1929 per flesch f 1.35, per anker f53.- St. EMILION GEVESTIGD De exodusnaarden Haag BENAUWENDE VOLTE Kübler-kleding NOG ENKELE INDRUKKEN W. K. vanROSSUM Ci. Vïïffïï If\\T WIJNHANDEL 1878 30 rijen achter elkaar Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk PER FLESCH 11 CENT PRINS BERNHARD TE PARIJS FEUILLETON DeZv^eOrcW^ 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1936 Zullen al die menschen weer denzelfden avond of nacht op de plaats hunner bestems minQ zijn ieruSSekomen? Het moet onmogelijk worden genoemd Een onzer verslaggevers schreef ons gisteravond nog uit Den Haa^: Het is allemaal prachtig ge weest maar gelukkig dat de dag \oorbii is. En bovenal gelukkig, dat het allemaal zonder ernstige inciden ten is afgeloopen. De werkelijk benau ;wend-groote menschenmassa. die door de Haagsche straten heeft gegolfd en in een ontzettende spanning stonn op gehoopt achter militaire en politionce- le cordons een spanning zoo on g e 1 o o f 1 ij k sterk, dat men de com pacte menigten achter die afzettingen heen cn weer zag deinen (men mag werkelijk de stakkers beklagen dia in 'dat wiegelende veld uren lang op en neer hebben geveerd en natuurlijk cp momenten dat de achterste rijen paar voren worden geperst, angstige ©ogenblikken hebben meegemaakt) die paenschen-massa's hebben tot in den avond van Den Haag iets heel bijzon ders gemaakt en heel begrijpelijk de Vrees gewekt, dat do dag wel haast piet zonder catastrophen zou voorbij gaan. Men wist de vele malen hon derd-duizenden schier niet te bergen. En duw bijvoorbeeld maar eens 25.000 menschen terug op een oppervlakte, waar ruimte is voor ter nauwemood 15.000 menschen. Waar ze in zoo'n ge- Val blijven, de beklagenswaardigen. die achteruit moeten, dat begrijpt nie mand. En hoe zoo'n in elkaar gescho ven massa beteugeld blijft binnen de alleronaangenaamste beknelling van een straf-getrokken afzettingslim, dat begrijpt al wederom niemand. Dat dui zenden van benauwdheid geen raad hebben geweten men zal het zich kunnen indenken. Do verhouding po- litie-publiek was een méér dan broe derlijke. Do gehelmde man, wicn liet voorhoofd zwaar bepareld stond rprak Vriendelijke woorden en de klem-zit tende burgers lachten nog in hun rade loosheid. Do Koninklijke stoet heeft, van het Paleis komende, do Ridderzaal bereikt en is, daarvan terugkomende, weer veilig op het Paleis gearriveerd. Daar heeft men z'n hart voor vast gehou den, en een zucht van verademing is opgegaan, toen dat nummer van den dag zich ganschelijk had voltrokken. De rijtoer in den namiddag bood min der gevaren, omdat die zich over een Jangen afstand bewoog en men dus een véél grootere gelegenheid had om 'de honderdduizenden over een uitge strekt traject, dat tot in Schcveningcn reikte, te verdoelen, al is óók tijdens die rijtoer het gedrang óp vele plaat sen nog formidabel geweest. Maar die verdrukking was spoediger geleden hield geen uren aan, zooals in den morgen en voormiddag. Er is geld verdiend in Den Haag. Eerst al een heele week feest vieren, alle dagen weer aan en dan tot slot een Prinsjesdag, die alle verwachtin gen verre heeft overtroffen. Ik heb nooit zooveel witte muizen gezien, zooweel marmotten en zoovppI gedresseerde apen. Bedeljongens lie (en 'do dieren over do tafeltjes wandelen hier ter stede alleen bij LANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT op de café-terrassen, een amusement \oor het publiek dat voor de vertoo- ners niet onvoordeelig was. Ik heb ook nooit zooveel acrobaten aanschouwd, zooveel boeienkoningen, zooveel harmonica-spelers. zooveel straatzangers en zooveel draaiorgels, van welke laatste er zelfs waren, wier mechaniek met een motor werd aan gedreven. I-Iet „Plein", vóór het departement van justitie, was een