De uitwii Vier woningen afgebrand Prins Bernhard reed te hard Weer brand te Venlo Nog geen oplossing gevonden De besprekingen te Den Haag Achterhouding van landbouwproducten? Uitsluiting van den steun Crisishypotheek- aflossingswet De spellingkwestie UIT DE STAATSCOURANT PIANOHANOEL Fa. R. VAN DEN BURG N.V.V. en monetaire maatregelen Handhaving van den huur- toeslag bepleit Huwelijksgeschenk van de Kon. Landmacht Kwaadwilligheid in het spel? DE HEFFING OP varkensvleesch Aanrijding met doodelijken afloop 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 193G Worden de belangen der Nederlanders in Berlijn opgeofferd aan een prestigeskwestie 's-GRAVENHAGE, 6 October. Naar men weet. is 111 Berlijn gevestigd de Nederlandsche burgervereoniging „Ilöïlanrlia", welke vereeniging tracht voeling te honden met Nederlanders in de Duitsche hoofdstad en de goede ver standhouding tusschen Nederland en Duitschland te bevorderen. Toen dan ook de Duitsche regeering de bekende repressaillcinaatregclen had getroffen en naar aanleiding van de uitwijzing van vier Duitschors uit Ne derland. vier willekeurige te Berlijn woonachtige Nederlanders aanzegging hadden gekregen, het land tec verlaten, heeft deze vereeniging onmiddellijk overleg, zoowel met Duitsche als Neder- landsche instanties, gepleegd, met het doel, intrekking van dit besluit van de Duitsche regeering te verkrijgen. De vier uitgewezenen waren allen lid van „Hollandia" en het spreekt dus vanzelf, dat deze vereeniging het als haar plicht beschouwde, de belangen dezer vier leden in dit geval lot de hare te moeten maken. Bovendien rezen zeer verontrustende vragen, als: wan neer zullen nu wij, overige leden van Hollandia, aan de beurt komen? en zal de rechtspositie van Nederlanders in Berlijn thans niet ernstig geschaad worden? Tot op den dag van heden is het niet gehikt \oor deze kwestie een bevredi gende oplossing te vinden. Hollandia meende, dat het gewenscht was, dat twee leden der vereeniging als haar af gevaardigden de zaak nog eens met de Nederlandsche regcering gingen bespre ken. De heeren W. H. A. de Heer en C D. Homburg werden daartoe aangewe zen en hebben thans een week in Ne derland vertoefd, gedurende welk ver blijf zij besprekingen hebben gevoerd zoowel op het ministerie van Buiten- lanrlsche Zaken, als op het ministerie van Justitie. In een onderhoud, dat een verslagge ver van het A.N.P. met deze heeren heeft gehad, hebben de afgevaardigden van „Hollandia" ecnige mededeelingeD over den stand van zaken gedaan. De heeren hebben den indruk gekre gen, dat de toekomst voor lien, die door liet uitwijzingsbesluit van de Duitsche regeering zijn getroffen, weinig roos kleurig is. De hcele kwestie komt neer, aldus onze zegslieden, op een prestige kwestie. Immers de Duitsche regeering heeft aan haar verzoek aan de Neder landsche regeering, een nader onder zoek in te stellen naar de motieven, die tot de uitwijzing der vier Duitschers hebben geleid, het bekende dreigement gekoppeld, hetwelk voor onze regeering aanleiding was, op het verzoek tot een dergelijk onderzoek niet in te gaan. De Nederlandsche regeering is nog steeds van meening, dat het eerste woord in deze kwestie thans door Duitschland moet worden gesproken. De Duitsche regeering daarentegen, is, naar onze zegslieden meenden, van oordeel, dat de Nederlandsche regeering ten onrechte een „beleefde mededee- ling" van een lid van het Duitsche ge zantschap in den Haag als eon dreige ment heeft opgevat en dat zij niet eer der in onderhandeling kan treden over deze kwestie, voordat de Nederlandsche regeering van haar