Egalisatiefonds spoedig in werking? Het oude Entos- terrein VERHOOGING DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Kübler-kleding OLIEPRIJZEN Amersfortia's Voltana Melk: dat is fijne melk Waar ztfn de Postvliegers Hr. Ms. De Ruyter W. K. van ROSSUM Het Verboden Grondgebied door 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 7 OCTOBER 1936 I Wat de verbreking van het goudbloc leert Eb Hoewel men kon verwachten dat nu eenmaal de gulden los van het gouden plechtanker is, een daling van den gul- denskoers niet zou kunnen uitblijven, toch zal het koersverloop dat de gulden di laatste dagen te zien gaf, menigeen hebben verrast. Men zou geneigd zijn hierin een bewijs te zien voor de juist heid van het genomen besluit om te devalueeren; immers zou men kunnen redeneeren: thans komt eerst duidelijk tot uitdrukking dat de gulden tot nu toe op een kunstmatig hoog niveau Werd gehouden. Niets is echter minder waar dan dat. Men dient n.l. wel te be- Beffen dat de lage guldcnskocrs niets uitstaande heeft met een normaal te kort op de loopende posten van de be talingsbalans, maar dat deze een ge volg is van het feit dat de onzekerheid omtrent het porcontagc, waarmede onze valuta zal devalueeren voor velen aan leiding is hals over kop in buitenland- sche aandeelen te gaan beleggen, ten einde het guldensrisico zoo veel moge lijk uit te schakelen. Dat men aldus doende, eveneens een risico loopt, n.l. Wanneer aanstonds zou blijken dat de guldenskoers zich uiteindelijk toch weer op een hooger niveau zou gaan bewe gen dan thans, realiseert men zich blijkbaar niet voldoende. Het wil ons dan ook voorkomen dat vanaf het mo ment dat bekendheid zou worden gege ven op welk niveau het daartoe in het leven geroepen egalisatie-fonds op de markt zou intervenieeren. teneinde den gulden te steunen, deze effecten-aankoo- pen zeer snel zouden terugloopen. De huidige koersen der buitenland sche valuta's correspondeeren met een depreciatiepercentage van don gulden van om en nabij de 23 pet. Wanneer men voor oogen houdt het percentage dat men in dit verband wel hoort noe- muen, t. w. 25 pet., dan zou men mogen aannemen dat het oogenblilc niet meer ver zal zijn, waarop het fonds zijn stcunpolitiek zal inzetten. In ieder ge val zou zulks aan do rust op de markt zeer ten goede komen, want een factor van groote onzekerheid zou hiermede met één slag zijn weggenomen. Intusschen is thans bekend, dat het fonds daartoe benoodigde middelen, d. w. z. goud, hetwelk het in vreemde valuta kan omzetten ei\ op de markt aanbieden, heeft verworven doordat de Nederlandsch© Bank 100.000.000 gulden uit zijn goudvoorraad ter beschikking heeft gesteld als werkkapitaal. Niets is overigens logischer dan dat rde Bank een gedeelte van haar goud voorraad ter beschikking van het fonds stelt, teneindo dit in staat te stellen daarmede te opcreeren, te meer daai1 de Bank zelve op het gebied der handha ving van de pariteit door het goudem- bargo thans tot werkloosheid is ge doemd. Dat de Bank aldus een gedeelte der goudwinsten ontgaat kan volstrekt niet onbillijk worden genoemd, omdat bij uiteindelijke stabilisatie de goud winsten toch voor het overgroote deel aan den Staat zullen komen. Dat ook de verliezen uit. hoofde van het operee- ren op de valutamarkt ten laste van het fonds komen is evenzeer begrijpelijk, al lijkt het voorshands niet zeer waar schijnlijk dat deze verliezen bij de hui dige koersen groot zullen zijn. Wat de verbreking van het goud bloc wel heeft geleerd, is dat het lang niet uitgesloten moet worden geacht dat hieruit een devaluatiewedloop op groote schaal kan groeien, waardoor het gunstige resultaat voor de gedevalueer de landen wel eens belangrijk zou kun nen verminderen. Achtereenvolgens hebben nu ook Italië en Tsjecho-Slowa- kije den goudinhoud van hun munt drastisch verlaagd, terwijl Polen en Oostenrijk mogelijk binnen