EXTRA MASSALE HULDEBETOOGING VOOR DE PRINSES per kruik f FEESTSTEMMING IN DE STAD Het vuurwerk-verbod WIJ LUISTEREN KANTONGERECHT SCHOTERMAN'S OUDE GENE VER 99- UTRECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 INBRAAKJES Dit nummer bestaat uit 2 bladen 7 uur 56 min. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1936 Enorme belangstelling langs den weg voor een kleurigen stoet van plaatselijke vereenis gingen Een slotwoord van den heer Chr. v. Zweeden Nog maar enkele dagen zijn de drukke werkzaamheden voor het bestuur der Oranjevereeniging in verband met de organisatie en uitvoering der feestelijk heden op Koninginnedag achter den rug, of opnieuw voelden de organisato ren zich terecht gedrongen het „verzamelen" te blazen. En zij deden dat met groot, zeer groot enthousiasme, omdat het het uitvloeisel was van „het" bericht van den Dinsdag: Prinses Ju liana heeft zich verloofd met Prins Bernhard zur LippeBiesterfeld! De vlaggentooi, het earillonspel en andere uitingen mochten reeds het hunne tot de feestelijke stemming heb ben bijgedragen, het ware Oranje-en- thousiasme kwam gisteravond bij den muzikalen rondgang van alle mogelijke plaatselijke organisaties. De opstelling had in Plantsoen (W.) bij het Helle straatkwartier plaats. In de te volgen route, welke reeds in ons blad van gis teren werd opgenomen, was op verzoek der Oranjevereeniging „Soestcrkwartier" op het laatste moment nog een wijziging gekomen, hetgeen tengevolge had, dat deze stadswijk in verband met eigen festiviteiten op hedenavond niet werd doorgetrokken. Een enorme menschenmassa had zich langs den weg verzameld om een en ander gade te slaan; onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer D. P. van Rooyen, wist de politioneele macht voor goede orde zorg te dragen, hetgeen te vens een vlot verloop langs den weg meebracht. Muzikale medewerking werd verleend door de R.K. Muziekvereeniging Wils kracht, de Amersfoortsche Muziekver eeniging, de Chr. Muziekvereeniging Hosanna, de Muziekvereeniging Excel sior, het Pijperscorps van Juliana en door de Mondaccordeonvereeniging Steeds Hooger. De stoet, welke een zeer behoorlijke lengte had, werd verder geformeerd door alle mógelijke stadsche organisa ties. Het heeft geen zin om een nauw keurige weergave van de deelnemers te geven, omdat men vrijelijk mag zeggen, dat hier een spontane samenwerking van alle richtingen viel te constatee- ren. Er wayen zoowel werkmansbonden als padvindersorganisaties, zoowel gym nastiek- als zangverecnigingen. Juist deze veelsoortige deelname im poneerde ons op den avond van den dag, waarop de leden der Koninklijke Familie tot het Nedcrlandsche volk in zijn geheel gesproken hadden. Wij voel den hier de vreugde uit alle lagen der bevolking uitgaan naar Hen, die op Hun beurt met het volk in zijn geheel medeleven en daarvan te allen tijde gaarne blijk geven. Meerdere organisaties droegen lam pions, enz. mede, zoodat men ten deele van een lichtstoet kon spreken. Bijzondere vermelding verdient hier de symbolische wagen (ontwerp Roelof Meester), die door de vereeniging „Voor Oranje en Vaderland" werd meegevoerd: twee gouden ringen, verbonden door Oranjelint, terwijl door den eenen ring de rood-wit-blauwc, door den onderen de geel-roode Lippe-vlag gedrapeerd was. Een aardige gedachte ongetwijfeld! Van de deelnemers werd ondanks de bekorting toch nog flink wat uit houdingsvermogen gevergd. Men trok door Berg-, Leusdcr- en Vermeerstraat- kwartier, om vervolgens via de binnen stad (en