V ERWOEDE GEVECHTEN GELEVERD Marktanalytisch handboek HOE DE KOEIEN REAGEERDEN Natte Turfvaart, die droog is EEN MOORDENAAR BEKENT MATROOS OVER BOORD GESLAGEN 10y2 K.M. VOERING VERDUISTERD „SCHAAI VAN DE MANEUVELS" Als het kanon losbrandt... DRUKKE TIJDVOOR TELEGRAAFDIENST 2e BLAD PAG. 3. AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1936 Beide partijen hadden eenigc zonderlinge ervaringen (Van onzen a -redacteur) ALS een schaduw ligt over de groote legeroefeningen, die thans in het Westen van Noord- Brabant worden gehouden, het droe vige ongeluk, dat aan een infante rist het leven heeft gekost. Hoe het precies gebeurd is, schijnt nog niet te zijn uitgemaakt. Waarschijnlijk is iemand van de bedienende man schappen, die in de kleine ruimte erachter stonden, terwijl vóór langs den loop de patrouille infanterie van dezelfde partij passeerde, bij het heen en weer loopen in aan raking gekomen met het op den grond hangende aantrektouw, waar door het schot op het meest onver wachte moment afging. Of er hier van schuld sprake is en bij wicn deze eventueel zou liggen, is nog in onderzoek. Het stuk veldgeschut van 6 centi meter, waarmee het ongeval gebeurd is, stond opgesteld een paar kilometers ten Oosten van Nispen, dicht bij de Belgi sche grens. Het behoorde aan de blauwe partij en diende om een aanval van voorttrekkende cavaleristen per rijwiel te dekken. Deze kanonnen zijn vast op de affuiten gemonteerd, zonder veering, om het geheel zoo licht en eenvoudig mogelijk te maken. Het gevolg daarvan is evenwel, dat bij het afschieten niet alleen de loop, maar het gehcele onder stel mede terugspringt, zoodat het ge vaarlijk is er te dicht bij te komen. Daarom is er een touw aan gemaakt, waaraan getrokken moet worden om de patroon tot ontploffing te brengen. In het onderhavige geval stond het stuk schietklaar gereed, om oogenblik- kelijk te kunnen ingrijpen, wanneer dit ïn het verloop dezqr legeroefening noo- dig was. Natuurlijk was het niet met Scherp geladen, doch de houten prop, die de lading van de patroon afsluit, wordt door het schot versplinterd en uit den loop gedreven. Daardoor is het zeer gevaarlijk om op eenige meters afstand .voor een kanon te staan, waaruit een losse patroon wordt afgeschoten. Tot op tien meter springen de splinters in het rond. De getroffen soldaat, die vlak langs den loop voorbij kwam, kreeg ze beneden in zijn rug. Hij viel neor en was na eenige minuten overleden. Een militaire arts, die spoedig gehaald was, kon geen hulp meer bieden. Was het schot een seconde later afgegaan, dan zou er vermoedelijk niets ernstigs ge beurd zijn, daar de getroffene op een na de laatste man was van do colonne. Het was nog vrij vroeg in don mor gen, toen het ongeluk gebeurde. Niette min waren toen al deze manoeuvres geruimen tijd aan den gang. Op het middernachtelijk uur was namelijk de oorlogstoestand ingegaan, daar toen immers het ultimatum van Blauwland verondersteld werd af te loopen, daar Boodland het niet accepteerde. De vijandelijkheden zijn daarop niet dade lijk krachtig ingezet, doch eerst ont moetten de voorposten van beide par tijen elkaar in kleine schermutselingen. Breda, dat vrij ver nog van de denk beeldige grens tusschen de twee fic tieve elkaar bestrijdende landen is ge legen, is kort na middernacht opge schrikt door het geknal van kanonnen, geaccompagneerd door de korte roffels der mitrailleurs, die daar in het Zuide lijk gedeelte van de stad waren opge steld. Het groote treffen zou echter