J. A. SCHOTERMAN Zn. St. EMILION 1929 AMER5FQDRT BRAND OP DE „MARNIX" DE SOVJETS DREIGEN DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA I Kinderboekje ]!l|||||||[[ per flesch f 1.35, per anker f53. WIJNHANDEL GEVESTIGD 1878 Havens gebombardeerd INTERNATIONALE CONFERENTIE nog niet noodzakelij k? Afschaffing der clearing ANDERE UITWEG VOOR DE Joodsche emigratie? NEGEN MIJNWERKERS VERONGELUKT FAILLISSEMENTEN Moeilijkheden voorde pluimveehouders Telegram uit Barneveld WIJ LUISTEREN NAARi Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 Utrech tschestr. 17 Tel. 145 NIET*INMENGING VERBROKEN? Oviedo moet verwoede aan* vallen doorstaan MOSKOU, 7 Oct. (Reuter*A. N.P.) De regeering van de Sovjets Unie deelt mede, dat zij zich niet langer gebonden zal kunnen ach* ten door het verdrag van niet» inmenging in Spanje, indien niet onmiddellijk maatregelen worden genomen dat dit verdrag niet >vordt geschonden Dit besluit is ter kennis gebracht van <de non-interventiecommissie te Londen door den vertegenwoordiger bij deze commissie, Kagan. De desbetreffende mededeeling maakt melding van getuigenverklaringen, vol gens welke de Spaansche opstandelin gen wapens en munlie van Duitschen en Italiaanschen oorsprong hebben ont vangen, en een gedeelte hiervan via Portugal is verzonden. De commissie heeft reeds bepaald, welke procedure gevolgd moet worden, indien inlichtingen worden ontvangen over schending van het niet-inmen- gingsverdrag. Volgens deze procedure moet een regeering, welke dergelijke inlichtingen ontvangt, deze doorgeven aan de commissie, welke ze dan zal doorsturen naar de regeering, tegen Welke wordt geklaagd. Voorts wordt uit Brussel gemeld, dat de algemeene raad van de werklieden partij een resolutie heeft aangenomen, waarin geconstateerd wordt: „dat de opstandige generaal Franco materieele hulp heeft gekregen van Duitschland en Italië, dat de nict-inmengingspoli- tiek een bedrog jpgens de democra'ie vormt" en eischt, dat „deze kwestie op nieuw onderzocht wordt". In dezen zin werd een telegram aan Blum, Baldwin, Stalin en van Zeeland gezonden. De strijd bij Oviedo De bladen in Madrid melden bijzon derheden over de aanvallen op Oviedo. Zij schrijven, dat de aanvallers den strijd voortzetten in de straten der reeds bezette stadswijken. Zij zijn reeds in het bezit van de wijk San Antonio, de arena's en de St. Pieterskerk. De regeeringsluchtmacht heeft ver scheidene gebouwen verwoest, met name dat van het provinciale bestuur. El Socialista, het orgaan der socialis tische partij, meldt, dat de regeerings troepen reeds zijn doorgedrongen tot het klooster van een beschouwende orde, doch dat zij zich later moesten terugtrekken. Do regeeringstroepen hebben 17 mi trailleurs buitgemaakt, welke door de opstandelingen, die zich naar het cen trum der stad moesten terugtrekken, waren achtergelaten. El Sel bevestigt, dat een honderdtal manschappen der civiele garde, die zich bij de opstandelingen hadden aange sloten, zich hebben overgegeven. Het ministerie van oorlog heeft per radio laten mededeelen, dat do toe stand aan het N.N.O. front ongewijzigd Is en dat Oviedo verwoede aanvallen moet doorstaan. Aan het front In Aragon en in den sector van Barbastro heeft de artillerie de stellingen der opstandelingen bij Iluesca gebombardeerd. De regeeringsvliegtuigen hebben een klein convooi der opstandelingen, dat zich naar Saragossa begaf gebombar deerd. Vier wagens werden vernield, van welke één met munitie beladen was. Aan het Zuidelijk front heeft de luchtmacht der opstandelingen de om geving van Castel del Rio (provincie Cordeva) gebombardeerd. Naar te Sevilla verluidt, heeft de kruiser Almirante Cervera de ha vens van Barcelona en Valencia