Rijtoer naar Warmond en Leiden Kon. Familie opnieuw bejubeld Kaasdragers brengen hulde Eenvoud bij weg controle Genoten van het Défilé in het Stadion PRINSES EN PRINS BIJ HET ROODE KRUIS Onderscheidingen van het Roode Kruis 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1936 Typeerend voor de belangstelling en het enthousiasme van het talrijke publiek, dat zich iederen dag weer opnieuw voor het paleis aan het Noordeinde verdringt, is het feit, dat giste» ren in den namiddag van officieele zijde het volgende bericht moest worden uitgegeven: Hoewel de uitingen van enthousiasme ter gelegenheid van het voor de Koninklijke familie zoo blijde gebeuren op hoo» gen prijs worden gesteld, wordt ons verzocht, aan het publiek mede te deelen, dat hedenavond na 18 uur (6 uur n.m.) de vorstelijke verloofden niet meer op het balkon of voor één der vensters an het paleis zullen verschijnen. Hiertoe is besloten, omdat de toestand in de nauwe toe» gangswegen tot het paleis, van dien aard dreigde te worden, dat ongelukken niet te vermijden zouden zijn. polderlandschap De Prins probeert zijn achtervolgers te verschalken 's-GRAVENIIAGE, 11 September. De talrijke belangstellenden, die ook he den in de omgeving van het palcis Noordeinde bijeen waren, waren tegen half zes getuige van hel uitrijden van het verloofde vorstelijke paar en van de Koningin, de Prinses von Lippe Biesterfeld en Prins Aschwin. Prins Bern hard chauffeerde zelf in zijn open Ford-cabriolct en Prinses Ju liana had naast hem plaats genomen. H.M. de Koningin en haar gasten volg den in de nieuwe Cadillac landauletle van Hare Majesteit. De stoet werd ge opend en gesloten door een motor mei zijspan van de Haagsche politie, die hel gezelschap tot de grens der gemeente begeleidde. Onder stormachtige toejuichingen ver trok de stoel, waarbij zich een drietal auto's niet journalisten en fotografen had aangesloten, van het paleis Noord- einde door het Haagsche Bosch naar het viaduct aan den Leidschen Straat weg. Via Zijdeweg, Achterweg en Park de Kieviet werd in langzaam tempo door het nieuw gebouwde gedeelte van Was senaar gereden en terug naar den Leid schen Straatweg, die men tot Ocgstgeest volgde. Do vooruit rijdende Prins keer de hier plotseling en reed via den Oegst- gccstcrweg, langs het witte huis, lang zaam door het dorp naar den Warmon- denveg. Bij den spoorwegovergang waren Juist de hoornen gesloten. Van deze ge legenheid maakten de achtervolgende fotografen gebruik om het gezelschap even op dc plaat te brengen. Vervol gens werd'naar Mcerrust gereden, waai het hooge gezelschap uitsteeg en ach naar den waterkant aan de Leede be gaf om daar gedurende eenige oogen- blikken het mooie polderlandschap. dat door de stralende zon in een warmen gloed was gezet, te bewonderen-. De Koningin was gekleed in het wit De moeder van Prins Bern hard droeg een bruinen bontmantel met zwarten hoed. Prinses Juliana was gekleed in grijzen mantel rnet witten hoed mei roze lint, terwijl zij op haar mantel een roze anjer droeg. Ilaar verloofde was gekleed in lichtblauw colbert, zondei jas en blootshoofds, terwijl Prins Ascli- y/in in hot grijs gekleed was. Na enkele oogenblilcken begaf het ge zeischap zich, hartelijk gegroet, door de weinigen, die getuige van dit kort. op onthoud waren geweest, langs de Trek vaart en den Haarlemmerweg naai Leiden, om via den Morschxveg op den Rijksstraatweg dicht bij den I-Iaagsc'ien Schouw uit te komen. Onderweg trachtte