variété-theater in de openlucht; daar traden onafge broken cewichtheffers. krachttvpcs en beoefenaars van acrobatiek op. En deze gezelschappen hadden bij iedere voor stelling een toeschouwerskring welks cetal de duizend geregeld overschreed, liet waren „doorloopende séances". De wandelende orchcsten. van zeer onderscheiden samenstelling, waren zóó talrijk, dat zij voor de groote restau rants in queue stonden, om op hun beurt te wachten. Op het Spui. bij De Kroon en hij ITcck. stonden de onsem bles constant in de file; als de een afmarcheerde marcheerde de ander aan Er bestonden in Den Ilaag voor de zen dag geen verboden. Alles mocht. En niemand werd er hoos om. Inte gendeel iedereen was in een stem ming om er smakelijk om te lachen en een uitgestoken hand te vullen. Men kon z'n geld wel kwijt. Of die drommen van honderd-dui zenden vanavond of vannacht ook weer allemaal op hun bestemming (thuis) zijn gekomen. Men mag gerust antwoorden: neen. Dat moet onmogelijk worden ge acht. Een familie uit Utrecht, zeven a acht personen, een klein huiselijk clubje dus. was elkaar om één uur in den middag in de herrie al kwijt en heeft elkander ook niet meer terugge vonden. Hoe kunnen gezelschappen van hon derden. die met bus of trein naar Den Haag waren gekomen, het onderlinge verband bewaard hebben in de onbe schrijfelijke volte en in het beangsti gende gedrang? Zij zijn elkaar na tuurlijk kwijt geraakt en hoe heb ben al deze vreemdelingen hun ver voermiddel op lijd terug weten te vin den. Hebben ze hun bus in het avond donker moeten opscharrelen op het Malieveld, waar ettelijke duizenden bussen en particuliere auto's gepar keerd stonden en waar bet zoeken naar den juisten wagen onbegonnen werk moest worden genoemd voor menschen die dc situatie op en rondom dit veld niet kennen? Het is voor hen immers ondocnliik geweest. Het zou wel eens aardig zijn te ver nemen. hoewel 11 i e t-Hagenaars van nacht in de feest-stad zijn achterge bleven, los-geraakt van hun basis! Tot overmaat van ramp voor dezul ken begon hot in den avond omstreeks negen uur hevig te regenen, zóó klet terend. dat dc mcnsch-massa's, die de stralen vulden, hun heil zochten in .ie café's waarvan er verscheidcnen hun deuren moesten sluiten, omdat zo dc vluchtenden onmogelijk konden bergen. Aan de stations was het een nog nooit in die mate aanschouwde drukte. De toeloop tot de treinen was zóó enorm, dat er niet gelet kon worden op klassen; iedere trein die voorreed, werd vol-geladen. méér dan vol, men staple maar in, plofte neer in de eer ste de beste coupé die men bemachti gen kon. Ook dat werd voor deze ge legenheid goed gevonden, vanwege Prinsjesdag 1936. Er liepen een massa extra-treinen, de een al zwaarder be zet dan de ancler. Wij hebben ecnig vermoeden dat al len, die gisteren dezen Prinsjesdag in Den Haag hebben meegemaakt,, heden (Woensdag) hun vermoeidheid nog ge ducht zullen voelen. De 15e September is voorbij. De Haagsche feestelijkheden hebben dezen dag een waardige bekroning gekregen en een slot. even juichend en jubelend als de gcheelc week is ge weest die er aan is vooraf gegaan. Thans treedt de gewone tred weer ia Nu Donderdag Amsterdam nog en dan weer aan het werk met de ge wone dingen. delijk. Men zingt, nadat van het Wil helmus nauwelijks de laatste tonen zijn verstorven, enthousiast een „lang zul len ze leven, in de gloria". De vorstelijke personen wuiven har telijk terug en begeven zich dan naar binnen. Langzaam en volkomen orde lijk verspreidden zich het publiek. w Utrechtschestr. 