ALCAZAR HOUDT STAND LAATSTE BERICHTEN KOLONIALE EISCHEN DUITSCHLAND VRAAGT KOLONIËN De bezetting heeft geweigerd zich over te geven Leger valt uit de lucht Incident voor VERZET TOT HET UITERSTE Koortsachtige versterking van Madrid RESTAURANT „HUIZE DE STICHTSCHE HEUVEL" Iedere Zaterdag en Zondag SOIREE-DANSANTE THE ALL STAR MEL0DIANS" Met mitrailleurs en geschut Zienswijze der Franschen EISCH BIJ MONDE van den Führer stempellokaal Ie BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 De vesting staat bloot aan een onophoudelijke beschieting De correspondent van de Paris Soir deelt mede, dat de artillerie van de regeering nog geregeld vuurt op het AU cazar. Iedere twee minuten valt een schot. Het schijnt haast niet mogelijk, dat in de puinen van het Alcazar nog menschen verblijven, doch in de kelders bevinden zich nog de verdedigers, die verklaren met de wapens in de hand te willen vallen. De belegeraars hebben, zooals reeds werd gemeld, een ultimatum ge« steld aan de bezetting, waars in den vrouwen en kinderen wordt toegestaan vrijuit te vertrekken en de bezetting het leven geschonken zal worden, als zij zich ongewa* pend overgeeft. Be afgevaardigde van de regeerings troepen, maioor Hojo, onderhandelde twee uur mot de bezetting. Reeds wilde men met een dvnainiet- patrouille het Alcazar binnendringen om hem te verlossen, toen hij terug keerde met de mcdcdecling. dat de be zetting weigerde zich over te geven. Zij wilde met de wapens in do band sneuvelen en met haar zouden de ISO Vrouwen en 250 kinderen, die zich in het Alcazar bevinden, sterven. Alleen verzochten zii. dat men hun twee pries ters zou zenden. De commandant van de be* Iegeraars heeft hierop bevel gegeven het Alcazar dag en nacht te blijven beschieten, tot geen steen meer op den - 'anderen staat. Nader meldt Reuter uit Madrid, dat ln koortsachtige haast de voorbereidin gen voor do verdediging van de hoofd stad worden voortgezet en het garni zoen met ongeveer .5000 Catalnnnsche miliciens is versterkt, Het bombarde ment van Toledo, zoo wordt er aan toegevoegd, duurt zonder ophouden voort, doch het Alcazar, deze enorme vesting, had zich Donderdag nog niei overgegeven. Het Spaansche ministerie van oorlog 'deelt mede, dat de regeeringstroepen in den sector van Talavera, aan het front in Estremadura, een kleine om trekkende beweging hebben er" nakt. welke hun in staat stelt zich meester te maken van voordeelige stellingen. Zij zijn anderhalven K.M. opgerukt. Te Oviedo hebben vliegtuigen der op standelingen geprobeerd levensm'dde- len en munitie hoven de stad neer te laten. Luchtafweerartillerie heeft dit evenwel belet. De stad zelf wordt on afgebroken gebombardeerd. In den slag bij Cerro Muriano. in 3e huurt van Cordova, welke eindigde met een overwinning der regeerings troepen, verloren de opstandelingen 100 man. Van particuliere zijde wordt verno men. dat tot de gesneuvelden bij Cerro Muriano de eenige Moorsche comman dant in liet Spaansche leger behoort. Ji.l. Mohammed Ben Mezian. De regeering heeft per radio mede gedeeld dat gedeserteerde opstandelin gen hebben verklaard, dat de op standige officieren hun manschappen scherp controleeren en dat eenige sol daten reeds zijn gefusilleerd. Een kleine colonne opstandelingen, welke zich naar Oviedo begaf, werd door regeeringstroepen verjaagd. Aan het front in Aragon werd een eskadron cavallerie op de vlucht gedreven. Een aantal manschappen werd govangen genomen. De regeeringsluchtvloot beeft, naar Reuter uit Barce* lona seint, opdracht ontvan* gen duizenden pamfletten op Huesca te werpen, waarin de bevolking en de rechtsche be* zetting ertoe worden aange* spoord zich binnen 24 uur over te geven, aangezien an* ders met 12.000 man een aan* val zal worden gedaan en de artillerie en de luchtmacht de plaats zullen vernietigen. Belangrijke eener kerk