VERDEDIGING TOT HET UITERSTE EEN DOODSVIJAND: HET BOLSJEWISME LAATSTE BERICHTEN Bemiddeling mislukt Sport Op heeterdaad betrapt KRUISTOCHT VAN HET DERDE RIJK Bilbao onder geen beding bereid zich over te geven MIJNENGEVAAR IN Spaansche havens Alcazar opnieuw bestookt met bommen Arbitrale uitspraak der regeering Strooperij op „de Hooge Veluwe" HET VERLOOP DER ZITTING HET BEZOEK AAN AMSTERDAM Om 12 uur op den Dam te BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 14 SEPTEMBER 193 WERELDGEBEUREN Nieuwe felle aanvallen van Miller op het com munisme VOORDAT Duitschland overging tot invoering van den tweejarigen dienstplicht, voerde de pers van het derde rijk een weergalooze anti-bolsje wistische campagne, in den loop waar van vooral de aandacht werd gevestigd op het excessieve karakter der Russi sche bewapening. Op het jongste partij congres der nat ionaal-socialisten te Neurenberg, dat gisteren eindigde, is de veldtocht tegen de communisten met onverminderde kracht voortgezet. Tal van redevoeringen werden gehouden, die een uiterst fel karakter droegen en die alle ten doel hadden uit te laten komen, dat de wereld wordt bedreigd door een ontzettend gevaar: het Russi sche communisme. De sprekers ver zuimden evenmin erop te wijzen, dat communisme.en Jodendom vrijwel iden tieke begrippen zijn. De verwoede anti- holsjewistischc kruistocht, dien de lei ders van het derde rijk hebben onder nomen, heeft in bet buitenland overal de aandacht getrokken en Fransche publicisten hebben zich reeds afge vraagd, wat van deze campagne het einde zal zijn. Hier en daar in Frankrijk wordt zelfs reeds verondersteld, dat Hitier tot Parijs de sommatie zou kun nen richten het verdrag met Moskou te verbreken. In Frankrijk zelf zijn er velen, die geenszins met het bondge nootschap, dat tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie tol stand kwam, sympa- thiseeren, maar dezelfde kringen laten inmiddels uitkomen, dat Frankrijk zich niet door Hitier zijn buitenlandsche politiek wil laten voorschrijven. Men vreest, dat de Duitschers met de felle anti-bolsjewistische campagne bijbedoe lingen hebben, zoodat men in sommige Fransche kringen thans reeds de ziens wijze hoort verkondigen, dat Hitler van het internationale fascisme gebruik wil maken ten behoeve van het Duitsche imperialisme. Hoe dit zij: gisteravond heeft de Fütïrer zelf in de slotzitting van het Neurenbergsche nat ionaal-socialistische partijcongres een zeer uitvoerige rede voering gehouden, waarin hij opnieuw van leer trok tegen de „waanzinnige en beestachtige" leer van het bolsjewisme, dat van 19161920 in Duitschland vas ten voet trachtte te verkrijgen, terwijl het thans, naar I-Iitler opmerkte, in mili tair opzicht de Duitsche grenzen tracht- te te naderen. In zijn haat tegen het bolsjewisme, waarmee Duitschland r.ooit-ofte-nimmcr een verdrag zal wil len sluiten, gebruikte Hitier zeer krasse termen. Hij loochende, dat het commu nisme de vrijheid brengt; integendeel: het „laat het asociale schuim los" op de. bange medemenschen, die zich niet meer kunnen verdedigen. Ook do Duit sche rijkskanselier verklaarde voor den zooveelsten keer, dat bolsjewisme en Jodendom begrippen zijn, die elkaar in de praktijk dekken. Hitier vond eveneens gelegenheid te wijzen op het wanbeheer der bolsjewis ten, die nu ongeveer twee decennia in Rusland de lakens uitdeelen, maar den slaat niet. tot welvaart hebben kunnen brengen. Thans doen nieuwe berichten omtrent een hongersnood in de Sovjet- Unie de ronde, ofschoon Rusland vroe ger een der rijkste graanlanden van Europa was. Aan hun avcrechtsche be windvoering schreef Hitier het toe, dat de machthebbers te Moskou niet in staat zijn de boeren en de niet-landbou- wende bevolking