MONETAIRE KOORTS IN DE HOOFDSTAD COLIJNS REDE IN INDIE GOED GEHOORD GEEN PANIEK STEMMING Belastingdruk in Nederland Rustig afwachten Handelsovereenkomst met Zuid-Slavië UIT DE STAATSUOURA. VAN PANIEK GEEN SPRAKE Commentaar der bladen i Steeds zwaarder lasten Waar zijn de Postvliegers 1 2e BLAD PAG. 3 AMEP.SFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 29 SEPTEMBER 1936 De critiek van den Amster» dammer op de maatrege. len van de regeering (Van onzen redacteur) In de omgeving van het gebouw van de Nederlandscho Bank, aan het Rpkin te Amsterdam, stonden Maandag, den eersten werkdag met een niet meer geheel gaven gulden, eenige menschen samengegroept. Zij keken echter met groots inte resse naar de wijze waarop eenige heipalen, die gediend hadden tot basis van een hulpbrug tijdens den bouw van de nieuwe brug in het verlengde van de Doelenstraat, door middel van een bok uit het water werden getrokken. Dat was al. Van een oploopje of zelfs maar van be langstelling voor het groote bank gebouw met zijn getraliede ven sters zelf, geen spoor. Dat gemoedelijke Amsterdamsche ta freeltje, van menschen, die naar een werkje, hoe onbelangrijk ook op zich zelf, staan to kijken, teekent de stem ming in de hoofdstad. Het leven ging er gewoon zijn gang, de trams reden als gebruikelijk, de stoplichten en de armzwaaiende agenten bij de kruis punten, regelden het verkeer op nor male wijze, auto's fietsers en voetgan gers bewogen zich langs de straten als of deze dag er een was als iedere an dere. Alleen het onderwerp van de ge sprekken op straat en in de tranis week aanmerkelijk af van dat op an dere dagen. Nou wordt meneer Trip nog rij ker. oordeelde de conducteur van lijn 11 op het achterbalcon. Eerst gaan ze daar een heclebocl goud oppotten en dan wordt de gulden minder waard; nou hebben ze opeens voor veel meer guldens goud in d'r kelders, zonder dat ze d'r iets voor gedaan hebben. Dat kunstje zou ik ook wel eens .Willen leeren, grapjaste een heer. ter- Wijl hij met zijn kleine oogjes knipper de. Tja, ging de conducteur verder. Straks krijgen we misschien een gul den. die voor meer dan 100 procent gedekt is. Kan dat nou eigenlijk wel, .voegde hij er aan toe in rechtmatigen twijfel omtrent zijn eigen monetaire 'deskundigheid. Goud, goud, kwam een ander tus- schenbeide. Ze zeggen nu wel dat we van den gouden standaard af zijn, maar hebbie tevoren goud gezien? Ik kan me niet meer herinneren, dat ik een gouden tientje in mijn vingers gehad heb. Zoo zijn er meer, schamperde de conducteur. Colijn heb gezegd, dat we maar rustig onze gang moeten blijven gaan. Nou ik zal wel blijve rijje, als ze me niet op wachtgeld zette. Maar ik bin al zooveel gekort, dat ze me Wel eens opslag moge geve. Ja, alles wordt straks misschien 'duurder, mengde zich de eerste heer weer in het gesprek. En d'r is al zoo aangepast! De rest van het gesprek ging voor me verloren, omdat de tram juist den Dam bereikt had. De sprekers waren al aardig dicht bij het gevaarlijke ter rein der politiek aangeland en ik vond het maar beier, hen daarin niet te vol gen. Zoo normaal als het stadsbeeld overal elders was, zoo duidelijk was op het Damrak te merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. yan een paniekstemming was geen sprake. Het was meer nieuwsgie righeid. die velen voor de verschil lende banken en bankjes deed sa mendrommen. Een beeld, dat aan den r.a-oorlogslijd deed herinneren met zijn straathandel in vreemde valuta's, doch in wezen daarvan verschillend, doordat toen zaken werden gedaan, terwijl er nu meer werd gediscussieerd. Tot zaken doen kwam men nu niet veel. Wel liep er zoo nu en dan eens iemand een der banken binnen, nieuws gierig nagestaard door het publiek op het trottoir doch wat ze daarbinnen deden bleef voor bet. meerendeel der belangstellenden verborgen. Groepjes vormden zich om de menschen die don indruk wekten, er veel van te weten. Je zult eens