17, Tel. 145 Naar schatting waren in het centrum van Den Haag X milliocn menschen op de been (Van onzen eigen verslaggever). Als wij ons omstreeks één uur bevin den in de nabijheid van het Koninklijk Paleis is dc aanblik van de menigte be paald benauwend te noemen. Het is zóó onbeschrijfelijk vol in den omtrek van de Korte Voorhout, dat men niet over drijft wanneer men spreekt van grieze lige drukte. Dc militairen, die langs den weg ge schaard staan om de afzetting to vor men, staan in hoeken van 45° tegen de volksmassa aangeleund, in de hoop haar aldus in bedwang te kunnen houden. Op talrijke plaatsen vallen de men schen flauw, hetzij door vermoeienis, hetzij door vrees in het gedrang. Men ziet tientallen slachtoffers door de ambulance-diensten weggedragen. Van politioneele zijde werd ons verze kerd, dat het aantal menschen, dat om en nabij het middaguur in het centrum van Den Ilaag op dc been is zeker op driekwart milliocn kan worden geschat. Typisch tegenover deze benauwende volte doet weer een ander tooncel aan waar vrouwen, die op krukjes den komst van den Koninklijken stoet af wachten, zitten t.c breien of een ander handwerk uitvoeren om zich aldus den tijd te korten. Op het Binnenhof rondom de Ridder zaal was de menigte eveneens onbe schrijfelijk groot. Men had uitgebreide maatregelen genomen om de afzetting ten kosle van alles te kunnen handha ven. In verband waarmede men de mili taire politic, die hier met de afzetting was belast, op armlengte van elkander had opgesteld, zoodat een doorbraak hier onmogelijk was. Men was er even wel niet zeker van, dat een doorbraak zou kunnen worden voorkomen langs den weg, die door den Koninklijken stoet werd gevolgd. Op sommige punten stond het publiek in 25 a 30 rijen achter elkaar. Waar onder zulke omstandigheden men er natuurlijk niet zeker van kon zijn iets van den stoet te zien was men wel bevreesd, dat mot dit ontzettende gedrang de menigte buiten de afzetting zou uitbarsten. Gelukkig heeft de stoet onderweg geen belemmering ondervon den, alduurde de rit van het palcis naar de Ridderzaal langer dan gewoonlijk. Er werden op het Binnenhof w eer ver schillende aardige momenten beleefd. Minister Colijn werd bijvoorbeeld oor- verdoovend tocgejubeld en moest her haaldelijk, alvorens hij de Ridderzaal binnenschreed, buigend voor deze hulde danken. 1-Iet sociaal-democratisch Twee de Kamerlid Duys droeg op de revers van zijn jaquel een groote oranje-strik en mocht ook daarvoor een ovatie van het publiek in ontvangst nemen. In de geopende dakvensters van de deparlementsgcbouwcn rondom het Binnenhof stonden verscheidene film toestellen en fotografietoestellcn opge steld, waardoor hel noodig was gewor den beslag te leggen op de dakgooten dezer gehouwen. Toen bij dc komst van de Koninklijke Familie rie Marine-kapel op statige wij ze het Wilhelmus aanhief ging deze mu ziek vrijwel teloor bij het dreunend zin gen van de talrijke menigte. Om goed 1 uur, even voordat de stoet zou passeeren, werd de afzet ting op het Tournooiveld aan do zijde van het Korte Voorhout ver broken. De massa drong ondanks alle tegenmaatregelen ecnige meters naar voren. Soldaten arm in arm een keten vormende moesten de me nigte tegen houden. Ter hoogte van den Kneuterdijk was het gedrang mede te hevig. Tientallen personen vielen flauw. Bij het paleis aan het Voorhout werd, even vóór de stoet passeerde het cor don verbroken. Een groep van ongeveer 200 personen, dre op het afgezette Scheppad terecht kwamen, werden dooi de politie naar do Parkstraat geleid. Een teleurstelling voor diegenen, die van buiten de stad waren gekomen en nu niets van het schouwspel hebben kunnen zien! Bij het paleis Niet allen Prins Bcnno, maar ook zijn moeder en prins Asphwin sloegen mot belangstelling de gezellige drukte in dc omgeving van het paleis gade. Prins Benno was vergezeld van zijn secretaris Jhr. Ir. Röell. Dc menigte begroette dc vorstelijke gasten hartelijk en in het bijzonder