kant daartoe het initiatief heeft genomen. Met allen eerbied voor het stand punt van onze regeering, hebben de af gevaardigden van „Hollandia" de Ne derlandsche regeering in ernstige over weging gegeven, of de belangen van vier Nederlandsche families in Berlijn moeten worden opgeofferd aan een prestige-kwestie. Het is hun vaste over tuiging, dat de Duitsche regeering wel genegen zou zijn aan een voor de uit gewezenen gunstige oplossing mede te werken. Tenslotte vroeg de verslaggever den accountant de Heer, wiens uitwijzing later is ingetrokken en voor wien toen de heer Stapels in de plaats is geko men, of hij wist, waaraan de intrekking van dit besluit was toe te schrijven. Het antwoord hierop luidde, dat naar zijn meening zulks het gevolg is van stappen, die door een groot con cern in Berlijn zijn gedaan, waarbij de betrokkene als accountant in dienst is. Dit concern was vroeger in Joodsche handen. De huidige directie staat thans voor een moeilijke belastingkwestie en moest bij herhaling een beroep op den accountant de Heer doen. die ook on der de vroegere directie bij deze kwes tie was betrokken geweest. De huidige directie heeft de Duitsche regecring er op gewezen, dat zij ernstig benadeeld zou worden, als haar accountant De Heer genoodzaakt zou worden het land te verlaten. Voor dit argument schijnt de regeering gezwicht te zijn en zoo ge beurde het, dat een ander moest wor den uitgewezen. De heer Stapels ver toeft thans nog in Berlijn, omdat een der uitgewezen Duitschers wegens ziek te nog in Nederland is. De overige drie uitgewezenen verblijven than9 in ons land. Tandarts Hess woont op kamers in Den Haag. Hij mag hier geen prac tijk uitoefenen, omdat hij geen Neder landsche diploma's heeft en leeft van een kleine, hem van staatswege ver leende. toelage. De heer van Lith Harrebomee woont in Gouda. Hij leeft van een pensioen en zou volgens onzo zegsliedon wel kans op een Nederlandsche betrekking heb ben. Naar men zich zal herinneren, werkte hij in Berlijn als vertaler op een nieuwsbureau. De heer Peters, eens een welgesteld kunsthandelaar in Berlijn, woont thans in Amsterdam en leeft, evenals de heer Hess van de hem van staatswege ver strekte toelage, die hem niet in staat zal stellen in ons land een zaak te ves tigen. Zijn vrouw zet den kunsthandel in Berlijn voort. Er doet zich hierbij nog een moeilijkheid voor. De heer Pe ters was lid van de Kulturkamer, van welke instelling allo kunsthandelaren lid moeten zijn. Mevrouw Peters is dat niet en het is de vraag of zij het kan worden. De hoeren Homburg en De Heer achtten het niet uitgesloten, dat het ook mevrouw Peters op den duur onmogelijk zou worden gemaakt, den kunsthandel in Berlijn te blijven voort zetten. „Wij kunnen „Hollandia" weinig hoopvols mededeelen, als wij haar straks rapport moeten uitbrengen over onze besprekingen in Nederland. Wij hadden echter ook niet verwacht, met een definitieve oplossing naar huis te gaan. Het is slechts onze bedoeling ge weest, nogmaals de aandacht van de Nederlandsche regeering voor deze kwestie te vragen en haar de opvatting van de Nederlandsche kolonie to Ber lijn over te brengen. De Nederlandsche kolonie blijft van meening, dat aan de waardigheid van do Nederlandsche re geering in het algemeen geen afbreuk mag worden gedaan, maar dat het on derhavige geschil niet van zoo groot be lang is, dat het bestaan van vier fami lies er aan moest worden opgeofferd." De minister zal zoo noodig met alle gestrengheid optreden 's-GRAVENHAGE, 6 October. - In enkele persorganen zijn berichten ver schenen, volgens welke zich hier ol