eerst later beginnen. De dorpen Hoeven, Rucphen en Schijf zijn het middel punt geweest van verwoede gevech ten, waarbij van allerlei wapenen werd gebruik gemaakt en de pant serwagens over de wegen snorden onder het gebrom van de elders op gestelde kanonnen en mortieren. Het was er een drukte van heen en weer loopende officieren, door trekkende troepen en af- en aan daverend materieel, zooals deze rus tige Brabantsche dorpen wellicht nimmer gekend hadden. In Schijf was een interessante faze yan den strijd, doordat daar de roode partij het langste stand heeft gehouden tegen de oprukkende blauwen en wel zoo, dat het front er een grooten knik vertoonde. Het was hier, dat in het be gin van den middag, eenige uren voor dat de strijd op dezen eersten dag werd gestaakt, een groot deel van de belang stelling van het van vele zijden opge komen publiek zich concentreerde. Mi nister Colijn toonde hier wederom zijn interesse in de verrichtingen van ons leger en ook vele leden van de parle mentaire legercommissie, die een groot deel van deze manoeuvres volgen, wer den hier aangetroffen. De commandant van het veldleger, luit.-generaal jhr. W. Roëll, onder wiens leiding deze oefenin gen immers worden gehouden, was er natuurlijk ook met zijn staf en verschil lende buitenlandsche militaire attaché's kwamen zich van den gang van zaken op de hoogte stellen. De Brabantsche koeien hebben zich over dat alles wel het meest verbaasd getoond en zij hebben zich misschien wel het minst aan de vreemde omstan digheden aangepast. Hoe zou het dezer dagen met de West-Brabantsche melk gesteld zijn, nu de goede producenten daarvan vaak zoo deerlijk in de war zijn? Dat er met veel drukte allerlei vreomde voertuigen en grijze mannen op fietsen en op paarden voorbij rijden over de anders zoo stille landwegen is nog tot daar aan toe, maar al dat ge- bom en geknetter, dat geroffel en ge dreun, hetwelk de atmosfeer komt ver storen, brengt een koeienbestaan wel heelemaal in de war. Heel dwaze ervaringen doen deze rustige boesten thans op. De koeien- reactie bezorgt aan den anderen kant ook weer de soldaten dwaze ervaringen. Daar had men bij Nispen een weiland, waarop een der partijen de bekende groote gele lappen had uitgespreid, om aan bevriende vliegtuigen in de lucht teekens te geven. Teneinde de vijande lijke vliegtuigen daarvan onkundig te houden en ook de aandacht daarvan niet op dit weiland te vestigen, waren deze lappen met groene takken geca moufleerd. Maar de nieuwsgierige koeien konden dat niet goed hebben en begonnen aan de groene bladeren te plukken en te trekken, met het gevolg, dat. de teekens bloot kwamen te liggen. De soldaten hadden de grootste moeite om deze lastposten afzijdig te houden en moesten telkens weer ingrijpen om de ravage te herstellen. Dat was een vermakelijk avontuur, dat door koeien en soldaten met goedige tolerantie werd opgenomen en vooral voor de laatsten een grappig intermezzo vormde. Andere zonderlinge ervaringen heb ben de leiders van de blauwe partij opgedaan, toen ze ten Oosten van Roo sendaal in de voorgeschreven stelling kwamen. Op de kaart was het allemaal mooi uitgeknobeld en zoo zou er een stuk veldgeschut moeten worden opge steld op een der oevers van de Natte Turfvaart, teneinde daar een weg te bewaken en voor den vijand den toe gang onmogelijk te maken. Dat was op de kaart heel goed, maar waar was nu dde Natte Turfvaart? Men verwachtte tenminste een kanaaltje, waarin wat scheepvaart mogelijk was, doch in blinde