voor Prins Bcnno steeg telkenmale een hoera op. dat dc aanstaande gemaal van onze Prinses op de meest sympa thieke innemende wijze beantwoordde. Men zong een „Lang zal hij leven". Te 1.50 kondigde huzarenmuziek de nadering van den Koninklijken stoet op het Noordeinde weder aan. Prins Bcn no, die verscheidene moment-opnamen met zijn kinine camera heeft gemaakt, staat plechtig op, terwijl de standaard van het huzarenregimen voorbijgedra gen wordt. Enkele minuten daarna, te gen 1.55, komt de gouden koets weder in het zicht en zwelt het gejuich tot een bijna stormaohtige ovatie voor H. M. de Koningin on IT.K.H. Prinses Ju liana aan. De Koninklijke Militaire Ka pel doet weder het Wilhelmus weer klinken en het publiek zingt hartelijk mede. Nadat de Koningin en de Prinses het paleis weder zijn binnengegaan begint een korto periode van rustige afwach ting De vorstelijke personen zullen straks, zoo verwacht men, zich op het balcon vcrtooncn. De prinselijke familie heeft haar zitplaatsen voor de ramen in den paleisvleugcl verlaten, cn even daarna ziet men Prinses Juliana in de couloir van het paleis haar ver loofde tegemoetkomen. Het publiek heeft plezier in dit huiselijk tafe reeltje. Dan komt, terwijl plechtig het Wil helmus weerklinkt, Hare Majesteit de Koningin op het balcon te voorschijn, gevolgd door lie jonge prinselijke paai en door prinses Armgard en prins Aschwin. Dc menigte juicht en wuift herhaal- zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt ze gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk is gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen bij ons in gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH Henrv A. Th. Lcsturgeon schrijft in het Nieuwsblad van het Noorden een aardig relaas van den Parijschen tijd van Prins Bernard. In een ruim, groot bureau op de Ave nue Hoche. het kantoor van dc Société pour lTmportation de Matières ct de Produits Chimiques, had hij een on derhoud met den bedrijfsleider, dien hij maar moteen op den man af vroeg: Wal is uw indruk van prins Ber nard. die onder uw leiding heeft ge werkt. Het antwoord hierop luidde spon taan: Zelden of misschien nooit in mijn leven heb ik iemand ontmoet zoo sympathiek in alle opzichten als Prins Bernhard. Sympathiek niet alleen omdat hij de eenvoud in eigen persoon is, sympa thiek niet alleen omdat hij zoo buiten gewoon intelligent is. maar ook omdat ik hem als particulier heb leeren ken nen en al zijn hoedanigheden van goed en braaf-oprecht mensch heb leeren waardeeren in den tijd dat hij hier on der mijn leiding heeft gewerkt. Het is wel een zeer bijzonder compli ment van een chef, het mooiste ge tuigschrift dat kan worden gegeven. Het was een heele verrassing voor ons. Nederlanders, merkte de journa list op. Hier speelde een glimlach op het gelaat van mijn zegsman, zoodat wij de vraag stelden: Voor u niet? Neen, in het geheel nietik was er al lang van op de hoogte. De Prins heeft hier een jaar lang onder uw leiding gewerkt. Maar hoe was die verhouding? Gaf dat geen moeilijkheden, daar ieder steeds Mon seigneur tegen hem moest zeggen? Monsigneur? Geen kwestie van. Van den eersten dag af aan dat de Prrins hier bij ons is gekomen, nu ruim een jaar geleden, heeft hij gewild dat ieder hem heel eenvoudig Monsieur de Lippe zou noemen. Er werd niet het minste onderscheid gemaakt. De Prins, als buitenlander, had als iedere vreem deling zijn „carto de travail". Hier in het bureau hiernaast heeft hij voor do schrijfmachine gezeten leeren typen. Toon hij merkte dat het nuttig is om ook te leeren stenografeeren heeft hij onmiddelliik lessen genomen en het is opmerkelijk hoe vlug hij ook die kunst volkomen meester was. Tn den beginnen had hij wel eenige moeilijkheid met het Fransch