HaidA (pljcdcawc j/. SdtahAman %n. AMER.SFflnPT Sport De zaak Onnes van Nijenrode VIERDAAGSCHE afstandsrit 1936 DE VAN KEMPENS LEIDEN ZESDAAGSCHE IN DUITSCHLAND I5 WtMsJti&chjuJjuwi 17 Jul. 1kS Üqswda De wedstrijden van „Zandbergen" UIT DEN U.P.V.B. OLYMPISCHE WINTER SPELEN 1940 Vier candidaten Koninklijk bezoek aan Rotterdam Op 9 October a.s. Prins Bernhard leert ons land kennen FEUILLETON 2e BLAL) PAÜ. I oóiiiSl'h DAGBLAD DONDERDAG 24 BERxEiviBER 1936 PAARDENSPORT MOTORSPORT Morgen vindt te dezer stede de start plaats van de amazones en ruiters Men schrijft ons: Vrijdagochtend zullen amazones en ruiters uit vele steden en dorpen in ons land zich te Amersfoort verzame len. Amersfoort is het beginpunt van den vierdaagschen afstandsrit 1936, wel ke reeds jaren achtereen wordt georga niseerd door den heer A. Klebe. Het feit dat de meesten, die „de Vier- daagsche" eenmaal hebben meegereden, den volgenden keer ook weer op het appèl zijn bewijst, wel, dat deze gezon de, sportieve en genoeglijke vier dagen in den smaak vallen. Naar te verwach ten valt, zal de familie dit jaar ook wel weer aanmerkelijk grooter geworden zijn dan vorige jaren. Boven alles gaat de zorg voor de trouwe viervoeters, zoowel op stal als onderweg. De dagelijksche parcoursen zijn niet grooter dan 40 45 K.M., echter groot genoeg om alle aandacht aan het paard te geven en te dwingen tot oor deelkundig rijden. De grootste voldoe ning is om na vier dagen rijden in goe de conditie aan het eindpunt te arri- vccrcn. Kapitein-paardenarts J. G. H. Holsheimer, die bij de meeste wedstrij den van de Koninklijke Militaire Sport Vereeniging als jurylid fungeert en die ook de controle van de Nederlandsche paarden gedurende de Olympische Spe len in Berlijn heeft gehad, keurt iederen dag na aankomst elk paard. De contróle van don doker is dus het dagboek van den ruiter. Deze vier dagen rijden zijn zonder wedstrijdkarakter. Het komt hier alleen aan op de conditie, waarvoor eenige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Voor degenen die graag hun krachten meten met anderen zijn eenige wed strijden ingelascht, waarover straks meer. Dit jaar wordt de Veluwe verkend niet langs de groote wegen, zooals men misschien veronderstelt, deze worden waar het mogelijk is, gemeden. De ge- heele rit gaat over zandwegen, bosch paden, heideterreinen enz.; om op de ergste manier te verdwalen, als niet de weg op een vernuftige wijze met pijlen was aangegeven en ieder voorzien was van een wegbeschrijving. Mr. P. H. M. Hoogenborgh heeft we derom de parcoursen verkend, een waarborg dat de mooiste plekken van de Veluwe bezocht zullen worden. Den eersten dag gaat de rit van het beginpunt Amersfoort naar Vierhouten vandaar den tweeden dag naar Apel doorn, waar overnacht wordt; den der den dag naar Wageningen om halt te houden en den vierden dag rijdt het gezelschap naar Zeist en begeeft zich vandaar weer naar Amersfoort, waar een afscheidsfestijn plaats heeft en de prijzen welke gewonnen zijn bij de tus- schentijdsche wedstrijden worden uit gereikt. Deze wedstrijden hebben den eersten, tweeden en derden dag plaats en be staan uit: den eersten dag een rallve paper van ongeveer 10 K.M. over andere wegen dan het gewone parcours, ge volgd door een „steeple