daar gevallen van onredelijke prijsstij ging van landbouwproducten hebben voorgedaan, zulks in strijd met do des betreffende wet, doordat bepaalde voor den handel bestemde voorraden van die producten zouden worden vastgehou den. Wij hebben naar aanleiding hiervan den minister van Landbouw en Vis- scherij, mr. dr. Deckers, inlichtingen gevraagd. De minister antwoordde: Ook ik heb kennis genomen van persberichten om trent onredelijke prijsverhooging. Mocht blijken, dat er landbouwers zijn, die voor den handel bestemde voorraden vasthouden, in de hoop. dat zij er straks een extra-winst op zullen behalen, dan zal Ik niet nalaten ernstige maatrege len te nemen. Zoo noodig zal ik er niet voor terug schrikken, het bedrijf van dengeen, wien de gemeenschapszin zoo zeer ont breekt, uit te sluiten van den steun, die het krachtens de landbouwcrisiswet wordt geboden. Ik heb echter alle vertrouwen, dat dergelijke maatregelen achterwege kun nen blijven. Onze boeren bewezen meer malen, dat zij oog bobben voor de be langen van hun medeburgers. Mochten er nochtans enkelen zijn, die in grof egoïsme die belangen zouden schaden, dan zal met gestrengheid tegen hen worden opgetreden. INTREKKING VAN CONTINGEN- TEERINGEN 's-GRAVENHAGE, 6 October. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat thans ook de contingenteeringen van meubelen, van hout en van wollen en halfwollen dekens zullen worden inge trokken. De in artikel 5 van het vaste? lasten?ontwerp voor? gestelde regeling overgenomen 's-GRAVENHAGE, 6 October. Inge diend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de crisishypotheek- aflossingswet 1936 Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van dc crisishypotheek- aflossingswet 1936 is door de Regcering toegezegd, dat, indien mocht blijken, dat tengevolge van genoemde wet hy potheekbanken minder aflossing zouden ontvangen dan noodig was om haar in staat te stellen haar eigen aflossings verplichtingen op haar obligatieleenin- gen na te komen en artikel 5 van het vastc-lastenontwerp, hetwelk een voor ziening terzake trof, niet tot stand zou komen, er maatregelen zouden worden voorbereid om te voorkomen, dat de hypotheekbanken door dezen gang van zaken in ongelegenheid zouden gera ken. Na de intrekking van laatstge noemd ontwerp, is de Regeering te rade geworden de regeling, vervat in artikel 5 van genoemd ontwerp, betreffende de voorwaarden van obligatieleeningen, uitgegeven door grondcredietinstcllin- gen, als zelfstandig ontwerp in te die nen. In verband met den nauwen sa menhang van deze materie met dc cri- sis-hvpotheekaflossingsw et 1936, meent de Regeering de onderhavige regeling zonder bezwaar in deze wet te kunnen onderbrengen. De thans voorgestelde regeling is, be houdens een enkele redactiewijziging van ondergeschikt belang, geheel gelijk aan die van artikel 5 van het vaste- lasten-ontwerp. In de memorie van ant woord op genoemd ontwerp merkte de Regeering o.a. op: „De Regeering kan zich vereenigen Adres van de Vereeniging tot Vereenvoudiging van onze spelling 's-GRAVENHAGE, 6 October. De „Vereeniging tot vereenvoudiging van onze Spelling" heeft zich met een adres lot den ministerraad gewend, waarin intrekking wordt verzocht van het Ko ninklijk besluit van 18 Juli 1936 nopens de spelling. Do vereeniging is van mecning, dat tengevolge van dat besluit, de eenheid van spelling, die sedert 1 September 1931 in de school beslaat, weer wordt verbroken en dat daardoor ook in de maatschappij, waar ieder verlangt naar rust op spcllinggebied, de verwarring weder in ernstige mate zal toenemen. Met name is zij van meening, dat het voorschrift van een bijzondere schrijf wijze voor dc „hoogere stijl" en een bij uitstek vaag begrip een voortduren de onzekerheid zal veroorzaken, en dat dp aangekondigde lijst van woorden „met kennelijk mannelijk geslacht" al len welenschappelijken en practischen grondslag, cn dus alle gezag, zal ont beren. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den minister van landbouw en Visscherij is, voor het tijdvak van 15 September 1936. tot bet einde van het studiejaar 1936—1937, wederom bonoemd tot tijdelijk assistent aan de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen, Ir. L. J. N. Jongman6, aldaar. Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is, voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 Oc tober 1937, wederom benoemd tot tijde lijk vast-assistent aan de Landbouw hoogeschool te Wageningen, J. H. van Mechelen, aldaar. Luchtvaart Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Defensie a.i. zijn de officieren-vlieger der 2e klasse A. C. Zoethout en A. W. Witholt, dienende bij het vliegkamp „De Kooij", 7 October 1936 ter beschikking gesteld. Inspectie havenarbeid Het hoofd van het le district der in spectie van den havenarbeid te Rotter dam zal \an 4 October 1936 tot nador order als zoodanig worden vervangen door den hoofdinspecteur van den ha venarbeid B. Brutel de la Rivière le Amsterdam. Belastingen Bij beschikking van den minister van Financiën is aan E. Kleijn, directeur der registratie en domeinen te 's-Gra- venhage, op zijn verzoek eervol ontslag vcriecnri als \oorzitter van de bijzon dere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der directe belastingen, enz. cn der registratie, enz. mot dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten; is het lid dier commissie C. E. dc Jonge, directeur der registratie en do meinen tc Middelburg, tijdelijk belast met de functie van voorzitter en is F. Eibers, directeur der directe belastin gen. enz., te Rotterdam benoemd tot plaatsvervangend lid van bedoelde commissie. Marine Bij beschikking van den minister van Staat, minister van Defensie a.i. is de luitenant ter Zee der 2e klasse J. B. Reiche 5 October 1936 geplaatst a/b van H. Ms. „Jan van Brakel". VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM. 6 Oct. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten: Mej. H. G. Grooten te Amsterdam cn voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde D. J. Coumou te Heem stede. met de opvatting der leden, dat de ver plichting tot aflossing der obligaties ge lijken tred moet houden met de ver plichte periodieke aflossingen van de zijde van hypothekaire debiteuren. Ten einde duidelijk te doen uitkomen, dat de verplichte aflossing op obligatieleenin gen zich niet mede uitstrekt over het geen aan volgens contract verschuldig de extra-aflossing op hypothekaire lee ningen is betaald, is de term „verplich te periodieke aflossing" gebezigd. Aan den wensch (geuit in het voor- loopig verslag op het vaste-lasten-ont- werp) om den hypotheekbanken slechts toe te staan zoodanig bedrag op de over eengekomen aflossing van obligaties in mindering te brengen, als zij zelf, in gevolge rechterlijke beslissingen inzake verlaging van periodieke aflossing op hypotheken in het voorafgaande jaar minder hebben ontvangen, is niet vol daan. Immers zou een dergelijke beper king remmend werken op de geneigd heid der hypotheekbanken om. buiten den rechter om, met haar debiteuren tot een regeling te geraken. Voorts is ter bescherming van de rechten van de obligatiehouders be paald, dat het. gebruikmaken van