maar na een paar maanden reeds sprak hij het niet alleen vlot. maar zonder het min ste accent. Ook zijn Engelscli en zijn Spaansch zijn absoluut zuiver. Bij zijn aankomst in Den Haag is ieder getroffen door zijn grooten een voud. Dat verwondert me niet in het minst, want dat is iets waardoor ieder werd getroffen die hier met hem in aanraking kwam. Ik zelf heb menigmaal een reis met hem gemaakt en ook dan was hij altijd dezelfde. Trouwens, ik durf wel te zeggen dat dat typisch voor heel zijn familie is: zijn moeder is een wijze, verstandige hoogst ontwikkelde vrouw, voor wie ieder den grootsten eerbied moet hebben. Prins Bernard komt uit een goed. in alle opzichten nobel gezin. Ook zijn sportiviteit heeft ons dadeliik getroffen. Ja sportief is hij zeker. Ik ken zijn Ford ie. Daarmee reed hij zoo maar in één dag van hier naar Biarritz, den volgenden dag van daar naar Marseil le, dan over dc bergen naar Frankfort. Afstandjes van een zeshanderd kilome ters per dag cn dat dag aan dag maak ten hem in het minst niet bang. In één trek van daar naar het landgoed van zijn moeder, aan de Poolsche grenzen. Een echte stevige, door en door gezon- do boy. En.... de prins was nu wel bij u werkzaam, maar werd hij ook overi gens geheel als een gewonen employé behandeld? Natuurlijk. Gewoon gesalarieerd, net als een ieder onzer. En als er maar één uitzondering voor hem mag wor- Grand Théatre. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van de film „De kleinste rebel". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avon den vanaf 8.15 uur één voorstelling. Iedere middag matinee vanaf 2.30 uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 11 Sept. vertooning van de film „Bul dog Drummond overwint". Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n m_ Museum Fléhite. WestsingeL iUitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- genteseelaan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 16 Sept. St. Joriskerk. Unie-avond van do ver. „Een school met den Bijbel". 8 uur n.m. 21 Sept. „Monopolo" Lezing van Dr. G. Brouwer over „Het bevorderen van de Heemschutgedachte onder de jeugd" 8 uur n.m. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 24 September. Foyer Amicitia Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij met „De Voddenraper van Parijs" SM uur. 24 Sept. Grand théatre. Gezelschap Jan Musch in „liet Wederzijds Huwe lijksbedrog." 27 September. Soc. Concordia Joodscho Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20-jarip bestaan der Ver. v. Vrijz. Godsdiensti- gen voor militairen en militaire tehui zen 8 uur n.m. den gemaakt dan is het deze: dat nooit een patroon zoo'n harden, ijverigen werker heeft gehad als prins Bernard. Nooit heeft men maar het minste op zijn werk kunnen aanmerken. Stipt in alles, nooit een seconde te laat, altijd bereid zich geheel aan de hem opge dragen taak te geven. Een model-em- plové in één woord. Hij heeft al zijn Parijschen tijd ge woond hij ziin tante, de Prinses Henri XXIII van Reuss, 33e Rue Barbet dc Jouy. Voor Electrische Installaties B. SCHOOLEMAN v. PERSEIJNSTRAAT 19. TeL <23. c GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVER AKKER ±0) Zij voelde zich opgenomen. De deken was om haar hoofd gewonden en liet slechts een kleine opening om door heen te kijken Het andere einde bon«1 Carson om zijn eigen gezicht Zij voel de hem diep ademhalen en toen be woog hij zich met een aanzienlijke vaart vooruit Bij den zoom van den vuurgloed bleef hij een oogenblikj3 staan, haalde nog eens diep adem en stortte zich toen in de vlammenzee. Hij moest zich met sprongen en om wegen een doortocht banen. Aan alle kanten lekten de vlammen langs de palmboomen en kropen ze langs den grond, krakend en brullend