te doen voeden, on danks het feit, dat Rusland een staat is, die achttien maal zooveel grond per hoofd heeft als Duitschland. Eveneens heeft Hitler gisteren te ver staan gegeven, dat het derde rijk zich kant tegen het bolsjewisme, omdat het niet wil, dat om „zuiver Joodsch-bolsje- wistische imperialistische belangen" het volk ter slachtbank wordt geleid: „Het bolsjewisme preekt, de wereldrevolutie en het zou het Duitsche volk en de Duitsche arbeiders slechts als kanonnen- vleesch hebben gebruikt voor het doel der wereldheerschappij". Toenadering tot de communisten acht Hitler, blijkens zijn uiteenzettingen, een absolute on mogelijkheid: do tegenstellingen zijn te groot dan dat ze zouden kunnen wor den opgeheven. Z. i. moet overal ter wereld niet het Marxisme radicaal wor den afgerekend; in dit verband uitte Hitler zijn bewondering voor het fascis tische Italië, dat elf jaar voor Duitsch land dit probleem reeds heeft opgelost. Alleen wanneor collectief het commu nisme wordt bestreden aldus de korte strekking van Hitlor's uitvoerig be toog kan de wereld een bloedig bar barisme worden bespaard. Geheel in den trant van vroegere uiteenzettingen betoogde Hitier gisteren opnieuw, „dat er geen warmer vriend van den vrede en de onafhankelijkheid der volkeren bestaat dan ons derde rijk." Inmiddels heeft Hitler er de aan dacht op gevestigd, dat het nationaal- socialismo geen export-artikel is en dc nazi's geen missionarissen zijn, die hun politieke gevoelens naar het buitenland brengen. Aan den anderen kant uitte de Führer dc hoop, dat, terwijl Duitsch land zijn politieke denkbeelden anderen staten geenszins opdringt, deze landen hunnerzijds ook een grooter verdraag zaamheid tegenover de leer van het nationaal-socialisme, die een binnen- landsche aangelegenheid is, aan den dag zullen leggen. Andere landen al dus de zin van zijn redeneering be hoeven het nationaal-socialisme binnen hun grenzen niet te dulden en kunnen hun hart desnoods aan de democratie verpanden, maar Duitschland heeft, na vijftien jaar leergeld te hebben betaald, zijn respect voor de democratie verloren. Het duldt do democratische denkbeel den niet langer in het kader van het derde rijk. Spaansche toestanden zouden er volgens Hitier dc consequentie van zijn. Duitschland kenschetste hij overi gens als een verdraagzaam land, dat maar een doodsvijand kent: het bolsje wisme. Het nationaal-socialisme, aldus des Führcr's positieve verklaring, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat, v. il do vernietiging van het communisme. Overwinningsberichten van beide partijen in Spanje PARIJS, 15 Sept. (D.N.B.). Een vooraanstaand persoon van de Spaansche koopvaar* dij is, van Bilbao komend, te Bayonne gearriveerd. Hij ver* klaarde aan de pers, dat de Baskische nationalisten, teza* men met de overige regee* ringstroepen, besloten zijn om Bilbao het lot van San Sebas* tian te besparen. Het aantal verdedigers wordt op 40.000 geschat. Evenwel is bet mee* rendeel slecht of niet bewa* pend. Vooral is er gebrek aan trtillerie en mitrailleurs, doch alle verdedigers zijn vastbe* sloten de stad tot het uiterste te verdedigen. De bijzondere vertegenwoordiger van Ilavas meldt uit Saint Jean de Lira: Uit Bilbao wordt vernomen, dat de junta te Burgos de vreemdelingen in die stad heeft gewaarschuwd de stad te ontruimen, daar deze zal worden ge bombardeerd. Daarentegen heeft de re geering van Bilbao alle vreemde oor logsschepen, die in de haven geankerd liggen, gewaarschuwd, dat de haven met mijnen zal worden belegd. Op het oogenblik bevinden zich te Bilbao de volgende vreemde oorlogsschepen: de Duitsche kruiser Leipzig, dc Amerikaan sche torpedojager Kane cn twee Engel- schc torpedojagers. Een Fransch