opgewondenheid zou men er haast overheen zijn gereden, wanneer de officieren niet zoo goed kaart had den kunnen lezen. De Natte Turfvaart bij Roosendaal is namelijk niet meer of minder dan een droge sloot, waarin welig onkruid groeit en van water niets te bekennen is. Het heele ding is misschien nog geen IV2 meter breed, doch de weg had er wel een brug overheen. Zoo ziet men, hoe bedriegelijk stafkaarten kunnen zijn en dat wel met de beste bedoelin gen. Van andere zijde meldt men ons nog: Wat de manoeuvre, waaraan in to taal meer dan 20.000 man deelnemen, betreft, was er, zooals gemeld, een con flict ontstaan tusschen twee landen, blauwland en roodland, tengevolge waarvan zij beide hebben gemobiliseerd en geconcentreerd. Blauwland had roodland een ultimatum gesteld, dat om twaalf uur in den nacht van Dins dag op Woensdag afliep. En aangezien roodland de gestelde eischen niet heeft aanvaard, heeft blauwland den oorlogs toestand met roodland aangenomen. De grens tusschen beide landen in het gevechtsgebied loopt van de rich ting Zevenbergen naar Sprundel en verder zuidwaarts naar de Turfvaart, welke zij in zuidwestelijke richting volgt. De troepen bestaan bij blauwland. dat westelijk gelegen is, uit de derde divi- sicgroep (de 5e en Ge divisie). De 5e di visie hiervan heeft geen troepen, doch alleen de staf, zoodat deze divisie uit sluitend een bevelvoeringsoefcning houdt. De 6e divisie is nagenoeg volledig aanwezig (bij de hierna volgende op gave van de regimenten zijn de num mers daarvan gefingeerd) en bestaat uit het stafkwartier, de verbindingsaf- deoling, drie regimenten infanterie (het 25e, 26e en 27e), het 7e regiment artil lerie, het 6e eskadron wielrijders en de 6e compagnie pioniers. Deze divisie is voorts versterkt met 1 regiment infanterie (het 28e), 1 afdee- ling 15 centimeter houwitsers, de derde afdeeling luchtdoelartillerie, de derde vliegtuigengroep, de derde verkennings afdeeling en de elfde afdeeling van het 10 centimeter veldgeschut (dracht van 17 K.M.). Bovendien is bij de 6e divisie voor deze oefening d© thans bij ons leger in gebruik zijnde proefbatterij infanterie- geschut. De roode troepen bestaan uit de lich te brigade, versterkt met het eerste ba taljon welk bataljon op een autocom pagnie wordt vervoerd, het 30e regi ment infanterie, de eerste afdeeling van het 2e regiment artillerie, do eerste vliegtuiggroep en het eskadron pant serwagens. Na afloop van het ultimatum heeft de blauwe legerleiding besloten om op Woensdagmorgen zoo snel mogelijk op te rukken, aanvankelijk naar do lijn SchijfRucphen, waar de troepen zich in afwachting van andere bevelen moe ten trachten te handhaven De roode troepen daarentegen had den opdracht met de versterkte lichte brigade zoo spoedig mogelijk de voe ling met het blauwe leger op te nemen. Toen wij hedenmorgen zeer vroeg met ons busje uit Tilburg vertrokken en even later bij het roode leger in Bre da arriveerden, waren alle voorberei dingen voor den strijd reeds aangevan gen. De bruggen bij Breda waren voor zien van kanonnen en tal van troepen- deelen trokken voorwaarts. Dwars door de roode troepen spoed den we ons naar Roosendaal, aan den oostrand waarvan we de voorposten der DE NOORSCHE KOLENBOOT „SIRENES" in het dok 1e Am sterdam, waar de schade, opgeloopen bij de stranding te Cal- lantsoog, opgenomen wordt. Belangrijke uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek 's-GRAVENHAGE, 23 Sept. Zoo als gemeld wordt door het Centraal Bureau voor de