bezetting Kolonel Villalba, de commandant der regeeringsstrijdkrachten in den sector van Huesca, heeft medegedeeld, dat zijn troepen gisteravond den vijand hebben verjaagd uit de kerk van Sie- tano, waar zich opstandelingen hadden verschanst. De speciale correspondent van ITayas wijst op het belang van de bezetting dezer kerk. waaraan een gevecht van man tegen man voorafging. Van deze kerk uit hebben do opstandelingen n.l. reeds een maand lang met mitrailleurs gevuurd op de regeeringstroepen, die de stad trachtten binnen te dringen. Thans bezetten de opstandelingen in Sietano nog slechts oen kasteel, waar zich een detachement heeft verschanst. De regeeringstroepen hopen dit bol werk spoedig te kunnen nemen, waar na de weg vrij zou zijn voor den op- marsch naar Quinto cn Monte Aragon. Opstandelingen desevteeven De minister voor verdediging der Catalaansche regeering heeft o.m. het volgende medegedeeld: Onze luchtvaart deed verkennings vluchten en bombardeerde tevens de laatste verdedigingspunten van Hues ca. Zij verhinderde tevens door haar optreden vijandelijke luchtaanvallen, Donderdag hebben zich nog 17 soldaten uit het «opstandelingenleger bij onze linies aangemeld, waardoor er thans reeds 600 soldaten van hef opstande- lingenlegcr naar onze gelederen zijn overgeloopen. Wij zullen den vijand, die zich spon taan overgeeft, geen verliezen trachten toe te brengen, zelfs indien de beslis sing er eenige dagen door vertraagd zou worden, en zullen trachten van onzen kant dezen strijd een weinig te humaniseeren. Omsingeling van San Sebastian Via radiosSevilla is het volgen, de meegedeeld: San Sebastian is door de natios nalisten omsingeld. Er is ernstige oneenigheid ontstaan tusschen de verdedigers, van wie sommi. gen de stad voor den aanval wil. len overgeven, anderen daarente. gen verzet willen blijven bieden. In elk geval zal deze tegenstand niet van ernstigen aard kunnen zijn. Aan het front van Toledo hebben de troepen van generaal Franco op den linkervleugel Arenas San Pedro bezet, en zoodoende hun aanvalsfront verlengd tot aan de troepen van generaal Mola, die Puerto Rico en Sierra Gredos in bezit hebben genomen. Na ondervra ging van de gevangenen is wederom gebleken, dat de milities bedrogen zijn, wat betreft de gevechtswaarde en de sterkte der nationale strijdkrachten, hetgeen tot hun ontmoediging heeft ge leid en het. groote verschil verklaart tus schen het aantal dooden aan weerskan ten. De strijd in Spanje tegen liet com munisme duurt voort, omdat het com munisme beschouwd wordt als „open bare vijand no. 1". De bijzondere berichtgever van Havas meldt, dat te Saint Je^n de Luz 200 Spaansche vluchtelingen uit San Se bastian ziin aangekomen. Bovendien zijn nog 50 vluchtelingen uit Guetaria gearriveerd. Laatstgenoemde stad ligt aan de zeekust tamelijk ver ten Wes ten van San Sebastian en uit het feit, dat deze ontruimd werd, kan worden afgeleid, dat de omsingeling van San Sebastian door de opstandelingen thans voltooid is. Zware verliezen der regeering Het radiostation Burgos deelt mede, dat een colonne nationalistische troepen nabij Avila. ten Westen van Madrid, in een hevig gevecht niet de volksfront milities gewikkeld is geweest. De regee ringstroepen verloren daarbij 250 doo den. In denzelfden sector is een andere af- dceling der rechtsche troepen erin ge slaagd haar stelling 10 K.M. naar voren te schuiven. Bij Talavera hebben do re geeringstroepen volgens dit radiobe richt in een gevecht 50 dooden verloren. Radio-Sevilla heeft het volgende me detredeeld: Onze luchtmacht heeft de marine- basis te Cartagena en uit Malaga ko mende schepen gebombardeerd. Bij Truba in Asturic zijn roode afdeelingcn op de vlucht gedreven. Bij Oviedo zijn heftige tegenoffensieven van den vijand zonder resultaat gebleven. Onze luchtmacht en de kruiser Cer vantes hebben militaire