GEEN GELOOP MEER AAN DE DEUR Verkoopiiragee Een doodelijk schot DE „SIRENES' vlotgebracht LEUSDER FEESTWEEK P. NIEROP Aanrijding op den Utrechtscheweg AAN DEN START DER DAMCOMPETITIE VOLLEDIGE KANTOOROPLEIDING Jeugdige „stakers" INGEZONDEN STUKKEN Tot f 2500 boete veroordeeld In zelfverdediging gelost Boot stoomt op naar Amsterdam U heeft er geen omkijken naar Besparing, want incasso-kosten vervallen 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 Zl), die zicb met Ingang van 1 Octo ber als kwartaal-abonné op het Amers- foortscb Dagblad abonneeren. rollen de tot dien datnm verschijnende nnmmers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. De installatie van het EeresComité In de zaal van café D'Oranjeboom had gisteravond de installatie plaats van het eere-comité van de feest week in het Leusdcrkwartier. De heer Han- hart, voorzitter van het regelings comité, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord en wees erop, dat een vergissing van het vorige jaar thans hersteld is, door enkele personen in het eere-comité op te nemen, die daar in het vorige jaar geen zitting hadden. Als leden van dat comité noemt spre ker dan: de heeren: mr. J. C. Graaf van Randwyck, generaal-majoor J. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, J. H. v. Lonk- huyzen, dr. Joh. H. Scheurer, A. H. Martens, J. A. C. Spoel, A. de Ruiter, G. v. Tellingen, G. Goorhuis, L. A. A,. van Hamersveld, mr. D. J. W. Muller Massis en A. Hofkamp. Bericht van verhindering voor het bij wonen van deze installatievergadering was ingekomen van den burgemeester, generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, mr. D. J. W. Muller Massis. L. A. A. van Hamersveld en A. de Ruiter uit Veenendaal, vice-voorzit- ter der Kamer van Koophandel. De heer Hanhart sprak daarop alle aanwezige leden van het eere-comité toe, waarbij hij de motieven aanvoerde, waarom al die heeren gevraagd zijn zitting te nemen. Spreker wees er ver der op, dat het doel eener licht-feest- week niet enkel is een belang voor de winkeliers, doch ook om het publiek een goede gelegenheid te geven op fees telijke wijze kennis te nemen van wat de middenstand presteert. Spreker juicht het toe, dat ook in andere stads gedeelten feest gevierd wordt door den middenstand. De heer Van Lonkhuyzen, voorzitter van de Kamer van Koophan del dankte voor de vriendelijke woor den en wenschtc het bestuur veel suc ces. Daarna gaf de heer L u i d e n s or ganisator van de feestweek, een over zicht- van de te houden feestelijkheden en de attracties. Iets origineels is het wiclercriterum en een motorbehendig- heidswedstrijd, waarbij een groep dames. Zaterdag 3 October wordt een ruiterfeest gehouden vanaf half 10 tot ongeveer vijf uur. 's Morgens wordt een ringrijderij gehouden en 's middags een concours hippique. Op 30 September heeft een kinderoptocht plaats. Onder de deelnemende winkeliers wordt een etalagewedstrijd gehouden, terwijl de attracties voor het publiek bestaat in het herkennen van de foto's van de eigenaars der zaken. De foto staat niet In den winkel van den eigenaar zelf, doch bij een ander. Er zijn nog meer festiviteiten en attracties in voorberei ding, waaronder zeer belangrijke. Aan het einde bracht de heer Martens 'den voorzitter dank voor de activiteit yan het bestuur. Het feestkleed wordt aange trokken De Leusderweg is bezig zijn feest kleed aan