ie het laed van Achtste Districtsdag van de Kamer van Koophandel Ie Moedeed DAT IS G0EDK00PER dan elk ander vervoer LOOPT 20 K.M. OP ÉÉN LITER BENZINE EN KOST SLECHTS F. 995.- Garage Motorhuis Kamp 36—38. Telefoon 457 Officieel begroet in „Huis ten Halve" Verstrooiing in den namiddag 1 B. S C li L l^i'IAN AANBESTEDING 2c BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 STADSNIEUWS SPANJE! Het land waar de boer woont als een mid» deleeuwsche lijfeigene in een uitholling van den bergwand en waar een schatrij» ke grootgrondbezitter zijn Moorsch kasteel bewoont op de toppen van die zelfde bergen. Spanje waar de beschaving bleef stil staan en op een goe» den dag de jazz, de politieke leuze en het machinegeweer binnenvielen en waar nu de burgerkrijg woedt en men elkaar afslacht als wilde dies ren. Van zijn ervaringen in dit land ver telde ons onze stadgenoot M. de Gans, die 12 Juni j.l. met oen Buick 1026 via België, Frankriik en Spanje naar Zuid- Afrika zou trekken, om zich daar, na twee jaar werkeloosheid in Holland een nieuwe toekomst te verschaffen, om drie maanden later naar Holland terug te moeten koeren, zonder werk. Hef reisverhaal ONS eerste doel was Antwerpen, vertelde de heer de Gans. Op het hoofdkantoor der Gene ral Motors, aldaar, verschafte men ons een schrijven, dat ons bij alle Buick- dealers introductie heeft verschaft en ons verzekerde van eerste klas repara tie, indien noodig. Gelukkig hebben wij met de oude brik weinig ongemak ge had. De voornaamste reparatie betrof, als ik mij goed herinner, een paar nieuwe bougie's tc Barcelona. Neen, wanneer het noodlot ons even goed ge zind was geweest als die oude Buick. dan en met een teleurgesteld ge baar haalt hij zijn schouders op, terwijl hij met zijn potlood als in gedachten de kaart volgt, om via Madrid en Mar seille even met een vaag gebaar de Zui delijke punt van Afrika aan te wijzen. Reeds vanaf 't begin van onzen tocht scheen het ongeluk ons te achtervolgen, zoo keert hij terug tot zijn gesprek. In België en in Frankrijk heerschte toen de eene algemeene staking na de an dere, met als gevolg massale demon stra tie's en politieke redevoeringen overal waar wij verschenen. Hierdoor .was de animo om foto's van voorbij- gekkende glohe-trottens te koopen zoo f oed als nihil. Frankrijk trokken wij binnen, vlak nadat de verkiezingen voor de linkerzijde zooveel winst hadden gebracht. Hierdoor was het aan de grens een voortdurend feestvieren van de douane's, die aan iederen reiziger een „pourboire" vroegen en .voor dit schoone doel zelfs collecte's op touw zetten. Maar verkoopen Zoo stevenden wij tusschen alle mi sère door naar Spanje, in de hoop daar met onze neus in de boter te vallen. Inplaatö daarvan vielen wij in d« revolutie. In Spanje DEN 30sten Juni passeerden wij de Spaansch-Fransche grens tus schen Bourg-Madame en Puig- cerda om van daar uit langs de kust, via Barcelona, Tarragona en Valencia naar Madrid te trekken, 6teeds maar hopend op de schare kooplustigen, bij wie wij onze waren aan den man kon den brengen. De bevolking, die wij op onze reis door Spanje aantroffen, bleek ech ter verre van koopkrachtig. De krot ten, die wij gezien hebben, grens den aan het ongeloofelijke. Hon derden malen ontmoetten wij men- 6chen, die in holen in de bergen ge huisvest waren. Na dit alles, nu wij met eigen oogen gezien hebben hoe diep de ellende daar is ingevreten, begrijpen wij de psychologische ge schiktheid van den Spanjaard, ge reed tot iedere verandering, welke offers zij ook moge eischen. Onze route, die tot