LICHTE BRIGADE OEFENT WIJ SPELEN „SIMPICO" DE DOM De tocht naar Het Loo AMERSFOORTSCHE R. K. SPAARBANK GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR DAMES- en HEEREN REGENJASSEN BEHENDIGHEIDS SPEL Het draait voor ons op verlies uit RENTEVERGOEDING 3% U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen Dank aan de Haagsche politie STRIJD TUSSCHEN ROOD EN BLAUW A AN de ophaalbrug bij Hceswijk over de Zuid-Willemsvaart, een eindweegs ten Zuid-Oosten van 's-Hcrtogenbosch, hangt een recla- me-carton van den een of anderen jamfabrikant. Op den achterkant er van is met slordige letters geschre ven: „brug versperd", en deze paar woorden, zoo los-weg op een carton ncergeklad, brengen een ganschen opmarsch in de war. Zoo is het tij dens de manoeuvres: den eenen keer is het een vlag, den anderen keer een bord, maar telkens komen op deze wijze cle oefenende troepen voor verrassingen te staan, die aan de gevaren en moeilijkheden van do werkelijkheid herinneren. Waar zijn de Postvliegers? FALCON - BIGBEN HET MENU VOOR MAANDAG Fa. M R. N. OOSTERVEEN Afd. Wijnen en Gedistilleerd MET DOODSLAG BEDREIGD 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1936 Een kermisvermakeliikheid onder goedkeuring van de justitie (Van onzen v-redacteur) Z ANDVOORT Is en blijft het Ne- derlandsche Monte Carlo! Wo hebben er eenige jaren geleden „Straperlo" gespeeld en nu spelen we er „simpico". Twee namen voor een gelijksoortig begrip: een min of meer geslaagde poging tot bevredi ging van de goklust, welke nu een maal aan velen onzer eigen is. Een badplaats, die zich in de internatio nale wereld wil doen respecteeren, behoort een hazardspel te hebben, denkt men wellicht in Zandvoort. En als het dan op de eene manier niet gaat, dan maar op een andere wijze. Daar heb ik me natuurlijk aan een schromelijke vergissing schuldig ge maakt. Men spreekt in Nederland niet over hazardspel, want dat is het ergste, .wat er aan slechtheid op de wereld be- 6ta..t, Nog erger dan de pokken of de oorlog. We noemen het behendigheids spel en we zijn gered. Bij „straperlo" scheen de behendigheid voornamelijk te komen van de zijde van de onder nemers, die erin slaagden een seizoen lang knikkertjes over een soort roulet- teschijvcn te laten dansen, zonder dat de justitie ngreep. Ilier, bij 't nieuwe „simpico", wordt meer aan de behen digheid van de spelers zelf overgelaten De justitie uit Haarlem is het zelf komen constateeren. Aan het eind van de vorige week zijn de heeren op uit- noodiging van de directie komen kijken, ze hebben eenige malen (zonder inzet) het spelletje gespeeld en er tenslotte hun goedkeuring aan gehecht. Zand voort mag zijn „simpico" als een be hendigheidsspel behouden en wie er lust in heeft, kan er zijn geld op be scheiden wijze inzetten met hoop op .winst. Behendigheid Of de heeren van het parket uit Haar lem genoeg behendigheid aan den dag hebben gelegd om naar willekeur met het spel te winnen of te verliezen, ben ik niet te weten gekomen. In ieder go- val meenden zij blijkbaar, dat het mo gelijk was om het te doen. En dat is voldoende. Inderdaad heeft iedere spe ler het zelf in de hand, in te grijpen in het spel, en na eenige dure oefening kan men het wellicht zoo ver brengen, 'dat men steevast wint. Het principe van „simpico" is zoo eenvoudig, als de naam blijkbaar bedoelt aan te geven. Op elke ker mis vindt men tentjes met rond draaiende vliegtuigjes, die na een druk op een knop een bommetjo la ten vallen. Wie dan op het juiste moment afdrukt, bereikt daarmee, dat zijn bommetje de roos raakt van een