te trekken. De „zig-zag" elcc- trische verlichting over den weg, die in de avonduren den indruk van een „lichtdak" maakt werd ook nu weer aangebracht. Bovendien zijn er aan bei de zijden van den weg kaarsen opge steld, die het wat kleur en lijn betreft goed doen. Maar vooral als dat alles straks verlicht is, zal het een aardig effect geven. Op het Bomeoplein doet de stand „Neérlands Zuivel vopdt u goed" het. bijzonder keurig. De winkeliers zijn druk bezig aan étalages en winkelpan den, de toegangspoorten bij Juliana- plein en Borneoplein zijn in aanbouw. Dra zal het feestpaleis zijn poorten ope nen zal het weer extra druk zijn in Amersfoort-Zuid! tANGfsiiAAT eo-»i run. ra* „JEUGD EN HEEMSCHUT" Gisteravond werd door dc vereeni- gins ..Heemschut" in een der zalen van hotel „Monopolc" een vergadering be legd. met het doel om ook in onze stad te komen tot een plaatselijke afdeeling. De heer G. Adriaans, alhier, moest echter in zijn openingswoord tot zijn leedwezen constateeren, dat de belang stelling van dezen avond niet van dien aard was, om met vrucht tot het eigen lijke doel te komen. Na ecnige onderlinge besprekingen werd toen besloten in afwachting an dere stappen te doen van propagandis- tischen aard. Overwogen werd den bu- stand in te roepen van bij dit onder werp geïnteresseerde bonden en per soonlijkheden. Na ecnige onderlinge be spreking verklaarden de aanwezigen zich in principe met dit voorstel ac- coord. GARNIZOEN De zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst zal a.s. Zaterdag wor den uitgereikt aan den mil. apotheker assistent J. de Booy, alhier. VRIJWILLIGE BURGERWACHT In de gisteravond gehouden huiten- gewone ledenvergadering van de Vrij willige Burgerwacht is met algemeene stemmen besloten tot opheffing dezer organisatie met ingang van 1 Januari 1937. Gisteren vond op het kruispunt van den Utrechtschen weg en de Pieter Bothlaan een aanrijding plaats tus- schcn een personenauto en een twee wielig motorrijtuig, bestuurd door een dame. De oorzaak hiervan was dat de dame, in de richting Utrecht rijdend, toen zij naar rechts de Paulus Buys- straat in wilde slaan, plotseling slipte en hierdoor kwam te vallen. De perso nenauto, die uit tegengestelde richting kwam, kon niet meer op tijd remmen, zoodat de aanrijding ontstond. Beide wagens werden beschadigd, de motor fiets zoo ernstig, dat zij niet meer tc berijden was. De dame liep hierbij een bloeduitstorting in de knie op en eenige ontvellingen. Na geneeskundige hulp kon zij haar weg vervolgen. AMERSFOORT 23 Sept. Verkooping van meubilaire goederen in het veilinggebouw Lange- straat 9. 9 uur v.m. 29 S^pt. „Concordia", Langestraat 113. Verkooping van een woonhuis. S uur n.m. BAARN 23 Sept. „Bloemzicht", Nieuwe Baarn- straat 24. Verkooping van een café en een woonhuis. 8 uur n.m. 24 Sept. (bij opbod) en 1 Oct. (bij af slag) Hotel „de la Promenade", Amalia- laan 1. Veiling van een villa en een per ceel grond. 8 uur n.m. 14 Oct. „Het Kasteel van Antwerpen". Verkooping van een tweetal winkelhui zen. 8 uur n.m. EEMNES 30 September. Het koffiehuis van mej. wed. G. van Dalen. Verkooping van een koffiehuis. 11 uur v.m. SOEST 1 Oct. „De gouden Ploeg." Verkooping van twee nieuwgebouwde woonhuizen. 