Valencia werke lijk uitstekend was. zou van daar af plotseling op zeer onaangename wijze veranderen. Het was niet meer of min der dan een ontgoocheling! Grauwe en slecht onderhouden wegen, die op som mige plaatsen bijna onbegaanbaar waren. De wijze, waarop men hier voor zorgsmaatregelen bij wegrestauraties treft of liever niet treft werpt een schril licht op de wijze, waarop de Spaansche regeering nalaat voor de al gemeene veiligheid zorg te dragen. Het gebeurde meerdere malen, dat wij na een zeer scherpe bocht plotseling voor een stapel steenen moesten remmen, dio er van getuigden, dat men het weg djk aan het herstellen was. Waarschu wingen verschafte men verder niet! Wij mogen van geluk spreken, dat we levend uit Madrid zijn teruggekeerd, dat wij echter Madrid heelhuids bereikt hebben is evenmin zonder de hulp van Vrouwe Fortuna tot stand gekomen. Den 16en Juni reden wij onze Buick door de straten van Madrid. „En?" vraag ik oogenblikkclijk. „Ariba" ER heerschte daar een geladen at mosfeer. Voortdurend patrouilleer ten. Het duurde dan ook niet lang of wij maakten kennis met de gewapende macht. Zoodra we in Madrid waren aange komen begaven we ons op weg naar het postkantoor om daar onze brieven we hadden sinds onze reis niets meer uit Holland vernomen in ont vangst te nemen. Op onzen weg daar heen werden we reeds verschillende malen aangehouden en gefouilleerd „Ariba" (handen omhoog) was dan ook het eerste Spaansche woord, dat we leerden kennen' Tot ons genoegen ontvingen we op het postkantoor een heele stapel brie ven. Al onze correspondentie scheen daar samengevloeid. Terwijl wij vóór het postkantoor het nieuws uit het vaderland stonden te verslinden hoor den we ons op eens toeroepen: „Hallo, Hollanders!" De landgenoot, die zoo plotseling uit de lucht kwam vallen, bleek een verslaggever van het A.N.P te zijn, die uit het nummerbord van onze auto zijn conclusie's had getrok ken. De kennismaking was onzerzijds een groot genoegen. Niet alleen verkre gen wij door zijn bemoeiingen toestem ming om foto's te verkoopen, maar bo vendien verschafte hij ons een kampeer gelegenheid, even buiten Madrid, in de Dehessa de Lavilla, een strook grond, waar we eenigen tijd betrekkelijk veilig onder dak zijn geweest. Wel hadden we voortdurend last van het gedonder der kanonnen. Vanaf Za terdag, toen de schermutselingen be gonnen, knetterde het machinegeweer, daverden de granaten en ratelde da echo onophoudelijk door de rotsen van de Sierra Guadaramma. Deze gevech ten betroffen voornamelijk de vesting Quatrevente, die toen nog in handen der opstandelingen was en waar wij 60 k.m. vandaan zaten. Steeds bereik ten ons berichten uit Madrid van het verbranden van kerken en het moorden en fusileeren van tegenstanders. Niet zelden troffen wij in de bergen dan ook lijken aan van dergelijke slacht offers. Het was een luguber gezicht. In den aanvang meenden wij on ze veiligheid genoeg in acht te ne men. door ons zoo weinig mogelijk van het terrein te verwijderen, doch op den duur kwamen de gevechten steeds dichter in de buurt en niet in 't minst door de zeer slech te schotvaardigheid der regecrings- troepen werden wij genoodzaakt andere stappen te doen. Gelukkig ontfermde het Hollandsche consulaat zich over ons en den 23sten Juni begaven wij ons per consulaats auto naar Madrid. Hierbij konden wij constateeron, dat door de regeering een zeer groote voorkomendheid jegens vreemde mogendheden werd in acht ge nomen. Nimmer ondervonden wij eeni gen overlast. De bescherming van een brigade-auto, de