De heer Nathans spreekt in het Volksgebouw WAT GEBEURT IN SPANJE? Een sociaal-democraat zegt zijn meening Muzikale Rondgang P. NIEROP Fruit- en Groentenveiling „Amersfoort en Omstreken" WIJ LUISTEREN NAAR; 2e BLAD PAG. I AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 15 SEPTEMBER 1936 STADSNIEUWS De Spaansche arbeider gelooft in een overwinning T) E heer N. Nathans, secretaris J-^der Internationale Transport arbeiders Federatie, liield gister avond in het Volksgebouw te dezer stede een lezing over zijn ervarin gen in Spanje. Te ongeveer 7.45 uur opende de heer G. A. v. Mechelen, penningmeester van het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, waardoor deze avond was georga niseerd. de vergadering, waarbij hij de aanwezigen welkom heette en er zijn leedwezen over uitdrukte, dat niet meerderen door hun aanwezigheid van hun belangstelling wilden blijk geven. Rede van den heer Nathans Hierna ving de heer Nathans, die eerst kort geleden van zijn reis uit Spanje terugkeerde, zijn rede aan. Spreker wijst er op, dat hij op zijn verschillende studiereizen naar tal van landen nimmer nog een land van zul ke grove tegenstellingen heeft leeren kennen. Er is een kleine schare van be zitters naast een overstelpend aantal paupers, analphabeten en misdeeldcn. Het is *en aanklacht, tegen de R.-K. kerk in Spanje, dat deze zich te allen tijde geschaard heeft aan de zijde der bezittende klasse, dus nu aan de zijde yan het fascisme, aldus spreker. In 1931 heeft de ontevredenheid van het volk geleid tot een 60ort revolutie, met als gevolg de omvèrwerping van den troon en de instelling van een re- publikeinsch-socialistische regeering. In 1933 kwam er weer een omwenteling ten voordeele der reactie, welke door een bloedige terreur haar positie tegen over de arbeidersklasse trachtte te handhaven. De verkiezingen in 't begin van 1936 leidden toen weer tot een po litieke revolutie, welke een linksch ge oriënteerd kabinet ten gevolge had. Spreker wijst verder op de groote staatkundige en militaire beteekenis van een fascistisch Spanje voor die landen, wier 6trevcn er op gericht is Frankrijk te isoleeren. Tevens wijst spreker nog op de economische betee kenis van dit land, welks kwikzilver mijnen voor de oorlogsindustrie van zeer groot belang zijn. Zijn ervaringen in Spanje Na deze' inleidende beschouwin gen ging spreker over tot een be spreking van het recente gebeuren in Spanje. De 6terke positie der opstandelingen ontleenen zij aan hun militairen in vloed. Negentig procent der officieren is fascistisch, zegt de heer Nathans, en dit verklaart hun successen. In de onderworpen gebieden handhaven deze opstandelingen hun positie door een bloedige terreur, waarbij niemand ont- zien wordt. Dit schrikbewind is er ech ter niet in geslaagd den vasten wil om te zegevieren hij het proletariaat te vernietigen. Snreker is hier na zijn vele ervaringen volkomen van overtuigd. De Spaansche arbeidersbevolking gelooft, dat een fascistische regeering nimmer er in slagen zal het bewind in handen te kriigen. Dit wijst op een ongebroken optimisme. Een onweersprekelijk nadeel voor do rooden is echter hun gebrek aan geschoolde leiders. Strategen en piloten ontbreken veelal geheel. Een voordeel daartegenover is. dat de belangrijkste gebieden in handen der regeering ziin, terwijl de goudvoorra den in de kluizen van Madrid gebor gen zijn. Gelukkig weet de regeering daar