serie cijfers eronder, en wie het hoogste heeft, krijgt een prijs, welke bekostigd wordt uit een deel van den gezamenlijken inzet. Wel nu, het Zandvoortsche spel is iets dergelijks. Hier zijn aan den wand naast elkaar zes draaiende schijven met de even nummers van 2 tot 24 aangebracht. De ze schijven corres pondeeren met elec- trische knoppen op een ervoor staande tafel. Drukt men op een knop. dan staat de daarmee verbonden schijf on middellijk stil. Wiens schijf op het hoogste nummer stilstaat, heeft het ge wonnen. Zijn er meer behendigen van gelijke kracht, dan gaat het spel tus- schen hen door, tot er één overblijft. De inzet bedraagt 50 cent of een gul den per persoon en de winst is nave nant een rijksdaalder of vijf gulden. Een eenvoudige berekening brengt tot de conclusie, dat er bij elk spelletje resp. 50 cent of een gulden aan den strijkstok blijft hangen. Dat is de eeni ge winst voor de „bank", maar daar staat geen verlies tegenover. Wie naar Zandvoort gaat, om de bank eens te laten springen, komt bedrogen uit. Men speelt niet met fiches, maar koopt een kaartje, dat „ticket" ge noemd wordt, bij een met groote over redingskracht begaafde jongedame. Dat kaartje neemt de meneer bij de schij ven, die de leiding heeft van de „course" (zooals dat hier heet) en min of meer de rol van een croupier vervult, weer in. Elke winnaar krijgt een bon- hoekje. waarmee hij verder kan spelen, of dat hij bij een andere juffrouw in een soort bazartentje kan inwisselen te gen dingen, die in zulk verband kunst voorwerpen plegen genoemd te worden, of tegen geld. Teleurstellingen Het genoegelijksle van dit etablisse ment is wel, dat men er tot des mor gens vijf uur onderdak kan zijn. Om één uur sluit de zaak. maar dan gaat onmiddellijk in dezelfde ruimte «en so ciëteit open, waarin men u gaarne in troduceert. Erg opwintiend was het er in die Zandvoortsche bar met haar .simpico" overigens niet. Ik stelde me zoo voor, een mondain gezelschap te zullen vinden met heeren in smoking en dames in mooie avondtoiletten, alles in een geladen atmosfeer, waar men nauwelijks durft te fluisteren. Enfin, u kent dat wel uit de romannetjes en van de film. Dat was de eerste teleur stelling voor me. maar volgens het per soneel was het er zoo stil wegens de feestelijke stemming in den lande, die de aandacht van etablissementen als dit zou afleiden. Mogelijk. De tweede teleurstelling voor me was. dat ik er niet in kon slagen, mijn schijf op het hoogste nummer te laten stil staan, zelfs niet nadat ik een paar gratis proefritjes had mogen maken om het spel te leeren. Wèl had ik eerst al met eenigen schrift naar de „kunstvoorwerpen" ge keken. die de juffrouw, hij wie ik eerst entree had moeten betalen, in haar tentje had uitgestald, maar ik was ge troost met de gedachte, dat ik mijn winst ook in klinkende munt kon rea- liseeren. Maar niets van dat alles. Ik heb er niet eens do onkosten uitgehaald, laat staan, dat ik met winst zou zijn thuis gekomen. Dat komt. omdat op die hin derlijke 6chijf het getal 24 geëscorteerd wordt door twee veel lagere getallen. De 22 ligt daar weer een plaatsje van daan. Zoodoende bleef mijn schijf eenige malen op 12 staan, wanneer ik de 24 be doelde. Dat is infaam. Als men langer dan een halve minuut wacht met het drukken op de knop, gaat de schijf van zelf stilstaan en wordt uw nummer, zooals ter plaatse in bloemrijke taal wordt aangegeven, „aan het toeval blootgesteld Misschien had het toeval me wel wat laten winnen, maar ik vind het zoo vernederend, om eigen „behen digheid" zoozeer daaraan ondergeschikt