driekleur, die op de auto was aangebracht en de rood-wit- blauwe banden, die wij om den arm droegen, voldeden volkomen. Kerken worden veroverd TIJDENS onzen rit door de stad merkten wij verschillende kerken op. die door de soldaten al6 hos pitaal waren ingericht. Ook hebben wij persoonlijk gezien hoe er zware veld slagen teeen de kerken werden onder nomen. Deze werden fanatiek verde digd en dreigend etaken uit de gebraud- srhilderde ramen, waar heilige voor stellingen op waren aangebracht, de Wauw glanzende loopen der geweren. Meestal werden daar ook machinege weren gebruikt. Na de verovering van een kerkge bouw werd dit in allerijl in staat van verdediging gebracht en zette men wachtposten uit. Een kenmerkend staaltje van de Spaansche mentaliteit maakten wij mee in de Dehessa de Lavilla. Een regeeringssoldaat, die zijn post had verlaten om een meisje te bezoe ken. werd den anderen dag zonder vorm van protest gefusileerd. Dit is daarom zoo typeerend omdat het aantoont, hoe weinig de Spanjaard van vandaag geeft om een men- schenlevcn. Dit verklaart de doods verachting, welke aan beide zijden wordt betoond en deze mentaliteit maakt het tevens niet waarschijn lijk. dat deze burgerkrijg spoedig zal zijn uitgewoed. Het consulaat bracht ons onder in een zgn. „Hol» landsch huis". Dit was een villa van een markies, in over» leg met hem door het Hol» landsch Consulaat als tijde» lijk asyl ingericht. Deze inrichtingen werden door de regeering in alle op» zichten ontzien en weldra re» zen ze dan ook als padde» stoelen uit den grond op, niet in 't minst natuurlijk, omdat de eigenaar, meestal een adelijk persoon of een grootkapitalist, hierdoor au» tomatisch ook in veiligheid gesteld werd. Zoo telde En» geland niet minder dan zeven van zulke huizen. Op den langen duur kon dit dan ook zoo niet door gaan en besloot do re geering deze huizen niet langer als huilenlandsch grondbezit te beschou wen en langzamerhand werd het ons ook daar te heet onder de voeten. ..Hoe was het met de voedselvoor ziening gesteld?" onderbrak ik hier even zijn relaas Hierover hebben we nooit iets te klagen gehad. We hadden een „in koop-commissie" gevormd, die er van tijd tot tijd op uit trok om in de stad inkoopen te doen. Er waren er, die prijs stelden op de naam „ijzeren brigade", maar dit was wel wat boud gesproken. Buitenlan ders werden beschermd in „I a d r i d „Hoe slond het met de prijzen?" Ook hiervoor werden strenge maat regelen getroffen. Niemand ging zich dan ook te buiten aan een buitenspori ge prijzenpolitiek. Wij verlaten Madrid MAAR met dit al, het werd ons nochtans te heet, onder de voeten. De nationale huizen waren niet meer 6afc, schermutselingen kwamen steeds meer in de buurt en het luchtbombardement naderde. Zoo vertrokken wij den 25 Augustus uit Madrid en arriveerden na een trein reis van 's avonds 10.30 uur tot 's mor gens S.30 uur in Alicante aan de Spaan sche kust. De trein was overvol ge weest met buitenlanders en had onder de speciale bescherming van zwaar be wapende regeeringstroepen gestaan, die ieder oogenblik met hun mitrailleur- vuur tot de verdediging gereed waren. Te Alicante stapten we over op een Engelsche oorlogskruiser, die ons via Valencia en Barcelona, waar steeds nieuwe vluchtelingen werden inge scheept, naar Marseille brachten. De behandeling op deze schepen was „gentlemanlike". Zelfs deden de matro zen de kinderwasch, mengt de echtge- noote van den heer De Gans zich in het gesprek. Ook tijdens onzen tocht op deze booten vergezelde ons het voortdurend ge dreun der kanonnen