11 uur v.m. POLITIENIEUWS Processen-verbaal kwamen binnen wegens overtredingen van het parkeer verbod, het rijden zonder licht en het rijden op het trottoir. NEDERL. HERVORMDE KERK Op het drietal voor de Nederl. Herv Kerk te Delft komt voor ds. K. J. van den Berg, alhier. EEN POLITIEJUBILEUM Begin Augustus 1936 was het twintig jaren geleden dat de brigadier van po litie W. Goorhuis, alhier, zijn intrede deed in het Amersfoortschc politie korps. Dit was tevens zijn 20-jarig ambtsjubileum, aangezien de heer Goor huis bij geen ander korps heeft ge diend. In verband hiermede had dezer dagen op de kamer van den commissaris van politie een kleine plechtigheid plaats, waar door den korpschef met eenige toepasselijke woorden aan den jubilaris het zilveren kruis voor 20-jarigen trou wen politiedienst werd uitgereikt, daar voor beschikbaar gesteld door den Alg. Ncderlandschen Politiebond. Deze plechtigheid vond op verzoek van den jubilaris plaats in kleinen kring. Door den commissaris van politie werden naar voren g-ebracht de groote verdiensten van den heer Goorhuis, toen hij nog werkzaam was bij de re cherche. Rechercheur Goorhuis wist met zijn gemoedelijkheid en zijn „politie"- glimlach alle6 uit de menschen te krij gen. Het was dan ook met groote voldoe ning. dat spreker hem eenige jaren ge leden aan den burgemeester voordroeg ter bevordering tot brigadier, waar hij ook weer de juiste man op de juiste plaats bleek te zijn. Ook de voldoening, meermalen geuit van justitieele zijde over het werk van den jubilaris, werd nog gememoreerd. De commissaris besloot zijn toespraak wijzende op de zeer sympathieke pret tige samenwerking, die steeds tusschen hem en den jubilaris heeft bestaan, de hoop uitsprekende, dat brigadier Goor huis nog zeer vele jaren onder leiding van commissaris Goorhuis mag werk zaam blijven. Vervolgens werden den jubilaris nog eenige waardeerendc woorden toege sproken door den voorzitter der afdee ling Amersfoort van den A.N.P.B., den heer Boon. De heer W. Goorhuis dankte daarna voor het tot hem gesprokene. EXAMENS Bij het dezer dagen te Utrecht door het Centraal Bureau Instituut Pont ge houden Stenografie-examen, slaagden voor: kantoorstenograaf Fransch: mej. A. Stuurman, idem Duitsch mej. A. stuurman, idem Nederl. de heer F. J. Letschert en de dames mej. H. A. Kraan, mej. E. A. H. van Koelen, mej. A. M. van Kolfschoten, mej. A. W. Scholten, mej. B. Terwogt, mej. W. J. Sasbach. Bij het dezer dagen alhier door het Centraal Bureau Instituut Pont gehou den examen machineschrijven slaag den: Snelheidsdiploma: de heeren W. v. d. Heuvel, J. M. Sterkenburg. Practijkdiploma: mej. T. E. Herziger, mej. B. Jonkers, mej. J. Harmscn. De heeren: J. H. Geijtenbeek, M. W. J. van Geelkerken, H. Hofman, B. Silvan. Allen waren leerlingen van de erken de Pont-school alhier. IJSBAAN AAN DEN HOOGL.WEG Op het Lunaparkterrein aan den Hoogl.weg gemeente Hoogland zal de firma Len6ing en Zoon komenden win ter indien er ijs komt een ijsbaan exploiteeren, waarvoor reeds toestem ming is verkregen van het gemeentebe stuur te Hoogland. De baan zal een oppervlakte bestaan van pl.m. 300 X 120 M. Op het terrein zal o.a. een consumptietent worden ge bouwd, terwijl de baan des avonds elec- trisch verlicht zal worden. TOONKUNST Gisteravond heeft het Toonkunst koor zijn repetities hervat en bleek het al dadelijk, dat het zomerseizoen het zijne er toe had bijgedragen om het „stem- materiaal" der leden in de beste condi tie te brengen. Het „rust roest" geldt blijkbaar niet voor