KRUITVAT DANZIG DE DOM BOMMEN OP OVIEDO DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA DAMES- en HEEREN REGENJASSEN CHAMBERLAIN SPREEKT Luchtmacht werkt preventief FALCON - BIGBEN Waar zijn de Postvliegers Situatie belicht door prof. van Hamel HARRY BAUR GEWOND Franco staatshoofd der „witten" Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 De Engelschc regeering is vast voornemens de herbewape» ningsplannen door te voeren MARGATE, 2 October. (Reuter). In de plaats van minister president Baldwin, heeft Neville Chamberlain gesproken op het congies van de conservatieve partij Hij zeidp o.a. dat hij erop rekent, dat Baldwin weer in staaf zal zijn zijn taak te vervullen, wanneer het parlement weer bijeenkomt. De regeering is voornemens de her bewapeningsplannen te vervolgen, wat de oppositie ook zal zeggen .Zoodra het bewapeningsprogramma voltooid is. zal het Britsche Rijk beschikken over een Nationaal-Socialistische begint selen druischen in tegen de democratische grondwet der vrije stad Neville Chamberlain vloot welke in staat is cic verbindings lijn te beschermen, een leger dat wel Zwak is in vergelijking met do con- scriptielegers van het vasteland, doch voorzien van het modernste materieel en een luchtmacht welke niet behoeft onder te doen voor een andere, noch wat betreft materieel, noch wat be treft personeel. De ontwikkeling van de lucht vaart heeft Engeland tot op zekere hoogte beroofd van zijn positie als eiland. Het gevaar voor de burger bevolking staat duidelijk aan de regeering voor oogen doch zij ver geet niet. dat dit andere volken nog 'duidelijker voor oogen staat. De re geering is overtuigd, dat niets zoo zeer de regeering zal bpletten mis bruik te maken van het Jucbtwa- pen. als de wetenschap, dat het binnen enkele uren op eigen bevol king kan worden toegepast. Chamberlain acht dc luchtmacht het beste preventieve wapen tegen don oor log en hij ondersteunt de ontwikkeling hiervan mot het meeste enthousiasme. Ilct voorrnaamste doel van Groot-Bri tannic is het handhaven van den vrede. Het wil van niemand grondgebied noch wenscïit het zich te mengen in do bin nenlandsche toestanden van een ander land. doch het zal niet dulden, dat een ander land aan Engeland ideeën oplegt, volgens welke geregeerd moet worden. De gevaren van een dergelijke inter ventie blijken thans het duidelijkst in Spanje. Indien Blum niet het moedig initiatief had genomen, ondersteund door den invloed van Engeland, had men een oorlog in Europa kunnen zien ontketenen. Engeland was verheugd met Frank rijk en de Ver. Staten to kunnen sa menwerken bij het aanpassen van de Fanscne munt. De regeering hoopt, dat door do verklaring welk#» gemeen schappelijk is gepubliceerd een meer normaal monetair internationaal sy steem zal ontstaan. De regeering is van meening, dat de vooruitzichten voor den vrede verbe terd zouden worden door regionale ver dragen in het kader van het pact. De redenen van onrust vooral in Europa deels van polilieken, deels van finan- cieelen aard zijn. door hef verschil tus- Bchcn de waarde van zekere deviezen en hel niveau van de wereldprijzen. Het is moeilijk te zeggen waar de eene oorzaak ophoudt en do andere begint, doch om tot normale toestanden terug te korren, moeten al deze moeilijkheden opgelost worden. De Britsche regeering zal zooveel mogelijk hiertoe biidragen. „Argus" weer in dienst De admiraliteit heeft gelast het vliegtuigmocderschip „Argus", dat in 15)30 buiten