strijd om San Sebastian Het gerucht gaat. aldus seint Havas uit Hendaye, dat tot dc opstandelingen Weerverwachting WeersverwachtingAanvan kelijk nog tijdelijk stormach tige, later krachtige tot matige Westelijke tot Noordweselijke, later weer naar Zuidwestelijk krimpende wind, zwaar bewolkt tot betrokken met. tijdelijke op klaringen, nog regenbuien, aan vankelijk iets kouder. Hoogste barometerstand 764.7 te Biarritz. Laagste barometerstand738.1 te Blaavandshuk. Voor f 10.a f 15.een moderne man. tel, gelijk aan maatwerk wordt Uw deel, ale U bij ons laat pasklaar maken. door de verdedigers van San Sebastian een soort van ultimatum zou zijn ge richt. Men zegt niet of dit zou zijn uit gegaan van den gouverneur of van een andere instantie. In dit ultimatum zou den de verdedigers beloven, dat de stad niet zal worden verwoest en dat de gij zeiaars zullen worden geëerbiedigd, in dien de opstandelingen op zich nemen, in geval zij de overwinning zouden be halen, amnestie te verleenen aan alle verdedigers van San Sebastian, in het bijzonder aan de Baskische nationalis ten. Volksfrontmilitie te Valencia Te Valencia zijn volgens Reuter 4000 man van de volksfrontmilitie aan boord van het stoomschip Marnegro van Ma jorca aangekomen. Deze troepen hebben het eiland ont ruimd op bevel van het hoofdkwartier. Zij zullen thans naar de verschillen de fronten worden gedirigeerd. Dé Mundo Obrero zegt, dat de klee- dingindustrie tot oorlogsindustrie moet worden verklaard om de vervaardiging van warme kleeding voor de soldaten te bevorderen. Aan het front in de Sierra begint het reeds koud te worden. Volgens de „Matin" zou de Russische dictator lijden aan angina pectoris PARIJS. 8 Sept. (D.N.B.-A.N.P.). In een bericht over de ziekte van Sta lin bericht de „Matin" o.a., dat de Rus sische ditactor lijdende is aan angina pectoris en dat hij elk oogenblik zou kunnen sterven. De reden waarom de ziekte van Stalin zoo geheim gehou den wordt, is, dat men vreest voor de linksche oppositie, welke sidcrt de laatste twee jaar toeneemt en welke voornemens zou zijn zich bij den dood van Stalin van de macht meester te maken. De opvolger van Stalin zou de huidi ge volkscommissaris van oorlog, Wo- rosjilof zijn, doch de dood van Sta lin zou ernstige gevolgen kunnen heb ben en zelfs kunnen leiden tot de ineenstorting van het huidige regiem. ONTOEREKENBAAR NEW-YORK, 8 Sept. (Stefani). De Tsjecho-Slowaaksche onderdaan Jo seph Kuehnel. die is gearresteerd, om dat men hem ervan verdacht voorne mens to zijn een aanslag op Roosevelt te plegen, is bij onderzoek gebleken ontoerekenbaar te zijn. De man is in een zenuwinrichting opgesloten. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van bommen en anarchistisch propaganda materiaal. MERRILL EN RICHMAN TE CROYDON LONDEN, 8 Sept. (Reuter). De Oceaanvliegers Merrill en Richman zijn Maandag met hun vliegtuig de „Lady of Peace" van Le Bourget naar Croydon gevlogen. DE r»-»' ORDONNANTIE BATAVIA, 7 Sept. (Aneta). De Volksraad nam met 32 stemmen voor en 18 stemmen tegen het verzoek om voor behoud van de koffiebelangenordonnan- tie aan. 241. Wij schurken riepen de bestuurder en de vliegenier tegelijk uit Ik een suf jochie? gilde Piet. Maar (Te dikke wenkte met zijn hand van „jawel, het is in orde hoor", en liep een magere kerel van twee meter tien lang tegemoet 242. Alles klaar de opname van Katajanka? Maak jullie dan dat je gauw in je kleedkamer komt We gaan zoo be ginnen. We schijnen in een filmstad terecht gekomen te zijn, nu... des te beter. De kleedkamer zei U, nietwaar? Accoord meester, we komen zoo terug. WOENSDAG HILVERSUM I 1875 m. V.A.R.A 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. VJP.R.0 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.30 nam. Het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Hugo (1e Groot. 