koopvaardijschip, dat ter hoogte van Melilla voer, is door een torpedojager der Spaansche regeering gewaarschuwd om de haven van Me lilla te vermijden, daar de ingang hier van door mijnen versperd is. Het Spaansche ministerie van oorlog heeft over de radio het volgende mede gedeeld: In Asturië hebben de regeeringsmili- ities een kleine concentratie opstande lingen, de overblijfselen van ecu colon ne, die Zondag is verpletterd, volkomen verslagen. De opstandelingen hebben op het slagveld al hun wapens en talrijke dooden achtergelaten. Aan het front van Aragon zetten dc regeeringstroepen den opmarsch naar Tardiente voort. Aan het Zuidelijk front heeft dc lucht macht der regeering verscheidene con centraties van opstandelingentroepen heftig met bommen bestookt en een driemotorig vliegtuig van den vijand neergehaald. Aan het centrale front heeft de artillerie der regeering het bombardement van het Alcazar te Tole do voortgezet. De verdedigers hebben den geheelen dag het vuur dor aan vallers niet beantwoord. De luchtmacht der regeering heeft eveneens, en met uitstekend resultaat, de stellingen d*» opstandelingen te Talavera en Santa Olalla gebombardeerd. Aan het front van Guadarrama heeft de regeerings- getrouwc artillerie een concentratie der opstandelingen troepen uiteengejaagd. Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat de rechtsche colonnes van Navarre en San Sebastian in Guipuzcoa aansluiting hebben gekregen. Zij zullen in deze streek blijven. In het Zuiden van An dalusië hebben dc troepen van Franco Campillo en Almsye bezet, waarbij zij gevangenen maakten. Dc regeeringstroepen verloren 17 doo den. Bij den strijd om San Sebastiru zijn honderd soldaten van Franco's troepen gedood. Het radiostation Cordoba heeft o.a. medegedeeld, dat een aanval der regee ringstroepen op Oviedo is afgeslagen en dat de opstandelingen daarbij verschil lende krijgsgevangenen maakten. Dr rechtsche troepen, die naar Toledo on rukken, hebben slag geleverd met de regeeringsaanhangers, van wie een bon derdtal werd gedood. Binnen een t' van drie etmalen is Madrid vijfmaal ge bombardeerd. Luitenant-kolonel Sandino heeft me degedeeld, dat de opstandelingen uit Saragosea versterking hebben ontvan gen van Marokkaanscho troepen en af- deelingcn van hot vreemden-legioen die naar het front van Huesca zijn ge zonden. Dc eerste groep hiervan, be staande uit 700 man van het vreemde lingenlegioen, moest zich evenwel op Jaca terugtrekken. Bij Ycgueda werd dit detachement aangevallen door re geeringstroepen, waarbij in acht uur tijds 40 dooden vielen. Reuter meldt uit C.oruna, dat een co lonne opstandelingen, welke in Asturië opereert, het dorp Casunana heeft be zet. De regeeringstroepen hebben meer dan 100 dooden op het slagveld achter gelaten, zoomede een kanon, twee stuk ken loopgraafgeschut cn tien machine geweren. Generaaal Aranda heeft uit Oviedo medegedeeld, dat de opstandelingen het dorp Grados hebben bezet, een plaats, welke van groote strategische betecke- nis wordt geacht. Rebellen in 't Alcazar verwerpen interventie De opstandelingen in het Alcazar heb ben volgens Reuter de interventie van den Chileenschen ambassadeur ver worpen. Radio Sevilla deelt mede, dat de be langrijkste daad aan het noordelijk front de verovering van San Sebastian is oweest. Na de inneming van Irun was dit het moeilijkste van den veldtocht. Verder wordt gezegd, dat de dappere verdedigers van het Alcazar nog vol houden. niettegenstaande de hevige aan vallen. De herhaalde bombardementen van Madrid demoraliseeren de bevol king. Het govolg hiervan is, dat de fou- rageering van de regeeringstroepen steeds moeilijker wordt. Engelsch schip aange houden Het Britsche s.s. Gibel Zerj'ow, dat van Gibraltar