te maken. En trouwens, wat zou de justitie in Haarlem ervan gezegd heb ben? WEDERANTWOORD DER KONINGIN 's-GRAVENIIAGE, 18 September. Het wederantwoord van de Koningin op het Adres van Antwoord van cle Eerste Kamer der Staten-Gcneraal ter beantwoording van de troonrede luidt: „Mijne Heeren, Terwijl Ik dank zeg voor het Adres van Antwoord op de rede ter opening van de tegenwoordige zitting der Staten Generaal, verzoek Ik U aan de Eerste Kamer te willen overbrengen, dat Ik getroffen ben door haar deelneming in Mijn vreugde over het voorgenomen huwelijk Mijner dochter. Daarbij vernam Ik met voldoening, dat de verdere inhoud hare belangstel ling en aandacht heeft gehad cn dat zij van harte instemt met Mijne aan het slot uitgesproken bede." Koningin, Prinses en Prins vertrekken bijna onop* gemerkt Opgericht 15 Juli 1910. Telefoon 1783 Giro no. 248878 Breedestraat 82 Gelegenheid tot inleggen en terugontvangen van spaargelden. WOENSDAG van 7 tot 8 uur VRIJDAG 10 11 ZONDAG 12 1 Spaarbusjes Inleggers kunnen spaarbusjes m bruikleen ontvan gen. Deze spaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbank- bond en staat onder controle van het Nederlandsch Spaar- bankbureau. wanneer U de abonnementsgelden op het A m e r s- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wjj aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. 's-GRAVENIIAGE, IS Sept. H.M. de Koningin is hedenmiddag om half drie van het paleis Noordeinde naar het Loo gereden. Vergezeld van een hofdame, nam Hare Majesteit plaats in haar open Cadillac-landaulette. Achter de Konink lijke auto reed een hofauto, waarin twee leden van de hofhouding hadden plaats genomen. Hierop volgde een open hofauto voor Hare Majesteits per soonlijk gebruik te Apeldoorn. Een auto van de rijkspolitie escorteerde den stoet. Er waren slechts weinig be langstellenden in do omgeving van het Paleis aanwezig, die van dit vertrek getuige waren en de Koningin harte lijk toejuichten, toen zij op het bordes verscheen en enkele oogenblikken later wegreed. Precies een half uur later heeft het Prinselijk paar het palcis aan de ach terzijde, door het tuinhek verlaten om zich eveneens naar het Loo te bege ven. Prins Bemhard zat. zelf achter het stuur van zijn populaire grijze Ford, waarvan de kap was opengeslagen. Naast den Prins had Prinses Juliana plaats genomen. Achter het Fordje van den Prins volgde de glimmende zwarte auto van cle Prinses. Een tweetal auto's, van dc rijkspolitie cn van de Haagsche politie, volgden achter de hofauto. Een motor met zijspan van de Haagsche po litie opende den stoet Het escorte van de Haagsche politie zal het Prinselijk paar het viaduct op den Leidschen straatweg uitgeleide doen. Dc rijkspolitie gaat'tot het Loo mede. Ook bij het vertrek van do Prinses en Prins Bernhard was weinig publieke belangstelling. Onder luide hoera's reed het jonge paar het hek uit. De Prinses droeg een bontjas en had ccn grijs hoedje op. De Prins had een licht grijs pak aan, een roode anjer in het knoops gat en was blootshoofds. Bij het viaduct heeft Prins Bernhard even gestopt cn zich enkele oogenblik ken met inspecteur van der Laan, die hot jonge paar al deze dagen op zijn tochten heeft vergezeld, onderhouden. De Prins dankte hem voor zijn geleide en reikte hem, evenals do Prinses, dc hand ten afscheid. Hoofdinspecteur Preller, die bij het viaduct voor cle goe de orde zorgde, werd vervolgens door het Prinselijk paar ontboden. Ook deze politieman werd bedankt voor do dicpstcn, door hem jegens het jonge paar, bewezen. H.K.II. voegde hieraan toe, dat