en ook getuigde het groot aantal oorlogsbodems, dat wij op onzen vierdaagschen tocht ontmoet ten, van den gespannen toestand: Wei- geteld waren het er zestig! Te Marseille kwamen alle consuls aan boord en kregen wij onze passen terug, die tijdens den geheelen tocht in bewaring waren gehouden. Eenmaal goed en wel in Marseille aangekomen drong het echter pas recht tot ons door, dat wij letterlijk alles met ons avontuur in Spanje hadden ver speeld. De auto, welke ons belangrijk ste bezit en tevens onze broodwinning uitmaakte, hadden wij moeten achter laten. Een verzoek van ons aan de Nederland6che regeering om doorge stuurd tc worden naar Zuid-Afrika werd afgewezen, hoeveel moeite wij ons daar ook voor getroostten. Het zag er voor de toekomst somher uit jHadt u nog bepaalde plannen voor de toekomst?" Nog steeds Zuid-Afrika! Dit is het eenige land, waar in het bouwvak mo menteel nog vooruitzichten zijn. Alleen zitten wij voor het probleem om weer de besehikkine over een auto te krijgen Wanneer wij nóg eens een oude Buick op den kop konden tikken Aan den toon, waarop het gezegd wordt en aan de blik van zijn oogen zie ik. dat deze man als de kans daar is wéér den moed en de ondernemings zin zal toonen om den moeilijken tocht te aanvaarden En in gedachten gun ik hem die kans! Een echte Fiat 2. Zitter Coupé met Hydraulische remmen - VEILIG HEIDS-GLAS ONAFHANKELIJKE veering enz. DODGE en FIAT Automobielen BURGERLIJKE STAND 22 September 1936 Geboren: Cornelis, zoon van Chris- tiaan Albertus Kollen en Wilhelmina Vetkamp: Albert, zoon van Christiaan Albertus Kollen en Wilhelmina Vet kamp. Overleden: Lodewijk George Blesse- naar, 66 jaar. echtgenoot van Maria Johanna Verdier; Alijda Willemina van Doorn, 46 jaar, echtgenoote van Hel mus Hoksbergen. „VADERDAG" Naar wij vernemen heeft de F.A.M. den overvalwagens door de straten besloten tot deelname aan den „Vader- van tijd tot tijd knalden er geweerscho- dag" op Zaterdag 3 October a.s. VEREENIGING VAN STAATS BURGERESSEN 12 October a.s. zal voor de Nederland- sche Vereeniging van Staatsburgeressen en Gelijk Staatsburgerschap mr. G. F. J. de Jongh uit Amsterdam, gewezen kinderrechter, in „Princess Room" een lezing houden over de „Invloed van het milieu op het kind". POLITIENIEUWS Een dame reed gisteren onder den dalenden afsluitboom van den spoor wegovergang Leusderweg, waardoor zij een bloedende hoofdwonde kreeg. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon zij per taxi huiswaarts keeren. Redevoeringen van de heeren Joh. H. van Lonkhuijzen en mr. J. J. R. Schmal Hedenmorgen werd in hotel „Huis ten Halve" te Soester- berg de achtste Districtsdag der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei geopend, waarvoor uit wijden kring belang stelling bestond. Om tien uur had in het bovengenoemde hotel de of- ficiecle ontvangst door het gemeen tebestuur van Soest plaats, waarna den gasten de koffie door dit ge meentebestuur werd aangeboden. Begroeiing door Bur gemeester Deketh Dé Burgemeester der Gemeente Soest, Mr. G. Deketh heette de Kamer wel kom in de plaats, waar men thans den achtsten Districtsdag hield. Wij verheugen ons in de keuze van deze mooie Gemeente, waarmede men vandaag kan kennis maken of de ken nismaking hernieuwen. Maar het meest verheugt ons, zegt deze woordvoerder, dat men hier samen is om de banden voor den handel door middel van voor lichting te versterken, te meer, waar deze handel, thans ontwricht is en alle middelen moeten worden aangegrepen om daarin verbetering te brengen. In korte trekken wordt