ONS NIEUWE FEUILLETON: Aardschok van 5 seconden Huiszoekingen A. W. J. J. baron van Nagell f De Kon. familie door Utrecht Steunverleening ZATERDAG a.s. VERSCHIJNT De tram Amersfoort- Arnhem HET VERBODEN P. NIEROP FAILLISSEMENTEN INGEZONDEN STUKKEN In de richting West-Oost op Sumatra Bekende figuur op land bouwkundig gebied Fa.M.R. N. OOSTERVEEN Demonstratie van LIBBY's Producten WAT ETEN WIJ MORGEN? aan werkloozen 2e BLAD PAG. f AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Zij, die zich met ingang van 1 Octo» ber als kwartaal-abonné op het Amers- (oortsch Dagblad abonneeren, zullen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS ontvangen. DIRECTIE A. D. Hoe het staat met de pogingen tot behoud Cr.CF- Zooals bekend, is door de Hoofdbesturen van het Spoor- en Trampersoneel een actie ingezet tot behoud van de tram AmersfoortArn hem. Ook werd contact gezocht, met Sociale Zaken en hebben op de depar tementen van S. Z. en Waterstaat te dezer zake besprekingen plaats gehad, waaruit bleek dat Waterstaat do vol gende bezwaren had 1. dat handhaving van een econo misch niet te verantwoorden bedrijf niet juist te achten is; 2. dat verbetering van den weg ArnhemAmersfoort zonder trambaan veel minder kostbaar is, dan dat gelijk tijdig tot spoorverlegging en vernieu wing moet worden overgegaan en 3. dat toekenning van steun uiteraard loopen zou over meer dan één jaar. Intusschen is gebleken, dat men bij S. Z. wel geneigd is mede Ie werken tot instandhouding van de tram en dat men de gedachtenwisseling te dezer zake zou voortzetten. Waar inmiddels bekend was gewor den dat begin September de Raad van Commissarissen der N. B. M. zich over de al of niet handhaving van het tram bedrijf zou uitspreken, werd de directie verzocht, hangende de besprekingen voor het behoud, voorloopig nog geen beslissing te nemen, waarop de directie antwoordde: „Het blijven afnemen van het tramvervoer dwingt tot het met spoed nemen van maatregelen. Daar het vervangen van den tramdienst door een busdienst geruimen tijd in beslag neemt, kunnen de pogingen om de trnr in stand te houden, worden voortgezet. Slagen die pogingen binnen 3 a 4 we ken, dan zal de R. v. C. gaarne op het waarschijnlijk te nemen besluit, om de1 tramdienst RhenenZeist (Amersfoort stop te zetten, terugkomen." Daarna is opnieuw in overleg getro 'den met Gemeentebesturen van de streek, die ook hunnerzijds onderlim overlegd hebben wat in deze kon wor den gedaan, terwijl bij de departemen ten op bespoediging is aangedrongen. Thans zal moeten worden afgewaclv Wat de verschillende pogingen zullen opleveren. De opheffing van deze tram ware inderdaad ten zeerste te betreu ren, ook voor de streek. H. M. DE KONINGIN PASSEERT ONZE STAD Op weg naar de manoeuvres in Noord- Brabant passeerde H. M. de Koningin gisteravond omstreeks acht uur onze etad. MARIA MONTESSORI Dr. Maria Montessori, die zooals men weet tegenwoordig in ons land woont, heeft hedenmorgen een bezoek gebracht aan de Studie- en Werkgemeenschap: „Het Stichtsche Montessori-Lyceum", die sedert korten tijd gevestigd is in het landhuis Schuttcrshoef bij de Hertekop. FEESTWEEK SOESTERKWARTIER De officieele opening van de feest- Week, georganiseerd door de Winke- jiersvereeniging „Het Soesterkwartier", zal Dinsdag 29 September a.s., des mid dags om half vijf, plaats hebben in het nieuwe clubgebouw van de Speeltuin- vereeniging „Het Soesterkwartier" aan de Zonnebloemstraat. