De wijziging in de steunregeling WIJZIGING STEUNREGELING Haarlem belast bioscopen zwaarder „Spar-congres" De stranding van de „Sirenes" Bommenwerper voor Indië Ned. gemeenten adresseeren Interpellatie-de la Bella Voor- en nadeelen Tjalk vastgevaren Nieuwe vormen van distributie Koning Edward op de Weensche jaarbeurs WAT ETEN WIJ MORGEN HET MENU VOOR ZONDAG Vlaggen te Zaandam BRANDSTICHTERS- TERRORISME Twaalf jaar geeischt DE OPENING DER STATEN-GENERAAL 2e BLAD PAG. 3. AOTERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1936 EERSTE KAMER De minister geeft in antwoord op een twee uur lang betoog nog eens richtlijnen aan 's-GRAVENHAGE, 10 Sept. VOORDAT de heer de la Bella, de interpellant over de aangekondig de wijziging in de regeling betref fende de steunverleening en de werk verschaffing, zijn uitvoerige, rijk van cijfers en feiten voorziene en door de Kanier en overvolle tribunes met aan dacht en vermoedelijk wat de meerder heid betreft met instemming aange hoorde rede ter toelichting zijner der tien vragen aan Minister Slingenberg kon aanvangen, werd mededeeling ge daan van een Koninklijke Boodschap omtrent de verloving van Prinses Ju liana. Welke boodschap door den voor zitter met een schriftelijke felecitatie werd beantwoord. Interpellant riep eerst den Minister ter verantwoording wegens het niet na komen der toezegging, aan de Tweede Kamer op 4 en 5 Mei gedaan, om wij ziging van den huurtoeslag aan ge steunde werkloozen eerst te overwegen na aanneming van het vaste lasten- ontwerp en om de toepassing, voor iedere gemeente afzonderlijk te doen zijn in verband met de beschikbaarheid van goedkoope en goede arbeiderswo ningen. Waarna hij betoogde, dat verminde ring van den huurtoeslag, laat staan afschaffing ervan, zonder volledige com pensatie onmogelijk moet worden ge acht; zoodat intrekking of verminde ring eerst mag komen na evenredige huurverlaging door wettelijke maatrege len en de bevordering van den bouw van goedkoope arbeiderswoningen. Of, vroeg hij, meent de Minister nu inder daad, dat door afschaffing van den huurtoeslag een evenredige huurverla ging zal zijn te bewerken? Verder wilde de heer de la Bella we len hoe en in welken omvang de Regee ring financieele medewerking tot huur verlaging wil verleenen aan gemeenten en woningbouwverecnigingen. En of dezo hulp ook zal gelden voor de wo ningen van werkende arbeiders, die evenzeer behoefte hebben aan huurver laging als de werkloozen en voor niet- woningwetwoningen (woningen, door gemeenten en vereenigingen zonder Rijkssteun krachtens de Woningwet ge bouwd). Dan bepleitte interpellant een rente verlaging tot het rentepeil der woning wetvoorschotten, voor Staatsfondslee- ningen, voor woningbouw door gemeen ten en vereenigingen. Daar verscheidene huiseigenaren niet zoo maar zonder meer de huurverlaging kunnen dragen, bepleitte de heer de la Bella ook maatregelen ten gunste der daarvoor in aanmerking komende huis eigenaren, teneinde een huurverminde- rlng met het bedrag van den huurtoe slag mogelijk te maken. Voorts kwam de afgevaardigde er met klem tegen op, dat aan de gemeente besturen de bevoegdheid zal worden verleend om den huur af te houden van den steun, als de huur niet is vermin derd met de vermindering van den huurtoeslag en bepleitte hij maatrege len tegen stijging van woninghuren in de lagere huurklassen als gevolg van huurverlagingsmaatregelen. Krachtig protesteerde spreker einde lijk tegen het als beroeploos beschou wen van werkloozen, die gedurende vier Jaar minder dan 26 weken hebben ge werkt en tegen de steunvermindering, welke voor duizenden werkloozen, bij wie er toch wezenlijk niets meer af kan, het gevolg zal zijn van de nieuwe stan daardloonen. Het besluit van het twee uur lange betoog was een dringend be roep op den Minister om terugne ming der regeling in ernstige over-' weging te nemen. De