dan een his torisch overzicht van het ontstaan der Kamers van Koophandel gegeven. De Burgemeester spreekt namens het Bestuur zijner Gemeente zijn erkente lijkheid uit over de arbeidswijze der Kamers van Koophandel en wijst op do goede, nuttige samenwerking tusschen haar en de Gemeente. Hij besluit met het uiten van den wensch, dat het doorbrengen van dezen dag in Soest bij de aanwezigen de meest aangename herinneringen zal achterla ten. Na een welkomstwoord van den voor zitter der Kamer, den heer Joh. H. van Lonkhuijzen, directeur der Soplafabrieken, hield deze spreker een rede over „District en Kamer", waar aan wij het volgende ontlecnen: Rede van den heer Van Lonkhuijzen De Kamer en het district rijn op el- kaar aangewezen. Zal de Kamer voor ons van belang zijn, dan is onderling vertrouwen en eendrachtige samenwer king eerstet voorwaarde. De oprichting van de Kamer van Koophandel dateert reeds vanaf het be gin der vorige eeuw. Toen na de Fransche revolutie in 1810 het Koninkrijk Holland bij het Fransche Keizerrijk werd ingelijfd, met de bepaling, dat de Fransche admini stratie zou worden ingevoerd, werd bij de wet bepaald, dat ook hier, evenals in Frankrijk, Kamers van Koophandel zouden zijn. Bij het herstel van de on afhankelijkheid van Nederland moest bij Kon. Besluit van 8 Oct. 1815 de Fransche regeling plaats maken voor de Nedcrlandsche. De taak der Kamers was zuiver adviseerend. De leden wer den benoemd door den Koning en haar inkomen bestond uit opcenten op de patentbelasting. In 1851 kwam een geheel nieuw Re glement voor de Kamers van Koophan del. De verkiezing der leden zou niet alleen u i t de Handel en Nijverheid geschieden, maar ook door haar. De Kamers van Koophandel zouden echter alleen daar worden gevestigd, waar de Gemeentenbesturen dit noodig achtten onder goedkeuring van den ko ning. Met de afschaffing van de patent belasting in 1890 verviel de grondslag voor de kiesbevoegdheid voor de Ka mers. Op 4 Mei 1896 kwam er een nieuw al gemeen reglement voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken, dat tot 1922 in stand bleef. De Kamers hadden een zuiver plaat selijk karakter, slechts als een gemeen teraad er toe besloot, kon een Kamer worden ingesteld. In 1919 waren in ons land 97 Kamers van Koophandel voor 116 gemeenten, zoodat van 1122 gemeen ten in slechts 116 gemeenten Handel en Nijverh. in eenige Kamer van Koop handel vertegenwoordigd waren. Geen wonder, dat de invloed van zulke Ka mers van Koophandel ten opzichte van het bedrijfsleven al zeer gering was. Zij werden dan ook wel genoemd „de Slaapkamers van Koophandel". Aan deze ongeordende toestand werd een einde gemaakt bij K. B. van 17 Augus tus 1920, houdende vaststelling van het aantal, de gebieden en de zetels der Kamers van Koophandel. Er werden nu 36 Kamers van Koop handel met eigen district voor het ge- heele land ingesteld, waaronder ook de Kamers van Koophandel en Fabrieken van de Geldersche Vallei met als hoofdzetel Amersfoort. Het aantal leden werd bepaald op li, n.l. 7 grootbedrijf en 7 kleinbedrijf. La ter bij K.B. van 8 October 1925 werd dit aantal gebracht op 18 leden, 9 groot bedrijf en 9 kleinbedrijf. Reeds bij den aanvang werd haar taak uitgebreid, doordat haar bij de wet. werd opgedragen het beheer van het Handelsregister. Het Handelsregister is de registratie van het zakenleven, zooals de Burger lijke Stand dat is in het volksleven. De bedoeling van het district-stelsel is wel geweest het verkrijgen van eco nomische eenheden. Practisch is dit niet kunnen worden