zien, voorspelde een heertje met een wiebelend lorgnetje op zijn neus, hoe het pond straks zal stijgen. Alles wordt duurder, als ie van het buitenland iets hebben wilt. En dan moeten de prijzen hier ook om hoog. Maar het wordt nu alles toch beter, zeggen zeEen juffrouw meng de zich bedeesd in het gesprek. Ja, maar ze hadden het voel eer der moeten doen, antwoordde de des kundige. Nou, eerst zeggen ze dat er niks aan do pet is en een dag later laten ze de gulden vallen. Dat vind ik niet in den haak. critiseerde een ander. Voor het Plan van den Arbeid hebben ze geen geld. be'oogde een po liticus, en nu komen ze in eens met 300 millioen voor een egalisatiefonds of hoe dat heeten mag. Daar hebben zo nu wèl geld voor. Als het maar voor het kapitaal is.... Hoeveel wordt de gulden nu, vroeg de juffrouw weer. Zeventig cent of vijf en zeventig0 Dat hangt er van af. orakelde de deskundige weer. Colijn kan verschil lende dingen doen. Ilij kan de gulden zwevende houden, hij kan hem aan het pond vastkoppelen en hij kan ook een nieuw eoudpeil vaststellen. Kan -ie dat zoo maar doen, ver zuchtte de juffrouw met ontzag in haar stem. daarmede pc-gcnde te verbergen, dat ze van al die ingewikkelde mani pulaties maar weinig begreep. Toen kwamen or opeens noleerin- gen op een bord bij een der banken te staan en aller belangstelling con centreerde zich op den jongeman met het krijtje in do hand. Londen, dat tevoren 7.4G had genoteerd, kwam nu te staan op 9.32—9.36. Dat was de chèque-notecring. Voor bankpapier werden groote marges genomen, dio duidden op een on- zekeren toestand. De handel aar zelde nog, dat bleek overduidelijk. En ook het publiek verkeerde in onzekerheid. Zakboekjes werden voor den dag ge haald. Berekeningen werden gemaakt, Het pond is met 25 gestegen, concludeerde een vlugge rekenaar. Is dan nu de guldon maar 75 meer waard, vroeg een angstige huisvader. Dat hoeft nog hcelemaal niet, stel de een ander gerust. De prijzen hoeven nog niet zooveel omhoog te gaan. Alles kan nog best zoo blijven. In den loop van den dag daalden de koersen der vreemde valuta's nog iets, als om dezen spreker ook op interna tionaal monetair gebied gelijk te go- ven. Zoo was ook do stemming in de win kels en de groote magazijnen er geon van groote opgewondenheid. Nergens was iets te merken van paniekachtige inkoopen. Do prijzen bleven overal ge lijk. Een juwelier plakto op zijn winkel ruit een briefje met de aanmaning nu nog te koopen voor de oude prijzen... Dat was de eenige aanwijzing in het zakenleven van den middenstnd, dat er iets bijzonders aan de hand was. 0\er het algemeen heeft het rustige woord van dr. Colijn, dés morgens voor de radio uitgesproken, in de hoofdstad weerklank gevonden, zooals overal el ders in den lande. Men heeft zonder opwinding de gebeurtenissen over zich heen laten gaan. Er is vertrouwen en dat stelt in staat, de grootste moeilijk heden gezamenlijk te ovenvinnen. Minislcr-prcsiclcnt, dr. H. colijn, ver laat het hoofdgebouw der P.T.T. te Den Haag, waar hij voor de microfoon zijn radio rede uitsprak over de monetaire politiek der regeering VERLICHTING MET NATRIUM- LAMPEN Naar wij uit Brussel vernemen heeft het gunstige resultaat der thans in België met natriumlampen verlichte weggedeelten de Belgische regeering doen besluiten om La Lampo Philips s.a. te Brussel, opdracht te geven den geheelen weg BrusselAntwerpen met natriumlampen te verlichten. Waar deze 42 K.M. lange weg door steden voert, zal de verlichting met kwik- menglampen geschieden. DE ROOFOVERVAL TE HEESCH Het gerechtshof te Den Bosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen de ge detineerde Ossche arbeiders J. M. den B.. II. C. van G. en M. van R.. die door de Bossche rechtbank zijn veroordeeld resp. tot twee, vier en vijf jaar gevan genisstraf. omdat zij in den nacht van 24 op 25 December 1933 te Hecsch heb ben ingebroken in de woning van H. VV. Christiaans. waar zij een bedrag van 110 hebben weggenomen en Chr. hebben vastgebonden en mishandeld. Het hof heeft het vonnis van de recht bank bevestigd, doch voor Van G. en R. het voorarrest in mindering ge bracht. 