BLACK CAP Voor nationale veiligheid KNOEIERIJ BIJ EEN EXAMEN? JA. SCHOTERMAN Zn. PRINS BERNHARD WEER IN AMSTERDAM OIL SCOTCH WHISKY p. f1(3.75 Sole Importers: UTRECHTSCHESTR. 17 - Ao 1878 Tel. 145 Nationaal geschenk voor „de Ruyter" Verloving te Weenen herdacht WAT ETEN WIJ MORGEN'i Üqstnda. Fa. M.R.N. OOSTERVEEN Demonstratie van LIBBY's Producten Ver. voor facultatieve lijkverbranding FEUILLETON DeZ*8r,e°rcW<L 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 22 SEPTEMBER 1936 Voot een bezoek aan den president van de Nederlandsche Bank Streng incognito bewaard AMSTERDAM, 21 Sept. Na den groo ten dag van Donderdag j.l. heeft do hoofdstad vandaag gedurende enkele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard, echter met dit verschil, dat slechts een handjevol Amsterdammers van deze gebeurtenis kennis heeft ge dragen en deze laatsten bovendien ge heel toevallig, aangezien ook de autori teiten niet waren ingelicht en zij, die den a.s. Prins-Gemaal van nabij heb ben gadegeslagen, hebben het incognito streng geëerbiedigd. Prins Bernhard was ditmaal verge zeld van zijn secretaris Ir. W. G. Róell en den vice-president van den Raad van State, jhr. F. Beelaerts van Blokland. Tegen één uur verscheen een open grijze cabriolet met bruin leer bekleed voor Hotel de l'Europe en stapten do drie inzittenden uit om zich naar hot restaurant te begeven. Onmiddellijk merkte de maitre d'hotel op met welke voorname gasten hij te doen had en hij zorgde dan ook, dat Prins Bernhard een goed tafeltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de verkeers drukte op het Munt-plein, alsmede op de bedrijvigheid aan de nieuwe brug voor dó Nieuwe Doelenstraat, welke thans snel haar voltooiing nadert. De Prins liet zich zijn lunch goed smaken. [Voortdurend onderhield Z.D. zich met zijn mededischgenooten, die hem af en toe op typische bijzonderheden in het stadsbeeld opmerkzaam maakten. Onder de andere bezoekers, die hun tafeltjes in de onmiddellijke nabijheid hadden, waren er enkelen, die den Prins herkenden. Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droe gen zorg, dat hun belangstelling op geen enkele wijze hinderlijk zou kun nen zijn. Te dien aanzien hadden trouwens de ingewijden onder het bedienend perso neel van het hotel strenge instructies ontvangen. Na de lunch rookte do Prins op zijn gemak een sigaar, zoodat de lunch met dat al ruim een uur in beslag nam. Bij het vertrek verzocht de maitre d'hotel Prins Bernhard zijn naam in het gouden boek te willen schrijven, het bijzondere gastenboek, dat do hand- teekeningen van vele prominenten droeg. De Prins lachte even, maakte daarop een kort afwerend gebaar met de hand en zeide: „Dieses Mal nicht, ein andres Mal". Permanent orgaan gevraagd voor economische verdes digingsvoorbereiding Vervolgens zijn hoed van de kapstok nemend en snel naar buiten tredend, opende de Prins het portier van de auto, welke de letter M van de provin cie Gelderland droeg, waarna als gevolg van een kort uitnoodigend gebaar van zijn kant jhr. Beelaerts van Blokland het eerst instapte. Onmiddellijk daarna stapte de Prins in, terwijl jhr. Roëll achter het stuur plaats nam. Via de stille zijde van het Rokin reed de wagen vervolgens over de brug naar het Spui en zoo midden door het drukke verkeer langs den Nieuwe Zijdsvoorburgwal naar het Centraal Station, waar de heer Beelaerts van Blokland de auto verliet, om zich na een hartelijk afscheid per trein weer naar Den Haag te begeven. Zonder door het publiek te zijn her kend, zetten de Prin9 on zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatst genoemde voort. In verband met het feit, dat Prins Bernhard vandaag in de hoofdstad is geweest, vernemen wij, dat de aanwe zigheid van Z.D. in hoofdzaak ten doel heeft gehad, een bezoek te brengen aan den president van de Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip. Dit bezoek heeft in de ochtenduren plaats gehad In het bankgebouw aan het Rokin. De Prins was daarbij alleen vergezeld van den vice-president van den Raad van State jhr. F. Beelaerts van Blokland. Adres aan den raad van ministers De Vereeniging voor Nationale Vei ligheid, die onder voorzitterschap staat van prof. dr. J. E. de Quay, heeft ineen adres aan den raad van ministers de aandacht gevestigd op het feit, dat brcede lagen van het Nederlandsche Volk waardeering hebben voor de wijze waarop de Regeering de tekortkomingen bij ons defensiewezen in het licht stelt. Hoop is daardoor gewekt, dat met ener gie en bekwamen spoed maatregelen ge nomen zullen worden met het oog op den gespannen internationalen toestand in zoo kort mogelijken tijd de gevechts- waarde van leger, vloot en luchtmacht te verhoogen, al geeft men zich er uiter aard rekenschap van, dat een achter stand van lange jaren niet ineens kan worden ingehaald. De achterstand, dio op dit gebied be staat, kan niet uitsluitend aan finan- cieele oorzaken worden toegeschreven. Tal van voorbereidende maatregelen in vredestijd behoeven niets of slechts weinig te kosten en kunnen toch het verlies van tientallen millioenen aan nationaal vermogen, alsmede leed en ontberingen, in oorlogstijd voorkomen. Gedacht wordt hier aan het aanhouden van voldoende voorraden door het af sluiten van uitgestelde inkoopcontrac ten in de meest uiteenloopende takken van handel, landbouw en industrie; het scheppen van mogelijkheden voor het op gang houden van het bedrijfsleven; het voorbereiden van uitvoerverboden in tijd van oorlogsgevaar; wettelijke maatregelen tegen prijsopdrijving der eerste levensbehoeften, voorts inzake het civielrecht, het bank- en credietwezen, om een zwaren vertrouwensschok te kunnen opvangen, benevens maatrege len tegen het maken van oorlogswinsten ten koste van de eigen bevolking of van den Staat enz. Het Nederlandscho volk is voor zijn grondstoffen en voedselvoorziening sterk afhankelijk van het buitenland en van onze overzeesche gewesten. In standhouding van de scheepvaartver bindingen in tijd van oorlog is dus een onafwijsbare voorwaarde voor ons eco nomisch leven in oorlogstijd. Wanneer Nederland in eenig conflict geraakt, dan zal allicht de noodzake lijkheid bestaan om tegenover het duik bootengevaar alle koopvaarders te be wapenen met geschut. Versterking van scheepsdekken, uitsparing en inrichting van munitie-bergplaatsen, beschikbaar stelling van geschut, zijn zaken, die van staatswege moeten geschieden en waar voor in vredestijd de noodige voorzie ningen getroffen moeten worden. Het is adressante gebleken, dat bij zeer velen in den lande de opvatting bestaat, dat een behandeling van deze belangrijke aangelegenheden door on derscheidene verschillend samengestel de instanties geen waarborg kan bie den voor een juiste en snelle voorberei ding en dat dit uiterst gecompliceerde vraagstuk der economische voorberei ding alleen tot een oplossing is te bren gen door het spoedig instellen van één permanent centraal orgaan, dat onder onmiddellijke leiding der regeering zel ve functionneert. De Vereeniging voor Nationale Vei ligheid deelt deze opvatting en veroor looft zich derhalve de instelling van zulk een orgaan in ernstige overweging aan te bevelen. Nog enkele dagenl Op Zaterdag 3 October zal d-e nieu we kruiser „De Ruyter" in tegenwoor digheid van Hare Majesteit de Ko ningin, in dienst worden gesteld en aan de marine worden toegevoegd Naar dit moment, dat eenig is in de geschiedenis van onze weermacht ter zee. hebben duizenden marinevrienden verlangend uitgezien. Onmiddellijk na de indienststelling cn de daarbij bc- hoorende plechtigheden zal Hare Ma jesteit het schip bezichtigen. Dan zul len allen die van hun daadwerkelijke