naar Melilla was vertrok ken, is op zeven mijl afstands van Me lilla door een torpedojager der Spaan sche regeering aangehouden. Reuter verneemt, van betrouwbare zij de, dat de Spaansche torpedojager hol schip beval van koers tc veranderen cn naar Gibraltar terug te koeren. ITet schip gaf hieraan gevolg en werd over een grooten afstand door den oorlogs bodem vergezeld. Dc Gibel Zcrjow zond echter een draadloos verzoek om hulp uit, waarop de Britsche oorlogsschepen Arrow en Anthony verschenen en de Spaansche torpedojager vluchtte. De Gibel Zerjow zette daarop de reis voort. Opnieuw slaat een stakings* golf over Frankrijk Britsch tankschip ge bombardeerd Naar Reuter uit Gibraltar verneemt, is het Britsche tankschip British Engi neer door Spaansche vliegtuigen gebom bardeerd, toen het Tarifa in westelijke richting passeerde. Ofschoon de hom men in de nabijheid van het schip ont ploften, werd het zelf niet getroffen. De lersche vrijwilligers voor Spanje De bijzonderheden omtrent het ver trek naar Spanje binnen een week of twee van '2000 lersche vrijwilligers, aan geworven door generaai O'Duffv, den vroegeren leider der politie van den Ierschen Vrijstaat, worden zorgvuldig geheim gehouden, aldus Reuter. De vrijwilligers, die de Spaansche opstan delingen zullen steunen, zullen tot en kele uren voor hun vertrek uit Dublin niet weten welke route zij zullen vol gen. Tweede bijeenkomst der coördinatiecommissie Tc Londen is gisteren in de Locarno- zaal van het ministerie van buitenland sche zaken de tweede bijeenkomst ge houden van de coördinatiecommissie in zake de niet-inmenging in Spanje De vergadering werd bijgewoond donr de vertegenwoordigers van 2G landen. Na algemeenc besprekingen is be sloten een subcommissie te benoemen, om den voorzitter bij te staan in het dagelijksche werk. Deze commissie zal bestaan uit vertegenwoordigers van België, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Frankrijk. Sovjet-Rusland, Duitsch land, Italië en Zweden. Dc eerste bij eenkomst van deze subcommissie zal plaats hebben Dinsdagmiddag te vier uur in het ministerie van buitenland sche zaken. De commissie vernam ver der met blijdschap, dat de meeste af gevaardigden reeds het secretariaat de afschriften hadden verstrekt van de maatregelen cn wetten, welke in cl? landen genomen zijn tot niet-inmen ging. Deze documenten zullen zoo spoe dig mogelijk worden bestudeerd. De Fransche premier Blum, die Zondagavond uit Rijssel te Parijs terugkeerde, is er niet in geslaagd dc staking der textielarbeiders bij te leggen. Uit een officieel communiqué blijkt, dat de regeering voorne* mens is een arbitrale uitspraak te doen, welke door beide partijen moet worden aanvaard. Leon Blum zal daartoe één der leden van de regeering aanwijzen. Intusschcn dreigt de staking zich uit te breiden tot de textiel* arbeiders in de Vogezen, waar de mogelijkheid van een algemeenc staking aanwezig is. Na afloop van een onderhoud van an derhalf uur mot den perfect van het département du Nord heeft Thirlcs, president van het centrale texticlcomité cn voorzitter van de Kamer van Koop handel, aan de pers verklaard: Wij weigeren arbitrage. Wij zijn het niet eens, wat betreft de onderteeke- ning van een collectief contract. Niette min zijn de besprekingen niet afgebro ken. De arbcidersgedelegcorden der tex tielfabrieken hebben vergaderd ter be paling van het standpunt der arbeiders in het conflict met de patroons betref fende de collectieve overeenkomsten. Sodinot, secretaris van den bond van textielarbeiders, verklaarde; De patroons willen probcercn de re geering van het volksfront te doen ver dwijnen. Daarom toonen zij zich zoo on handelbaar, hoewel wij de fabrieken ontruimd hebben. Wij zijn bereid tot 