ge bombardeerd, na voorafgaande waarschuwing. De positie van Franco Radio-Sevilla heeft medegedeeld, dat de troepen van Franco in den sector Toledo Portillo hebben genomen, waar bij een honderdtal regeeringsaanhan gers werd gedood. Ook Santa Cruz, op 60 kilometer van Madrid, werd bezet waarbij een linksche colonne op de vlucht werd gedreven. Het laatste bom bardement van Madrid zou de vernieL- ging van een station en wapenfabrieken tot gevolg hebben gehad. Navalperal is hevig door de linkschen gebombar deerd... De besprekingen in de econo» mische commissie GENEVE, 7 Oct. (Reuter-A.N.P.) De Poolsche delegatie heeft op het bureau van de tweede volkenbonds commissie, die voor economische kwesties, een ontwerp-resolutie be treffende de emigratie gedeponeerd, waarin de raad wordt uitgenoodigd, alle geschikte maatregelen te ne men om spoedig tot practisc.he op lossingen te komen en de kwestie der emigratie een plaats te geven op de agenda der eerstvolgende ge wone vergadering. De algemeene besprekingen over do economische en financieele situatie werden voortgezet. De vice-president, de Tsjesho-Slowaak Veverka, verklaarde, dat zijn land zich zal aansluiten bij alle pogingen tot afschaffing van clearing, contingenteeringen en bevroren ;redie ten. Hij achtte den tijd niet gekomen voor een wereldconferentie en gaf de voorkeur aan bilaterale overeenkom sten. Sprekende over hot Donau-bekken zeide Veverka, dat voor dat gebied een stelsel van economische eenheid moet worden gevonden met behoud van de zelfstandigheid der betreffende taten. Dit zou kunnen worden bereikt door het sluiten van een reeks van verdra gen, waardoor het goederenverkeer zich zou kunnen uitbreiden en de levens standaard zou kunnen stijgen. Na Veverka sprak do Zwitsersche ge delegeerde Stucki, die verklaarde dat de moreelo beteekenis van het mone taire driemogendhedenaccoord onorm is. Zwitserland, dat steeds trouw was gebleven aan den gouden standaard, heeft tot devaluatie besloten, omdat een aanzienlijk goudverlies dreigde en wel licht later een devaluatie onder ongun stiger omstandigheden noodig zou zijn gebleken. Zwitserland is overgegaan tot verlaging der tarieven om te strijden tegen duurder worden van hst leven. Verlichting der contingente-'ring kan het echter slechts toestaan aan landen, die den Zwitserschen handel op gelijke wijze tegemoet komen. Zwitserland is bereid met ieder land tot een accoord te komen, zoo- als het ook met Frankrijk tot over eenstemming is gekomen. Het aan vaardt zonder voorbehcud dc Fransch - Engelsch - Ameriapansche verklaring en geeft alle waarbor gen, dat de Zwitser3cne frank zal blijven wat hij is, met inachtne ming van een noodzakelijke. k.o:ne marge. Stucki achtte het bijeen toepen van een groote internationale conferentie niet noodzakelijk, maar was van mec- ning, dat onder leiding der groote mo gendheden het terreio moet wopIcd ge ëffend voor kleinere conferenties. Men moet zich echter hoeden voor i'lusies. De toestand is niet veranderd in lan den, die goud noch deviezen hvbben «m de vrijheid van internationale betaling moesten beperken. Het clearingsysteera kan dus niet onmiddellijk verdwijnen. Een zekere verbetering is mogelijk, als deze landen de fictie van een valuta koers, die niet in overeenstemming met de werkelijkheid is, laten vallen. Politis verklaarde, dat Griekenland levendig belang stelt in alle maatrege len tot economisch herstel, vooral die welke kunnen leiden tot een definitieve regeling der schulden, de organisatie van het credict en de problemen van grondstoffen en landverhuizing. De Nederlandsche gedele geerde van Lanschot deelde vervolgens mede, dat Nederland zoo juist eenige contingenteeringen heeft afgeschaft