Statistiek in samenwer king met het Nederlandsch Instituut voor Efficiency de uitgave voorbereid van een marktanalytisch handboek voor Nederland. Het doel van de marktanalyse is op wetenschappelijke wijze de afzetmoge lijkheden voor diverse artikelen te on derzoeken. Ofschoon door langdurige ervaring verworven kennis den handel in dit opzicht den juisten weg kan wij zen, moet terstond worden opgemerkt, dat altijd veel onzekerheid overblijft, in het bijzonder wanneer het gaat om het lanceeren van een nieuw artikel. Dat de handel daarbij voor vele ver rassingen zoowel gunstig als ongun stige komt te staan, is algemeen be kend. Een eerste vereischte voor een juiste beoordeeling van afzetmogelijkheden is de beschikking te hebben over econo mische gegevens betreffende de plaat sen of gebieden, die men wenscht te „bewerken". In hoever het genoemde tnarktanalytisch handboek, dat samen gesteld is uit de laatstbekende offi cieel© gegevens, hierin voorziet, blijkt uit de volgende inhoudsbeschrijving. Het werk is zoodanig onderverdeeld dat achtereenvolgens ter sprake komen: de algemeene consumentenmarkt, het distributiebedrijf, de indu6trieele markt de agrarische markt en op zich zelf staande onderwerpen van algemeenen aard. Onder „algemeene consumenten markt" zijn opgenomen gegevens per gemeente aangaande de bevolking, on- blauwen ontwaarden. Deze bestonden over de linie RoosendaalBorsteldonk Nispen uit het 27e regiment infante rie, dat des nachts op verkenning was geweest. De bedoeling wa6 de daarach ter liggende hoofdmacht, noordelijk het 26c regiment en meer zuidelijk het 25e regiment en de verkcnningsafdeeling aan deze voorposten te laten voorbij trekken, waarna deze dan zouden vor men do divisiegroepreservo, terwijl haar plaats zou worden ingenomen door het inmiddels uit Bergen op Zoom gediri geerde 2Se regiment infanterie. Toen wij daar aankwamen was het vuren reeds in vollen gang en lang zaam trokken de blauwe troepen op. Zoo zagen we tegen acht uur bij Borstelvink het linkerbataljon van hot 2oe regiment zich een weg voorwaarts banen in de richting Schijf en bij Nis pen het rechtorbataïjon. De verkcnningsafdeeling der blau wen had inmiddels na een achterwaarts rechts omtrekkende beweging een aan val gedaan op Schijf, doch werd daarin tegen gehouden door de roode cavalerie, welke het plaatsje bezet had. Een hevig trommelvuur brak los, maar de blau wen konden hier voorshands nog geen succes behalen, hetgeen voornamelijk het gevolg was van het feit, dat de aan vallers in tegenstelling met de noordo lijker gelegen blauwe afdeelingen geen artillcrieslcun hadden. Tegen elf uur arriveerden we bij het station Seppe aan den weg Roosen daalEtten, waar we do roode troepen zagen retireeren. Hier was des ochtends een bataljon roodo wielrijders uitgezon den, die op den Oostrand van Roosen daal stootten op de daar gelegen door ons in den aanvang van dit verslag gesignaleerde posten van blauw. Nadat blauw toen den opmarsch was begon nen en in de richting Etten trachtte op te rukken, ontstond een vuurgevecht tusschen de beide voorhoede bataljons. Aangezien rood evenwel slechts ten doel had voeling met blauw te verkrij gen, besloten de rooden zich niet in een ernstig vuurgevecht te wikkelen, doch terug te trekken tot op de algemeene lijn Hoeven—Westrand St. Willibrord. Zoo bleef heden-middag nog slechts spanning bestaan omtrent het lot van Schijf, dat aan het zuiden een vooruit geschoven bezit der rooden beteekende. Na hevige gevechten wist