SIGUENZA THANS GEVALLEN LAATSTE BERICHTEN MOSKOU'S OFFENSIEF RUSLANDS PROTEST VAN GREISER CIANO NAAR BERLIJN dreigement KATHOLIEKEN ROOSEVELT Voor f 25.000 opgelicht De Spaansche nationalisten wisten zich eveneens van Navalperal meester te maken UITERST FELLE STRIJD Beslissend stadium der gevechten IN UTAH DREIGT EEN MIJNSTAKING STUURT HET AAN OP INMENGING? Wapenvondsten te Danzig? NU GOEMBOES IS HEENGEGAAN Waar zyn de Postvliegers ACHTER SCHIP VERMIST GEVECHT OP DEN BERG BIJ KARMEL Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Malaga gebombardeerd door de vliegtuigen van rechts BURGOS, 9 Oct. (D.N.B.). Alhier is het bericht ontvangen, dat de rechtsche troepen Siguen» za, waarom weken lang is gestres den. Donderdag hebben bezet. Voorts wordt gemeld, dat de troepen van Franco bij hun stel» selmatigen opmarsch naar Mas drid ook het strategisch zeer be» langrijke plaatstje San Martin de Val de Iglesia hebben ingeno» men. Het op een zestigtal kilometers ten NoordsWesten van Madrid gelegen Navalperal is gisteren door de regeeringstroepen onts ruimd, die zich op Las Navas hebben teruggetrokken. De nas tionalistcn hadden Navalperal den ganschcn voorafgaanden nacht gebombardeerd. De troepen van generaal Mola zouden zich op 1 K.M. van Sotillo la Adrada bevinden. Omtrent het verloop van den strijd ln den sector van Navalperal meldt de correspondent van Havas, dat de ge vechten daar gisteren bijzonder hevig waren. De artillerie en de luchtmacnt der rechtschen hebben de stad zonder ophouden gebombardeerd. De batterijen der regeeringsaanhangers beantwoord den het vuur, doch moesten zich telkens verder terugtrekken. Naar de meening van den verslaggever kan de strijd aan dit tront beslissend zijn. Reuier seint \oorls uit Sevilla, dat de luchtstrijdkrachten van rechts Donder dag do stad Malaga hebben gebombar deerd en daar groote schade hebben aangericht. Om tien uur gistoravond deelde liet Spaansche ministerie van oorlog o.a. het volgende mede: De regeeringstroepen maakten zich successievelijk van verschillende secto ren te Oviedo meester. Een groot aantal nationalisten is naar onze gelederen overgeloopen. Aan het tront van Aragon heeft een sterke colonne rechtschen een aanval ondernomen in den sector Barbastro. Zij werden evenwel tot den aftocht ge dwongen met achterlating van 400 doo- den, 120 gevangenen en een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal. Aan liet centrale front hebben onze batterijen in de Somosierra eenige uren achtereen vijandolijke concentraties ge bombardeerd, zoodat deze moesten te rugtrekken. In de provincie Saragossa rukten de regeeringstroepen 4 K.M. in Noordelijke richting op. Te Pina werd een driemo- torig vliegtuig van de nationalisten omlaag geschoten. In de provincie Huesca is een kleine afdeeling „witten" aangevallen; 25 hunner werden gedood en 6 gevangen genomen. Aan het Zuidelijk front in de pro vincie Cordova zijn de nationalisten hij Montero met aanzienlijke verliezen te ruggeslagen. De luchtmacht bombardeerde met succes Cordova en omstreken. De artil lerie bombardeerde op verscheidene plaatsen van het Sierra Guadarrama front de stellingen der nationalisten. Nieuwe troepen uit Noord'-Afrika aange voerd Reuter seint uit Gibraltar, dat Don derdagmiddag tien vliegtuigen van Ceuta naar Algeciras zijn gevlogen, waarna vier stoomschepen met troepen en materiaal uit Marokko te Algeciras zijn aangekomen, tegelijk met twee an derc schepen, afkomstig uit. Melilla met. 4000 regulares aan