DE „SIRENES" GESTRAND VOOR f 30.000 OPGELICHT Auto in een sloot geraakt Bioscoopconflict te Haarlem Positie verre van gunstig Kübler-kleding W. K. van ROSSUM Een leeraar het slachtoffer Int. congres voor Soc. verzekering Dreigende sluiting Nieuwe burgemeester van Winschoten FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1936 Twaalf man van de 35 koppen tellende bemanning aan land gebracht CALLANTSOOG, 8 Sept. - Het Noorsche stoomschip „Sire* nes' dat gistermorgen in ballast van Amsterdam naar de Tyne was vertrokken en dat in den af* geloopen nacht buitengaats van IJmuiden, waar het voor anker was geaaan. is losgeslagen, is he* denmorgen tte omstreeks kwart over zeven voor Collantsoog vast geloopen. Het schip zit vrij hoog op het strand. Er bestaat op het oogenblik geen direct gevaar voor de opvarenden. Reeds den geheelen nacht heeft men de „Sirenes", die met dan Zuidwester storm te kampen had, van de kust af gade geslagen. Omstreeks twaalf uur bevond het schip zich ter hoogte van de kilometerpal en 17 18 d.w.z. ongeveer drie. h vier k.m. bezuiden Callantsoog. Het schip, dat vrij hoog, 1 k.m. ten zuiden van Calfantsoog, op het strand zi' '-an niet op eigen kracht loskomen. De reddingsboot „Dorus Rijkers" is ter assistentie uitgevaren. Van Petten uit wordt getracht met vuurpijlen een ver binding me de „Sirenes" tot stand te brengen Nader wordt gemeld: Na den geheelen nacht stuurloos rond gedreven te hebben tusschon IJmuiden en den Helder, is het Noordsche kolen- schip „Sirenes", metende 1300 bruto registerton, hedenmorgen te acht uur precies voor Callantsoog gestrand. Het middenschip werd met den koop naar het Noorden evenwijdig aan de kust op het strand gezet, nog geen honderd meter van den duinenrand af. De voor steven is vastgeloopen op een strekdam In de vroege morgenuren stonden reeds honderden in den stroomenden regen op de duinen te kijken. Er is een lijnverbinding tot stand gebracht en met behulp van de broek verlaat de bemanning het schip. Tegen tien uur zijn reeds twaalf man van de uit 35 koppen bestaande bemanning aan den wal gebracht en liefderijk op genomen in cafe „De Haan". Ï-Iooge zeeen slaan intusschen nog steeds over het schip. De bemanning zet een eigen reddingsboot uit. Dit is echter een hachelijke onderneming en op advies van den schipper van de Egmondsche reddingsboot „Jan van der Plas" wordt hun door seinen vanaf de duinen ken baar gemaakt, geen boot te strijken De positie van het schip is verre van gunstig, daar het zeer dicht op de kust zit met den kiel in het zand, moet het wel haast onmogelijk geacht worden, het schip te bergen. Het moet vermoe delijk als verloren worden beschouwd De secretaris van de Noord- en Zuid- hollandsche reddingsmaatschappij, de heer de Booij is onder weg om het red dingswerk te leiden. hier ter stede alleen bij LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT De bekentenis van een 19=jarigen jongen AMSTERDAM, 8 Sept. Dezer dagen is zooals wij meldden, door de recher che van het hoofdbureau hier ter stede een 19-jarigen jongen, een „koopman in stoffen" gearresteerd, die ervan, werd verdacht een godsdiienstleeraar voor meer dan 30.000.te hebben opge licht. Aanvankelijk had de jongen verteld, dat hij namens een commissie was op getreden, die werkte voor het eerher stel van den godsdicnstleeraar, die twee jaar geleden door het bestuur was ont slagen. Hij had verschillende brieven en op drachten aan den leeraar getoond, dio door de comitéleden zouden zijn ge schreven. De jongen heeft zoowel voor de poli tie als voor den rechtercommissaris Mr. Hulsman een volledige bekentenis afgelegd. Het comité bestond slechts in zijn fantasie. Reeds vanaf zijn zesde volgde hij do Joodsche godsdienstschool, waaraan de benadeelde leeraar was. Toen hij ongeveer twaalf jaar was, lictt een der klasseleeraren hem reeds met toestemming en medeweten van den directeur als een