echter de verkcnningsafdeeling der blauwen, wel ke inmiddels versterking had gekregen, van haar overmacht te doen blijken en werd tegen drie uur rood gedwongen de plaats te verlaten, waarna beide legers rust namen. derverdeeld naar geslacht, leeftijd, godsdienst en gezinsverband. Ook aan den bevolkingsaanwas en de beroeps werkzaamheden wordt aandacht ge schonken. Ter beoordeeling van de koopkracht worden statistieken betreffende de in komens en de vermogens in het hand boek opgenomen. Budgetstatistieken moeten inzicht ge ven in de wijze van besteding van het inkomen. Het hoofdstuk „distributiebedrijf" omvat gegevens omtrent de aantallen winkels, verdeeld naar 56 artikelen. Per gemeente wordt aangegeven hoe veel malen een bepaald artikel als hoofdartikel en hoeveel malen als ne venartikel wordt verkocht. De groot- en tusschenhandcl worden afzonderlijk behandeld, waarbij 71 verschillende soorten bedrijven worden onderschei den. Het hoofdstuk „industrieele markt" bevat een overzicht van 360 bedrijfs groepen. Voor elk dezer groepen wor den cijfers medegedeeld omtrent het aantal vestigingen, het machinevermo gen en de aantallen arbeiders. Het hoofdstuk „agrarische markt" bevat gegevens betreffende de bebouw de oppervlakken, onderscheiden naar de verschillende gewassen, benevens gegevens aangaande den veestapel en de glascultuur. Onder de onderwerpen van algemee nen aard zijn gegevens opgenomen over de veranderingen in den woningvoor raad gedurende de laatste zes jaar, het aantal motorrijtuigen, het aantal elcc- triciteits-, gas- en telefoonaansluitingen het aantal radio-ontvangtoestellen en verdere gegevens per gemeente zooals het aantal ziekenhuizen, krankzinni gengestichten, sanatoria, onderwijsin richtingen, gasfabrieken, enz. In een aanhangsel op laatstbedoeld overzicht zijn de markten en daarop verhandelde artikelen opgenomen. Tenslotte volgt een alphabetische klapper op de ge meenten met vermelding van de deelen der gemeenten en de aantallen inwo ners. Het drama in de Oranjeboom* straat te Rotterdam tot klaarheid gekomen ROTTERDAM, 23 Sept. Vanmiddag heeft de inbreker T., die op het bureau aan het Sandelinplein te Rotterdam is ingesloten in verband met den moord op de 38-jarige vrouw M. K., die Zaterdag avond omstreeks kwart over tien in haar woning aan de Oranjeboomstraat vermoord is gevonden, bekend de vrouw door slagen op het hoofd van het leven to hebben beroofd. Geheel conform de theorie heeft het drama zich reeds Zaterdag in den vroe gen avond afgespeeld. Do dader, die een woordenwisseling met do vrouw heeft gehad, welke in handgemeen is overge gaan, heeft van een kast, die in de kamer stond een steekbeitel genomen, waarmede hij haar den schedel heeft ingeslagen. De vrouw kreeg een wonde van zeven c.M. diepte in het achter hoofd, waaruit wel bleek dat de slag met groote kracht was toegebracht. Temeer, daar bij de sectie is komen vast to staan, dat de vrouw een schedel had van meer dan 8 m.ra. dikte, hetgeen zeer weinig schijnt voor te komen. Do dader is onmiddellijk na den moord te hebben geploegd, wcggcloopen en heeft dc deur achter zich dicht getrokken. De vrouw is toen in hanr doodsangst naar de deur gerend, welke zij nog zelf op slot heeft gedaan. Toen hebben haar krachten zich begeven. Zij' zakte ineen en is volkomen dood gebloed. Dc dader hooft den beitel, waarmee hij den moord heeft bedreven in het Spui-kanaal ge gooid. De rivierpolitie tracht het voor werp thans op te halen. Een confectiefabriek voor 3000 benadeeld AMSTERDAM, 23 September. Een 31-jarige apprcteur, werkzaam bij een confectiefabriek hier ter stede, stond vandaag terecht voor de arrondisse mentsrechtbank, verdacht van verduis tering van honderden meters voering- stof tot een totaal bedrag van bijna 3000.