boord. Naar men gelooft, zijn reeds 15.000 soldaten uit Marokko naar Cadix, Algeciras, Se villa en Jorez de la Frontera vervoerd. Vier gewapende trawlers der natio nalisten hebben gisteren den gewapen- den trawler der regeering aangehouden, die onlangs drie dagen achtereen La Atunara heeft gebombardeerd. De 23 leden der bemanning zijn gevangen ge nomen en te Algeciras aan land gezet waar zij, naar uit goede bron wordt ge meld, te middernacht zijn terechtge steld. Pamfletten en bommen boven Madrid De radioclub van Teneriffe maakt bekend, dat ruim 50.000 proclama ties boven Madrid zijn neergewor pen, waarin de regeering en dc be volking worden uitgenoodigd zich over te geven. Voorts is een bom neergekomen op een fabriek van wapentuig, die in brand vloog. Verscheidene vrouwen werden ge wond. Twee torpedojagers hebben- verder Motrico in Asturië met bom men bestookt. In Galiciö is een re- geeringscolonne afgeslagen, hetgeen de rechtschen in staat zal stellen vlugger naar Oviedo op te trekken. Radio-Jerez heeft medegedeeld, dat de colonne van Varela in de Sierra Gredos Escalona heeft bezet, waarbij de link- schcn ernstige verliezen zouden hebben geleden. Bovendien zijn behalve Madrid Valencia en Barcelona gebombardeerd. Bij Huesca en Bilbao hebben de recht sche troepen vorderingen gemaakt: op sommige punten zijn hun stellingen slechts negen kilometer van dc laatste stad verwijderd. Station van Aranjuez gebombardeerd In den afgeloopen nacht om één uur heeft de zender van La Coruna het communiqué der Noordelijke legers Le kend gemaakt. Dit meldt o.a.: In Asturië, aan het front van Bilbao, rukken de nationalisten op. Navalperal werd bezet in den loop van Donderdag ochtend. Het vormde het laatste punt voor weerstand van de regeeringstroe pen in dezen sector, terwijl het tevens een proviandeeringscontrum van den eersten rang voor Madrid was. Zoodra de rechtschen Navalperal waren bin- nengorukt, heeft de regeering te Ma drid, die zich rekenschap gaf van het belang van deze plaats, last gegeven tot een tegenaanval. Deze werd echter afge slagen. Een infanteriekorporaal voorde bij dien tegenaanval het bevel. Bij de verovering van San Martin de Val do Iglesia hebben de nationalisten zich meester gemaakt van een belang rijke hoeveelheid oorlogsmateriaal, waaronder 10 stukken geschut, een nut- nitictrein en 1500 granaten. Voordat zij terugweken, hebben de regeeringstroe pen nog het seminarium in brand ge stoken, waar zij een munitiedenót had den gevormd. Bij den strijd om SotilJo de la Adrada verloren de regeerings troepen talrijke dooden, die zij op het slagveld achterlieten. Verder wordt per radio nog bekent! gemaakt, dat Alle verbindingswegen van Madrid met het Zuiden en Westen vol komen door de nationalisten zijn bezel over een lengte van 50 K.M. De spoor weg van Madrid naar Valencia is door de luchtvaart gebombardeerd en over een grootcn afstand vernield. Ook het station van Aranjuez is met succes ge bombardeerd. Antonio Primo de Rb vera voor het gerecht Per radio wordt bekend gomaakt, dat, volgens een van den zender van Ali cante opgevangen bericht, de leider van de Spaansche phalanx, Antonio Primo de Rivera, die op het oogenülik tc Ali cante gevangen zit, binnen zeer korten tijd voor een volksrechtbank zal ver schijnen. Bemanning van de Leipt zig defileert te La Corunha Het blad Politica schrijft, dat de be manning van het Duitsche oorlogs schip .Leipzig te La Coruna heeft, ge defileerd aan het hoofd van een optocht der „phalanxisten". Tal van geweren en mitrailleurs zou den zijn verdeeld onder de Galicische fascisten. Deze wapenen werden aan boord van een Duitsch schip gehaald in de haven van Villa Garcia, eenige weken voor het begin van den opstand. Volgens hetzelfde blad zijn zendingen uit Duitschland afkomstig oorlogsma teriaal in dienzelfdcn tijd te Vigo aan gevoerd. Attlee en Greenwood in Downingstreet Na het onderhoud tusschen Attlee en Greenwood cn minister Chamberlain in Downingstreet, dat een half uur duurde, is gisteren een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat do niot-inmcngingscommissic heden bij een zal komen en den toestand zal be- s tu de eren. Chamberlain kon Attlee en Green wood dc verzekering geven, dat de ver tegenwoordigers van de Britsche regee ring zich volkomen bewust zijn van de gevaren, die men loopt, wanneer de toestand niet zonder verwijl wordt op gelost. Attlee en Greenwood zullen on middellijk weer naar Edinburgh ver trekken, waar het congres der Arbei derspartij wordt gehouden. SALT LAKE CITY, 0 Oct. (A.N.P.) Men vreest, dat in Utah een algemecne. staking van mijnwerkers zal uitbre ken. Mijneigenaars en vakvereenigings- bestuurders hebben gisteren den gehce- len dag geconfereerd, doch het schijnt, dat de onderhandelingen mislukt zijn. WERELDGEBEUREN Scherpe kritiek van Duiische zijde op het jongste dreigement der Sovjetunie TE dezer plaatse hebben wi.| giste- ron uitvoeriR nicldlnR gemaakt \an het feil, dat Rusland de niet- ininengingscommissie te Londen hecit laten weten zich niet lanscr schonden te achten door het neutraliteitsaccoord, wanneer bepaalde staten niet binnen uiterst korien termijn een einde maken aan de hulpvcrlccning, welke den Spaanschen nationalisten ten goede komt. In verband hiermee heeft het zin kennis te nemen van de wijze, waarop één dor betichte staten, Duitsch land, reageert. Daar uit den aard dei- zaak de nationaal-sncialistische Duit sche pers de weerspiegeling is van de officioele zienswijze te Berlijn, kunnen wij ons licht opsteken bij een willekeu rig Duitsch blad. Wij kiezen daarvoor de Köln. Ztg. van hedenochtend, die begint met vast te stellen, dat de stap, dien de Sovjetregeering Ie Londen heeft ondernomen, geschikt is om den toch reeds ernstigon toestand nog meer te verergeren. De démarche kan onafzien hare verwikkelingen tengevolge heb ben; het Keulsche lilad meent te moe ien opmerken, dat de Russische regce- ïing moedwillig op deze verwarring aanstuurt. Het feit. dat de Sovjetregeering 111 haar nota. die geen rcchtstrceksch ul timatum is, maar waarin niettemin Iets duidelijk ultimatiefs schuilt, zich baseert op de onbewezen beweringen, vervat in het memorandum van den .Spaanschen minister van buitcnland- sche zaken, toont, volgons de K. Zlg. opnieuw het samengaan van Madrid en Moskou aan. Het blad stelt dan op den voorgrond, dat de militaire positie der Madrileensche regeering den laat sten tijd hoe langer hoe moeilijker wordt, ondanks de wapenleveranties der Sovjet-Unie aan dc regeering te Madrid en niettegenstaande de overige m&terieele, financieele en morcclc hulp van Moskon. De tot dusver door de Ko mintern verleende bijstand Komin tern en Sovjetregeering zijn identiek beeft Madrid niet kunnen redden en daarom aldus het blad werpt de Sovjetregeering thans openlijk baai- diplomatiek en politiek gewicht in de schaal door te dreigen met opzegging van het nlet-lnmengingsaccoord. De Avcnol verklaart, dat hier» voor niet de minste aan. leiding bestaat