De Joden in Palestina HET DRAMA TE BROEK OP LANGENDIJK Nieuwe fraude te Vlissingen Het vliegveld te Teuge ONZE PERS EN DE N.S.B. DE STRAF DER BOOZE DAAD Prof. Weizmann NOODWEER VAN EEN ONGELDIGE STEMMING POST VERLOREN GEGAAN EEN GROOT WERK VORDERT te Amsterdam 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1936 DEN BRIGADIER De jongens waren ontevreden over strenge toepassing van sluitingsuur In aansluiting aan ons bericht betref lende het doodschieten van een jongen te Broek op Langendijk door een bri gadier van de Rijksveldwacht vernemen wij nog het volgende: t Was kermis in Zuidscharwoude en Jong-Broek op Langendiik was mede opgetrokken om feest te vieren op het kermisterrein en in de verschillende cafés. En er werd feest gevierd tot ver na middernacht, tot 2 uur. Toen sloeg het klokje van gehoorzaamheid: de burge meester had den sluitingstijd bepaald op 2 uur. Om ongeveer half drie in den nacht kwam de brigadier der rijkspolitie, de heer v. d. Bosch, in zijn woning te Broek op Langendijk en nauwelijks vijf minuten later lag hij onder de wol. 't Zal een drie kwartier later geweest zijn, toen de heer v. d. B. door lawaai engeschreeuw uit zijn bed gelokt werd. Hij kleedde zich aan, deed zijn uitrus ting om en kwam naar buiten Wat was er gebeurd? Het groepje kermisvierders uit Broek op Langendijk wilde wraak nemen op den rijksveldwachter, die <er toe had meegewerkt, om te ruim 2 uur in Zuid scharwoude de cafés te sluiten. En met hun vieren zouden ze den heer v. d. B wel eens leeren, hoe dat in 't vervolg moest. Het groepje jongelui tartte den agent, sloot hem in en begon toen te dreigen De heer v. d. Bosch trok zijn klewang, .maar dit wapen kon de jongens niet afschrikken. Zij hadden klaarblijkelijk de bedoeling, om nu eens goed met den brigadier af te rekenen en bleven een dreigende houding aannemen. Toen trok de heer v. d. B. zijn revolver en vuurde tot drie keer toe in de lucht en toen ook dit geen ef fect sorteerde, richtte hij het wapen naar omlaag en schoot in de rich ting van zijn aanvallers. Hij richtte laag, omdat een schot in de beenen waarschijnlijk voldoende zou zijn. Helaas, het korte vuurwapen is altijd een der gevaarlijkste geweest, omdat het richten ervan zeer moei lijk is. En vooral in de gegeven om standigheden, waar de donkere nacht alles nog meer bemoeilijkte. Hoe ook, een vierde 6chot klonk en een der jongelui zakte ineen. Hij was getroffen en voordat genees kundige hulp geboden kon worden, was de jongen doodgebloed. Het was dc 25-jarige M. Kool. Zijn lijk werd later naar Alkmaar overgebracht. De commandant der brigade van den rijksveldwacht te Alkmaar, die ons te woord stond ten huize van den briga dier, kon ons nog weinig meedeelen, aangezien het onderzoek nog in vollen gang was. Toch kon hij, die het onder zoek leidde, wel vertellen, dat er van een veete geen sprake kon zijn. De brigadier, die nauwelijks drie maanden in Broek op Langendijk woont, had nog nimmer last gehad met de jongelui en ook niet met de overige bevolking. Zelfs kende hij zijn aanval lers nietl De eenige wrijving was ont staan vannacht bij het sluiten der café's en waarschijnlijk heeft dat de jongelui, die in deze dorpen nog al ge wend waren aan eenige vrijheid, ge prikkeld. Met het noodlottige gevolg. De stemming geladen Van andere zijde wordt nog gemeld: De stemming onder de jongelui in 9e gemeente Broek op Langendijk was al eenige dagen geladen en speciaal had men het voorzien op den nieuwen brigadier, die volgens hen veel te streng optrad wat het sluiten der café's be treft. Vroeger werd daar een zeer groo- te soepelheid toegepast, maar sinds de brigadier zijn werkzaamheden aan- tving, was die soepelheid verdwenen. De stemming der jongelui was boven dien h.i. nog bedorven door de houding van een achttal musici, die niet de door de jongens gevraagde muziek wilden spelen. De belooning daarvoor ontvin gende de muzikanten des nachts in den vorm van een pak slaag. Van een hunner waren de kleeren totaal