afzienbaren tijd zullen volgen. En wat zal Engeland don doen en wat de Vereenigde Staten? Het is toch in confesso dat de munt- politiek van laatstgenoemd land die van eerstgenoemd land op een onaange name wijze doorkruist, hetgeen de vo rige week duidelijk naar voren kwam, toen het Amerikaansche egalisatiefonds op groote schaal ponden kocht tegen den wil van het Engelsche fonds, dat juist den pondenkoers wilde drukken. Zal in erfpacht worden ge* geven aan de Bataafsche Petroleum Maatij. AMSTERDAM, 6 October. De Ba taafsche Petroleum Maatschappij, die reeds een groot terrein in erfpaent heeft van haar bedrijf aan de overzijde van het Y, heeft aan het gemeentebestuur meegedeeld, dat zij voornemens is het op de reeds bij haar in gebruik zijnde terreinen gestichte laboratorium uit te breiden en een of meer proeffabrieken te bouwen. Ten einde deze plannen te kunnen verwezenlijken, heeft zij ver zocht, mede in erfpacht te mogen beko men het aangrenzende oude Entos-ter- rein, ter grootte van pl.m. 73.700 m2, nadat dit door opheffing van een gedeel te van den Grasweg en van den Bad huisweg. alsmede door demping van «en gedeelte van het Tolhuiskanaal, aan het andere terrein is aangesloten. Do maat schappij heeft een pachtsom geboden van f 0.40 den m_2 in het jaar, terwijl zij zich voorts bereid heeft verklaard m de kosten, welke de gemeente heeft te ma ken voor de uitvoering van de zooeven vermelde en nog nader te noemen wer ken, bij te dragen tot een bedrag van f 125.000. O.m. zal het noodig zijn: het Buikslo- terh am kanaal pl.m. 5 M. te verbreeden. het Buikslotcrkanaal ter plaatse door te trekken en met het kanaalgcdeelte be noorden het Tolhuis in verbinding te brengen, teneinde een doelmatige af scheiding tusschen woonwijk en het in dustrieterrein te verkrijgen. De aan deze en andere werken ten koste te leggen bedragen zijn geraamd op f 252.250. Overtuigd van het groote belang, de Bataafsche Petroleum Maatschappij de gelegenheid te geven zich hier ter stede verder te ontwikkelen, meénen B. en W. dat het verzoek tot het in erfpacht ver krijgen van vorenbedoeld terrein voor inwilliging vatbaar is cn dat met een pachtsom van f 0.40 M2 in het iaar, hoe wel deze niet onbelangrijk lager is, dan die. welke voor het bij de maatschappij reeds in erfpacht zijndo aangrenzende terrein wordt betaald, zijnde f 0.G0 den M2 in het jaar, accoord kan worden ge gaan. De bakkers wenden zich tot de Regeering met het verzoek deze tegen te gaan 's-GRAVENHAGE, 6 October. Naar ons werd medegedeeld door de batchers- organisaties, is gebleken, dat tusschen de offertes van 25 September en 29 Sep tember j.l. een prijsverschil van 4 cent per K.G. voor alle soorten oliën bestaat, zoodat deze met voornoemd bedrag ge stegen zijn. De voorraden worden eveneens slechts tegen dezen verhoogden prijs geleverd. Protest daartegen, ingediend bij rle betrokken handelaren, vermocht tot dusverre geen uitwerking te hebben, weshalve de ten deze samenwerkende bakkersorganisaties zich telegrafisch tot de commissie uit den Ministerraad tegen de prijsopdrijvingen hebben ge wend, met het verzoek na te willen gaan of in dit geval niet van ongeroent- vaardigde prijsverhooging moet worden gesproken en zoo ja, daartegen stelling te willen nemen. zullen Uw kinderen zeggen en ge kunt zo gerust hun gang laten gaan. Voltanamelk ls gezond, lekker en ook volkomen onschadelijk. Het moderne Voltana apparaat alleen bij ons in gebruik behandelt de melk zoo, dat ze aan alle wettelijke eischen voldoet. Bestelt U spoedig 'n PROEFFLESCH PER FLESCH 11 CENT Hoeveel dageo z'u'n ze onderweg? "5 OC «q 03 w as co SE ca 30.9 3.10 Amsterdam Leipzig 30.9 Boedapest 3.10 4.10 Athene Mersamatrub Caïro Gaza 1.10 Bagdad Boeshir Djask Karachi 5.10 2.10 Jodpoer Allahabad 3.10 Calcutta Akyab 4.10 Rangoon 4.10 Bangkok Alorstar 3.10 Medan 5.10 Singapore 3.10 6.10 Batavia 's-GRAVENHAGE. 