Kruiskampkwartier) „Amicitia" te bereiken, waar de stoet ontbonden werd. Menige,v deelnemer (vooral den jeug digen!) was de vermoeienis goed aan te zien, doch nogmaals gezegd men had het er gaarne voor over. Rede van den heer Chr. van Zweeden De verzamelde deelnemers op het ter ras van „Amicitia" konden vóór het uit eengaan een korte rede van den voor zitter der Oranjevereeniging, den heer Chr. van Zweeden, beluisteren. Vóór den aanvang van dit woord voelden wij wederom die opwellende liefde voor Oranje aan, waarvan wij reeds eerder in dit verslag spraken. Toen de heer van Zweeden zich temidden van de Oranjevereenigingsbestuurderen bij den verhoogden toegang tot de muziek tent had geplaatst, nam niet hij doch het publiek het woord: spontaan werd het Nederlandsche Volkslied inge zet en door allen overgenomen. Het was een indrukwekkend moment. Met een hartelijk „Mede-Vaderlan ders" begroette de heer van Zweeden daarop de \erzamelde menigte. Hij wees op het belangrijke bericht van den Dinsdag: de verloving onzer ge liefde Prinses. Een uiterst verheugend feit, aangezien „verloving" beteekent: beloofd heeft een huwelijk aan te gaan met Prins Bernhard zur Lippe-Biester- feld. Gedurende de laatste jaren zijn meer dere malen geruchten opgedoken om trent een eventueele verloving, maar deze geruchten waren telkenmale van eiken grond ontbloot. Dat er algemeen over gesproken werd, moet worden toe geschreven aan den hechten band, welke tusschen Oranje en Nederland bestaat. De heer van Zweeden wilde in dit verband ook herinneren aan de woor den onzer Koningin bij Haar gehouden radio-rede: „Het volk leeft steeds bij vreugde, en droefenis hartelijk mede met het Vorstenhuis". Op dit oogenblik aldus spreker passen onze welgemeende gelukwen- ,'schen aan het Oranjehuis, hetgeen door de Oranjevereeniging ook reeds langs telegrafischen weg is gedaan. Sinds eeuwen bestaat er een band tusschen Oranje en Nederland, gegrond vest op de liefde van Vorstenhuis tot Volk. Reeds de Vader des Vaderlands heeft goed en bloed geofferd voor ons volk. Zijn opvolgers zijn in Prins Wil- lem's voetsporen getreden. En onder Godes zegen is Nederland met Oranje groot geworden. „Groot", niet in opper vlakte, maar wel in adel, ziele-adeldom en in wetenschap. Wij zijn er dankbaar voor, dat onze Koningin altijd met ons medeleeft óók in bange uren. En de Kroonprinses volgt weer het voorbeeld van Haar Moeder. Spreker wil dan eindigen met een ci taat uit de rede der Koningin: „Moge het jonge Paar door het sma ken van een groot eigen geluk in ruime mate de kunst verstaan, anderen geluk kig te maken en tot een zegen te zijn." De rede, die met een hartelijk ap plaus beloond werd, was hiermee be ëindigd en dadelijk aansluitend werden twee coupletten van het Wilhelmus door het publiek gezongen. Hierna verspreidde de menigte zich en begaf zich grootendeels stadwaarts, waar de Oranje-jolijt hoogtij vierde. De feestelijkheden in onze stad heb ben helaas weer aanleiding gegeven tot eenige uitwassen, die op onaangename wijze de feestvreugde verstoorden. Een aantal jongelui bracht herhaaldelijk met hun vuurwerk-experimenten de voorbijgangers in gevaar. Gistermiddag vervoegde zich dan ook een inwoner uit de van Bemmelstraat aan het po litiebureau, vergezeld van zijn drieja rig dochtertje, dat eenige brandwonden aan het linkerbeen had opgeloopen. Van de vele overtreders van het vuurwerk-verbod heeft de politie er een op heeterdaad betrapt. ZIJ LEEREN HET NOOIT Tegen eenige personen is weer pro ces-verbaal