gebruik van te maken, zegt spie- Bovendien vechten de soldatenuit Marokko slechts voor de buit. die in t vooruitzicht is gesteld. Het leger der regeering vecht echter uit idealisme, met een heldenmoed, die de mindere scholing en ook mindere bewapening ten deele compenseert. Waren de opstandelingen niet vanuit het buitenland ondersteund, dan was het pleit nu ten voordeele der roode troepen beslist. Spreker heeft op zijn reis kunnen constateeren, dat de verhalen, die over de gruwelijke toestanden bloedige tafe- reelen schilderen, in honge mate zijn overdreven. Tn de plaatsen, die in han den der regeering zijn, heerscht betrek kelijke rust. Spreker geeft een ter volmondig toe, dat de h a n d e 1 w ij z e tegen de op sta n delingen minder vreed zaam is. Hier geldt: oog om oog, tand om tand. De heer Nathans qualificcert de be wering, als zou in Spanie de strijd ge voerd worden tusschen fascisme en communisme, als leugenachtig. Het geldt hier den strijd tusschen opstan delingen en wettige rcee°ring. Tn deze regeering hadden slechts betrekkelijk weinig communisten zitting. Ook geldt het hier niet een strijd tegen den godsdienst, doch een strijd tegen de Katholieke geestelijk heid. Men doet goed zich af te vra gen waarom Spanje heeft opgehou den een katholiek land te zijn en waardoor de geestelijkheid zich deze haat op den hals heeft ge haald. In Spanje, zegt spreker, waren de kloosters opslagplaatsen van wapenen, broedplaatsen van fascisme en bolwer ken der reactie. Dit is ook door dr. Maria Montessori weergegeven in En- gelsche tijdschriften en vakbladen. Is het niet veelheteekenend. dat aan de zijde der regeering de streng geloovige katholieke Basken mee strijden, vraagt spreker. Hierna 6chetst de heer Nathans aan de hand van verschillende artikelen in de internationale pers de gruweldaden, die volgens spreker in hoofdzaak bedre ven worden door de opstandelingen. Vervolgens beschrijft hij de sociale maatregelen, die door de regeeringspar- lij getroffen zijn in de van fascisten be vrijde gebieden en noemt, daarbij col- lectivi.seering van den bouwgrond, maatregelen van kinderzorg en voed selvoorziening. In het einde van zijn rede wijst hij er op, dat een mogelijke overwinning der opstandelingen in Spanje het oor logsgevaar in Europa zal doen toene men. Dit laadt volgens hem een groote rantwoording op die landen, die zich niet ontzien Spanje op verschillende wijzen van hulp te zijn. De R. K. Muzickverecniging „Wils kracht" organiseert 8 uur n.m. tot slui ting van de feestweek een muzikale rondgang door onze stad. De route is als volgt: Afmarsch 8 uur Lieve Vrouwestraat, ange Gracht, Groote Spui, Schimmel- ponninckstraat, Kruiskamp, Methorst- straat, Coninckstraat, Kampstraat, Zuid singel, Varkensmarkt, Arnhemsche- straat, Arnhemsehcweg, Lange Berg straat, Utrechtscheweg, Utrechtsche- straat, Varkensmarkt, Langestraat, waarna ontbinden op clen Hof en tap toe. DE FEESTEN IN HET SOESTER- KWARTIER Een afwisselend programma Meer en meer nadert de feestweek in het Soesterkwartier. De deelname der winkeliers is bijzonder groot, van de 180 winkeliers hebben er zich 160 als lid der winkelhrsvereeniging aangemeld. Teneinde de zaken in aller belangstel ling te brengen, zal in iedere étalage een ring van diverse afmetingen worden opgehangen aan een rood-wit lint. Hot publiek wordt verzocht, de totale om trek van al deze ringen te raden, waar oor practische geschenken