belangstelling in de marine blijk heb ben willen geven, gelegenheid hebben gehad hun bijdrage beschikbaar te stel len voor het nationaal geschenk, dat namens het Nederlandsche volk aan boord van de kruiser „De Ruyter' wordt geplaatst. Het geschenk moet op 3 October aan-boord zijn! Nu stelle men de daad! Honderden hebben reeds van hun belangstelling noen blijken. Maar het comité „Onze Marine" is er van overtuigd dat nog vele honderden zich zullen willen haas ten, nu de datum van indienststelling bekend is, hun bijdrage beschikbaar te stellen. Men gelieve te zenden aan het Alg. Nedcrl. Comité „Onze Marine" giro No. 42883 Den Helder, en te vermelden: Nationaal geschenk kruiser „Do Ruy ter". Zaterdagavond half acht heeft in de evangelisch christelijke kerk te Weenen een dienst plaats gehad naar aanlei ding van de verloving van Prinses Ju liana. De kerk was stampvol. Bondspre sident Miklas was vertegenwoordigd door dr. Friedinger, legatie-secretaris, het ministerie van buitenlandscho za ken door graaf Orcini Rosenberg. De burgemeester van Weenen werd ontvan gen door don vice-burgemeester Lahr. Namens het Nederlandsche was de kanselier aanwezig, voorts alle geeste lijken van de Evangelische kerk, van het Duitsche gezantschap de legatie secretaris Nostig. Verder prof. dr. Wenckebach, en vele leden van de Hol- landsche kolonie. Na een orgelvoorspel zong mej. Clara Russaerts eenige liederen, waarop een begroetingswoord volgde door ds. Hans Rieger en een feestpreek door den Am- sterdamschen predikant ds. A. G. H. van I-Iogenhuyze. Hierna zong de heer Fred. Heymans het Arioso van Handel, waarna een te legram van hulde aan het hooge bruids paar werd gezonden. Nadat het Wilhel mus gezongen was werd het Onze Va der uitgesproken. Met een zegenbede werd het samenzijn besloten. (N.R.Ct.) DE DJALAK NAAR 1NDIË AMSTERDAM, 22 Sept. Woensd- morgen, 23 September a.s. zal het K.L.M.-vliegtuig Djalak van Amster dam naar Batavia vertrekken. De bemanning van het vliegtuig zal bestaan uit de heeren Th. J. von Wey- rother, eerste bestuurder, A. D. Snits laar (tweede bestuurder), W. Uriot (werktuigkundige) cn A. Poot (radiote legrafist). De zaak tusschen de twee beeldhouwers in contra* enquête voor den rechter*com* 's-GRAVENHAGE, 21 Sept. Voor den rechter-commissaris bij de Haagschc rechtbank mr. van Wageningcn is hedenmiddag de contra-enquêto gehou den in de procedure tusschen twee beeldhouwers, de hoeren G. Marree Amsterdam en D. Bus te 's-Gravenhage, Do heer Marree heeft deze procedun aanhangig gemaakt op grond dat de heer Bus onder zijn naam bij Kleykamp de foto zou hebben geëxposeerd van een door den heer Marree geboetseerde buste. Beiden hebben in 1933 als cenige candidate» deelgenomen aan het beeld houwersexamen, waarbij als laatste werkstuk een buste in klei moest wor den vervaardigd naar een levend mode). Beiden beweren nu, dat zij de buste, waar het om gaat, hebben vervaardigd, Voor den heer Marree trad op mr, Ray makers, en voor den heer Bus mr. Mazel. Prof. Odé uit Bilthoven, thans als eerste getuige-deskundige gehoord en die in de ateliers van beide partijen is geweest, verklaarde van meening te zijn, dat de buste meer trekken van het werk van Bus vertoont dan van Mar ree, welke meening hij o.m. grondt op do plastische structuur cn de spontani teit, welke uit het werk van Bus spreekt. Volgens dezen deskundige zou Marree oen dergelijke buste niet zoo kunnen maken. De beeldhouwer Toon Dupuis uit Den Haag acht de buste het werk van Bus, Kenmerkend achtte hij o. m. de wijze van stapelen van de klei door Bus. Mevrouw Rueb uit Den Haag, even eens als getuige-deskundige gehoord, acht het waarschijnlijker, dat Bus de buste heeft vervaardigd dan Marree. De heer Godefroy uit Hilversum, zei- de, dat het aan de hand van een foto alleen achteraf niet mogeliik is uit