Prins Bern- hard meer dan eens zijn achtervol gers te verschalken door bij kruis punten in een kringetje rond te rij den of wel door plotseling midden op den grooten weg rechtsomkeer tc maken. Hijzelf zoowel als Prin ses Juliana hadden in deze manoeu vres veel schik. Intusschcn was het velen wel duide lijk geworden, dat het gezelschap langs n'cnzelfdcn weg zou terugkeeren, zoodat in tegenstelling met den heenrit vele auto's op den terugweg aan weerszijden van den Leidschen Straatweg waren geparkeerd. Het gezelschap werd luide toegejuicht en het vorstelijk paar dank te hiervoor telkens door met de hand te wuiven. Bij het viaduct was een groote menigte samengestroomd, die hij het naderen van de beide auto's den weg vrijwel geheel versperde. Hier voegde de Haagsche motorpolitie zich weer bij het gezelschap en met dit escorte keerde men stadswaarts. Na een rit, welke ongeveer ander half uur duurde, kwam het hooge gezelschap aan het paleis aan, in welks omgeving het andermaal zwart van de menschen zag. Het publiek werd echter door de politie op behoorlijken afstand van het pa leis gehouden. Met luid gejubel werd het gezel schap ontvangen. Op het bordes dankte het vorstelijk paar met voortdurend handgewuif voor deze hulde. Spoedig had het gezelschap zich in het paleis teruggetrokken, hetgeen voor de meesten der aanwezigen een teeken was, huiswaarts te keeren. Hoewel er in sommige avondbladen een bericht was verschenen, waarin werd medegedeeld, dat het Vorstelijk Paar zich hedenavond niet meer aan het publiek zou vertoonen, bleek, dat deze mededeeling hoegenaam geen ef fect had gesorteerd. Duizenden waren hedenavond weer in de naaste omge ving van het paleis op de been. AMSTERDAM, 11 Sept. Het Cen traal Comité van Oranje en nationale organisaties te Amsterdam deelt mede. dat op Donderdag 17 September a.s. in liet Stadion om drie uur des middags een feestelijke bijeenkomst gehouden zal worden in de hooge tegenwoordig heid van H.M. de Koningin, II.KIT. Prinses Juliana cn Z.K.IT. Prins Bern- hard. Een défilé zal plaats vinden in het stadion, waaraan zullen deelnemen, alle Oranjegezinde organisaties, zang en gymnastiek en sportvereenigingen, verpleegsters, leerlingen van middelbare scholen enz. enz. van Amsterdam en omgeving. Uitgesloten zijn politieke vereen igin gen, lagere scholen en kinderorganisa ties. Iedere deelnemende vereen i ging wordt toegelaten op vertoon van een groepskaart, welke uitsluitend schrif telijk aangevraagd kan worden bij het secretariaat, voor Woensdagmiddag 12 uur. De vereenigingen melden zich in groepsverband om 2 uur bij de A polio- hal. Bij de aanmelding voor deelne ming geve iedere vereeniging op het punt en het tijdstip waarop de leden dier vereeniging bijeenkomen. In het Stadion bestaat gelegenheid om het défilé gade te slaan vanaf de tribunes. Voorverkoop der kaarten heeft plaats •an dc bekende voorverkoopadressen. Men waclite op nadere aankondigen. Deze tribunekaar ten zijn niet te ver krijgen aan het secretariaat. Aan een persoon kunnen niet meer dan tien kaarten verkocht worden. Hot programma zal nog nader bekend ge maakt worden. Ook jongere kinderen, uitgesloten van de Stadion-hulde, zullen deel willen ne men aan de begroeting van de Ko ninklijke Familie. Daartoe stellen scho len en kinderorganisaties zich om half twee in groepsverband onder voldoende leiding op aan de Apollolaan tusschen Breitnerstraat cn Olympiaplein. De Ko ninklijke stoet zal om half