soort kweekeling lesgeven. Dit nam een dusdanigen om vang aan, dat het bestuur het school hoofd zulks verbood en ten slotte den jongen de toegang lot dc school ont zegde. Het hoofd duldde deze inmenging echter niet en bleef halsstarrig op zijn standpunt staan, zoodat hij eerst, ziek teverlof en tijdens dit verlof onge vraagd ontslag kreeg. Intusschen had de jongen een soort vcreeniging lot be vordering der godsdienstschool opge richt, waarvan het ontslagen school hoofd eere-voorzitter werd en waarvan deze laatste de kosten droog. Er hadden iedcren dag „conferenties" plaats tusschen den ontslagene en zijn pupil, waarin de eerste steeds zijn be klag deed over het hem aangedane on recht en hij zeide er alles voor over te hebben om in eere hersteld te worden. Daar hij reeds vroeger goedgeefs tegen den jongen was geweest „rook" deze geld en zag hij zijn kans schoon. Hij maakte zijn vriend en oud-leeraar wijs, dat er „geheime krachten" voor hem aan het werk zouden gaan, doch deze actie zou geld kosten. Het begon met 450.noodig voor een „geheim proces" tegen het bestuur, dat het ontslag had gegeven. Telkens kwamen er goede berichten bij den leeraar binnen, aelke aanleiding waren tot nieuwe stortingen. Op deze wijze was het slachtoffer medio 1935 reeds 20.000.kwijt geraakt. Toen hij daarop tegenover zijn pupil van achterdacht blijk begon te, geven, zeide deze de zaak ook niet meer te vertrouwen, daar hij den tusschenper- soon, die de gelden voor het comité in ontvangst nam niet meer kon vinden. Zoowel mondeling als schriftelijk drong de pupil er bij zijn slachtoffer op aan de zaak bij de politie in onderzoek te geven. Immers ook dc leerling had van de 42.000.—, die hij op een half lot in de Staatsloterij beweerde te hebben ge wonnen, 38.000.aan het comité kwijt geraakt. De leeraar was het er niet mee eens, hij wilde de politic er in geen geval in kennen. Het kwaad zou zichzelf wel wreken. Dit was niet aan doovemans ooren verteld. De jongen voelde zich thans volkome veilig en toen hij weer geld noodig had kwam hij met een nieuw comité voor den dag, waarmee hij alweer volgens zijn zeggen persoonlijk contact had. en dat dc zaak ernstig ter hand zou nemen. Wederom begon de bron te vloeien, totdat de 30.000.vol waren. Intusschen was de leeraar volkomen geruineerd, nadat hij op „herhaald he vel" van het comité zelfs zijn levens verzekeringpolis had beleend. En hóe zoude hij ook niet, waar deze heleening volgens het comité alias de 19-jarigen oplichter, geschieden moest, „op bevel van den burgemeester van Amster dam". met wien de verdachte voorgaf te hebben gesproken, hetgeen hij uit verschillende „bewijsstukken" aanne melijk maakte. Zelfs begon liet comité bedragen van meerdere honderden guldens aan den bedrogene terug te btalen, eenmaal zelfs om liet volkomen verarmde slachtoffer in staat te stellen huishuur te betalen. Onder den drang van deze financieelc omstandigheden wendde dc eleeraar zich tenslotte ot eenige z.g.n. „comité-leden", waarna bleek, dat deze personen van een comité volkomen on kundig waren, hetgeen, gelijk wij reeds uitvoerig berichtten, tot clc arrestatie leidde. De jongen blijkt het geld vrijwel ge heel tc hebben verbrast, voorzoover hij het niet in eenige kleine ondernnemin- gen heeft gestoken waardoor nog enke le duizenden zijn gered. Tegenover zijn a.s. schoonouders speelde hij den zuinigen koopman doch in Antwerpen had hij met een andere vrouw mooi weer gespeeld van het gold van den goedgeloovigen leeraar. Verdachte, die zich thans in het huis van bewaring bevindt, zal worden ver dedigd door Mr. W. Loeb, die in de verdediging zal worden bijgestaan door Mr. I. S. Coopman, tot wien verdachte zich reeds voor de arrestatie had ge wend. Koopman uit Rotter* dam verdronken GOUDA, 8 Sept. Hedenmorgen te omstreeks half tien is op den Bilwijk- schenweg tusschen Stolwijk en Haas trecht een bestelauto, bestuurd