's-GRAVENHAGE. 28 September. Zaterdag vond te Belgrado een nota wisseling plaats tussclion rle Zuid-Sla vische en de Nederlandscho regeering, waardoor de Nederlandscho en Ncder- landsch-Indische artikelen, waarvoor tengevolge van het decreet van 13 Juni 1936 geen invoervergunningen meer werden verstrekt, wederom vrij kunnen worden ingevoerd. Met betalingsver keer zal wederzijds met vrije deviezen blijven geschieden, waardoor de instel ling van een clearing kon worden ver meden. Tevens werd het bestaande invoer recht op kaas verlaagd van 150 tot 80 dinar per 100 K.G., terwijl voor niet- bloeiende levende planten, met name rhododendrons, azalea's en hortensia's het invoerrecht op 5 dinar per 100 K.G. werd vastgesteld. Van Nederlandsclic zijde werd hier tegenover een gelegenheid geopend Zuid-Slavische tarwe cn rnais in Ne derland in te voeren, terwijl bovendien eenige contingenten werden toegestaan. De overeenkomst zal met ingang van 1 October in werking treden en is ge sloten voor den duur van een jaar met mogelijkheid van verlenging, terwijl de overeenkomst in bijzondere omstandig heden tusschentijds kan worden opge zegd. DE DECONFITURE VAN LAKEMAN'S BANK AMSTERDAM, 28 Sept. Men ver zoekt ons mede te deelen. dat de levens verzekering maatschappij „Arnhem" in de surceance van betaling in de N.V. Wed. S. Lakeman en Zonen te Enkhui zen slechts één vordering heeft, welke evenals die der Ilollandschc Sociëteit van Levensverzekeringen, door een po lis is gedekt. Burgemeesters Aan T. E. Welt is op zijn verzool met ingang van 20 December 1936, eer vol ontslag verleend als burgemeestei der gemeente Usquert, met dankbetui ging voor de langdurige diensten dooi hem in die betrekking bewezen. Aan J. G. Jansonius op zijn verzoek i met ingang van 29 November 1936, eer sol ontslag verleend al* burgemeester der gemeente Lecuwarderadccl met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen. Onderscheidingen Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau Ir. T. A. C. Schoevers te Wagcningen, secretaris-penningmees ter van het Nederlandsch genootschap voor landbouwwetenschap, gevestigd te Utrecht. Toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eero-medaille, in zilver aan A. C. 1.. Fabric, pakhuisbaas bij J. H. Menkes' distilleerderij N.V. te Rotterdam. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschcn Leeuw Dr. A. A. Hulshoff, directeur van het gemeente ziekenhuis voor scheeps- en tropische ziekten, te Rotterdam. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau F. H. H. Ilerold. direc- tourgeneraal van de N.V. Uitgevers maatschappij Neerlandia tc Utrecht. Staatsloterij Bij beschikking van den Minister van Financiën zijn, met don aanvang der 473 Staatsloterij, benoemd tot collectri- ce der Staatsloterij: te Amsterdam, mcj. A. H. van Schaik thans colleclrice der Staatsloterij te Enschede; te 's-Gravcnhage, mevrouw M. C. Grullemans, weduwe J. H. Odendaal, aldaar: to Amsterdam, mevrouw C. A. Licf- tinek. aldaar; te Enschede, mevrouw J. de Jong we duwe J. Koeman te 's Gravenhage; te Eindhoven, mevrouw E. M. Pal men, geb. Van Dijck te 's-Gravenhage. Rechterlijke macht Op zijn verzoek aan Mr. G. H. A. Fcber. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van rechter-plaatsvcrvanger in de arrondissementsrechtbank te 's- Gravenhage, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. P.T.T. Met ingang van 1 Januari 1937 aan den commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst B. H. de Raad op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Landbouw Bij beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij. zijn, voor liet tijdvak van 1 October 1936 tot 1 Octo ber 1937, aan de Rijkstuinbouwwinter- school te Nijmegen wederom benoemd tot leeraar A. A. Courtens en Dr. R. van Santen, beiden aldaar en P. van Leijden en W. Lodder, beiden te Hees (gem. Nijmegen). Directe belastingen Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der di recte belastingen, enz. P. Wedemeljer, tijdelijk werkzaam ten kantore der di recte belastingen, te Amsterdam, ver plaatst naar liet kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Koudum. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. P. II. Pesman, werk zaam aan het departement van finan ciën te 's-Gravenhage, verplaatst naar Assen b en aangewezen als hoofd van de inspectie der directe belastingen al daar. Ver keersfonds Bij Kon. besluit is benoemd tot amb telijk lid van de Centrale Commissie an advies en bijstand voor liet ver- keersfonds Dr. Ir. L. R. Wcntholf, hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat te 's-Gravenhage. Hier en daar traden prijsstijgingen in BATAVIA, 28 Sept. (Aneta.) Het officieele bericht omtrent het door de Nederlandsche regeering genomen ver bod tot uitvoer van goud, werd te Ba tavia Zondagmorgen ontvangen cn on middellijk door do Indische bladen gc- bulletineerd. Het verwekte in de hoofd stad natuurlijk groote sensatie. Het Bat. Nieuwsblad deelt hierom trent het volgende mede: Na de stellige verklaringen uit den Haag hield men in fnancieele kringen in Ned.-Indië nauwelijks meer rekening met het prijsgeven van de tot dusver gevolgde monetaire politiek, met het gevolg, dat directeuren, bedrijfsleiders en vertegenwoordigers zonder eenige achterdocht natuurlijk zooals ge bruikelijk is, voor hun week-end naar koele plaatsen in de bergen waren ver trokken. Zoo bevond zich ook de president van de Javasche Bank, de heer van But- tingha Wichers, in de bergen, evenals zijn mede-directeuren de heeren Mi- chielson en Praasterink. Ook de leden van bet bestuur van de vereeniging voor den effectenhandel waren niet in de hoofdstad zelf aanwezig. In den loop van den Zondagmorgen hield do vice-president van den Raad van Ned.-Indië, de heer van den Bus- sche, een conferentie met den directeur van het departement van financiën, en met den waarnemend direqteur van het departement van economische zaken. Aneta kan hieraan nog toevoegen, dat de leidende ambtenaren van de depar tementen van financiën en economische zaken den geheelen Zondag doorwerk ten. Uiteraard vormde het bericht in alle kringen der samenleving vrijwel het eenige onderwerp van conversatie. Hier en daar traden kleine prijsstij gingen in, voornamelijk kwam dit voor in provisiën-toko's (in Indië is de pro- visiën-handel bijna uitsluitend in han den van Chineezen, die hun zaken ook des Zondags geopend hebben). In handel en bedrijf was men welis waar koortsachtig bezig, doch van op gewondenheid of een paniekstemming was geen sprake Enkele pogingen van kleine tusschenhandelaars om aan stonds uit de situatie profijt te trek ken, werd de kop ingedrukt. De spoedbehandeling van het goud uitvoerverbod uit het Indische lolge- bied door het college van gedelegeer den trok groote belangstelling, vooral van officieele zijde. De rede, door dr. Colijn uitgespro ken (die dus in Ned.-Indië in het begin van den Maandagmiddag werd gehoord), werd met intense belangstelling gevolgd. Tusschen 14.10 en 14.35 uur, waarin de toe spraak bier te beluisteren was, trail een plotselinge slapte in in het te lefoonverkeer, dat gedurende de ochtenduren een zoodanige top drukte had bereikt, dat het moei lijk viel met de normale snelheid verbindingen te verkrijgen. In den namiddag werden de voornaamste punten uit de rede ten overvloedo nog eens gebulletineerd en wederom met zeer groote belangstelling ont vangen. Drommen publiek verdrongen zich voor het gebouw van Aneta, en voor de dagblad-bureaux. Persstemmen Het Bat. Nieuwsblad kan voor het effect dat het bericht uit Nederland in Ned.