de menschelijke stembanden. Of zouden wellicht velen de stem ge oefend hebben met den vasten wil. het peil van het koor op steeds hooger niveau te brengen? Dc bedoeling van Bestuur en .Direc teur is, om reeds tegen Kerstmis een eerste uitvoering te geven, die een een voudig cachet zal dragen cn wat uit te voeren werken betreft zal passen in de Kerstsfeer. In studie worden genomen het „Weih- nachts Oratorium" van Schütz (plm. 100 jaar vóór Bach) en „Mein Freund ist mein und ich bin sein" van Böhm (1661-1733). De naam van den dirigent, Gerrit van den Burg, wekt gewettigde ver wachting van goed werk op 23 Decern ber a s. Deze eerste repetitie na de vacantie was zeer druk bezocht Na een opwek kend woord en enkele huishoudelijke mededeelingen van den voorzitter, Drs. L. Leopold, werd aangevangen met het iiistudeeren van het werkje van Böhm. DAMMES Vergadering van de Araers* foortsche Damvereeniging Vaststelling van de ranglijst Onder voorzitterschap van den heer A. P. Be ij had gisteravond in de So ciëteit Concordia een goed bezochte ledenvergadering der Amersfoortsche Damvereeniging plaats. Na lezing van de notulen der vorige vergadering door den heer C. B. v. d. Bent, secretaris, werd de Kascommissie 1936 bij tusschentijdsche vacature aan gevuld door de benoeming van den heer J. C. de Knegt. De ranglijst, die ieder najaar vast gesteld wordt ten behoeve van de win tercompetitie van den Nederlandschen Dambond, bracht de volgende samen stelling: le Tiental: 1. J. Horsmeier Jr. 2. A. de Wit. 3. C. B. v. d. Bent. 4. J. C. de Knegt. 5. A. P. Bey. 6. C. V. Berkenbosch. 7. H. Huiskamp. 8. A. den Baa9. 9. Ph. Rintel. 10. C. van Colmjon. 2e Tiental: 11. G. J. Stappershoef. 12. J. v. d. .Velden. 13. J. Vos. 14. E. Vonk. 15. W. Aarst. 16. F. Kramer. 17. W. Schimmel. IS. H. Holtman. 19. D. Bruggeman. 20. L. H. Alings. Als reserves zijn voor het tweede team ter beschikking (in volgorde): H. J. J. van Hiiüksloot, J. Krediet, F. Boon, G. Nieborg, J. Kappenberg en B. T. Hoek. Besloten werd om met het eerste tiental in de eerste klasse en met het tweede tiental in de derde klasse U.P.D.B. (district N.D.B.) uit te ko men. Reeds eerder hebben wij dc deelne mende vereenigingen in ons blad kun nen opnemen. Naar onze meening heeft de A.D.V. dit jaar haar sterkte kunnen opvoeren, zoowel bij het eerste als het tweede team. Het valt natuurlijk moei lijk om nu reeds een oordeel over zus terverenigingen te vellen, maar toch wil het ons voorkomen, dat de A.D.V. een behoorlijk figuur zal weten te maken! Uitreiking Wisselbeker Vervolgens werd dc zilveren wissel- beker, bij het tienjarig bestaan der A.D.V. door den heer J. de Voogd ter beschikking gesteld, door den voorzit ter met enkele huidewoorden uitgereikt aan den A.D.V.-kampioen 1936, den heer J. Horsmeier Jr., die uit 23 gespeelde partijen niet minder dan 41 punten wist te behalen (18 gewonnen, 5 remise). Deze beker wordt ieder jaar opnieuw verspeeld en komt in definitief bezit door het driemaal winnen achtereen of vijfmaal in totaal. Bij de bespreking van de onderlinge competitie, die vorig jaar bestond uit een enkele ronde voor alle leden, werd thans, in verband met het groote aan tal leden, door het bestuur voorgesteld om de eerste groep uit 14 spelers te doen bestaan en de tweede groep uit de resteerende spelers. Iedere groep speelt een enkele competitie, waarna 11 tlm. 14 