door den koopman D. Watier uit Hooge Nieuw- straat te Rotterdam, tengevolge van den slechten toestand waarin de weg verkeert, in een drie meter brecde sloot terecht gekomen. De bestuurder kon zich niet bijtijds bevrijden en is verdronken. Een tweede inzittende kon worden gered. Gelijk reeds bericht, werd van 4 t/m 8 September te Dresden het 2e interna tionaal Congres gehouden voor vakkun- digen op het gebied der sociale verzeke ring, daarvoor met twee andere heeren ook de voorzitter van den Raad van Ar beid te Nijmegen, Dr. J. J. A. Bakker uit- genoodigd was, een referaat te houden over: „Die zwischenstaatlichen Zusam- menhange in der Sozialversicherung". In zijn op 4 September j.l. uitgesproken redevoering heeft Dr. Bakker o.a. bepleit, dat ook internationaal de kleine midden stander moet ingeschakeld worden bij de verplichte verzekering, zulks op grond van het feit, dat tot de groep der econo- misch-zwakkeren zoowel de arbeiders als deze kleine middenstanders behooren, en derhalve in het algemeen belang de rechtsgrond tot een dergelijke verplichte verzekering te vinden is. Voorts heeft Dr. Bakker uitvoerig be toogd hoezeer het te betreuren is, dat Duitschland niet langer is aangesloten bij de Internationale Organisatie van den Arbeid te Genève, welke organisatie door verscheidene conventies er toe bijdraagt, dat eigen inwoners en vreemdelingen voor de sociale verzekering der diverse landen gelijkberechtigd worden. Uitvoerig heeft spreker gewezen op de zeer belangrijke sociale verzekeringswet- geving'die in Duitschland bestaat, welke wetgeving bij herhaling zelfs ten voor beeld was aan andere landen cn dat bij het tot stand brengen van maatregelen te Genève, dit land daartoe als een on misbare schakel moet worden be schouwd. Dr. Bakker heeft op het Congres voor gesteld een resolutie in dien geest te nemen. DE M9ORD TE LEIDEN 's-GRAVENHAGE, 8 September. De rechtbank heeft heden uitspraak ge daan in de zaak tegen den 28-jarigen gewezen meesterknecht M. C. B. te Leiden, thans gedetineerd, tegen wien door den officier van justitie twaalf jaar gevangenisstraf is geëischt, we gens "moord, gepleegd in den avond van li April j.l. in de hal van een bioscoop-theater aan den stationsweg te Leiden op de 22-jarige fabrieksarbeid ster J. S. uit Zoeterwoude. De rechtbank veroordeelde B. wegens doodslag tot vijf jaar gevangenisstraf. Een uiteenzetting door het hoofdbestuur van den Ned. Bioscoopbond In verband niet het voorstel van B. cn W. van Haarlem, om de vermake lijkheidsbelasting voor de bioscopen van 20 percent tot 25 percent te verhoo- gen heeft hel hoofdbestuur van den Xed. Bioscoopbond zijn standpunt in 'n persconferentie uiteengezet. De nadruk werd er op gelegd, dat reeds bij de hui dige heffing van 20 percent de grens van het redelijke en billijke is bereikt. De bioscopen werken reeds twee maan den van het jaar voor den fiscus en uit de opbrengst der overige tien maanden moeten de exploilatiekoslcn gedekt wor den. Sluiting der bioscopen moet niet beschouwd worden als een dreigement, want de exploitatie welke thans reeds bijna niet rendabel is, wordt, bij verhoo ging der belasting onmogelijk. Dc bios copen moeten reeds hooge lasten op brengen, zooals personeelc belasting, keuring- en vergunningsrechten, enz. Do opvatting van B. en W. dat de hoogere belasting door het publiek betaald zal worden, acht het hoofdbestuur onjuist, liet gevolg van de verhooging zal zijn, dat het publiek met lagere rangen ge noegen neemt, waardoor dc opbrengst, ook van de vermakelijkheidsbelasting, lager wordt. De bioscoopexploitanten staan the- voor de keus: sluiten of openblijven met de aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid, dat de theaters na eenigen 'tijd toch gesloten moeten worden wegens onrendabele exploitatie. Daarom wordt het beter geacht, meteen maar te beslui ten, om de verliezen tot een minimum te beperken. In