„Niet de schuldvraag beschikt over leven en dood Radiorede van minister van Lidth de Jende Nieuwe verkeers regels Het ongeluk met den „Ooievaar" Belangrijke verbeteringen UIT DE STAATSCOURANT Fraaie geschenken voor Hr. Ms. „De Ruyter" Plechtigheid op den Kruiser De uniform van den Nat. Jeugdstorm Doodslag te Oss Overeengekomen huur moet betaald Vrijz. Dem. Jongeren- Organisatie 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG '6 OCTOBER 1936 Slechts als allen medewerken is het ideaal van een veilig en vrij verkeer bereikbaar J Minister van Lidth de Jeude heeft gisteravond voor de radio een rede over het gewijzigde motor- en rijwielrcgle- ment gehouden, waaraan het volgende is ontleend: Ik meen goed te cloen het zich niet motorrijtuigen en rijwielen voortbewe gend Nederland te wijzen op de betee- kenis van het gewijzigde motor- en rijwielreglement, dat in het StaatsDlad is verschenen en dat spoedig met Dijbe- hoorende gelijknamige beschikking in werking zal treden. Aan dit gewijzigde reglement zal slechts een korte levensduur bescnoren ïijn, daar het is voorbestemd on* te worden vervangen door een wegenver keersreglement, zoodat de bereids dnor de Staten-Generaal aangenomen wegen verkeerswet, in de plaats van de thans nog geldende motor- en rijwiel wot, op nader te bepalen datum zal in werking treden. Tot geruststelling van hen. dio zich bezorgd mochten maken, dat hier noo- delooze administratieve arbeid werd vorricht, moge dienen, dat we.iswüar deze naamsverandering op til is, doch dat de bepalingen van dit motor- en rij wielreglement vrijwel zonder wijziging in het verkeersreglement zullen ge handhaafd worden. De minister bepaalde zich tot het be spreken van de belangrijkste wijzigin gen, die thans zullen worden ingevoerd en welke betreffen: le. de voorrang van het verkeer op hoofdwegen boven dat op zij wegen, 2e. de verlichting van motorrijtui gen en andere rij- of voertuigen, 3e. do beperking van het gebruik van geluidssignalen, 4o. do klasse-indeeling der wegen en de daarop voor zware motorrij tuigen en aanhangwagens geldende beperkingen, 5e. de remmen. Voorrangswegen Volgens artikel 5 van het gewijzigde reglement zullen er zijn voorrangswe gen, zijnde wegen, welke op nader te bepalen wijze aan de weggebruikers als zoodanig worden kenbaar gemaakt. Bij de kruising van een voorrangs- weg met een anderen weg, geen voor- rangsweg zijnde, gaat het verkeer op den voorrangsweg voor, zoowel boven het van links als van rechts komend verkeer. Bovendien wordt bij de kruising van een verharden weg met een onverhar- den weg of met een rijwielpad, geen deel uitmakende van den verharden weg. de verharde weg als voorrangs weg beschouwd. Ook zal het verkeer op een weg den voorrang hebben boven dat op de daar op uitmondendo uitritten. Uiteraard behoeft ten aanzien van deze onverhar de wegen, rijwielpaden en uitritten de voorrang als zoodanig niet aan den weggebruiker te worden kenbaar ge maakt. Waar twee voorrangswegen elkander zouden kruisen, hetgeen door waar schuwingsborden aan den weggebruiker wordt kenbaar gemaakt, en ook bij de kruising van twee wegen, geen van beide voorrangsweg zijnde, blijft de be staande regel „rechts gaat voor" van kracht. Een radicale oplossing voor de be staande moeilijkheden geeft slechts „hoofdweg gaat voor zijweg", doch daarbij dient elke twijfel te worden voorkomen, wat onder hoofdweg en zij weg moet worden verstaan. Dit heeft geleid tot het stelsel van voorrangswe gen, die uitdrukkelijk nis zoodanig wor den aangeduid, door voor den wegge bruiker steeds herhaalde duidelijke kenteekenen. Volgens de motor- en rijwielbe schikking, zal