GENÊVE, 9 October. (Reuter.) De president van den Danzigschen senaat, Greiscr, beeft, het secretariaat-generaal van den Volkenbond oen schrijven ge zonden, waarin hij lievig protesteert te gen het feit, dat hij, zooals hij zegt, be roofd is van do mogelijkheid om op 5 October zijn meening tc kennen te ge ven over de Danzigsche kwesties cn de agenda van den Volkenbondsraad. De secretaris-generaal, Avenol, heeft in zijn antwoord aan do hand van cor respondentie en vaststaande gegevens aangetoond, dat Danzig en zijn verte genwoordigers doorloopend op de hoogte zijn gehouden van de plannen van den Vollccnbondsraad. Do Vorpostcn, het orgaan der natio- naal-socialistische partij te Danzig, meldt, dat groote hoeveelheden wape nen ontdekt zouden zijn in de bureaux van het socialistische dagblad Volks- stimitie en in die van de socialistische partij. Socialistische kringen to Danzig spreken dit bericht echter met klem legen. Er zijn bevelen tot inhechtenisneming van do socialist en Brill en Brost uitge vaardigd. Do politie heeft hen niet te danzig kunnen opsporen. Donderdag hebben eenigo socialisten terecht ge slaan. Vijf hunner worden vrijgespro ken en drie tot onbetcekenendo geldboe ten veroordeeld. Slechts de drukker Fookem werd veroordeeld tot een boete van 1000 guldens (Fookem is eigenaar van de drukkerij der Volksstimme). Het bezoek zal tusschen 18 en 24 October plaats vinden ROME, 9 Oct. (Reuter.) Het bezoek van den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, aan Berlijn, zal plaats vinden tusschen 18 cn 24 October en een officieel karakter dragen. Den laatsten tijd waren er verschil lende aanwozingen, die deden veron derstellen, dat er een schaduw was ge worpen op dc Duilsch-Italiaansche be trekkingen, doch dit wordt hier tegen gesproken. Ciano zal dus te Berlijn het bezoek beantwoorden, dat Hitier te Ve- notië aan Mussolini heeft gebracht, als mede de talrijke bezoeken, die verschil lende Duitsche ministers aan Rome hebben gebracht. Deze reis zou aanlei ding zijn tot veel uiterlijk betoon van wederzijdschc genegenheid. conclusie van het Duitsche blad is, dat de Sovjetregeering een redding ba rer Madrileensche protégés onmogelijk acht. wanneer dc wapenlevcringen aan Madrid niet op grooter schaal plaats vinden. De verplichtingen, die zij op grond van het ni et-inmengingspact op zich had genomen zoo wordt be toogd vormden tot dusver voor haar geen beletsel desniettemin voor de Ma drileensche regeering op te komen en haar hulp te vcrl'ecnen; in den ver volge zal zij het openlijk doen. In dit verband wordt gerept van de bekende Moskousche tactiek, om do verantwoor delijkheid, die uit het torpedeeren der niet-inmengingsovereenkomst voort vloeit. op de schouders van andere mogendheden te laden. Met, oen grove huichelarij, die nu eenmaal het ken merk is van de Sovjet-politiek, aldus het Keulsche persorgaan, werpt Mos-, kou den anderen staten schending van het non-interventie-accoord voor dc voeten, terwijl juist dc Sovjetregeering, naar blijkt uit documenten, openhaar gemaakt door de nationale beweging in Spanje, zich nooit aan dc bepalin gen van het accoord heeft gehouden. De houding, die de Moskousche regee ring aanneemt, is, naar de Köln. Ztg. verklaart, een bewijs van haar behoefte aan cn haar streven naar inmenging; beide worden sterker, naarmate de toe stand zich in Spanje minder ontwik kelt in den door Moskou gcwenschtcn geest. Moskou's politiek in Spanje staat op het punt een nederlaag te lijden cn uit dit