en dat het zich voorstelt op dezen weg voort te gaan. Nadat do Colombiaonsche vertegen woordiger nog aan het woord was ge weest. werd de zitting der commissie verdaagd. In de Middellandsche Zee ontdekt LONDEN, 7 Oct. (Reuter*A. N. P.) Lloyd's radiostation te Landsend ontving te 22.38 uur 'n radiobericht van het aan de Maat* schappij Nederland toebehooren* de motorspassagiersschip Marnix van St. Aldegonde, dat in de Mid* dellandsche Zee op veertig gra* den 44 minuten Noorderbreedte en zes graden 8 minuten Ooster* lengte, brand in een der luiken is ontdekt. Aan in de nabijheid varende schepen is antwoord op dit be» richt gevraagd. Het schip is Dinsdag van Al* giers vertrokken en wordt Dons derdag te Genua verwacht. DRIETAL ZEILERS VERDRONKEN Voor de kust van Stockholm is een zeilboot door een onverwachte wind vlaag omgeslagen en gezonken. De drie inzittenden kwamen om het leven. RADEK'S ARRESTATIE BEVESTIGD MOSKOU, 7 Oct. (Reuter). Officieel wordt thans bevestigd, dat Karl Radek gearresteerd is. Uit het onderzoek zou zijn gebleken, dat Radek heeft deelge nomen aan de samenzwering van Sinowjef. Debat over de mandaten in volkenbondscommissie GENÈVE, 7 October. (Reuter-A.N.P.) In de zesde volkenbondscommissie, die voor de politike vraagstukken, is gis- tteren een belangwekkend debat over de mandaten gehouden. De Noorsche gedelegeerde Lange toonde zich voldaan over het tot standkomen van het Fransch-Syrischo verdrag en gaf uiting aan een zekere ongerustheid ten aan zien van de gebeurtenissen in Palesti na. Hij stelde voor, dat do mandaat commissie aan deze kwestie een spe ciale zitting zou wijden. De Pool Komarnicki verklaarde, dat zijn land er prijs op stelt, dat de natio nale haardstede der Joden in Palestina behouden blijft. Hij sprak de hoop uit dat de Britsche regeering niet zal over gaan tot stopzetting der immigratie en noemde het noodzakelijk, dat andere uitwegen worden gevonden voor de enorme Joodsche bevolking in Midden en Oost-Europa. Polen behoudt zich voor, te dezen aanzien voorstellen to doen. De Fransche gedelegeerde Vienot ver klaarde de Engelsche moeilijkheden in Palestina ten volle "to begrijpen. Frank rijk meent door het sluiten van het ver drag met Syrië een compromis te heb ben tot stand gebracht tusschen het verlangen naar onafhankelijkheid der Arabische bevolking on dn traditioneele bescherming door Frankrijk van de Christelijke minderheden. Naar aanleiding van een zekere Turksche bezorgdheid ten aanzien der minderheden in de streek van Alexan- drette verzekerde Vienot, dat Frankrijk dc verplichtingen, die het jegens Tur kije op zich heeft genomen, zal respec teeren. Indien Turkije een nieuwe rege ling wenscht, is Frankrijk tot onderhan delingen bereid. In den Staat Idaho is de kabel van de liftkooi ecner steenkoolmijn gebro ken op het oogenblik, dat negen mijn werker® zich hiermede naar hun ar beidsplaats begaven. De kooi stortte 300 meter omlaag en alle negen arbei ders zijn om het leven gekomen. VLAAMSCHE ACADEMIE 50 JAAR BRUSSEL, 7 October. (Reuter). In een plechtige bijeenkomst welke werd opgeluisterd door de aanwezigheid van Koning Leopold is in het Academie- Paleis te Brussel de vijftigste verjaar dag herdacht van de stichting der Ko ninklijke Vlaani6che Academie van België. De minister van Onderwijs, Jules Iloste, hield een redevoering, waarin hij o.m. den Nederlandschen ge delegeerde, minister prof. Slotemaker de Bruine en den gezant der Unie van Zuid-Afrika, van Broekhuizen, verwel komde. Uitgesproken G. van Rootselaar, wonende te Soest, Beukenlaan 14. Rechter-commissaris mr. D. Visser; curator mr. F. C. Terlingen, te Soest. J. Brouwer, wonende te Utrecht, Van der Mondestraat 14a. Rechter-commissa