6 Oct. Dc nieuwe wediep gevaren, waar hij morgen, Woensdag, op de reode journalisten aan kruiser „De Ruyter" is hedenochtend om 9 uur in zee gegaan en naar Nieu- boord zal nemen, om daarna een tochtje te maken, waarschijnlijk naar het lichtschip Haaks. De kruiser komt denzelfden avond te rug en zal het weekeinde te Nieuwe* diep doorbrengen. Op 12 October gaat de kruiser weer naar zee en komt Za terdag d.a.v. te Vlissingen, om Maan dag weder zee te kiezen. Deze verschillende tochten zijn z.g. garantictophten. d.w.z., dat dc werf nog het risico draagt voor eventueele aan den dag komende defecten. Het weekeinde van 24 tot 25 October komt de „De Ruyter" to Amsterdam te liggen. TERAARDEBESTELLING JHR A. S. E. VAN TETS 's GRAVENHAGE, 6 Oct. H. M. de Koningin zal zich morgen bij de begrafe nis van haar adjudant i.b.d. jhr. A. S. E. van Tets, kamerheer van H. M. de Koningin, vroeger ter beschut king van wijlen H. M. dc Koningin-Moeder, doen vertegenwoordigen door den kamerheer in buitengewonen dienst C. Sixma baron van Heemstra, particulier secre taris van II. M. 2600 VATEN HARING NAAR POLEN 's-GRAVENHAGE, 6 October. Gister middag is uit de Scheveningsche haven het motorvrachtschip „Alpha" vertrok ken, met bestemming naar Gdynia (Po len). Dit motorvrachtschip heeft circa 2600 vaten haring aan boord voor rekening van de rederij v.h. A. v. d. Toorn Jzn. en de visschcrij mij. „Mewa", beiden te Scheveningcn. De haring was gedeeltelijk gepakt in Schotsche vaten en opgepakt in Hol- landsche tonnen. 40-JARIG JUBILEUM DER FONGERSFABRIEKEN Naar men ons (uit Groningen) meldt, was het dezer dagen 40 jaar geleden, dat ten overstaan van den notaris Jhr. Mr. Edzard Tjarda van Starckenborch Stachouwer, den vader van den on langs in functie getreden G.G. van Ned. O. Indië, do acte werd gepasseerd, be treffende de oprichting van de N.V. „De Groninger Rijwielenfabriek A. Fongers, voorheen alleen onder den naam van A. Fongers", de bekende Fongcrs-rij- wielenfabriek. Ten tijde van de oprichting der Ven nootschap in 1896, genoot het Fongcrs- rijwiel, gefabriceerd door wijlen den heer A. Fongers in zijn reeds geruimen tijd bestaande fabriek aan het Nieuwe Kerkhof (te Groningen), reeds een. voor die dagen, uitgebreide bekendheid als een der eerste in Nederland vervaar digde rijwielmerken en werd het in de kringen van do toenmalige wielersport- beoefenaars zeer geapprecieerd. De eerste jaren waren moeilijk, maar door onveranderlijk vasthouden aan de stelregel: het beste te levereh voor den laagst mogelijkcn prijs, werd de zaak wat zij thans is. 201. Verbazend, wat slingerde dat schip! Eerst ging het zoo kalm, maar nu leek het wei, of het steeds sneller ging varen. En wat werd het koudOpeens zag Piet appelen over het dek rollen, steeds meer appelenverbazend, wat een boel appejen.... en wonderlijk genoeg, die bleven allemaal net voor Piet liggen en hoopten zich daar op. 292. Ach ja, ze zouden immers appelen gaan halen in Rio... Rio de losde rest wist hij niet meer, maar er kwamen nog altijd meer appelen over het dek rollen. Gek, zooals ze die zoomaar opeens in volle zee wisten uit te storten. Het leek wel of hij droomde. Hij ging er eens op zijn gemak bij zitten en keek tegen de berg appels op. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Kerryschoteltjo. Bereiding: 250 gr. vleeschresten, 500 gr. overgebleven droge rijst, 2 flinke uien, Va afgestreken eetlepel kerry, 3 d.L. jus met water (of water met 1 2 maggi-blokjes), 1 blokje Delfia of Del- fride of 1 lepel boter. Fruit in een diep ijzeren potje do fijn gesnipperde uien in ruim de helft van het vet lichtbruin. Laat de kerry een oogenblik meebakken. Voeg vervolgons bij de gefruite uien de koude droge rijst en het gehakte vleesch, maak het mengsel voldoende vochtig met de verdunde jus of do bouillon en laat het even door en door warm worden. Doe de massa vervolgens in een vuur