de bevoegdheid om op obligatieleeningen minder af te lossen, dan is overeengeko men, afhankelijk is gesteld van een fiat \an den president op een hem voor te leggen gewijzigd aflossingsplan." Overeenkomstig een door de practijk uitgesproken wensch, zal. in afwijking van de hij het vaste-lasten-ontwcrp voorgestelde regeling, het aflossings plan slechts heirekking hebben op het lnopende boekjaar. Voor ieder volgend jaar, waarin aanspraak op vermindo- ring van aflossing op obligatieleeningen wordt gemaakt, zal dus opnieuw het fiait van den president moeten worden gevraagd. Ten slotte wordt, ter herstelling van een'omissie, voorgesteld, dat de crisis- hypolheckaflossingswet mede van toe passing is ten aanzien van hypotheken op de op onroerende goederen gevestig de rechten. Arnhemschestraat. BECHSTEIN - GROTRIAN STEIN- WEG - BLüTHNER - IBACH PIANOS. Vraagt Catalogi en condities aan. Een der bewoners loopt bij het redden zijner kinderen brandwonden op ZEELST, 6 October. Hedenmorgen in de vroegte is door tot nog toe onbe kende oorzaak brand ontstaan in een huisje, dat deel uitmaakt van een com plex van vier woningen. Het huisje werd bewoond door de familie Wilkeu en Was gclegon in de Kruisstraat te Zeelst. De geheele woning stond weldra in lichter laaie, terwijl de bewoneis zich slechts met moeite konden redden. Wilken, die twee van zijn kinderen uit hun bedjes haalde en zij bij buren wil de binnenbrengen, bekwam ernstige brandwonden in het gelaat. Van de in boedel kon niet worden gered. De drie naast het huisje van W. ge legen woningen, werden door overslaan de vonken eveneens in vlammen gezet Zij werden resp. bewoond door dc fa milies Peels, Kuypers en Linker. De brandweer, die inmiddels ter plaat se was verschenen, mocht er niet in slagen deze huisjes te behouden. Zij brandden alle af, terwijl van d* inboedel niets kon worden gered. De bewoners van de vier huisjes wa ren verzekerd. De aangesloten organisaties geven uiting aan de onder"" hen levende wenschen AMSTERDAM, 6 October. Gistermid dag vergaderden de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisa ties in een bijzondere bijeenkomst, voor namelijk belegd ter bespreking van den toestand, ontstaan door de gewijzigde monetaire polilick der regcering als ge volg van het loslaten van den gouden standaard. De vergadering kwam tot dc volgende conclusies: 1. Nu dc waardevermindering van den gulden een feit is geworden, is het te meer noodzakelijk, dat met de politiek van do eenzijdige aanpassing vooral door loonsverlagingen wordt gebroken. 2. In het belang van het bedrijfsleven dient de waarde van den gulden zooveel mogelijk aan te sluiten bij dc valuta van andere toonaangevende landen, hetgeen ook bevorderlijk kan zijn om tot inter nationale stabilisatie van de munt te komen. 3. Vervolgens dient een regeling te worden getroffen tusschen den Staat en de Nederlandsche Bank, waardoor dc waardevermeerdering van den goud voorraad van de Nederlandsche Bank aan den Staat ten goede komt. 4. Een zeer belangrijk deel daarvan zal dienen te worden aangewend: a. Ter opheffing van de directe nadee- ligc gevolgen voor de werkloozen, voort vloeiende uit de te verwachten prijsstij ging, en voor andere voorzieningen ten behoeve van de minst draagkrachtigcn en b. ten behoeve van de verdere uit voering van groote en nuttige werken ter bestrijding van de werkloosheid. 5. De uitkeeringen aan de werkloozen en de loonen van de arbeiders bij de werkverschaffingen dienen te worden verhoogd. Daarenboven zullen op rui mere sehaal goedkoope levensmiddelen, alsmede kleeding, schoeisel en dekking beschikbaar gesteld worden. 