't einde te strijden in samenwerking met de bevolking van Rijssel, de openbare meening en de regeering. Hij zeide verder, dat de werkgevers het geheele land tegenover zich zullen vinden, indien zij geen regeeringsarbi- trage aanvaarden. Wij zijn in staat aldus Sodinot in twee uren alle strijd bare arbeiders te verzamelen en 100.000 man bijeen te brengen. Ook dc werk gevers zijn in vergadering bijeen ge weest. Minister Salcngro, die van Rijs sel naar Parijs is vertrokken, verklaar de, dat de werkgevers moeten begrij pen, dat het belang van de natie een verzoeningsgezinde houding eischt. Hij heeft voorts meegedeeld, dat dc regee ring vandaag een beslissing zal nemen ten aanzien van het conflict. Reuter seint voorts uit Parijs, dat gis teren een bijeenkomst, heeft plaats ge had van de werkgevers en arbeiders- delegaties, welke bijeen was geroepen door ministerpresident Blum, teneinde bepaalde punten van het accoord, dat ten aanzien van de textielindustrie tot stand gekomen is, op te helderen. De leider der arbeidersdelogatie, Jou- haux, wees op de moeilijkheden, die men tot dusver ondervond bij de onder- teekening van de collectieve contracten. Duchemin en Lambert Ribot ant woordden Jouhaux, waarbij zij er o.a. op wezen, dat de ondervonden moeilijk beden het beginsel van het accoord in geen enkel opzicht raakten. Na afloop der conferentie publiceerde het bureau van den minister-president ccn medcdeeling, waarin o.a. wordt ge zegd, dat de werkgevers- cn arbeiders- delegaties reeds gezocht 'bobben naar middelen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen ten aanzien van de prac- tische toepassing van het accoord in de textielindustrie, o.a. wat betreft het vak vereenigingsrecht en het instellen en toepassen van collectieve contracten, bijeenkomen. Zij zullen Vrijdagmiddag opnieuw Inmiddels heeft in de omgeving van Epinal de textielstaking zich uitge breid. Gisteravond waren meer dan 30 fabrieken door 15000 werklieden bezet. Te Thaon trachtten stakers den arbei ders 't betreden der fabriek onmogelijk te maken. Dc orde werd door de politic hersteld. De katoenfabrikanten van het Oostelijk gebied hebben in verband mot de hoogere kosten voor levensonder houd besloten met ingang van 16 dezer de loonen met 10 te verhoogen. Men hoopt, dat dit besluit een einde aan het geschil zal maken. De havenarbeiders van La Rochelle zijn in staking gegaan, waardoor inci denten hebben plaats gehad op de vischmarkt. Te Marseille is nochtans in de me taalindustric overeenstemming bereikt. Het werk zal Donderdagmorgen wor den hervat. BINNENLAND ATHLETIEK ZABALA WINT TE KOPENHAGEN KOPENHAGEN, 15 Sept. (A.N.P.) Gisteravond zijn hier ter stede interna tionale athletiekwedstrijden gehouden, met als hoofdnummer een race over 20 K.M. met deelneming van den Argen- tijnschen hardlooper Juan Zabala, die het record over dezen ofstand wilde verbeteren. Het werd een spannenden tweestrijd tusschen den Deen Harrison en den Argentijn, waarbij eerstgenoem de Zabala voortdurend op de hielen bleef volgen. Beide noteerden denzelf den tijd, n.I. 1 uur 5 min. 18 sec. Zabala, die een stukje voor lag, won den wedstrijd, doch hij bleef ver boven zijn te München gevestigd record, dat 1 uur 4 min. 2 sec. bedraagt. Ook de tusschcnliggende records werden niet verbeterd. ENGELSCHE LEAGUE LONDEN, 15 Sept. (A.N.P.) De resul- ten van de gisteren gespeelde wedstrij den voor de Engelschc league waren: Eerste afdeeling: Stoke Citv-Grimsby Town Tweede afdeeling: Aston VillaBradford City BarnslevNorwich City Blackpool—Bury BradfordNew Castle United Burnley—Plymouth Argule Coventry CityFulham Sheffield UnitedWest Hamunited Tottenham Hotspur—Leicester City 4-2 Een fietspomp die een geweer» loop bleek te