chase" over lichte hindernissen in de buurt van De Stakenberg bij Elspeet. Den tweeden dag een cross in de buurt van Tonge ren en den derden dag een rallve paper met cross in bekend terrein, hetwelk echter niet vooruit bekend wordt ge maakt. De prijzen, welke beschikbaar worden gesteld, zijn die voor conditie van het paard, voor de wedstrijden, voor het rij den van den rit alleen en voor het to taal klassement. Bovendien heeft de heer J. W. van Houten uit Rotterdam uit sympathie voor de „Vierdaagsche" een fraai kunst voorwerp aangeboden als wisselbeker. De gelukkige, die twee keer achtereen of driemaal in het geheel de best ge plaatste wordt in Ie afdeeling totaal klassement, komt voor goed In het be zit van den J. W. van Houten-wissel- prijs. In de Zesdaagsche te Londen LONDEN ,23 Sept. Nadat de Duit- schcrs Kilian en Vopel langen tijd de leiding hadden gehad, hebben zij deze thans af moeten staan aan onze land- genooten Piet en Jan van Kempen, die. nadat zij vanmorgen nog drie ronden achter lagen, hun achterstand hebben weten in te loopen en daar zij het meeste aantal punten hebben, thans op de eerste plaats staan, gevolgd door de den, luidt als volgt: De officieele einduitslag thans bekend gewor* den GARMISCH, 23 Sept. (A.N.P.) De officieele uitslag van den zesdaagschcn motorwedstrijd, die van 17 tot en met 22 dezer in Zuid-Duitschland werd verre- Duitschers Kilian en Vopel en de Bel gen Aert 8 en Buysse, met een ronde Van zijn, de 246 deelnemers, die gestart vielen 75 uit, 171 beëindigden den e ai V. O I j.uiüsüisi qosudsi Lafsdwijn per flesch f 0.65 II per anker f 25*— voorsprong op de Franschen Ignat en rit, een gouden medaille ontvingen Diot. Woensdagavond te middernacht was de stand als volgt: 1. Piet en Jan van Kempon 312 punten. 2. Kilian—Vopel 252 punten. 3. Aerts—Buysse 215 punten. Op 1 rondo: 4. Ignat—Diot 327 punten. 5. Van Buggenhoutvan Vlockhoven 29 punten. ATHLETIEK rijders, die zonder strafpunten de zes daagsche hadden volbracht. De zilveren medaille ontvingen 56, de bronzen rijders. Slechts 6 rijders, die den beëindigd hadden, moesten met leege handen huiswaarts keeren De resultaten: Internationale trophy: Winnaar Engeland met V. N. Brittain (Norton), G. E. Rowley (A.J.S.) en W S. Waycott (Velocette/stwg) 0 strafpun ten. 2. Duitschland met Stelzer (B.M.W. Henne (B.M.W.) en Kraus (B.M.W. stwg) 17 strafpunten. 3. Frankrijk 531 strafpunten met Ber nard (Gnome et Rhone/stwg), Narcy (Peugeot) en Pahin (Peugeot). 4. Tsjecho-Slowakije met Dusil (Jawa/ stwg), Vitvar (Jawa) en Houska (Jawa) De atletiekwedstrijden van „Zand- 0,, bergen", welke Zondag a.s. op het ter- 609 strafpunten. rein van genoemde vereeniging gehou- 5. Italië met Gilera (Gilera/stwg), den worden, mogen zich van de zijde Villa (Gilera) en Macchi (Gilera) 627 der athleten in groote belangstelling strafpunten. verheugen. Niet minder dan 125 perso- Internationale zilveren vaas: nen hebben ingeschreven op 250 num- Winnaar Engeland B met Mac Gre- mers. De volgende vereenigingen nemen gor (Rudge), Mac Leslies (Rudge) en deel: Edward (Rudge) 0 strafpunten besten Zandbergen, Excelsior, Soester Turn- tijd. club, Kuloc (Kleine U.L.O. cracks, uit 2. Nederland met Van Hamers- Soest), R.H.B.S. club, A.M.H.C., St. Hu- veld (Ariel), De Ridder (Rudge) bertus, Amersf. M.L.O., Voetbalvereen. Moejes (Velocette) 0 strafpunten. „Soesterberg", Kracht en Vriendschap" 3. Engeland A met Williams (Norton), uit Culemborg, B.A.C. (Baarn), benevens Jefferies (Triumph) en Heath (Ariel) een aantal personen, welke geen lid van 0 strafpunten. een sportclub zijn. 4. Oostenrijk B met Myrall (Puch/ De athletiekwedstrijden worden beslo- stwg), Stumfoll (Puch) en Wagner ten met een tweetal handbalwedstrijden (Puch) 0 strafpunten. (dames en heeren) tusschen „Zandber- 5. Duitschland B met Fleischmann gen" en „Excelsior". (N.S.U.), Knees (N.S.U.) en Pfeiffer (N.S.U.) 13 strafpunten. 6. Zwitserland met Halier (Zuen VOETBAL dapp/stwg), Stuffer (B.M.W.) en Du- mont (Condor) 21 strafpunten. Groote gouden medaillo der F.I.C.M.: Volgende 4 merkteams waren zonder strafpunten: Auto Union-D.K.W. met Faehler, Koehler en Scherzer, Rudge met Mac Gregor, Mac Lesli en Edward, Triumph (Engeland) met Thacker, Jef feries en Povey en Austro Daimler met Stumfoll. Stoltze en Guenther. Clubteams: Kraftfahr, Lehr und Versuchsabtei- lung 2 met Meier, Forstner en Lindtl hardt (allen B.M.W.), The Rudge Club Schotland met Mac Gregor, Mac Leslie en Edward, allen met Rudge, N.S.K.K. motorbrigade Hochland met Schaeffcr, Mayer en Seltsam (allen B.M.W.), Wu ensdorf 5 met Wolff. Fritsch en Rein- hardt (allen B.M.W.-stwg), Carshalton M.C.C. (Engeland) met Clark (N. Impe rial), Rowley (A.J.S.) en Neill (Match- les) en Birmingham M.C.C. (Engeland) met Thacker, Jefferies en Povey. allen Triumph. Persoonlijk klassement gouden me daille: 87 rijders hebben den rit zonder straf punten beëindigd waaronder onze land- genooten II. M. Persoon met Harley Davidson. A. P. van Hamersveld met Ariel. J. Roest met Eysink. G. Bakker Schut met Ariel, G. A. de Ridder, met Rudge en J. Moejes met Velocette. Wedstrijdprogramma Zondag 27 Sept. Ie klasse. 's-Graveland—D.W.S.V. SperwerV.V.O.G. DriebergenE.S.V.A.C. Soesterberg—Gooische Boys. J.S.V.—Dc Raven. Stichtsche BoysVolharding. 2e klasse A. BarneveldAmerongen. D.E.V.Veenend. Boys. Wouden bergElst. Oranje-WitN.I.O. Wijk bij DuurstedeScherpenzeel. 2e klasse B. MinervaW.D.O. U.S.C.—Mijdrecht. PostaUtrechtsche Boys. A.T.O.—IJ.F.C. VreeswijkMaarssen. 3e klasse A. Putt. BoysSpoorvogels. G.S.V.Kieviten. RenswoudeS.S.V. N.S.C.—H.D.S. 3e klasse B. W.I.K.—Rapid. T.O.G.W.V.V. G.S.C.Amersf. Vooruit. Reserve le klasse A. Gooische Bovs 2Amersf. Boys 2. A.P.W.C. 2—'t Gooi 4. Donar 3—Amsvorde 2. Hilversum 5Veenendaal 2, Velox 4—Sopla 2. Reserve 2e klasse A. E.S.V.A.C. 2—Quick 2. V.V.O.G. 2Soesterberg 2. Amerongen 2—H.V.C. 3. Z.N.C. 3Scherpenzeel 2. Reserve 3e klasse A. Amsvorde 3—A.P.W.C. 3 Sopla 3N.S.C. 2. Amf. Boys 3Quick 3. St. Voorwaarts 2H.V.C. 4 LAUSANNS, 23 September. De cretaris van het Internationale Olym pische Comité, de heer Berdez, heeft mededeelingen gedaan omtrent het toe wijzen van de Olympische Winterspelen in 1940. De heer Berdez zeide: dat het land, dat de Olympische zomerspelen in 1910 organiseert Japan dus op de winterspelen een prioriteitsrecht heeft, d.w.z. dat het ook de winterspelen kan organiseeren, voor zoover het daartoe bereid en in staat is. Daar Japan tot nu toe niet officieel bericht heeft, dat het van de organisatie