6. Het wetsontwerp inzake de herbe- reking van de pensioenen dient te wor den ingetrokken, terwijl de zeer onlangs ingevoerde verlaging van de pensioenen voor het spoorwegpersoneel ongedaan dient te worden gemaakt. 7. Het is redelijk, dat, mede in verband met de sterk gedaalde loonen, waardoor de koopkracht reeds tc zeer is aangr tast, tijdelijk namelijk zoolang d« waarschijnlijkheid van prijsstijging aan wezig is regelingen getroffen worden waardoor het mogelijk wordt, door mid del van een snel toegepaste looncom- pensatie prijsverhooging te achterhalen. Los hiervan zal het streven van dc vakbonden er op gericht dienen te blii ven het levenspeil van hand- en hoofd arbeiders omboog te brengen, zoodra zij daarvoor de voorwaarden aanwezig ach ten. Voorts werd een resolutie inzake dc noodzakelijkheid van verhooging van leerplichtige leeftijd aangenomen, waar in de hoofdbesturenvergadering haar in stemming uitspreekt met bet initiatief voorstel van de sociaal-democratische Tweede Kamerfractie, strekkende om te komen tot verlenging van de leerplicht met een jaar en zich tot regeering en parlement richt, met het dringende ver zoek, wel te willen bevorderen, dat bin non den kortst mogelijken tijd de leer plicht zal worden verlengd tot het 14dr jaar, waardoor 1500 h 2000 onderwijzers werk zouden krijgen en meer dan 50.000 leerlingen der lagere scholen een jaai langer op school zullen blijven. Tenslotte nam de vergadering een re solutie aan, waarin o.m. zij als haar meening uitspreekt, dat de afschaffing van de huurtoeslag door de gewijzigde monetaire omslandieheden nog minder dan voorheen mogelijk is. Waarom zij er bij de regecring met r' meeste nadruk op aandringt, de huur toeslagregeling van voor 13 Septembe 1936 tc handhaven. Maar Z.D.H. kwam er voor dezen eersten keer goed af AMSTERDAM, 6 Oct. De maximum snelheid voor voertuigen bedraagt in de hoofdstad 40 k.m. Het komt nogal eens voor, dat haastige automobilisten te hardrijden en de verkeerspolitie stelt nu en dan „vallen" op. Hedenochtend waren het de forensen uit het Gooi, die bij het binnenrijden der stad op den Amsteldijk gecontroleerd werden. Een der automobilisten, die zich met zeer grooten spoed raar zijn werk be gaf. was Prins Bernhard. „Uwe hoogheid rijdt met te groote snelheid", zeide de agent, die de auto aanhield. e „Dat is jammer", antwoordde de Prins. „Ja, U rijdt 80 k.m. per uur". „Hoeveel boete moet ik daarvoor be talen?" vroeg Prins Bernhard. In Duitschland worden verkeersover- treders ter plaatse beboet, hier volgt voorloopig slechts een bekeuring. De agent hééft het dezen keer echter bij een waarschuwing gelaten. „Als Uwe Hoogheid morgen weer te snel rijdt, moet ik U bekeuren". Waarop de Prins zijn onderbroken tocht kon voortzetten. 's-GRAVENHAGE, 6 October. Naar wij vernemen zal door de Koninklijke Landmacht een geschenk worden aan geboden aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard, bij gelegenheid van hoogstderzelver aanstaand huwe lijk. In dit geschenk zal zoowel wat de daaraan ten grondslag liggende, symbo liek als wat de vervaardigers en de ge bruikte materialen betref, de bijzondere verhouding van het leger, zijne geschie denis en zijn materieel tot het Huis van Oranje vertolkt worden. De gelegenheid tot deelnemen aan het geschenk zal zich niot beperken tot de thans in actieven dienst zijnde officie ren, onderofficieren, korporaals en dienstplichtigen, maar zich ook uit strekken tot alle oud-beroeps-offocieren en onder-officieren en tot hen, die, hoe wel met groot verlof zijnde, nog deel uitmaken van de Koninklijke Land macht. DE „IJSVOGEL" VERKOCHT 's-GRAVENHAGE, 6 October. De „Ijsvogel" van dc K.L.M., de P.II.