plaats van een hoogere opbrengst van 25000, welke B. cn W. verwachten, zal het verlies voor de ge meenlekas 100.000 bedragen, helgeo' het gemeentebudget niet toelaat. Bo vendien zullen vele neringdoenden, taxi- en trambedrijven schade lijden. Op den dag, dat de verhoogde heffing in werking treedt, zullen de 5 bioscopen onverbiddelijk gesloten worden, niet uit protest maar uit noodzaak. Het hoofd bestuur van den Nederl. Bioscoopbond overweegt zelfs, de theaters zoolang ge sloten te honden, totdat het. gemeente bestuur toestemt, in een verlaging der vermakelijkheidsbelasting tot 15 pet. Na de gemeenteraadszitting van Woensdag a.s. zal het hoofdbestuur zijn definitieve houding bepalen. 1-Iet hoofdbestuur van den Ned. Bios coopbond heeft aan den raad der ge meente Haarlem een gemotiveerd adres gezonden met hot verzoek het voorste' tot verhooging der vermakelijkheidsbe lasting voor de bioscopen te verwerpen. ARBEIDER VAN 8 METER HOOGTE GEVALLEN EN GEDOOD ARNHEM, S Sept. Gistermiddag heeft in dc metallurgische fabriek een ernstig_ ongeval plaats gehad. De 35-jarige M. K., die 8 meter boven den grond werk verrichtte aan electri- sche geleidingen, is uitgegleden en ge vallen. Hij werd ernstig gewond opge nomen en bleek hij aankomst in het zie kenhuis te zijn overleden. SLUITING STATEN-GENERAAL 's-GRAVENHAGE, 9 Sept. De Ver- eenigde Vergadering van de beide Ka mers der Staten-Generaal is bijeenge roepen in het gebouw der Tweede Ka mer op Zaterdag 12 September, des na middags te kwart voor drie. DE POSTVLUCHTEN AMSTERDAM, 9 Sept. Hedenmor gen om 5.59 uur is het K.L.M.-vliegtuig „Kwak" van Schiphol naar IndiÖ ver trokken. Zes passagiers hebben voor deze reis geboekt, nl. een passagier naar Batavia, twee naar Singapore, een naar Rangoon en een naar Kara chi, allen uit Amsterdam vertrekken de. Tc Ilalle-Leipzig slapt nog een pas sagier in voor Karachi. Het. vliegtuig heeft 15 Kg. vracht, 241 Kg. briefpost en 10 Kg. pakketpost aan boord. Mr. A. J. Romijn, oud= wethouder van Leiden 's-GRAVENHAGE, 9 September. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 3Q September 1936, benoemd tot burge meester der gemeente Winschoten: nir A. J. Romijn. Mr. A. J. Romijn, advocaat en pro cureur te Leiden, benoemd tot burge meester van Winschoten, werd 29 Maart 1S97 te Apeldoorn geboren, waar zijn vader apotheker was. Deze werd spoedig daarna benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid ter stand plaats 's-IIertogen'bosch, waar hij zich niet zijn gezin vestigde. Daar bezocht de nieuwe burgemeester de lagere school en later het gymnasium. Na met goed gevolg het. eindexamen te hebben gedaan, werd hij in 1915 als student in de rechten aan de universi teit te Utrecht ingeschreven. Den 22sten Maart 1918 "deed hij met goed gevolg het candidaatsexamen en ging daarna te Leiden studeeren, waar hij den 2den December 1921 slaagde voor het doc toraal examen. Den 28stcn April 1922 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Lei den, waar hij zich weldra in een druk ke praktijk mocht verheugen. Vooral tot de (middenstandsbelangen voelde hij zich sterk aangetrokken, wat mede tengevolge had, dat hij benoemd werd tot bestuurslid van de afdeeling Lei den vam den Kon. Ned. Middenstands bond, waarvan hij tevens de juridische adviseur werd. In beide functies heeft hij steeds krachtig voor do belangen van den middenstand geijverd. In September 1927 werd hij als can- didaat van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" gekozen tot lid van den Leidschen gemeenteraad, en in 1931 volgde zijn benoeming tot wethouder. Als zoodanig werd hij toen belast met de afdeeling burg. stand, met de lei ding van sociale zaken en van Maat schappelijk Hulpbetoon, van den ge neeskundigen dienst en van de gestich ten voor krankzinnigen, zenuwlijders en idioten Endegeest, Voorgeest en Rhyngeest. Als gevolg van zijn hierdoor ontsta ne drukkere