versterkingen te Santonder gebombardeerd. Ook het vliegveld te Malaga is opnieuw ontfer vuur genomen. Bii Jaca in de streek van Huesca is een roode afdeeling vcriaagd. Anarchis ten en separatisten hebben heftig ge vochten in de straten van San Se bastian. Ramon Franco naar Spanje De bekende Spaansche vlieger Ramon Franco, de broer van generaal Franco, In hef paviljoen ti de leider van den opstand, heeft de Spaansche legatie te Washington, waaraan hij als luchtvaart-attaché was verbonden, verlaten, om zich aan de zijde van zijn broer te stellen. Het be noemen van Largo Caballero tot mi nister-president schijnt deze beslissing van Ramon te hebben verhaast. Journalist gearresteerd Een der bijzondere berichtgevers van Havas meldt: Donderdag werden een dertigtal bui tenlandsche journalisten, die een be zoek brachten nan San Sebastian, door leden dor volksfrontmilitie ondervraagd. Eén hunner, Maurice Lerov, vertegen woordiger van de Paris Soir. werd ge arresteerd, daar men hem verweet per soonlijk den opstandelingen gunstig ge zind te zijn. Hij werd eenigen tijd op het commissariaat van oorlog vastge houden. Pas na dringende tusschen- komst van den Franschen ambassadeur werd Leroy weder in vrijheid gesteld en kon hij naar Frankrijk terugkoeren. Als gevolg van dit incident heeft de gou verneur van San Sebastian een onder houd gehad met oen aantal buitenland- sche journalisten cn hun verklaard, dat voortaan strenge maatregelen zullen worden getroffen tegen alle journalis ten, wier houding doet veronderstellen, dat zij persoonlijke vijanden van het Spaansche volksfront zijn. Bij de Russische manoeuvres werden 1200 man uit vliegtuigen neer* gelaten MOSKOU, 10 Sept. (Tass-A.N.P.). In het kader van de grooto ma noeuvres van het roode leger in Wit-Rusland heeft een groot lucht gevecht plaats gehad. Vanuit 170 Kilometer in het binnenland wer den meer dan 1200 man met 150 mitrailleurs en 18 stukken geschut met parachutes vanuit vliegtuigen in den rug van den vijand neerge laten. Deze landing duurde nog geen S minuten. De mitrailleurs werden met munitie door parachu te-springers meegevoerd, terwijl de kanonnen vanuit vliegtuigen werden uitgeladen. De manoeuvres werden bijgewoond door den volkscommissarais van De fensie, Worosjilpf, en de buitenlandsche militaire missies. De buitenlandsche officieren verklaar den verbaasd te staan over deze lan ding uit vliegtuigen en men besprak het nut hiervan. Maarschalk Worosjilof verklaarde dat dit een oefening was welke de moed van de lieden staalt, Over het nut. in oorlogstijd kan lang cn breed gesproken worden, doch zonder twijfel verdient het de grootste aan dacht. GEWETENSGELD LONDEN, 10 Sept. (A.N.P.) Een be- lastingbetaler, wiens naam niet be kend is geworden, beeft 10.000 pond ge zonden naar het belastingkantoor te Londen met een ongeteekend begelei dend schrijven, waarin hij verklaart deze betaling uit wroeging te hebben gedaan. TEGEN JODEN EN BOLSJEWISTEN NEURENBERG, 11 Sept. (A.N.P.). In de vergadering van den rijkspartij dag verklaarde Rosenberg gisteren, dat het bestaan van Europa op het oogen- blik slechts te Berlijn wordt verdedigd. Hij keerde zich krachtig tegen het bolsjewisme en het Jodendom, dat het bolsjewisme organiseert. Het afgrijse lijke bloedbad in Spanje doet geheel Europa nadenken over zijn lot. Rosen berg beschuldigde het wereldjodendom volgens een vast plan de bolsjewistische revolutie te organiseeren. Het bolsje wisme is een militair georganiseerde wereldsamenzwering, welke men niet alleen met behulp van politie of een leger kan vernietigen. Men heeft hier voor een nieuw geloof noodig. De z.g. verdedigers van de Westersche cultuur verraden deze cultuur schandelijk door Sovjct-Juda toe te laten tot den Volken bond. Na Rosenberg sprak Goebbels over het bolsjewisme in theorie en practijk. Hij noemde het