—AU. een Fokker F 12, welke in 1933 in dienst werd genomen, is verkocht naar Frank rijk. De kooper van de drie Fokkerloe- slellen, waaronder de Pelikaan en de Zilvermeeuw, welke bestemd zijn voor de Fransche maatschappij Air Tropique voor den dienst Dakar—Goa, heeft ook de Ijsvogel overgenomen. Dit toestel deed, zooals men weet, ge- ruimen tijd dienst op de Indiëlijn der K.L.M. en in de afgeloopcn maanden streek het geregeld neer op het vlieg veld Eelde in Groningen. De „IJsvogel" zal medio October van Schiphol naar Parijs vertrekken. DE DOODSLAG TE KONINGS BOSCH ROERMOND, 6 October. De Roer- mondeche rechtbank heeft vandaag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen L. L. te Koningsbosch die op 22 Septem ber j.l. terecht stond verdacht van dood slag op J Bronnenberg, gepleegd in den nacht van 9 op 10 Februari j.l. Overeen komstig den eisch van den officier van justitie werd L. ontslagen van rechts vervolging op grond van hot feit, dat hij uit noodweer gehandeld heeft. BELGISCH BEZOEK AAN PHELIPSFABRIEKEN EINDHOVEN, 6 October. Heden heeft de heer Sadzot, directeur-gene raal van het ministerie van P.T.T. ver gezeld van eenige hoofdingenieurs en chefs van zender- cn telefoondienst, een bezoek gebracht aan de Philipsfabrie- ken om kennis te nc>men van de Phi- lips-televisie. Na een kort bezoek aan de radio-fa- brieken, werd nog een demonstratie met het Philips-miller geluidsopname- 6ysteem bijgewoond, waarna de gasten per auto naar Brussel terugkeerden. DE CHRISTIAAN HUYGENS KOMT EENIGE UREN LATER AAN AMSTERDAM, 6 October. De Stoom vaart Mij. Nederland deelt ons mede, dat het M.S. Chr. Huygens morgen. Woensdag om twaalf uur te IJmuiden en vier uur te Amsterdam zal aanko men. Het schip zou aanvankelijk om acht uur 's morgens te IJmuiden en twaalf uur te Amsterdam zijn. ORDENINGSPOGINGEN BAKSTEEN INDUSTRIE In verschillende persbericht is reeds mededeeling gedaan van de ordeningb- pogingen, welke onder leiding van den Nederlandschen Baksteenbond ten be hoeve van de geheele baksteenindustrie zijn ondernomen om te geraken tot een meer rationeele productie en distribu tie in dezen tak van industrie. Het door den Baksteenraad, het hoogste be stuursorgaan van den Nederlandschen Baksteenbond, genomen besluit van 14 Januari 1936, waarin een tijdelijke sa neering word beoogd, werd door den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart bij missive van 29 Juli j.l. teruggezonden met het verzoek daarin wijziging aan te brengen. Op 2 October j.l. heeft een vergadering van den Bak steenraad plaats gevonden, waarin de bedoelde saneeringsovereenkomst, in overeenstemming gebracht, met de wenschen van den betrokken minister, wederom met algemeene stemmen is aangenomen. Opnieuw vier houten nood» woningen in de asch gelegd VENLO, 6 October. Hedenavond omstreeks half zeven werd de bandweer gealarmeerd voor een fei len uitslaanden brand in een com plex houten noodwoningen op de Kleine Heide, alhier, waarvan j.l. Zondag reeds een blok van vier wo ningen in de asch werd gelegd. In een der leegstaande huizen van het tweede blok, gelegen onmiddellijk naast het platgebrande gedeelte, werd door een der omwoners brand ontdekt. Het kurkdroge en zeer brandbare materiaal waaruit de woningen zijn genheid om zich snel uit te breiden. In een minimum van tijd stond dan ook het geheele blok omvattende vier woningen in lichter laaie. De brandweer rukte met groot mate riaal uit. Zij wist door snel in te grij pen het vuur tot het brandende blok te beperken. Na ruim anderhalf uur had men het vuur onder de knie en kon de nablussching worden begonnen. Door dezen brand zijn vier huizen vernield. Slechts één van deze was be woond door den venter Janssen, die zijn inboedel gedeeltelijk in veiligheid wist te brengen. Van de twaalf noodwonin gen, staat thans nog één blok overeind. Door de politie wordt een ernstig on derzoek ingesteld naar de oorzaak van dezen brand. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er kwaadwilligheid In het spel is. Minister heeft besloten haar buiten werking te stellen Gezien het verloop der varkensmarkt heeft de minister van landbouw en visscherij gemeend, in overeenstem ming met de door de regeering gevolg de politiek ten aanzien van de prijzen der eerste levensbehoeften, de heffing op varkensvleesch buiten werking te moeten stellen. Verwacht wordt hiervan, dat de zich op de Varkensmarkt voordoende prijs stijging zich niet op de vleeschmarkt zal doen gevoelen. Bij de varkenshouders wordt hier en daar eenige terughoudendheid gecon stateerd ten aanzien van den verkoop van varkens. Uitdrukkelijk moge erop gewezen worden, dat er door de depre ciatie van den gulden geen eigenlijke wijziging op de varkensmarkt is inge treden, daar de exportmogelijkheden ninet zijn vergroot. 's-GRAVENHAGE, 6 October. Ver zocht wordt mede te deelen, dat de in trekking van de heffing op varkens vleesch reeds morgen Woensdag 7 Octo ber zal ingaan. GELDERMALSEN'. Hedenochtend was de 53-jarige Z. de Bruin alhier voor land bouwdoeleinden in het naburige, dorp Tricht. Per rijwiel verliet de B. even den hoofdweg aldaar, om over te gaan op een zijpad, juist op het moment dat een vrachtauto dit pad passeerde. De B. zag het ongeval aankomen, liet zijn stuur los en werd door de vracht auto verreden. Toegeschoten hulp kon niet meer baten. Na ongeveer een kwar tier was het slachtoffer overleden. Den chauffeur treft geen schuld. MATROOS TRACHTTE SCHIPPER TE VERMOORDEN ROERMOND, 6 October. De Roer- mondsche rechtbank heeft vandaag uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den 20-jarigen varensgezel J. V. uit De venter. Verdachte stond 22 September j.l. terecht verdacht van poging tot moord op zijn baa6, den schipper N. Verduvn door dezen na een van te vo ren beraamd plan, en met de bedoeling hem te vermoorden met een zwaren Engelschen sleutel op het hoofd te slaan, welkeg slag evenwel niet doode- lijk was. De officier van justitie had te gen verdachte zes jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar, met aftrek van het voorarrest. HEVIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE PERSONENAUTO'S NIJMEGEN, 6 October. Hedenmid dag omstreeks half zes heeft op het Keizer Lodewijkplein ter hoogte van do Waalbrug een ernstige botsing plaat* gehad tusschen twee personenauto's. De heer W. K. uit Nijmegen kwam met zijn wagen uit de richting Arnhem en wilde de stad inrijden, toen van den anderen kant een Citroen, bestuurd door den heer J. R. uit Leuth bij Nij megen, kwam aanrijden. Beide auto's botsten tegen elkaar waarbij de wagen van den heer R. in brand vloog. Ter wijl de auto van K. ernstig gehavend werd. K. kwam er met lichte verwon dingen af. Met R. was het evenwel an ders gesteld. Deze bekwam een schadel- hasisfractuur en werd in levensgevaar lijken toestand naar het Wilhclmina- ziokenhuis vervoer. In den wagen van R. zaten drie heeren, die slechts enkele schrammen opliepen. De politie stelt een onderzoek naa* de oorzaak van de aanrijding in.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6