feit is het jongsto Russische offensief te Londen tc verklaren, aldus het Duitsche blad, hetwelk hieraan nog de opmerking vastknoopt, dat dc Sov jetregeering maling heeft aan dc moei- lijkhcden, die uit haar actie kunnen voortvloeien; integendeel: zij stuurt rechtstreeks aan op complicaties en heeft geen belang hij localisecnng van het Spaansche conflict. Door Moskou's stap wordt thans ook de positie van Léon Blum, den Fran- schen ministerpresident, aanmerkelijk moeilijker. Tot dusver wist hij er han dig in te slagen de interventieverlan gens van een groot deel der Fransche volksfronters onschadelijk te maken. Hij kon dc intorventionisten er tot dus- \er op wijzen, dat ook dc Sovjet-Unie tegenstandster is der inmenging, maar thans heeft hij dezen diplomatieken en moreelen steun voor zijn neutraliteits politiek verloren. De Köln. Ztg- houdt dan ook rekening met. do .mogelijkheid, dat Blum, wiens sympathieën naar de Madrileensche regeering uitgaan, thans eveneens nieuwe besluiten zal nemen. De conclusie van de Köln. Ztg is, dat do „weltanschauliche" achtergrond der Spaansche kwestie, duidelijker nog dan lot dusver, tot een criterium der inter nationale politiek wordt. BOEDAPEST, 9 Oct. (D.N.B.) Bij dc aankomst van het stoffelijk over schot van Goemboes waren op het sta tion te Boedapest gisteren het gcheele demissionaire kabinet, de geestelijk heid, militaire autoriteiten on de gezan ten van Oostenrijk, Duitschland cn Ita lië aanwezig. In de groote hal vond een rouwplcch- tigheid plaats, waarbij de evangeli sche bisschop Raffay een korte toe spraak hield. Vervolgens zette do stoet zich in beweging naar hot parlements gebouw. Talloozen hadden zich langs don weg opgesteld. In de koepelzaal van het parlement werd het stoffelijk overschot opgebaard. Engelsche arbeiderspartij voor vervroegd bijeenkomen in het parlement LONDEN, 9 Oct. (Reuter.) Te Edenbui'gh is ter Laboui'confercnlic een kiaclitlgo beweging gaande ten gunste van een vervroegd bijeenko men van het parlement met liet oog op den ernst van den toestand in verband met de houding van de Sovjot-Unie. Hoeveel dagen z'u'n ze onderweg? 2 6 6 2 New Deal in overeenstem ming met pauselijke encyclieken WASHINGTON, 9 Oct. (Reuter.)* Mgr. John Ryan, professor aan de Ka tholieke universiteit te Washington, heeft gisteren voor de radio een rede uitgesproken, waarin hij een politieke richting, volstrekt tegengesteld aan die van den „radiopriester" Coughlin, naar voren bracht. Hij bepleitte n.l. een verkiezing van Roosevelt en verklaarde, dat do tegon de New Deal uitgesproken beschuldiging van communisme oen laffe en flagrante lastering was. 11 ij gaf verder de verzekering, dat do wet ten van de Now Deal in overeenstem ming zijn met de encyclieken van de pausen Leo XIII en Pius XI. Do komst van kardinaal-staatssecre taris Pacelli met do Conle di Savoie trekt ten zeer de aandacht in diploma tieke kringen alhier, waar men de mo gelijkheid bespreekt van het openen van onderhandelingen over diploma tieke betrekkingen tusschen Vaticaan en Verecnigde Staten. Er wonen onge veer 21 millioon Katholieken in hét land. RIGA, 9 Oct. (Stcfani.) Men maakt zich hier ongerust over hot lot van oen Lotlandsch schip, dat Zaterdag uit Danzig was vertrokken en nog steeds niet hier is aangekomen. Gezien de zware stormen, die in de. Oostzee heb ben gewoed, acht men de mogelijkheid niet uitgeslotun, dat hot schip is ver gaan. BRITSCH MARINEMAN VERVOLGD TAIHOKOE, 9 Oct. (A.N.P.) De woordvoerder van het