vernield. Daarna trok de groep naar Broek op Langendijk, waar voor het huis van den brigadier een helsch lawaai ge maakt werd met fietsbellen e.d. En ten slotte heeft een der jongelui bij den brigadier aangebeld, die daarop zich kleedde en naar buiten kwam. Daar stonden eenige jongens op den weg, die een debat begonnen met den agent van politie, terwijl een paar an deren in een roeibootje, dat in de vaart voor het huis lag. een helsch kabaal maakten en zoo'n drukte dat de boot vol water kwam en de inzittenden be hoorlijk nat werden. Toen de jongens de boot verlieten, was de stemming op den weg zeer ver bitterd geworden, en de „roeiers" na men een houding aan, alsof zij hun kameraden wel even zouden helpen, om den agent „af te drogen". Dit was het moment, waarop de brigadier zich bedreigd zag en hij trok eerst zijn kle wang en daarna zijn revolver. En juist bij het laatste schot kwam nog een jon gen uit de boot ende kogel trof de zen in de hartstreek. Met het reeds be kende noodlottige gevolg. Hieruit moge blijken, dat de politie man niet op een bepaald persoon ge richt heeft, maar dat de treffer volko men aan een toeval te wijten was. Een arrestatie te Amsterdam AMSTERDAM. 22 Sept. In verband met de tragische gebeurtenis te Broek op Langendijk, heeft de Amsterdam- sche recherche in den loop van den dag in de hoofdstad een der tot het ge zelschap behoorende schippersknechts, de 28-jarige D. K. gearresteerd. De bur gemeester van Broek op Langendijk had arrestatie van K. verzocht als ver dacht van openlijke geweldpleging in vereeniging tegen een ambtenaar, en vrij gemakkelijk heeft de Amsterdam- sche recherche den verdachte kunnen vinden. Vanmorgen vroeg was K., zooals ge woonlijk, met een schuit met groenten naar Amsterdam getrokken, waar hij zijn waren moest afleveren op de Han delskade. Hier werd K. door de recher che gearresteerd en vervolgens naar Alkmaar op transport gesteld om te worden gehoord. Bij het gewest Zeeland van den Bizonderen Vrijwilligen Land, storm Oud-wethouder verdacht VLISSINGEN, 22 Sept. Reeds eenigen tijd liepen in Vlissingen ge ruchten, dat er fraude zou zijn ge pleegd bij het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm. Het is thans gebleken, dat de heer P. G. L., die als oud-wet houder van Vlissingen reeds be trokken was bij de malversaties bij het plaatselijk Crisis-Comité cn Maatschappelijk Hulpbetoon, zich ook op ander terrein aan fraude heeft schuldig gemaakt. Hij is n.l. secretaris van het gewest Zeeland van den Bijzonderen Vrijwilli gen Landstorm en heeft in deze functie jarenlang geknoeid met blanco kwitan ties, die hem ter hand waren gesteld, terwijl het ook enkele malen is voor gekomen, dat hij onder kwitanties val- sche handteekeningen had gezet. Do ad ministratie door hem gevoerd verkeert in groote wanorde, zoodat het onder zoek, dat do justitie thans instelt wel geruimen tijd zal vorderen. Het is op het oogenblik met geen mogelijkheid te benaderen voor welke bedragen de B.V.L. is benadeeld. Te meer gaat dit onderzoek met moeilijkheden gepaard, daar de B.V.L in Zeeland ca. SO afdee- iingen telt, waarvan de administratie stuk voor stuk wordt onderzocht. Bij den heer L. is de vorige week huiszoeking gedaan waarbij verschillen de bescheiden op last van de justitie in beslag zijn genomen. Ook bij liet hoofdkwartier van den jJ.V.L. in den Haag en op het Depar tement van Binnenlandsche Zaken zijn stukken in beslag genomen. Men krijgt den indruk, dat het hier een soortgelijk geval van fraude betreft, als die, welke eenigen tijd geleden in Zuid-Limburg bij dezelfde organisatie is ontdekt. Men wil het tot een centrum van sport, en zweefvliegerij in ons land maken Zaterdag a.s. de opening APELDOORN, 22 September. Zater dag 26 September a.s. zal het vliegveld Teuge, gelegen tusschen Apeldoorn en Deventer, officieel in gebruik genomen worden. Deze opening zal des middags te kwart over twee geschieden door den Commissaris der Koningin in do Pro vincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra. Behalve een clubhuis en een tweetal hangars is thans op het terrein een groot restaurant verrezen, waaraan een filmjournaal-theater en een dancing verbonden zijn. Het ligt in de bedoeling van de N V. Luchtvaartterrein Teuge door middel van attracties het vlieg veld Teuge tot een centrum van sport cn zweefvliegerij in ons land te maken Plannen zijn reeds in voorbereiding om in het voorjaar van 1937 een school te doen bouwen, waar onderricht in het sport, en zweefvliegen gegeven zal wor den Ter gelegenheid van de opening is een driedaagsch vliegfeest georgani seerd, waaraan o.a. met toestemming van den minister van Defensie mede werking zal worden verleend door es- kadrilles van de Kooy en Soesterberg. Voorts zullen stunts en vliegacrobatiek te zien gegeven worden terwijl de K.L. M. met een vijftal lijntoestellen rond vluchten boven Gelderland organiseert. 's-GRAVENHAGE, 22 September. Het bestuur van den Nederlandschen Journalisten kring zendt ons het volgen de communiqué: In de jongste vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Jour nalistenkring is het feit besproken, dat de Nederlandsche pers van de zijde der Nationaal Socialistische Beweging voortdurend en stelselmatig op de meest grievende wijze wordt beoordeeld. Als recente voorbeelden werd gewe zen op de laatst-verschenen nummers van het weekblad „Volk en Vaderland", waarin de algemeene leider der N.S.B. zonder eenig redelijk motief spreekt van een „knechtenpers", die „een bron van verwording" is geworden, die „noch eerlijk" en „noch onafhankelijk" is en die er zelfs niet tegen opziet „do be richtgeving te vervalschen". Het kringbestuur, hoewel niet geloo- vend, dat deze ongemotiveerde en grie vende veroordeeling onze pers daardoor een einde zal nemen meent verplicht to zijn, toch voor één maal een zeer ernstig protest tegen een dergelijke be jegening te publiceeren. Het spreekt daarbij de verwachting uit, dat de groo te meerderheid van het Nederlandsche volk d i t optreden van de zijde der N.S.B. op zijn juiste waarde zal weten te schatten en, in weerwil van alle meeningsverschillen, vertrouwen zal blij ven stellen in een pers, welke er steeds naar streeft, ons volk op eerlijke wijze in te lichten, hetgeen door alle tot oor lellen bevoegde objectieve buitenstaan ders ook steeds is erkend. Het Kringbestuur verzoekt ons volk te willen bedenken, dat het streven der N.S.B. zelf er juist op gericht is, een nolitiek systeem in te voeren, waarin van een vrije, van de regeering onaf- nkeliike pers, geen sprake zal zijn. PARL. OVERZICHT Thans in een extra zitting tot een geldige gemaakt HET is lang geleden, dat de Tweede Kamer in verband met ^.gebleken onvoltalligheid" haar vergadering moest verdagen. Tot voor enkele jaren terug gebeurde het nog al eens, dat het quorum ontbrak, maar de laatste jaren kwam dat niet meer voor. Totdat het Donderdag der vorige week zoowaar weer eens geviel. En dat nog wel op een heel ongewoon en uitzonder lijke manier. Wat wel jammer is, nu de Kamer zich ten aanzien van het quorum zoo lang zoo voorbeeldig had gedragen, 't Was een wel lange vergadering Don derdagmiddag. En daar zij voornamelijk diende voor de jaarlijksche herinrich ting van het huishouden der Kamer, was zij niet steeds bepaald belangwek kend en boeiend; maar dat had toch geen aanleiding mogen worden tot een zoodanige versmelting van het aantal der volhardenden tot het einde, dat er de strafvergadering van vandaag door noodig werd, waarvan wel mag worden verwacht, dat zij als een ter harte te nemen waarschuwing tegen te vroeg uitknijpen zal worden opgevat. Het laatste wat de Kamer Donderdag middag te doen had, was het opmaken van een voordracht aan H. M. de Ko ningin ter vervulling eener vacature in de Algemeene Rekenkamer. En het was daarna aanvankelijk allemaal best in orde. Bij de stemming voor de eerste plaats werden 75 geldige stemmen uit gebracht. Wel was het getal der geldige stemmen bij de