bolsjewisme een crimi- neele en pathologische dwaasheid, uit gevondon cn geleid door de Joden om de beschaafde Europeesche volkeren te vernietigen en een internationale Jood- sche overheersching te vormen. De com munistische partijen in de niet-Russi- schc landen zijn slechts een vreemdelin genlegioen van dc Komintern op het ge bied van dezo landen. Met hun hulp organiseert het bolsjewisme zijn inter nationale samenzwering. Dc kwestie van het bolsjewisme is die van het voortbestaan van Europa. Men moet positie kiezen, voor of tegen, met allo consequenties, welke dit meebrengt. Hitler's rede van Britsche zijde gecommenteerd LONDEN, 11 Sept. (Reuter). De door Hitler op het Neurenbergsche partijcongres uitgesproken kolonialo eischen worden in de Londcnsche bla den breedvoerig gecommenteerd. Do Times schrijft: In 191-i deed Duitschland een beroep op de wapenen en als gevolg daarvan verloor het zijn kplonicn. De Britsche regeering hoopt, dat de kwestie der verkoeling van koloniale grondstoffen in de volgende Volkenbondsvergado- ring zal worden besproken. Misschien zal het mandaatssystcem eens kunnen worden uitgebreid. Men zal binnen hét kader van een algemeene politieke regeling de zaak moeten bestudeeren. Duitsch land zal dan moeten afzien van den oorlog als instrument van zijn politiok. Aan Duitschland nu con cessies doen, zou slechts ten gevol ge hebben, dat het morgen belang rijker eischen zou stellen. Dc Daily Herald schrijft, dat, indien Hitier ernstig gelooft, dat Duitschland het slachtoffer is van ernstige oecono- mische inferioriteit, de eenige, mogelijke Doudjngijfis niet te schreeuwen, niaar doel te nemen aan de onderhandelin gen, in den loop waarvan men, zooals de Locarnomogendheden herhaalde ma len hebben aangeboden, vrijelijk do ge- heele internationale oeconomische si tuatie zal bestudeeren. De M$tin schrijft: Duitschland eischt bij monde van zijn oppersten leider ko loniën op. Duitschland verstaat het met alle middelen zijn veiligheid cn onaf hankelijkheid te verzekeren. 1-Iet zal zijn militaire voorbereidingen comple- teeren door een uitgebreid vierjarig oeconomisch plan. Het zal als uitgangs punt nemen de buitenlandsche, militai re en oeconomische politiek en het communistisch gevaar in Europa. De leuze blijft: Berlijn tegen Moskou. D'Ormesson schrijft in de Figaro: Zou de aankondiging van een vierjarig autarkisch plan slechts een manoeuvre van het Rijk zijn om onderhandelin gen inzake de koloniën uit te lokken? Zou het er niet op neerkomen te zeg gen: geef mij koloniën, door middel waarvan ik mijn surrogaat-grondstof fen zal kunnen laten schieten en zal kunnen terugkeeren binnen den nor malen oeconomischen kringloop? Mevrouw Tabouis schrijft in do Oeuvre: Voor vreemdelingen was het belangrijkste deel van de rede van Hitier de aankondiging, dat do kolo niale eischen thans aan de orde zijn. De Führer wilde te verstaan geven, dat de verleden jaar door sir Samuel Hoare naar voren gebrachte plannen door do leiders van het rijk niet voldoende worden geacht. Deze laatsten hebben hun juiste desiderata laten weten door het artikel in het blad van generaal Von Epp. De Führer beschuldigde Wil helm II ervan door expansie buiten Europa rampen over Duitschland te hebben gebracht en vooral door de Duitsche belangen tegenover de Engel- sche te stellen. Indien Duitschland zijn vredeswil duidelijk tot uitdrukking zou laten komen en de noodigo waarborgen zou geven, zou een teruggave van Ka meroen en Togo niet onmogelijk behoe ven te zijn, maar Frankrijk zal nimmer dan met volledige instemming van En geland handelen en hot is zeker, dat de dominions met al hun middelen zullen verhinderen, dat het oude Duitsche ge bied in Afrika aan Berlijn zou worden teruggegeven. Het Petit Journal schrijft: Hitier heeft den strijdkreet tegenover Rus land aangeheven. Indien wij