werkzaamheden associ eerde hij zich met de Leidsche advoca ten mr. Vos en mr. Burgersdijk, met wien hij toen gezamenlijk de rechts praktijk uitoefende. Door de veranderde politieke constel latie van den Raad werd hij in 1935 niet als wethouder herbenoemd. Ook in het gewone maatschappelijk leven had mr. Romijn te Leiden een be langrijk aandeel. O.a. is hij daar tevens voorzitter van de vereeniging Konin ginnedag. POSTVERZENDING NAAR SPANJE Het hoofdbestuur der P.T.T. deelt mede, dat verzending van niet aange- teekende stukken naar Spanje zoo veel mogelijk geschiedt volgens dc route, door de afzenders op de stukken aan gegeven, doch dan op risico van de af zenders. HET N.J.S.-UNIFORM AMSTERDAM, 9 Sept. Het lid van den gemeenteraad L. Jansen heeft aan het college van B. en W. een aantal vragen gesteld met betrekking tot het verleencn van vergunning tot het hou den van een optocht van personen in het uniform van den Nationalen Jeugd storm. O.m. wordt gevraagd of het ver- Ie enen van deze vergunning niet in strijd is met een arrest van den Hoogen Raad. DE UITWIJZING DER NEDERLANDERS AMSTERDAM, 8 Sept. In verband met het thans vaststaande feit van de wederrechtelijke uitwijzing der vier Ne derlanders uit Duitschland, zal de hier tegen gerichte protestvergadcring der afd. Amsterdam van dr liberale staats partij „Dg Vrijheidsbond" nu worden gehouden op Maandag 14 September a.s. Deze vergadering vindt plaats in de groote z.aal van Bollevue, ingang Leid- schekade en vangt aan des avonds te 8 uur. Het woord zal worden gevoerd door de leden der Tweede Kamer mr. G A. Boon en Dr. I. H. J. Vos, zoomede door Prof. Mr. C. W. de Vries. Grand ThéStre. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van de film „Der Bettelstudent". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45 uur doorloopend (aanvang laatste voorstelling 8.30 uur). An dere avonden vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinée vanaf 2.30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 4 Sept. vertooning van do film „Broadway-Bill". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur nm.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicltia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 9 September. Amicitia. Louis Da vid's Revue: „Hoe maller, hoe mooier". 8 uur nam. 10 Sept. „De Valk." Ledenverga dering Ned. Reisvereeniging. 8.15 uur n.m. 10 Sept. Grand Théatre. Eddy Walis en zijn ensemble. 8.15 uur n.m. 11 Sept. Kamergebouw. Vergade ring van de Kamer van Koophan del. 3 uur n.m. 11 September. Restaurant Prin cess. Propaganda-vergadering Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers. 8K uur n.m. 12 September. Amicitia. Concert door Leger des Heils-Muziek-Korps the Regent Hall band". 3 uur nam. 14 September. Soc. Concordia Simultaan-seance Bob Springer voor de Amersfoortsche Damvereeniging. 8 uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 24 September. Foyer Amicitia. Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Grand théitre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzij(Tsch Hu welijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur DeZv.arteOrcK.dee Door GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 34) „Neen, hij heeft nog hoogstens één uur te leven Het is een wonder, dat die wond hem niet dadelijk het leven kostte. Afgescheiden daarvan zijn de aderen bereids leeggebloed. Arme dui vel!" Wah Su's einde kwam nog eerder dan Monroe verwachtte Een paar mi nu ten later ging er een krampachtige siddering door zijn lichaam en de lip pen bewogen zich. Carson leunde over hem heen. „Wah Su, kun je mij h00ren?" De oogen openden zich en bleven op het gelaat van Carson rusten In Je laatste seconde voor zijn dood kwam do lijder tot bewustzijn Hij deed een krachtige poging om te spreken en dit gelukte hem tot op zekere hoogte. „Jufflouwmet Maleiers doo don Wahzien jufflouw en pk bcerenzij heel