te maken of de buste door Bus of Marree geboetseerd is. Door vergelijking met ander werk van beide partijen houdt hij evenwel deze buste voor werk van Bus. Do heer Etienne uit Delft, assistent van prof. Wenckebach, is van meening, dat Bus de buste vervaardigd heeft. Do heer De Hey uit Wassenaar is o. m. lid geweest van de sneciale com missie, welke de klacht van den heer Marree moest onderzoeken. Marree zijn klacht bij de politie indiende, heeft de commissie echter haar taak als ge ëindigd beschouwd, zonder evenwel tot een resultaat te zijn gekomen. Deze ge tuige kan zich intusschen van den gang van zaken weinig meer herinne ren. Tenslotte werd gehoord dr. Teixeira de Mattos, leeraar te 's-Gravenhage, die eveneens deel heeft uitgemaakt van de commissie, welke do klacht moest on derzoeken. Zonder zijn verklaringen, welke hij in 1934 afgelegd heeft, te mogen raad plegen, kan deze getuige zich nagenoeg niets meer positief herinneren. Do ver klaringen, indertijd ook bii de politie afgelegd, handhaafde hii ten volle. De zaak werd hierop uitgesteld tot 16 November a.s. Dan zullen alsnog eenige getuigen gehoord worden. BLIKSEM INGESLAGEN IN EEN BOERDERIJ TE RAAN HELLENDOORN, 22 Sept. Tijdens een hevig onweer, dat gistermiddag bo ven Hellendoorn en omgeving woedde is de bliksem ingeslagen in een boer derij van den heer Meyer te Raan. In een oogwenk stond het geheole gebouw in lichter laaie, zoodat van den Inboedel weinig gered kon worden. Ook kwam een vijftal varkens in de lammen om. Toen de motorbrandspuit arriveerde was de boerderij nagenoeg geheel uitgebrand. Bovendien kon de brandweer wegens gebrek aan water weinig uitrichten, Slechts een land- bouwschuur kon gespaard blijven. De schade wordt door verzekering gedokt VOOR DE KOFFIETAFEL Bloemkoolsla. Bereiding: Kook een kleine bloem kool gaar in water met wat zout. Laat het niet te gaar worden cn snijd het i kleine stronkjes. Laat ze koud worden en vermeng zo met 3 in schijven gosne den geschilde tomaten. Doe er wat mayonnaise overheen en garneer den schotel met versche sla blaadjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderrollade (2 dagen). Spcrcieboonen. Aardappelen. Bitterkoekjespudding. Breng L. melk aan den kook met 4 eetlepels suiker en los er 6 blaadjes (geweekte) gelatine in op. Laat de mas sa onder af en toe roeren stijf worden doe de helft in een omgespoelden pud dingvorm, leg hierop een laag in rum geweckto bitterkoekjes cn daarop de rest van den pudding. Dien zoo koud mogelijk op. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 Zeer belangrijk is bij ons deze week do Alle blikken worden opengomaakt dus kunt U zich van de kwaliteit overtui gen. Wij nodigen U boloofd tot een bezoek alt. De algemeene vergadering te Middelburg Te Middelburg is in do Sociëteit St. Joris, waar de afdeeling Middelburg als gastvrouw optrad, dc 61ste vergade ring van de vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding, onder leiding van dr. P. H. v. Roojen gehouden. In zijn openingsrede deelde de voor zitter een en ander mee over het 5de internationale lijkverbrandingscongres te Praag, dat hij namen? de regeering bij heeft gewoond. Van Europa ontbra ken alleen België en Italic. Van onze wetgeving begreep men ten congressc niets. Er werd besloten, alle regeerin gen te verzoeken, crematie en begrafc nis op een lijn te stellen. Aan het con gres was een tentoonstelling van foto's en statistieken verbonden. Zeer veel in druk maakte het Praagsche Cremato rium, dc eenige inrichting, welke op het oogenblik geld verdient. Het volgende jaar zal op een congres in Engeland de internationale crematic-vereeniging wor den opgericht. Mr. J. van Deynsc begroette daarop namens de afd. Middelburg de verga dering, de jongslo die er bestaat. Er waren 28 afdoelingen vertegenwoordigd. Daarna kwarn