dienst werd gesteld, op nieuw te wapenen. Het schip zal wor den uitgerust met 20 vliegtuigen, welke draadloos kunnen worden bestuurd voor het gebruik bij schietoefeningen, welke in November a s. in de Sebotsche wateren zullen worden ««ebouden Na- dare bizonderheden omtrent deze oefe ningen worden streng geheim gehou den. De nationale executieve van dc ar beiderspartij is bet na een langdurige zitting te Edinburg eens geworden over den tekst van de resolutie over den in ternationalen toestand, die zii aan bet jaarlijksche congres der partij, dat de volgende week zal worden geopend, zal voorleggen. De resolutie spreekt zich uit voor bewapening in een mate voldoende voor handhaving van het gezag en de macht van den Volkenbond en voor het bieden van weerstand aan dictaturen en agressie. Hoeveel dagen z'u'n ze onderweg? 3 3 In de jongste aflevering van haar uit gave „L'esprit international" brengt het Carnegie Edownmcnt te Parijs zoojuist een beschouwing over „het Danzigsche vraagstuk in zijn tegenwoordigen toe stand", van de hand van onzen landge noot prof. mr. J. A. van Hamel, die zooals men weet zelf gedurende de jaren 1925— 1929 in de vrije stad als hooge commissa. ris heeft gefungeerd. Schrijver stelt vast, dat de regeering- IIitier het mogelijk heeft gemaakt den jarenlangen heilloozen toestand van wrij ving en speldeprikken tusschen Duitsch. land en Polen en dientengevolge ook tus schen Danzig en Polen, te beëindigen Een rustiger verhouding is hiervoor in de plaats getreden. Dc belangen van de bevolking der havenstad kunnen nu op zakelijke wijze worden gediend, al zal zij nooit meer die voordeelige positie ver. werven, welke mogelijk zou zijn geweest wanneer ook vroegere regeeringen van den aanvang af de thans ingeslagen lijn hadden gevolgd. Schrijver blijkt ook 't be zit van Danzig voorshands niet als een object van strijd tusschen Polen en Duitschland te zien. Handhaving van het internationale statuut der vrije stad zooals dat tegenwoordig geldt, koint aan de verschillende staatsbelangen en ook aan het Europeesche belang wellicht hel meeste tegemoet- Uitvoerig beschouwt schrijver dan de gerezen nieuwe moeilijkheden, welke zich thans hebben geopenbaard tusschen Danzig en den Volkenhond. Hij verklaart ze aldus, dat in Danzig een nationaal- socialistische regeering aan het bewind is gekomen, uiteraard optredend uit be ginselen, in lijnrechten strijd met die van dc onder de garantie van den Volken bond gestelde grondwet, welke dateert van 1920 en geheel op den grondslag van de toen in Danzig heerschende constitu tioncele democratie opgetrokken is. Dan. zig is, zegt de schrijver, geestelijk zoo nauw bij het derde Duitsche rijk aange sloten, dat men onder het bestaande re gimc bezwaarlijk nog een volkomen na leving van de vrijzinnige grondwettelijke beginselen verwachten kan, als daai zijn: vrije meeriingsiiiting, eerbiediging van oppositie-partijep en van wettelijke grondrechten. Ook rij, wien voor hun eigen land en voor heel de ontwikkeling der menschheid deze vrije beginselen dierbaar zijn, zullen moéten aanvaarden dat ze in dat groote gedeelte van Midden. Europa thans ongewen.scht worden be vonden. De Volkenhond kan ze niet, te gen den in Duitschland heerschenden geest, aan dc autonome vrije stad opleg gen, zelfs al worden ze door een niet on belangrijke minderheid gehuldigd. Aan den anderen kant valt het den verschil lenden in den Volkenbondsraad vertegen, woordigenden regeeringen