veel bang Wah ontdekken Almstlonghij Zij n hoofd helde naar één kant, maar hij herstelde zich oogenblikkelijk en trachtte zijn zin af te maken. Car son bracht zijn oor bij de bewegende lip pen, maar geen enkel woord was hoor baar. Een seconde later was Wah Su over de grenslijn gestapt. „Dood!" mompelde Monroe „Hij had ons iets belangrijks te vertellen." „Een uur vroeger en dan zouden we dit waarschijnlijk verhinderd kunnen hebben. We zijn niet fortuinlijk. Toch geloof ik, dat Tresa veilig is en ons niet meer zoover vooruit is. Monroa, wat moeten we hiermede doen?" „We kunnen het lichaam hier niet zoo laten liggen. We moeten het be graven en ons het oponthoud getroos ten?" Carson knikte bij wijze van goedkeu ring en het stoffelijk overschot van Wah Su, die in een poging om zijn meesteres te bevrijden, het leven gela ten had, werd op den zandigen rivier oever ter aarde besteld Beide mannen waren diep onder den indruk. „En nu Armstrong achterna-" grom de Carson. „Ik heb zoo'n idee. dat ie dit geweer noodie zult hebben, Mon roe" „Ik zou het bijna hopen" Maar ondanks alle haast gingen de uren voorbij, zonder dat zij ook maar de minste aanduiding van hun prooi te ?ien kregen en toch was het haast een onmogelijkheid, dat zij van dit pad zouden zijn afgeweken, want, aan den *tnen kant was een steile rotswand tprwijl aan de andere zijde de berg «troom vloeide „Waar Is hij, foor den donder, ge hieven?" sputterde Monroe. „Hij zal ons nog een eind voor zijn. De Maleiers hebben wellicht een ver volging verwacht en zijn toen achter gebleven om daarvan zekerheid te hebben. Nadat zij met Wah Su afgere kend hadden, hebben zij zich weer naar Armstrong gehaast, die zijn vlucht ondertusschen vervolgd heeft." „Ja, die mogelijkheid bestaat Hoe veel Maleiers waren er in het kamp?" „Acht. geloof ik." „Twee zijn er gedood, blijven er nog zes overen Armstrong. We zul len het tamelijk volhandig krijgen." Zonder te stoppen om eenig voedsel te nuttigen, trokken zij verder Hier en daar stuitten ze op een voetafdruk ia do zachte aarde, maar geen levende ziel was te bekennen. Tenslotte, toen de schaduwen langer werden, bleef Monroe staan en veegde zich het zweel van zijn voorhoofd „Het gaat zoo niet langer, ik moei eerst iets te eten hebben. We hebben sinds vanmorgen nog niets genuttigd." „Goed. Dan zal ik alleen wel door gaan" „Neen, als je van plan bent te blij ven doorloopcn. dan zal ik wel over een paar uur sterven." De voetafdrukken werden verschel. „Ik geloof, dat we op het recht* *poor zijn, maar als je liever „Neen, ik zal het wel volhouden Voorwaarts maar!" Doch tot hun groote teleurstelling, bleven verdere voetsporen uit, of schoon de grond vochtig was. „Weer voor den gel» gehouden! Zij moeten de rivier overgestoken zijn Een eindje terug was een doorwaad hare plaats, zeide Monroe „Ja. dat heb ik gezien We zullen moeten omkeeren We hebben nog maar een half uur voordat de zon on dergaat" Monroe, die doodmoe was, stemde „nolens volens" met het voorstel in en zij keerden op hun voetstappen terug Carson liep voorop, in een tempo, dat Monroe niet kon bijhouden. De haast, om de rivier over te steken vóór de duisternis inviel, deed Carson welhaast het bestaan van Monroe vergeten. Hij kwam tenslotte bij de doorwaadbare plek en vond op den grond zwakke spo ren. welke zijn vermoeden bevestigden. De rivierbedding lag vol rotsblokken en een overgang leek niet zoo heel moeilijk. Zonder een seconde te verlie zen sprong Carson van den eenen steen od den anderen cn klom toen tegen* den «teilen rivieroever op. Tot zijn vreugde zag hij hier diepe sporen in de aarde en was do plantengroei vertrapt. Boven gekomen, bevond hij, dat hij een vrij goed uitzicht had over den omtrek en toch zag hij peen enkel wezen. Toen nij verder doorgcloopen was, bereikte het geluid van krakend hout zijn oor. Het bloed sloeg hem in golven naar net hoofd, toen hij realiseerde, dat