in normale tijden zouden leven, zou dat tot een directe verbreking der diplomatieke betrekkingen leiden, maar sedert eenige jaren zijn wij gewend uitdagingen te hooren en de zaken op hun beloop te laten. Nimmer hebben Bismarck of Wil helm II in Europa zoo'n taal dur ven spreken. SPANNING IN HET HEILIGE LAND JERUZALEM, 11 Sept. (Reuter). Met ingang van heden is het uur, waarop do lichten moeten worden gedoofd, met een half uur vervroegd en gesteld op half zeven des avond. Gisteren werd opnieuw een Arabier gedood nabij Tul- karem, omdat hij weigerde op de som matie der militairen halt te houden. Het opperste Arabische comité heeft gisteren opnieuw over den toestand be raadslaagd, doch is niet tot een beslis sing gekomen. Eenstemmig heeft het vakvereeni- gingscóngres te Plymouth een motie aangenomen, waarin bet conflict in Pa lestina betreurd wordt en uiting wordt gegeven aan dc oprechte hoop, dat de Britsche regeering dc noodige maatre gelen zal nemen, om een einde te ma ken aan do ongeregeldheden. William Green, president van het Amerikaan- sche vakverbond, heeft een telegram aan het congres gericht, waarin hij er op aandringt, dat het verbond alles zal doen om beperking der Joodsche immi gratie te voorkomen. WERELDGEBEUREN ln Engeland voelt men VQorloopig niet veel voor inwilliging van Berlijns aanspraken OP zeer nadrukkelijke wijze heeft de rijkskanselier en Führer Adolf Hitler op het nationaal-socialisti- sche partijcongres tc Neurenberg her innerd aan Duitschlands koloniale eischen, waarvan Berlijn niet meer be reid is af te zien. Hierdoor krijgt de mededeeling der Duitscho regcoring, dat do kolonialo kwestie eerst op bevredi gende wijzo geregeld moet worden, voordat Duitschland er weer aan kan denken lid van den Volkenbond te wor den, een nog grootcr beteekonis. Van Duitsche zijde wordt voorts te kennen gegeven, dat mep in Engeland niet moet meenen, dat Duitschland er genoegen mee kan nemen, wanneer van Britsche zijde wordt betoogd, dat de koloniale kwestie nog niet actueel i9, en overi gens in dezen zin kan worden geregeld, dat Duitschland de grondstoffen, die het noodig heeft, koopt. Overigens heeft hot de aandacht ge trokken, dat in Engeland, blijkens de reactie der Britsche pers, vrijwel de al- gemeene opvatting hecrscht, dat de Duitsche koloniale oischen moeilijk of onmogelijk kunnen worden ingewil ligd. Van rcchts-conservatieve Britsche zijde is in dit verhand reeds do opmer king gemaakt, dat, wanneer Duitsch land de vroegere Afrikqansche koloniën zouden worden teruggegeven, Berlijn strategische steunpunten voor een ver dere expansie zou verwerven. Ongeveer 120 rechts-conservatieve afgevaardigden hebben dan ook meegedeeld, dat zij op den partijdag der Britsche conservatie ven, die op 2 October begint, van do regeering zullen eischon, dat deze een erkïaring aflegt, hierop neerkomend, dat over hot afstaan van Britsche man- daatsgebieden aan Duitschland niet van gedachten zal worden gewisseld. Boven dien laat men van zekere Engelscho zijde uitkomen, dat de kwestie niet slechts Engeland aangaat, maar even zeer dc andere leden van het Britsche imperium alsmede de overige man- daajsmogendheden. Verder wordt de unanieme goedkeuring van don Volken- bondsraad vereischt. Een veel tijd ver gende procedure is dus onvermijdelijk, temeer daar ook nog het oordeel der Britsche volksvertegenwoordiging moet worden gevraagd en de belangen van de tegenwoordige bezitters van kolo niaal gebied ernstig in het gedrang ko men, zoodat de kansen op een vergelijk niet bijster groot zijn. Voorts, wordt er van zekere Engelsche zijde op gewezen, dat de Britsche openbare meening, zelfs wanneer zij in theorie sympathiek staat tegenover do Duitsche aanspraken op koloniaal bezit, slechts dan bereid is deze eischen in ernstige overweging tc nemen, wanneer oen algemeeno pacifi