opgemaakt wegens de ge bruikelijke overtreding van het parkeer verbod in Utrechtsche- en Langestraat. DISTRICTSLANDDAG KJ).P. Op Zondag 13 September a.s. organi seert de provinciale kring Utrecht van de Kath. Dem. Partij in het. Openlucht theater „Birkhoven" een districtsland dag. Als sprekers zullen daar het woord voeren mr. Pius Arts, lid der Tweede Kamer, en de heer C. D. Wesseling, secretaris van het Partijbestuur. De meeting zal onder leiding staan van den heer L. Waterloo, alhier, voor zitter van genoemde provinciale kring. Zij, die zich met ingang van 1 Octo ber als kwartaal-abonné op het Amers- (oortsch Dagblad abonneeren, zullen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen* DIRECTIE A. D. PROFESSOR C. WIJKER Herdenkt morgen den dag, waar. op hij voor 25 jaar het Hoog. leeraarsambt aanvaardde Morgen, Vrijdag 11 September, zal het vijf en twintig jaar geleden ziin, dat professor C. Wijker het hoogleeraar- ambt aan het Oud-Katholiek Semina rium alhier aanvaardde. Professor C. Wijker, geboren 10 Sep tember 1S72 en priester gewijd 16 Professor C. Wijker April 1809 werd na zijn pastoralen ar beid te Oudewater, Dordrecht en tijdens zijn pastoralen arbeid in Amersfoort tot professor benoemd. Professor Wijker, de opvolger van mgr. F. Kenninck, thans aartspriester, doceerde eerst de bijbelsche vakken. Hieraan werden in den loop der jaren toegevoegd de pas torale vakken, als komiletiek, catege- lick en exegese, zoodat professor Wij ker geroepen is de basis te leggen, waarop de geestelijken der Oud-Katho lieke Kerk moeten voorgaan. Met een stille rust en degelijke ken nis doceert prof. Wijker en hij weet door zijn heldere colleges, welke voort durend getuigen van een buitengewone belezenheid, bij zijn studenten liefde voor den Bijbel en hun a.s. werk aan te kweeken. Naast zijn professoraat heeft prof. Wijker ook het presidentschap van het Seminarium en bekleedt hij vele func ties in kerkelijke en burgerlijke corpo raties. In alle stilte prof. Wijker had 't liefst den dag van morgen stilzwijgend voorbij laten gaan heeft zich een co mité van huldiging gevormd, bestaan- de uit oud-leerlingen, die den jubilaris morgen in zijn college-zaal hopen te huldigen en hem een stoffelijk blijk van waardeering van zijn werk zullen aan bieden. VRIJDAG HILVERSUM 1 1875 m. V.P.R.O 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A 10.15 „Biografie van een tijdgenoot", voor te dragen door Jan Lemaire. 11.00 „In strijd tegen storm en ijs", voor te dragen door Jan Lemaire. A.V.R.O. 12.001.30 nam. Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.003.15 nam. Symphonieconcert door het Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. 3.15i.00 nam. Het AVRO-Dansorkest onder leiding van Hans Mossel. V.A.R.A 5.05 nam. Na schooltijd. 5.30 nam. Melody Circle o.l.v. Daaf Wins. G.15 nam. De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst m.m.v. R. v. Dongen. 7.00 nam. „De ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf". 7.20 nam. Orgelspel door Joh. Jong. V.P.R.O 8.00 nam. Cursus: „Wat dunkt u van den mensch?" 8.30 nam. Concert. 9.00 nam. Cursus: Gezin, Cultuur, Volk. 9.30 nam. Concerten in de Romantiek. 10.00 nam. Cursus: Godsdienstig leven in Suriname. 10.40 nam. Avondwijding. HILVERSUM 11 3015 m. N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Morgendienst. 11.0012.00 Viool-recital door Jac. Rei- nalda. 12.30—1.30 nam. Populair orgelspel door Ronald Parker. 1.45—2.30 nam. Concert door het En semble van der Horst. 