der winterspelen af ziet, blijft het candidaat. Verdere candi daten zijn nog St. Moritz, Oslo en Ca nada. De beslissing over de toewijzing der winterspelen zal in de tweede week van Juni 1937 te Warschau worden ge nomen. Voor dien datum echter zal het voltallige bestuur van het Internatio nale Olympische Comité in Lausanne een zitting houden. ENGELSCHE LEAGUEWEDSTRIJDEN LONDEN, 23 Sept. De uitslagen van de heden in de Engelsche League gespeelde voetbalwedstrijden luidden: Eerste afdeeling: Derby CountyWolverhampton Wan derers 51. Derde afdeeling, Zuid: Bristol CityReading 1—2. Crystal PalaceQueens Park Ran gers 0—0. Swindon TownBristol Rovers 41. WatfordBournemouth 40. Arsenal speelde haar jaarlijkschen vriendschappelijken wedstrijd tegen de Glasgow Rangers. De cupwinnaars wonnen met 21. MEN RIJDT REEDS IN PARIJS BERLIJN, 24 Sept. De ijsbaan in het Sportpaleis te Berlijn zal Zaterdag a.s. reeds worden geopend met een ijs- feest. De primeur echter heeft Parijs gehad, waar men reeds hedenavond in het Parijscho ijspaleis een baantje kon rijden. Op 2S October a.s. zal ook het Praagsche ijsstadion weer zijn poorten voor de liefhebbers openen. A UT OM OBILISMF HET 21-UURS WERELDRECORD VERBETERD BONNEVILLE, 23 Sept. (A.N.P.). - Op de zoutvlakten van Bonneville (Utah) verbeterde de bekende coureur Jenkins het 24-uurs wereldrecord door een gemiddelde snelheid te ontwikkelen van 153.76 mijl of 247.453 K.M. per uur. Het oude wereldrecord stond op naam van Cobb met 150.16 mijl per uur, ge vestigd op 11 en 12 September j.l., even eens nabij Salt Lake City. 's»GRAVENHAGE, 23 Sept. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om, vergezeld van de Prinses en Prins Bernhard, in den mid» dag van 9 October een be» zoek te brengen aan Rotter» dam. H.M. zal zich daartoe met de Prinses en den Prins per trein van het Loo naar Rot» terdam begeven. Hij zal eenigen tijd de werkzaams heden der Ned. Handel Mij. volgen Het is Z. D. Prins Bernhard ernst met zijn pogingen om zoo snel als het mogelijk is ons land en zijn taal gron dig te leeren kennen en dat ook zijn plan om de studie van zijn toekomstige vaderland „voornamelijk van de econo mische zijde aan te vatten", gelijk H. M. de Koningin het in Haar radiotoespraak uitdrukte, geen ijdel voornemen is, blijkt volgens de Telegraaf nu be kend wordt, dat Prins Bernhard bin nenkort eenigen tijd op het hoofdkan toor van de Ned. Handel-Maatschappij werkzaam zal zijn. Behandeling voor het Amster* damsche Hof begin November AMSTERDAM. 24 Sept. Naar wij vernemen, zal de strafzaak tegen den heer Onnes v?.n Nijenrode, die door de rechtbank van de hem ten laste gelegde oplichting van verze keringsmaatschappijen is vrijgespro ken, door het gerechtshof naar alle waarschijnlijkheid worden behan deld op 3 en 5 November a.s. Deze zaak moest herhaaldelijk worden uitgesteld wegens ziekte van den verdachte en later van den hoofd getuige Koning. Grand ThéAtra. - Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de film „Slotaccoord." Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matinée, 21/: uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 18 Sept. vertooning van de fims „De kleinste rebel" en „Hallo, hier Amerika." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30. 