vast schoteltje, strooi er wat paneer meel over en leg er de rest van het vet of de boter in kleine klontjes verdeeld op. Zet het schoteltje 10 minuten in een warmen oven. VOOR DE MIDDAGTAFEL Biefstuk. Aardappelen. tWorteljes. Appelmoes la crème. Bereiding: Maak appelmoes van 1 pond ongeschilde appelen. Wrijf alles door een paardeharen zeef en laat het goed koud worden. Klop 2 eiwitten stijf, doe er suiker bij cn 2 pakjes vanillesuikrc. Roer dit door do appel moes. Bedek den bodem van wijde gla zen met een laage geslagen room, vul elk glas aan met appelmoes en leg boven op ieder glas een gcconfijte kers of reine claude. KERKNIEUWS Nederlandsch Hervormde Kerk Drietal te Veenendaal: ds W. L. Mul der te Hoevelaken; ds. A. van der Kooy te Maarssen cn ds. L. Vroegindewey te Waddinxveen. Beroepen te Giessen-Oudkerk: cand M. Verkerk te Buiksloot. Aangenomen naar Zweeloo: cand. J. R. J. Schut te Soesterberg. hier ter stede alleen bij IANGESTRAAT 18 - AMERSFOORT üqsnda Grand ThéAtra. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Allotria." Voorstellingon: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag een Zaterdag matlnée, 2Vt uur. Clty-Thoater. Vanaf Vrijdag 2 October, vertooning van de film „Sanders of the River." Zondag doorloopend vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 830 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 830 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amlcitia. Vanaf Zondag 4 October venooning van de film „De meisjesjaren van een koningin." Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 810 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhite. Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofisch® Vereenlging. Re gen teseelaan. lederen dag van 68 uur. Oponbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek, Muurhuizon 0. R-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 7 October. „Amicitia." H. Heyer- man's „Allerzielen" met Esther do Boer van Rijk. 8 uur n.m. 8 October. „Grand Théatre." Con- certvoreeniging. Mahler's „das Lied von der Erde." 8 uur n.m. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-ensemblo. 10 October. De Valk. Feestavond accordeonvereeniging „Het Leus- derkwartier". 8 uur n.m. 1018 Oct. „Concordia", Lange- straat. Ecre-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- re ns. 10—5 uur. 10—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve do Nuncques. 11 October. Markthal. Muziekfeest R.K. Muziekver. „Wilskracht." 1.30 uur aanvang; 6 uur lof in de R.-K. kerk aan het Zand. 11 October. De Valk. Feestavond Joodsche Vereeniging „Nut en Ge noegen." 11 October. Foyer Amicitia. Hul diging directeur P.T.T. 3—5 uur. 12 October. Markthal. K.R.O.-Trou- badours. 8 uur n.m. 12 October. „Princess Room." Rede van mr. G. F. J. de Jongh voor de Ncd. Ver. v. Staatsburgeressen en gelijk Staatsburgerschap over de in vloed v.h. milieu op het kind. 8 uur n.m. 13 Oct. De Valk. Lezing van den heer Panman voor de N.R.V. On derwerp: Oostenrijk. 8 uur. 13 October. Princess-Room. Propa- ganda-avond van den Ned. Bond van Aquariumhouders. De heer Dirkzwager uit Utrecht spreekt over „Najaarszorgcn." 8 uur n.m. 18 October. Amsvorde. Ver. de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. BAARN 26 Sept. 18 October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 10—4 uur; Zondags V/»—4 u) UTRECHT 6 en 8 October. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel voert op: „Charlotte55. 