niet licht do toepassing van het autoritaire e c n-par- tij-regime onder haar garantie te gedoo- gen. Modus vivendi drint gend noodig De moeilijkheden, die de vertegenwoor. diger van den Volkenbond te Danzig in den laatsten tijd ondervonden heeft, spruiten eveneens uit dit dilemma voort. Wanneer het niet ondervangen wordt, bestaat hot groote gevaar, dat Danzig we der een bron van onrust wordt, die. ook tot ernstige internationale onrust leidt. Van Hamel spreekt de hoop uit, dat do met het beleid van deze zaken belasto staatslieden het evenwicht zullen weten te vinden, waardoor de Danzigscho re geering op redelijke wijze den door haar juist geachtcn weg kan gaan en zulks met de noodigc matiging, die door do omstandigheden geboden wordt. Dezo mogelijkheid is in feite niet uitgesloten, wanneer over en weer met het bestaan van de andere inrichten rekening wordt gehouden. In denzeifden geest als Eden onlangs gesproken heeft, waarschuwt Van Hamel tegen de oningebonden bot sing van twee tegenovergestelde he. schouwingswijzen, die elk een massa- aanhang achter zich hebben. Het streven moet zijn een modus vivendi tusschen twee kampen tot stand te brengen. Tn liet bijzonder is dit noodig voor de vrije stad Danzig, waar door den eigenaardi- gen rechtstoestand de twee stroomingen zoo nauw en onvermijdelijk tezamen ko men. Zoowel in het belang der plaatselij. ke bevolking als in dat der gezamenlijke mogendheden is dit een klemmende eisch. Moge. aldus eindigt de schrijver, het voorbeeld voor een heilzaam even wicht gevonden worden. PARIJS, 2 Oct. (Reuter). De be kende acteur Harry Baur is in den laten namiddag bij een auto ongeluk te Saint-Cloud gewond. Zijn toestand schijnt echter niet ernstig te zijn. Na dat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar zijn woning vervoerd. Alle verbindingen met Siguenza afgesneden LUXEMBURG DEVALUEERT NIET LUXEMBURG, 2 Oct. (Reuter). De Luxcmburgscbe regeering xerklaart categorisch dat zij niet denkt aan een devaluatie van den Luxemburgschen frank. OVIEDO, 2 Oct. (Reuter) Het hoofd kwartier deelt mede, dat een regeerings vliegtuig twaalf bommen op de stad heeft laten vallen, waardoor negen men- schen gedood werden. Bovendien liet het vliegtuig een ontbrandbare vloeistof vallen. De brand, die daarvan het ge volg was, kon echter gemakkelijk be dwongen worden. In een communiqué der rechtschen wordt medegedeeld, dat. zij het dorp San Cristobal in den sector Guadalajara hebben bezet en daardoor alle verbin dingen met Siguenza hebben afgesne den. In den sector Granada hebben zij het dorp Santa Ana bezet. Bij Alcala Real zouden de regecringstroenen meer dan honderd, bij Avila 53 dooden verlo ren hebben. Te Burgos is gistermorgen de machl overgedragen aan generaal Franco, die door de junta tot staatshoofd is uitge roepen. Bij het paleis van den militai ren gouverneur werd Franco verwel komd door generaal Cabanelias. In een radiorede, gericht tot hel Spaansche volk, zeide Franco, dat de aanstaande regeering zich zal inspan nen om dc sociale orde te herstellen door allen arbeiders werk te verschaf fen. De godsdienstvrijheid aldus Franco zal worden geëerbiedigd. Mei andere landen zullen handclsgemeen schappen tot stand komen en overeen komsten zullen worden aangegaan met landen, die zich niet tegenover de Spaansche politiek stellen. Geen band zal kunnen bestaan met hen, die tegen onze beschaving strijden. Russische inzamelingen voor Spanje Volgens opgaven