doorgevoerd. Zoo heet ons district „Geldersche Vallei", maar er behoort ook bij de Veluwe- en de hoogterand Driebergen, Doorn, Ame- rongen en Leersum. Evenwel heeft het bestuur der Kamer er steeds naar ge streefd het eenheidsgevoel van het Ka merdistrict te versterken. Wij hebben niet maar een afwachtende houding aangenomen, of ons alleen bepaald tqt administratief werk. Integendeel, bij alle gebeurlijkheden in het district, zoo als jubilea, winkelweken, beurzen, enz. hebben we gaarne onze belangstelling getoond en medegewerkt, terwijl voorts geregeld door conferentie en correspon dentie contact wordt gehouden met or ganisaties en gemeentebesturen. Behalve dat wij zelfs het contact met het bedrijfsleven zoeken te bevorderen, wordt ook door de Regeeringsmaatrege len de Kamer steeds meer in het be drijfsleven ingeschakeld. Do Regeering heeft in de laatste ja ren aan de Kamers van Koophandel opgedragen: het verschaffen van certi ficaten van oorsprong en haar inge schakeld bij de wet op de contingen- tecring, de uitverkoop en opruimings- wet, het afbetalingsbedrijf, de vasti- gingswet cn het Borgstellingfonds, zoo dat steeds noodzakelijker wordt een goede en zaakkundige samenwerking tusschen district cn Kamer. Ik heb U zeer beknopt aldus de heer van Lonkhuijzen een overzicht gegeven over de totstandkoming en werking der Kamer van Koophandel, om U te doen zien, hoe dit instituut, dat eerst van bovenaf ons was opgelegd als adviescollege, in den loop der jaren is geworden Uwe vertegenwoordiging, ook bij overheidsorganen. Aan U ligt het nu, zegt spreker, of Uwe belangen in de handen der Kamer veilig zullen zijn. Immers, indien gij in de Kamer van Koophandel alléén ziet een apparaat, dat overheidsbesluiten uitvoert, die U slechts geld kosten, dan zal de Kamer nooit Uw belangen kunnen behartigen. Eerst dan, wanneer gij met Uw be zwaren en wenschcn tot haar komt, is zij in staat U van dienst te zijn. Gij hebt zelf de mannen gekozen, die gij Uw vertrouwen wilt schenken, doe het dan ook, opdat zij in de vergade ring der Kamer Uw belangen kunnen naar voren brengen. En als ik dat vraag aan U, zaken- menschen, dan doe ik dit niet minder aan de verschillende colleges. Gemeente besturen cn organisatie van Grootbe drijf en Middenstand, helpt ook gij me de door samenwerking ons bedrijfsleven aan te passen aan de nieuwe eischen, die de veranderde maatschappelijke structuur van haar verlangt, opdat in ons land weer kome, welvaart en voor spoed. Dames en Heeren! Met den wensch, dat zij vruchtdra gend moge zijn ten opzichte van de za kelijke belangen en overstraald worde door de zonneglans van een prettige en aangename stemming, open ik deze ver gadering op den achten districtsdag van de Kamer van Koophandel en Fabrieke" voor de Geldersche Valei, aldus besluit de heer van Lonkhuijzen zijn rede. Aan het einde van zijn betoog heeft de heer lonkhuijzen de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard her dacht; er werd besloten tot het verzen den van een felicitatietclegram aan het Prinsenpaar, waarna door de aanwezi gen het Wilhelmus werd gezongen. Mr. Schmal spreekt over: „Regeering en Mids denstand Vervolgens werd een rede gehou den door mr. J. J. R. Schmal, re ferendaris bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's-Gravenhage, wiens rede geti teld was„Regeering en Midden stand." Een ruwe becijfering aan de hand der „Bedrijfstelling 1930" leidt tot de slot som, aldus vangt spreker zijn betoog aan, dat in het middenstandsbedrijf in zijn verschillende geledingen een kleine 700.000 