Formosa-leger deelde mede, dat de betaalmeester van het Britsche duikboot-moederschip Medway foto's heeft genomen in de versterkte zóne van Kccloeng op 6 Oc tober, toen het schip daar lag. De po litie betrapte hem hierop en de negatie ven van de foto's werden in beslag go- nemen. De Japanscho autoriteiten achten de kwestie evenwel zoo ernstig, dat de zaak is doorgestuurd naar Tokio ter verdere behandeling. VOORUITGANG BEREIKT NANKING, 9 Oct. (Reuter.) In de betrekkingen tusschen China en Japan is een belangrijke verbetering gekomen. Na een onderhoud van twee uur zijn Tsjang Kai Tsjek en de Japanscho ambassadeur Kawa- goe overeengekomen, dat de onder handelingen zullen worden hervat. AFTREDEN VAN BAISTROCCHI ROME, 9 Oct. (Reuter.) Officieel wordt medegedeeld, dat Mussolini het ontslag heeft aanvaard van generaal Baistrocchi, den onderstaatssecretaris van oorlog. Baistrocchi heeft om per soonlijke redenen ontslag gevraagd. Mussolini heeft een eigenhandig schrijven gericht tot Baistrocchi, waar in hij hem bedankt voor zijn werkzaam heden aan het ministerie van oorlog. De koning heeft Baistrocchi in den adel stand verheven met den titel .van graaf. Geheraal Alberto Parian! zal Bais trocchi opvolgen. Pariani is op 27 De cember 1876 te Milaan geboren. Na aan den wereldoorlog: te hebben deelgeno men, heeft hij de wapenstilstandsover eenkomst van Villa Giusti mede-onder teekend. Als chef der militaire afdeeling heeft hij behoord tot de Italiaansche delegatie ter vredesconferentie. Later werd hij leider van de militaire mis sie in Albanië, vervolgens divisie- generaal, waarbij hij aan het hoofd werd geplaatst van de divisie-Bolzano. HAIFA, 9 Oct. (Reuter.) Do Britsche troepen hebben gisteroch tend, met gebruikmaking van loop- graafmortieren en gesteund door do luchtstrijdkrachten, ccn gevecht geleverd met rebellen op den berg Karmel, DE TOCHT VAN JEAN BATTEN PENANG, 9 Oct. (Reuter.)' Jean Batten is om 6 uur 42 G.M.T. hier ge land en, na brandstof tc hebben inge nomen, om 7 uur 30 weer vertrokken naar Singapore. GROOTE BRAND IN CANADA QUEBEC, 9 Oct. (A.N.P.) In de bedevaartsplaats Sainte Anne do Beau- pré beeft een groote brand gewoed, waardoor zeven hotels, drie winkels en tien woonhuizen in de asch zijn gelegd. COMPLOTTEN IN RUSLAND MOSKOU, 9 October. (cRuter.) Vol gens de Prawda, welk blad een nieuwe campagne bepleit ter verwijdering van de aanhangers van Trotzki on Sinowjef, zouden Trotzkisten-leiders bekend heb ben een zeer uitgebreid complot te heb ben gesmeed, dat ten doel had in dustrieën, het transportwezen cn den landbouw tc ruïneeren. 'Naar het D.N.B. uit Warschau meldt, beeft de officier van justitie Wyszynski, die ook bet proces legen de aanhangers van Trotzki van Augustus heeft geleid, onlangs gezegd, dat hij een nieuw com plot tegen Stalin op het spoor is geko men en dat dientengevolge binnenkort een nieuw politiek proces zal worden gevoerd. De Intransigoant meldt uit Moskou, dat ook de tweede commissaris voor de zware industrie, Piatakof, in verband met de bekentenissen van do beklaag den in het Sinowjef-proces, gear resteerd is. O O ja ML ka co J2 C3 OM >C O 7.10 8.10 Amsterdam Leipzig 8.10 Boedapest 7.10 7.10 8.10 Athene Mcrsamatrub 8.10 4.10 Caïro Gaza 6.10 5.10 Bagdad Boeshir Djask Karachi 6.10 6.10 Jodpoer Allahabad Calcutta Akyab 4.10 7.10 Rangoon Bangkok Alorstar 8.10 Medan 8.10 Singapore 3.10 Batavia 8.10 7.10 7.10 Vertrek van het eorstvolgendo post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 