stemming voor de twee de plaats gedaald tot 57; maar 57 be hoort nog altijd tot de veilige getallen in de Tweede Kamer, 't Houdt wel een waarschuwing in tegen dreigende on voltalligheid, doch 't is toch nog 6 meer dan 51, het quorum-getal, dat op de grenspaal tusschen voltalligheid en on voltalligheid staat gebeiteld. De waarschuwing voor het naderen de gevaar werd evenwel niet voldoende ter harte genomen. Wei werden bij de stemming voor de derde plaats op de voordracht nog één meer dan 57 brief jes in do bus gedaan, doch van de 58 waren er 10 blanco gelaten, en daar blanco stembriefjes ongeldig zijn, was het aantal geldige stemmen niet meer dan 48, of juist 3 minder dan het vol gens artikel 127 van het Reglement van Orde had moeten zijn om een gel dige stemming op te leveren. We kregen den indruk, dat de ongel digheid aan de aandacht van het voor- zitterlijk bureau ontsnapte. Ze werd ten minste niet uitdrukkelijk geconstateerd. Iets wat er trouwens voor de practijk minder toe deed. Want de gevolgen van de weglooping van een aantal leden en van de blanco-neutraliteit der vier onthouders waren dien dag toch niet meer ongedaan te maken, daar de on geldige stemming pas in een volgende vergadering mag worden overgedaan. En daar met de mededeeling van den uitslag der stemming het werk was af- geloopen, kon de vergadering onmiddel lijk daarna worden gesloten, zonder dat men zich nog bewust was geworden van het bedreven kwaad. Inmiddels is dat bewustzijn niet lang meer uitgebleven. Reeds Vrijdagmorgen ontvingen de leden de uitnoodiging om een kwartier voor het om een uur aan vangende afdeelingsonderzoek van van daag ter openbare strafvergadering hij een te komen, teneinde de stemming voor de derde plaats nog eens, maar dan beter, over te doen. Wat geschiedde. De ongeldige stemming werd tot een geldige gemaakt. Eenige brievenmalen voor ZuidsAmerika niet ter bestemming aangekomen 's-GRAVENHAGE, 22 September. Tengevolge van de verbreking van de spoorwegverbinding SpanjePortugal, zijn do op 19 Juli j.l. door het postkan toor Rotterdam, per trein 19, Amster damEsschen, verzonden brievenmalen voor Zuid-Amerika, welke via Lissabon per s.s. „Highland Chieftain" hadden moeten worden doorgezonden, door den Spaanschen aan den Franschen post dienst teruggezonden. Op 21 Juli d.a.v. zijn vorenbedoelde depeches met hot s.s. „Eubee" van de stoomvaart Mij. Chargeurs Reunis van Bordeaux doorgezonden. Voor Montevi deo is het s.s. „Eubee" met een Britsch schip in aanvaring gekomen en gezon ken, zonder dat de post kon worden ge borgen. Vanwege de postadministraties van Argentinië en Uruguay is desgevraagd bericht ontvangen, dat de bedoelde brie venmalen van Rotterdam voor Buenos Aires Ville en Buenos Aires Transit, resp. Montevideo, niet ten kantore van bestemming zijn ontvangen. Gezien de plaats waar het ongeval is geschied, moet worden aangenomen, dat de brievenmalen voor Brazilië regel matig ter bestemming zijn gekomen. Aangezien de betrokken post tenge volge van overmacht (scheepsongeval) is verloren gegaan, kan de Nederland sche postadministratie niet voor even- tueole, daaruit voortvloeiende, schade worden aansprakelijk gesteld. Nieuwe Rijksweg den Haag Rotterdam eind 1937 geheel gereed 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. De Rijksweg 's-Gravenhage Rotterdam, waarop volgens de in 1935 gehouden 24-uurs-telling op een zomerdag 7500 motorische voertuigen en 13 000 rijwie len passeeren, vertoont in zijn normale gedaante van 4-baans autoweg met vrij- liggende rijwielpaden nog enkele hia ten, welke naar venvacht, voor het ein de van volgend jaar zullen worden aan gevuld, zooals uit door den hoofdinge nieur-directeur van den rijkswaterstaat aan do K.N.A.C. verstrekte inlichtingen blijkt. In Overschie moet het verkeer zich nog immer behelpen met twee smalle bruggetjes over de Schie en de daarbij aansluitende tijdelijke wegen. Daartus- schen verrijst inmiddels het groote via duct, dat behoudens onvoorziene om