uit de eerste groep pro motie-degradatie spelen tegen 1 t/m. 4 uit groep twee. Een enkele na-com petitie wordt gespeeld door 1 t/m. 5, 6 t/m. 10 en hetzelfde in de lage groep. Dc eerste aankomende van el- ken groep heeft het recht tot uitdagen van den hooger geplaatste. Bij gelijk eindigen volgt eeen beslissingspartij. Deze voorgestelde regeling lokte nog al debat uit, omdat er inderdaad moei lijkheden aan verbonden waren. De grootte der vereeniging bracht evenwel de noodzakelijkheid van het groepsge wijze spelen mede. De vergadering, die dit inzicht deelde, ging met het be stuursvoorstel in zijn geheel accoord. Bij de rondvraag werden enkele pun ten van ondergeschikten aard ter spra ke gebracht, waarna de vergadering on der dank voor de belangstelling geslo ten werd. GEM. ZANGVER. „MENDELSSOHN" De Gemengde Zangvereeniging „Men delssohn" zal op 24, 25 en 26 September een bazar in de Valk houden. Zaterdag avond zal tot besluit een bal worden georganiseerd. Nadere bijzonderheden treft men in een Keitje in dit blad. Erkend Handelsinstituut „AMERSFOORT" Arnh.weg 21 (Geb. Kamer v. Koophandel Tel. 1145 Overdekte rij wielstalling. Vraagt inlichtingen. Gisterochtend ontmoette een agent van politie in het Plantsoen een twee tal knaapjes, resp. van 10 en 12 jaar, dat op dien tijd in dc schoolbanken hoorde. Het bleek, dat zij de alledaag- sche sleur van het schoolgaan ont vlucht waren en wat afwisseling zoch ten in het „spijbelen". De krachtige arm der wet geleidde de beide „stakers" naar hun plaats van bestemming. SANATORIUM ZONNEGLOREN TE SOEST Filmavond in Eben Haëzer Woensdag 30 September a.s. zal in Eben Haëzer, Muurhuizen, een film worden gedraaid ten bate van het Sa natorium Zonnegloren te Soest. Deze rolprent, getiteld „AmsterdamBan doeng". wordt voor dit doel welwillend ter beschikking gesteld door mevrouw Soer. Medewerking wordt verleend door een salonorkest onder leiding van den heer H. v. d. Vijzel. „VADERDAG" Aan den Vaderdag op Zaterdag 3 Oc tober a.s. zal naar men ons bericht door ongeveer 40 leden der Amers foortsche Sigaren winkeliersverecniging worden deelgenomen. BURGERLIJKE STAND 21 September 1936 Geboren: Arend Johan Herman, zoon van Wilhelmus Louis Wicteler en Cor nelia Boshart; Johan Antonius Hendri- kus Jacobus, zoon van Cornelis Johan nes van den Heuvel en Anthonia Petro- nella Hoefsmit; Jannetje Reintje, doch ter van Sijbrandus Dirk Idzerda en Trijntje Schipper; Hendricus Bernar- dus, zoon van Hendricus Jacobus Petrus Helmich en Margaretha Johan na Kooi; Kitty, dochter van Adrianus Henri cu s Mobil us Vierdag en Grietje Boelens. Overleden: Cornelis Theodora Lablans, 12 jaar; Matthijs Staal, 71 jaar, weduwnaar van Christina van Kleef; Maria Renes, 52 jaar, echtgenoo- te van Wiebe de Haan. FRUIT- EN GROENTEN VEILING „AMERSFOORT EN OMSTREKEN" Prijsnoteering 21 September 1936 Witte druiven 1118 ct., blauwe drui ven 1014, Goudreinet 1217, Calabasse de Tirlemont 1416, Maagdeperen 8 14, Transp. de Croncel 1122, Bloemé 10—14, Mancks Codlin 1819, Triumph de Viènnc 20—26, William Duchess 15— 18, Beurré Hardy 2627, Bonne Louise 26—30, Charles Ross 1315, Bellefleur 1113, Graham Jubilé 1219, Orange Reinetten 11—16, Duitschc Present 11— 12, Souvenir de Congres 1419, Hcrzo- gin Elsa 13—16, Slerappcl 15—16, To maten 1041, Pruimen 1213, Meloe nen 9—14. Perziken 10—12, Augurken 4—21, Sp boonen 7—22, Snijboonen 18— 15, Pronkers 56, Spinazie 713, Pos telein 68, Bieten 1025, Uien 2030, Prei 310, Andijvie 613, Sla 512. Bloemkoal 710. Gele kool 2550, roo fje kool 2046, groene kool 1538, Wor telen 4—7, komkommers 2S—30, rama- nas 10—12, selderij 7—14, peterselie J>— 12 ct. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ROUW OVER DE „VIER- DAAGSCHE MARSCHEN" Velen zullen getroffen zijn, evenals ik, door het bericht van het overlijden Zaterdag j.l. van den „Chef van den Ge neeskundigen Dienst" (zooals de laatste jaren zijne functie werd genoemd) van den alom zoo beminden Dr. W. .T. H. Leuring. De deelnemers en -ncemsters van de aatste jaren hebben hem niet zoo gekend omdat hij die jaren een grooten staf van medewerkers had. Maar wij, uit de eerste jaren der Vierdaagsche, vanaf 1916, zooals het dagblad „Het Vaderland" zeer terecht zegt, na de mooie mobilisatiemarsch in 1913 te Den Haag, welke marsch weder nieuw leven gaf aan de wandelsport beweging, die hem nog gekend hebben, toen hij en Jhr. Schorer vrijwel al het werk, contróle, medische verzorging enz. met wijlen Dr. Meyers alleen deden, weten welk een gemoedelijk en hulp vaardig man met Dr. Lcuring thans is heengegaan van de ik mag wel zeg gen „onze" Vierdaagsche Marschen. Nog de vorige Vierdaagsche zagen wij hem, wel niet meer zoo flink, maar toch altijd nog attentie hebbende voor de meerdere jaars deelnemers Zeer zeker ben ik de vertolker van honderden deelnemers, indien ik hier zeg, dat allen die Dr. Leuring hebben gekend, hem nimmer zullen vergeten. Hij was, hoe bescheiden ook, toch een der groote en meest verantwoordelijke en ook medelevende steunpilaren van de thans zoo groote instelling als de „Vierdaagsche." Een goed mcnsch is heengegaan. Utrecht, 21 Sept. '36. WM. SUTHERLAND. U.S.O.-VOLKSCONCERT UTRECHT. Het programma van het vierde U. S. O.-volksconcert, dat Maandag 5 October a.s. in Tivoli gege ven zal worden, luidt als volgt: 1. Ouverture Leonore no. 2, Beethoven 2. Onvoltooide Symphonie, Schubert Pauze 3. Vioolconcert, Brahms AMSTERDAM, 22 Sept. Het ge rechtshof alhier wees heden arrest in de strafzaak tegen den burge meester van Haarlem, den heer C. M., die wegens veroorzaken van dood door schuld door de rechtbank te Haarlem was veroordeeld tot 2500 gulden boete, subs. 50 dagen hechtenis. Bovendien had de recht bank de intrekking van het rijbe wijs voor den tijd van een jaar ge last. De procureur-generaal had be vestiging gerequireerd. Verdachte was op den Haarlemmer weg in botsing gekomen met een mo torrijder, doordat hij met zijn auto aan de linker zijde van den weg had gere den. De motorrijder was bij dit onge luk op slag gedood. Dc burgemeester voerde aan, dat hij rechts had gereden doch dat de motorrijder bij het uitwij ken voor een andere auto een zwaai naar links had gemaakt. Het gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank cn veroordeelde verdach te tot 25ÖD gulden boete, subs. 50 da gen hechtenis. Het hof gelaste echter niet de intrekking van het rijbewijs, zoodat deze bijkomstige straf vervalt VERLOVING HERDACHT IN HAAGSCHEN RAAD In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van 's-Gravenhnge heeft de burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, de volgende redo uitgespro ken. Sedert wij dc laatste maal bijeen wa- ren, is een golf van vreugde en enthou siasme door het Nederlandsche volk ge