zijn Veluwschc stroopers hebben dezer dagen weer eens een staaltje van grooto brutaliteit ten beste gegeven. Waaruit wel blijkt dat het kostbare cn zeldzame wild van het Nationale Park „do Iloogc Veluwe", dat zich toch achter een ruim twee meter hoog rasterwerk bevindt, zelfs hier niet veilig is voor de kogels en strikken door stroopershanden ver schoten of gezet. Politie-toezicht moet het zijne er toe bijdragen om den wildstand van het Na tionale Park te beschermen en dat men binnen hot hek van de ongeveer 4000 II.A. grooto wildbaan paraat is om evcntuccle wilddieven te ontvangen, is dezer dagen wel bewezen. De jachtopziener van het Nat. Park, de heer W. N., bevond zich in den mid dag op de Declonsche heide, die zich langs den weg IloenderlooArnhem uitstrekt, op survoillance, toen hij twee personen gewaar werd, welke zich op verdachte wijze achter eenige heu veltjes ophielden. Eenige honderden meters dichterbij gekropen, op nog on geveer honderdvijftig meter afstand van het tweetal, was het den jachtop ziener niet mogelijk om ongemerkt nog dichterbij te komen. Bij observatie door den verrekijker was hij er net getuige van hoe een van de twee met een ge weer een reegeit, die zich in de hooge heide ophield neerschoot. Het eenlgste wat de politieman in dit geval doen kon met kans op succes deed hij dan ook. Hij spoedde zich zoo snel mogelijk naar Hoenderloo, waar hij den gemeente-veldwachter ophaalde en met hem zich over den rijksweg HoenderlooArnhem naar de Deelen- schc heide begaf. Dat deze manoeuvre goed gezien was bleek wel uit het feit, dat zij op dezen weg bet. tweetal, dat reeds op huis aan was, tegenkwamen. Dc mannen werden aangehouden; het bleken de beruchte Hoenderloosche stroopers D. cn F. tc zijn. Dank zij het tactvolle optreden van den jachtopzie ner had men dus een goede vangst ge daan. In een zak achter op de fiets had F. de reegeit, benevens dc kolf van het geweer. De loop van het geweer was aanvankelijk niet te vinden, doch reeds voor dat de politiemannen met hun ar restanten in LI. waren aangekomen, be kenden dezen dat den geweerloop nog „achterop" de fiets moest zitten. Nu kwam aan het licht, dat de loop op oen zeer vernuftige wijze verstopt was. F. had hem eenvoudig als een fietspompje aan zijn rij wiel bevestigd. Zoodoende vervoer de dit wapen openlijk zonder dat het opviel. Een der mannen is reeds eerder voor een zelfde feit veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Het is te hopen dat hier ccn voorbeeldige straf de andere Veluwsche stroopers zal mogen afschrikken zich ann het mooie wild. van „de Hooge Veluwe" to ver grijpen. 2-0 5-1 2—1 1—2 0-3 2-0 1-1 2-0 MEVR. MONTESSORI TE BAARN BAARN. Naar wij vernemen is momenteel in Pension Hageman, Prins Hcndriklaan, alhier, gelogeerd mevr. Maria Montessori. Zooals bekend woonde mevr. Montes sori de laatste jaren, nadat zij haar ge boorteland verlaten had, in Spanje. Door de daar heerschende onlusten heeft zij ook dit land moeten verlaten en zal zij zich nu definitief in Holland vestigen. Mevr. Montessori zal Laren (Gooi) tot haar woonplaats kiezen. Men is daar reeds bezig een villa voor haar te bouwen. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN BAARN. Gisteren heeft de jaar- lijksche autotocht van Ouden van Da gen plaats gehad, waaraan ditmaal een 8 oudjes deelnamen. Des morgens werd te 10 uur vanaf het huis van de voor zitster van het comité, mevr. N. de Smit—de Heer vertrokken, via Amers foort, Garderen naar Apeldoorn, waar in den Julianatoren de meegebrachte lunch werd gebruikt. Des middags werd teruggereden over Hoenderloo. Otterloo. Ede, Scberpenzeel en Amersfoort, waarna te circa 6 uur Baarn weder werd bereikt. Alle oudjes hebben de reis zonder hindernissen volbracht en een zeer ge- noegelijken dag gehad. 