hij vlak bij de vluchtelingen moest zijn. Daar hij bang was om de voor hem liggende open ruimte over te steken, maakte hij een kleinen omweg tusschen dc boo- men. Het door hem geconstateerde ge luid werd steeds sterkeriemand scheen brandhout te verzamelen voor een vuur! Hij bracht zijn geweer in den aan slag en verhaastte zijn schreden, ter wij: hij alles vermeed, wat zijn nade ring zou kunnen verraden. Een paar minuten later zag hij iets wits tus schen de hoornen. Van achter een boom glurend, bemerkte hii, dat het een teut was Dichtbij die tent was iemand be zig een vuur aan te leggen Er waren nog twee andere mannen zichtbaar, die de bagage schenen uit te zoeken, op ongeveer tien meter daar vandaan. Hij wachtte in de hoop. dat Armstrong zich zou vertoonenmaar bovenal keek hij naar Tresa uit. Hij aarzelde om zon der Monroe verder te gaan en draaide zich om orn te zien of deze nog niet aankwam. Tot zijn schrik keek hij vlak in het gezicht van een stevig gebouw den Maleier, die een knuppel boven zijn hoofd zwaaide. Carson aarzelde geen seconde cn deed een uitval in de richting van 'smans kaak. Hij was evenwel een fractie van een seconde te laat. De knuppel bereikte eerder doel. Hij voelde evenwel niets en ondervond ook geen pijn. Het had eenvoudig den schijn alsof de heele wereld plotseling in een diepe duisternis gehuld werd- EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Het dilemma Carson kwam weer bij zijn positieven om tot de conclusie te komen, dat zijn hoofd pijnlijk bonsde Hij wilde dat li chaamsdeel betasten, doch kwam tot de minder aangename ontdekking, dat hii met zijn polsen en knieën aan een ham boestok gebonden was. Zijn verbijster de hersenen waren dusdanig in de war dat hij een paar minuten noodig had om eenig idee te krijgen van zijn om geving en om zich te herinneren, wat er met hem gebeurd was. Hij lag in een soort van hol, hetwe'k op de rivier uitzag. Ergens rechts van hem moest zich een vuur bevinden want de duisternis werd van dien kant uit doorschoten met flikkeringen van geel licht. Van den tijd, welke er ver loopen moest zijn, sedert hij don pijn lijken klap ontvangen had. had hij geen flauw vermoeden, doch uit den stand van eenige sterren welke hii vanuit zijn liggen kon zien, maakte hij op, lat dit niet langer dan twee uur geleden kon zijn. Tiet pak. dat hij bij zich ge had had. lag naast hem, maar zijn go weer was verdwenen. De minste beweging, welke hij zich veroorloofde, maakte de pijn in zijn hoofd schier ondragelijk. Daarbij kwam nog, dat hij bijna uitgehongerd was en zijn keel bezig was te verdrogen. Hij trachtte tevergeefs naar den ingang te kruipen, teneinde een ruimeren blik van zijn omgeving te krijgen, maar de korte sterke bamboe uaakte elke voor- waartsche beweging onmogelijk Tenslotte uitte hij een kreet, waarop een inlander kwam toeschieten. Het was niet de man, die hem bewusteloos geslagen had. Die schurk was grooter van stuk De Maleier keek op hem neer. „Water!" hijgde Carson. De man knikte en verdween voor een paar minuten, waarna hij terugkwam met een cocosnootschaal, gevuld met water. Hij hield deze aan Carson's lip pen, die gulzig het water opslorp en ging toen heen, voordat Carson tijd ge vonden had om naar voedsel te vragen. Maar vlak daarop verscheen een ande re figuurArmstrong. Zijn gebril de oogen vlogen over Carson's hulpc- looze gedaante, terwijl de gevangene hem een blik vol haat toewierp. „Het spijt mij. dat U dit ongeluk overkomen is, meneer Carson," zeide hij. „Maar het is Uw eigen schuld." Carson hulde zich in een hardnekkig stilzwijgen. „Ik heb uit het verhaal begrepen, dat U ons met Uw geweer bedreigde, toen Serang U tegen den grond sloeg. Een duim lager en het zou er ernstig voor U hebben uitgezien." „Zooals het nu is, kan het ernstig voor U worden," antwoordde Carson. (Wordt vervolgd^

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6