De landbouw- crisissteun Jhr. de Jonge terug Een referendum Opheffing van Mechanisatie Grijp-automaten UIT DE STAATSCOURANT Bevolking spreekt zich uit Rapporteurs Tweede Kamer goudclausules KONINGIN EMMA- KINDERTEHUIS INT. SCHOOL VOOR WIJSBEGEERTE DE ONTPLOFFING te Rotterdam NED. BAKKERIJ- tentoonstelling in de Sigarenindustrie Memorie van Antwoord 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 Deze zal vooralsnog onontbeerlijk zijn I 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. In breide fv kringen bestaat de verwachting, dat, j - na de depreciatie van den gulden en ;de uitbreiding van onze exportmogelijk heden, het complex van steunmaatre gelen voor den landbouw binnen niet !te langen tijd afgeschaft zou kunnen worden en wij een geleidelijke liquida tie van onze landbouwcrisispolitiek zouden kunnen verwachten. Ter bevoegder plaatse wees men ons er echter op. dat de mogelijkheid van i export van Nederlandsche landbouw- producten afhangt van twee factoren, n.l. den wereldmarktprijs en de con- 1 't tingen teeringen welke het buitenland 'op den invoer van onze producten toe- Inpast. Ten aanzien van den eersten factor de wereldmarktprijs is Nederland jwellicht in een iets gunstiger positie j gekomen. Maar toch moet niet uit het J oog worden verloren, dat de wereld marktprijs nog steeds beneden den bin- Ipcnlandschen productieprijs ligt. Bij. Wat de opheffing van contingentee- frlngen van onze producten betreft, hier is voorloopig nog geen sprake van. Zoolang Nederland zijn land'bouwpro- Öucten grootendeels in het binnenland ïnoet verkoopen en de wereldmarktprijs 'daarbij beneden de productiekosten blijft, zal steun uit het landbouwcrisis- Ion ds onontbeerlijk zijn. De regeering is echter te dezen op zichte diligent. Zij houdt elke mogelijk heid om tot verlaging van den steun ite geraken, nauwlettend in het oog. Tal van maatregelen, welke in den loop der laatste dagen genomen zijn, wijzen hierop. Ook de zuivel-cxport staat er iets gunstiger voor. Enkele export-pre- mies konden worden verminderd, an- idere zelfs geheel afgeschaft. Een proefproces voor de Almelosche rechtbank i 'ALMELO, 8 Oct. Voor de rechtbank fclhier werd heden een proefproces be handeld inzake de z.g.n. grijp-automa- ten, waarvan er vele in de hoofdsteden geplaatst zijn. Terecht stond de handelaar B. uit Hengelo, verdacht van het gelegenheid geven tot hazardspel. Uit de verklarin gen van B. bleek, dat er met deze auto maten voel geld te verdienen is, soms Svel honderd gulden per week. Een ingenieur uit Hengelo, als des- Eundige gehoord, verklaarde, dat hij de automaten geprobeerd had. Hij had 78 maal een dubbeltje in de automaat ge daan, doch er was maar 19 maal een Voorwerp van zeer geringe waarde uit gekomen. Volgens een vertegenwoordiger van <3e maatschappij, die de automaten in den handel brengt, kunnen alle voor werpen gegrepen worden, doch het hangt er van af, hoe het apparaat is ingesteld. Het O.M. elschte tenslotte tien gulden boete, subs, vijf dagen hechtenis met Verbeurdverklaring van de automaat. 1 TERAARDEBESTELLING JHR, A. S. E. VAN TETS •s-GRAVENHAGE, 7 Oct. De ter aardebestelling van het stoffelijk over schot van wijlen Jhr. A. S. E. van Tets, gep. luitenant-kolonel der cavalerie, kamerheer en adjudant i.b.cL van H.M. de Koningin, heden op de algemeene begraafplaats, werd door zeer velen bij gewoond. Als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin kwam in den stoet mede Hr. kis. particulier secretaris, C. J. Sixma Baron van Heemstra. Voorts gingen in den stoet mede Jhr. G. C. W. van Tets van Goudriaan, directeur van het Ka binet der Koningin. E. ii. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmen - huizen, Mr. W. L. baron de Vos van Stcenwijk. voorzitter van de Eerste Kamer. Jhr. H. J. Repelaar van Driel, thesaurier van H.M. de Koningin. W. H. graaf van Limburg Stirum, e.a. Op de begraafplaats waren mede vele hooggeplaatsten in den lande aanwe zig. Er was een krans van de Koningin. Bij het graf heeft Jhr. H. J. Repelaar Van Driel, neef van den ontslapene, woorden van dank gesproken tot den vertegenwoordiger vén H.M. en tot de overige autoriteiten en verdere belang stellenden. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDSCH HOOG LEERAREN De afgetreden gouv.sgeneraal wordt in de residentie door velen verwelkomd 'S-GRAVENHAGE, 7 October. Met de Lloyd-rapidc, welke aansluiting gaf op de „Sibajak" van de Rotterdamscho Lloyd, zijn hedenmiddag om 1 uur de afgetreden gouverneur-generaal .van Nederlandsch Oost-Indië, Jhr. Mr. B. C de Jonge ert Mevrouw aan het Hol- landsche Spoorstation te den Haag aan gekomen. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de generaal-majoor tit. van het Ned.-Indische leger D. Q. G F. de Jonge van der Halen, adjudant van H.M. de Koningin, als vertegenwoordi ger van d-e Koningin, de minister-presi dent, minister van Koloniën, Dr. H. Colijn, vergezeld van den heer van Voorthuy6cn, gecommitteerde voor In dische zaken ten departement© van ko loniën, enkele familieleden van den gerepatrieerden oud-landvoogd, o.w. de minister van Staat Jhr. Mr. Dr. H. van Karnebeek, commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, die een zwager van Jhr. de Jonge is, de heer Gcrke, oud-algemcen gouverne- ments-secretaris van Nederl.-Indië en enkele vrienden van Jhr. de Jonge, on der wie generaal Rambonnet. De gouverneur der residentie, luit.- generaal Jhr. W. Röell en de heer W. Ruvs, directeur van de Rotterdarasche Lloyd, hadden de reis van Rotterdam af medegemaakt. Een zoon en een dochter van Jhr. de Jonge, die zich ook op de „Sibajak" hadden ingescheept, hebben het schip in Colombo verlaten om een reis te maken. Precies 1 uur stoomde do trein onder de overkapping door. De eerste die den heer de Jonge be groette, was de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, waarna dr. Colijn den afgetreden landvoogd hartelijk wel kom heette. Vervolgens trok het gezel schap zich eenigen tijd in eon gereser veerde wachtkamer terug. Van Dr. G. W. N. Rotter, die aan den oud-gouverneur-generaal is toegevoegd, vernamen wij, dat diens toestand thans bevredigend kan genoemd worden. Naar men weet, is de heer do Jonge lijdende aan een ader-ontsteking. Wel achtte de geneesheer het noodzakelijk, dat de heer de Jonge zich hier ter stede nog onder medische behandeling zal stellen. Omstreeks kwart over een verlieten de heer en mevrouw de Jongo, verge zeld van generaal Röell, de wachtka mer. Nog even poseerde de heer en mevrouw do Jonge voor de fotografen, waarna zij met generaal Röell in een militaire dienstauto plaats namen, om zich naar Hotel de Twee Steden te be geven, waar de gewezen gouverneur- generaal en mevrouw de Jonge yoor- loopig hun intrek zullen nemen. Bij den uitgang van het station was de belangstelling vrij groot. DE NIEUWE VERKEERSREGELS Naar aanleiding van de verschijning der gewijzigde verkeersvoorschriften, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. aan de commissarissen van politie en aan de districtscommandan ten van de marechaussee en de rijks- veldwacht medegedeeld, voornemens te zijn, zeer spoedig een eenvoudige brouchure te laten verschijnen, waarin een volledig overzicht van de bestaan de en nieuwe verkeersvoorschriften, verkeersborden