met. een demonische woede Het ademhalen zelfs door den doornatten deken, ver oorzaakte helsohe pijnen. Voor Tresa was het een wilde nachtmerrie Bij Mi den voelde zij zijn groote lichaam sii deren en hoorde zij hem kreunen, wan neer de vonken door ziin jas heen in zijn vleesch brandden Op een gegpven moment was het alsof het vuur hen „schaakmat" toeriep, maar toen zij dacht, dat hij op het punt stond om in elkaar te storten, voelde zij een ruk en hi; kwam weer in beweging. Had zij hem vroeger bewonderd, thans veraf goodde zij hem. Wat kwam het erop aan. wat er verder gebeurde. Eenmaal moest een mensch toch dood en te ster ven in een gevecht tegen woedende ele menten was een roemrijk einde. „Ned, de wonderbaarlijke!" fluisterde zij zacht. Maar Carson hoorde niet-» Terwijl hij zich door de vlammen wierp, waren zijn oogen geopend voor eiken weg naar ontsnapping. Hij dacht, dat hij het ergste achter den rug had. Nog een halve mijl en de slag was gewon nen. Maar die halve mijl was niet te be schrijven. Zijn hoed, niet meer dan een \od, ging verloren en zijn haren schroeiden van zijn hoofd Tresa was in haar deken meer verstikt dan ver brand Zij zag het einde van den strijd niet. Carson zelf bemerkte nauwelijks dat het voorbij was. Hij kwam vanuit den rook en de vlammen in een open- gekapte ruimte Tweehonderd met2r voor hem uit stond een bungalow en daarachter een paar meter bouwgrond, beplant met hoornen, welke niets van het vuur te lijden hadden gehad Voor hii het gebouw bereikt had, kwamen twee gedaanten uit het huisje te voor schijn. die hem snel tegemoet liepen De eene, een vijftiger van Huyden genaamd was de eigenaar van de plantage en de andere was zijn zoon. Carson strompelde nog steeds voori toen zij hem bereikt hadden. De aan raking op zijn schouder deed hem stil staan. „Een blanke man en vrouw! Hendrik hplp evenhij is uitgeput" De stevige jonge man nam Tresa In ziin armen op het oogenblik, dat Car son rondtolde en in zwijm viel. Yan. IJuvden wendde zich tot zijn zoon. „Breng de vrouw naar binnen en vraag Peter om je een handje to hel pen met dezen man Men kan voor een dergelijken kerel niet genoeg doen Vlugschiet op!" Een kwartier later lag het verbrande lichaam van Carson in een ledikant met helderwitte lakens en was me vrouw Van Huyden bezig de brandwon den met olie te behandelen, terwijl de oude Van Huyden in stomme ba wondering naar den patiënt keek. „Ik zeg je, Mathilde, een dergelijke aanblik doet een man goed," merkte hij op. „Toen we hem tegemoet liepen was hij op het punt van in elkaar zak ken en toch hield hij haar nog stevig vast- Oho, en zij is mooi ook. Tk ben be nieuwd of het ziin vrouw is?" „Als dat niet het geval is. dan be hoort zij het te worden," antwoordde Mathilde. „S-sh!. Hij komt bij!" VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Tresa doet een bekentenis Carson's brandwonden bleken v§,n tamelijk ernstigen aard. Er was bijna geen plekje aan zijn geheele lichaam, waar de vlammen hem niet bereikt hadden. Van Huyden en zijn vrouw waren evenwel onvermoeid in de weer om zijn lijden te verzachten cn stonden erop, dat hij in bed zou blijven, nadat bij voor zichzelf reeds uitgemaakt ha', dat bet al lang genoeg geduurd had „Wat geeft nu een dag of twee ex tra," pleitte Van Huyden. „Alles U vergeet, dat ik mijn werk heb. Mijn volk zal niet begrijpen, wat er aan de hand is." „Dat is al in orde. Ik heb gisteren iemand gezonden om mede te deelen, dat U hier in veiligheid bent." „Maar ik dacht, dat het een onmo gelijkheid was om er doorheen te ko men?" „Dot was het ook tot gisteren. Ik heb goed nieuws voor Uik heb gehoord, dat het vuur niet tot aan den waterval gekomen is en dat Uw kamp en opge slagen goederen intact zijn gebleven." Carson