van den cenlralen raad van Sovjet-vakvcreenigingen lieefl de ten gunste van vrouwen en kinderen in het repuhlikeinsche Spanje gehouden collecte onder dc arbeiders behalve de in den aanvang reeds bijeengebrachte 7.096.521 roebel, nog 6.964.640 rochel op geleverd. Tot 2 October zijn dus in hel geheel 14.061.161 roebel ontvangen. Vooi de bijeengebrachte golden hebben de vakvereenigingon levensmiddelen ge kocht en die met twee vrachtschepen, de Newa en de Koeban, verzonden. De collectes duren voort. In overeenstemming met de verwach tingen aldus wordt uit Madrid ge- 30.9 30.9 1.10 2.10 Amsterdam Leipzig Boedapest Athene Mersamatrub Caïro Gaza Bagdad Boeshir Djask Karachi Jodpner Allahabad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia 2.10 1.10 30.9 30.9 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Woensdag 7 October a.s. meld hebben de rechtschen een om vangrijk offensief ingezet in den sectoi Siguenza in Aragon. Volgens te Madrid ontvangen berichten werden zij echter afgeslagen. Zij verloren 200 doo den, terwijl 3Ö0 man gedeserteerd zou den zijn. Te Barcelona heeft kolonel Villalba medegedeeld, dat de regeeringstroepen in den sector Iluesca het dorp Zuera en afdcelingen nationalisten hebben ge bombardeerd. Volgens Radio-Sevilla zou de regee ring van Madrid het goud der Spaan sche Nationale Bank naar Cartagena hebben laten overbrengen. Naar vernomen wordt, heeft de Junta van Burgos, de voorloopige regeering van de nationalisten, de volgende ver klaring gepubliceerd: De zoogenaamde regeering to Madrid heeft gedurende eenigen tijd groote sommen goud uitgevoerd, welke zij ge stolen heeft uit den voorraad van de Spaansche Bank. De nationale junta heeft reeds tegen dezen uitvoer gepro testeerd bij de landen, waarheen dit goud werd uitgevoerd en verklaard, dat deze uitvoer en de credietoperaties, wel ke op grond hiervan zijn uitgevoerd, ongeldig zijn. Nu is evenwel het mas ker gevallen. De anarchistische regeo- ring te Madrid en de misdadige maffia hebben op het oogenblik, dat de natio nalistische bevrijders voor dje poorten van Madrid staan, besloten de schatkel ders van de Bank van Spanje geheel te leegen en de resteerendc vier mil liard goud naar Alicante en Cartageua to zenden, om deze van hieruit met do Air Franco naar het buitenland te brengen. AURIOL NEEMT VERLOF PARIJS, 2 Oct. (Reuter). Minister Vincent Auriol is uit Parijs vertrokken om enkele dagen uit tc rusten van de groote inspanning der laatste dagen. ZONDAG HILVERSUM 1 1875 m. KRO. 8.309.30 Plechtige Hoogmis uit de Parochiekerk van den H. Martinus te Stein. N.C.R.V. 9.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv Kerk te Hoogland. Voorganger: Ds. W. C. Posthumus Meyjes, Ned. Herv. predi kant, tc Hoogland. K.R.O. 12.151.00 nam. „liet Orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 1.001.20 nam. „Wereld-Dierendag". I.20—2.00 nam. Het Orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. 2.00—2.30 nam. Vragenuurtje door Prof. F. Olten O.P. 2.30—3.15 nam. Het Symphonie-orkest (U.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever. 3.304.00 nam. Het Symphonieorkest (LT.S.O.) o.l.v. Henri van Goudoever. 4.004.55 nam. Ziekcnlof uit Bloemen- daal. 4.555.00 nam. 1e Klasse uitslagen van de R.K.F. N.C.R.V. 5.00—5.50 nam. Gewijde muziek. 