dit geschieden door langs een voorrangweg in bebouw de kommen oranjehorden mtt wit ten rand aan te brengen en buiten bebouwde kommen door oranjekleu rige boveneinden van langs den weg geplaatste afstandpalen. Eindpunten van een voorrangs weg worden aancreduid door drie hoekige borden. Op do op een voor rangsweg uitkomende zijwegen wor den op eenigen afstand van het kruispunt waarschuwingsborden ge plaatst. Dit stelsel biedt het voordeel, dat de invoering geleidelijk kan geschieden, naarmate de wegen tot voorrangswe gen worden verheven, zonder dat een plotselinge ommekeer van een hpstaan- den verkeersregel op een bepaald tijd stip moet worden toegepast, hetgeen verwarring zou kunnen stichten. Nu late men zich niet in slaap wiegen, als zou door de invoering van voorrangswegen alle gevaar als bij tooverslag zijn geweken. Zij, die van een rijweg een voorrangsweg naderen, zullen steeds eraan moeten denken, dat onophoudelijk verkeer met sneltreinvaart van beide zij den den overgang gevaarlijk kan doen zijn. Degenen, die zich op den voorrangsweg bevinden, mogen zich verhoovaardigen, dat zij zonder links of rechts te zien, het zijvcr- keer mogen verachten. Zij zijn al- evel verplicht de noodige oplet tendheid en omzichtigheid in acht te nemen en zij mogen bedenken dat bij verkeersongevallen niet de schuldvraag over leven en dood be schikt. De zekerste weg, om ongevallen te voorkomen, blijft steeds, op ge varen te zijn voorbereid. De verlichting In de artikelen 16 t/m 19 van het reglement worden nieuwe regelen om trent de verlichting gesteld. Ik zal u niet vermoeien met een uit voerige opsomming van de bepalingen dezer artikelen, nader aangevuld in de motor- en rijwielbeschikking. Slechts wil ik u den raad geven dit langademi go wetsproza zooals de rechtspraak dit behoeft, aandachtig te lezen, vertrou wende, dat u dit niet mot een venvar- ring stichtende verlichting zult verge lijken. Ik zal thans slechts enkele gre pen daaruit doen. Kop- en stadslichten mogen helder geel of helder wit uitstralen. De vraag is gerezen, of het voeren van een verbindende verlichting geheel zou moeten verboden worden, doch ge bleken is, dat dit verbod zou leiden tot to groote snelheidsbeperking, hetgeen bij de neiging tot grootere snelheden wellicht meer ongelukken zou veroor zaken dan de verblinende verlichting zelve. Stilstaande auto>s Een verbetering is, dat in bebouwde kommen stilstaande motorrijtuigen, zich bevindende binnen een afstand van 30 meter van een ontstoken licht punt, behoorende tot de openbare ver lichting, geen lichten behoeven te voe ren. Van dit voorschrift kan door plaat selijke verordeningen niet worden af geweken, zoodat de zeer uiteenloopende voorschriften in verschillende plaatsen, die den automobilist veol last bezorg den. door deze bepaling komen te ver vallen. Rood achterlicht voor rijwielen Tenslotte zal door de automobilisten met voldoening worden vernomen, dat vanaf 1 Januari 1938 rijwielen moeten voorzien zijn van een rood achterlicht met goedgekeurde reflector. Hoewel het witte spatbord met reflector goede dienst bewijst en dan ook gehandhaafd blijft, wordt vermeend, dat terwille van de veiligheid van den wielrijder het roode achterlicht, dat thans weinig kosten met zich brengt niet mag ont breken. Indien het hapert, zal het wit te spartbord met goedgekeurden reflec tor goede diensten bewijzen. Ongestoorde nachtrust Voor hen. die op een ongestoorde nachtrust prijs 6tellen zal het aange naam zijn te vernemen, dat in de arti kelen 23 t/m 26 de geluidssignalen be- Minister Van Lidth de Jeude. perkt worden en lichtsignalen worden voorgeschreven. Bij dag