minister aan het voord Minister Slingenberg, die met niet minder uitvoerigheid en met even veel nadruk en warmte sprak als de interpellant, stelde voorop, dat de maatregelen een complex vor men, met voordeden naar den eencn kant en nadeelen naar de an dere zijde en met de algemeene strekking de bevordering eener rechtmatiger verdeeling der be schikbare gelden, vooral ten gunste van het platteland en de groote ge- Zinnen. Waarnaast evenwel de ge- steunden, die in geld achteruitgaan, niet op een lager levenspeil zullen komen indien de Regeering erin zal slagen om door te zetten wat zij be oogt ten aanzien der huurverlaging. En als verdere voordeelen der rege ling noemde Z.Exc. het vaststellen van een standaardloon voor jeug dige werkloozen, de verstrekking van levensmiddelen in ndtura, de uitbreiding der werkverschaffing (o.a. in Limburg en Noord-Brabant) cn een minder straffe rouleering bij de werkverschaffing. Richtlijnen Als richtlijnen, waaraan de Minister zich wil houden omtrent de steunrege ling, noemde Z.Exc. nog eens: de be- j schikbaarslelling van een bepaald be drag, dat zoo rechtvaardig mogelijk moet worden verdeeld; do handhaving van een ethisch minimum, beneden hetwelk het steunbedrag niet mag da len; het handhaven van een marge tus- schen loon en steunbedrag; het voor komen van een remmende werking op de ontwikkeling der economische ver houdingen. De standaardloonen voor de niet lan ger als vakarbeiders te beschouwon ge- steunden rechtvaardigde de Minister met een beroep op do omstandigheid, dat velen dier werkloozen alle vakbe kwaamheid hebben verloren en het niet nakomen van de toezegging om aan den huurbijslag niet te tornen voordat het vastelastenontwerp wet zou zijn gewor den met een beroep op overmacht de Tweede Kamer aanvaardde het vas telastenontwerp niet en op de nood zakelijkheid om in ieder te geraken tot verlaging der huren van arbeiderswo ningen, welke verlaging zou worden be lemmerd door de remmende werking der huurbijslagen, de bovendien niet te goed komen aan de groote gezinnen, waarvoor ze in hoofdzaak bestemd zijn, en wel doordat de groote gezinnen ook zonder huurbijslag al spoedig het maxi mum steunbedrag hebben bereikt. Teneinde het ethisch minimum te kunnen handhaven zal met ingang van 15 September do uitkeering in geld met niet minder dan een gulden mogen worden verminderd. Welke gulden dan zal worden gecompenseerd door een verbeterde en ruimere verstrekking in natura en door een huurverlaging, wel ke voor gemeente- en vereenigingswo- ningen zal worden bevorderd door een vergoeding van Rijkswege tot 75 pet. van het verlies en voor particuliere wo ningen zal moeten worden verkregen door overleg tusschen verhuurder en huurder. Welk overleg door de gemeen tebesturen moet worden bevorderd en geleid en ten aanzien waarvan dwin gend za. kunnen worden opgetreden door middel van een wet, waarvoor het ontwerp het Departement reeds heeft besloten, waarbij huuropzegging wordt verboden bij weigering van een rede lijke huurverlaging. Inzake de distributie van levensmid delen vertelde de Minister nog, dat er 4 millioen biikken gehakt gereed lig gen, waarvan voor een gezin met 3 kin deren bijvoorbeeld VA K.G. per week zal verkrijgbaar zijn voor 65 cent, ter wijl de winkelprijs 1,40 is; dat het- zelfde gezin per week anderhalf pond margarine of vet zal kunnen krijgen voor 33 cent, zijnde de helft van den winkelprijs; en dat er behalve versche groenten ook groenten in blik zullen worden gedistribueerd. Twee moties De mededeeling, dat interpellant niet tevreden was met het Ministerieel be scheid op z'n vragen, zal wel geen ver bazing wekken. Evenmin als het feit, dat de heer do la Bella twee moties in diende, waarvan de eene vroeg om het in overweging nemen van de verminde ring van den huurbijslag en de andere om hetzelfde voor de standaardloonen voor niet-meer-vakkundig