zij vol bewondering was voor de wijze, waarop de Haagsche politie zich \an haar taak heeft ge kweten. Met een handdruk namen de vorste lijke verloofden van den heer Preller afscheid. Nader wordt nog gemeld, dat de auto met de vorstelijke personen bij het via duct aan den Leidschcstraatweg nog even stopte, op het moment, dat de Haagsche motorbrigade de begeleiding van het Prinselijk paar Beëindigde. Thans richtten Prinses cn Prins zich tot den agent der Haagsche motorbri- gade, J. L. S. Wolbeer, dien zij even eens hartelijk dank zegden. De Prinses verzocht den agent Wol- beer den dank van haar en van Prins Bernhard aan cle overige leden der mo- (orbrigade over te brengen voor cle goe de zorgen tijdens de officieele ritten en de uitstapjes van het vorstelijk paar. Aankomst te Apeldoorn APELDOORN, IS September. In al le stille heeft H.M. de Koningin heden middag haar zomerresidentie bereikt. Reeds den geheelcn middag had een kleine groep belangstellenden op den Amersfoortschen straatweg ter hoogte van de Koningslaan, welke direct naar het Loo voert, gewacht in cle hoop een glimp van de Koninklijke familie op te vangen. In den loop van den middag groeide het groepje menschen aan den drukken verkeersweg tusschen Apel doorn en Amersfoort tot eenige hon derden aan. Het wachten werd rijke lijk beloond. Toen omstreeks kwart voor'zes de open Cadillac, waarop de koninklijke standaard wapperde, voor af gegaan door een auto van de rijks politic, uit de richting Amersfoort na derde. Met groote snelheid verdween de auto waarin H.M. dc Koningin en een hofdame gezeten waren in de Konings laan. Een kwartier later kwam de grij ze ford. bestuurd door prins Bernhard met H. K. II Prinses Juliana aan zijn zijde, in zicht. Met uitbundige hoera's werden de vorstelijke verloofden be groet. Tot ieders verrassing reed de Prins niet cle Koningslaan in, doch rechtdoor den Amersfoortschen weg af. Ter hoogte van den gedenknaald ston den vele honderden kijkers vol bewon dering voor de illuminatie en bloem ver siering van dit monument, dat voor den ingang van de Paleislaan is opge richt. Met een handige zwaai stuurde de Prins den wagen om den naald, voor dat. de honderden van hun verbazing waren bekomen was de prinselijke auto reeds in de Paleislaan verdwenen. «SCHILDERS- BEHANGERS- BEDRIJF OP ELK GEBIED VRAAGT PRIJS TELEFOON £43 AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP LEEUWARDEN, 18 Sept. Vanmid dag is op den Noordersingel hier ter slede, vlak tegenover het Diaconessen huis, de 11-jarige Thijs Veenstra met zijn fiets tegen een vrachtauto opgere den en onder het voertuig geraakt. Hij werd gewond en bewusteloos op genomen. In het ziekenhuis is hij, zonder bij kennis te zijn gekomen, eenigen tijd la ter overleden. Omtrent de toedracht van het onge- Verrassingen zijn altijd on* aangenaam voor de tegenpartij (Van onzen v -redacteur) Het eigenaardige i6, dat die verras singen alleen maar een onaangenaam karakter dragen voor de tegenpartij; ze zijn altijd van dien aard, dat dc eigen partij er geen hinder, of eigenlijk alleen maar voordeel van heeft. Zoo ook hier op de brug bij Heeswijk. Terwijl ik er sta te wachten, om te zien wat de op rukkende roode troepen wel zullen doen, om toch over het kanaal te ko men, daarin bovendien gehinderd door een mitrailleurnest aan den overkant, komt er een pantserwagen van blauw aanrijden. Feestelijk en in volle glorie over de brug heen. Ra, ra, hoe kan dat? Die overgang is toch versperd! Maar neen, dat denkbeeldige versperring is zóó listig aangebracht, dat cle eigen ver keersmiddelen