standigheden tegen het einde van 1936 zal worden opengesteld. Het zal ge scheiden rijbanen van 6.75 breedte elk verkrijgen, benevens rijwielpaden van 2.25 meter. De totale lengte van het in uitvoering zijnde werk bedraagt ruim 600 meter. Een ander obstakel in dezen snelver- keersweg vormt het wegvak langs den smallen Oostsingel te Delft, dat ook slechts een tijdelijk karakter draagt. In de omlegging beoosten Delft begint thans teekenhig te komen. De verschil lende kunstwerken als bruggen, viaduc ten en duikers zijn alle gereed, aan de aarden baan wordt gewerkt. Het ligt in de bedoeling in den zomer en het, na jaar van 1937 het wegdek aan te bren gen, zoodat dan tegen het einde van 1937 ook dit gedeelte in gebruik geno men zal kunnen worden. Voegt men daar nog bij, dat het In het voornemen ligt, de direct aan den rijweg liggende rijwielpaden naar de parallelwegen te verplaatsen om zoo doende opstelruimte te verkrijgen voor stilstaande auto's naast de rijbaan, dan kan tenslotte het eindstadium van de zen weg geacht worden te zijn bereikt nog met de beperking, dat deze weg aan weerszijden bij de steden vast loopt op weer andere obstakels. Eenerzijds bij Rijswijk op de Hoornbrug, een zeer smalle draaibrug, anderzijds te Rot terdam op den in onvoldoenden staat verkeerenden Abraham van Stolkweg. ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN MOTORRIJWIEL EN AUTO GRONINGEN, 22 Sept. Hedenmiddag to omstreeks 12 uur heeft op den Rijks straatweg onder De Punt een ernstige motorbotsing plaats gehad. Een auto. bestuurd door den heer L. van Hemmen uit Groningen, moest ter plaatse even wachten, totdat de electrische tram de bocht van den wog voorbij was. Juist toen de tram gepasseerd was en de heer van Hemmen dc auto in beweging wil de stellen, kwam uit de richting Assen de 29-jarige motorrijder, de heer J. Wientjes, aannemer bij het waterlei dingbedrijf te De Punt en wonende te Deventer, met een snelheid van 87 K.M. aangereden. Een botsing met den auto was onvermijdelijk. De heer Wientjes werd van zijn motor geslingerd en bleel bewusteloos liggen. Hij bleek beide bee nen gebroken te hebben, terwijl hij ern stig aan de borstkas gekwetst werd. In zeer zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis té Groningen overge bracht. De motor werd zoo goed als geheel vernield, terwijl ook de auto van den heer van Hemmen beschadigd werd. Laatstgenoemde kwam met den schrik vrij. PADVINDERSHULDE AAN HET PRINSELIJK PAAR Te vijf uur Maandagmiddag hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op het paleis het Loo een deputatie ont vangen van de Apeldoornsche padvin ders en padvindsters, die Prinses en Prins een plaquette van 6 M2. aanbo den, waarop in natuurlijk materiaal do Veluwe was uitgebeeld. Het Vorstelijk paar toonde zich zeer ingenomen met dit geschenk. Na deze ontvangst ver schenen Prinses en Prins nog eens op het bordes om de honderden belangstel lenden, die voor het paleis te juichen en te zingen stonden, hartelijk toe te wuiven. Zoo noodig 40.000 k 60.000 Jo» den beschikbaar voor legale troepen in Palestina lm» migratie wordt onbeperkt voortgezet Redevoering in het Concertgebouw Het comité voor bijzondere Joodsche belangen van do beide Israëlitische kerkgenootschappen, het Ned. Palesti na Opbouwfonds Keren Hajesod, dc Ned. Zionistenbond mot aangesloten vereenigingen: Ned. Mizrachio en Jooclsch Socialistisch Verbond Poale Zion, do Joodsche Vrouwenraad cn de Mizrachische Vrouwenvcreeniging Ko- lcnoo had Maandag een groote open bare vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam uitgeschreven, waarin prof. dr. Chaim Weizmann, president van de Jewish Agency en van do Jood sche Executieve, een rede gehouden heeft over den toestand in Palestina en het Joodsch Nationaal Tehuis. In zeer grooten getale hadden dc Jo den te Amsterdam aan den oproep tot dezo vergadering gevolg gegeven; tot de laatste plaats in dc zaal, die ruim 2000 menschen bevatten kan, was bezet en vele honderden konden geen