personen werkzaam zijn; hier onder bevinden zich zoowel mannen als vrouwen van verschillende leeftijden. Dit cijfer wettigt de veronderstelling, dat in totaal dubbel zooveel, derhalve circa 1.400.000 personen van het mid denstandsbedrijf leven. Het is een uit gebreide bevolkingsgroep met eigen zor gen en eigen desiderata. Spreker stelt zich voor na te gaan, welke van deze desiderata in den laat- sten tijd zijn verwezenlijkt en kiest daartoe als uitgangspunt de verschillen de wenschen in October 1933 door den Middenstandsraad aan Minister Ver schuur kenbaar gemaakt. Wanneer men deze wenschen thans overziet, blijken zij inmiddels voor een belangrijk deel in vervulling te zijn ge gaan. De wettelijke regeling inzake het af betalingstelsel, waarom destijds ge vraagd werd, is inmiddels tot standge- komen cn zal vermoedelijk binnenkort in werking treden. De wijziging der Winkelsluitingswet, destijds eveneens een actueel desidera tum, is reeds zoolang geleden tot stand gekomen, dat daarbij thans niet uitvoe rig behoeft te worden stilgestaan. Hetzelfde geldt van den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle- prijs, een euvel, waaraan eveneens een einde kwam. Met betrekking tot de wettelijke re geling van den verkoop met behulp van automaten werd, zooals bekend, reeds eerder het ontwerp cener wette lijke regeling bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt. Het daartoe uitge brachte Voorloopig Verslag gaf aan den tegenwoordigen Minister van Handel Nijverheid èn Scheepvaart aanleiding inzake deze materie nogmaals de ad viezen van den Nijverheidsraad en den Middenstandsraad in te winnen. Een ander onderwerp, dat inzonder heid den handeldrijvenden middenstand ter harte gaat, is een voorziening inza ke het incasseeren van kleine vorderin gen. Het ontwerp, houdende maatrege len tot vergemakkelijking van inning van onbetwiste geldvorderingen, dat hij de Tweede Kamer aanhangig is, is me de bedoeld om de moeilijkheden, welke inzonderheid de middenstand op dit ge bied ondervindt, te verhelpen. Van verdere strekking is het denk beeld inzake het stellen van vestigings- VOOR REPARATIES AAN UW STOFZUIGER VERWARMINGS APPARATEN v. PERSEIJNSTRAAT 19. Tel. 423 eischen voor middenstandsbedrijven, dat sinds 19C4 in het middelpunt der belangstelling staat. In de Tweede Kamer is het desbetref fende ontwerp bereids in de Afdeelin- gen behandeld. Ook de credietsteun voor midden standsbedrijven, die door de crisis in liquiditcitsmocilijkheden geraakte, is in vollen gang. Voor kleine middenstan ders zijn daarenboven in den jongstcn tijd in verschillende dcelcn des lands borgstellingfondsen opgericht, die van Rijkswege financieel gerugsteund wor den. Dc bedoeling is op cicze wijze klei ne middenstanders, wier bedrijf vol doende levensvatbaarheid heeft, op de been te helpen houden. Waar de bestaande op socialen grondslag werkende hulpbanken deze personen veelal niet zonder meer kun nen helpen, treden de borgstellings fondsen op en stellen zich voor hen borg. Dc heer Schmal noemt voorts de Wet van 13 September 1935, houdende rege ling betreffende het uit verkoopen en opruimen in het winkelbedrijf, welke sedert 15 October 1935 in werking is en waarvan de gunstige werking allerwe gen te bespeuren is. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de belangen van den middenstand geenszins uit het oog worden verloren; zulks blijkt tenslotte ook uit het ont werp ecner regeling betreffende het vestigen van ondernemingen door vreemdelingen, waarover de Tweede Kamer haar Voorloopig Verslag heeft uitgebracht. Na de lunch die in hotel „De Bosch vijver" te Soest werd gebruikt werd een gemeenschappelijke rondrit gemaakt door het mooie herfstlandschap, om daarna weer samen te zijn in Hotel „Huis ten Halve", waar de Veluwsche zanger Jan van Riemsdijk met zijn lied jes de aanwezigen aangenaam bezig hield. Door het bestuur der bouwvcrecniging „Goed Wonen" werd aanbesteed (archi teel G. Adriaans) het schilderen, glazen en behangen van 45 woningen. De uit slag was als volgt: J. v. d. Kraan, Rotterdam 2555, Gebr. Aalderink, Goor 36S6; Gebr. Pruis cn v. d. Steeg, Deventer 3918; fa. A. Fürster, Zeist 3957; E. Con- rade, Bolsward 4117; A. W. Timmer mans, Amersfoort A 4347; A. L. de Bok, Leerdam 4352; A. Buijs, Apeldoorn 4492; L. Nijman <fc Znn., Alkmaar 4649; J. van Dijk, de Bilt 4670; Bu- nink Doornkamp, Groningen 4720; K. Bijl, Sandpoort 4780; Vecnstra Tinholt, Leeuwarden 4832; E. Moerke, Arnhem 4865; H. Veltman, Bolsward 4896; G. A. Baak, Apeldoorn 4990; A. Breed, Heer Ilugowaard 5105; C. v. d. Locdcn, Zeist 5287; G. J. van Lent, Hoevelaken 5295; F. A. Voogd- geerd, Enschede 5380; J. Beenma, Zeist 5606; L. Hoogland, Bilthoven 5610; Schildersbedr. „Amsterdam" 5640; J. te Vonderen, Roermond ƒ5740; A. J. Mens, Zeist 5900; H. Vrijda, Utrecht 6340; H. Tiggelaar, Borne 6690; J. Veenvliet. Nieuwer-Amstel 6747; J. C. v. Eist, Bussum 6825; J. Pover, Weesp 7650; J. Zwart. Amersfoort 9942. MICAWEEK Voor de komende MICA-week be draagt het aantal plaatselijke deelne mers reeds meer dan zestig. Naast den komischen étalage wedstrijd, waarbij het publiek als jury zal optreden, zal bo vendien een lintmeet-wedstrijd plaats vinden, waarbij door het publiek de totale lengte geraden moet worden van in diverse étalages opgehangen stuk ken lint. Ook hiervoor zijn prijzen be schikbaar gesteld. Een Mica-vliegmachine zal boven onze stad cirkelen en een tiental pa rachutes met bon uitwerpen. Als prijs werd o.m. reeds een fauteuil beschik baar gesteld door de Meubileer-inrich- ting „Onze Woning" aan den Leusder weg. De MICA-week (Mica is afgeleid van Middenstands-campagne) duurt van 10 tot 24 October, omvat dus feitelijk twee weken. Aan den vooravond van de ope ning zal minister Gelissen een radio rede houden, dit is dus op Vrijdag 9 October, 's avonds om 9 uur. ESPERANTO-TENTOONSTELLING De neutrale esperantovcreeniging „La Estonto estasnia" (de toekomst is aan ons) organiseert in onze stad een ten toonstelling, waar den belangstellenden bezoeker een en ander wordt getoond met betrekking tot de wereldtaalbewc- ging en haar resultaten. „De groene maand" wordt in ons land voor deze propaganda gebezigd. De beweging is over de geheele wereld be gonnen met een actie voor invoering van Esperanto bij het onderwijs. Haar streven werd in Nederland gesteund door talrijke radio-uitzendingen en door den belangloozen arbeid van hon derden onderwijzers (jaarlijks nemen ongeveer 10.000 personen deel aan Esperanto-taalcursussen). Ruim 9000 georganiseerde taalbe oefenaren maken de utigave van goed- koope studieboeken, van verscheidene kranten en tijdschriften mogelijk. De taal van dr. Zowenhof is volgens de Fransche academie van wetenschap pen een meesterwerk van eenvoud en logica. Onder verwijzing naar de adverten tie elders in ons blad wekken wij gaar. ne belangstellenden op, eens een kijkje te gaan nemen op de tentoonstelling in „Hotel Nationaal" Kortegracht en in lichtingen in te winnen over den tegen woordigen omvang van deze wereldtaa' beweging.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5