NAAR ACTIEVE WELV AARTS- POLITIEK W er eld j amboree 1937 Nispen in duisternis gehuld MR. STEENBERGHE OPTIMIST RICHTPRIJS VAN DE TARWE (DcuiAAchnnl CUj tBavwkamp DE REGELING VAN DEN STEUN Autorijder maakt stukken Verloren paradijs in België LEIDENS ONTZET f 7500 ONTVREEMD 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 OCTOBER 1936 Resolute hanteering van de land: bouwcrisiswet voor de levens» middelenprijzen is strikt noodzakelijk Normale prijsverhooging aanvaardbaar TILBURG, 2 Oct. Mr. Steenbcrghe, 'de voorzitter van de Kamer van Koop handel voor Tilburg en omstreken, heeft hedenavond do vergadering van die Ka mer geopend met een rede, waarin hij de jongste monetaire maatregelen der regeering besprak. In de eerste plaats wilde hij aanspo ren tot een voor het zakenleven zoo belangrijk optimisme, een optimisme, dat in dit verband ook volkomen zake lijk gefundeerd is. Wanneer de regee ring de devaluatie zoo hanteert, dat het devaluatiepercentage het verschil in kostprijs, dat ook na de toepassing ivan de aanpassingspolitiek tusschen ons bedrijfsleven en dat van het buitenland is blijven bestaan, overbrugt, zal de stL Mr. Stecnberghe muleerende invloed hiervan zich reeds spoedig in ons bedrijfsleven manifestec- ren. Hij legde den nadruk op het econo misch element, dat bij de bepaling van het devaluatiepercentage moet over- heerschen. Zoowel een te groot als een te klein percentage zou voor het be drijfsleven dit funeste gevolg hebben, dat het dan niet overbrugde verschil met het internationaal kostenpeil, als nog door een opnieuw te voeren aan passingspolitiek zou moeten worden be streden. Hoewel reeds spoedig een verbete ring in de bedrijvigheid zal kunnen worden geconstateerd, zullen de beste resultaten echter eerst na eenige maanden zich vertoonen. Dit hebben wij ook in Engeland en Bolgié gezien, waar zeven acht maanden na de devaluatie het nor maal welvaartsniveau wederom is bereikt. Vele tegenstanders van devaluatie hebben hét tegenovergestelde verkon digd, n.l. dat slechts gedurende de eer ste maanden voordeelen te zien zouden zijn.. Het feit, dat de aanpassing aan het internationaal kostenpeil de bedrij vigheid cumulatief stimuleert, doordat het betere rendement en/of grootere werkgelegenheid in het ecne bedrijf wederom tot verbetering, in een ande ren bedrijfstak voert, geeft van deze werking op langeren termijn de verkla ring. Ook op het gebied van de prijzenpo litiek zal de devaluatie goed moeten worden toegepast. Ook hier hangt van de uitvoering alles af. Spr. is het er geheel mede eens. dat de wet tegen de prijsopdrijving noodzakelijk was, doch het zal ook noodig zijn de werking van deze wet strikt te beperken tot de onre delijke prijsverhoogingen. Een normale prijsverhooging, wel ke het gevolg is van de stijging van den kostprijs mag niet worden tegengehouden. Zelfs bij goederen, die op het moment van de devalua tie voorradig waren, is dit het ge val. Wanneer toch het bedrijfsleven gedwongen wordt, na al de aderla tingen, die het reeds bij de dalende markt op het gebied van de voor raden heeft moeten ondergaan, op nieuw practisch op de bestaande voorraden verliezen te leiden, zou dit een slecht begin zijn van de nieuwe economische politiek. Wanneer deze goederen tegen oude prijzen verkocht moeten worden, mag men inderdaad van verlies spreken, aangezien de aanvulling van de nood zakelijke voorraden op een hooger prijs peil zal moeten geschieden Bovendien zal dit in verschillende bedrijven ere- diet en liquiditeitsmoeilijkheden ge ven. Teneinde verwarring te voorkomen, ware het wel goed, dat de regeering zich op dit punt, ook