8 uur n.m. Een verstandsmensch is als de viool van Paganini; men kan ze op één snaar bespelen; bij een gevoclsmensch wor den vele snaren tegelijk bewogen het geheele instrument klinkt in zijn© vol heid. Knapp. FEUILLETON Nadat Reichleau eenigen tijd naar hem gekeken had, wendde hij zich oo geduldig af. „Die kerel zal dat uren lang kunnen volhouden,'' zei hij ongeduldig „Hij tó of hij doet zich voor, als een .wonder dokter" van de Alti dat is een soon dokier uit de eenzame Russische hoog vlakten van Noord Mongolië, waar I? Tartaarsche stammen nog steeds de geestesbezwering hunner voorvaderen bedrijven Ik denk dat we beter gaan kunnen, hier is niets meer voor ons te doen." Doch Simon luisterde niet. Zijn schrandere oogen waren als gehypnoti seerd gericht op den ronddraaiend mi danser. Hij was zoo voorzichtig om niet naar den hertog te kijken, zelfs vermoei hij hem te naderen of met hem te spre ken, doch eensklaps gaf liij hem eeo duwtje en zijn hand vol verbazing aan zijn mond brengende, fluisterde hij. „Zie io niets?? Dat is Jack Straw." HOOFDSTUK VI Het geheim van de mijn, „Je hebt gelijk, kerel, je hebt gelijk!" riep de hertog buiten adem uit. „Ik Oen blij, dat je bij me bent. Dat zou a.ij nu absooluut ontgaan zijn." Langen tijd bleven ze zwijgend zitten, terwijl de danser heen en weer sprong, op zijn tamboerijn sloeg en zijn linten en gedroogd gras om zich heen liet fladderen. Zijn gelaatstrekken konden zi« niet zien, daar hij een afschuwelijk masker droeg. Hij was een groot, kracn- tig man, doch deze verschrikkelijke m spanning bracht kleine beekjes zweet r.p zijn voorhoofd, dat ook langs zijn nek en zijn armen stroomde en de overige naakte gedeelten van zijn li chaam waren spoedig eveneens bedekt met zweet. De rook werd dikker en hing in dich- te wolken onder de lage balkenzolde- ring. Het was uitgesloten dat er een beetje frissche lucht van buiten kon binnen komen en langzamerhand werd de atmosfeer in deze oververhitte zaal bijna ondragelijk. Met een laatsten sprong en een slag op de tamboerijn was de dans eindelijk afgeloopen; de Reichleau wierp eenige kopeken op den grond, keek den man aan en knipoog de. De danser raapte het geld op en boog zich over de tafel. De hertog zei •dpchts zes woorden in het Russisch tegen hem: „Je drinkt toch wat? Ga zitten." Het was niet alleen zijn woordenkeus doch vooral den nadruk die hij erop legde, die maakte dat de man hem met opmerkzaamheid aankeek, doch de Reichleau wist waar hij aan toe was Opzettelijk was zijn woordkeus en de toon die hij had aangeslagen dezelfde die een Russisch aristocraat gebruikt zou hebben tegen een kunstenaar. Niet een vriendschappelijke invitatie van den eenen arbeider tegenover den an deren in een staat waar alle menschen gelijk zijn. De zware gestalte die nog steeds het masker van- den wonderdok ter droeg, nam een stoel en plofte neer. Zwijgend kruiste hij zijn gespierde bee- nen en haalde een tabaksdoos en pa pier voor den dag om voor zichzelf een cigaret te rollen. De Reichleau riep de slordig uitzien de vrouw en een nieuw rondje van den brandelijn die veel op Sleigowitz leek werd voor hem neergezet. Met zijn prachtige grijze oogen keek de hertog aandachtig naar den dan ser. Hij was ervan overtuigd dat ze nu op het goede spoor waren; had de man bruutweg geweigerd of opgemerkt dat deze invitatie veel op een commando geleek, dan had hij de zekerheid gekre gen dat zij zich vergist hadden en dat de man niet meer was. dan een dood gewone moujik. Het scheen dat de dan ser begreep dat hun bezoek geen alle_ daagsche gebeurtenis was. want hij nam de uitnoodiging volkomen kalm aan en hieruit bleek dat hij geen ge wone volksdanser was. „Wij zijn eenige dagen in Moskou op bezoek," begon de hertog met zachte stem. („Komen er hier veel Amerika nen?" „Können Sie Deutsch sprechen?" vroeg de danser zacht. „Jawohl," antwoordde de Reichleau bijna toonloos. Daar Simon maar weinig van Duitsch kende luisterde hij zeer aandachtig toe. „Uitstekend," vervolgde de danser in dezelfde taal,steeds een anderen kant uitkijkend. Het leelijke masker ver borg de bewegingen van zijn lippen. „Ik ben ook een Amerikaan, evenals alle andere aanwezigen in deze zaal. Net zooveel Amerikaan als u zelf bent, ouwe jongen. Vooruit, vertel me nu de waarheid." Een glans von humor