enz. voor alle weggo- bruikers zal worden gegeven. Deze brochure zal in vele honderd duizenden exemplaren verschijnen en gratis ter beschikking van de politie gesteld worden, ter verspreiding onder belanghebbenden. Onderscheidingen Bij Koninklijk Besluit van 5 October 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau: M. F. Dekkers, rec tor van het Moederhuis „Ma.nenburg". te 's-IIertogenbosch, van de Congregatie der Zusters van het gezeiscnap van Je zus, Maria, Jozef. Bij K.B. van 1 October 1936 is be noemd tot ridder in de Orde van Oran- jc-Nassau d9. W. J. Kan, voorzitter van de stichting „Limhurgsch I'rolcslantsch Kinderhuis", te Heerlen. Bij K.B. van 26 Augustus 1936 is aan T. van Maanon, wonende te Oosterbeek, gemeente Renkum, directeur der Ne derlandsche Heidemaatschappij, verlof verleend tot het aannemen van zijn be noeming tot officier in de Orde van Leopold II van België. Wat gaat Vriezenveen met 50.000 doen? VRIEZENVEEN, 7 October. Het Werkfonds stelde onlangs voor de ge-- meen te Vriezenveen een belangrijk be drag ter beschikking, om daarmee één enkelen weg te verharden, terwijl de bevolking meerdere wegen verhard wenscht te zien. Een commissie van vier Kamerleden vormde zich, waarin o.m. zitting had de oud-burgemeester van ■Vriezenveen, de heer Krijger, welke buiten het ge meentebestuur om, bij het Werkfonds stappen deed, om niet den weg te ver harden, waarvan menigeen niet direct de noodzakelijkheid inzag. De commis sie had succes en het Werkfonds liet zijn aanvankelijk ingenomen stand punt varen ten gunste van dat der commissie. Bovendien 6chreeft het „Nieuwsblad van het Oosten" een volksreferondum uit, om de publieke opinie kenbaar te maken. Het Werkfonds stelde, mede door toe doen van de Kamer-commissie de volg orde van de te vorharden wegen laatste lijk als volgt vast: 1. De Aadijk en tegelijekrtijd als no. 2 de Paterswal en trok zijn geld terug voor den Kanaaldijk, welke aanvanke lijk als do belangrijkste te verharden weg werd beschouwd. (Déze vormt n.l. een verbinding langs het Overijsselsch Kanaal met Almelo en langs het ka naal liggen de textielfabrieken van de firma Jansen en Titanus). Het volksrefcrendum had och ter tot resultaat, dat de meerderheid der be volking, n.l. 52 pet. stemde voor den Kanaaldijk, 14 pet,voor den Aadijk, 20 pet. voor den weg langs het kanaaJi in -de Veenstreek, terwijl 14 pet. zich uitsprak voor den Paterswal. 's-GRAVENHAGE, 7 October. De af- deelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen: wijziging en aanvulling der middelbaar onderwijswet en wijziging en aanvulling der hooger onderwijswet, de heeren Albarda, Suring, Moller, Terpstra en Tilanus. Tot rapporteurs over de wetsontwer pen houdende maatregelen tot het ver krijgen van Juiste economische statis tieken en regeling van den invoer van een groot aantal artikelen, do heeren Amelink, Lockefeer, van den Heuvel, Kortenhorst en Droesen; over de wets ontwerpen: wijziging van de wet be treffende maatregelen en werken noo- dig tot voorziening in de belangen van de landsverdediging in verband mot de afsluiting en droogmaking van de Zui derzee, vereeniging van de gemeenten IJsselmuiden, Grafhorst, Wilsum, Kam perveen en Zalk en Veecaten; wijziging op de wet op het le.vensverzekering- bedrijf en voorts onder meer een aan tal naturalisaties de heeren: Schaep- man, Wendelaar, van de Bilt, Tilanus en Wielinga. ERNSTIGE AANRIJDING WATERINGEN, 7 October. Heden avond omstreeks zes uur is op den Pro vincialen weg tusschen Wateringen en Poeldijk de 63-jarige S. uit Kwintsheul, die per rijwiel den weg overstak, door een personenauto