moet de bestuurder van een motorrijtuig, wanneer de veiligheid zulks vordert, een signaal geven met den hoorn in bebouwde kommen pn met hoorn, claxon of mechanische fluit buiten de bebouwde kommen. Bij nacht voor 10 uur 's avonds mag ook een knippersignnal gegeven worden, zijnde het eenmaal of meermalen snel afwis selen van sterkere en zwakkere voor- verlichting Na 10 uur des avonds mogen geluid signalen slechts bij hoogste noodzaak worden gegeven, echter niet zonder daarbij tevens behoorlijk snelheid te verminderen, doch overigens moet het vorenbedoelde knippersignaal worden gegeven. Het is verboden ecnig signaal te ge ven, tenzij de veiligheid zulks vordert Voor den hoorn wordt een maximum- geluidsterkte voorgeschreven. Indeeling der wegen Een zeer gelangrijke wijziging wordt aangebracht in hot bestaande stelsel betreffende de Indeeling van wegen in drie klassen en voor de op dio wegen geldende snelheidsbeperkingen en rij verboden. Dit stelsel toch bevredigt niet, daar het ingewikkeld en oneconomisch is, terwijl de voorgeschreven maximum snelheden vooral voor autobussen te laag zijn. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat de wegen worden verdeeld in twee inplaats van in drie klassen en wel in klasse a en klasse b. De remmen Tenslotte nog een enkel woord over de remmen. Tot dusver dient een motorrijtuig oorzien te zijn van ten minste twee onafhankelijk van elkander krachtig werkende remmen, met elk waarvan het rijtuig ieder oogenblik tot stilstand kan worden gebracht. Vele remmen voldoen niet aan deze bepaling, daar gewoonlijk de hand- en voetrem beide dezelfde reminrichting in werking stel len. De praktijk leert intusschen dat deze reminrichting, hoewel niet aan de thans geldende bepaling voldoende, als doelmatig mag worden beschouwd, mits do gemeenschappelijke onderdee- len van hand- cn voetrem zoo soliedc zijn dat een defect daaraan praktisch uitgesloten is. Verder kan twijfel rijzen omtrent de raag, wat onder een krachtig werken de rem moet worden verstaan. Het thans gestelde voorschrift houdt in, dat de maximum-remweg wordt be paald voor verschillende categorieën van motorrijtuigen, bij verschillende snelheden en bij het gebruik van hand- of voetrem. Onderscheidingen Bij Kon. Besluit van 29 September 1936 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: J. Dooijewaard, kunstschilder te Blaricum. Bij K.B. van 18 September 1936 is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in brons, aan: A. Valkenburgh, onder-chef bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij, voorheen E. J. Brill, te Leiden. P.T.T.*diensi Bij beschikking van den directeur- generaal der P. T. en T. d.d. 1 October 1936 is benoemd met ingang van 1 No vember 1936 tot directeur van het P.T. en T.-kantoor te Bodegraven de com mies bij den P.T. en T.-dienst J. van der Veen, thans directeur van het Post en Telegraafkantoor te Eist (Geld.). Lands en tuinbouw* onderwijs Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is, voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 October 1937, wederom benoemd tot tijdelijk as sistent aan de Landbouwhoogeschool te Wapeningen, dr. D. C. Geijskes, aldaar. Zijn, voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 Octoher 1937, aan de Rijks- tuinhoinvschool te Lisse weder benoemd tot leeraar, A. J. Borggreve te Haarlem en dr. D. de Vries, te Amsterdam, en tot leerares mevr. A. J. L. Boogaard, te Bennebrock. Consulaten Bij K.B. is de heer F. J. van Olden- borgh benoemd tot vice-consul der Ne derlanden to Dar-es-Salaam, buiten be zwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het Tanganyika- gebied. Aan den heer van Oldenborgh kan in de Nederlandsche taal worden geschre ven. Bij K.B. is de heer C. Voegeli be noemd tot consul der Nederlanden te Karachi, buiten bezwaar van 's Lands schatkist. Het ressort van het consulaat strekt zich uit over Sind, de Pundjah, Rajpu- tana en Baluchistan. Aan den heer Voegeli kan in de En- gelsche, Fransche en Duitsche taal wor den geschreven. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE SCHEEPSBOUWINDUSTRIE De K.N.S.M. te Amsterdam heeft de bouw van drie motorvrachtbooten opge dragen aan de N.V. Scheepbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes De in bouw gegeven schepen zijn on geveer zusterschepen van de verleden jaar door dezelfde werf gebouwde sche pen „Clio" en „Ino". Een vierde schip van hetzelfde type is aan de N.V. C van der Giessen en Zoon's scheepswerven te Krimpen a.d. IJssel opgedragen. Ook thans weer zullen de motorin stallaties door de N.V. machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo geleverd wor den. UITVOERING EIERENBESLUIT 's-GRAVENHAGE, 5 October. In verband met gerezen moeilijkheden ligt het in het voornemen dor regeering te bevorderen, dat de datum van inwer kingtreden van het verbod van het Re bruik van eigeel met conserveermidde len in de voedingsmiddelen-industrie wordt verschoven naar 1 Januari 1938. Ik wil deze uiteenzetting niet be sluiten, zonder nogmaals met den meesten nadruk erop te hebben ge wezen, dat zelfs door de meest voortreffelijke voorschriften de vei ligheid op den weg niet voldoende verzekerd wordt, indien de wegge bruikers daartoe niet medewerken, ook al wordt het toezicht op de na leving dier voorschriften uitgebreid en verscherpt, zooals in do bedoe ling ligt. Overtredingen gelden niet alleen de wettelijke voorschriften, doch tevens de eischen van welle vendheid op den weg, die niet of slechts ten decle In wetsartikelen te omschrijven zijn, die elke wegge bruiker behoort in acht te nemen, doch die niet door eiken wegge bruiker betracht worden. Men behoeft slechts te letten op het onheilspellend aantal verkeersongeval len, welke te wijten zijn aan fouten van bestuurders van vervoermiddelen, om de groote verantwoordelijkheid te beseffen, die elkeen persoonlijk draagt voor eigen en anderer leven. Door op leiding en opvoeding van den wegge bruiker moet meer en meer doordrin gen, dat langs den weg slechts geldt een stelregel „betracht steeds de uiter ste waakzaamheid". Ik moge een beroep doen op de medewerking van alle weggebrui. kers in Nederland tot stipte na. leving van de geschreven en on geschreven regelen voor een orde lijk verkeer. Slechts dan is het ideaal van veilig en vrij verkeer bereikbaar. O.a. van vrouwen van oud» marine»officieren, „Onze Vloot" en de stu» dentencorpsen Omtrent de aanbieding van geschen ken aan boord van Hr. Ms. „do Ruyter" kan nog het volgende gemeld worden: Hedenochtend om elf uur stond de geheele bemanning aangetreden op het dek van Hr. Ms. „de Ruyter". Eenige oogenblikkon later verscheen de commandant van den kruiser, kapi tein-luitenant ter zee A. C. van der Sande Lacoste, vergezeld door de dames en hearen die in do gelegenheid waren gesteld, geschenken aan te bieden. De commandant constateerde in een korte toespraak, tot officieren, onder officieren en manschappen gericht, dat heel Nederland, zoowel vereenigin- gen als particulieren, zeer groote be langstelling heeft getoond voor deze nieuwe aanwinst van onze vloot. De commandant had dan ook ge meend, aan de aanbieding van geschen ken een officieel karaktor te moeten geven. Vervolgens heeette hij allen genoodig- de dames en hecren welkom, waarna hij het