beschikbaar zijn gesteld. Dagelijks zullen muziekkorpsen uit onze stad muzikale rondwandelingen maken, waarbij meermalen uit de oude stad vertrokken zal worden. Bijzonder aardig belooft de wedstrijd oor jongens op bak- en transportfietsen te worden, /elke zal gehouden worden in de Dc'lardstraat aan den Plantsoen gordel. Reeds nu heerscht een groote animo onder de jongelui. Gereden wordt in sprints; het geheel staat onder lei ding van den bekenden wielrijder Ste- M htbbtuNIEROP!hoorden vóór Zij branden heel den winter door UldSHWI tO-1 TUJ*. 7W ven Veger. De kinderspelen worden geleid door het bestuur der spceltuinvereeniging „Het Soesterkwartier". Talrijke attrac ties staan voor de jeugd op het pro- graini. -. Voorts noemen wij de ballonnenop- tocht voor groepen, waarvoor eveneens prijzen beschikbaar zijn. Het recv'; populair geworden balspel „Alle Negen" is cén der hoofdnummers van het programma, temeer daar hier de winkelier direct voordeel van geniet, daar zijn winkelomzct verhoogd wordt, omdat het publick alleen op in de za ken verstrekte bonnen aan het spel mag deelnemen. Het eerste feest der jonge winkelicrs- vereeniging belooft een succes te wor den. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Het kantoor der P.T.T. hier ter stede verstrekt ons de volgende opgave van nieuwe telefoonaansluitingen: Telefoonnummers: 2213 Bartolussi, M., Graniet- en Beton werker, Schimmelp. straat 15. 2234 Bijl, J., Vondel laan 29. 2228 Cartonnages „Brattinga", Krom- mestraat 50A. 2230 Dormaar, J., Stephensonstraat 79. 2212 Elzenaar, J., Toonkunstenaar, Jac. Marisstr. 8. 1777 „Huisvlijt", J. van Gelder, Leus- derweg 78. 2226 Knapen, Mevr. W. van, Schim melp. straat 53. 2209 Menken. Dr. J. G. arts Homoeopa thic, Kon. Wilhelminastraat 3 (Spreekuur: 8.30—9.30, 12 (Bell. Woensdag) en volgens afspraak 202 Otto, J., Persfotograaf, Amers foortsche straatweg 79, Soester- berg. 2202 Pik, Firma „De Leguaan" Artis tiek Lederwerk-Reclame-artikc- len, Stephensonstraat 81. 2207 Prins, A., Blik- en Metaal fabriek. Valkestraat 24. 2214 Sande, W. v. d., Stephensonstraat 14, 2227 Siersema, O. J., Ie Luit. Art. Hein- siuslaan 5. 2210 Surksum, G. W. van, Auto- wasch- en smeerstation. Autorijlessen, E. Mevsterweg achter No. 12. 2221 Technische Dienst Rijkstelefoon; C. J. Marschalk. 869 Versluis, T. A., Dameskapper, Bor- neoplein 12. 2232 Vos, A. T. M. de, Bankastraat 32. PRINSES JULIANA VERLOOFD Onder dezen titel verscheen in de Li bellen-Serie bij Bosch Keuning te Baarn een boekje, dat 42 foto's bevat yan het Prinselijk paar. van hun beider jeugd zoowel als van de verrassende gebeurtenissen van de vorige week. Het is een aardig herinnerings-boekje, dat. velen gaarne in hun bezit zullen wil len hebben. De foto's zijn goed gedrukt op glanzend papier en aangevuld met een twintigtal tekst-paginas van C. Mortimer, die in aangenamen vorm brengen, wat de couranten reeds in kort vermeld hebben en o.m. den tekst van de radio-rede geven. Wij kunnen geheel instemmen met zijn slotwoorden: „Laat Nederland nu ook bescheiden zijn. Laten we beden ken, dat ook aan dit paar toch rust en stilte toekomt. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben getoond diep hun verbondenheid met het Nederlandsche volk te voelen. Laat Nederland nu ook verstaan, dat het niet te veel mag vra gen." 14 September. Witte druiven 2122 ct. Druiven 14 ct. Pruimen S14 ct. William Du chess 10—12 ct. Souvenir de Congres 1016 ct. Signeur d'Espère 1014 ct. Graham Jubilc 1214 ct. Bergemot 11 12 ct. Clappe 2325 ct. Triumph de Viènne 18—23 ct. Bcurré Beuker 1114 ct. Transp. de Croncel 1113 ct. Zoele CavilI 10—11 ct. Bon Cretien William 1113 ct. Bloemé 1013 ct. Mancks Codlin 1315 ct. Beurré de Mérode 1416 ct. Charles Ross 12—13 ct. Prin- csso Noble 1115 ct. Tomaten 12—25 ct. Meloenen 815 ct. Perziken 37 ct Augurken 620 ct. Snijbooncn 12—2S ct. Sp.boonen 615 ct. Pronkers 46 ct. Postelein 3—5 ct. Spinazie 8—11 ct. Uien 2542 ct. Bieten 1124 ct. Prei 812 ct. Komkommes 1426 ct. Sla 5 13 ct. Andijvie 515 ct. Wortelen 3—6 ct. Chin, kool li17 ct. Roode kool 2154 ct. Groene kool 2137 ct. Savoye kool 40i5 ct Peterselie 5—S ct. Sel- dery 5—8 ct KENNISGEVING Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend* dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie in zake een verzoek van H. Vrijenhock om een verlof B in het perceel Arnhemsche- straat 31. INBREKER ONTMASKERD Men zal zich herinneren, dat wij eenigc dagen geleden er in ons blad melding van maakten, dat de re cherche alhier de hand had gelegd op een persoon, die men er van ver dacht schuldig te zijn aan de vele kleine inbraakjes, die den laatsten tijd onze stad onveilig maakten. Het mag een groote voldoening voor onze politie en tevens een geruststelling voor onze burgerij zijn, dat deze per soon, de 20-jarige A. C., die den laatsten tijd hier woonachtig was, na hardnek kig ontkennen door de mand is geval len. Hij heeft bekend schuldig te zijn aan de inbraken in de Billiton- straat, de Voltastraat, den Leusder- weg, de Edisonstraat, de Huyghens- laan, de Koninginnelaan, de Johan nes Bosboomstraat en de Ternate- straat. SCHAAKVEREENIGING A.S.V.A. De schaakvereeniging A.S.V.A. doet in een „Keitje" in dit nummer mede deel ingen omtrent het lidmaatschap. Nu het winterseizoen weer is begon nen stelt de vereeniging zich voor een speciale beginnerscursus te organisee- ren onder leiding van den heer Haak, oud-hoofdklassespcler van het Amster- damsche V.A.S., die tevens de leiding van den cursus voor meergevorderden op zich genomen heeft. ONGEVAL OP HET TERREIN DER WERKVERSCHAFFING Gistermiddag vond op het werkver schaffingsterrein te Birkhoven een on geval plaats, waarvan de 33-jarige A. G het slachtoffer werd. Het schijnt, dat hij tijdens zijn werk zaamheden aan de kipkarren het even wicht heeft verloren en daardoor is ge vallen. Hoewel hij over veel pijn in hoofd en ledematen klaagde, bleek hij niets gebroken te hebben. Na Geneeskundige hulp is het slacht offer oer ziekenauto naar zijn woning vervoerd. WOENSDAG HILVERSUM l 1875 nu V.A.R.A. 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr. V.P.R.O 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. R.V.U 11.00 Cursus: „Bloemen en planten in huis en tuin". V.A.R.A 11.30 Vervolg uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven. 12.30 n.m. Melody Circle. 1.00 n.m. Elsie Carlisle zingt. I.15 n.m. De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Horst. 2.00 n.m. VARA-knipcursus. 2.30 n.m. Voor de vrouwen. 3.00 n.m. Voor de kinderen. 5.30 n.m. „De overdracht van het be stuur in Nederlandsch-Indië" (e.o.). R.V.U 630 n.m. „Kwakzalverij en occultis me". Cursus door Dr. W. H. C. Ten- haeff. V.A.R.A 7.00 n m. Sport: biljarten. 7.15 n.m. De Roodborstjes. VARA-Kin- derkoortje. 