gegrepen. Met ern stige verwondingen aan de borst, een dijbeenbreuk en verschillende inwen dige kneuzingen is het slachtoffer per ziekenauto in zorgwekkenden toestand naar een der ziekenhuizen te Den Haag overgebracht. Landbouwonderwijs Bij beschikking van den minister van Landbouw en Vis9clierij zijn, voor het tijdvak van 1 October 1936 tot 1 October 1937, wederom benoemd tot tijdelijk leeraar aan de middelbare landbouw school te Groningen, S. Nienhuis en ir. W. Pasma, beiden aldaar, mr. dr. J. H Bast, te Hoogezand en Y. Boonstra, te Zuidwolde (Gem. Bedum). P.T.T.sdienst Bij beschikking van den directeur-ge neraal der P.T. en T. is, met ingang van 1 November 1936, aangewezen als directeur van het P.T. en T.-kantoor te Hoogezand, de referendaris 2de klasse der posterijen, telegrafie en telefonie J. Lammers, thans directeur van het P.T. en T.-kantoor te Raamsdonksveer. Inspectie voor de scheepvaart Bij beschikking van den minister van Waterstaat is, mot ingang van 7 Octo ber 1936, de adjunct-inspecteur voor de scheepvaart te Rotterdam, J. G Becker, tijdelijk belast met de waarneming van de functie van inspecteur voor de scheepvaart hoofd van het derde dis trict van do scheepvaartinspectie te Groningen. Consulaat De waarnemend vice-consul der Ne derlanden te Larache (Marokko), de heer M.S. Moryussef, is overleden. De waarneming van het vice-consu- laat is opgedragen aan den vice-consul le Tetuan, den heer J. Parres Puig. OPHEFFING CONTINGENTEERING VAN BLADZINK 's-GRAVENHAGE. 7 Oct. Van of- ficeele zijde bereikt ons de mededee- ling, dat, naar mag worden verwacht, een dezer dagen ook de contingentee- ring van bladzink zal worden opgehe ven. De Regeering onderzoekt in hoeverre buitenwerking stellen geboden zal zijn Naar ons wordt medegedeeld, wordt bij de departementen van justitie en van financiën nader onderzocht in hoe verre, naar aanleiding van de door de regeering getroffen monetaire maatre gelen, buiten werking stellen der goud clausules geboden zal zijn. Echter ligt het niet in het voornemen der Regeering in een eventueele ophef fing hier te lande der goudclausples ook de ter beurze te Amslerdam offi cieel genoteerde fondsen in vreemde valuta, versterkt door een goudclausule, te betrekken. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten geopend IIOENSBROEK, 7 October. In te genwoordigheid van tal van autoritei ten heeft hedenmiddag de officieele ope ning plaats gehad van het Koningin Emma-Kindertehuis, hier ter plaatse. Tot de aanwezigen behoorden o.m. de minister van Onderwijs^ Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruïne, in zijn kwaliteit als voorzitter van do Federatie van Diaco nieën van de Nederduitsch Hervormde Kerk, mr. H. Frowein, directeur-gene raal der Staatsmijnen in Limburg, mr. Haex, directeur der Oranje Nassaumijn te Heerlen, de burgemeesters van Hoensbroek, Heerlen en Brunssum, de wethouders der gemeente Hoensbroek, verscheidene doktoren en predikanten, alsmede diverse vertegenwoordigers van protestantscho vereenigingen, ker keraden en kerkvoogdijen. Ds. W. J. Kan, voorzitter van do Stichting Limburg's Protestansch Kin dertehuis, sprak eenige welkomstwoor den, waarna Prof. Slotomaker de Bruï ne de openingsrede uitsprak. De minis ter herinnerde er aan, dat het tehuis speciaal gebouwd is voor kinderen van mijnwerkers. De minister van sociale zaken, mr. Slingenberg, die het gebouw officieel zou openen, was wegens ambtsbezighe- den verhinderd aan zijn voornemen ge volg te geven. In zijn plaats verrichtte thans dc heer J. Martin, burgemeester van Hoensbroek tevens rijksinspecteur van de werkverschaffing in Limburg, de