wat de voorraden betreft, duidelijk uitsprak, aangezien ik anders vrees, dat de middenstand het slachtoffer zal worden. Zal men dus volkomen logisch hier en daar voor sommige artike len betrekkelijk groote prijsverhoo gingen te zien krijgen, zoo beteekent dit toch niet, dat de kosten van le vensonderhoud in het algemeen be langrijk zullen worden verhoogd. Immers voor de kosten van levens onderhoud spelen de prijzen van de levensmiddelen de voornaamste rol. Bij een oordeelkundige en reso? lute hantecring zonder uitstel van de landbouwscrisiswet, met in achtneming van de gerechtvaar? digde belangen van den landbouw is het mogelijk de prijzen van de levensmiddelen op hetzelfde peil als voor de devaluatie te handha? ven, een en ander met bovendien de voor ons gehcele volk en in het bijzonder voor den landbouw groote winst van een verminde? ring van de staatsreglementeering op dit terrein. Mr. Steenberghe wilde dit korte woord beëindigen met te constateercn, dat wij thans, zooals hij dit reeds vele malen gezegd heeft, eindelijk de basis gelegd hebben voor een actieve welvaartspoli- tiek. De politiek van prijs, en loondruk moet thans definitief worden beëin digd. Wanneer dit met het noodzakelijk vertrouwen geleidelijk en voorzichtig, doch consequent geschiedt, gaan wij onder God's zegen een betere toekomst voor ons volk tegemoet. Op de verzoeken tot ver? hooging afwijzend be? schikt 's-GRAVENHAGE, 2 October. Naar aanleiding van de verschillen de verzoeken, tot den minister van landbouw en visschcrij gericht, om den richtprijs van tarwe, welke 9 bedraagt, te verhoogen, kan worden medegedeeld, dat hierop door den minister afwijzend is beschikt. Wel heeft de minister gemeend, in de bestaande regeling eenige wijziging te moeten aanbrengen, om eenige onjuist heden, die speciaal bij de verlaging van den richtprijs zwaar drukken, weg te nemen. De richtprijs werd toch door de telers eerst behaald voor tarwe, die omstreeks 1 Februari door hen werd afgeleverd. Do tarweverbouweis ont vingen voor de tarwe, afgeleverd in den herfst, dus niet den richtprijs. De minister heeft gemeend, hierin eenige wijziging te moeten brengen door den richtprijs op een vroegeron datum te doen bereiken. Voor dit jaar is deze datum vastgesteld op 1 Sep tember. De aflevering in den aanvang is wat aantrekkelijker gesteld, wijl het van groot belang werd geacht, de. aflevering door de landbouwers zonder stagnatie te doen plaats hebben. Noor latere leve ringen wordt de prijs van 9 per 100 Kg. met 3 cent per week verhoogd. Aan de hand van deze regeling zullen do tarwe-organisaties, ieder voor eigen go. west, speciale regelingen ontwerpen Een bijeenkomst van afgevaardigden de zer organisaties is te dien einde heden gehouden. REGENTESSELAAN - TEL. 1837 e Privé en Clublessen geheel volgens Engelsche stijl Voorschrift betreffende standaardlooncn op» geschort Ingrijpende wijziging 's-GRAVENHAGE, 2 October. De re- geeringspersdienst deolt het volgende mede: Een dezer dagen is, in aansluiting op hetgeen door den ministerpresident daaromtrent in de Tweede Kamer werd verklaard, door den minister van so ciale zaken bekend gemaakt, welke re geling in de plaats van den liuurbij- slag is getroffen. Bij de circulaire van 31 Juli, waarin de herziening van de steunregeling, welke 13 Sept. j.l. in werking trad, is vervat, is, behalve de gewijzigdo rege ling van den huurbijslag, o.m. nog op genomen een bepaling omtrent vaststel ling van standaardlooncn voor arbei ders die langdurig werkloos zijn. Uit overweging, dat, tengevolge van de wijziging in de monetaire positie, eenige werkverruiming tot