catie ermee gepaard gaat en Duitsch land definitief van den oorlog afziet als oen instrument der politiek. Vele Brit ten vreezen bovendien, dat, aangezien tegenwoordig gelijk zij opmerken in Duitschland een oorlogsgecst wordt aangekweekt, dat Duitschland feitelijk wordt uitgenoodigd morgen nog om vangrijker eischen to stellen, wanneer het vandaag concessies worden gedaan. Curieus is het nochtans, dat een ge zaghebbend orgaan als de Manchester Guardian, dat zijn hart nu niet bepaald aan hPt flcrcle rijk heeft verpand. Hitler's eischen als redelijk kenschetst: de Führer vraagt voor Duitschland het recht om te leven, niet het recht om te heerschen. Ook heeft hij niet aangedron gen op de teruggave der vroegere Duit sche koloniën, maar slechts gezegd, dat Duitschland zijn koloniale eischen niet kan laten varen. Niemand, aldus het genoemde blad, kan bestrijden, dat Duitschland het recht heeft om met dezé aanspraken voor den dag te ko men. Wanneer het zijn koloniën terug krijgt, dan verschaft het zich dezelfde voordeelen, die Engeland heeft, voor- doelen, die betrekkelijk klein mogen zijn. maar die geenszins van belang zijn ontbloot. In zijn manifest heeft Hitler niet ge waagd van het voord cel der koloniën als markt voor den uitvoer of als land- verhuizingsgebicd, maar slechts als grondstoffenbron. In Engeland pleegt men hierop te antwoorden, dat Duitsch land, wanneer het dit wenscht, grond stoffen in de Britsche mandaatsgebie- den en koloniën kan koopen, doch Hitier heeft er op gewezen, dat dit niet zoo'n royaal voorstel is als het wel Jijkt: dc Engelschon vergeten hierbij, dat geen land de waren, die het noodig heeft, uit vreemde landen kan verwer- werven, wanneer het zijnerzijds niet iets uitvoert, hetzij waren of geld. Momenteel kan Duitschland noch het een, noch het andere exporteeren. Tot dusver heeft Engeland, ondanks de toe zeggingen van sir Samuel Hoare, in hef geheel niets gedaan om Duitschland den koop van grondstoffen te vergemak kelijken. Inmiddels koestert ook de Manchester Guardian geenszins de hoop, dat de Duitsche koloniale eischen zullen worden ingewilligd; het beste, wat men mag hopen aldus wordt in dit verband opgemerkt is, dat eiken staat de toegang tot de grondstoffen zoo gemakkelijk mogelijk wordt ge maakt. In elk geval wordt liet waarschijnlijk geacht, dat over de Duitsche koloniale eischon in dc eerstvolgende zitting van de commissie voor buitenlandsche za ken van" het kabinet van gedachten zal worden gewisseld. In politieke kringen te Londen acht men de Duitscho aan spraken vooral van belang, omdat ze voor dc eerste maal door Hitier per soonlijk ln zoo'n positieven vorm zijn gesteld. In het Duitsche memorandum van Maart sprak Duitschland de verwachting uit, dat binnen afzien baren tijd het vraagstuk der koloniale rechtsgelijkheid door vriendschappelijke besprekingen zou worden geregeld, maar dc recente verklaringen van Hitler gaan aanmerkelijk verder. To Londen twijfelt men er in regecrings- kringen bovendien geenszins aan, dat het Duitschland ernst is met zijn ver klaring, dat. een voorwaardo voor zijn torugkeor naar Gcnóvo de inwilliging der kolonialo eischen is. BINNENLAND AMSTERDAM, 11 SepL In on voor het stempellokaal van Maatschappelij- ken Steun aan den overkant van het V is er gisteren ecnig rumoer geweest doordat ccn -M-jarigc vrouw, (lie zeer overstuur was, aanmerking maakte op het bedrag aan steun, dat aan haar ge zin wordt uitgekeerd. De vrouw maakto zoo'n tumult, dat de portior opdracht kreeg haar buiten te brongen. Dit ge beurde dan ook, doch loon de vrouw weer naar binnen wilde gaan, werd zij vastgegrepen door den voor bet lokaal geposteorden politicagent. De vrouw wist zich echter los te rukken, waarna ?lj mot een bos sleutels, dlo zij in de hand had, don politicman zoo'n hevi- gen klap op don nous toediende, dat dit