aan do orde de ver kiezing voor het hoofdbestuur. Perio diek traden af dr. P. H. van Roojen, al gemeen voorzitter, en dr. L. A. Rade maker, lid; de algemeene secretaris, dc heer D. Neurdenburg, heeft ontslag uit zijn functie genomen. Herkozen werden dr. P. H. van Roojen en dr. L. A. Rademaker en ge kozen de heer J. Moret sr., penning meester van de afdeeling 's-Graven hage. Veel discussie lokte het hoofdbe stuursvoorstel uit, dat uitvoering gaf aan een besluiten der algemeene verga dering om onmogelijk te maken, dat een bestuurslid in afdeeling of vereeni ging een leidende positie in eenige or ganisatie voor lijkbezorging bekleedt. Na amendecring is het tenslotte aange nomen. ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD SCHIEDAM, 22 Sept. De 19-jarige C. v. d. Zee uit Dordrecht sprong gister avond in de nabijheid van de werf Wil. ton op den Vlaardingenschen dijk te Schiedam van een vrachtauto en kwam daarbij onder den wagen terecht. Do jongon kreeg twee wielen over het lichaam en werd op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis ver- oerd. Grand ThëAtr& Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de film „Slotaccoord." Voorstellingen: Zondag vanni 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zatordag matinée, 2% uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de fims „De kleinste rebel" en „Hallo, hier Amerika." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zatordag 230, 6 en 8.30 uur narn. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitla. Vanaf Zon dag 20 Sept. vertooning van de films „Diamond Jim" en „Huwe- lijkszwendel." Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Flöhito. WestslngeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- genteseelaan. lederen dag van 68 uur. Openbaro leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibllotheok, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, NleuwBtraat 24. 21 23 September. Amicitia. Ex positie van linnen etc. van de firma van Dissel uit Eindhoven. 23 Sept. Districtsdag van de K. v. K. in Huis ten Halve. 24 September. Foyer Amicitla. Vergadering van de afd. Amersfoort van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. 24 Sept. Amicitia. Gezelschap Jan Nooij met „Do Voddenraper van Parijs." 8J£ uur. 24 Sept. Grand thédtre. Gezelschap Jan Musch in „Het Wederzijds Huwe lijksbedrog." 24 26 Sept. „De Valk." Bazar der gemengde zangvereeniging Men delssohn. 25 en 26 Sept. Hotel „Nationaal." Esperanto-tentoonstelling van de vereeniging L.E.E.N. 27 September. Soc. Concordia Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieko omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 25 Sept.: Soc. Amicitia. Filmver- tooning met causerie door kol. J. Alma voor dc Amersfoortscho Ca- roussel Vereeniging. 8 uur nam. 28 Sept. Toonzaal Sierkunst. Lezing over astrologie door den heer Th. J. J. Ram. 8.15 n.m. 30 Sept. Amicitia. Het Vrije Too- neel onder leiding van Chris de la Mar. 8 uur. 30 Sept. Ebcn Haëzer. Filmavond ten bate van Sanatorium Zonneglo ren, Soest. C^D^U "De Versadering 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemblc. GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 45) „Een week maar Wat vliegt de tijd toch om!" Maar voor Carson scheen het eeuwig te duren, niet, omdat hij niet onuit sprekelijk gelukkig was, maar omdat- hij voelde, dat zij niet werkelijk en hee lemaal de zijne was, voordat de band tusschen hen door een huwelijk gewet, tipd werd. De tusschen liggende tijd werd echter gevuld met vreemde, nieu we voorvallen. Carson vond zichzelf be zig met het critisch keuren van meu bilair De winkels, welke hem tot hedm toe niet van het minste belang hadden toegeschenen, trokken hem thans a's een magneet aan. „Lieve hemelik voel mij^al als een vader van een groot gezin!mop perde hij tegen