2.303.00 nam. Lezen van Chr. Lec tuur. 3,00—3.45 nam. Vcrvolg-concert. 4.005.00 nam. Zangrecital door Lize Houtstra-van Dam, sopraan. 5.02—6.30 nam. Declamatie door L. J Mulders. 6.307.00 nam. „Bloembollen in 't ga zon en in den rotstuin", door A. J. Her- wig. 7.157.45 nam. Literair halfuurtje. 7.45—$.00 nam. „Een kwartiertje Ra dio-reportage". g.l5_9.00 nam. Arnhemsche Orkest- Vereeniging. 9.00—9.30 nam. Ds. H. Bergema: „Het Arabische Vraagstuk". 9.30—10.30 nam. Vervolg-concert. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.51 nam. Populair concert. 1.30 nam. Concert o.l.v. Walter Feron. 8.23 nam. Symphonieconcert o.l.v. Franz André. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Salonorkest o.l.v. Walter Feron. I.30 nam. Populair concert. 5.20 nam. Accordeonspel door Albert Distate. 6.50 nam. Kamermuziek. 8.20 nam. Uitzending voor Oud-strij ders. Populair concert. 10.30 nam. Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 10.2010.50 „Volk an der Arbeit". II.10 „Spiellurnen im Kindergarten". 2.20 nam. „Allerlei von zwei bis drei". 3.35 nam. Kinderen zingen. 4.20 nam. Concert o.l.v. Otto Dobrindt. Het pianotrio Thomas Thomassen. 7.20 nam. Concert. 11.20—12.20 Ilja Livschakoff speelt. DROITWICII 1W0 M. 11.20 Orgelconcert door Fredric Bayco. 11.50 Het R.A. Lister Orkest o.l.v. S. T. Webber. 12.50 nam. Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 2.20 nam. Het B.B.C. „Northern" Or kest o.l.v. Maurice Miles. 4.20 nam. Het Victoria Hotel orkest o.l.v. Emilio Colombo. 5.35 nam. Frank Biffo's Koper Kwin tet. 7.35 nam. Peter Yorke en zijn orkest met Janet Lind en San Costa. S.20 nam. Promenadeconcert in de Queen's Hall, Londen, door het B.B.C. Symphonie Orkest o.l.v. Sir Henry J. Wood. Beethoven-programma. 10.50 nam. Het B.B.C. Harmonie Or kest o.l.v. William J. Matthews. 11.35 nam. Bram Martin met zijn dans orkest in het Holborn Restaurant. Gelukwensch voor het Oranjehuis Bij den aanvang der openbare zitting van het Kantongerecht, wilde de kan tonrechter mr. Muller Massis heden ochtend allereerst graag aandacht schenken aan de verheugende gebeur tenis, die in deze dagen beleefd wordt. De beste wenschen voor het Konings huis wil de kantonrechter ook van deze plaats doen hooren, waar zoo vaak „In Naam der Koningin" gesproken wordt, nu eens over de Koningin gesproken kan worden. Namens liet Parket sloot mr. Zijlstra zich gaarne bij de goede wenschen aan. Overtreding Arbeidswet De eerste zaak betrof een overtreding van de Arbeidswet te Soest, waarbij een moeilijkheid ten aanzien van de aan sprakelijkheid bleek te bestaan, daar er een hoofdaannemer en aannemer in het geding waren, die beiden voor het tri bunaal verschenen waren. Er was hier verzuimd te plakken voor de Ongeval lenwet. Bij het verhoor bleek verdachte ook naar het oordeel van den ambtenaar van het O. M., mr. Zijlstra niet aan sprakelijk te zijn en daarom werd vrij spraak gevraagd. De uitspraak is be paald op Donderdag 17 September a.s. Verboden standplaats inge nomen In Baarn had iemand zonder vergun ning een standplaats ingenomen aan den openbaren weg. Hij was wel in het bezit van een ventvergunning. Hij had fruit verkocht bij de pas gehouden Oranjefeesten van „Baarn's Bloei." Uit verdachte's betoog kwam naar voren, dat hier waarschijnlijk eenig misver stand tusschen venten en standplaats innemen, in het spel was en het O.M. wilde daarmede rekening houden; de eisch was 0.50, subs. 1 dag hechtenis, waartoe de kantonrechter den verdach te veroordeelde. Overtreding parkeerverbod