REBELLEN MAKEN VORDERINGEN DICK MEESTER Amsteroamsche Anthraciet Maatschappij Ternatestraat 28 Tel. 235 Verscherpte toestand DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Wolde Mariam's afvalligheid (GESLOTEN ZIJN Weest wijs Koopt tegen Zomerprijs Provincie Guipuzfcoa vrijwel geheel in handen van Franco's troepen ACTIVITEIT DER VLIEGTUIGEN Largo Cabellero is vol goeden moed Opnieuw Japanner in China vermoord GEEN VOLKSFRONT IN BELGIE ONGEREGELDHEDEN IN POLEN WIJ LUISTEREN NAAR: Advertentiën BELANGRIJK L. NIEWEG I HET WONDER VAN AMERSFOORT Utrechtschestraat 38 Tel. 1825 SCHILDERWERK OP ELK GEBIED Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOÖRTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Ook de regeeringstroepen zouden met succes heb* ben geopereerd SEVILLA, 24 Sept. (Reuter). Generaal Queipo de Llano heeft o.a. het volgende mede» gedeeld: Aan het Noordoostelijk front hebben de nationalisten zich vrijwel geheel van de provincie Guipuzcoa meester gemaakt. Op het oogenblik bevinden zij zich op 5 K.M. van Eibar, dat volgens de re» geeringsaanhangers een vess ting van het hoogste belang vormt. De nationalisten heb» ben zich voorts meester ge» maakt van Durango, terwijl de troepen in Galicië bezit genomen hebben van Trubia in Asturic. De radioclub van Tencriffe meldt, dat de luchtmacht der opstandelingen met succes Andujar, Jaen en Ciudad Real gebombardeerd heelt. Zij deelt voorts mede. dat Madrid talrijke Iroo- penvcrsterkingen naar het front van Talavera blijft zenden. Vijftig vracht auto's zijn uit de hoofdstad vertrokken om de nnlitietroapcn naar Toledo te vervoeren. Tenslotte bericht het radiostation, dat de aanval, dien de regeeringstroepen aan den rand van Toledo hadden ingezet, piet zware verliezen is afgeslagen. Het radiostation van Cadix heelt het Volgende medegedeeld: Het te Madrid verschijnende blad El Mundo Obrero meldt, dat de levens- middclenvoorziening der volksfrontmi- litics aan het front op grootc moeilijk heden stuit. Generaal Mola heeft zijn ultimatum aan Bilbao en Santander herhaald. Een te Badajoz gepubliceerd officieel com muniqué meldt, dat de voorhoeden, die aan het front van Talavera opereeren en trachten de lijken te identificeeren, 4000 dooden hebben gevonden. Het Spaansche ministerie van bin- nenlandsche zaken lieeit per radio het volgende bekend gemaakt: Aan het Noordelijk en Noord-Weste lijk front heeft de luchtvaart Woens dagochtend liet fort Le Ferrol gebom bardeerd. terwijl zij in den middag Val- ladolid bombardeerde en de spoorlijn over een kilometer vernielde, waarbij tevens een niet munitie geladen trein vernietigd werd. Aan het front van Aragon vonden eenige kleine gevech ten plaats, alsmede lichte bombarde menten. Aan het Zuidelijk front door stonden de regeeringstroepen oen ge vecht van twee uur. De vijand trok zich roet belangrijke verliezen terug en werd op zijn vlucht door de luchtvaart ge bombardeerd. Aan het centrale front heeft de artillerie de vijandelijke stel lingen op de Guadarrama gebombar deerd. Aan hot front van Talavera en Santa Ollala heeft de luchtvaart met succes de vijandelijke stellingen ge bombardeerd. Minister-president Largo Caballero heeft zich naar Toledo begeven en al daar een onderhoud gehad met den be velhebber der troepen in dien sector. Bij ziin terugkeer ie Madrid verklaar de hij een zeer gunstigen indruk te hebben opgedaan van den loop der ge beurtenissen. De strijd in het Noorden Kolonel Sandino deelt mede. dat de regeeringstroepen in den sector van Huesca zijn opgerukt en het strategisch punt Casa del Frances, dat dicht bij Huesca liet, hebben bezet. De regee- ringsstriidkrachten. aldus werd verder gemeld, hebben alle aanvallen der op standelingen op Castillo. Monte Ara gon en den Quinto Cemes afgeslagen. Bij