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Een Esperanto-cursus Blijkens een Keitje in dit blad begint bovengenoemd instituut op 8 October a.s. een cursus in Esperanto voor zijn leden en niet-leden. KUN JE ZINGEN? Zing dan mee De Amersfoortsche Jeugd wordt uit- genoodigd deel te nemen aan de zang uitvoering van Amersfoort's Kinderkoor onder leiding van Jacob Hamel, welke Maandagmiddag a.s. in „de Valk" ge geven zal worden. Nadere bijzonderheden vindt men in een annonce in dit blad. AANBESTEDING Namens het Bestuur van het Vacan- liehuis voor rustbehoevende meisjes „Blijdesteyn" te Hilversum is door Ir. H. J. Goudswaard, Raadgevend Inge nieur alhier, de uitbreiding en verbete ring der Centrale Verwarming na on- derhandsche aanbesteding opgedragen aan de Fa. C. J. Schuurmans te Hil versum. GARNIZOEN De le luitenant der Infanterie N. J. J. van Dam, gedetacheerd bij het Regi ment Genietroepen te Utrecht, wordt op 1 November a.s. van zijn detachec ring aldaar ontheven en overgeplaats1 bij het 16e regiment Infanterie alhier. Bij aanschrijving van den Minister van Defensie, wordt de eerste-luitenant der Infanterie J. W. A. Stout, van het 7e Regiment Infanterie, gedetacheerd bij het Regiment Genietroepen, met in gang van heden overgeplaatst bij den Staf der Infanterie met bestemming voor de functie van eerste-luitenanl toegevoegd aan den Commandant van de Vesting Holland. In verband met bovenstaande beslis sing, wordt de overplaatsing bepaald op 1 November a.s. naar het 21e Regi ment Infanterie te Amersfoort inge trokken. SPANNEND van begin tot eind, met vele uitsteken de momenten, die de aandacht geboeid houden, vlot en levendig geschreven, zulks zijn de qualiteiten van het nieuwe feuilleton „Het verboden grondgebied", met welks publicatie wij Zaterdag een aanvang maken. De schrijver ervan, de bekende Engelsche auteur Dennis Wheatley, heeft reeds door vroegere werken zijn naam dermate gevestigd, dat een nadere in troductie bij de lezers onnoo- dig is Daarom beperken wij ons bij deze aankondiging dan ook tot een korte schets van het nieu we feuilleton. Het gebeuren, dat er aan ten grondslag ligt, speelt zich voornamelijk af in Sovjet- Rusland en het onderdeel daar van, dat aan het werk zijn titel heeft ge geven Het verboden grondgebied betreft het district van Tobolks in Siberië, een wegene mi litaire geheimen voor den vreemde ling afgesloten territoir. Vóór de revo lutie had prins Shulimoff daar zijn domeinen en het was te midden van die Siberische sneeuwvlakte, dat hij een 6chat, bestaande uit flonkerende edelsteenen en de allerzuiverste pare len had verborgen, alvorens uit zijn vaderland te vluchten in afwachting van andere tijden. Kort voor zijn ver- Mr. en Mrs. Dennis Wheatley scheiden In Amerika had hij een burger der Ver. Staten mededeeling gedaan van het bestaan van den schat zonder echter de geheime bergplaats nauwkeurig aan te duiden. De Ameri kaan, een globe-trotter, met vele rela ties in Engeland, reist naar Rusland, passeert den Oeral, dringt door tot bet verboden Tobolks-gebied en wordt deswege door de geheime staatspolitie gearresteerd eD in den kerker geworpen. Zijn vrienden in Engeland ont vangen een ge heimzinnig, ge smokkeld schrijven, waar door zij kennis krijgen van het hem overko men lot. En dan wordt het plan de campagne op gesteld voor de bevrijding uit den greep der Ogpoe. In een reeks hoofd stukken, zoo als „Bij den grenspaal", „Ge strand in Sibe rië", „Het go- heim van het verboden grondgebied", „De kelders des doods", voert de schrijver den lezer door. de duis tere geheimenissen van het Siberische oerwoud, waarbij de auteur, dank zij zijn welversneden pen, zijn kleurig lit terair palet, op meesterlijke wijze de avonturen schildert van de hoofdperso nen van dit feuilleton. Avonturen die de lectuur van „Het verboden grondge bied" van hoofdstuk tot hoofdstuk steeds interessanter maken. 