er wel doorheen kunnen manoeuvreeren, doch de tegenpartij er voldoende door wordt tegengehouden om machteloos te staan. Een pantser wagen, die zich niet voldoende bewe gen kan, is verloren. En zoover wilde blauw het juist hebben. Gedreun en geknetter De lichte brigade oefent dezer da gen in het Oosten en het midden van Noord-Brabant. Cavalerie, wiel rijders, rijdende artillerie en pant serwagens rennen er langs de we gen, soms lo voet door het veld cn in de boschjes, dan w eer in een vlie genden ren of galop, die dc lucht doet suizen. Uit karabijnen, uit lich te cn zware mitrailleurs en uit veld geschut davert en knettert en dreunt het onophoudelijk. De rooden zijn Vrijdagmorgen begon nen in de buurt van Grave en Mill en in den namiddag hebben zij de blauwen tot over de Zuid-Willemsvaart terugge worpen. Zaterdag gaat het weer verder, bijna tot aan het Wilhelminakanaal, en Zondag is er rust. Dan ordenen beide partijen hun troepen, gelukkigerwijze mist op denzelfden dag, zoodat de strijd clan tot Maandag wordt onderbroken. Dien Maandag moet blauw weer verder terugwijken tot in de omgeving van Breda en dan is dit deel van dc lcger- oefeningen afgeloopen. Bijna is de strijd afgeloopen geweest, vóórdat hij goed en wel ontbrand was. Dat zat zoo. Dc blauwe partij, die wel iswaar voor de overmacht van rood moest wijken, wilde de anderen toch 'iefst zoo veel mogelijk ophouden. Daar om werd op één punt een stoot voor waarts gedaan in de richting van het roode front. En dat was meteen een for midabele stoot, want een blauwe pant serwagen kwam daarbij onverwachts om een hoekje kijken bij cle staf van de rooden. Groote consternatie. Voordat de officieren, die hier hun strategische plannen aan het uitwerken waren, or ders ontwierpen cn berichten van hun strijdmachten in ontvangst namen, voor dat deze officieren nog hadden kunnen zeggen: „hé. wat doe jij hier?" waren ze al onder het bereik van de venijnige mitrailleur van dit gevaarlijke aanvals wapen. Er blijft (figuurlijk gesproken) geen andere keus dan eervol sneuvelen of zich overgeven. Op zulke momenten bewijst de hulp- leidersdienst zijn onmisbaarheid op meer dan overtuigende wijze. Als de staf van rood verdwenen was. zou het heelemaal met rood gedaan zijn en dat was wel wat al te gek. Dus werd het vonnis uitgesproken, dat ieder uit zijn jeugdjaren kent, en dat luidt: het geldt niet. De aardigheid zou er meteen af geweest ziin. Nu mocht de 6taf blijven leven en blijven werken en aan den luk kan nog worden gemeld, dat de jongen rechts van den weg reed, toen hij door dc zcswielige vrachtauto werd ingehaald. Op liet moment, dat de wagen naast hem was, slootte bet voor wiel van dc fiets tegen een kleine ver booging van den asphaltwcg, tenge volge waarvan de jongen met zijn fiets begon te slingeren en met de vracht auto in aanraking kwam, waarna hij onder den wagen viel. brutalcn pantserwagen werd een roem rijken aftocht gegeven. In de toekomst zullen dergelijke ver rassingen wel niet meer zoo makkelijk kunnen vóórkomen. De pantserwagens hebben bij deze oefeningen een oneven redige macht, doordat men er op het oogenblik nog geen voldoende weermid delen tegenover kan stellen. Dc com mandant van de lichte brigade, gene- raal-majoor II. A. C. Fabius, heeft cr ons reeds op gewezen en het is nu nog eens duidelijk gebleken, dat cr groote behoefte bestaat aan licht infantcrie- geschut. Een karabijn of een mitrailleur kan niets uitrichten tegen dc 7 m.M. dikke pantsering van deze vcchtwa- gens. Sedert 1 April van dit jaar is een es kadron van deze wagens in