in de Langestraat Een automobilist had in de Lange straat zijn auto neergezet, zonder dat er sprake was van onmiddellijk in- en uitladen van goederen. Het geval deed zich voor tijdens „de dagen van borden wisseling" en verdachte meende dien tengevolge niet in overtreding te zijn. Van opzet was bij verdachte geen sprake. Het O. M. eischte 0.50 subs. 1 dag, terwijl de uitspraak luiddeschuldig, zonder oplegging van straf. Cr RA .W)rOp\' K Hilversum I 8.0010.00, 10.35 11.00, 11.30—12.00, 1.30—2.00, 4.00—5.00, 6.00—6.15, 10.30—10.40 en 11.05—12.00. Hilversum II 12.1512.30, 1.30 1.45 en 10.30—11.30. Brussel VI. 6.55, 7.20, 8.20-9.20, 12.20 en 10.20—11.20. Brussel Fr. 6.55, 7.20 en 8.20 9.20. D r o i t w i c h 12.35 en 5.35. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum I om 11.00 en Hilversum II om 10.00 uur. De serie inbraakjes in onze stad is in de afgeloopen nachten weder om met een tweetal „kraakjes" vermeerderd. Een perceel op het Da Costaplein en in de Ternatestraat werden met onge- wenscht bezoek vereerd. In een der wo ningen verschafte men zich toegang door verbreking van een glas in lood ruitje, terwijl in het andere perceel waarschijnlijk een valsche sleutel is ge bruikt. Uit beide woningen wordt zoo goed als niets vermist, zoodat de bewoners in zooverre nog van geluk mogen spre ken. UIT HET POLITIERAPPORT Een bewoner van den Soesterweg heeft op het politiebureau aangifte ge daan van mishandeling en huisvrede breuk te zijnen huize. De politie heeft de zaak in onderzoek. Ontvreemding In een der afgeloopen nachten is aan den Hoogeweg uit een uitgraving al daar een stormlantaarn ontvreemd. Loos alarm Gisteravond werd aan de politie me degedeeld, dat ongewenschte bezoekers bezig waren hun slag te slaan in de Nutsspaarbank in de Snouckaertlaan al hier. Bij onderzoek, waarbij de omge ving door politiemannen werd afgezet, constateerde men echter, dat er sprake was van loos alarm. ONGELUK OP DEN UTRECHTSCHEN WEG Gisteravond te omstreeks 11.45 uur reden twee militairen op den Utrecht- schen weg. Vermoedelijk doordat hun sturen elkaar raakten kwamen zij te vallen, waarbij een hunner zoo ongeluk kig terecht kwam, dat hij met een bloe dende hoofdwonde, na verbonden te zijn, naar het militair hospitaal ver voerd moest worden. COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht zal Vrijdag 11 Sep tember a.s. geen audiëntie verleenen. ONTVANGDAGEN PAUSHUIZE Mevrouw Bosch van Rosenthal—Fauw van Wieldrecht hoopt, aanvangende 8 October a.s., wekelijks Donderdags des namiddags van 3.30 uur af te ox-Ivan s' n. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teren 230 wagens aangevoerd. INST. VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Maandag 14 September hoopt het In stituut voor Arbeidersontwikkeling in het Volksgebouw te dezer stede een samenkomst te houden. Spreker op de zen avond zal zijn de heer N. Nathans, secretaris der I.T.F., die een rede zal houden over zijn ervaringen in Spanje. VEILING Door notaris A. P. Schröder werd in „Concordia" bij inzet in veiling gebracht de villa „Entinge" aan den Amersfoort- scheweg te Soesterberg. Ingezet werd perceel 1 op 10.000 door E. J. Ruitenberg. Perc. 2 op 2500 door J. D. Lammerts van Bueren. Woensdag 16 September volgt de toe slag. BOOTTOCHT NAAR MARKEN EN VOLENDAM Wij verwijzen naar het Keitje in ons blad, waarin de IJselmeer de laatste boottocht van dit seizoen naar Marken en Volendam aankondigt op Zondag a.s. DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Telegrammen