7.40 n.m. „Student en socialisme' door L. de Jong. 8.15 n.m. Het VARA-Groot-Orkest o.l. v. Hugo de Groot. 9.00 n.m. „De Schotel". Hoorspel. Op voering door Het VARA-Tooneel o.l.v Willem van Cappellen. 9.40 n.m. Walter Rehberg, piano. 10.05 n.m. Jacques Thihaud. viool. 10.15 n.m. Het VARA-Groot-Orkest o.l.v. Hugo de Groot. II.00 n.m. „Bij het vijfjarig bestaan van het Dr. Aletta Jacobshuis te Am sterdam" door B. Premsela. 11.15 n.m. Orgelspel door Joh. Jong. HILVERSUM 11 3015 m. N.C.R.V 8.008.15 Schrilflezing en medidatie. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Morgendienst. 11.001.15 Het Ensemble van der Horst. 1.452.45 n.m. Ronald Parker. 3.003.30 n.m. Lezen van Chr. Lec tuur. 3.304.30 n.m. Zang-recital door Ger- da BuenkPruys. 4.30—5.30 n.m. Kinderuurtje. 5.306.00 n.m. Overdracht van het bestuur door den aftredenden Gouver neurGeneraal Z. Exc. Jhr. Mr. B. C. de Jonge aan den nieuw benoemden Gouverneur-Generaal Z.Exc. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. 6.006.30 n.m. Landbouwhalfuurtje. 6.307.00 n.m. Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 7.157.-45 n.m. „De Zending op West- Java voor 30 jaren en nu" door A. J. Bliek. 7.458.00 n.m. „Een kwartiertje Ra dio-reportage". 8.15—9.00 n.m. Het N.C.R.V.-Orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 9.009.25 n.m. Dr. H. C. Rutgers. „De Nederlandsche Christen-Studenten Ver eeniging 18961936". 9.25—10.30 n.m. N.C.R.V.-Orkest. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.51 n.m. Popudair concert o.l.v. Ka rel Walpot. 1.30 n.m. Salonorkest o.l.v. Walter Feron. 6.20 mm. Dansmuziek o.l.v. Stan Brenders. 7.20 n.m. Pianorecital. 8.20 n.m. Concert o.l.v. Désiré Defauw, BRUSSEL 483.9 M. Fransch programme 12.50 n.m. Concert o.l.v. Walter Féron. 1.30 n.m. Populair concert o.l.v. Char les Walpot. 5.25 n.m. Dansmuziek. 6.35 n.m. Concert door het Gertler- kwartet. LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND AUGUSTUS 1936 Aantal geboorten: 47 mann. en 41 vr., totaal 88. Aantal overledenen: 21 mann. en 16 vr., totaal 37. Meer geboren dan overleden: 26 mann en 25 vr., totaal 51. Gevestigd: 143 mann. en 135 vr., totaal 278. Vertrokken: 120 mann. en 116 vr., totaal 266. Meer of minder gevestigd dan vertrok ken: 23 mann., 11 vr., totaal 12. Totale vermeerdering: 49 mann. en 14 vr., totaal 63. Bevolking op 1 September 1936: 22.463 mann. en 23.483 vr., totaal 45.946. OVERTREDINGEN VAN HET VERKEER 1-Iet aantal verkeersovertredingen in onze stad is de laatste dagen legio ge weest. Wij geven hieronder een opsomming van do processen verbaal, resp. waar schuwingen, welke door de politie ver strekt moesten worden. Een wielrijder verleende een militaire colonne geen voorrang. De bestuurders van twee aan elkaar gekoppelde voertuigen hadden hiertoe geen vergunning. Een wielrijder reed op het rijwielpad links van den hoofdweg, terwijl aan de rechterzijde een fietspad aanwezig was. De bestuurder van een tweewielig motorrijtuig reed op het rijwielpad. Een tweetal autobestuurders parkeer den hun wagens resp. in de Utrecht- schestraat en in de Langestraat. Verder werden nog drie wielrijders er op betrapt, dat zij resp. links van den weg reden, hun rijwiel onbeheerd lieten staan en zonder licht reden. GUNNING Het aanleggen van den Brabantschen weg en het verlengen der Eemkade bui ten de Kleine Koppel is voor 25.678 gegund aan het Bouw- en Aannemers bedrijf Jac. van Gent alhier. De aanbesteding vond plaats 21 