het dorp Quincena heeft een he vig gevecht plaats gehad. Een groep opstandelingen, welke een levensmid- dclentransporf escorteerde, probeerde onder bescherming der artillerie van Huesca de linies der regeerin<?stroepcn te passceren. De colonne werd vooraf gegaan door drie met mitrailleurs ge wapende tanks. De opstandelingen wer den verspreid. Zij moesten een tank en verscheiden geweren achterlaten. Voor staking der vijam delijkheden Professor Cartilejo van de universi teit van Madrid vertoeft op het oogen blik te Londen, waar hij bij persoon lijkheden uit de politieke, kerkelijke en universitaire wereld wil pleiten voor vreedzame bemiddeling van Engeland, om een einde te maken aan de vijan delijkheden in Spanje. Wapensmokkelarij Te Brussel heeft de politie bij een garagehouder 30 kisten met pistolen en munitie in beslag genomen. Elke kist woog 100 kilo. Inzake de wapensmokkelarij te Oostende wordt nader vernomen, dat het schip, dat in beslag is genomen, klaarblijkelijk in volle zee over moest laden. Moskou loochent vlieg tuigzendingen Het telcgraafagentschap der Sovjet- Unie ontkent formeel het bericht van een Duitsch blad. volgens hetwelk 200 Sovjet-vliegtuigen te Barcelona zouden zijn afgeleverd en 70.000 geweren naar Madrid zouden zijn gezonden. Tass ver klaart: De Duitsche fascisten, die voortgaan met hun leveringen aan de Spaansche fascisten, probeeren de schending der overeenkomst tot niet-inmenging in de Spaansche aangelegenheid te camou- fleercn door hun toevlucht te zoeken tot ahsurde anti-Sovjet-Russische ver- zinscis. Tokio neemt militaire maat» Tegelen tegenover Nanking SJANGHAI, 24 Sept. (Reuter). In het district Hongkioe heeft een nieuw incident plaats gehad, dat ernstige gevolgen kan heb* ben. In de internationale conces* sie is een Japansch marinier door een schot gedood; twee ma* riniers werden gewond. In het geheel werden acht schoten ge* lost. Men heeft een Chinees ge* arresteerd. In Chineesche kringen gelooft men, dat de daders agents-provocateurs zijn, die trachten de Chineesch-Japansche betrekkingen te vertroebelen juist op het tijdstip van de opening van onder handelingen. in den loop waarvan herziening der betrekkingen tusschen de beide landen onder de oogen zou worden gezien. De moord heeft groot opzien ge baard. Het bestuur van de internatio nale nederzetting heeft een compagnie van het vrijwilligerscorps gemobili seerd, alsmede de bijzondere politie. Pantserwagens van de Japanners rol len door de straten en nemen stellin gen in rond de geheele Hongkioe-wijk. waar vele Japanners wonen. De Japan- sche reservisten, die in Sjanghai wo nen, zijn gemobiliseerd en men ver wacht, dat Donderdag nieuwe afdee- lingcn mariniers uit Japan zullen aan komen. Het agentschap Domei verneemt uit Nanking, dat de Japansche ambassa deur, Kawagoe. bil het vernemen van den moord gedreigd heeft Nanking te verlaten, „indien de Chineesche autori teiten do onderhandelingen over een herziening der Chineesch-Japansche be trekkingen blijven vertragen." Te Sjanghai heeft de woordvoerder van de Japansche ambassade ver klaard: Wij kunnen geen vertrouwen stellen in de verzekeringen, die de Chineesche rcgcering ons geeft en daarom zijn wij vast besloten zelf het leven en de zittingen der Japanners in dit land te beschermen. Japansche landingstroepen hebben een groot deel van de stad bezet. Op de hoeken van de straten staan pantser auto's tot vuren gereed en door de stra ten patrouilleeren motorrijders. Alleen Japanners die zich kunnen legitimee- ren, mogen de sperkettingen passeeren. Ook het spoorwegstation Tien Don Gan, dat het eerste station op de lijn Sjang haiWoesoeng is, werd door de Japan ners bezet. Het leven van de Japanners zal tot het uiterste worden verdedigd. De Chineesche politie is niet ontwa pend