'I - IANGCSTBAA1 «O-tl Hit» V» AANRIJDING Gistermiddag had op den Iioogeweg een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een autobus van den dienst Achterveld—Amersfoort. De wielrijder brak een pols en werd op medisch ad vies naar het ziekenhuis gebracht. Een ooggetuige verklaarde, dat de wielrijder, die in de richting Hoevela ken reed, even achterom gekeken had en daardoor tegen de autobus was op gereden. HET OUDE LIEDJE! De politie moest gisteren proces-ver baal opmaken tegen enkele automobi listen, die hun wagens in de Lange- straat parkeerden, evenals tegen een autobestuurder, die zich in de linker zijde van een bocht bevond. BURGERLIJKE STAND 23 September Geboren: Willemijntje, dochter van Gerrit van de Kamp en Jannetje Breu- Gehuwd: Hendrikus Gerardus Ha gelen en Sophia van Zuilen; Henderik Harms en Cornelia den Hartog; Bern- harcl Herman Strickling en Wijtske Veenstra; Willem Robijn en Johanna Maassen; Johannes de Vries en Pietertje de Jong; Wouter Hop en Dirkje Jansen. AUTOMARKT Op de gisteren gehouden automarkt waren 251 wagens aanwezig. FRUIT- EN GROENTEN VEILING „AMERSFOORT EN OMSTREKEN" Prijsnoteering van 23 Sept. Witte druiven 1819 ct.; Druiven 10—13 ct.; Transp. de Croncel 1020 ct.; William Duchess 1618 ct.; Goudreinet 11—17 ct.; Bloemé 1113 ct.; Sterappel 11—15 ct.; Herzogin Elsa 1415 ct.; Bonne Louise 2127 ct.; Conference IS—19 ct.; Koningin Emma 1516 ct.; Beurré Hardy 2127 ct.; Zoete Reinet 10—13 ct.; Graham Jubilé 1417 ct.; Oranje Reinet 1217 ct.; Oldewalden 12—13 ct.; Triumph de Vicnne 21—26 ct.Zoete Kroon 1013 ct.; Tomaten 10—30 ct.; Pruimen 812 ct.; Meloenen 9—20 ct.; Spercieboonen 8—21 ct.; Snij boon en 21—26 ct.; Pronkers 37 ct.; Postelein 46 ct.; Spinazie 512 ct.; Uien 2330 ct.; Bieten 1125 ct.; Sla 514 ct.; Andijvie 5—10 ct.; Groene kool 1128 ct.; Roode kool 2348 ct.; Bloemkool 46 ct.; Wortelen 35 ct.; Selderij 714 ct.; Peterselie 810 ct.; Prei 612 ct.; Knolselderij 1020 ct.; Komkommers 21—31 ct. MARKTBERICHT BARNEVELD. Pluimveemarkt (Don derdag). Oude kippen 30—70, id. per K.G. 1824, Oude hanen 3065, Jonge hanen 2065, id. per K.G. 3238, N.H. Blauwen per K.G. 4550, Jonge bon nen 701.35, Duiven per paar 2030, Tamme eenden 1540, Ganzen 901,25, Kalkoenen per K.G. 4050, Tamme ko nijnen 1,001,25, Wilde konijnen 3040, Piepkuikens 1525, Aanvoer 29500. Handel traag. Eiermarkt. Witte eieren 4.404.60, Ge mengde 4.504.75, Bruine 4.655.00, Heneieren 2.753.50, Eenden 1.502.75, Aanvoer 1.180.000. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 3545. Dr. Zeu gen f 45f 65, Schrammen f 16f 20, Biggen f 8—f 14, Zware Varkens 19—20 ct. p. pond, Zouters 19—20 ct. p. pond, Vette kalveren 1825 ct. p. pond, Nuch tere kalveren f 6f 10, Marktkalveren f 12f 15, extra iets hooger. Ui/gesproken Woensdag 23 September. A. J. M. Proot, broodventer, wonende te Amers foort, Soesterweg 255, Rechter-Commis- saris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht. Curator Mr. H. J. van Urk, wonende te Amersfoort. W. A. J. van Merkenstein, Electri- cien, wonende te Soest. a.d. Nieu we weg 47, Rechter-Commissiaris Mr. T. J. Dor hout Mees te Utrecht, Curator Mr. F. C. Terlingen, wonende te Soest. Gijsbertus Hendrikus Rense, bakker, wonende te Soestdijk, aan de Juliana- straat, Rechter-Commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht, Curator Mr. Mej. R. W. de Boer, wonende te Baarn. Marcelis Johannes Mattu, schilder, wonende te Utrecht, Amandelstraat 39, Rechter-Commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht, Curator Mr. E. C. Si mons, wonende te Utrecht. Berend Rozeboom, bakker, wonende te Abcoude-Proostdij, Rechter-Commis saris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht. Curator Mr. J. G. A. van Geldorp Med- dens, wonende te Utrecht. Wilhelmus van Donkersgoed, voer man-expediteur, wonende te Stroe. ge meente Barneveld, Rechter-Commissa ris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht. Curator Mr. H. Tydeman, wonende te Amersfoort J. van den Hoek-Ostende, koopman, wonende te Bilthoven, gemeente de Bilt Sweelincklaan 91, handelende o.d naam Hobir's Instrument en leermid- delenhandel, Rechter-Commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht, Curator Mr. E. W. Hoenders, wonende te Utrecht. J Croiset, koopman, wonende te Utrecht, a.d. Lijnmarkt 38 a, Rechter- Commissaris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht, Curator Mr. Jhr. L. A. M. van Sasse van Yssolt, wonende te Utrecht. Samuel Engers, laatstelijk gewoond hebbende te Bilthoven, gemeente de Bilt. aan de Nassaulaan 26. thans zon der bekende woon- of verblijfplaats Rechter-Commissaris Mr T. .1. Dorhout Mees te Utrecht, Curator Mr. A. Mur man. wonende te Utrecht Dinsdag 22 September Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam dd. 22 September 1936 is failliet verklaard J M. Verhaar, landbouwer, wonende te Kortenhoeven, gemeente Lexmond. ten huize van Mees de Jong, Rechter-Com missaris Mr. T. J. Dorhout Mees te Utrecht. Curator Mr. J. Brink, wonen de te Utrecht. Beëindigde faillisse menten 19 September. W. Verhoeff, melkhan delaar. wonende te Amsterdam, \roeger te Baambrugge. Curator Mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht, beëindigd door het verbindend worden der eenige uit deel ings lijst met een uitkeering van 0.443 20 September. C. Spithout, wonende te Utrecht, Curator Mr. P. C. G. La- bouchere te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst met een uitkeering van nihil. 21 September. A. W. Stolker, aanne mer, wonende te Zuilen. Curator Mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht. Beëin digd door bet verbindend worden der eenige uitdcelingslijst met een uitkee ring van 2.77 23 September. J. S. Philippi. wonende te Utrecht, caféhouder, Curator Mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht, Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan ac tief. 23 September. A. Schol te, wonende te Amersfoort. Korte Gracht 4b, Curator Mr. W. Baron Roëll tc Amersfoort. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. 23 September. F. Gallé. installateur centrale verwarming, wonende te Utrecht, Bataviastraat 70-70bis, Curator Mr. H. J. P. Hemsing te Utrecht. Be ëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. 23 September. J. Th. Ruygrok, wonen de te Utrecht, Amsterdamschestraatwcg 255bis, Curator Mr. L. F. W. Nix lo Utrecht. Beëindigd door opheffing we gens gebrek aan actief. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie STERHUIS UNION Het is met ons Sterhuis nu zoover op streek, dat wij half October hopen te openen. Daartoe roepen wij echter nog veler medewerking in. Er is nog zooveel noodig: al wat in een Ilollandsche huiskamer thuis hoort: gezellige stoe len, een klok, tafels, kachels, planten, enz. Dergelijke dingen in natura zouden ons zeer welkom zijn, terwijl giften in geld voor de noodzakelijke inrichting met blijdschap zullen worden ontvan gen- Bovendien zijn er nog de niet vol strekt noodzakelijke dingen en bij onze geringe geldmiddelen zijn wij niet ver antwoord, daarvoor geld uit de kas te nemen. Mogen wij een paar wenschen opnoe men? Misschien zendt iemand ons dan wel eens een gift met bepaalde bestem ming voor een abonnement op een tijd schrift, dito op deze courant, voor den aanleg van een klein, verwaarloosd tuintje; voor wat bollen of planten en dan voor een vlag, die in de komende maanden toch niet mag ontbreken! En wil men zijn boekenkast eens na zien? Geschikte lectuur en spelletjes behooren in het Sterhuis in ruime mate aanwezig te zijn. Men denke maar: wat een Militair Tehuis is voor militairen, een prettig oord om hun vrijen tijd door te brengen, bedoelt het Sterhuis te zijn voor de meisjes. En wij bezitten nog slechts enkele boeken en geen enkel tijdschrift of spel. Maar wij hebben alle hoop, dat ons nog vele verrassingen wachten. Giften in natura worden gaarne in ontvangst genomen door mejuffrouw Ruvs, I»ange Bergstraat 14, tel. 474. Giften in geld door onze penning- meesteresse, Bsse van Heemstra, Rcgen- tesselaan 2, giro 1917. Het Bestuur der afd. Amers foort der Union. BENKOELEN, 24 Sept. (Aneta). Gemeld wordt, dat heden een aard beving plaats had bij Tandjongsak- tie, welke liep in de richting West- Oost. De duur bedroeg ongeveer 5 seconden. De autoweg van Tand- jongs-aktie naar Manna is door een aardstorting en beschadiging van een tweetal bruggen gestremd. Het observatorium te Batavia re gistreerde te 6 uur 40 Ja va-tijd een lichte beving, op een afstand van ongeveer 390 K.M. SEMARANG, 23 Sept. (Aneta) He den verrichtte de politieke inlichtingen dienst huiszoekingen bij bekende extre me elementen. Deze huiszoekingen had den tot resultaat, dat te Semarang de voorzitter van de Partai Nasional In donesia, Soekarman en twee inheem sche vrouwen werden aangehouden, ter wijl andere personen, welke eveneens aangehouden waren, later op vrije voe ten zijn gesteld. De huiszoekingen vonden plaats in verband met het schrijven van lectuur, vallende onder art. 153bis van het Wet boek van Strafrecht. DE PERKOETOET VERTROKKEN BATAVIA, 23 Sept. (Aneta). De Perkoetoet is te 10 uur 15 vertrokken. Het vliegtuig nam 177 kilogram post 52 kilogram goederen en 7 kilogram pak- ketpost mede. Elf passagiers waren ge boekt voor tusschentrajecten en een voor de reis Batavia—Amsterdam. OucEburgcmeester van Barne» veld en ouddid der Staten van Gelderland over. leden BARNEVELD, 24 Sept. In den leeftijd van 84 jaar is hedennacht tc Velp overle» den A. W. J. J. baron van Nagell, die gedurende 42 ja» ren burgemeester der ge» meente Barneveld was en vele jaren lid van de Provin» ciale Staten van Gelderland. Wijlen A. W. J. J. Baron van Nagell De overledene werd in 18S1 benoemd tot Kamerheer in b.d. van Z.M. den Koning. Hij was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau, landcommandeur van de