verklaarde arbeiders. Deze moties zullen 't is „zullen", omdat do behandeling der interpellatie nog niet afliep ongetwijfeld niet de stem krijgen van den Liberalen woord voerder, den heer Drooglever Fortuyn. Dezo waarschuwde den Minister wel, dat Z.Exc. niet te gemakkelijk moet denken over de mogelijkheid van het zonder kleerscheuren effectueeron van de huurbijslagbevriezing of over de moeilijkheden, welke de standaardloo nen zullen meebrengen; waarom hij op grondig overleg met de daarvoor in aan merking komenden aandrong. Maar te gen de voornemens des Ministers op zichzelf opperde hij geen bedenkingen. De raad meent dat de geringe verhooging der toegangs, prijzen het bezoek niet zal doen dalen HAARLEM. 10 Sept. De gemeente raad van Haarlem heett gistermiddag het voorstel van B. en W., om de ver- ?nakelijkheidsbelasting voor do bios copen van 20 tot 25 pet. te verhoogen, met 31 tegen 5 stemmen aangenomen. De raad deelde vrijwel algemeen het standpunt van B. en W.. dat de ver makelijkheidsbelasting een verterings belasting is en dat door een zeer ge ringe verhooging der toegangsprijzen het bezoek aan de bioscopen niet zou dalen. De meeste leden keurden de houding van den Ned. Bioscoopbond af en wa ren het niet eens met de opvatting van den Bond. dat door de verhooging de exploitatie der theaters onrendabel zou worden. ZUTPHEN, 10 Sept. Hedenochtend omstreeks half elf is een tjalk in de opening van de Schipbrug in de ankers van de brug vastgevaren. Zoowel het verkeer te water als dat te land onder vond dientengevolge ongeveer een uur vertraging. De stremming had op den drukken Zutphcnschen marktdag ten gevolge, dat lange files vrachtauto's aan beide zijden van den IJssel ston den te wachten. De autobusdiensten wa ren eveneens door de stremming ten zeerste gehandicapt. Prof. Dr. N. J. Polak spreekt voor leden van de onlangs opgerichte „SparsCen, trale" AMSTERDAM, 10 Sept. Voor de eerste maal i6 Woensdag in de Apollo- hal te Amsterdam het congres gehou den van „De Spar", de sedert kort in ons land bestaande organisatie van kleine winkeliers, die zich vrijwillig hebben aangesloten bij de N.V. Spar- Centrale, die werkt als een groot cen traal lichaam voor inkoop en verkoop van waren en die de gezamenlijke re clame-campagnes verzorgt. De strek king der „Spar"-beweging is, den aan gesloten kleinen winkelier alle voor deelen te laten genieten, die hem ten deel zouden vallen als filiaalhouder van een grootbedrijf, zonder dat de aangesloten winkelier echter filiaal houder is en zijn zelfstandigheid ver liest. Dit eerste congres werd bezocht door ca. S00 „Spar"-winkeliers uit alle deelen van het land. In de och tenduren werden eenige excursies ge maakt. o.a. een rondvaart door de Amsterdamsche grachten. Na een gemeen6chappelijken maaltijd werd des middags een zitting gehou den, die o.a. werd bijgewoond door de heeren F J. M. Mensink, voorzitter van de afdeeling Kleinbedrijf der Amster damsche Kamer van Koophandel en Mr. Dr. G. M. Greup. secretaris dezer kamer. Na een inleidende rede van den voor zitter, den heer Hanf, en het verzenden van een felicitatie-telegram aan het Koninklijk huis, hield Prof. Dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handels- hoogeschool te Rottordam, een inlei ding over de nieuwe vormen van dis tributie. Hij betoogde, dat veel wat tegenwoordig saneering of ordening ge noemd wordt, een gemeenschappelijk streven naar oogenblikkelijk voordeel is, waarbij men geen oog heeft voor het maatschappelijk effect der genomen maatregelen in de toekomst. Ordening dient gevonden te worden door te zoe ken niet naar het kleinste gemeene veelvoud maar naar den grootsten ge- meenen deeler der gemeenschappelijke belangen. Het huidige distributiebedrijf had tal van fouten, veroorzaakt door het 6treven naar oogenblikelijk voor deel met verontachtzaming van de economische