woord gaf aan do vertegen woordigster van het comité van „Vele vrouwen van oud-marine-officieren", mevr. H. E. Gooszen-Pecreboom Voller, echtgenooto van den vice-admiraal b. d. Gooszen. Het aangeboden geschenk bestaat uit zilvoren candelabres, achttien zilveren vingerkommen, een wit-perkamenten gastenboek voor don commandant en een zilveren piece de milieu voor den longroom der officieren. Hierna voerde de heer Angenent na mens het comité „Onze Marine" het woord. Vervolgeens sprak de her Staal, oud- gouverneur van Suriname, waarnemend voorzitter van de koninklijke vereeni- ging „Onze Vloot", welker bestuur ook vertegenwoordigd was door den heer Poortman, jhr. van der Wyck en baron van Lynden. Spr. bood een bronzen plaquette aan, welke reeds in het schip een plaats heeft gevonder. Namens de besturen der studenten corporaties uit Leiden, Amsterdam, Utrechte, Groningen en Delft, voerde de heer H. André de la Porte, praeses-col- Icgii van het Lcidsche Studentencorps het woord, die namens genoemde bestu ren een mooie ets aanbood, voorstellen de „De Zeven Provinciën". De algemeen voorzitter van het Na tionaal Jongeren Verbond, mr. de Vries, bood namens het verbond een wand plaat aan. De heer Greve voerde het woord na mens do geschutfabriek Bofors, die, in samenwerking met de machinefabriek Wilton-Feijenoord. het geschut van de zen oorlogsbodem heeft geleverd. Spr. bood een sierlijken zilveren corbeille aan, twee zilveren cocktail-shakers met cocktailglazen en twee bonbonniëres. Ook de directie van de bekende Duit sche wapenfabriek Krupp had aan spreker gevraagd, den commandant na mens haar een geschenk aan te bie den, waaraan de heer Greve volgaarne voldeed. Het was een uit speciaal staal vervaardigde sigarendoos. De commandant heeft hartelijk be dankt voor de aangeboden geschenken. Voorts deelde hij mede. dat de direc tie van de werf van aanbouw hem had toegezegd, voor een scheepsmuziektent te zullen zorgen. Allen voldeden ten slotte aan het verzoek van den commandant, een drie werf hoezee uit te brengen op Hare Maiesteit de Koningin. Op uitnoodiging van den comman dant vertoefden de gasten nog geruimen iid in diens kajuit, waar ververschin- gen werden aangeboden en gelegenheid bestond de geschenken to bezichtigen DE POSTVLUCHTEN De Kwak (uitreis) bereikte Basra. Heeft de K. L. M. alle aan» sprakelijkheid uitgesloten? 's-GRAVENHAGE, 6 October. Voor den raadsheer-commissaris mr. Paré is beden voortgezet de door het Haagsche Ilof bevolen enquête, gehouden in de procedure tusschen mevrouw D. Young, weduwe van den heer C. A. A. Baudart, cn de K.L.M., betreffende de vordering van eerstgenoemd tot vergoeding van de volledige schade, geleden door den dood van haar echtgenoot, die veronge lukt is bij het ongeval met het vlieg tuig „Ooievaar" bij Bangkok. Aan de K.L.M. was opgedragen, door getuigen te bewijzen, dat bij het sluiten van de vcrvoersovcrecnkomst de heer Baudart heeft bewilligd in de uitslui ting van elko aansprakelijkheid voor de K.L.M., in het bijzonder ook jegens zijn nabestaanden. Bij de hedenmiddag voortgezette enquête werd de lieer Holst geboord, die tot April 1931 belast was met do lei ding der handelsvereniging Ilolland- Siam te Bangkok cn als zoodanig verte genwoordiger van de K.L.M. aldaar. Hij verklaarde, gemeend te hebben in het belang van de K.L.M. to hande len, door de passagiers een verklaring te laten teekenen, waarin zij afstand deden van do aansprakelijkheid van de K.L.M. ter zake schade door de passa giers persoonlijk of aan hun bagage ge leden. Het lag in zijn bedoeling, om elke aansprakelijkheid uit welken hoofde en jegens wie ook, uit te