2.01 nam. V.A.R A.-knipcusus. 2.30 nam. Voor de vrouwen. 3.30 nam. Voor de kinderen. 5.30 nam. De Flierefluiters o.l.v. Jan d. Horst m.m.v. Bert van Dongen. R.V.U. 6.30 nam. Cursus door Dr. W. H. C. Tenhaeff over „Kwakzalverij en occul tisme". V.A.R.A .00 nam. Sport. .15 nam. De Krekeltjes, koortje o.l.v. Leida ITulscher. 8.15 nam. Het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Piet Tiggers. 8.15 nam. „De Kostwinner". Hoorspel an W. Somerset Maugham. 10.05 nam. Solistenconcert, m.m.v. Reinier Bresscr, cello; Gijs Daalhuyzen, trompet; Toon van Dongen, hobo; Joh. Jong, orgel;Isja Rossican, piano; Harry Wiggelaar, viool; Daaf Wins, piano. HILVERSUM 11 3015 m. N.C.R.V 8.008.15 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel door S. P. Vis ser. 12.1512.30 nam. Leger des Heils- kwartiertje. 12.301.15 nam. Het Klein-Orkest der H.O.V., o.l.v. Marinus Adam. 2.00—3.00 nam. Zang-recital. 4.005.00 nam. Christelijk Liederen- uurtje door Johannes de Heer m.m.v. W. Verver, viool. 5.026.00 nam. Kinderuutj'e. 6.307.00 nam. Ondewijsfonds voor de Binnenvaart. 7.157.45 nam. Landbouwhalfuurtjc. 7.458.00 nam. Een kwartiertje Radio- eportage. "1.159.00 nam. Het N.C.R.V.-Örkest .l.v Piet v. d. Hurk. 1009.35 nam. „In het Conferentie oord van den Zendings-Studio Raad, te Lunteren. 9.3510.30 nam. Vervolg concert. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.51 nam Concert o.l.v. Paul Douliez. I 30 nam. Populair concert o.l.v. Karei Walpot 6.35 nam. Concert o.l.v. Paul Gason. 8.20 nam. Dansmuziek o.l.v. Stau Brenders. 9.35 nam. Symphonieconcert o.l.v. Leon Jongen. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Salonorkest. I.30 nam. Het omroeporkest o.l.v. Paul Gason. 5.25 nam. Het omroeporkest o.l.v. P, Gason. 8.20 nam. Svmphonie-concert o.l.v. Leon Jongen. 9.35 nam. Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 10.3011.20 nam. Dansmuziek o.l.Vi Stan Brenders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 12.20 nam. Concert door het omroep; orkest van Koningsbergen o.l.v. Rudolf Kastner. 2.20 nam. „Allerlei von zwei bis drei!" 3.35 nam. Concert. 4.20 nam. Populair concert uit Mün- chen. 6.35 nam. „Minncweisen aus dam 13. Jahrhundert". II.2012.20 Dansmuziek door Ilja Livschakoff-orkest, DROITWICH 1500 Ni. 11.20 F. Lionel Jones met zijn Orkest. 12.20 nam. Orgelconcert door Harold Ramsay. I.20 nam. Werken van Hkndel en Pur- cell. Het B.B.C. Empire Orkest o.l.v. Clifton Helliwell. 2.20 nam. Geigcr en zijn Orkest. 3.45 Het Harmonie Orkest van Chel tenham o.l.v. Arthur Cole. 6.50 nam. Orgelconcert. 7.20 nam. Het B.B.C. Revuekoor en hei B.B.C. Variété-orkest o.l.v. Charles Shad- well. 9.00 nam. Het B.B.C. Theater Orkest o.l.v. Mark II. Lubbock. 10.30 nam. Het BB.C Orkest (Afd. C) o.l.v. Adrian Boult. II.35 nam. Roy Fox en zijn Orkest. GR A MOFOOM MUZIEK Hilversum I S.00—9.30, 12.00— f 12 30, 1.00—1.15, 3.00—3.30, 7.40—8.00 en1 ij 11.00—12.00. Hilversum II 1.452.00, 3.00- 5 3.45, 6.00—6.30 en 10.30—11.30. Brussel VI. 6.55, 7.20, 8.20—9.20, 12.20 en 10.2011.20. Brussel Fr. 6.55, 7.20 en 8.20- i3 9.20. D r o i t w i c h 12.35 en 5.35. RADTOKRANT Nieuwsberichten geven helde Holland M sche zenders om 8.00 en om 10.00 uur

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2