openingsplechtigheid. In zijn toe spraak deeldo de burgemeester mede, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft, ds. W. J. Kan te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Onder het spelen van het Wilhelmus door een muziekcorps, heesch burge meester Martin tenslotte de vaderland- sche driekleur. Daarna werd een rondgang door het gebouw gemaakt. INTREKKING MAATREGELEN HEF FING VARKENSVLEESCH 's-GRAVENHAGE, 7 October. Zoo als reeds gemeld, is met ingang van 7 October de heffing op varkcnsvleesch buiten werking gesteld. In overeenstemming daarmede heeft de minister van Landbouw en Vis- scherij thans algemeeno ontheffing ver leend van die artikelen van het crisis varkensbesluit 1936, waarin bepalingen zijn vervat omtrent het wegen van var kens, welke weging diende tot vaststel ling van het bedrag der heffing. Door het verleenen van deze onthef fing is buiten werking gesteld do crisis- varkcnsbcschikking 1936 2, welke na dere voorschriften behelst omtrent het betalen der heffing en het wegen van varkens, alsmede een regeling van de vergoeding voor de aan do gemeente besturen opgedragen werkzaamheden ter inning der heffing. Tevens is daardoor buiten werking gesteld de crisis-huisslachtingsbeschik- king 1936, waarbij in bepaalde gevallen onder de daarin genoemde voorwaarden ontheffing wordt verleend van het be talen van heffing op varkcnsvleesch. DIERENBEUL TOT EEN MAAND GE VANGENISSTRAF VEROORDEELD ZUTPHEN, 7 Oct. De politierechter te Zutphen heeft vandaag een 47-jari- gen vrachtrijder te Brommen tot een maand gevangenisstraf veroordeeld, we gens het mishandelen van een paard. Het dier was vermagerd en uitgeput, dus niet in staat om te werken. De voerman had het beest niettemin met een houten paal zoo geslagen, dat het vol met bloedende wonden zat. Op een paar ter terechtzitting aanwezige foto's van het dier waren de wonden duide lijk te zien. Uit het verhoor bleek, dat het paard voor 200.— was verzekerd. De officier had, wegens dit schandalig optreden twee maanden gevangenisstraf geëischt. INBRAAK IN DE NED. HERVORMDE KERK TE GROENLO GROENLO. 7 Oct. In den afgeloo- pen nacht hebben inbrekers zich, door verbreking van een ruit. toegang ver schaft tot de Ned. Herv. Kerk. Nadat zij in de consistoriekamer een en an der overhoop hadden gehaald, waarbij zij niets van waarde hebben kunnen vinden, zijn zij in de kerk doorgedron gen. Eenige zending6busjes werden ver broken en de inhoud, ongeveer 200. medegenomen. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Waarschijnlijk heb ben de indringers van handschoenen gebruik gemaakt. Het onderzoek heeft nog niet tot resultaat geleid. Studieconferentie over paeda* gogische problemen in mid* delbaar en voorbereidend Hooger onderwijs Zaterdag 31 October en Zondag 1 November zal in de Internationale School voor Wijsbegeerte een Studie conferentie worden gehouden, waar belangrijke paedagogische problemen van het voortgezet onderwijs zullen besproken worden. Hun medewerking hebben toegezegd de professoren Clay uit Amsterdam, Jordan uit Utrecht en Mannoury uit Amsterdam en de''leer aren Kobus en Kazemier uit den Haag. De directeur der school Prof. Hen- nicke zal in een kort openingswoord de paedagogi6cho situatie van het voort gezet onderwijs behandelen. Verder zul len spreken Prof. Dr. J. Clay over: „De onderwijstaak van den leeraar in d,e natuurkunde (in verband met het pro bleem der leeraarsopleiding)". Prof. Dr. H. J. Jordan over: „Biologie als vor mend vak in het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs". Prof. G. Mannoury zal spreken: „Over de ken merken van den wiskundigen