Den Bosch gestationncerd cn het ligt in do bedoe ling, dat er spoedig nog een eskadron als onderdeel In de lichte brigade aan zal worden toegevoegd. De kern van het personeel ervan bestaat uit beroeps- huzaren. waaraan miliciens zijn toege voegd. Elke wagen heeft een gewicht van G'/s ton, wat ook al niet zwaarder mag wezen met het oog op onze be staande wegen cn bruggen. Zij hebben een groote snelheid en kunnen, achter uit rijdendende, nog 40 K.M. per uur behalen. Van voren steken er twee zwa re mitraileurs van 7.9 m.M. uit bene vens een licht kanon van 37 m.M. Aan de achterzijde heeft elke wagen nog een zware mitrailleur. Thans kunnen al'een de ^batterijen van 6 c.M. veldgeschut, gedeeltelijk ge motoriseerd, gedeeltelijk met pnarden- tractic van de rijdende artillerie uit Arnhem, tegenover worden gesteld. Daarvan kan men cr echter niet over al zoo maar eentje neerzetten. Nu be waken ze wel hier cn daar de wegen, waarop pantserauto's verwacht worden, en ze doen dat op afdoende wijze. Pantserauto buiten gevecht Bij Uden ben ik er zoo getuigo van geweest, dat een pantserauto door een paar welgemikte schoten buiten gevecht werd gesteld. De vechtwagen braakte een regen van vuur uit zijn mitrailleurs, dat de echo van het geroffel op de dorps huizen terugkaatste cn den toe schouwer hooren cn zien verging. Maar op een kilometer afstand, aan het eind van den weg, flikkerde plotseling een felle vlam, gevolgd door een doffe knal. Nog eens en nog eens liet het geschut zich hoo ren en het resultaat was, dat de wagen tijdelijk niet meer mocht mee doen. Zulke beslissingen zijn in handen van do officieren van den hulpleidérsdienst, die steeds als scheidsrechters optreden. Dat is wel noodig ook, want anders we ten de strijdkrachten, daar ze immers met losse patronen schieten, niet, waar ze zich aan lo houden hebben. Dan kan het gebeuren, dat twee pantserwagens over den weg komen aangereden, een hoek om, en plotseling voor ccn stuk veldgeschut komen te staan. Dat was bij het gehucht Langenboom, tusschen Uden cn Zeeland. Er werd braaf ge schoten aan beide zijnen, cn toen ik aan cle artilleristen vroeg, of ze nu die pantserwagens naar hun weten buiten gevocht hadden gestold, moesten ze het antwoord schuldig blijven. De wagens hadden zoo duchtig kun mitrailleurs la ten knetteren, dat het best kon wezen, dat de menschen achter het kanon zelf aan stukken waren geschoten, voordat ze den aanrijdenden vijand konden at- taquéeren. Even later werd dit roode stuk ge schut bij verrassing genomen door een bataljon wielrijders van blauw, die het contact met hun andere groepen had den verloren en tot hun eigen niet ge ringe verbazing plotseling op deze roo de stelling slootten. Dat was een mooi succesje, behaald onder cle oogen van den commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Rócll, die dit deel van de oefeningen bijwoonde. Maar de blauwe wielrijders waren zóó ver achter geraakt, dat ze spoedig daarna door ccn charge met cle blanke sabel van roode cavaleristen werden gedecimeerd. Uit was het niet de glorie. Toen waren er wel officieren van den hulpleidersdienst bij, die echter niet overal aanwezig kunnen zijn. Zij spelen een machtige rol bij cle manoeuvres. De machtigste man Is de hoofdhulpléider, kolonel jhr. J T. Alting von Gcusau, de directeur van cle hoogere krijgsschool. Die beeft ook Ihans weer cle leiding er van. Zoo machtig is hij, dat hij met één handgebaar cle versperde brug bij Sleeswijk weer gedeeltelijk kan vrijma ken. En tenslotte herstelde hij haar in tegraal, toen hij om vier uur het einde