stand zal ko men, heeft de minister van sociale za ken besloten, ook in dit laatste voor schrift wijziging aan te brengen. Deze wijziging komt hierop neer, dat de bepaling wordt opgeschort voor arbeiders, die uitsluitend ten gevolge van gebrek aan werkgele genheid op steun aangewezen zijn geweest, en omtrent wier bereidheid tot arbeiden geen twijfel bestaat. Immers deze hebben thans de kans om weer aan den arbeid te komen. De regeling tot vaststelling van standaardlooncn zal echter van kracht blijven voor dio ondersteun den, van wie is gebleken of moet worden aangenomen, dat hun lang durige werkloosheid moet worden toogeschreven aan de omstandig heid, dat zij niet of niet voldoende naar werk omzien. Zal dus eenerzijds het voorschrift be treffende do standaardlooncn worden opgeschort voor zoover de arbeiders be treft die weliswaar reeds gcruimen tijd werkloos zijn, doch die niettemin geen prikkel tot het zoeken van werk behoe ven, anderzijds zullen de bedragen der vastgestelde standaardlooncn, waar de regeling uitsluitend voor de beroeps- wcrkloozen en in het algemeen voor diegenen dio op den steun blijven leu nen, zal gelden, worden verlaagd. Waar aan de regeling een ander ka rakter zal worden gegeven, heeft de minister, in afwachting van de nadere ten deze aan de gemeenten te geven voorschriften, besloten, de regeering der standaardloonen met ingang van 4 Oc tober e.k. voorloopig op te schorten. WIJZIGING VAN DE MOTOR- RIJTUIGENBELASTINGWET? In een uitvoerig toegelicht adres aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat heeft de K.N.A.G verzocht een verlaging van de tarieven der Mo torrijtuigenbelastingwet te willen be vorderen cn verder haar in de gelegen heid te stellen bij wijziging van deze wet van advies te dienen. UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit van 25 Sep tember 1936 is de zilveren eere-mcdaille, verbonden aan de Orde van Oranjo- Nassau toegekend aan: J. Spaander, oud-chef-filter bij het gemeentelijk gas bedrijf te Edam. K.N.M.I. Bij Kon. Besluit is met ingang van 16 October 1936 opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut de heer I. A. Aler, hoofd van den vlieg- dienst van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Kolo niën. Mijnraad Bij beschikking van den minister van waterstaat is met ingang van 15 Oc tober 1936 benoemd lot bureelambte naar bij den mijnraad in vasten dienst, met standplaats 's-Gravenhage, B. F. Pceters, thans bureau-ambtenaar bij het staatstoezicht op de mijnen te Heerlen. Onderwijs Bij Kon. Besluit van 30 September 1936 zijn wederom benoemd tot tijde lijk 1 eeraar aan de Rijks Hoogerc Bur gerschool te Bergen op Zoom: F. J. Drykoningen en R. J. de Grood. P.T.T. Bij Kon. Besluit van 28 September 1936 is, met ingang van 1 November 1936, benoemd tot referendaris der pos terijen. telegrafie en telefonie, C M. Corman, thans referendaris 2e klasse der postei ijen, telegrafie en telefonie te Gouda. Bedrijfsradenwet Bij beschikking van den minister van sociale zaken van 1 October 1936 is aan den heer C. van der Lende te Am sterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van.de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der bedrijfs- radenwet (kerncommissie-industrie en kerncommissie-middenstand), onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten, en is in diens plaats benoemd tot lid de heer S. de la Bella Jr., tweede voorzitter van het Neder- landsch Verbond van Vakverenigin gen, te Amsterdam. ELECTRICIEN VAN HET DAK GEVALLEN VORDEN, 2 October. Vanmiddag te ongeveer vijf uur was de electricien Lenderink uit Velp bezig met het aan