6 en 8.30 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amlcitia. Geen voor stelling. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Masenm Flêhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- gentesselaan. Iederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 24 Sept Amlcitia. Gezelschap Jan Nooij met „De Voddenraper van Parijs." Sl/i uur. 24 Sept Grand théAtre. Gezelschap I Jan Musch in „Het Wederzijds Huwe- I lijksbedrog." 24 26 Sept. „De Valk." Bazar der gemengde zangvereeniging Men delssohn. 25 Sept.: Soc. Amicitia. Filmver- tooning met causerie door kol. J. Alma voor de Amersfoortsche Ca- roussel Vereeniging. 8 uur nam. 25 en 26 Sept. Hotel „Nationaal." Esperanto-tentoonstelling van de vereeniging L.E.E.N. 27 September. Soc. Concordia. Joodsche Ver. „Nut en Genoegen." Lezing Mr. M. L. Kan, Amsterdam, over: „De huidige politieke omstan digheden in Palestina." 8 uur n.m. 28 Sept. De Valk. Kinderzang uitvoering onder leiding van Jacob Ilamel, 4Vk uur n.m. 28 Sept. Toonzaal Sierkunst Lezing over astrologie door den heer Th. J. J. Ram. 8.15 n.m. 30 Sept. Amicitia. Het Vrije Too- neel onder leiding van Chris de la Mar. 8 uur. 30 Sept. Eben Haëzer. Filmavond ten bate van Sanatorium Zonneglo ren, Soest. 2 Oct. „De Valk." Vergadering Chr. Dem. Unie. Spreker de heer H. van Houten, lid der Tweede Ka mer over: „Wat de C.D.U. is en wil", 8 uur n.m. 2 Oct. Amicitia. Feestavond 20- jarig bestaan der Ver. v. Vrijz. Gods- dienstigen voor militairen en mili taire tehuizen. 8 uur n.m. 3 October. Dc Valk. Jubileum feestavond Bestuurdersbond Amers foort van de Nederlandsche Vak centrale (eerste lustrum), 7H uur n.m. GEORGE GOODCHILD Geautoriseerde vertaling van H. OVERAKKER 47) „Is het vanavond?" vroeg Murche- son. Zij aarzelde en knikte toen. „Goed! Om hoe laat.... negen, tien....?" Een snik van haar gal hem het ant woord. Toen zij zag, dat hij het begre pen had, boog zij het hoofd en snikte het uit. Carson beroerde zachtjes haar schouder. „Wij allemaal moeten het onder de oogen zien," sprak hij zachtjes. Hij, jij en ik. Jij hebt niets verkeerds gedaan, want het einde is toch onvermijdelijk." „Inderdaad." viel Murcheson in. „Wees flink, juffrouw Dixon... U staat op het punt om uit den mist te treden." Zij keek hem met natbetraande oogen aan, maar begreep de beteekenis van zijn woorden niet. Ook Carson snapte er niets van, maar hij voelde wel, dat Murcheson iets van het grootste belang in petto hield. De inspecteur, nu zeker van zijn zaak, maakte een plan op om Dixon in de val te laten loopen. Hij riep de beide mannen binnen en posteerde er één achter het scherm en één in de gang. i „Het is nu tien minuten over half tien," peinsde hij. „Ik zou hem graag hier in deze kamer hebben, wanneer hij komt Wie zal hem open doen?" „De meid natuurlijk," zeide Carson. „Kent zij hem?" „Neen. Zij heeft hem nooit gezien," deelde Tresa hem met heesche stem mede. „Ik zou graag zien, dat U en meneer Carson aanstonds gingen zitten op de zelfde plaats, waar U nu gezeten bent Ik zal mij achter het gordijn verber gen." „Is dat noodzakelijk?" vroeg Carson. „Juffrouw Dixon heeft al genoeg gele den." „Wel, als juffrouw Dixon er de voor keur „Neen, ik zal blijven," onderbrak Tre sa. „Wanneer hij