ris mr. D. Visser; curator mr. P. F. W. baron van Till, te Utrecht. G. H. Hoeyenbos, wonende te Utrecht, Krugerstraat 6. Rechter-commissaris mr. D. Visser; curator mr. F. P. van Ravens- waay, te Utrecht. \V. H. Visser, wonende te Zeist, v. d. Heydenlaan 104. Rcchter-commissaris mr. D. Visser; curator mr. dr. B. van der Mersch, te Zeist. G. Dijkstra, wonende te Utrecht, Nach tegaalstraat 59bis. Rechter-commissaris mr. D. Visser; curator mr. H. J. P. Hem- sing, te Utrecht. Beëindigd 1 October, A. J. A. de Heer, wonende te Zuilen. Curator Mr. C. den Besten te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst niet eene uitkeering van nihil. 3 October. J. van Oei, handelende on der de namen Vereenigde Handelsbu- reaux Utrecht, Assurantiekantoor van 1888 en Incasso Centrale voor Kerke lijke en Onderwijsinstellingen, vroeger wonende te De Bilt, daarna te Utrecht, thans zonder bekende woonplaats in het Koninkrijk. Curator Mr. A. J. Moll te Utrecht. Beëindigd door het verbin dend worden der slotuitdeelingslijst met eene uitkeering van nihil. 3 October. G. Borgers, van beroep koopman, wonende te Zeist en aldaar gehandeld hebbende onder den naam Chemische Lederverffabriek „de Ad miraal"! Curator Mr. A. J. Moll te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst met een uitkeering van nihil. 6 October. J. J. van Koperen, gehan deld hebbende onder den naam LUrecht- sche Trailer Industrie, gewoond hebben de te Utrecht, thans wonende te Vlaar- dingen. Curator mr. C. L. Eldering, te Utrecht. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst met eene uitkeering van nihil. 7 October. H. Jutte, wonende te Zeist, Laan van Bergen 19. Curator mr. H. B. van Rhijn, te Zeist, Beëindigd door op heffing wegens gebrek aan actief. 7 October.. M. J. Vonk, vroeger wo nende te Utrecht, thans te Amsterdam. Curator mr. J. II. Dambrink, te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. 7 October. O. Veenendaal, wonende te Driebergen. Zonstraat 35. Curator mr. P. C. G. Labouchère, te Utrecht. Beëin digd door opheffing wegens gebrek aan actief. Aandrang tot vergoeding of verlaging der graan, rechten BARNEVELD, 7 Oct. Dc pluimvee houders in de omgeving van Barneveld zien zich voor een moeilijke situatie ge plaatst, nu van regeeringszijde de wensch te kennen is gegeven, dat de eierprijzen niet verhoogd zullen wor den, doordat de graanrechten gehand haafd zijn. Het gevolg is. dat terwijl verschillende graanprijzen en in het bijzonder die van mais, dat nog altijd het hoofdbestanddeel van het pluimvee voeder vormt, in de afgeloopen weken gestegen zijn .terwijl do pluimveehou ders voor hun eieren nog steeds de oude prijzen ontvangen. De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik. heeft zich daarom he den namens het Barnevcldsche gemeen tebestuur tot den minister van Land bouw en Visscherij gewend met het volgende telegram: „Burgemeester en Wethouders van Barneveld verzoeken uwe Excellentie zeer dringend nu de prijzen van eieren niet mogen stijgen en de graanprijzen dit wel doen, terwille van de pluimvee houders de graanrechten geheel te ver goeden of deze althans te verlagen. w.g. WESTRIK. Als voorzitter van de plaatselijke af- deeüng der Maatschappij voor Land bouw heeft de heer Westrik den minis ter het volgende telegram gezonden: „De voorzitter van de afdeeling Voort huizen van de Geldersch-Overijselsche Maatschappij voor Landbouw verzoekt uwe Excellentie zeer dringend nu de graanprijzen stijgen en de eierprijzen niet naar boven mogen gaan den pluimveehouders door terughalen der eraanrechtcn of althans door verlaging dier rechten de productie van niet-dure eieren mogelijk te maken". ARM TROUW DIER ZEIST. De jachtopziener P. te Austerlitz ontdekte twee stroopers, die pl.m. 200 strikken gezet hadden. Bij zijn nadering namen ze de vlucht. P. zond zijn hond op hen af. die beide mannen wist te stellen. Het bleken twee Amersfoorters. Juist toen P. bij de mannen kwam, stak een van hen den hond dood. NIEUW RAADHUIS VAN WOUDENBERG WOUDENBERG. Het nieuwe ge meentehuis alhier zal Woensdag 14 October a.s. worden geopend. 