taak. Prof. Polak zette uiteen, wat hij noo- dig achtte om de selectie-functie in den distributie beter tot baar recht te doen komen. Hij weidde daarbij uit over de eischcn van vakkennis en de mogelijk heden van samenwerking in deze, als mede over de perspectieven, die zou den worden geopend, als de fabrikant, de grossier en de winkelier reep. hun neiging tot uitschakeling, tot monopo liseering van bepaalde artikelen cn tot het pousseeren van oogenblikkelijke voordeelen biedende waar zouden matigen. Onverschillig is het spr., welken vorm het distributiebedrijf heeft. Kleinbedrijf, grootbedrijf, coöperatie, ze hebben alle hun plaats. Ten slotte ovcrheerscht in eiken wedijver het per soonlijk element. Voorop sta bij eiken bedrijfsvorm de maatschappelijke taak die te vervullen is het welbegrepen be lang van den betrokkene, want wie 't beste dient, het best verdient. Tenslotte hield de heer A. J. M. van Well, stichter van het eerste vrijwilli ge filiaalbedrijf in Nederland en initia tiefnemer tot de Spar-beweging een korte rede over de verplichtingen der winkeliers tegenover het publiek. Na een gemeenschappelijke thee keerden laat. in den namiddag de deel nemers in de met sparregroen versier de autobussen naar de plaatsen hun ner inwoning terug. Z.M. bezichtigt den stand van ons Koloniaal Instituut Uit Weenen wordt d.d. 9 Sept. aan het Hbld. gemeld: Koning Edward, die, zooals men weet. zijn plannen, indien dit mogelijk is, niet van te voren bekend maakt, be zocht hedenmorgen, plotseling, streng incognito, de Weensche Jaarbeurs. Hij begon met een bezoek aan het Britsoh- Indische Paviljoen. Bij zijn verderen rondgang, waarbij hij vergezeld werd door den president der Messe A.G., den oud-minister Eduard Heinl, bracht hij ook een vluchtig bezoek aan den stand van ons Koloniaal Instituut, waar hij zich aan den algemeenen conservator ir. W. L. Utermark, liet voorstellen en met dezen de twee afdeelingen van on zen stand bezocht. De Engelsche koning sprak daarbij o.a. zijn groote waardeering uit over de prestaties der K.L.M. en zeide, dat een groot aantal Engelschen steeds met de meeste voldoening van deze verbin ding met het Oosten gebruik maakt. Naar wij vernemen is de sleepdienst van het bureau Wijsmuller belast met het afsleepeh van het gestrande Noor- sche s.s. „Sirenes". Deskundigen, on der wie schipper J. van der Plas van de Egmonder reddingboot, beweren, dat de situatie van de Sirenes gunsti ger is dan die van het in October te Egmond gestrande s.s. Kerkplein, aan gezien de zee tusschen de strekdam men aan het strand te Callantsoog on middellijk een groote diepte heeft, zoo dat de kiel van het schip goed in het jvater ligt. Voor da kollletafoL Rolmops. Voor de middagtafel. Runderlappen. Gestoofde bieten. Aardappelen. Vanillevla met bananen. Bereiding: Kook op de gewone wijze vanillevla van K L. molk, 3 eetlepels custard cn 4 eetlepels suiker, dcsgc- wcnscht 1 ei. Schil 4 bananen in plak jes, druppel er het sap van 1 citroen over heen en giet hierop de vanillevla. Voor de koffietafel. Gevulde broodjes. Bereiding: Snijd van 6 lange zachte broodjes het bewuste gedeelte af, hol ze voorzichtig uit en besmeer ze van bin nen met gosmolten boter. Maak een dikke kalfsragout als voor kalfsvloesch- croquctjes en vul hiermede de brood jes. Leg er de dekseltjes op. Doop ze in gesmolten boter en bak zo in een niet to warme oven knappend. Voor de middagtafeL Kippensoep. Pasteitje. Gestoofde kip met paprica en rijst. Slagroom met vruchtencompóte. Bereiding: Wasch de kip, en verdeel ze in stukken, wrijf zc in met zout en gemalen foelie. Smelt in een braadpan VA ons boter uit, doe er een fijn ge snipperde ui, 1 theelepel paprica en de stukken kip bij en laat de kip onder herhaald bedruipen en deksel op de pan, gaar stoven. Bind het vocht met wat met bouillon aangemengde maizena on roer er 2 