Duitsche orde, Balye van Utrecht, ridder tweede klasse met het roode kruis der orde van de Kroon van Pruisen en drager van het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis. Baron van Nagell was sinds vele ja ren voorzitter van dc Nederlandsche Heide Maatschappij en van de oprich ting af voorzitter van dc afdeeling Bar neveld van de Geldersch Overijsselsche Maatschappij van Landbouw. Hij be hoorde op dit gebied tot de vooraan staande figuren in ons land. De op 4 en 5 Sept. te Utrecht gehouden vergadering der Ned. Heide Mij. is nog door hem. met zijn oude vitali teit, gepresideerd en ook was hij nog aanwezig bij de opening der Agrari sche Jaarbeurs aldaar. Van .vele vereenigingen te Barneveld was hij voorzitter of eere-voorzitter. I-Iij woonde hier. tot voor enkele jaren ge leden, op het welbekende landgoed „De Schaffelaar" en was, ook na zijn af treden als burgemeester, als hoe danig hij sinds het jaar 1925 is op gevolgd door den heer Westrik zeid zaam populair onder de bevolking. Na droeve verliezen in zijn gezin ver liet baron van Nagell 't aloude familie landgoed. doch niet dan nadat de bevol king van Barneveld dezen edelman van ouden stempel, aan wien zij zich zoo verknocht gevoelde, een treffend af scheid had bereid. Gisteravond zijn H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard in Utrecht gearriveerd. Ofschoon het bericht van den door tocht zoo lang mogelijk geheim gehou den was. heeft Utrecht toch enorme be langstelling getoond voor dit onver wacht bezoek. Toen de auto der Vor stelijke Personen op het Stationsplein arriveerde, wachtte daar een enorme menschenmassa, die de hooge bezoekers jubelend ontving. Het eerst kwam de wagen van H, M. dc Koningin, onmid dellijk gevolgd door de auto, waarin de Prinses en de Prins gezeten waren. De heer Admiraal, chef van het Cen traal Station, ontving het hooge gezel schap in de tweede klas wachtkamer, die voor deze reizen pleegt te worden gereserveerd. De stationschef had uit gebreide maatregelen getroffen om een grooten oploop van belangstellenden op de perrons te voorkomen. Een uur vóór H. M. zou arriveeren werden geen perronkaartcn meer verkocht. Op het Stationsplein werd het Wilhelmus af gewisseld met een telkens herhaald „Lang zullen zij leven" en de men schenmassa stuwde zoo aan, dat een «Ier vestibule-draaideuren geheel ontzet werd. Op het perron was tengevolge van de maatregelen van den chef aanvankelijk heel wat minder belangstelling, maar heel wat doorgaande reizigers hadden er toch een trein voor laten loopen en zij waren getuige \an gemoedelijke be groetingen van H. M. zoowel als van de Prinses en den Prins. LANGESTRAAT 42 - TEL. 77 Zeer belangrijk ls bij ons deze week de Alle bltkkon worden opengemaakt dus kunt U zich van de kwaliteit ovortul- gen. Wij nodigen U beleefd lot eon bezook uil. Voor do koffietafel Jachtschotel zonder vleesch. Bereiding: 6 kopjes gekookte bruine boonen, 1 K.G. koude aardappelen, 4 groole uien. 4 zure appels, 80 gr. boter, 4 d.L. ko kend water met 2 bouillonblokjes, wat peper, noot, zout. Fruit de fijngesnipperde, uien in de boter lichtbruin. Voeg er dan ook de uiplakjcs, gesneden appels bij en laat die even meesmoren, roer tenslotte door het mengsel wat peper, noot en zout. Leg in een vuurvast schoteltje laag om laag dc uiplakjcs, gesneden aardap pelen, de boonen en het uienmengsol, elk laagjo vochtig makende met een deel van de bouillon. Ga zoo voort