drie de Apollolaan volgen, zoodat alle kinderen van zeer nabij de Koninklijke Familie kunnen begroeten. Dc organisatie van een cn ander is in handen van dc Am- sterdamschc Oranje Jeugdbond. Aan Prinses cn Prins kazen aangeboden in Oranje» en Lippische kleuren Een aardig tooneeltje 'sGRAVENHAGE, 11 Sêps. ITet was hedenochtend vroeg beslist minder druk voor het Paleis en in de omgeving dan de vorige dagen. Thans, om elf uur, zijn echter weer eenige honderden belangstellenden aan wezig, welk aantal de vorige dagen ech ter al om 9 uur er was. Het schijnt, dat men zijn krachten wil sparen voor mor gen, den nationalen feestdag. Dan zal het hier ongetwijfeld buitengewoon druk zijn, ofschoon op Dinsdag as., den openingsdag van dc Staten-Gen^raal. nog veel meer belangstelling, ook van buiten, verwacht wordt. Een bijzonder aardig moment heb ben wij om kwart over elf meege maakt. Toen naderden twee Alk- maarsche kaasdragers het Paleis, die een berrie droegen, waarop prachtige oranje, alsmede roode en geele (de Lippische kleuren), dahlia's lagen met eenige kazen. De beide kaasdragers werden voorafgegaan door twee heeren in jaquette met hoogen hoed, den bur gemeester van Alkmaar, jhr. mr. van Kinschot, en den directeur van het marktwezen aldaar, den heer W. Voorthuyzcn. Deze hulde van het kaasdragersgilde is door de Prinses cn den Prins per soonlijk in ontvangst genomen. Aan deze aanbieding ging nog een aardig moment vooraf, toen het jonge paar zich voor een der zijvensters vertoonde cn het publiek het een ovatie bracht. In den tuin van het Paleis heeft de Prinses de hulde van de Alkmaarschc kaasdragers in ontvangst genomen. De Prins en diens broeder waren nierbij aanwezig. Dc Prinses onderhield zich eenigen tijd met de leden der deputa tie. Zij was gekleed in een licht beige complot. Prins Bernhard had een lichtblauw colbert aan en een witte anjer in het knoopsgat.' Prins Aschwin droeg een grijs flanellen broek met een grijs sport jasje. Dc Prinses dankte het gezelschap hartelijk voor dit huldebewijs en gaf allen leden van het gezelschap de hand. Toen stapte zij in dc voor haar ge reedstaande auto, om zich naar het hoofdbestuur van het Roode Kruis aan de Prinsessegracht te begeven. Vooidat H.K.H. instapte, feliciteerde haar chauffeur zijn meesteres met haar ver loving. De Prinses dankte hem hiervoor hartelijk. Nagewuifd door de beide prinsen, verliet de Prinses aan de achterzijde het paleis. Enthousiaste tafrecltjes spelen zich iederen dag voor het Palcis aan het Noordeinde tc Den Haag af. Dikwijls lieeft de politie in samenwerking met militairen dc grootste moeite om de geestdriftigen in bedwang te houden. Prinses Juliana en Prins Benno gefotografeerd bij hun bezoek aan het hoofdgebouw van het Ned. Roode Kruis. 's-GRAVENHAGE, 11 September. Hoewel het slechts enkelen ingewijden bekend was, dat Prinses Juliana zich hedenochtend naar het gebouw van het Roode Kruis aan de Prinsesse gracht zou begeven, H.K.I-I. had langs do achterzijde het paleis aan het Noordeinde verlaten werd het pu bliek door de aanwezigheid van pers fotografen op de komst van de hooge bezoekster opmerkzaam gemaakt en gaandeweg vormde zich een dichte haag van belangstellenden, die ter weerszijde van het gebouw langs den waterkant en zelfs aan de overzijde van liet kanaal de komst van de Prinses af wachtten. Tegen kwart voor twaalf reed dc auto. waarin alleen Prinses Juliana ge zeten was, voor het bordes van het ge bouw, waar