—. De man was belast met het uitgeven van voeringstof aan thuiswerkende kleermakers, aan twee broers gaf hij veel meer stof mee, dan ze moesten verwerken, zoo zou er in het geheel niet minder dan tien en een halve kilo meter in den tijd van anderhalf jaar door verd. zijn verduisterd. De appreteur gaf de feiten in hoofd zaak toe, maar met de cijfers was hij het niet heelemaal eens. Tien en een halve kilometer leek hem een wat „lan ge afstand", waarschijnlijk zou een on bekende dief wel een handje hebben geholpen. In totaal had verd. 175.ontvan gen, maar de president was van oor deel, dat het bedrag veel hooger wa9 geweest. De officier van justitie mr. de Muinck Keizer requireerde wegens verduistering acht maanden gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorarrest doorge bracht. De verdediger mr. P. van 't Hoff Stolk noemde verd. een slachtoffer van an deren. Wanneer hij zelf voordeel uit de zaak had willen trekken, had hij zelf als verkooper op kunnen treden. In dit geval heeft hij slechts als tus- schenpersoon dienst gedaan, die een fooi voor zijn moeite kreeg. PI. drong aan op clementie. De twee kleermakers, die teveel stof in ontvangst namen en het overschot verkochten, hadden zich wegens heling te verantwoorden. Een van deze ver dachten is doofstom, zoodat een tolk de vragen van den president moet vertol ken. Hij ontkent, voornamelijk in gebaren taal, zich aan heling te hebben schul dig gemaakt, wel had hij voeringstof door verkocht, maar dat. had hij uitgc spaard door zuinig snijden. De officier achtte het uitgesloten, dat verdachte op legale wijze zooveel voe ring had overgehouden. Rekening hou dende met verd.'s omstandigheden vor derde hij een geldboete van 2000. De verdediger mr. J. Doets besprak uitvoerig de psyche van verd. die zon der twijfel niet heeft begrepen, dat de appreteur niet gerechtigd was meer af te geven dan strikt noodïg was. Verd heeft reeds 2000 schadevergoeding aan dc firma betaald. PI. drong aan op vrij spraak. De tweede verdachte, een zoon van den kleermaker, heeft eveneens wegen9 heling terechtgestaan, tegen hem vor derde de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank zal 7 October vonnis wijzen. Van een boer die zijn ven* sters niet wilde open* zetten De Marineraad onderzoekt het ongeluk tijdens de marinemanoeuvres 's-GRAVENHAGE, 23 September. Dc Marineraad is hedenmiddag onder voorzitterschap van Prof. Mr. B. M. Ta verne, bijeengekomen ten einde een on derzoek in te stellen naar de toedracht van het ongeval, dat op 15 Juli j.l., tij dens de marine-manoeuvres aan den zecmilicien-matroos der 2e klasse S. van Dijk van Hr. Ms. „Gelderland" het le ven heeft gekost. De matroos der le klasse C. Willems was op 15 Juli des ochtends omstreeks half 7 bezig met het looden, waarbij van Dijk als inhaler assisteerde. De laatste is toen over boord geslagen en verdronken, ondanks het uitwerpen van een reddingsboei en het strijken der sloepen, zoowel van de „Gelderland" als van de „Hertog Hendrik". De eerste getuige in deze zaak, de luitenant-ter zee 2e klasse P. Cool, ver klaarde, dien ochtend de wacht te heb ben gehad. Hij heeft de opdracht tot het looden gegeven. Gewoonlijk ge schiedt dit van dc sloepen uit, maar