zichzelf Maar hoe vurig hij ook naar d«»n grooten dag verlangde, toch voelde hij zich hoe langer hoe zenuwachtiger worden, naarmate die dag naderbij kwam Tresa, die eigenlijk de zenuw achtigste had moeten zijn, scheen go- woon en ongedwongen, alsof het niet haar bruiloft betrof. „En ik heb altijd gedacht, dat jij zoo moedig was," zeide zij met een glim lach „Je staat letterlijk te beven al3 een juffershondje." „Daar heb je gelijk aan. Dit soort van bezigheid vergt meer moed van iemand dan iets anders ter wereld. Ik vraag mij maar steeds af, waaraan ik dit al lemaal verdiend heb en dan komen die aanstormen, welke mij schijnen te over weldigen." „Ben ik dan zoo'n verantwoordelijk heid?" „Dat bij je inderdaad, maar een god delijke, waarvan ik niet voor al het goud van Indië zou willen worden ontheven." „Jij schat! Oh, Ned, ik zal zoo geluk kig zijn!" Zij meende dit met heel haar hart. Nu hij gekomen was, voelde zij geen spoor van nervositeit meer. Uit zijn fo- genwoordigheid had zij nieuwe kracht geput, welke zij zich voornam nooit meer van zich weg te laten gaan. H*t kwam haar voor, dat zij tezamen een groote spons genomen hadden en daar mede de leelijke vlek weggewischt had den. welke hen bijna voor altijd van elkaar had doen scheiden. Maar in den namiddag gebeurde er iets, dat zoo onverwachts kwam, dat Tresa voor een oogenblik dacht aan een zeer ongepaste grap. Er kwam een bric! voor baar in de bungalow. Zij bekeek het adres nauwelijks, maar opende de enveloppe dadelijk en zag een paar ge krabbelde zinnetjes. Met een steek in haar hart las zij: „Lieve Tresa,ik zal vanavond om tien uur aankomen Ik moet geld hebben. Om Godswil help m>j - P. D." Het was zonder twijfel Dixon's hand schrift. Diep geschokt keek zij naar het poststempel en zag, dat het Sin gapore was. Hij was dus in de stad zichzelf waarschijnlijk verbergend bang voor het daglicht! Maar, wat was dat dan voor een lichaam geweest, dat Murcheson in de rimboe gevonden haJ? In ieder geval niet dat van Dixon. want de brief was wel het beste bewijs, dat hij nog in leven was. Na een paar minuten van folterende aarzeling, vond zij haar moed terug en ging naar Je telefoon om Carson op te bellen. „Kom dadelijk bij mij," smeekte zij hem. „Er is iets vreeselijks gebeurd ZEVEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK In het nauw gedreven Carson arriveerde In de woning van Tresa in minder dan een half uur, na dat hij de boodschap had ontvangen Met één oogopslag zag hij. dat zij een grooten schok te doorstaan gekregen had en dat zij nu trachtte zich te be beerschen. „Wat is er?" vroeg hij „De klank van je stem verschrikte mij en je belde af voordat ik ook maar iets kon vragen „Ik zou toch niets door de telefoon hebben kunnen zeggen. Vlak voordat ik je opbelde, heb ikdit ontvan gen." Zij overhandigde hem den brief, wel ke hij met samengetrokken wenkbrau wen las. Zijn verbazing over den in houd was niet minder dan de hare ge weest was „Dit is vanje broeder?" „Ja. Het is zijn schrift en de inifia len zijn van hem. Er is geen twijfel mogelijk. We hebben onze conclusies te haastig getrokken. Hij leeften komt hierheen." „Komt hierheenen om geld! Maar ik begrijp er niets van. Indien hij aan het vuur ontsnapt is, waarom komt hij dan hier? Daarenboven heeft hij genoeg geld en de middelen om nog meer te krijgen." „Ik last net zoozeer in het duister als jij. Maar wat moet er eigenlijk gedaan worden?" „Wat denk jij ervan?" „Ik weet het niet Het is erg moeilijk mijn houding to bepalen. Ik wil doen wat recht is. Zeg mij Ned, wat is recht?" Carson beet zich op de lippen. Zijn eigen gevoel van recht zeide hem, dat Dixon de straf zou moeten ondergaan welke op zijn verschrikkelijk misdrijf stond, maar Tresa was er ook nog. Aan haar kant sprak de stem van het bloed en wel zeer luide. Hij bevond zich