leggen van een antenne in een woning alhier. Hij was daartoe op een ladder geklommen, welke plotseling onder hem uitgleed. De man viel ongeveer 6 meter naar beneden, kwam eerst tegen een dakgoot en daarna op don grond terecht, waar hij kermend van pijn bleef liggen. Men waarschuwde ijlings een dokter, die ernstige inwendige kneuzingen con stateerde. In zorgwekkenden toestand is hij naar zijn woning te Velp overgebraclu. INBRAAK IN MEUBELMAGAZIJN ZEDDAM, 2 Oct. In den afgeloopen nacht is in het meubelmagazijn van den heer II. Klcinpenning, gelegen naast de woning in de Dorpsstraat al- bier, ingebroken. Toen de echtgenoote van den heer K. hedenmorgen het ma gazijn wilde binnengaan, bemerkte zij, dat het slot slechts één maal was om gedraaid. Bij nader onderzoek bleek, dat ongenoode gasten zich toegang tot bet magazijn hadden verschaft en daaruil dekens, tafelkleedjes, lakens enz., een gezamenlijke waarde vertegenwoordi gende van ruim tweehonderd gulden, hadden ontvreemd. Rijks- en gcmeente-politie hebben het onderzoek in handen. Alle onderdcelen van het voor» bereidend werk worden met energie aangepakt Twee millioen sluitzegels verspreid Na de groote demonstratie op de Ma liebaan op 27 Juni j.l., heeft het groote publick in de afgeloopen maanden, in den zoogenaamden komkommertijd, weinig meer gehoord over de Wereld jamboree. Gezien echter heeft de goede opmerker wel iets. Allereerst verscheen de groote affiche, welke men o.a. op de binnenlandschc en buitcnlandsche sta tions cn ook op andere plaatsen ziet. Doch dit was slechts een „gangmaker" De tweede affiche zal begin van het volgend jaar verschijnen. Verder heeft de verspreiding van den sluitzegel reeds onverwacht grooten omvang aangeno men: de oplaag bereikte nu al het enor me cijfer van twee millioen. Intusschen heeft de organisatie in al haar geledingen niet stil gezeten. Ne- derlandsche padvinders zijn uitgevlogen naar de buitcnlandsche kampen in En geland, Frankrijk, België, Oostenrijk en hebben, behalve oude vriendschapsban den nauwer aangehaald of nieuwe ge legd, zich op de hoogte gesteld van de organisatie aldaar en tevens propagan da gemaakt voor de komende Wereld Jamboree in Nederland. Wederkeerig kwamen leiders van buitcnlandsche padvindersvereenigingen eens „neuzen" in Holland. Zoo kwamen dezen zomer vertegenwoordigers uit Amerika, Enge. land, Frankrijk, Schotland en België eens poolshoogte bij ons nemen, en de deelname zal dan ook niet teleurstellen. Gedurende afgeloopen maanden werd ook met do voorbereidingen op de ter reinen zelve aangevangen. Daar zijn Voortrekkers aan den slag gegaan en hebben gerooid, gcknpt en gezaagd; thans zijn daar reeds 14.000 takkebos- scn opgestapeld, hetgeen nog maar een vierde is van de benoodigde hoeveel heid brandhout. Het raderwerk van de bcstuurs-ma- chino beeft ook voortdurend gedraaid. Do betreffende commisariaten hebben besprekingen gevoerd op de terreinen met vertegenwoordigers van den Dienst der P.T.T. over het inrichten van een volledig postkantoor, dat ter plaatse zal verrijzen, waarbij een telefoon-cen trale met ongeveer 25 kamp-aanslui tingen. De Nederlandsche Spoorwegen maak te reeds in overleg met de Commissie voor Verkeer plannen tot tijdelijke uit breiding van het station Vogelenzang en gaven onverholen blijk van belangstel ling door toezegging van meerdere faci. liteiten, o.a. extra regelingen bij aan komst per boot van overzee van deol- ncmers, speciaal lage tarieven voor pad vinders, die deelnemen aan de Jamboree of deze bezoeken. Met den Dienst der Posterijen werden meerdere besprekin gen gevoerd over de uitgave der Jam