had zich daarover de laatste dagen ongerust gemaakt. I-Iet goede nieuws bracht een glimlach op zijn lip pen. „Er is iemand, die naar U vraagt," zeide Van Huyden. „Juffrouw Dixon?" „Ja. Zij wacht om te weten of zij bin nen mag komen." Carson keek naar zijn gezwachtelde armen en ondervond een lichten schok Hij vond het niet prettig, dat zij h9io in een dusdanigen toestand zou zien en toch kon hij den wensch om haar te zien niet terugdringen. „Ik wil haar graag zien," antwoordde hij „Maar niet in bed. Wilt U mij even helpen met mijn kamerjas? Dan zal ik in den armstoel gaan zitten." Zijn vriendelijke gastheer deed, wat hem gevraagd werd en ging een paar minuten later heen om Tresa te gaan halen. Zij kwam ecnigszins zenuw ach lig binnen, want het was de eerste keer dat zij hem terugzag na dien verschrik- kelijken tocht door den vuurhaard. „Ga zitten," verzocht hij haar. „Ik heb. sinds we hier aangekomen zijn, erg naar je verlangd." „En ik naar jou," sprak zij fluiste rend. „Oh, Ned, ik kan je niet zeggen, wat ik voel. Wat jij „Praat daar niet over. Het voornaam ste is, dat jij geen lidteekens hebt over gehouden." Hij bekeek haar hoofd. „Geen enkel lidteeken. Groote Goden, wat is die deken een prachtig schild ge weest!" „Ja, voor mij." „Voor mij ook." Zij schudde haar hoofd, toen haar oogen op de mouwen van de kamerja pon vielen. Zij wist, dat hij daaronder de gezwachtelde armen verborg, opdat zij de waarheid niet zou raden. „Och, maar ik weet het," zeide zij. „Je hebt vreeselijk geledenen dat alles om mij. Indien ik die rekening maar eens kon vereffenen!" „Wat praat je toch voor onzin! Ik ben net zoo goed door het vuur overvallen als jij. Toevallig, datdat ik jou daar tegen het lijf liep. Hoe staat het met Monroewij raakten gescheiden. Ik hoop. dat hij or goed van afgekomen is" „Dat hoop ik ook." „Maar vertel mij eens, hoe kwam jij daar zoo alleen? Was je van de ande ren afgescheiden?" „Ja, door den rook. Ik.... ik veron derstel. dat je niets vanArmstrong gezien hebt? Hij was mij vooruit, ge loof ik." Hij schudde zijn hoofd en trachtte van onderwerp te veranderen, want hij vond het niet aanbevelenswaardig haar de ware reden van den brand mede te deelen en het doel daarvan. Indien Armstrong niet door het vuur gegrepen was. dan was hij toch door Murcheson en zijn mannen gevangen. „Ben je van plan hier te blijven?" vroeg hij. „Neen. Dat is de reden, waarom ik Je kwam opzoeken. Morgen ga ik naar Ba tavia." „Morgen!" „Ja. Ik kan onmogelijk langer blijven. De Van Huydens zijn de vriendelijkheid1 in eigen persoon, maar ik ben nu weer beter... .en moet weer op weg." Hij vermoedde, dat het haar bedoe ling was om nieuws over Armstrong in te winnen, en zijn oude antipathie werd weer opgewekt. Steeds was het ArmstrongArmstrong, die haar klaarblijkelijk verlaten had in het uur van het gevaar. Haar groote, onderzoe kende oogen schenen de smart, welke hij leed, te doorgronden. „Er is zooveel, dat je niet begrijpt," sprak ze zacht. „Ik zou wel vijftig keer door die hel van vuur willen loopen, indien ik daar door op een tiende gedeelte van de vra gen, welke mij door het hoofd gaan, antwoord kon krijgen." „En ik zou er mijn leven voor over hebben om ze te kunnen beantwoor den," sprak zij met een onderdrukten snik. ..Doch het heeft geen nutik moet morgen weg om te wéten, wat er gebeurd ismet hem." „Misschien moest ik je maar de waar heid zeggen," sprak hij met tegenzin. „De waarheid! Wat bedoel je?" „Over den brand. Het was geen onge luk.... het is expres aangestoken door Murcheson." Zij verbleekte bij het hooren van den naam van den inspecteur. Zij keek hem aan met wijdgeopende oogen. „Je bedoelt omom ons terug te rug te drijven?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6