in een moeilijke positie en hij moest klo zen tusschen de loyaliteit aan do wet ten van het land cn de loyaliteit aan den broeder van zijn toekomstige vrouw „Ik kan je geen raad geven, Tresa" zeide hij. „Dat is één van die moeilijke omstandigheden, waarin iemand zelf moet beslissen, maar welke beslissing je ook moge nemen, ik zal je bijstaan." „Daarvoor dank ik je. Ik weet. dit hij het verdient om aan do politie te worden overgeleverd, maar kan ik dat doenik, die zijn zuster ben? Ik zou mij nu afzijdig kunnen houden en de dingen op hun beloop kunnen laten, maar is het natuurlijk, dat ik zou hel pen om hem te doen gevangen nemen9 „Neendat kun ie niet doen. H^t zou betor zijn hem den toegang te wei gerenhem duidelijk mededeelen dat hij zijn eigen weg moet gaan en zichzelf maar moet zien te redden." „Maar hij heeft geld noodig!" Zij beefde een weinig. Hij zag, dat zij bem aan geld wildo helpen, maar dat zij daarvoor zijn toestemming wenscn- te en daar voelde hij niet veel voor wanneer hij de détails van de misdaad in oogenschouw nam. „Jij vindt, dat ik hem het geld n'ct moet geven?" sprak zij bevend. „Ik vind, dat hij de gevolgen van zijn daad als een man onder oogen be hoort te zien." „Ja, je hebt gelijk." zeide zij na een lange pauze. „Ik zal hem niet meer in huis laten. Wanneer hij komt, dan zal ik hem dat zeggen. Maar jij moet dan bii mij blijven, Ned! „Natuurlijk. Denk je werkelijk, dat dit het beste is? Je doet het toch niet, omdat ik deze manier van handelen prefereer?" „Neen Het doet mij pijn dit te doen, maar ik geloof werkelijk, dat dit het beste is." Hij kuste haar met warmte, terwijl hij den moed bewonderde, welke zij fn deze moeilijke situatie ten toon spreid de Hoeveel moeite hij zich ook gege ven had, hij was er niet in geslaagd om ook maar een greintje medegevoel te vinden voor Dixon. Dat zou niet minder moeilijk geweest zijn, indien Dixon de misdaad begaan had in een opgewonden toestand, maar hier had men te doen met een koclbloedigen moordenaar, die zijn plan maanden van tevoren opgemaakt had met geen an der doel dan geld tc krijgen. Neen, er waren grenzen! Terwijl Tresa zich ging omkleeden. stapte Carson den tuin in en begon, on den tijd te dooden, een beetje te spitten Aan het einde was een dicht begroeid gedeelte, hetwelk Tresa nog niet in orde had kunnen maken. Hef was het eenige leelijke gedeelte en Car son besloot om een begin te makAn aan de opruiming daarvan. Bij bet weghalen van het onkruid, kwam hij op een plek, waar de grond reeds om gewoeld was, maar het onkruid tierde daar zoo welig, dat het êen langen tijd geleden scheen, dat iemand daar een spade in den grond gestoken had. Na ziin mouwen opgestroopt to hebben, begon hij te graven. Hij had nog geen voet diep gegra ven of zijn spade stootta op iets hards. Hij trachtte een eindje door den grond to komen, maar met hetzelfde resultaat. Niet weinig nieuwsgierig verwij der do hij de aarde. Iets bruins werd zicht baar, maar hij kon nog niet vaststel len, wat het was. Hij nam zijn schop weer en groef om het voorwerp heen fti slaagde erin om het los te krijgen. Hij schrok, toen hij realiseerde, van "•on orrf rlo hindernis was Hctron de, bruine w- - v">nrop rijn spade het eerst gestooten was, bleek het hoofd van een baviaan! Hij stond als van den bliksem ge troffen, toen de grimmige beteekenis van zijn ontdekking tot hem door drong. Dc rest van het schepsel was er ookeen half-vergane massa van baar enughhet was walgelijk! Zijn gedachten gingen terug naar den moord. Deze onverwachte ontdekking hracht de ontbrekende schakels in de ketting te voorschijn. Op het oogen blik hingen zijn veronderstellingen nog min of meer in de lucht, doch Tresa kon hem behulpzaam zijn om zijn hy pothese aan de werkelijkheid te toet sen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7