10 October. HAARLEM, 9 October. Voor do Haarlemscho rechtbank heeft terechtge staan de 59-jarigo C. A. B. uit Zand- voorl, die vroeger o.a. wethouder is ge weest van de voormalige gemeente Schoten en dio reeds zes maal wegens oplichting cn valschhcid in geschrifte is veroordeeld. Thans was hem ten laste gelegd, dal hij ccn Haagsclie dame, mevr. M., en haar zoon voor ongeveer 25.000.had opgelicht. Deze zoon wilde een politiek dagblad oprichten, waarvoor hij financieelen steun uit Duitschland hoopte to krijgen. Hij kwam in contact met verdachte, die licm mededeelde, dat hij zeer veel relaties in Duitschland had en dat het hem gemakkelijk zou vallen, geld voor het beoogde doel los te krijgen. Ook kon hij er voor zorgen, dat het geld uit Duitschland uitgevoerd zou mo gen worden. Zoowel do zoon als diens moeder ge loofd enden verdachte en gaven hem herhaaldelijk belangrijke bedragen, om zijn reizen nara Duitschland, waar hij zijn „relaties" moest bezoeken, te bekos tigen. In totaal ontving verdachte op deze wijze ongeveer f 25.000. Hij maakte inderdaad reizen naar Duitschland, doch het verwachte resul taat bleef uit en de partij (dc N.S.N.A. P.) dio belang zou hebben bij de oprich ting van het dagblad, ontving geen geld. De lieer M., die als getuige werd ge hoord, verklaarde onbekend geweest te zijn met hot verleden van verdachte. Wel had deze hem eens gezegd, dat hij zich aanvankelijk wat op den ach tergrond wilde houden, omdat hij be vreesd was voor „politiek gestook" te gen zijn persoon. Verd. was ook in relatie gekomen met den heer S. uit Deventer, die destijds leider was van do partij. Daar do partij veel schulden had, bood verd. aan, om te zorgen dat er geld uit Duitschland kwam. Ook van den heer S. had hij daarvoor reisgeld gekregen. Toen verd. van een zijner reizen terug kwam, deelde hij den heer S. mede, dat hij gedurende twee jaar maandelijks 30.000 mark zou ontvangen cn wel met ingang van 2 Januari van dit jaar. Ook dit geld bleef echter uit... Voor dc rechtbank verklaarde de heer S. in dc meening verkeerd to hebben, dat verd. het geld van Duitsche industriee- len zou ontvangen. Verd. bestreed deze verklaring en zei, dat zijn bezoeken steeds vooraanstaande regeeringsperso- ncn golden, zooals dr. Goebbels, dien hij reeds 12 jaar kende, en van wien bij zelf een fraai potlood ten geschenke had gekregen. Hij had echter bij dr. Goebbels zijn persoonlijke belangen bepleit en niet die van zijn opdrachtgevers, zooals hij er kende. De heer S. had in verband hiermede van dr. Goebbels f 29.000.schade ver goeding göëischt. Bij de verklaringen der getuigen wond verd. zich herhaalde lijk op en verweet bun, dat zij niet de juiste toedracht mededeelden. Op zeker oogenblik riep hij uit: „Jul lie bent zelf in je bruine uniform naar munchen geweest om geld af te bede len. In zijn requisitoir zei de officier van justitie, mr. A. R. Andringa, dat verd. bekend staat als een beroepsoplchter, die reeds herhaaldelijk veroordeeld is. Een onderzoek naar zijn geestvermo gens heeft reeds vroeger uitgewezen, dat hij een psychopaat is. Helaas kan hij door de wijziging der psychopatenwet niet ter beschikking van de regeering gesteld worden en daarom eischto do officier anderhalf jaar gevangenisstraf. Op verzoek van verdachte hield zijn verdediger geen pleidooi. Wat k het verschil tusschen het diner Tan zeventig eefcl en dat van een gulden Nieuwe dienster: Een kwartje, meneer, (Happy MagJ

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3