ziet, dat ik er niet ben, dan krijgt hij wellicht argwaan en maakt de zaak erger door weerstand te bieden." „Dat is goed gedacht," zeide Murche son. „Ik hoop, dat de zaak een vreed zaam verloop heeft en ik verzeker U, dat U niet de minste reden zult hebben voor zelfverwijt." Tien minuten gingen in doodelijke stilte voorbij. De kleine hand, welke in die van Carson ruslte, beefde. Tien mi nuten voor tien ging de bel over. Mur cheson bracht zijn wijsvinger tegen zijn lippen en verdween achter het gordijn. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK Het geheim van Murcheson Twee minuten later trad de meid de kamer binnen. Zij scheen nogal verbijs terd over de geheimzinnige verdwijning van de drie mannen en de bleekheid van haar meesteres. „Een heer om U te spreken, juf frouw," stotterde zij. „Hij zegt, dat hij afgesproken heeft." Tresa opende haar mond, maar geen geluid werd gehoord. „Vraag rem om binnen te komen," zeide Carson. „Goed, meneer. Toen trad de man, die alle ellende veroorzaakt had, binnen. Hij stond op den drempel en staarde verbaasd naar Carson, dien hij niet verwacht had te zullen zien. Maar zijn verbazing was niet te vergelijken bij die van de ande re aanwezigen in de kamer. De man, die daar voor hen stond, was een wrak. Zijn gelaat was overdekt met ver schrikkelijke lidteekens en zijn klceren waren smerig en gescheurd. De linker hand was in zijn zijzak en Carson zag de vorm van een haak aan het einde daarvan. „Perryl" riep Tresa uit. „Wat doet hij daar?" siste hij. „Ik heb je gezegd, dat ik je alleen wilde sprekenalleen." „U zult haar nooit meer alleen zien," antwoordde Carson. „U bent een stap te ver gegaan. Uw geheim is ontdekt." ,Het zal mij aangenaam zijn, wan neer U ons alleen zoudt willen laten," snauwde Dixon. „Wie voor den duivel, ben je toch om tusschenbeide te willen komen?" Carson wierp een snelle blik op Tresa. Hij zag, dat haar besluit niet meer zoo vast stond. Zij kon niet on verschillig blijven bij do ellende, welke dezo verminkte en gekerfde figuur ten toon spreidde. Hij geloofde, dat zij hem wilde gaan waarschuwen voor het ge vaar, dat dreigde en hij beroerde haar hand om dat te voorkomen. „Perrv!" schreeuwde zij uit. „Ga wegga weg Toen trad Murcheson handelend op. Hij kwam van achter het gordijn te voorschijn met een automatische revol ver in zijn hand. „Handen omhoog, Dixon!" Dixon draaide zich om en keek recht in het wapen. Als een kat dook hij naar Murcheson's enkels en trok hem tegen den grond. Het volgende oogen- blik rende hij naar het venster. „Hem achterna!" gilde Murcheson. Hij trok de deur open en riep den man in de gang. Hun voeten weerklon ken in de hall en de voordeur sloeg met een harden slag dicht. Daarna volgden enkele minuten van stilte en toen weerklonken twee schoten uit de richting van den tuin. „Oh," snikte Tresa klagend. „Murcheson heeft het alweer ver prutst," knarste Carson. „Ilet is beter, dat je naar je kamer gaat, liefste. Ik zal je waarschuwen, zoodra er iets plaats grijpt." Zij knikte en hij ondersteunde haar, toen zij door de hall en de gang liep. Toen hij terugkwam ontmoette hij de dienstmeid, die in een heftig opgewon den staat verkeerde. Zij hing aan zijn arm. „Moed houden!" fluisterde hij. „Het is nu over. Ga naar