denk vorm als grondslag voor de didactiok der wiskunde." Drs. M. L. Kobus spreekt over: „De wederzijdscho^ ver houding van leeraar en leerling," en Dr. Kazemier over: „Wezen en proble men van het litterair-hlstorisch onder wijs". Deelname aan de conferentie staat open voor alle belangstellenden. Gassen door tot nu toe onop* gehelderde oorzaak ontploft ROTTERDAM, 7 Oct. Bij de ont ploffing die hedenmiddag op het terrein van de Rio Tinto Maatschappij aan de Binnenhaven heeft plaats gehad, wer den gewond do ongeveer 50-jarige be- drijfschef van de handelsterreinen F. W. C. Zee, do ongeveer 50-jarige kraan machinist Veld boer, do ongeveer 35- jarige kraanmachinist A. Berrevoets en de ongeveer 30-jarige werkman van het waterleidingsbedrijf J. Dekker. Omtrent de oorzaak van de ontplof fing vernemen wij nog nader, dat de z.g. kelders, feitelijk meer een riool on der de kademuur, gassen bevatten, wel ke door tot nu toe onopgehelderde oor zaak tot ontploffing zijn gekomen. De kademuur blijkt over een lengte van ongeveer 50 meter en een breedte van ongeveer 3 meter te zijn ingestort, Eeni ge personen, die op een in de nabijheid liggend vaartuig aan het werk waren, zijn, toen zij dreigden onder het vallend gesteente bedolven te worden, in het water gesprongen. Zij konden echter spoedig op het droge worden gebracht. Een nader onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing wordt inge steld. Een record aantal inzendingen ROTTERDAM, 7 October. Heden middag i6 de nationale bakkerij tentoon stelling annex vakwedstrijd welke door de Bakkersgezel lenvereeniging „Bij stand zij ons doel" ter gelegenheid van haar veertigjarig bestanasjubileum in de zalen van do sociëteit der Rottcr- damsche Diergaarde is georganiseerd, in het bijzijn van een groot aantal le den en belangstellenden uit het bak kersbedrijf en aanverwante kringen- officieel geopend. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het organisatiecomité der tentoon stelling Prins Bomhard of indien deze verhinderd zou zijn door Z. Ex. oud minister dr. Posthuma te verzoeken om de openingsplechtigheid te verrichten. Daar evenwel beiden bericht gezonden hadden niet bij de opening tegenwoor dig te kunnen zijn heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van den Neutra len Bond van Arbeiders in de Voedings bedrijven, de heer B. Iloltrop de ope ningsplechtigheid verricht. Nameen kort inleidend woord van den voorzitter van het tcntoonstellingsco mité, den heer A. Kruiser, die summier het doel van deze tentoonstelling uit eenzette cn zijn vreugde over de groote belangstelling die deze in alle kringen mag ondervinden uitsprak, heeft de heer B. Holtrop er zijn voldoening over te kennen gegeven, dat voor deze expo sitie annex vakwedstrijd, waar niet minder dan 800 inzendingen uit geheel Nederland te vinden zijn een record aantal allo patronosorganisaties in het tentoonstellingscomité zitting heb ben, hetgeen een factor voor het succes zal zijn. Spr. hoopte dat deze fraaie tentoonstelling geheel aan haar doel zal beantwoorden en verklaarde de expositie voor geopend. Hierna hebben nog het woord ge voerd de heer C. Ulrich, voorzitter van de Vereeniging van Grootwerkgevers in het Bakkersbedrijf. F. Staehle, voorzit ter van den Nederlandschen Bakkers- bond en de heer H. B. Berghuis, secre taris van de Nederlandsche Vakcen trale. VERLAGING GEVRAAGD VAN HEF FING OP OLIËN EN VETTEN 's-GRAVENHAGE, 7 October. De Vereeniging van Nederlandsche Fabri kanten van Bakkerij-grondstoffen heeft heden een request gericht tot den mi nister van Landbouw en Visscherij, waarin wordt aangedrongen op verla ging van de