-Indië maakte, geen andere uit drukking vinden van „als een bom". Het blad acht het nutteloos en tevens schadelijk aan het besluit der Neder landsche regeering bittero commenta ren te verbinden. De regeering stond op het standpunt dat het nooit zoover zou komen. Haar beleid moge verkeerd geweest zijn het was in ieder geval duidelijk, helder en ondubbelzinnig. Het Nieuws van den dag V.N.I. merkt op, dat voor Indië inderdaad geen re den is tot eenigerlei ongerustheid. Wel licht zal voor Indië als geheel de situa tie in do toekomst eer beter dan slech ter worden. De Java-Bodc meent, dat verwacht mag worden, dat de nieuwe toestand tenslotte zal nopen tot veel nauwere economische en financieele samenwer king tusschen Nederland en Indië. Dit is wellicht het beste wat van de be treurenswaardige waardevermindering van ons geld kan worden gezegd. In verband met de berichten, uit ver schillende plaatsen ontvangen, betref fende ongemotiveerde en aanzienlijke prijsopdrijving van levensmiddelen, zoo als rijst, klapperolie, meel, boter en suiker, en de zich ontwikkelende prijs opdrijving voor grondstoffen voor le vensmiddelen en huishoudelijke artike len, heeft de Gouverneur-Generaal aan alle gewestelijke bestuurshoofden een algemeene machtiging verleend tot zoo noodige in bezitneming van producten, zulks op grond van artikel 88 der ont- 1 eigeningsordonnantie. CENT I Welke huisvrouwl behoeft nu nog huishoudzeep van onbekende herkomst te kopen? Sunlight is verlaagd tot 10 cents voor de nieuwe twee-stuks ver pakking en bovendien nog het gewicht aanmer kelijk verhoogd I Nu Is Neerlands beste zeep- kwaliteit binnen het bereik van iedere huis vrouw en 36 voordeliger! Sunlight Zeep biedt U dus meer waarde dan ooit tevoren. En natuurlijk blijven de zo welkome geschenkenbons steeds gehandhaafd! Een uitgave van het Centrale Bureau voor de Statistiek Het Centrale Bureau voor de Statis tiek heeft wederom do nieuwste gege vens op belastinggebied vereenigd tot een publicatie, die onder den naam van belastingdruk in Nederland 19361937 zoo juist het licht heeft gezien. De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan hoeveel belasting hiervoor in elke der 1063 gemeenten verschul digd is. De inleiding somt allereerst op, wel ke wijzigingen in de jaren 1932 tot en met 1936 in do belastingen gebracht zijn. Behalve van de invoering van nieuwe of van opcenten op bestaande belastingen wordt melding gemaakt van de wijzigingen in de tarieven dezer belastingen, dio meerendcels verzwa ring, doch soms ook vermindering van den belastingdruk tengevolge hadden, van de opheffing van het leeningfonds en de instelling van het gemeente- en het werkeloosheidssubsidiefonds. Blijkt uit de vermelding van alle bovenbe doelde wijzigingen reeds, dat de belas tingdruk sinds 1932 aanzienlijk is ver zwaard, aan de hand van uitvoering in de inleiding voorkomend cijfermate riaal wordt dit nader aangetoond. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is ge daald van 183 over 1932-1933 tot 26 over 1936-1937, terwijl het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opccn- ton in dit tijdvak is gestegen van 115 tot 664. Verder blijken verscheidene ge meenten, die zich met betrekking tot deze belasting voor 1932/1933 in de eer- se, resp. tweede klasse hadden gerang schikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn over gegaan. Van 1932/1933 tot 1936/1937 is het aantal gemeenten der eerste klasse dientengevolge 119 en dat der tweede klasse 176 kleiner geworden, terwijl het aantal gemeenten der derde klasse 282 grooter is geworden. Opgemerkt zij. dat door deze verandering van klasse onder overigens gelijke omstandigheden een grooter aantal personen in de gemeen tefondsbelasting valt, waardoor een hoogere belastingopbrengst wordt ver kregen. Voor de overige belastingen zijn de verschillen ook belangrijk. Zoo is het aantal gemeenten, waarin geen opeen ten op de vermogensbelasting worden geheven, die rechtstreeks aan de ge meente ten goede komen, gedaald van 404 over 1932/1933 tot 89 over 1936/1937. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogst mogelijk aantal opcen ten op deze belasting gestegen van 581 tot 923. Het aantal gemeenten met het hoog ste aantal opcenten op de grondbelas ting is van 1932 op 1936 gestegen van 811 tot 1010 voor gebouwde en van 811 tot 1049 voor ongebouwde eigendom men, terwijl het aantal gemeenten met 200 of meer opcenten op de personeele belasting in dit tijdvak is toegenomen van 6S tot 582. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten op deze belasting werden geheven, daalde van 157 tot 9. Verder is het aantal gemeenten met een wegen straat-, vaart- of rioolbelas ting gestegen van 201 over 1932 tot 430 over 1936. In hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeenten met een baatbelas ting toe van 75 tot 110 en het aantal gemeenten met een belasting op too- neelvertooningen en andere vermake lijkheden van 427 tot 553. Daarentegen Hoeveel dagen zijn ze onderweg? 23.9 28.9 24.9 25.9 26.9 27.9 28.9 26.9 27.9 28.9 Amsterdam Leipzig Boedapest Athene Mersamatrub Cairo Gaza Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia co ba e O) JC O) O. 28.9 27.9 26.9 28.9 25.9 27.9 24.9 26.9 23.9 26.9 23.9 Vertrek van bet. eorstvolgendc post vliegtuig van Amslerdam en Batavia Woensdag 30 Sept. a.s. is het aantal gemeenten met een zake lijke belasting op liet bedrijf gedaald van 91 tot 76, terwijl nog slechts enkele gemeenten een belasting heffen op de verzekering tegen brandschade, op openbare aankondigingen of op bouw terreinen. Een logecrgastenbelasting is tot dusver in geen enkele gemeente In gevoerd. Over de jaren 1931/1932 tot 1936/1937 wordt verder in een grafiek een verge lijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor een inkomen van ƒ5000 in do verschillende gemeenten. Hieruit blijkt, dat over 1931/1932 en 1932/1933 in de gemeenten met den laag- sten druk, gevormd door de inkornsten- cn gemeentefondsbelasting in hoofdsom en opcenten, 4.83 pet. van dit inkomen betaald moet worden en irt de gemeente met den hoogsten druk 8.07 pet. over de jaren 1933/1934 en 1934/1935 zijn deze bedragen resp. 5.55 en 8.80 pet. en over 1935/1936 en 1936/1937 resp. 6.57 en 9.19 pet. Uit het verloop der lijnen, die op de grafiek tusschen deze uitersten ge trokken zijn, is duidelijk te zien, cïat in den loop dezer jaren een groot aan tal gemeenten moest overgaan tot wij ziging der classificatie en verhooging van het aantal opcenten op de gemecn- tefondsbelast.ing, waaruit opnieuw de invloed van de ongunstige tijdsomstan digheden op de financiën der overheids lichamen merkbaar is. In een tweede grafiek wordt verder een vergelijking gemaakt tusschen den totalen belastingdruk voor enkele groe pen van gemeenten, waaruit onder meer blijkt, dat in verhouding tot de andere groepen do belastingdruk voor de groep gemeenten beneden 2001 in woners in het algemeen het laagst en voor de groep gemeenten van 5001 10.000 inwoners het hoogst is. Ten slotte komen in de inleiding nog enkele gegevens voor, waarbij de pro gressie tot uitdrukking wordt gebracht, die voor de inkomsten-, gemeentefonds en verdedigingsbelasting geldt. Zpo be taalt een gehuwde zonder kinderen bij een inkomen van 800 ten minste 0.45 en ten hoogste 1.66 pet. van dit inko men aan inkomsten- en gemeentefonds belasting tezamen, terwijl bij een inko men van ƒ500.000 ten minste 35.48 en ten hoogste 43.72 pot. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van ƒ20.000 moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting tezamen minstens 013 en ten hoogste 0.16 pet. van dit ver mogen betaald worden, terwijl bij eer PRINSES JULIANA IN DEN HAAG 's-GRAVENHAGE. 28 September. H.K.H. Prinses Juliana is hedenmiddag in Den Haag aangekomen cn heeft haar intrek genomen in het Paleis Noordeinde.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7