sluiten. Deze verklaring verviel, toen getuige de beschikking over tickets kreeg. Ge tuige kan zich niet herinneren of op deze tickets een verklaring ter zake van uitsluiting van aansprakelijkheid voor kwam. Als datum voor een contra-enquête werd 23 November bepaald. Dader tot zes jaar gevangc» nisstraf veroordeeld 's-Hertogenbosch, 5 Oct. Het ge rechtshof alhier heeft heden arrest ge wezen in de zaak tegen den arbeider J. J. van B. uit Oss, die door de Bos sche rechtbank was veroordeeld tot tien jaren gevangenisstraf, omdat hij op 11 December 1929 tijdens een vechtpartij in een café aan den Heuvel to Oss opzet telijk G. van G. met een mes verschil lende messteken heeft toegebracht, waardoor deze van hét leven werd be roofd. In hooger beroep had de advocaat- generaal zeven jaren gevangenisstraf geëischt. Het hof heeft heden het vonnis van de rechtbank formeel vernietigd en op nieuw recht doende, van B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaren. Werkloozen mogen niet eigens machtig een deel van de huur inhouden De minister van Sociale Zaken deelt het volgende mede: Het is mij gebleken, dat vele onder steunde werkloozen in verband met het feit, dat hun huurbijslag met ingang van 13 September j.l. werd verlaagd, eigenmachtig een door henzelf vastge stelde huur aan den huiseigenaar heb ben aangeboden of betaald. Een dergelijk optreden is uiteraard volkomen onjuist. De tusschen verhuurder cn huurder overeengekomen huur dient betaald te worden. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stellen zich bloot aan alle wettelijke ge volgen, daaraan verbonden. |N DIENSTSTELLING NIEUW SPOORWEGEMPLACEMENT Naar wij vernemen i6 thans het nieu we hooge spoorwegemplacement aan de Dijkgracht te Amsterdam in gebruik genomen. Zooals bekend is dient dit nieuwe spoorwegterrein voor opstelling van het personenmatorieel, d.w.z. voor de ledige treinen, die niet direct op nieuw gebruikt moeten worden en bo vendien voor het reserve-materieel. De in-gebruik-neming is voor de spoorwegen een groote verbetering te achten, in de eerste plaats omdat het terrein veel grooter is, dan het tot nog toe in gebruik zijnde, liggende onmid dellijk ten Oosten van het Centraalsta- stion en ook omdat nu veel minder zal behoeven te worden gerangeerd met het ledige materieel, waarvoor men tot nu toe elders plaats moest zoeken. Het nieuwe emplacement, ongeveer 1500 M. lang en twaalf sporen breed, is naar do eischen des tijds ingericht en van een natrium-verlichting voorzien, terwijl er een gebouw is geplaatst met lokalen voor het personeel, alsmede eeD werkplaats voor kleine herstellingen. POSTGIROVERKEER MET ZWITSERLAND 's-GRAVENHAGE, 5 October. De directeur van den postchèque- en giro dienst brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het internationale post- giroverkeer met Zwitserland met in gang van Dinsdag 6 October wordt heropend. STIER DOODT LANDBOUWER HEERDE, 5 October. Hedenmiddag was de landbouwer Olderkamp, uit Werven (gem. Heerde) bezig met het wasschen van een stier, welke bestemd was voor een tentoonstelling. Plotseling trapte het dier den boer en wel zoodanig, dat deze bijna onmiddel lijk na het gebeurde aan zijn verwon dingen overleed. Principieele zaak voor het Haagsche kanton» gerecht 's-GRAVENHAGE, 5 October. De Ilooge Raad heeft indertijd uitgemaakt, dat de uniform van den Nationalen Jeudgstorm niet in het openbaar gedra gen mocht worden. Op grond van dit arrest is do N.J.S. ontbonden en werd een nieuwe verceniging opgericht van denzelfden naain met andere statuten. Ook do uniform is toen veranderd. T© Utrecht is ook ten aanzien van het dra gen van