heffing op oliën en vetten in verband met de depreciatie van ons betaalmiddel. Het wetsontwerp beoogt slechts aan het proces der mechanisatie lei* ding te geven "s-GRAVENHAGE, 7 October. Aan de Memorie van Antwoord in zake het ontwerp van wet, houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechani satie in de sigarenindustrie wordt het volgende ontleend: Het onderhavige wetsontwerp beoogt niet de mechanisatie in de sigarenin dustrie tegen te gaan doch slechts aan dit proces in dier voege leiding te ge- yen, dat de toepassing van machines in een tempo geschiedt, waarbij ernsti ge schokken op 6ociaal gebied kunnen worden voorkomen. De regeering kan zich derhalve in geenen deele vereeni gen met do opvatting van die leden, welke in het wetsontwerp den eersten stap zien op den verkeerden weg. In dien zich in de toekomst ten aanzien van andere takken van industrie soort gelijke omstandigheden voordoen als in de sigarenindustrie, rokent zij het zich tot een plicht na te gaan, of weder om maatregelen dienen te worden voor gesteld. Zij is echter niet voornemens zich dan op een uitspraak van de Ka mers over het voorliggende ontwerp van wet te beroepen. De Regccring is van oordeel, dat de zeer bijzondere omstandigheden, welke zich thans bij de sigarenindustrie voor doen, zich in andere bedrijfstakken in het algemeen niet vertoonen. Met name dient cr op te worden ge let, dat in do ondernemingen zelf in zekere mate een natuurlijk evenwicht in het rationalisatietempo wordt ver kregen. Dc ondernemer immers, die tot mechanisatie wil overgaan, 6taat uiter aard voor de vraag of hij het risico, verbonden aan de mechanisatie t.w. do verstarring gelegen in de grootere ka- pitaalintensivlteit, kan dragen dan wel het voordeeliger is de elasticiteit van zijn bedrijf te behouden in een meer loonintensieve productie. Aangezien de regeering zich er van bewust is, dat bij de rationalisatie en mechanisatie groo te volksbelangen zijn betrokken, is zij bereid te dezen de meest nauwgezette waak- en werkzaamheid te betrachten. Zij is echter van oordeel, dat het in de huidige omstandigheden niet noodzake lijk is nieuwo bedrijfsorganen te schep pen om de Regeoring bij het nemen van maatregelen van advies te dienen. Do thans bestaande berijfsorganen en de door de Regcering in het leven geroe pen advies-colleges stellen haar in staat zich volledig omtrent de ten behoeve van het bedrijfsleven te nemen maat regelen te oriënteeren. Indien in de toe komst echter mocht blijken, dat er aan nieuwe adviseerende instanties behoef* te bestaat, is de Regeering bereid aan het soheppen daarvan haar medewer king te verleenen. Naar aanleiding van de vraag, waar om do regeering nu de export van sigaren van weinig bcteekenis is het voorbeeld van Duitschland en Zwitser land niet wcnscht te volgen, waar de mechaniseering in het sigarenibedrijf om werkverruiming te verkrijgen, werd verboden, wijst dc Regecring erop, dat zij het. economisch niet verantwoord acht den vooruitgang in de sigarenin dustrie tegen te houden. Een dergelijke maatregel zou een onbillijkheid betce- kenen tegenover de fabrikanten, die een verbetering der productiemethoden hebben tot stand gebracht en de alge meene prijsverlaging in de hand heb ben gewerkt. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de maat regel zooals deze thans wordt voorge steld voor de sigarenindustrie in de toekomst de mogelijkheid openlaat den export belangrijk op te voeren. Om deze redenen is van de Regeering dan ook niet de indiening van een ontwerp van wet tot afschaffing van de mechanisa tie in de sigarenindustrie te wachten. Alhoewel de Regeering van oordcel is. dat aan het door verscheidene leden geuite donkbeeld, om aan werkgevers de verplichting op te leggen, bij invoe ring van machines bijdragen te storten in een fonds, bestemd om aan de op die wijze overbodig gemaakt arbeiders wachtgelden te verstrekken, ongetwij feld een sympathieke gedachte ten grondslag ligt. is zij van meening, dat de kwestie van het verstrekken van wachtgelden in ieder geval hij een in- cidenteele regeling als de onderhavige buiten beschouwing moet blijven. ONGEVAL OP BOUWWERK 's-GRAVENHAGE, 7 October. He denmiddag omstreeks 12.30 uur is aan de achterzijde van een in aanbouw zijnd huis aan de van Alketnadelaan een stucadoor, die werkzaam was op een balcon op de tweede étage, bij het overstappen op een ander balcon ver moedelijk uitgegleden en gevallen. De man kwam op het hoofd terecht en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd. Het slachtoffer is woonachtig op de Beek laan. DE VERDUISTERING BIJ EEN VAK ORGANISATIE ENSCHEDÉ, 7 Oct. In verband met de verduistering bij een vakorganisatie te Enschedé kan nog nader worden ge meld, dat de aangehoudene H. kans heeft gezien een bedrag van ruim 2500 gulden te verduisteren door nagemaak te handteekeningen te plaatsen op do staten voor de uitkeering van de werk- loozenkas der organisatie. De rijksveri ficateur voor de werkloozenuitkeecjng heeft de zaak in onderzoek. EXAMEN WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE, 7 Oct. Geslaagd de heer H. de Heus te 's-Gravenhage. Amsterdam, 7 Oct. Prof. dr. b. Brouwer, directeur van het Neurolo gisch Instituut van de Universiteit te Amsterdam en secretaris van de Ko ninklijke Academie van Wetenschap pen en privaatdocent dr. J. ten Cate, phvsioloog aan de Amsterdamsche Universiteit, zijn in verband met hun bijzondere verdiensten op wetenschap pelijk gebied, door de Duitsche acade- mie van natuuronderzoekers te Halle, tot medeleden dez§r academie benoemd. De Duitsche consul-generaal te Am sterdam, heeft Dinsdag den hoog leeraren de benoemingsoorkonde over- gedragen. DE AUTOBOTSING TE NIJMEGEN NIJMEGEN. 7 Oct. Hedenmiddag 1 vernamen wij, dat de toestand van den chauffeur van R., die gisternamiddag i bij de autobotsing nabij het Keizer Lo ll dewijkplein te Nijmegen ernstig ge- I wond werd, nog steeds niet zonder ge- J vaar is. De man is nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Het is komen vast te staan, dat h<»t ongeluk ontstaan is door het gevaarlijk 4 sturen van den chauffeur. Het gezel- jv schap dat in de auto zat, was niet ge- heel nuchter meer. Justitie Bij Kon. Besluit van 5 Octolier 1936 is benoemd met ingang van den dag van indiensttreding tot kantonrechter te Middelburg: Mr. J. Moolenburgh. grif. fier bij het kantongerecht te Middel burg. Bij K.B. van 5 October 1936 is be noemd tot lid van het college van re- genten over de gevangenis te Tiel: J. N. J. Daalderop, directeur der N.V. Ko ninklijke Metaahvarenfahriek v.h. J. N. Daalderop en Zonen, te Tiet. Bij K.B. van 6 October 1936 is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. F. G. A. M. Tilman, als lid van het college van regenten over de gevange nissen te Breda, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dien sten. Bij K.B. van 5 October 1936 is be noemd tot lid van den Voogdijraad te Rotterdam: A. L. van Berckcl, wonen de te Rotterdam. Bij K.B. van 5 October 1936 is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. F. G. A. E. A. Bidders, als kantonrechter-plaalsvervanger in het kanton Rotterdam, onder dankbefuiging voor de als zoodanig bewezen diensten.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7