en doet nog gewoon dienst. Verder zijn overal aanplakbiljetten aange bracht. waarin de bevolking wordt aan gespoord rustig te blijven. De Chinees, die in verband met de schietpartij is gearresteerd, weigert iets te zeggen. In politieke kringen te Tokio vreest men. dat de regeering gedwongen zal worden maatregelen te nemen, waar van de gevolgen voor de betrekkingen tusschen de twee landen niet zijn te overzien. Algemeen is men van mee ning. dat hier sprake is van een doel- bewustcn overval op de Japansche lan dingstroepen. De minister van marine, admiraal Nagano, zal niet deelnemen aan de vlootmanoeuvres. aangezien de toestand zich heeft verscherpt en hij daarom op ziin post moet blijven. Het Chineesche eskader van de Ja- nansche vloot is gereed om onmiddel lijk in te griipen. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Japansche versterkingen naar China Na den aanslag op den Japanschen marinier te Sjanghai heeft de Japan sche keizer de admiraliteit gemachtigd versterkingen naar China te sturen, teneinde alle maatregelen te kunnen nemen, welke noodig mochten worden geacht voor de bescherming der Japan sche onderdanen in China. Uit Sjanghai wordt nader gemeld, dat daar een transportschip uit Japan is aangekomen met aan boord afdeelin- gen infanteristen en mariniers. De Japansche autoriteiten bewaren het stilzwijgen over de sterkte en de bestemming der effectieven. Naar Reuter uit Sjanghai meldt, heb ben de ministers van onderwijs en in dustrie zich per vliegtuig naar Kanton begeven om Tsjang Kai Tsjek op dc hoogte te brengen van den toestand, welke is ontstaan door den moord op den Japanschen marinier. OPMARSCH NAAR TOLEDO TEXE'RIFFE, 24 Sept. (Reuter). De radioclub heeft medegedeeld, dat de co lonne van Yague den opmarsch naar Toledo voortzet. Boven het Alcazar zijn biljetten uit geworpen, waarin den belegerden wordt medegedeeld, dat binnen 4S uur een aanval zal worden ontketend om hen te ontzetten. Ten Noorden van Talavera is een aan val ingezet op San Martin de Val de Iglesias. Over enkele dagen zal worden overgegaan tot den aanval op Madrid, welke van twee fronten zal uitgaan: Talavera en Guadarrama. De radioclub houdt staande, dat het garnizoen van Lerida in opstand is ge komen en dat de beweging tot de ge heele provincie is uitgebreid. Te Cartagena is het tot botsingen ge komen tusschen de bemanningen van visschersschepen. De radiozender van Lugo heeft mede gedeeld, dat de troepen in Andalusië Monto Corto hebben bezet. BRUSSEL, 24 Sept. (D.N.B.) De alge- meene raad van de Belgische arbeiders partij heeft een beslissing genomen in zake de kwestie van een volksfront. Zonder zich principieel te verzetten te gen de vorming van een volksfront in Belgè, heeft de raad met meerderheid van stemmen besloten, dat voorloopig om tactische redenen geen volksfront kan worden gevormd. WARSCHAU, 24 Sept. (Reuter). In de buurt van Zamosc (Wojwode Lublin) hebben zich wederom ongeregeldheden voorgedaan. Er zouden acht personen gedood en verscheidene gewond zijn. Volgens niet-officieel bevestigde be richten zou de politie hebben ingegre pen -bij botsingen tusschen nationalis ten en communisten. KABINETSFORMATIE IN ZWEDEN STOCKHOLM, 24 Sept. (Reutor). De leider der sociaal-democratische par tij, Hansson, heeft d£ opdracht tot het vormen eener nieuwe regeering aan vaard. WERKNEERLEGGINGEN IN FRANKRIJK RIJSSEL, 24 Sept. (Reuter). De verte genwoordigers der werkgevers en arbei ders in de textielnijverheid hebben hun goedkeuring gehecht aan hot ontwerp eener collectieve overeenkomst, die Vrij dag zal worden onderteekend. In het gebied van Parijs zijn in de chocolade- en suikerbakkers-industrie 7000 stakers geteld. Twaalfhonderd ar beiders eener chocoladefabriek te Noi- sielle, nabij Meaux, zijn eveneens in staking gegaan. Zij eischen algeheele toepassing van het collectief contract. VRIJDAG HILVERSUM 1 1875 m. V.P.R.0 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Hetty Beck draagt voor. A.VJi.O. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 nam Concert door The Continen tal Five. 2.50 nam. Wat brengt ons de mode van dit herfstseizoen? 3.10 nam. Het Avro-Dansorkest o.l.v. Hans Mossel. V.A.R.A. 4.00 nam. De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst^ 5.03 nam. Na schooltijd. Jan Lemaire vertelt. 5.30 nam. Melody Circle o.l.v. Daaf Wins. 6.30 nam. Orgelspel door Joh. Jong. 7.00 nam. „De ontwikkeling van het moderne dagbladbedrijf". 7.20 nam. Men vraagt! en wij draaien V.P.R.O 8.05 nam. Cursus: „Wat dunkt u van den Mensch?" III. Mensch en Maat schappij. 8.30 nam. Concert: Mevr. M. Spruit Verhoeven, viool; Arend Koole, piano. 9.00 nam. Cursus: Gezin, Cultuur, Volk. 10.00 nam. Lezing. „De Kerk in het heden". 10.40 nam. Avond wijding. HILVERSUM U 3013 m. N.C.R.V. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang-recital door Rie Ochel, alt. 12.30 nam. Middagconcert door het Ensemble Van der Horst. 2.30 nam. Lezen van Ghr. lectuur. 3.00 nam. Viool-recital door Piet Dek ker. 4.00 nam. Populaire orgelbespeling door Ronald Parker. 5.02 nam. Declamatie door H. J. Wiersma. 6.30 nam. „Bloembollen op perken en in borders". 7.15 nam. Lilerair halfuurtje. 7.45 nam. P.T.T.-Kwar tiert je. V.A.R.A 8.10 nam. Het V.A.R.A.-Orkest o.l.v. Piet Tiggers. 8.55 nam. „De Karpers". Opvoering door het V.A.R.A.-Tooneel. 9.30 nam. Zwart. Orgelconcert N.CJiV door Jan BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 12.50 nam. Concert door het Omroep orkest o.l.v. P. Douliez. 1.30 nam. Concert door het Omroep- Salonorkest o.l.v. W. Feron. 7.20 nam. Vioolrecital door G. Maes. 8.20 nam. „Fannv Elssler", operette met muziek van Johann Strausz. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.40 nam. Zang door Roland* Denef. 12.50 nam. Concert door het Omroep- salonorkest. 120 nam. Concert door het Omroep orkest o.l.v. P. Douliez, 5.20 nam. Concert door het Omroep- salonorkest o.l.v. W. Feron. 6.50 nam. Pianorecital door J. Delcour. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. 3.35 nam. Emmi Goedel en haar kin derkoor. 4.20 nam. Concert door het Omroep- Amusements-orkest o.l.v. O. Dobrindt. 6.50 nam. Piano-recital door E. Sieg- mund. 7.20 nam. Weber-conccrt. 8.05 nam. Duitschland-Echo. S.30 nam. „Klang in der Dammerung", concert door IIja. Livschakoff's orkest. 9.20 nam. Concert door het Omroep orkest o.l.v. Ludwig v. Rajter. 10.50 nam. Concert. 11.2012.20 Dansmuziek door Oskar Joost en zijn orkest. DROITWICH 1500 M. 12.10 nam. Orgelconcert door Dom A. Gregory Murray. 12.50 nam. Dansmuziek door het B.B. C.-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. I.35 nam. Concert door het Bir- minghams Philharmonisch strijkorkest o.l.v. Johan Hoek. 4.20 nam. Het B.B.C.-Midland-orkest o.l.v. L. Howard. 5.35 nam. Het Gershom Parkington kwintet. 6.45 nam. Concert door het B.B.C.-or- kest o.l.v. Fritz Hart. 7.50 nam. Balletten en Madrigalen uit den tijd van Elizabeth door de B.B.C.- Zangers o.l.v. Trevor Harvey. 9.20 nam. Fred Hartley en zijn Novelty kwintet m.m.v. Brian Law ranee. II.10 nam. Ilet Celebrity-Trio. 11.35 nam. Dansmuziek door Billy Cotton en zijn Band. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 8.00—10.00, 10.35— 11.00, 11.20-12.00, 9.30-10.00 en 11.05 12.00. Hilversum II 12.15—12.30, 2.00— 2.30 en 10.30. Brussel VI. 6.55, 7.20, 8.20—9.20, 12.20 en 10.20—11.20. Brussel Fr. 6.55, 7.20 en 8.20— 9.20. Droitwich 12.33 en 5.35. RADIOKRANT Nieuwsberichten Reven beide Holland- sche zenders om S.00 en voorts Hilver sum I om 11.00 en Hilversum II om 10.00 uur. 269. Zoo, geloof je dat! Nou, als het erg was, zou je het wel voelen en van au-au piepen. Dus dat valt mee! Waar zijn de anderen? Wie anderen? Piet vertelde met wie hij op weg was gegaan. Ja, kereltje, het spijt me, maarre.. ik moet het wel zeggen, die zijn allemaal verongelukt en ons mooie filmkamp is ook totaal verwoest. Piet sprong overeind en barstte in snikken uit. 270. Nu was hij zijn goede, trouwe vrienden dus kwijt. Hoe kwam hij nu ooit weer thuis. Hij snikte, zooals hij nog nooit in zijn leven gedaan had. Het mannetje werd er door aangedaan en in zijn goedheid om Piet te kalmeeren wist hij niet heter te doen, dan hem een emmer water over 't hoofd te gieten. Italianen maken veel ophef van de onderwerping PARIJS, 24 Sept. (Reuter). De Abes- sijnsche legatie deelt het volgende me de: Wij hebben vernomen, dat oud-minis ter Wolde Mariam zijn onderwerping is gaan aanbieden. Indien dit bericht juist is, wenschen wij niet, dat daarom trent misverstand bestaat. De eerste se cretaris en het geheele personeel van de Abessijnsche legatio te Parijs ver klaren, dat zij het initiatief van den oud-minister met beslistheid afkeuren, dat zij nooit van diens stappen op de hoogte zijn geweest en dat, indien hij werkelijk zijn onderwerping heeft aan geboden, hij dit slechts voor zich per soonlijk heeft kunnen doen. Uit. Genève meldt Reuter, dat de Ita lianen veel ophef hebben gemaakt van dc onderwerping van Wolde Mariam die Abessijnsch gedelegeerde bij den Vol kenbond was, ahorens aan het Abes sijnsche front ten strijde te trekken. In Volkenbondskringen heeft, het gebeurde niet meer dan nieuwsgierigheid gewekt, terwijl de Abessijnsche delegatie ge neigd was het gebaar van Wolde Ma riam te beschouwen als een veraente- lijke afvalligheid, waaromtrent zij niets meer wilde zeggen. Buitenlandse!) Weeroverzicht (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst, in De Bilt). Het hoogedrukgebied van onze omge ving is aanmerkelijk in omvang cn be- teekenis afgenomen. Een 765 kern ligt thans nog o\er Zuid-Noorwegen, Dene marken, Duitschland, Polen en Oosten rijk. Het weer is daar rustig, over Duitsch land komt nog al wat nevel en mist voor. Sinds gisteren is over IJsland en om geving de hoogedruk nog toegenomci). Waarschijnlijk breidt dit laatstgenoem de hoogedruk-gebied zich Oostwaarts naar Scandinavië uit, als gevolg van de luchtdrukstijgingen aan dc achterzijde van de aldaar aftrekkende depressie. Thans wordt met matigen westelijken tot Noordwestelijken wind over Zweden en Noorwegen nog eenige koude aange voerd. Abisko had vrij veel sneeuw, an dere stations langs de kust melden re gen. Intusschen is de depressie in het Wes ten verder naar onze omgeving doorge drongen. Over Ierland is de luchtdruk sinds gisteren meer dan 10 m.M. ge daald, ook thans is over de geheele Brit- sche eilanden de barometer geleidelijk dalende. Een secundaire strekt z.ich naar de golf van Biscaye uit, ook in Frankrijk is de barometer nog geleidelijk dalende. Het depressie-systeem brengt toenemen de bewolking over Zuid-Europa. Regen valt nog slechts over het Zuidwesten van Engeland en Ierland en over Zuid- Frankrijk. Bij het verder Oostwaarts verplaatsen van de depressie, is ten onzent geleide lijk verslechtering van het weer te ver wachten. OMREKENINGSKOERSEN Off. Niet Off. 23 Sept 24 Sept* Londen 7.49y4 7.493/ 0.59.3714 Berlijn 0.59.40 Parijs 9.73 y2 9.73y8 Brussel '24.99 24.98 Zurich 4H.15 48.13 Kopenhagen 38.45 33.50 Oslo 87 62% 37.70 Stockholm 38.621/-» 38.70 Npw York 1.47% 1.47% Milaan 11.65 Praag 6.11 6.11 Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. I WEGENS HOOGEN FEESTDAG ZAL ONZE ZAAK Vrijdagavond vanaf 6 uur tot Zaterdagavond 8 uur (OOK TELEFONISCH). Zuidsingel hoek St. Andriesstraat 1. Tel45

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2