in verband met de landingsprocven op Walcheren, moest het looden ditmaal van het bordes af gebeuren, daar alle sloepen gereed moesten zijn om de lan dingsdivisie aan wal te brengen. Op het looden zelf heeft de heer Cool geen toezicht uitgeoefend, aangezien hij opdracht had tot het afstandsmeten aan bakboord. De tweede getuige, de matroos der lc klasse C. Willems, had van den kwar tiermeester de Bruine opdracht gekre gen, het loodingsbordes op te tuigen. Met den kwartiermeester heeft hij het bordes neergeklapt en het toen alleen opgetuigd. Aan de achterste stang van het hekje ontbrak een pen. Er was naar ijetuige's meening geen tijd een pen te lalen, zoodat hij met een stuk touw de heide stangen aan elkaar bevestigd heeft. Zoowel getuige als van Dijk meenden, dat dit voldoende stevig was. Getuige heeft van Dijk niet zien val len. Na het ongeval is hem gebleken, dat de rechterzijstang is uitgeschoten en schuin op het bordes stond. Nadat de secretaris voorlezing had ge daan van een verklaring van een ma troos der 2e klasse van de „Gelder land", waarin deze als zijn meening uit spreekt, dat dit ongeval te wijten was aan het losschieten van de stang, waar tegen het slachtoffer leunde, wordt do schipper J. C. Anspach als getuige ge hoord. Deze was, toen van Dijk over boord sloeg, op het achterdek. Hij geeft toe, dat do bewuste pen aan de stang had moeten bevestigd zijn. Maar het was haastwerk en hij kan zich voorstellen, dat Willems geen tijd meende te heb ben, om een pen te halen. De marineraad zal op een nader Ie bepalen dag uitspraak in deze kwestie doen. BEKEND BEROOVING TE HEBBEN GEPLEEGD ENSCHEDÉ, 23 Sept. Zooals ge meld is Zondagnacht in het Veld bij Glanerbrug de groen tenkoopman M. uit Enschedé, die in slaap was gevallen, beroofd van een bedrag van 450. De 29-jarige timmerman van Z., uit Glaner brug, die in verband met deze beroo- ving werd aangehouden en aanvanke lijk ontkende, heeft thans een volledige bekentenis afgelegd. Op zijn aanwijzing is een bedrag van 398.in een sloot gevonden. Hij had het geld, uit vrees voor ontdekking, weggeworpen. AANNEMER VERONGELUKT HEEMSTEDE, 23 Sept. Hedenmor gen is de aannemer Hoekema, wonende in de J. C. van Oostzanenlaan alhier, van een stelling gevallen. In zeer ern- stigen toestand werd het slachtoffer naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 23 September. Rijksuniver siteit. Geslaagd: Economisch doctoraal examen Indologie de heer M. C. Voorn, den Haag. Het „Dagblad van N. Br." vertelt: 'n Groote Brabantsche boerderij met drie vensters, elk van negen ruiten en één kleine ruit in het „Opkamerke". Ze ligt achter een dijk, die op den grooten verkeersweg uitkomt. In de verte aan den horizont, 'n uitgestrekt bosch van lage sparren. Daar nadert in draf een artillerie-collonne. Aan de andere zijde van den dijk wordt halt gehouden, de artilleristen stijgen af. Dan nadert van de tegenovergestelde zijde een afdeeling wielrijders, die dienst moet doen als dekking voor dc drie stukken geschut, die in stelling worden gebracht en ge richt op het sparrenbosch waarin de vij and zich genesteld heeft. De stukken zullen oogenblikkelijk het vuur gaan openen, daarom zendt de bat terij-commandant 'n ordonnans naar den eigenaar van de boerderij met de aanbeveling: „Zet onmiddellijk al je ra men open." De boer ziet den artillerist naderen. Hij is met z'n vrouw in den stal bezig. „Boer", roept de Rotterdammer met 'n typisch Bovenmoerdijksch accent, je mot je vensters openzettcnl" „Mc