lichaamsdeel bloedend verwond werd. De vrouw werd aangehouden en naar bet bureau Arlelanrsweg overgebracht» vanwaar zij, na gekalmeerd te zijn en nadat proces verbaal was bpgomaakt, zieh naar haar woning kon begeven/ DE GESTRANDE „SIRENES" CALLANTSOOG, 11 Sopt. Gistermid dag is oen anker van het Noorsche stoomschip „Sirenes", dat bij Callants- oog gestrand is, uitgebracht. Van de bemanning zijn dc kapitein cn vijf personen aan boord gcbloven. Do overige bemanning is naar Rotter dam vertrokken om vandaar schoep te gaan naar Noorwegen. De sleepboot „Utrecht" blijft in do nabijheid om met eventueelen Noord- Noord-Wcstclijken of Noord-Westelijken wind pogingen in hot werk te stellen het schip vlot tc krijgen. ZANDINSTORTINGEN TE UBBERGEN NIJMEGEN, U Sopt. Bii de afgravin gen te Ubhergcn Is gistermiddag de rijkswerkman van B. uit Nijmegen door een plotselinge zandinstorting ge heel onder hot zancl bedolven geraakt. Voorbijgangers ontdekten, wat er ge beurd was en nadat zij hulp hadden gehaald konden zij den man, die reeds bewusteloos was, uit zijn benarde po sitie bevrijden. Men kon de levens geesten nog bij hem opwekken. On danks eenige inwendige kneuzingen Js zijn toestand vri] goed. NEDERLANDER TE BERLIJN VEROORDEELD Het strafgerecht to Berlijn heeft den heer de V. een inwoner van Leeuwar den dio zich sedert 1 November vaji het vorig jaar tet Berlijn in voorarrest bevindt, wegens het als buitenlander een Duitsche burger bewegen marken af te geven tegen betaling van buiten landsche deviozon, veroordeeld tol een jaar en twee maanden gevangenisstraf onder aftrek van do volledige preven tieve hechtenis plus een geldboete van 15.000 rm. eventueel te vervangen door twee maanden gevangenisstraf en een geldboete van 25.000 rm. DE OVERVAL TE ABCOUDE 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. De mi nister van justitio heeft geantwoord ten vervolge op de beantwoording van vragen van don heer Albarda in ver hand met de overval, welke in den nacht van 17 op IS Juli 1936 nabij Ab coude door eenige leden van do N. S. B. op een groep weerlooze andersden kenden zou zijn gedaan: Het is den minister bekend, dat in den nacht van 17 op 18 Juli 1.1. in de nabijheid van Abcoude een aantal per sonen, die zich bezighielden met liet aanbrengen van een zin omkeerenden- de toevoeging aan een op den weg ge kalkte leuze van de nationaal-socialis- tlsche beweging, zijn mishandeld, en dat een door hen gebruikte vrachtauto is hcschadigd en in een sloot is aan getroffen. Volgens verklaring van de getuigen zouden aanhangers van de genoemde beweging zich aan de be doelde feiten hebben schuldig gemaakt Deswege is dan ook tegen eenige per sonen. aanhangers van de nationaal- socialistische beweging, als verdachten een ondorzoek ingesteld. Gezien hel stadium, .waarin dit onderzoek thans verkeert, is het nog niet mogelijk, om trent dc bijzonderheden, welke in dc gestelde vragen worden ter sprake gc bracht, met eenige zekerheid mededer lingen te doen. RIJKSBUREAUX GESLOTEN 's-GRAVENHAGE. 11 September. In verband met de verloving van II.K IL Prinses Juliana met Prins Bemhard von LippeBiesterfeld, heeft de regee ring besloten, dat Zaterdag a s. de de partementen van algemeen hestuur en de overige rijksburenux gesloten zul len zijn. Ten einde dien dag ook voor de weer macht te doen worden tot ccn dag van nationaal gedenken, zal op 12 Septem bej* a.s. door alle onderdeelen van dc Koninklijke landmacht, dienst als oj Zondag worden verricht on zal van dc kazernes cn overige, daarvoor in aan merking komende, militaire gebouwer de nationale vlag worden .uitgehangen Alle onder het Departement van De fensie ressorteerende inrichtingen zul len dien dag, voor zooveel mogelij! worden gesloten, terwijl aan 'het pers nep] vfiiaf. met behoud van loon, r.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3