van de oefening van dezen dag liet blazen. LUCHTVAART-HUWELIJKS- GESCHENK De centrale jeugd commissie van de Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft besloten cle luchtvaartgezinde jeugd in Nederland in de gelegenheid tc stellen straks aan het Koninklijk bruidspaar een huwelijks-geschenk aan te bieden. Zij vindt hierin temeer aanleiding, om dat H.K.II Prinses Juliana eerelid van de K.N.V V.L. is. terwijl Z. II. Prins Bernhard een actief aandeel in de lucht vaart heeft gehad De jeugdleden dor K.N.V V.L. zullen een dezer dagen hierover een uitvoeri ge circulaire ontvangen. Hoeveel dagen z\jn ze onderweg? 3 3 16.0 16.9 17.9 18.9 Amsterdam Leipzig Boedapest Athene Mersamntrub Cairo Gaza Bagdad Boeshir Dinsk Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Alorstnr Mednn Singapore Batavia 18.9 17.9 16.9 16.9 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Woensdag 23 September a.s. VOOR DE KOFFIETAFEL Gebakken bloedworst. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebraden jonge hanen. Appelmoes Aardappelen. Blitzkock. Bereiding: 100 gr. bloem, 150 gr. sui ker, 3 eieren, 60 gr. boter, geraspte citroenschil, 50 gr. amandelen. Roer de boter tot. room.. Vermeng ze met de eidooiers, de suiker, dc bloem, de citroenschil cn het stijfgeklopte eiwit. Doe dc massa over in een met boter ingesmeerd broodblik cn bak cle koek in een niet te heeten oven gaar. LAHGESTRAAT 42 - TEL. 77 per Liters kruik Oude génever 3-25 Oude Vlek I 3.25 Hulstkamp gen ever 1 3.95 Oude genever Bols f 4-15 Oude genever W. Fockink I 4.15 Acht maanden tegen een zeeman geëischt AMSTERDAM, 1S Sept. Op 5 Juli j 1. ventto een jï jarige werkloozc zee- man met potlooden in de Plantage Middenlaan. Op dc café-terrassen poogde hij zijn waar aan den man te brengen. De han del vlotte dien dag echter niet bijzon der goed en het humeur van den zee* man bleek en door cle geringe verdien sten en door de zeven glazen bier, welke hij gedronken had, beneden nul te zijn gedaald. Toen ccn café bezoeker, die weigerde een potlood te koopen, hem toevoegde, „maak maar dat jo wegkomt, ik ben van de politie", was hij zijn woede niet langer meester. Hij trok een mes en wilde den man te lijf. Omstanders en voorbijgangers bemoeiden zich met het geval en rnet eenige moeite wist men den woesteling te overmannen en te ontwapenen. Bij dc worsteling werd een der „ont- wapenaren" gewond, doch ook de zee man kwam er niet zonder kleerscheu ren af. Hij vluchtte, doch werd eenige oogenblikken later door de politie aan gehouden, het mes, dat vlijmscherp was, werd later teruggevonden. De zeeman had zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens bedreiging met doodslag en wegens bedelarij. De cafébezoeker verklaarde, dat hij niet cle minste aanleiding had gegeven. Plotseling was dc verd. op hem toe ge sprongen met een geopend mes in de hand, terwijl hij riep: „ik zal je aan riemen snijden". Voor hij zijn vriende lijk voornemen ten uitvoer kon bren gen hadden publick en voorbijgangers ingegrepen. Dc officier van justitie mr. Kist, acht te cle bedelarij niet bewezen, doch re- quireerde wegens bedreiging met dood slag acht maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. R. Kokosky, be- olcitte ten aanzien der bedelarij vrij spraak. Betreffende de bedreiging drong pl. met klem op clementie aan. Verd. heeft een blanco strafregister en is zeer zenuwachtig en driftig en bo vendien heeft hij reeds gemimen tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. .Vonnis 1 October.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9