Aug. De beslissing moest worden uitgesteld tot Gcdep. Staten het Raadsbesluit had den goedgekeurd voor de uitgaven van bovengenoemde aanbesteding. Deze goedkeuring is thans afgekomen. R.K. ARBEIDERSDAG Evenals vorig jaar organiseert de R.K. Werklicdcnvereeniging een Arbeiders dag in den namiddag van Zondag 27 Sept. Na de godsdienstoefening staat een propagandatocht door liet Kruis- kampkwartier op het program. De daar na volgende bijeenkomst zal als spre kers hebben den heer Andriessen, lid van het H.B. van den R.K. Bouwvak- arbeidersbond en pater Henricus. BURGERLIJKE STAND 12 en 14 September 1936 GEBOREN: Nicolaas Marinus, zoon van Lodewijk Gerardus van 't Hof en Maria Bonte. Andries, zoon van Andries Pomper en Teelke Prins. Jacobus Maria Gerardus, zoon van Pe trus Buijs en Maria Gcrarda Catharina van Cleef. Hermanus Rijk, zoon van Evert Hop en Willempje Koelewijn. OVERLEDEN: Gezicna ten Oever, 82 jaar, weduwe van Johannes Paping. Aaltje Drika van Veluw, 51 jaar, echt- genoote van Jan van den Hooff. Jan Weeder, 28 jaar, ongehuwd. RECHTSWEZEN 8.20 n.m. Populair concert o.l.v. Char les Walpot. 10.3011.20 n.m. Dansmuziek door het omroep-dansorkest o.l.v. Stan Bren ders. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 10.5011.20 „Fröhlicher Kindergar ten". 12.20 n.m. Uit Koningsbergen. Concert o.l.v. Rudolf Kastner. 2.20 n.m. „Allerlei von zwei bis drei". 3.35 n.m. Solistenconcert. 4.20 n.m. Gevarieerd concert. Otto Dobrindt en zijn orkest m.m.v. solisten. 6.20 n.m. Moderne liederen. 8.05 n.m. „Deutschlandecho". 9.35 n.m. Het omroeporkest o.l.v. Ernst Kirsten. 11.2012.20 Dansmuziek door IIja Liv- schakoff en zijn orkest, DROIT WJCH 1500 M. 11.20 F. Lionel Jones Met zijn Orkest. 12.20 n.m. Orgelconcert door Quentin Mac Lean. I.20 n.m. Het B.B.C. Empire-orkcst o.l.v. Clifton Helliwell. 2 20 n.m. Geiger en zijn Orkest. 3.05 n.m. Pianorecital. 4.20 n.m. Vesper in St. Paul's Cathe- draal. 5.35 n.m. Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 7.0Ó n.m. „The Seaside in song" 8.20 n.m. Promenadeconcert in de Queen's Hall. Londen, door het B.B.C. Svmphonie Orkest o.l.v. Sir Henry J. Wood. 9.25 n.m. Het Arthur Dulay Kwintet. 10.30 n.m. Het B.B.C. Theater Orkest o.l.v Harold Lowe. II.35 n.m. Billy Cotton en zijn Or kest, GRAMOFOON MUZIEK Hilversum T. 8.00-9.30, 12.00— 12.30 en 11.45—12.00. Hilversum II. 1.151.45, 2.45— 3.00 en 10.30—11.30. Brussel VI. 6.55, 7.20, 8.20—9.20, 12.20 en 10.20—11.20. Brussel Fr. 6.55, 7.20 en 8.20 6.26. Droitwich. 12.35 en 5.35. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven Hilversum I en Hilversum II om 8.00 en om 10.00, TWEE SPAKENBURGERS SPAKENBURG. „De Pollepel" en „de Dikke" stonden Maandagmiddag in het bankje der verdachten. Twee inwoners van Spakenburg, de een visscher, de ander zonder bepaald beroep. Vanzelfsprekend waren zij beiden onschuldig, maar aan hun ontkenning zat een rare kant. Op een avond dat er concours in Spa kenburg was een gelegenheid waarbij er veel te veel offers aan bier en jene ver worden gebracht hoorde men rond het middernachtelijk uur gerinkel van glas, en bij de stukgeslagen ruit van een kruideniers- en sigaren-winkel ontdekte men het tweetal. Een proces verbaal wegens vernieling was natuur lijk onvermijdelijk en mét het proces verbaal zond de politic een rapport aan do justitie dat zeker niet gunstig ge noemd kon worden. Zoo zouden dan pertinente ontken ningen bij den