het hoofdbestuur zich ter ontvangst had opgesteld. Het was toen nog niet bekend, dat ook Prins Bernhard zich later bij zijn a.s. bruid zou voegen, zoodat een ge deelte van het publiek en eenige jour nalisten zich terugtrokken, doch onge veer een kwartier later arriveerde, on der luide toejuichingen van de wach ten ten, ook de Prins. De vorstelijke personen vertoefden ongeveer een uur in het gebouw. Tegen kwart vóór één verlieten de Prinses cn de Prins het gebouw, uit geleide gedaan door het bestuur en het personeel van het Roode Kruis. Luide hoera's stegen op cn ondanks dc door de politie getroffen ordemaatregelen kon niet worden verhinderd, dat de auto door een enthousiaste menigte werd omstuwd. Dc Prinses nam een fraaie bloemen mand mede, die haar tijdens de plech tigheid. was aangeboden. Vriendelijk dankend en wuivend voor de bewijzen van toegenegenheid, reed het jonge paar naar het paleis terug. Voorafgegaan door een motor met ziispan van de politie kwam het vor stelijk paar omstreeks kwart voor één uit dc Paleisstraat aanrijden. Dc eenige honderden belangstellenden hier ver zameld. brachten de Prinses en Prins Bernhard een langdurige ovatie. Vrien delijk lachend cn wuivend dankte het paar voor deze hulde. De politic kon de menschenmassa niet op haar plaats houden. Men drong naar voren tot voor het standbeeld. Even toefde hot jonge paar op het bor des, het publiek dankend voor zijn enthousiaste vreugde-betuigingen. Nog even vertoonde de Prinses en haar verloofde zich voor een venster op de eerste verdieping. door het pu bliek met hernieuwd gejuich begroet. Hierna verdween het paar en het pu bliek verspreidde zich op aanmaning van de politie. GIFT TER GELEGENHEID VAN DE VERLOVING VAN PRINSES JULIANA Het hoofdbestuur van het Roode Kruis deelt mede, van de directie van het Passage-Theater een gift an 100 oral vangen te hebben, ten bate van het Roode Kruis als een uiting van blijd schap over de verloving van de voor zitster van het Ned-erlaradscho Roode Kruis. In verband met de uitzending der ambulance naar Ethiopië Uitgereikt door de Prinses 's-GRAVENITAGE, 11 September. Hedenmorgen werden door H.K.H. Prin ses Juliana als voorzitster van liet Nc- derlandsche Roode Kruis ten gebouw e van het Hoofdbestuur met een toepas selijk woord van dank onderscheidingen uitgereikt aan een aantal personen, die zich verdienstelijk hadden gemaakt in verband met de uitzending der Neder- landsche Roode Kruis Ambulance naar Ethiopië. Het kruis van verdienste ontvingen de volgende heeren: Jhr. Dr. J. Loudon, te Parijs, W. Ruvs Ie Rotterdam; B. E. Ruys te Noordwijk; Ph. Mees te Rotterdam; G. J. M. Mous- sault, te Wassenaar; J. F. van Hengel, te Amsterdam. A. van de Nadort, tc Rotterdam on H. R. F. Konings te 's-Gra- venhage, terwijl het portret van dc prinses, met naamtcekening, in zilveren omlijsting vereerd werd aan de heeren D. Ruys te Wassenaar en J. van Andcl, te 's-Gravcnhage. MINISTERS NAAR DE VERLOVINGS FILMS 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. De mi nisters Deckers en Gelissen met hun dames hebben hedenavond in Cineac op het Buitenhof de vertooning bijge woond van de films, die betrekking hebben op de verloving van de Prinses, benevens van de film over het land van Lippe. Den ministers werd door de directie van Cineac een foto aangeboden van het bezoek van Prinses Juliana en Prins Bernhard aan dit theater. PRINS ASCHWIN BEZOEKT DE CINEAC 's-GRAVENHAGE, 11 September. De broeder