eetlepels room door. Geef er droge rijst bij, en geef de saus afzon derlijk. AMSTERDAM, 10 Sept. De T 18, de laatste bommenwerper der T-serie, welke voor de Indische marine is ge bouwd, heeft gistermorgen in de nabij heid van het watervliegkamp Schel- lingwoudo proef gevlogen. Ten over staan van de Rijksovernamencommis- sie onder leiding van overste Holdringh voerde het toestel, bestuurd door den invlieger dor Fokker-fabrieken, den heer Meinecke, verschillende hoogte en startproevcn in het Buiten-IJ uit. Tot de verschillende autoriteiten, die aanwezig waren, behoorde o.m. de heer Van Tijen, onder-directeur van de Fok ker-fabrieken. De Princevlag biedt vrij* willigers aan voor het uitsteken Naar aanleiding van het in de pers voorgekomen bericht, dat het dage- lijksch bestuur van Zaandam op 31 Augustus j.l. uit bezuinigingsoogpunt alleen van het gemeentehuis de vlag deed uitsteken, heeft het hoofdbestuur van de vereeniging „De Princevlag" aan B. en W. van Zaandam een schrijven gericht. Daarin wordt medegedeeld, dat. het hoofdbestuur, de houding van het gemeentebestuur van Zaandam betreu rend, met algemeene stemmen besloot voor volgende nationale gedenkdagen een onbeperkt aantal vrijwilligers aan te bieden teneinde in Zaandam de vlag gen aan de gemeentegebouwen te ko men uitsteken. Bovendien verklaart de vereeniging zich bereid, indien dat noo- dig mocht zijn vlaggen in bruikleen af te staan. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Sept. De rechtbank te 's-Hertogenbosch behan delde heden de brandstichtingen, welke in de maanden Mei en Juni te Eindho ven hebben plaats gehad. De 27-jarige gedetineerde landbouwer G. P. van de L. stond terecht wegens brandstichting in den nacht van 29 op 30 Mei 1936 te Eindhoven, in een schuur aan den Aal- sterweg, welke eigendom is van jhr. F. Smits van Oyen. Verdachte ontkende, hoewel hij toe gaf met een anderen persoon bij de schuur te zijn geweest. Dc officier van justitie, mr. J. Dubois, wees in zijn requisitoir op het maan denlang terrorisecren van de gemeente Eindhoven door een geheimzinnigen brandstichter. Thans is gebleken, dat die brandstichter van de L. is, die ook het Volksgcbouw, een drukkerij in Eindhoven en dertien boerderijen in brand heeft gestoken, omdat hij zich wilde wreken op de gemeente Eindho ven, hij welke hij vroeger een goede be trekking had. Wegens wangedrag kwam hij in de gevangenis en werd hij uit zijn betrekking ontslagen. De officior van justitie, die verdachte een gevaarlijk en misdadig individu vond, eischto tegen hem de maximum straf, n.l. twaalf jaren gevangenisstraf. De verdediger mr. Pulles uit Oss bracht naar voren, dat verdachte niet normaal kan zijn en vroeg psychia trisch onderzoek. De uitspraak werd bepaald op 24 Sep tember a.s, Adres der Ver. v. Ned. Gem. aan den minister van Sociale Zaken 's-GRAVENHAGE, 10 September. Do Vereeniging van Nederlandsche Gomeon- ten heeft aan den ministor van sociale zaken een uitvoerig adres gezonden over de wijziging in do steunregeling, in welk adres do vereeniging mededeeling doet van het resultaat van een bij een aantal gemeenten van verschillende structuur ingesteld onderzoek naar de gevolgen van do voorgenomen wijzigingen in do regelingen der steunverleening en werk verschaffing. Dit resultaat is neergelegd in een af zonderlijke, bij het adres gevoegde, nota. Daaruit blijkt, dat in verschillende deelen van het land, met name in de plattelandsgemeenten, wier werkloozen worden gesteund naar het tarief dor 9e klasse, de maatregelen met erkentelijk heid zijn ontvangen. Daar toch werd reeds geruimen tijd de behoefte gevoeld, dat het tarief van steunverleening een vorhooging zou ondergaan. Hiertegenover staat evenwel, dat in een aanzienlijke groep andere gemeen ten groote moeilijkheden worden ver wacht Voor zoover uitkeeringen worden verlaagd, wordt n.l. gevreesd, dat ver