's-GRAVENHAGE, 15 September. De heer mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk, die het voorzitterschap bekleedt, opent, nadat de leden der Staten-Gene- raal zich in de Ridderzaal vereenigd hebben, des namiddags te half een uur de vergadering, waarna de griffier van de Eerste Kamer voorlezing doet van het Koninklijk Besluit, houdende de be noeming van baron De Vos van Steen- wijk tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende de zitting, welke heden aan vangt. De voorzitter benoemt een commissie, die Hare Majesteit in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Kamerleden Anema, Van Embden, Ste ger, Gelderman en Knottenbelt, en de Tweede Kamerleden Bongaerts, Boon, Tilanus, Van Voorst tot. Voorst, Lovink, Vos, Lockcfeer, Van der Putt, Wester man en Van Dijken. De ministers, hoofden van mlnisteriee le departementen, en de loden van den Raad van State verccnigen zich dos na middags te een uur mede In do Ridder zaal. Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie ln de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en spreekt, terwijl aan de linkerzijde van Ilare Majesteit H. K. LI. Prinses Juliana plaats neemt do troonrede uit. H.M. de Koningin, vergezeld van H.K. H. Prinses Juliana, en voorafgegaan door de commissie, verlaat daarna de vergaderzaal. De voorzitter sluit, nadat de commissie in de zaal is teruggekeerd, de vereenigde vergadering. Route van de rijtoer, die des middags zal worden gemaakt AMSTERDAM, 15 Sept. Naar wij vernemen wordt Don» derdag a.s. H.M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Bernhard omstreeks twaalf uur verwacht op het paleis op den Dam. De stoet van auto's komt dan uit de richting van den Haarlem» mcrweg. Daar worden de vorste» lijke personen door den burge» meester Dr. W. de Vlugt welkom geheeten. De tocht door de stad gaat langs de volgende wegen: Haarlemmerweg, Hoofdweg, Jan Evertsenstraat, Adm. de Ruyter» weg. de Clercqstraat, Rozen» gracht. Raadhuisstraat, N.Z. Voorburgwal, Dam. Des middags om twee uur wordt in auto's uitgereden naar het Stadion, langs de volgende route: Dam, N.Z. Voorburgwal, Spui, Kalverstraat, Munt, Regu» liersbreestraat, Rembrandtsplein, Utrechtschestraat, Frederiksplein, Sarphatistraat, Tulpplein, Wees» perzijde, N. Amstelbrug, Cein» tuurbaan, Roelof Hartstraat, van Baerlestraat, de Lairessestraat, Com. Schuytstraat, Breitner» straat, Apollolaan, Olympiaweg, Stadionplein, waarna de vorstelij» ke personen door de Marathon» poort het Stadion zullen binnen» gaan. BUITENLANDSCH WEEROVERZICHT Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Sinds gisteren is vooral het maxi mum in het Z.-W. sterk aan beteekenis toegenomen. Over Ierland cn Schotland slegen de barometers sterk, zoodat een rug van hoogedrnk het maximum in het Z.-W. mot dot in het Oooten ver- bindt. De secundaire-depressie werd af- gesnoerd en bevindt zich thans een zelfstandig lagedrukgebied met haar kern over de Noordzee. Rond deze kern blijft het weer nog onbetrouwbaar, het lichtschip „Noordhinder" meldde he denmorgen onweer, Lo Havre en Ca lais hadden zwaren regen. In het hoogedruikgebied over Scan dinavië, Polen en de randstaten biijfl liet weer helder met weinig wind. over Duitschland is de bewolking hij stijgen de temperatuur iels toegenomen, In Frankrijk en ons land werd het be langrijk kouder. De depressie in het Westen drone verder naar IJsland door en veroor zaakt daar krachfigen wind. Het weer len onzent blijft in het Westen var ons land aanvankelijk nog onder io vloed van de Noordzee-depressie. Lang zamerhand zal deze echter opvullen en aan beteekenis verliezen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3