uit onze stad Het Bestuur der Ambachtsschool al hier telegrafeerde gisteren H.H. K.K. H.H. Prins Bernhard en Prinses Julia na, 's Gravenhage. Namens de Vereeniging voor nij verheidsonderwijs, leeraren en jon gens onzer ambachtsschool en avond school, bieden wij U onzen hartelij- ken gelukwensch aan bij het heuge lijke feit Uwer verloving, die ons Ne derlandsche hart met groote blijd schap heeft vervuld. De afd. Amersfoort van het Nederl. Roode Kruis heeft geseind: Met blijden jubel in ons hart ver namen wij Uwe verloving, waarvoor wij U onzen hartelijkcn gelukwensch moge willen aanvaarden. De Calvin. Juristen Vereeniging, se cretariaat alhier, zond het volgende te legram: De Calv. Jur. Ver. heeft met groo- ten dank aan God Uwe verloving ver nomen en bidt den Heere, dat Hij Uwe verbintenis, Uzelf cn ons Vor stenhuis en ons vaderland tot rijken zegen stelle. Het dep. Amersfoort der Ned. Maat schappij van Nijverheid en Handel te legrafeerde: Als organisatie van het economi sche leven dezer streek verheugen wij ons zeer over het bericht Uwer vor stelijke verloving, waarvoor U onze hartelijke gclukwenschen wel moge willen aanvaarden, alsmede de her- nieuwe betuiging onzer innige ver knochtheid aan ons heerlijk Vorsten huis en dierbaar Vaderland. De Kamer van Koophandel voor de Geld. Vallei heeft geseind: Met groote vreugde en innigen dank vernamen wij het heugelijke be richt Uwer verloving, waarvoor wij U onzen welgemeenden gelukwensch mogen aanbieden en waarbij wij de hoop uitspreken, dat Uwe verbintenis de banden van Volk en Vorstenhuis nog nauwer samensnoere. De plaatselijke afdeeling van het Na tionaal Jongeren Verbond zond even eens een felicitatie-telegram aan onze Prinses in verband met Haar verloving met Prins Bernhard. HOE MALLER HOE MOOIER! Toen onze verslaggever zich gister avond tegen het aanvangsuur van de revue „Hoe maller hoe mooier" aan den schouwburg „Amicitia" vervoegde, werd hem daar den toegang gewei gerd, onder mededeeling dat het hier een besloten voorstelling betrof. De reclame sprak alleen van een prijsreductie voor de abonnés van de Amersfoortsche Courant en uit niets bleek, dat de voorstelling door de Amersfoortsche Courant werd georga niseerd. Blijkens biljetten en advertenties was de voorstelling wel degelijk toe gankelijk voor niet-abonnés op de Amersfoortsche Courant, de toegangs prijzen waren duidelijk vermeld. Wij zouden de vraag willen stellen of er in dit geval van een besloten voorstelling sprake kan zijn. Intusschen weten onze lezers nu, waarom wij geen verslag van deze ïc- vue in ons blad kunnen plaatsen. RONDGANG ORANJE VEREENIGING (SOESTERKWARTIER) De route voor de hedenavond te hou den lichtstoet door het Soesterkwar- tier ter gelegenheid van do verloving van H. ïv. H. Prinses Juliana is als volgt vastgesteld. Vertrek 8 uur Nijverheidsstraat, Soes terweg, Puntenburgerlaan, Dollarstraat Lingestraat, Amstelstraat, Merwede- straat, Spaarnestraat, Grebbestraat, Oude Soesterweg, Anjerstraat. Anjer plein, Dahliaslraat, Soesterweg, Palm- lelweg, ontbinden. In verband met deze rondgang is de prijsuitreiking uitgesteld tot Vrijdag avond 7 uur in het Parochiehuis aan de Paulus Borstraat. GROENE KRUIS De opbrengst van de gisteren gehou den collecte van het Groene Kruis be draagt 585. BURGERLIJKE STAND 9 September GEBOREN: Eric Hugo Hans, zoon van Henricus Jacobus Weekenstroo en Cornelia Johanna Maria Gravestein. Antoon Johan, zoon van Antoon Jo- Weerverwachting Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, iets wanner. Hoogste barometerstand 76S.0 te Karl- stad't. Laagste 713.8 te Vestmanoer. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 14 gr. C. 57,2 gr. F. Zon op: 6.27; onder: 7.26. Licht op: 7.56; uit: 5.57. han van Beek en Martina Jacoba Zoon. Gerda Adriana, dochter van Teunis Dronkert en Maartje Kamphorst. OVERLEDEN: Geertruida Elisabeth Hogendoorn, 24 jaar, echtgcnoote van Hcndrikus Evers. GEHUWD: Hcerke Smit en Hendrika van Hattum. Wouterus Kuis en Wera Rettinger. Johannes den Baas en Johanna Loui se van Genderen. Cornelis Bruines en Elisabeth Brui nes. Wilhelmus Albertus Moehn en Anna Wamelink. MARKTBERICHT BARNEVELD, 10 Sept. Pluimvee- markt. Oude kippen 3570 ct., idem per Kg. 28—35 ct., oude hanen 4075 ct., jonge hanen 20—60 ct., idem per Kg. 3033 ct., N.II. Blauwen per Kg. 50—55 ct., jonge hennen 70125 ct., dui ven per paar 20—30 ct., tamme eenden 15—50 ct., ganzen 75—125 ct., kalkoenen per Kg. 4015 ct., tamme konijnen 70 —120 ct., wilde konijnen 25—35 ct., piep kuikens 1530 ct. Aanvoer 26.400 st. Eiermarkt. Witter eieren ƒ3.653.75; gemengde eieren 3.75J3.90; br. eieren ƒ3.904.40; heneieren ƒ3.353.90; eend- eieren ƒ2.002.65 per 100 stuks. Aanvoer 1.150.000 st. Veemarkt. Zeugen ƒ3545, dl*, zeugen 4065, schrammen 1621, biggen 1014, zware varkens 1819 ct. per pond; zouters IS19 ct. per pond; vette kalveren 2027 ct. por pond; nuchtere kalveren ƒ59, om te mesten ƒ816. Handel vlug. FRUIT- EN GROENTENVEILING 9 September Druiven 1014 ct., tomaten 1428 ct., pruimen 615 ct., Bloemé 1013 ct., Graham Jubilé 1012 ct., Manks Codlin 11—14 et., Transp. de Croniel 813 ct., Marguerite Marillat 1315 ct., Giessen Wildeman 1113 ct., Keswick 1012 ct., Beurré Beuker 1316 ct., Dr. Jules 13 15 ct., Bon Cretien William 1014 ct., Triumph de Viènne 1721 ct., Peasgood 1315 ct., Signeur d'Espère 1617 ct., Clapps 19—21 ct., meloenen 1013 ct., perziken 3067 ct., augurken 822 ct., spercieboonen 511 ct., snijboonen 815 ct., pronkers 3—5 ct., postelein 35 ct., spinazie 610 ct., wortelen 35 ct., bloemkool 10—11 ct., groene kool 1229 ct., bieten 1420 ct., roode kool 2455 ct., witte kool 1530 ct., komkommers 10—30 ct., sla 612 ct., andijvie 614 ct., selderij 510 ct., peterselie 57 ct. FEEST TE BAARN BAARN, 9 Sept. In deze gemeente is gisteren op enthousiaste wijze de vreug de tot uiting gekomen over de verlo ving van H. K. H. Prinses Juliana. Des middags wapperde van de openbare ge bouwen en van tal van particuliere wo ningen de driekleur, terwijl te onge veer 3 uur ook de torenklokken luid den. De beide Oranjevereenigingen hadden de verschillende plaatselijke corpora ties en de burgerij opgeroepen, om des avonds een groote fakkel- en lampion optocht te houden, aan welke oproep door velen gevolg was gegeven, 't Was een kleurige stoet die, vergezeld door twee muziekcorpsen en de tamboers van de Oranjegarde door het dorp trok; we schatten het aantal menschen dat daarbij op de been was, zeker op 1200. Voor het gemeentehuis stelden de vereenigingen en particulieren zich op en zongen twee coupletten van het Wil helmus. na eerst een rede van de beide voorzitters der Oranjevereenigingen en van den burgemeester te hebben aan gehoord. Een tweetal telegrafische ge- lukwenschcn werden aan H. K. H. ver zonden, n.l. één van de Oranjevereeni gingen en één van de gemeente Baarn. GEMEENTERAAD HOEVELAKEN. De raad dezer ge meente zal Dinsdag 15 September a.s., des voormiddags 10 uur, in openbare zitting bijeenkomen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5