5.50 nam. Kerkdienst uit de Geref. Kerk (H.V.), Parkkcrk, te Amsterdam. Voorganger: Dr. J. G. Geelkerken, te Amsterdam. K.R.O. 7.457.50 nam. Voetbaluitslagen van de R.K.F. 7.508.10 nam. „De Rozenkrans" door Pater L. Verwi 1st. 8.20—9.30 nam. „Vroolijke gevallen", m.m.v. de Melodisten o.l.v. Piet Lusten- houwer. Refreinzang: Albert Klein Jr. en Leon van der Hulst. 9.4010.30 nam. Het Orkest o.l.v. Ma- rinus van 't Woud. 10.4011.00 nam. Epiloog door het Klein Koor o.l.v. Jos. H. Pickkers. II.0011.30 nam. Lezing in het Espe ranto. HILVERSUM II 301.5 m. V.A.R.A. 9.01 Voetbalmcdedeelingen. 9.05 Tuinbouwkwartiertje. 9.20 „De moraal van den arbeid". Le zing door Koos Vorrink. 10.15 „i Öctober-Dierendag". Causerie door Henk van I-aar. 10.30 Het Residentie-orkest o.l.v. Piet Tiggers. 11.15 Van Staat en Maatschappij, door A. Pleysier, secretaris van de V.A.R.A. 11.30 Het Residentie-Orkest o.l.v. Plet Tiggers. A.V.R.O. 12.0012.10 nam. „Schoonheid in Ne- derlandsche Kerken". I. Frans Hasse laar bespeelt het orgel in de Westerkcrk te Amsterdam. 12.101.00 nam. Lunchconcert door „De Violicrs" o.l.v. Willem Drukker. 1.001,20 nam. Het schilderij van de maand. Besproken wordt door B. W. Wierink „Het Y te Amsterdam" van Al- bert Hemelvuur. I.20—2.00 nam. Vervolg concert door „De Violicrs". 2.003.00 nam. Boekenhalfuur. „De letterkundige figuur van Joseph Roth", besproken door Dr. P. H. Rittcr Jr. 2.304.30 nam. Symphonicconcert. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz, m.m.v. Pierre Pal la, orgel cn piano. 4.35i.55 nam. Hot dansorkest o.l.v. Hans Mossel. V.A.R.A. 5.30 nam. Voetbal van den dag. Nabe schouwing wedstrijd Blauw-WitA.D. O., door C. H. Geudeker. 5.50 nam. Sportuitslagen A.N.P. V.P.R.O. 6.00 nam. Lezing. 6.30 nam. „Letterkundigen getuigen voor den vrede". Spreker: Dr. G. Stuive ling, Hilversum. 6.45 nam. Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Brouwershaven. Voorgan ger: Ds. G. J. de Nie. A.V.R.O S.459.00 nam. Radiojournaal. 9.00—9.35 nam. Zondagavondconcert. Het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, na. m.v. Emmi Leisncr, alt. 9.3510.15 nam. Radiotooneel: „Het gejieim van het Victoriahotel", een de tective-spel van Thomas Moly. Spellei- ding: Kommer KJevn. 10.3011.30 nam. Uit theater „Carré" te Amsterdam. Tweede deel van de revue: „Zoek dc zon op!" II.40—12.00 Het dansorkest o.l.v. Hans Mossel. V.P.R.O. Uitzending over dc Phohi naar Indië: (Golflengte 16.88 M.). I.20—1.35 nam. Toespraak van Ds. F. J. Wildervanck, predikant te Socrabaja en met verlof in Holland, over: Wat kunnen wij doen in dezen tijd. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamscli programma II.20 Uitzending van de openbare ver gadering in de aula van de Gentsche 285. Zeg, wie ben je nou? vroeg Piet toen ze samen dooi een smal gangetje liepen, en waar gaan we naar toe? Waar we naar toe gaan wil ik je wel zeggen: naar Rio de los Happos, het appelenland en vandaar naar Rotterdam, maar (en hij pakte Piet bij zijn neus en draaide die bijna een halve slag om) 286. Als jij, zoodra je aan wal bent, het hart in je lijf hebt om te vertellen dat je mij hier aan boord hebt gezien, zal ik jeWat de kok in dat geval zou doen, kwam Piet nooit te weten, want er kwam iemand aanloopen en hij maakte maar een flinke wipneus, om hem weer in fatsoen te brengen Wat had die kerel hem geknepen. Universiteit, ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Vlaamschc Academie. 11.35 Concert. 5.20 nam. Dansmuziek. 8.20 nam. Concert. 11.3512.20 Dansmuziek. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Ganne-Concert. 5.20 nam. Concert door orkest. 