juffrouw Dixon." Hij opende de voordeur en liep het voetpad af, maar hij zag niets meer van de politie. Hij beet zich op de lip, toen hij bedacht, dat al die angst, welke dien avond was doorgemaakt, voor niets ge weest was, tenzij Murcheson toch nog flinker was dan hii hem beoordeelde. Hij wist niet, wat hij onder de gegeven omstandigheden moest doen, maar be sloot tenslotte om op te blijven voor hef ceval, dat de politie nog mocht terug komen. Een uur ging voorbij en toen hoorde hij een luid kloppen op de voordeur. Hij ging zelf open doen en zag zich te genover den inspecteur geplaatst, die er erg bemodderd uitzag, maar toch met zichzelf ingenomen scheen. Hij noodigde hem uit in de zitkamer, nieuwsgierig te hooren hoe het afgeloo- pen was. „Ik kwam om jelui gerust te stellen," deelde Murcheson mede. „Allemachtig, wat is die kerel bijdehand! Die kleine truc had ik niet van hem verwacht." „Heeft U hem gekregen?" „O ja, we hebben hemmaar hij is dood." „Dood!" „Het schot, dat Rogers hem achterna zond, trof hem in den schouder, anders zou hij ons ontsnapt zijn. Hij nam de wijk in de bosschen hierachter en stel de Rogers met een knuppelslag buiten gevecht. Dat zou hij mij ook gedaan hebben, als ik hem niet bijtijds neerge schoten had. Ik had niet de bedoeling om hem te dooden, maar de kogel door- hoorde zijn long. Een ongelukkig toe val." „Ongelukkig niet toeval 1 Is het zoo „Neen, want alles was mij nog niet duidelijk en ik had hem nog willen spreken. Hij stierf bijna onmiddellijk." „Wat begrijpt U dan niet in deze zaak?" „Wie den moord pleegde. Het was duidelijk, dat hij een man als Arm strong niet met één hand kon vermin ken. Voordat hij stierf, zeide hij nog iets eigenaardigs. Hij zeide: „De woesteling kon ik niet meer in toom houden. Ik wou hem in bedwang houdenmaar hij werd dolabsoluut dol!" Wat bedoelde hij daar, voor den duivel, me de „Ik geloof, dat ik dat kan verkla- en." Murcheson sperde zijn oogen wijd' open en boog zijn hoofd naar voren tot luisteren. „Ik was vanmiddag in den tuin aan het spitten en vond een dooden bavi aan of een gorilla." „Wat?" „Dat was dat ding, dat in den koffer gebracht werd. Hij moet het voor deze gelegenheid getraind hebben en bracht het beest toen naar zijn huis. Waar schijnlijk is hij erin geslaagd om Arm strong eerst te bedwelmen. Toen ont brak hem den moednadat hij het gezicht van zijn slachtoffer geschoren had. Ik denk, dat de baviaan toen los brak dol werd. om zijn eigen woor den te gebruiken. Hij ging eerst op Armstrong los en toen op zijn mees ter. Dixon doodde het monster en be groef het in zijn tuin, voordat hij het huis verliet." „Ik geloof, dat U gelijk heeft. Maar hoe doodde hij het beest? Wanneer hij geschoten had, dan zou Wah Su het toch hebben moeten hooren en hij kon toch niet dicht bij hem komen met een mes. toen het dier dol was." „Hij gebruikte een blaaspijp. Het ding werd naderhand gevonden. Er bo- staat geen twijfel, dat hij de blaaspijp medebracht met de bedoeling het beest te dooden, nadat het zijn werk gedaan had. De pijlen waren in een snelwer kend gif gedoopt, hetwelk dan ook vlug zijn taak volbracht heeft." „Maar men heeft mij niets over di9 pijlen medegedeeld" (Slot volgt).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6