straalde uit de Reichleau's doordringende oogen. „Neemt u mij niet kwalijk," zei hij be leefd, „doch ik zoek een Amerikaan, en ik dacht dat Jac Straw mij wel iets over hem vertellen kon." „Zóó." De danser scheen na te den ken. „Hoe kan ik weten dat u niet van de politie bent?" „Dat moet je voor jezelf uitmaken," vervolgde de hertog luchtig. „Als ik je mijn pas zou laten zien, zou je mis schien zeggen dat die valsch was." „U bent niet van de politie," zei de ander beslist. „Geen enkele spion van dc Ogpoe zou een artist aan de tafel geroepen hebben, zooals u dat gedaan beeft. Toch liep u gevaar, want dit is de gebruikelijke toon niet hier in Mos kou." De Reichjcau glimlachte en was ver heugd dat zijn list begrepen was. „Tk moest iets risqueeren., als ik mijn vriend vinden wil," zei hij eenvoudig ,Een groote. jonge Amerikaan. Hij kwam hier op zekeren avond in De cember. Tsarderynski, of Rex van Rijn heette hij." „Tk ken hem," zei de ander laconiek knikkend, terwijl hij op den vloer spuwde. „Wist u dat hij in de gevangenis zat?" informeerde de hertog behoed zaam. „Neen, maar ik had het verwacht daar hij anders nu teruggekomen zou zijn. Maar het is beter hierover op deze plaats niet spreken." „Waar kunnen wij elkaar ontmoe ten?" vroeg de hertog plotseling. „Waar is uw gids?" vroeg de danser ontwijkend. „Wij waren van plan vanavond naar het theater Meyerhold te gaan, maar in plaats daarvan zijn we hier terecht gekomen." „Zoo. Het moet een plaats zijn waar heen hij u niet vergezelt." „De dierentuin?" stelde de hertog voor. „Dat is goed. In de Krassnaja Pressnja, in het adelaarshuis," zeide hij, zacht lachend. „Dat is wel geschikt, nietwaar? Dan tot morgenochtend elf uur." „Om elf uur," herhaalde de Reich leau. De danser drukte zijn masker nog vaster tegen zijn gezicht en slurpte zijn d^ank door de spleet voor den mon toen stond hij plotseling op en zonder verder een woord te zeggen verdween hij. Het was nauwelijks door de achter deur van het restaurant verdwenen toen de straatdeur heftig opengegooid werd, vijf mannen kwamen naar bin nen, drie ervan leken gewone werklie den en de andere twee wam de gid sen. „We zijn in een leelijk parket ge raakt." Simon lachte flauwtjes, doch de hertog was de situatie meester en nog voordat de gidsen den tijd hadden om in de slecht verlichte zaal rond te kijken, riep hij ze op een luidruchtige wijze een groet toe. De drie werklieden gingen hij de deur zitten, terwijl de gidsen naar het tafeltje liepen dat bij de kachel stond. „Hallo, vrienden, kom bij ons zitten en drink er een met ons." De hertog sloeg op de tafel en riep luid om de vrouw die bediende. Hij gedroeg zich al9of hij zelf een beetje te veel gedron ken had. Simon begreep de list onmiddellijk, hij schoof zijn stoel wat achteruit, en ging er slordig op zitten, terwijl hij trachtte zoo onschuldig mogelijk to glimlachen. „Wij dachten dat de heeren naar het Meijerhold theater waren," begon een van de gidsen ernstig. „Theater? Bah!" De Reichleau haal de zijn schouders op. „Ik heb de kaarten verloren Daarom zijn wij in plaats van daar, hier te recht gekomen. En het is beter zoo." „Maar wanneer de heeren ons dit gezegd hadden, zouden wij voor andere kaarten gezorgd hebben," hield de man vol. „Wat doet het ertoe?" lachte de schijn baar dronken hertog. „Laat ons wat drinken!" „Doch ik verzoek u, wel te willen be grijpen, dat het hierom gaat: het is niet vertrouwd dat de heeren een plaats als deze alleen bezoeken. Deze zaak heeft geen goede reputatie. De politie doet wat zij kan, maar elke stad heeft zijn gevaarlijke wijken. Het is daar niet veilig voor heeren." „Er is ons nog niets overkomen", zei- de de heer Reichleau, terwijl hij zijn glas ophief, daar de vrouw meerdere glazen op tafel zette. „Goede oogst, en voorspoed voor alle", riep hij luid in het Russisch. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7