gaan, door de bevolking van deze Re sidentie in de eerste plaats. Was het feit alleen reeds van de ver loving van H. K. H. Prinses Juliana een reden tot groote blijdschap voor ons volk, dat zich in overgroote meerder heid zijn toekomst niet anders denken kan dan samengewezen met die van het Huis van Oranje, de wijze, waarop het deze gebeurtenis kon medebeleven, leidde er toe, dat men de vreugde van het Koninklijk gezin als eigen vreugde genoot. De romantische intocht van het jonge paar, twee gelukkige menschenkindc- ren, zonder ceremonieel cn zonder ge leide Den Haag binnenrijdend in em kleine open auto, trof al dadelijk door zijn eenvoud en oprechtheid. Geen pro clamatie heeft daarna ons volk oflicieel in kennis gesteld van de groote gebeur tenis. Op een tijdstip waarop in Neder land de gezinnen in de huiskamer aan den middagmaaltijd vereenigd zijn, waarop in Suriname en Curacao de Jsg begonnen is, in Ned.-Indië de avondrust genoten wordt, heeft H.M, de Koningin aan het Nederlandsche volk, over drie werclrldeelcn verspreid, in woorden die van hart tot hart gingen, mededeeling gedaan van haar vreugde over deze ver loving, die zoo geheel haar instemming had, daaraan een korte schets toevoe gende van het leven van haren toe- komstigen schoonzoon tot dusver. En als waren wij allen in haren fa miliekring bijeen, heeft daarna onze Prinses in innige bewoordingen ons haar geluk verzekerd, om ten slorie liet woord te laten aan Prins Bern hard, die in verrassend zuiver Nederlandsch ons zijn ernstigen wil te kennen gaf om zijn toekomstige vrouw tot steun te zijn en zich in zijn verhouding tot ons volk to gedragen naar het voorbeeld der Oran jevorsten. Wel mocht onze Koningin zeggen, dat zij zich in die oogenblikken meer dan ooit één voelde met haar volk. Ik behoef u wel niet in herinnering te brengen, hoe daarna gansch pen week lang de bevolking van onze stad op allerlei wijze haar aanhankelijkheid aan het Koninklijk huis, haar vreugde over het geluk, dat zoo plotseling ge komen is over onze in de laatste jaren zoo zwaar beproefde Koningin en Haar Dochter, heeft kunnen uiten. De zorge lijke omstandigheden waaronder wij nog steeds leven, werden voor een wijle vergeten. Het leven zelf scheen over goten met den gouden glans dier prach tige herfstdagen. B. en W. hebben zich gemachtigd ge rekend om zich tot tolk te maken van raad en burgerij door de aanbieding van een bloemstuk aan het prinse'iik paar en van schriftelijke gelukwen- schen aan H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.H. Prins Ber- nharcl van Lippe Biesterfeld. Ik moge eindigen met het uitspreken van de hoop dat de Residentie, die zoo hartelijk gedeeld heeft in de vreugde der vorstelijke verloving in de toekomst getuige moge zijn van een lang en ge lukkig huwelijksleven van onze Prinses en onzen Prins." De heer Westerman (N. H.) riep „Leve dc Prinses" waarmede v m ver schillende kanten werd ingestemd. Jongelui, van een kermis huis* waarts keerend, vallen een brigadier van politie te Broek op Langendijk lastig NOORD SCHARWOUDE. 