toe gang meer krijgen. De heer S. v. d. Bcrgh Jr., uit Was senaar, lid der Eerste Kamer, opende de rij der sprekers. Hij wees er op, dat de tegenwoordige toestand in Palestina met een oorlogstoestand kan worden vergeleken: er wordt gemoord, ge roofd, verwoest en gebrandschat; er moet weer worden goed gemaakt, wat vernield is. Mr. Abel J. Herzberg spreekt Namens de Nederlandsche Zionisti sche organisaties sprak mr. Abel J. Herzberg, die betoogde, dat, indien het Joodsche volk wil leven, het dat, alleen zal kunnen op eigen kracht. Wij heb ben gezien hoe dc Joodsche bevolking in Palestina op do aanvallen heeft ge antwoord: liet heeft zich niet laten ver leiden tot weerwraak. Deze houding werd haar ingegeven door haar opvat ting van beleid. Het is de terreur dan ook niet gelukt, dat ook maar een kind van school is weggebleven en niet een man is van het werk weggebleven en niet een kolonie is geëvacueerd; het Joodsche volk is op zijn post gebleven. Spr. heette prof. Weizmann van harte welkom en gaf hem de verzeke ring, dat het geheele Joodsche volk be reid is hem te volgen in den strijd voor het Zionistisch ideaal. Het geluk van toekomstige generatics zal do dank zijn van het geheele Jood sche volk. Een nieuw Joodsch jaar is begonnen, aldus besloot mr. Herzberg, en het is geen pessimisme, wanneer men zegt, dat het Joodsche volk nog veel zal heb ben te lijden. Prof. Weizmann aan het woord Nadat mr. B. A. Kalm namens het Palestina-opbouwfonds had gesproken, Dr. Chaim Weizmann was het woord aan prof. dr. Chaim Weizmann, die begon met een kort overzicht te geven van den groei van het kolonisatiewerk. Hij herinnerde er aan, dat de beide grondoorzaken voor do Balfour-verkla- ring van 1917 waren: het bewustzijn bij de vooraanstaande Engelsche staatslie den, dat er een innig verband bestaat tus schen Palestina en het Joodsche volk en het gevoel, dat het Joodsche vraag stuk op een of andere wijze, hier of daar op waardige wijze, moest worden opgelost. Er waren wel strategische en utiliteitsoverwegingen, en de Joden zouden nimmer mogen eischen, dat En geland het mandaat over Palestina op zich zou nemen. De Arabische belangen mochten in geen geval worden bena deeld. In 1919 kwam het verdrag met wij len koning Feisal tot stand, welk ver drag de basis werd voor de betrekkin gen tusschen Arabieren en Joden. De Arabische clausule en de Joodsche clau sule zijn het resultaat van jarenlangen arbeid. Wij hebben het recht Palestina voor het Joodsche volk te nemen en er ons Joodsch nationaal tehuis op te bouwen. Zeer zeker zijn er landen ter wereld beter voor kolonisatie geschikt dan Pa lestina. In dit verband wees spr. op het verschil der resultaten bij dc Jood sche kolonisatie in Argentinië en in Palestina. Het is het verschil tusschen geld en sentiment, aldus spr. Iedere Jood heeft het recht naar zijn tehuis in Palestina te gaan en geen Britscho poli tie of Arabische terroristen zullen hen den weg kunnen versperren. (Applaus.) De immigratie zal onbeperkt worden voortgezet. Ons werk is ondanks de belemmerin gen der laatste maanden niet vertraagd, aldus spr. De Joden zijn zich er van bewust in Palestina te strijden tegen tegenstanders die hun mentaliteit niet hebben. Wij zijn niet naar Palestina gegaan om anderen schade te berokke nen, maar omdat het ons recht is. De Arabische bevolking in Palestina is in do laatste 18 jaar met 40 toe genomen. Voor den oorlog was er een grooto emigratie van Arabieren uit Pa lestina, sedert 1918 is er een nog groo- ter immigratie naar Palestina, dat wordt opgebouwd met het zweet en bloed van de Joden, die grond, waar vroeger een persoon in slechte omstan digheden verbleef met Joodsch natio naal geld hebben omgetooverd in grond, waar thans vijf menschen goed kunnen leven. En nog is slechts 200.000 dunam (300000 h.a.) in cultuur gebracht. WIJ willen niemand overheerschen, riep spr. hartstochtelijk uit, maar wij wil len ook door niemand overheerscht worden. (Applaus.) Wij zijn niet bereid