boree-postzegels. De A.N.W.B. besteedt aandacht aan het plaatsen van extra wegwijzers, terwijl inspecteur Ladc- stein der Haagsche politie bereid is ge vonden het verkeer in het kamp en den veiligheidsdienst op zich te nemen, welke beide diensten door Voortrekkers zullen worden uitgeoefend. Men ziet, over gebrek aan medewer king van autoriteiten en particuliere lichamen is niet te klagen, waarbij ze ker niet vergeten mag worden de wel willende houding van jhr Barnaart, eigenaar van „Vogelenzang". Het be stuur is uitermate verheugd over dezen steun, dio het ernstige streven om do Jamboree te doen slagen, natuurlijk zeer stimuleert. De Commissaris voor Voeding staat uit den aard der zaak voor een zware taak. De dagelijkschc distributie van vcrsche en verpakte levensmiddelen op zoo eenvoudige en toch doelmatige wijze tc regelen voor 20.000 a 30 000 deelnemers is heusch geen kleinigheid. Voor elke nationaliteit alsmede voor vele der vertegenwoordigde godsdien sten (bijv. Mohammedanen) moet reke ning worden gehouden met de speciale voedingscischen dezer groepen. Want, afgezien van de godsdienstige voor schriften, mag men de padvinders uit den vreemde geen voedsel verstrekken, dat te voel afwijkt van het voor iion gebruikelijke, daar men anders onher roepelijk den Geneeskundigen Dienst zou overbelasten. Behalve de hierboven genoemde affi ches cn sluitzegels, verspreidde de pro pagandacommissie in een oplaag van 100.000 ex een folder vla de buiten- landsche hoofdkwartieren en reisbu reau x en zond zij in samenwerking met de A.N.V.V. een groote hoeveelheid pro- paganda-geschrlften over Nederland naar de buitenlandsche padvindersorga nisaties. Men hoopt binnenkort een rijk geïllustreerde propaganda-brochure uit te geven, die door de padvinders in grooten getale door geheel het land zal worden verspreid onder het groote pu bliek. Men ziet uit het bovenstaande, dat hard gewerkt wordt voor de Wereld Jamboree 1937. ZENUWARTS ERNSTIG VERWOND ROTTERDAM, 2 Oct. Vanmiddag om kwart voor zes is op het kruispunt van de Mathenesserlaan en den Nicu wen Binnenweg de zenuwarts dr W I. van den Hoven van Genderen, die op de fiets was, door een personenauto, be stuurd door J T. van II. aangereden Mij werd tegen den grond geslingerd en bekwam een schedelbasiefractuur. fn hoogst ernstigen toestand is hij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD GIN NI KEN, 2 Oct. - De 15-jarige J H. alhier is hedenmorgen om half elf bij het leggen van electrisclie spannin gen in de Centrale Werkplaats voor jeugdige wcrkloozen te Breda, in aan raking gekomen met. een der draden. De jongen was op slag dood. Onder den invloed van alcohol tegen transformatorhuisje gereden Verstrekkende gevolgen NISPEN, 2 October. Op den rijksweg NispenRoos sendaal is vanavond om? strceks kwart voor negen een auto, die uit de richting van de Belgische grens kwam met een ontzettende vaart vol? gens ooggetuigen meer dan 100 K.M. per uur uit de bocht gevlogen en tegen een transformatorhuisje gebotst. Vervolgens reed de auto door een sloot, door een heg en kwam tenslotte tot stilstand op het erf van de boerderij van den landbouwer Hektors. De auto, welke pas nieuw was. werd geheel in elkaar gedrukt, doch als door een wonder bleven de beide inzittenden ongedeerd. De wagen werd bestuurd door den beer Matthijsscn uit Roosen daal, terwijl als passagier in den wa gen meereed de heer De Vet uit Ouden- boseh. Bij liet transformatorhuisjc stond een dienstdoende agent, die ter nauwernood aan een vreeselijk onge luk ontsnapt is. Toen hij van zijn eerste schrik he komen was en proces-verhaal ging op maken, kwam