schillende groepen van werkloozen. die met de tegenwoordige steunuitkeering maar juist in hun behoeften kunnen voorzien, op andere wijze zullen moeten worden geholpen, zoodat door ruimere toepassing van de z.g. armslagcirculai re, invoering of vorhooging van bijdra gen voor ziekenfondsen en ziekenhuis fondsen, uitbreiding van geneeskundige armenzorg. Een en ander zal in ver schillende opzichten een verzwaring van do uitgaven der burgerlijke armbesturen, welke uitgaven geheel ten laste van de gemeentekas komen, tengevolge hebben. Overigens wordt evenzeer gevreesd, dat de handcldrijvendo middenstand bctee kenende nadeelen zal ondervinden van de omstandigheid, dat do werkloosheids- uitkeeringen on zullen gaan. Voorts wordt opgemerkt, dat, al moge zijn beoogd om ten opzichte van de col lectiviteit der werkloozen cn ook der gemeenten geen wijziging te doen intre den, niettemin do wijzigingen voor groo- pen van werkloozen en ook voor groepen van gemeenten ernstig nadeel kunnen brengen, welk nadeel in do practijk geenszins verzacht wordt door het feit, dat andere groepen in een gunstiger po sitie komen. Overigens wordt, op grond van hier en daar ingestelde onderzoekingen hotwij- feld, of de uitgesproken verwachting, dat de totaal-uitgaven door deze maat regelen niet omlaag zullen gaan, inder daad juist zal zijn. De voorloopige onderzoekingen doen vermoeden, dat ook na de laatstelijk aangebrachte wijzigingen de totale uit gaven omlaag zullen gaan. Waar zulks niet dc opzet is, rijst de vraag, of hierin niet een mogelijkheid ligt om alsnog wijzigingen in de regelingen aan te brengen, waardoor deze minder scherpe gevolgen zullen hebben. Rcsumeerende brengt adressante het volgende onder de aandacht van den minister: Ten aanzien van de invoering van het standaardloon: le. dat gevreesd wordt, dat hiervan in het bijzonder de groote gezinnen on der de werkloozen een ernstigen druk zullen ondervinden, die er onvermijde lijk toe zal leiden, dat uitgaven welke thans nog door de werkloozen worden gedragen, ten laste zullen komen der burgerlijke armbesturen. 2e. dat zich door dezen maatregel in het bijzonder heeft doen gevoelen tie wenschelijkheid, dat voor een aantal ge meenten een herziening der klasse-in- decling zal plaats hebben. 3e. dat het wenschelijk is, dat de in de regeling genoemde termijn, van 26 weken gedurende een jaar, waarvoor in een beroep gewerkt moet zijn, om p- nieuw tot dat beroep te kunnen worden gerekend, aanzienlijk wordt ingekort Ten aanzien van de afschaffing van den huurbijslag: le. dat daarbij rekening zal worden gehouden met plaatselijke omstandighe den, met name of inderdaad woningen met lage huurwaarde voor de werkloo zen beschikbaar zijn. 2e. dat het rijk verdere medewerking verleent aan do verlaging der huren van de met overheidsgeld gebouwdo woningen: a. door voor gemeenten die financieel niet bij machte zijn om verdere exploi tatiekosten te haren laste te nemen, een extra bijdrage van het rijk te verleenen tot het volle bedrag van het tekort. b. door ten behoeve van de woning wetwoningen, waarvoor geen rijksvoor schot loopende is, maatregelen te tref fen, waardoor deze woningen eveneens kunnen deelen uit de baten van het huurverlagingsfonds en tevens voor deze woningen bijdragen en extra-biidrngen in de exploitatiekosten van rijkswege beschikbaar te stellen. c. door te bevorderen, dat spoedig uit voering wordt gegeven aan het bepaalde bij artikel 3 van par. 38 van de wet van 29 November 1935, s. 6S5, waardoor tot conversie van met rijksfondsen gesloten leeningen tegen hooge rente kan wordon d. door voor do daarvoor in aanmer king komende woningcomplexen de af- lossingstermijnon dor rijks voorschotten te verlengen met 75 jaar. Tenslotte merkt do vereeniging op. dat zij er zich rekenschap van heeft ge geven. dat de verminderingen der stoun- uitkecringen wegens de invoering van de standaardloonen en de intrekking der huurbijslagen voorshands in maxi mum zijn beperkt tot 1.