watte openzetten?" „Je vensters!" De boer schijnt dc waar schuwing nóg niet te begrijpen, want do ordonnans roept er achter: „Order van den Batterijcommandant". Ilij stijgt af, gaat met het paard aan de hand het erf op, herhaalt voor den openstaanden stal z'n waarschuwing, maar de boer schudt koppig 't hoofd: „Mo ramen open zetten? Ik zij niet gckl Z' ebben zeker nog nie genog aan mc lei-peren geze ten? Ik hou me ramen tooi" „Weis nou niet aigewaais, man motte je ruiten kapot?" „Die motten in 't g'heel nie kepotl" „Ja maar, de kanonnen gaan schie ten!" „Laat ze schieten, daar moeien wij ons eigen nie mee. Ik eb in drie en ne gentig ook bij d'infanterie van 't zesde gelegen ik zij nie bang van 'n k'rnon! Ik durf er genog dicht bij te komen. Ze schieten ommers toch nie mee wezelijke kogels!" „Ja maar, de luchtdruk Hij heeft het woord nog niet uitgesproken, of op geen vijf meter van de woning, valt 'n donderende slag 'n vuur straal spat uit den loop, 'n grijze wolk drijft over den stal, en op hetzelfde oogcmblik klinkt 'n kletterend gerinkel de ruiten uit twee vensters zijn aan stukken gesprongen en de boer die niet bang was, stormt den dijk op met beide armen in de hoogte: „Ophouen ophouen mee schietenme ruiten springen gelijk gepot op houen Er valt 'n tweede schot en het derde venster begeeft. De glas scherven vallen rinkelend de woning binnen: „Agge nie sebiet ophoudt, gaai ik naar d'n burgemeester Gullie meugt mee oe meneuvels 'n mensch z'nnen boel niet rinneweern!" Er wordt eenvoudig niet naar hem ge luisterd, ze zien hem niet eens staan, 'n Derde en 'n vierde schot valt. Dan stormen de wielrijders met de bajonet op het geweer, over den dijk,, attaquee ren in de richting van het sparrenbosch. Eer de boer van z'n schrik er erger nis is bekomen, zijn de stukken weer aangespannen, dc mannen stijgen op en de batterij verdwijnt in de richting vanwaar ze is gekomen. 'n Troep nieuwsgierigen die per fiets en te voet naderbij zijn gekomen, staat rond den schreeuwenden boer: „Da noem ik ongeperremeteerd! Da ze me- kéér schieten, maar nie mijn ruiten! Dat wil de Koningin niet, en ik 'éét het er niet bij! Daar mot perses onge maakt worren! En ze zullen me de cen ten van de schaa terugbetalen, al mot ik er voor op odejense bij de Koningin". Dan klinkt 'n stem: „Gij zijt veruit gewaarschouwd geworren, Kees, ik zij er getuige van. Ge zit mee de stukken, en ge zul ze motten betalen da kan ik jou verassereeren." Gelukwenschstelegram aan het Koninklijk Huis van 8000 woorden Het medeleven met het heugelijk ge beuren van de Prinselijke verloving heeft zich o.m. geopenbaard in een stroom van telegrafische gelukwen- schen, waarvan het meerendeel op luxe formulier werd aangeboden. Van 8 tot en met 21 September j.l., dus een tijdvak van 14 dagen na de ver loving, zijn aan het adres van het Ko ninklijke Huis 4.194 telegrafische geluk- wenschen ontvangen. Een dier telegrammen bevatte niet minder dan 8.000 woorden: het was af komstig uit Amsterdam, waar dc be zoekers van de herdenkingsbijeenkomst in het Vondelpark allen hun handtee- kening op het aanvraagformulier plaat- sten. Als men in aanmerking neemt, dat zeker 60 procent dier telegrammen, doordat zij in morse werden ontvangen of op luxe formulieren moesten worden overgebracht, een dubbele bewerking moesten ondergaan, kan men zich voor stellen, dat het Haagsche telegraafkan toor een bijzondere drukke periode ach ter den rug heeft.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7