de nieuwe uniform proces-ver baal opgemaakt, doch zoowel kanton rechter als rechtbank gaven ontslag van rechtsvervolging. Ook in Den Haag is proces-verbaal opgemaakt. Het betrof hier het dragen in het openbaar van de oude uniform. Deze zaak is heden behandeld voor het kantongerecht alhier. De ambtenaar van het O.M., mr Langemeycr, betoog de, dat het hem niet te doen was om de oude uniform, waarvan het dragen blijkbaar op een vergissing berustte. Spr. wilde do zaak echter principieel stellen en betoogde, dat wanneer iemand als de heer van Geelkerken, een der vooraanstaand© figuren uit do N.S.B., de leiding heeft van deze jeugd organisatie, hij ongetwijfeld zijn stem pel daarop zoodanig drukt, dat men moet aannemen, hier te doen te hebben met een politieke organisatie. Het is uitgesloten, dat zich jeugdigen bij deze Jeugdgroep zouden aansluiten, die niet in groote lijnen de nationaal- socialistische beginselen aanvaarden. Spr. concludeerde tot strafbaar-ver klaring, zonder het opleggen van straf. Mr. van Vessem uit Utrecht trad op als gemachtigde en btoogde, dat do N.J.S. geenszins een politieke organi satie is. Kinderen sluiten zich er hij aan, wier ouders wenschen, dat zij zich bij een organisatie aansluiten die niet politiek gekleurd is. Pleiter herinnerde er aan, dat de mi nister in do Tweede Kamer zeide, dat bet voor toepassing der wet niet vol doende Is, dat een organisatie uitgaat van een orgaan, dat zelf een staatkun dig streven vertegenwoordigt. Dat do heer van Geelkerken do leider is, zegt niets. Spreker zelf vervult in Utrecht bestuursfuncties in organisaties, die men allerminst nationaal-socialistisch kan noemen. De kantonrechter zal op 17 October schriftelijk vonnis wijzen. MR. DR. C. J. H. SCHEPEL, oud raadsheer in den Hoogen Raad en oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof, wiens overlijden werd gemeld. Hollandsche afdeelingen hou» den een conferentie op het slot Assumburg bij Heemskerk Op Zaterdag en Zondag j.l. hield do Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie (V.D.J.O.) een druk bezochte conferentie voor de Hollandsche afdee lingen op het slot „Assumburg" bij Heemskerk. Des Zaterdagsmiddags werd de confe rentie geopend door den voorzitter van het hoofdbestuur der V.D.J.O., den heer D. J. A. Geluk, waarna het kasteel on der leiding van Geert Dils werd bezich tigd. Des avonds hield Drs. G. de Voogd, secretaris van de Jóngeren Vredesfede- ratie, de eerste inleiding: „Na Genèvo en Brussel, de vooruitzichten van het internationale vredeswerk", waarin hij mcdedeelingen deed omtrent, het door hem bijgewoonde vredescongres te Brus sel en het jeugdcongres te Genève. Spr. herinnerde eraan, hoe lord Ro bert Cecil het was, die, in samenwer king met den Franschen minister Pierre Cot, het congres te Brussel tot stand bracht en wees op den verkeer den indruk, dio de Nederlandsche pers van dit congres had door de gedachte, dat het sterk onder uiterst linksche in vloeden zou staan. Hij bestreed deze ge dachte met klem en besprak daarna nog uitvoerig het jeugdcongres te Ge nève. Des Zondagsmorgens werd een bezoek gebracht aan het slot „Marquette", waarna Ir. S. A. Posthumus uit den Haag een referaat hield over „de de mocratie op nationaal en internationaal terrein". Op de rede volgde een vruchtbare na bespreking. Des namiddags hield Prof. Mr. A. C Josephus Jitta uit den Haag een rede over „do democratie op nationaal en in ternationaal terrein". Op de redo van prof. Josephus Jitta volgde een uitgebreide nabespreking, waarna de voorzitter deze zeer geslaaf de conferentie sloot.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7