hij tot de ontdekking, dat zoowel bestuurder als medc-passa- sgicr zwaar aan Bacchus hadden geof ferd. De agent waarschuwde ook de politie van Roosendaal, die spoedig ar riveerde. Do chauffeur werd in verzekerde be waring gesteld en do auto in beslag genomen. liet ongeluk had echter nog meer gevolgen. Daar het transformatorhuisjc geheel ontzet was, was met een slag het geheele dorp Nispen in het donker gezet. De ver» woesting bleek van dien aard te zijn, dat het zich liet aan» zien, dat pas na verloop van enkele dagen de storing ver» holpcn zou kunnen worden. Niet alleen, dat hierdoor het dorp nog eenige dagen in het donker zal zitten, doch in enkele fabrieken, waar elee» trische machines worden ge» ruikt, zal niet gewerkt kun» nen worden. Wij vernamen nop, dat de bestuurder wel iepen dorden was verzekerd. Zno- dat deze verstrekkende covolpen van het oneeluk waarschijnlijk door de vcr- zekorinp zullen worden pedokt. Hij was echter niet verzekerd voor de auto zelf. die peheel nieuw was cn dio thans vrijwel peheel is vernield. Nader wordt pemcld. dat morpen met ile herstelwerkzaamheden zal worden heponnen. IIet pebomvtie is met een zeil afpedekt om te voorkomen. «Int door eventucele neerslap kortsluitinp zou kunnen ontstaan, lie zwaar peha- vendc auto een taxi uit rinnscndnnl Is door een takelwnpcn uit die plaats in den loop van den nacht weppeslccpt. De chauffeur Is In Roosendaal In ar rest pestcld. Waar men tot dusver van Nederlandsche guldens leefde Richards in den put Zeer merkwaardig en toch ook te be grijpen is het, dat de gevolgen van de gewijzigde Nederlandsche monetaire politiek, zich aanstonds in het Belgi sche grensgebied veel sterker hebben doen gevoelen, dan zulks in Nederland het geval is. In verschillende grensdorpen heeft hot loslaten van den gouden standaard schrik en ontsteltenis gebracht en wel voornamelijk in die dorpen, waarvan een groot deel der bevolking in Neder land werkzaam is. Een typisch voorbeeld daarvan levert het Kempische dorpje Arendonk, waar van eenige honderden inwoners werk inden in de Nederlandsche sigarenfa brieken in de Acht Zaligheden, rond Eindhoven. Deze sigarenmakers brach ten meermalen een loon thuis van 12, 14 tot 16 gulden toe, hetgeen hen om gerekend in Belgische francs, de ri- chards onder hun medeburgers deed zijn. Velen bouwden dan ook eigen hui zen, waardoor vrijwel in geen enkel grensdorp zooveel gebouwd werd. ais de laatste jaren te Aicndonk het geval was. Rond hel oude dorp is vrijwel een geheel nieuw gebouwd, terwijl de mees te nieuwe huizen royaal zijn opgezet, zoodat liet dorp een uiterst welvaren- den Indruk maakt. Daarentegen is de geest onder de bevolking er allerellen digst, omdat zij, wien het geluk niet te beurt is gevallen van „te werken in Holland", rnet afgunst zien naar hun dorpsgenooten. die hun weekloon in guldens thuis brachten Thans echter zijn do rollen omge draaid' zoo meidt het Vaderland. Want toen Zaterdag j.l. weer eenige honderden Arenrlonkers met hun week loon in guldens in hun Belgische woon plaats kwamen, moesten zij tot hun schrik ervaren, dat omwisseling in francs niet mogelijk was. terwijl ook de winkels geen guldens in betaling wilden aannemen. En dat terwijl des Zondags de kermis begon! Géén geld en bovendien nog bespot door tal van hun dorpsgenooten, die hun leedver maak niet onder stoelen of banken sta ken. Het kon dan ook vrijwel niet an- dcis of bij het opgewonden Vlaamseh" volkje kwam het van woorden tot da den, zoodat spoedig rake klappen vie len. Door een en ander werd echter dj» kermis een mislukking: de ..rijkste" dorpelingen immers hadden geen