politierechter al weinig geloof hebben gevonden, maar dat was nog minder het geval toen „de Polle pel" zei, dat „de Dikke" het gedaan had, en daarop „de Dikke" bezwoer, dat hij onschuldig was, maar dat „de Polle pel" de scherven op zijn geweten had. „Zou het kunnen zijn", vroeg mr. Kaars Sypestcijn, de politierechter, „dat jullie alle twee gelijk hebben? Hij zag dat jij het deed en jij zag dat hij het deed. Jullie zult het dan wel samen gedaan hebben Daarop konden de beide verdachten niet veel meer zeggen, vooral niet toen de voorlezing volgde van het rapport der Spakenburger politie, die klaagde over den last. steeds ondervonden van de beide verdachten, wanneer zij teveel gedronken hadden. Er werd een drietal getuigen gehoord, de winkelier wiens ruit werd ingesla gen, en een echtpaar dat er tegenover woonde. De officier van justitie, mr. Twiss Quarles van Ufford, oordeelde het ten laste gelegde bewezen en vroeg tegen ieder der verdachten drie maanden ge vangenisstraf. Dat vonden beide Spakenburgsche feestgangers toch wel wat veel voor het stukslaan van een ruit op een vroo- lijken avond. Zij betuigden nogmaals hun onschuld: „Ik kan het niet gedaan hebben." „Waarom niet?" „Omdat ik het niet gedaan heb Dat was een bewijsvoering, waar de politierechter weinig waarde aan hech ten kon en zoo volgde hun veroordee ling tot een maand gevangenisstraf. En onverstoord van uiterlijk trokken deze bewoners van de Zuiderzeestreek Zij, die zich met Ingang van 1 Octo ber als kwartaal-nbonné op hot Amers- (oortsch Dagblad abonneeren, zullen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen- DIRECTIE A. D. onzer provincie weer naar hun woon plaats terug... Misbruik van vertrouwen Een 40-jar. inwoner van Soest, die in verschillende takken van bedrijf niet had mogen slagen, stond terecht wegens verduistering van gelden. Hij woonde sinds oenigen tijd bij zijn ouders in, en trachtte, zonder buiten gewoon veel succes, wat bij te verdie nen. Ilij volgde daarbij echter niet den meest aanbcvelenswaardigen weg, want gelden, die hij voor anderen incasseer de, droeg hij niet af, en toen ten slotte in een dezer gevallen do politie werd gemoeid, zond hij een groote rekening voor bewezen diensten, waartegenover het van hem gevorderde bedrag in het niet viel. De politierechter wees er den ver dachte op, dat hij incassogelden had verduisterd, afgezien van het feit of hij al dan niet een vordering op don als getuige gchoorden benadeelde had. Deze getuige ontkende overigens iets verschuldigd te zijn voor, zooals ver dachte beweerde, het bijhouden van boeken en dergelijke. En een rapport was in dit opzicht weinig gunstig voor verdachte, want daarin werd gezegd, dat er meer klach ten waren over diensten, als goed vriend door verdachte aangeboden aan zijn bekenden, waarvoor hij dan later echter betaling vroeg... De officier van justitie eischte tegen verdachte wegens verduistering meer malen gepleegd, vier maanden gevan genisstraf. De politierechter wildo on danks den ernst der feiten en de on gunstige inlichtingen in aanmerking nemen dat verdachte niet eerder ver oordeeld was, en legde hem twee maan den gevangenisstraf op. VREUGDEVUUR TE SOEST SOEST, 14 Sept. Reeds vroeg in den morgen trokken Zaterdag herauten te paard, gevolgd door een groep der Oranje Garde afd Soest door het dorp en wekten do bewoners met bazuinge schal. Om 9 uur begonnen de klokken der 3 kerken te