steeds slechts 30 of 40 der bevol king uit to maken. In dit verhand wees spr. op de posi tie der. 30.000 Assyriërs in Irak, dio in dat land van vader op zoon hebben gewoond cn om hun christen zijn het veld moesten ruimen. Tenslotte decldo prof. Weizmann mede. dat hoewel thans 2500 Joden bij de politie vrijwillig dienst doen 40.000 h 60.000 man zich beschikbaar willen sfellen voor inlijving bij de legale troe pen. Wij moeten herstellen, wat kapot is gemaakt, want wij zullen ons hand haven. Prof. Weizmann werd aan het einde van zijn rede luide toegejuicht, waarna de vergadering onder het zingen van „het lied der hope" uiteenging. DE EXTRA UITKEERING Zij komt geheel voor reke* ning van het Rijk 's-GRAVENHAGE, 22 September. De Minister van Sociale Zaken deelt mede, dat do regeering heeft besloten de ex tra-ui tkeering van 2.50, welke in verband met de verloving van II.K.H. de Prinses door do gemeentebesturen aan on dersteunde en bij een werkverschaf fing geplaatste arbeiders is ver strekt, geheel voor rekening van het Rijk te nemen. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat de kosten van eventueele aan armlas tigen verstrekte extra-uitkeeringen, evenals de gewone kosten van armen zorg, ten laste der gemeenten komen. Voorts heeft de regeering besloten de ex tra-ui tkeering van 2.50 eveneens te verstrekken aan die dienstplichtigen, die op dit oogenblik voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst zijn en die zoowel in de laatste week voor als in de eerste week na de herhalings oefeningen in de steunregeling waren of zullen zijn opgenomen en bij de werkverschaffing waren en zullen zijn geplaatst. De extra-uitkeering zal aan deze per sonen worden verstrekt over de week, volgende op hun terugkeer van herha lingsoefeningen. KIND VERDRONKEN HAARLEM, 22 Sepf. Het tweejarig jongetje II. van der M. is heden in de Brouwersvaart geraakt en verdronken. Een vriendje had het ongeval gezien doch eerst later aan zijn ouders verteld. De politie heeft drio uren gedregd, doch zonder resultaat. Later werd het lijkje door eenige burgers opgehaald. GETRACHT ZIJN BAAS TE VERMOORDEN ROERMOND, 22 Sept. De officier van justitie bij de rechtbank te Roer mond eischte heden zes jaar gevange nisstraf tegen den 20-jarigen varensge zel J. V. geboren to Deventer, die op 14 Juli van dit jaar na een van te vo ren beraamd plan en met de bedoeling om hem te dooden zijn baas, den schip per N. Verduin met een Engelschen sleutel op het hoofd had geslagen. De slag was evenwel niet doodelijk ge weest en de schipper wist uit het ruim te komen, waarin de knecht hem ge lokt had. De verdediger vroeg een psy chiatrisch onderzoek. Uitspraak 6 October as. PROTEST TEGEN ZONDAGS- ONTHEILIGING 's-GRAVENHAGE, 22 September. De Vereeniging van Christelijke Werk gevers en Groothandelaren in Neder land, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft zich dezer dagen met een schrijven ge wend tot het bestuur van de vereeni ging „Nederlandsch Fabrikaat", waarin zij protesteert tegen het feit, dat enkele der tentoonstellingen „Nederlandsch Fabrikaat", welke dit (aar door ge noemd bestuur georganiseerd zijn, bijv. die te Nijmegen, op Zondag geopend waren. Genoemde vereeniging deelt mede, te gen deze steeds verder gaande ont kerstening van ons volksleven weder om een ernstig woord van protest te moeten laten hooren en voegt daaraan toe, dat zij haar leden zal moeten' aÏÏ- viseeren, niet langer deel te nemen aan tentoonstellingen, welke op Zondag ge opend zijn. HET VERSCHE KADETJE Naar de Teelgraaf verneemt, zullen de Nederlandsche hotelhouders, die in aanmerking kwamen voor een vergun ning van de Arbeidsinspectie om aan het ontbijt hun logeergasten versch brood te verschaffen, van deze gunstige bepaling kunnen blijven genieten. Ook na October nullen de vergunnin gen verder verleend worden. Het zou in de bedoeling liggen daar aan de geldigheid voor den tijd van een jaar te geven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7