laag om laag tot alles is opgebruikt, maar zorg, dat de bovenkant gevormd wordt door dicht aaneengesloten aardappel plakjes Leg daarop kleine klontjes boter en zet het schoteltje in een warmen oven, lot de aardappeltjes gebakken zijn. Voor de middagtafel Gebakken schol. Aardappelen Zure saus Worteltjes Karnemelksche pap. DE BENOODIGDE VISCH even bestellen GLASTRA'S VISCHHANDEL ALLEEN gevestigd Utr. str. 40. Tel. 92 II. M. wuifde vriendelijk de juichen de belangstellenden toe en Prins Bern hard hing met een sportieve nonchalance over het open coiipéraam, waar hij vriendelijk lachte tegen de wachtenden. Precies om negen uur rolde de trein met dc Koninklijke rijtuigen onder de overkapping weg. terwijl luide toejui chingen weerklonken. Het was inmiddels toch nog heel wat drukker geworden want een deel van hel publiek, dat de vestibule draaideur had onlzet, was hierlangs op hel per ron gestroomd. Het was een feestelijke uittocht ondanks het onverwachte van het bezoek. Een voorstel van B. en W. van Soest aan den Raad SOEST. De vakorganisaties in deze gemeente hebben onder dagteekening van 15 Augustus 1936 het verzoek tot den Raad gericht te willen bevorderen, dat de Rcgeering op haar voornerrien den huurtoeslag in te trekken terug komt. In dit verband deelen B. en W. mede, dat de huurtoeslag, welke van de huur boven 3 bedroeg met ingang van do week van 13 tot en met 19 Sep tember 1936, door de Regeering is terug gebracht tot V* van het bedrag, waar mede de huur van 3 wordt overschre den. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de gemiddelde huurtoeslag volgens de oude regeling 0.81 per week bodroeg, terwijl dit. volgens de nieuwe voorschriften 0.43 zal zijn, al- zoo een gemiddelde verlaging van 0.38 per week. De redenen, die de Regcering tot de zen maatregel hebben geleid, mogen als genoegzaam bekend worden veronder steld. Voorts adresseeren genoemde vakor ganisaties, d.d. 5 September 1936 inzake de invoering van een „standaardloon" met het verzoek medewerking te willen verleenen, opdat de Regeering de invoe ring van dit standaardloon terug neemt. B. en W. schrijven dan verder: Ter informatie deelen wij U mede, dat volgens de betrekkelijke circulaire van den Minister van Sociale Zaken de werkloozen, die gedurende de laatste 4 jaren minder dan 26 weken in het vrije bedrijf hebben gewerkt, niet meer tot hun oorspronkelijk beroep kunnen wor den gerekend, zoodat voor de bepaling van hun maximum steun niet meer mag worden uitgegaan van de in dat beroep te verdienen loonen, doch een „standaardloon" dient te worden aange houden, hetwelk voor deze gemeente door den Minister is bepaald op 16. De onder deze bepaling vallende werk loozen mogen nooit meer aan steun ontvangen dan een bepaald percentage van 16, welk percentage verschillend ls naar gelang van het aantal gezins leden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat, waar de maximum steun in deze gemeente 12.92 bedraagt, uit dezen maatregel der Regeering geen nadeelen voor de betrokken arbeiders voortvloeien, behoudens wellicht in de toekomst enkele zeer speciale gevallen. Aangezien het hier een Rijkszaak be treft en over de gewraakte maatregelen reeds door allerlei instanties bij de Re geering is geadresseerd, adviseeren wij Uw College aan de wenschen der vakor ganisaties geen gevolg te geven en de adressen voor kennisgeving aan te ne men.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5