luiden, waarna om 9.30 uur de scholieren, getooid met oranje mutsen, vlaggen en sjerpen, voor het gemeentebestuur en het feestcomité defileerden. Vervolgens zongen de ge zamenlijke scholieren, begeleid door eenige leden der Soester Harmonie, in het Rosarium Vaderlandsche liederen. Om 3 uur was het alweer druk in het rosarium, waar onder leiding van den toonkunstenaar Jan Bartelsman, met medewerking van de gezamenlijke Soester Zangverecnigingen volkszang werd gegeven. Niettegenstaande het nog lang niet donker was, werd in tegenstel ling met vorige malen door het publiek flink meegezongen. Om 8 uur marcheerde van den Heide weg de keurigo lichtstoet, nog grooter en nog mooier dan Dinsdag het geval was. Voorafgegaan door een 40-tal he rauten te paard, waaronder natuurlijk „onze Poter, werd de stoet geopend door de voltallige feestcommissie, vervolgens gymnastiekverenigingen, Padvinders, Nat. Jeugdstorm, Don Boscogroep, zang verecnigingen. versierde fietsen, auto's, wagentjes, trekkarren, enz. Via den Heideweg, Soesterbergsche straat, Kerkstraat, Torenstraat, Middel wijkstraat, Steenhofstraat, waar voor 't gemeentebestuur en de feestcommissie gedefileerd werd, Van Weedestraat, Rurgem. Grothestraat, Koninginnelaan, Beetzlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Julia nas! raat, werd naar de Soester Engweg gemarcheerd, waar op den hoek van dien weg en do Verlengde Talmalaan een ongeveer 10 meter hooge houtstapel was opgestapeld, om dienst te doen voor het slot van dezen feestdag, het vreugdevuur. De Burgemeester ontstak met een lont dit vuur en onder het zingen van het Wilhelmus vatte langzamerhand de heele berg vlam, hetgeen een fraai schouwspel opleverde op dezen zeer donkeren avond. Zelfs in de omliggende gemeenten Raarn, Hilversum en Amers foort was dit vuur duidelijk waarneem baar. Df Soester Harmonie „Patiëntia Vin eet Omnia", bracht daarbij eenige nationale liederen ten gehoore, die spontaan werden medegezongen. NOGMAALS FEEST TE BARNEVELD BARNEVELD, 14 Sept Ter eere van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bcnno is hier Zaterdag wederom feest gevierd. Er werd een kleurige op tocht gehouden die 's middags om twee uur bij de eierhal werd opgesteld, en vervolgens werden op het bekende ter rein voor huizo „de Schaffelaar" volks spelen gehouden. Op het feestterrein heerschte een gezelligen drukte. Daar de optocht vrij lang geduurd had, moesten de spelen beperkt worden tot ringrijden op versierde fietsen en tan dems,,, benevens touwtrekken. De groot ste hilariteit verwekte echter een gecos* tumeerde voetbalwedstrijd tusschen twee plaatselijke vereenigingen. De spe lers hadden zich op alle mogelijke ma nieren uitgedost en maakten de koddig- ste capriolen, waarom uitbundig ge lachen werd. Een en ander werd opgeluisterd door ons plaatselijk muziekcorps .„Kunst Ver edelt'" dat de vaderlandsche liederen over het terrein liet schallen. Des avonds trok wederom dezelfde optocht door de straten. Thans echte' was de aanblik fantastischer, daar een zee van licht in den vorm van fakkels en lampions werd medegevoerd. Ook hadden zich nog meer deelnemers bij den stoet aangesloten. Na het ontbinden der lichtstoet trok men weer naar huize „de Schaffelaar" waar om half tien een film van de vor stelijke verloving en tal van gebeurt»» nissen uit het leven van onze krom prinses vertoond werd.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5