van Prins Bernhard, Prins Aschwin, was hedenavond onder de be zoekers van de Cineac op het Buitenhof om nogmaals de film te zien, die betrek king heeft op de verloving van zijn broeder met Prinses Juliana, benevens om de opnamen te aanschouwen, welke nog na zijn eerste bezoek gemaakt zijn. En ook de opname van dit bezoek zelf. Van dit laatste werd Prins Aschwin een foto aangeboden. GELUKWENSCHEN VOOR DE KONINKLIJKE FAMILIE Hot hoofdbestuur der Nederlandsch- Duitsohe Vereeniging heeft IT.M. dc Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe-Bièsterfeld, zijn eerbiedige gelukwenschen aangeboden met de verloving van Hare Koninklijke Hoogheid en daarin uiting gegeven van de blijde verrassing en innige vreugde welke van den kring der vereeniging zijn gewekt. ITet bestuur van den Bond van amb tenaren bij departementen van alge meen bestuur en hooge colleges van staat heeft H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld schriftelijk geluk gewonscht met de verloving van Prinses Juliana. De Joodsche Weldadigheidsvcreeni- ging „Hulp in Nood" te 's-Gravcnhage cn de Joodsche Weldadigheidsvereenl- ging „Schomer Israel" zonden beiden eveneens telegrammen van geluk- wensch. De K.N.A.C. dringt aan op minder hinder door vers eenvoudiging De K.N.A.C. schrijft ons: Zooals door den minister van Finan ciën bij de behandeling van de begroo ting over het jaar 1935 is medegedeeld, wordt overwogen bij de invoering van de nieuwe wegenverkeerswet over te gaan tol een stelsel, waarbij gelijk in Engeland, de wegen bel as tingkaart aan 'ie voorruit zal worden bevestigd. Door ne K.N.A.C. zou een dergelijke vereen voudiging. waarvoor zij sinds jaren heeft geijverd, ten zeerste worden toe gejuicht, omdat het motorwegverkecr met dezen maatregel in hooge mate zou zijn gediend. Tntusschen zal ook na invoering van dat systeem nog wel contróle noodig zijn om fraude te kunnen tegengaan, weshalve ook dan, teneinde deze con trole voor het wegverkeer het minst hinderlijk te doen zijn, samenwerking van de tot controleeren bevoogde in stanties, ten zeerste gewenscht zal blij* \en. In afwachting van deze vereenvoudi ging heeft de K.N.A.C. aan den minis ter van Financiën verzocht in het be lang van de vrijheid en de vlotheid van liet motorisch wegverkeer ook on der de huidige regelingen zooveel mo gelijk te willen bevorderen, dat er ten aanzien van de wegcontrole en d? wegenbelastingcontróle meer nog dan thans het geval is samenwerking kom? tusschen de daarbij betrokken contro- ieerende instanties. Wel meent zij te weten, dat er te dezen aanzien reeds een zeer ge waardeerde samenwerking is verkre gen tusschen de directies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, maar aangezien de wegenhelastingron- trole mede wordt uitgeoefend door de rijkspolitie, n.l de rijksveldwacht res sorteerende onder hef departement van Justitie en de Koninklijke Marechaus see, hchoorende tot hel dcpartenien' van Defensie, door de gemeentepolit'? vil de ambtenaren van den rijks en provincialen waterstaat, komt hel bui tengewoon nutlig voor, aldus het adre; uat een soortgelijke samenwerking tusschen dp directies rJer directe hela? L lingen zich ook tot genoemde contm leerende diensten zat uitstrekken Vooral zij. die langere tochten in on land maken, zullen daarmede zijn ge diend, waardoor tevens het binnen landsch toerisme en ook het zakenle ven zal worden bevorderd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 10