8.20 nam. Concert door het Nationale Symphonic-orkcst. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. I.50 nam. Gevarieerd programma. DROITWICH 1500 M. 2.10 nam. Het B.B.C. Harmonie-orkest o.l.v. B. Walton O'Donncll. 6.50 nam. Concert. 9.25 nam. Fred Hartley en zijn kwin tet. 10.05 nam. „The Last Days of Sail". GR A MOFOON MUZIEK Hilversum I 9.30, 3.15, 0.30 cn 10.35. Hilversum II 8.55, 9.35, 1.55 cn 10.13. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Hoiland- sche zenders om 8.00 cn voorts Hilver sum II om 11.00, MAANDAG HILVERSUM 1 1875 m. N.C.R.V. 8.008.15 Schriftlezing cn Meditatie. 10.3011.00 Morgendienst. II.0011.30 Lezen van Chr. lectuur. 12.302.00 nam. Do „Gooilanders". 2.002.35 nam. Uitzending voor scho len. 2.453.15 nam. Wenken voor de keu ken. 4.005.00 nam. Bijbellezing. 5.006.30 nam. N.C.R.V.-Orkest o.l.v. Piet v. d. Hurk. 6.307.00 nam. Vragen-uurtje. 7.157.45 nam Vervolg vragen-uurtje. 7.458.00 nam. Een kwartiertje Ra dio-reportage.. 8.159.00 nam. Concert door hel Haagsch Dameskoor „Liederen Leeft", o.l.v. R. A. v. d. Pelt. 9.009.15 nam. Spreker: Mr. T. A. van Dijken, te 's Gravenhage, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. On derwerp: „De evenredige vertegenwoor diging". 9.15—10.15 nam. Orgelconcert door Jan Zwart. HILVERSUM 11 301.5 m. A.V.R.O. 10.00^—10.15 Morgenwijding. 12.002.00 nam. Lunchconcert door „De Minstreels" o.l.v. Jaap Brill. 2.00—2.20 nam. Pianorecital door Eg- bert Veen. Sonato Palhétiquc, Beetho ven. 2.20i.30 nam. Concert door de Gro ninger Orkcstverecniging o.l.v. Kor Kui ler. 4.35—5.30 nam. Disco-causerie door Max Tak: „Madame Butterfly" van Puc cini (III) cn „Tosca" van Puccini. 5.30—6.20 nam. Het Dansorkest o.l.v. Hans Mossel. 6.207.00 nam. Concert door het Om roeporkest o.l.v. Albert van Raalte. 7.007.30 nam. Concert door het' Hol- Iandsch Strijkkwartet. 7.308.00 nam. Zijne Excellentie Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth dc Jeude geeft een toelichting bij de wijzigingen in het mo- tdv- cn rijwielrcglement, die heden in het Staatsblad gepubliceerd worden. 9.00—0.40 nam. Vlaanderen zooals het leeft, zingt en droomt. Reportage uit het land van Dender en Deiner, samenge steld door Emile Buysse. 9.4010.30 nam. Concert door de Palla- dians. 10.3011.00 nam. Aansluiting met de „Carlton Corner". Concert door het En semble Tllescu. 11.1011.30 nam. Dansmuziek door Neville Bishop's orkest. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 5.20 nam. Concert. S.23 nam. Concert. 10.30—11.20 nam. Dansmuziek. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 5.20 nam. Dansmuziek. 7.05 nam. Zangrecital. 8.20 nam. „Tosca", opera in 3 actes van Puccini. 11.0511.25 nam. Ballet uit „Der Zi geunerbaron" van Joh. Strausz. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 11.20 Concert. 3.20 nam. Het Omproep-Amusementa- orkest. 5.40 nam. Piano-recital. 6.00 nam. Volksliederenconcert uit Lychen. 7.30 nam. Kamermuziek. DROITWICH 1500 M. 12.45 nam. Orkest m.m.v. sopraan. I.352.20 nam. Orgelconcert. 5.35 nam. Frank Biffo's Koperkwintet. 7.00 nam. Het Bernard Crook-kwintet. 10.00 nam. Orgelspel. II.35 nam. Dansmuziek. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I 8.15, 11.30, 12.15, 2.35, 3.15 en 10.20. Hilversum II 8.00, 10.15, 10.30 en 11.30. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 en voorts Hilver sum I om 10.15 en Hilversum II om 11.00.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2