—. voordat tot een volledigo toopassing der maatiagc len wordt overgegaan, zal hot h.i. van belang zijn, dat nader wordt onderzocht, welke mogelijkheden er zijn, om tot ver- zo n" fier maatregelen te komen. De Vereeniging is volgaarne bereid, haar medewerking aan den minister to verleenen bij het instellen van zoodanig onderzoek. In de staatscourant van Dinsdag is opgenomen het programma voor de opening van do zitting der Staten-Gene- raal te 's-Gravenhage, op Dinsdag 15 September 1936. Dit officieel programma luidt als volgt: Des n "(lags to half een uur zullen de leden der Staten-Generaal in veree- nigde vergadering in de Ridderzaal op het Binnenhof tezamen komen. De ministers hoofden van departe menten cn do leden van den Raad van Staten zullen zich, des namiddags te een uur, mede in die zaal vereenigen Ten einde de zitting der Staten-Gene raal te openen, zal Hare Majesteit dc Koningin te een uur met don volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrij den: een commando cavalerie tot opening van den stoet; een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; de eerste kamerheer-ceremoniemees ter, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; acht kamerheeren, gozeten in twee rij tuigen, elk met twee paarden bespan nen, gaande een lakei naast elk portier; de grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaan de twee lakeien naast elk portier, de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaando twee lakeien naast elk portier; Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana, gezeten in een staatsie koets, met acht paarden hespannen, gaande een koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. de chef van het militaire huis cn de gouverneur der koninklijke residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rech ter- en ter linkerzijde van de staatsie koets, een weinig achter het portier; de officieren dor landmacht van het militaire huis, te paard, rijden naast en achter de staatsiekoets. een commando cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal rijden door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof. Bii aankomst van den stoet aan 'de Ridderzaal zal Hare Majesteit de Ko ningin aan den ingang ontvangen worden door een commissio uit de vergadering, die, voorafgegaan door den eerste kamerheer-ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de grootofficieren en den opperceremoniemeester, Hare Ma jesteit geleidt naar den Koninklijken zetel. Nadat de zitting door Hare Majesteit do Koningin is geopend, wordt zij door de in art. 5 genoemde commissie, voor afgegaan door den opperceremonie meester, naar de ontvangkamer geleid. H.M. de Koningin keert naar het Ko ninklijk Paleis terug met den stoet, waarmede zij gekomen is en in de bij art. 3 vermelde orde, waarbij de volgen de weg zal worden genomen: Van het Binnenhof, over den Korten Vijverberg, door het Lange Voorhout (Schelppad) en do Heulstraat, naar hot Koninklijk Paleis. Van het oogenblik af, waarop H.M. de Koningin het Koninklijk Paleis ver laat ter opening van de zitting der Sta ten-Generaal tot dat, waarop zij in het paleis is teruggekeerd, worden minuut- schoten gelost. SCHENKING OUDE HAAGSCHE VAN 1836 De Levensverzekering Mij. Oude Haagsche van 1836 heeft, in verband met haar 100-jarig bestaan, een schen king van 3000,vrij van schenkings recht, gedaan aan het Nederlandsche Kankerinstituut te Amsterdam. ActeurTk zou toch denken, dat U met wel een tientje kunt leenen. U kunt het Immers de volgende maand van mijn salaris afhouden". Directeur „Onmogelijk, man. Als we de volgende maand nu eens geen salaris zouden kunnen uitbetalen, wat kwam er dan van dat tientje terecht 2** XJudge).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7