geld. terwijl ook de rechte kermisstemmirig ontbrak. Ook de neringdoenden voelden reeds dadelijk den terugslag, aangezien zii door het feit, dat een groot deel der be volking het weekloon in Nederlandsche guldens thuisbracht, vele artikelen voor meer koopkraehtigen in voorraad bob ben welke artikelen men in verder van de grens gelegen dorpen niet aantreft. Het spreekt vanzelf dat een en an der niet alleen voor Arendonk geldt, doch in meer of mindere mate voor vrijwel alle vlak aan de Nederlandsche grens gelegen Belgische dorpen DE AGENTEN IN HOOGER BEROEP AMSTERDAM, 2 Oct. De heide Amstcrdamsche politie agenten, die on langs door de rechtbank alhier wegens diefstal mot insluiping in een kiosk op het Mercatorplein, resp wegens mede plichtigheid hieraan, zijn veroordeeld lot een jaar gevangenisstraf, met aftrek van hel voorarrest, zijn, naar wij ver nemen, in hooger beroep gegaan. Feestviering reeds Vrijdag» avond ingezet LEIDEN, 3 October. Vandaag viert Leiden feest ter gelegenheid van den gedenkdag van Lcidons Ontzet. Deze viering kenmerkt zich dit jaar bierdoor, dat het thans do 50sto is se dert de oprichting der 3-Octohcrvcrccni- ging. Naar aanleiding van dit gouden jubileum is ditmaal aan de feestelijk heden een belangrijke uitbreiding ge geven. Gisteravond zijn de officieele feeste lijkheden begonnen met een groote tap toe. Eenige duizenden leden van ver- eenigingen trokken in optocht, met caandels en banieren, onder begelei ding van fakkel- en lampiondragers en begeleid door een zevcntul muziekcorp sen, door Lcidens straten. Een talrijke menigte, welke zich aan weerszijden van de straten, waarvan sommige fees telijk versierd waren, had opgesteld, sloeg het voorbijtrekken gade cn hier en daar werd Bengaalsch vuur ontsto ken. Het Van der Werfpark, waarheen de stoet optrok, was geheel verlicht door magnesium cn Bengaalsch vuur en het zich aldaar bevindende stand beeld van den burgemeester Van der Werf was door de zorgen van het ge meentebestuur met tal van schijnwer pers verlicht. Daar werden enkele re devoeringen gehouden cn is aan den voet van het standbeeld een groote krans neergelegd Do harmonie-kapel Werkmans Wilskracht bracht daarbij eenige toepasselijke muzieknummers ten gehoore. Na deze plechtigheid trok de optocht verder door de stad naar de Kaasmarkt, waar de stoet werd ontbonden. Tot laat in den avond heerschtc te Lelden een gezellige drukte. Uit een gesloten post? wagen tc Rotterdam ROTTERDAM, 2 Oct. Gister middag is op mysterieuze wijze een kist, bestemd voor oen beetwortel- suikerfabriek te Puttershoek, waar in zich de gelden voor do looncn tot een bedrag van 7500 bevon den, van bet terrein van de gemeen telijke handelsinrichtingen verdwe nen. De kist stond reeds in een post wagen van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij, welke geslo ten was, doch die door de dieven waarschijnlijk met een valschen sleutel weer is geopend. In den loop van den dag heeft de politie in ver hand met dezen diefstal een twee- lal arrestaties verricht. MEVROUW MANN BOUWMEESTER HEEFT EEN OOG-OPERATIE ONDERGAAN AMSTERDAM, 2 October. Mevrouw Th. Mann-Bouwmeester, die sedert eenigen tijd leed aan sterk verminderd gezichtsvermogen van haar rechter oog, i? heden in de ziekeninrichting aan de Prinsengracht door prof. dr. W. P C. Zeeman geopereerd. Ondanks den hoogen leeftijd van de patiënte, is de operatic uitstekend ge slaagd, zoodat mevr. Mann na verloop van ongeveer twee weken weer haar volle gezichtsvermogen zal terug heb ben, zij hel dan met behulp van een speciaal geslepen bril.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9