293. Geleidelijk werd het donkerder en donkerder om hem heen. Het schip en de appels verdwenen voor zijn oogen en hij zag een licht, het leek de maan wel... gek... boomen?... Nu opeens hoornen, midden op zee? Ja, hij zag de maan dui delijk, en die boomen... dat waren zijn bekende knotwilligen, en hoor... het was of hij de rivier hoorde kabbelen... Op beide armen steunende keek hij verwonderd rond. 294. Maar hij zat op zijn plekjo... het was avond gewor den... de maan scheen... wat zouden ze thuis ongerust zijn... hij moest in slaap zijn gevallen. Maar dan had hij al die avonturen maar gedroomd! Fijn was het toch wel geweest... ha... kon hij zich dat alles maar herinneren en opschrijven. Hoor! stemmen... Hij sprong overeind. VRIJDAG HILVERSUM II 301.5 m. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15 Adolf Bouwmeester draagt voor. 11.20 Cor Stevn bespeelt het orgel van het City-Theater. A.V.R.O. 12.002.00 nam. Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.002.20 nam. Bloembollen in den tuin, een causerie door J. F. Ch. Dix. 2.202.45 nam. Orgelspel door Pierre Palla. 2.453.15 nam. Lodv Laguna, viool, en Hans Laguna-del Valla, piano. 3.154.00 nam. Het AVRO-Dansorkest onder leiding van Hans Mossel. V.A.R.A. 5,00 nam. Na schooltijd. 5.30 nam. Het VARA-Orkest o.l.v. Jan v. rl. Horst. 6.30 nam. Politiek radiojournaal. 7.00 nam. „Het plan van den arbeid" (II). 7.20 nam. Het VARA-Orkest o.l.v. Jan v. d. Horst m.m.v. Frans Vrooms, tenor. V.P.R.O. 8.05 nam. Cursus. 9.00 nam. Cursus. 9.30 nam. Vervolg concert. 10.00 nam. Herman Rutters; Bruckner. 10.40 nam. Avondwijding. V.A.R.A. 11.05 nam. „Opvoeding van de rijpere jeugd" II. HILVERSUM I 1875 m. N.C.R.V. 10.3011.00 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelspel. 12.302.00 nam. Het Ensemble Van der Horst. 2.30—3.00 nam. Lezen van Chr. lec tuur. 3.00>3.45 nam. Piano-recital. 4.005.00 nam. Kristlik Frysk Selskip. 5.456.30 nam. Accordeon muziek. 6.30—7.00 nam. „Bloembollen in huis". 7.15—7.45 nam. Literair halfuurtje. 8.15—9.00 nam. Het N.C.R.V.-Orkest. 9.009.30 nam. Opening van dc MICA- 1936. 9.30—10.45 nam. Vervolg concert. BRUSSEL 321.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Concert o.l.v. Paul Douliez. 9.35 nam. Populair concert. BRUSSEL 483.9 M. Vlaamsch programma 12.51 nam. Concert o.l.v. Walter Feron 1.30 nam. Concert o.l.v. Paul Douliez. S.23 nam. Populair concert o.l.v. Paul Douliez, m.m.v. Leo van den Broeck, piano. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. 3.20 nam. Populair concert door het omroeporkest o.l.v. Otto Dobrindt, 10.2011.20 nam. Concert door het kleine omroeporkest o.l.v. Fritz Kling- ii er. DROITWICH 1500 M. 12.10 nam. Orgel-recital. 12.50 Het B.B.C.-dansorkest o.l.v. Hen ry Hall. 7.50 nam. Het B.B.C. Theater Orkest en het Revuekoor o.l.v. Mark H. Lub bock. RADIOKRANT Nieuwsberichten geven beide Holland- sche zenders om 8.00 pn voorts Hilver sum I om 10.00 en Hilversum II om 11.00. GRAMOFOON MUZIEK Hilversum I. 5.00 en 10.45—11.30. 8.15, 12.15, 2.00, Hilversum II. 8.00, 10.30, 4.05, 6.50, 8.30 en 10.30. Aleoholgebruikenda autobestuurders en (doo- delijke) ongelukken zijn onafscheidelijk, want vei ligheid eischt nuchter- heidl - Bezint, voor gij begint Bij snelverkeer geen alcoho

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2