22 Sept. In den afgeloopen nacht keerden eeni ge jongelui, die de kermis te Zuid Scharwoude bezocht hadden, vandaar naar hun woonplaats Broek op Langen dijk terug. Voor de woning van den brigadier der rijkspolitie B. te Broek op Langendijk gekomen, hebben de jonge lui dezen uit zijn woning gelokt, ten einde hem een afstraffing to geven naar aanleiding van een vermeende of be staande veete. Toen de brigadier een maal buiten was, is hij door de jonge lieden aangevallen. De brigadier, die zich kranig verweer de, loste daarbij tweemaal een schot in de lucht waarna hij, toen dit niet bleek te helpen, het wapen in de richting van zijn aanvallers afvuurde. De 25-jarige M. Kool is daarbij doodelijk getroffen Een uitgebreid onderzoek wordt in gesteld. Omtrent het voorval in den afgeloo pen nacht, waarbij een 24-jarige jonge man door den brigadier B. uit Broek op Langendijk werd doodgeschoten, vernemen wij het volgende: Met een drietal vrienden was de jon geman M. K. naar de kermis in Zuid Scharwoude gegaan en na afloop heb ben zij zich naar huis begeven. Op den terugweg waren de jongelui wat luid ruchtig en zingende ging het voor waarts. Bij dc woning van den briga dier B gekomen, zijn dc jongens blij ven staan en zingende cn pratende ver maakten zij zich met hun fietsbellen. Een van hen heeft daarop bij den bri gadier aangebeld. Deze is toen naar buiten gekomen en heeft den jongens gesommeerd, door te Ioopen en zich naar huis tc hegeven. De jongelui zijn daarop uit elkaar gegaan. Naar het schijnt, is M. K. vervolgens over een hek geklommen cn daarbij in de langs dc woning van den heer B. loopende sloot geraakt. Daarna is hij weer op den weg gekomen. De brigadier heeft toen zijn revolver getrokken. Door hem werclen eerst vier schoten in dc lucht gelost en daarna heeft hij het wapen op K. gericht, die in de hartstreek werd getroffen. Hij zakte in elkaar en is blij ven liggen. Het lijk van den verslagene is later naar het ziekenhuis te Alkmaar over gebracht. Succes van vereende bergingspogingen CALLANTSOOG, 22 Sept. De Noorsche kolenboot „Sirenes", die in den ochtend van 8 September op do kust bij Callantsoog strandde, nadat het schip den geheelen nacht door den storm langs de kust werd gedreven, is hedenmorgen vlotge- komen. Gedurende de laatste dagen was men er in geslaagd de positie van het schip steeds te verbeteren en het liet zich dan ook aanzien, dat bij een gunstig getij het schip spoedig vlot zou komen. Hedenmorgen bij hoog water kwam er beweging in het schip. De sleepbooten „Hector", en „Nestor" van het bureau Wijsmuller en de „Holland" van Dock- sen hadden nog versterking gekregen van de „Utrecht", welke aan eerstge noemde bergingsmaatschappij toebe hoort. Om zeven uur in den ochtend kwam er beweging in het schip. Meter voor meter werd het gevaarte zee waarts getrokken. Het duurde echter tot 8.40 uur, voordat de „Sirenes" in zijn element was teruggekeerd. Op het strand stonden slechts weinig belangstellenden. Hoewel men wist, dat het schip zou vlotkomen. had men niet gedacht dat dit reeds hedenochtend zou gebeuren. De „Sirenes" bevindt zich thans op weg naar IJmuidon, vanwaar het zal opstoomen naar Amsterdam, om hij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij tc dokken. wanneer U de abonnementsgelden op het Amers- foortsch Dagblad automatisch gireert, Op aanvraag aan onze administratie (Tel. 513) zenden wij aan kwartaal-abonnés een machtiging ter teekening en de girodienst zorgt voor de rest. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnements gelden voor het vierde kwartaal 1936 reeds automa tisch overgeschreven worden. Adm. AMERSFOORTSCH DAGBLAD.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5