JOH. B0TTINGA Het zeldzaam mooie weer TERAARDEBESTELLING A. HENDRIKS COGNAC ,,d' Arnhemsche Poort" E. J. WERNER - Arnh. Poortwal 50-52 M.I.C.A.-NIEUWS Winkeliersvereeniging Het Soesterkwartier PROMOTIES BIJ DE KON. LANDMACHT U.S.O.-CONCERT IN GRAND THEATRE Zuiderzeesteunwet Mooie inzet voor de concertvereeniging Heffing op bakolie Kei koekje van de weck len Het minste tandbederf, J&wnen wij 2c BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Groote belangstelling op „Rusthof" Op indrukwekkende wijze is het stof felijk overschot van wijlen den heer A. Hendriks, een bekend figuur uit de plaatselijke mod. arbeidersbeweging, die Zondagavond tengevolge van een noodlottig ongeval op Laan 1914 om het leven kwam. Donderdagmiddag op Rusthof aan de schoot dor aarde toe vertrouwd. Reeds lang voor de aan komst van de rouwstoet was de aula geheel niet belangstellenden gevuld en moesten velen het stoffelijk overschot op de begraafplaats afwachten. Aan den ingang van den aula werd de droeve stoet opgewacht door het be stuur van den Aniersfoortschen Be- stuurdersbond, waarvan de heer Hen driks tijdens zijn leven deel uitmaakte. Met de vlag van de moderne vakcen trale gedekt cn gevolgd door ©en af zonderlijke baar met bloemen, werd het stoffelijk overschot door de bestuurs leden van A.B.B. de aula binnengedra gen, waar het orgel „Aan de Strijders" van Otto de Nobel ten gehoore bracht. Onder de vele belangstellenden merk ten we o.a. op den heer J. W. v. Ach- terbergh, namens het II.B. en den Bondsraad van den A.N.B., vertegen woordigers van de plaatselijke moder ne vakorganisaties, de heeren Wilde man en Kornewal, vertegenwoordigers van den Christel, en R.K. Bouwarbei- dersbond ter plaatse, den heer P. v. d Mculen, oud-voorzitter van de N.V. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken met het plaatselijk bestuur, den heer B. Noordewier, wethouder van Openbare werken, den heer G. Adriaans, architect, den heer Ad ten Cock, na mens het „Zonnestraal comité", mevr. PoakBeem, namens de Natuurvrien den, het bestuur van de coöperatie „Ge meenschappelijk Belang" waarvan de •overledene president-commissaris was. In verband met de groote belangstel ling, ook buiten de aula. zou aan de groeve gesproken worden. Onder het spelen van het „Largo" van Handel, werd de kist op de schouders, van zijn medebestuurders van den A.B.B. graf waarts gedragen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door een vriend van Hendriks, den heer H. Brosser uit Arnhem, den heer J. W. Polder, namens den A.B.B., den heer J. v. Achtcrbergh. namens den bondsraad en het Hoofdbestuur van den Alg. Nederlandschen Bouwarbei- dersbond, door den heer J. Bcrenpas, namens de drankbestrijders, den heer Ad. ter Cock, namens het „Zonnestraal Comité" en den heer I.angendonk, na mens „Gemeenschapnelijk Belang". Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, dankte een zoon voor de laat ste eer zijn vader bewezen. Remy Martin vanaff 3.50 per fl. U.S.O.P. 40 jaar oud f u.50 per fl. Slytery Tel. 242 Wijnhandel Officieel slot der feestweek gisteravond in het clubs gebouw In het clubgebouw bij den speeltuin van het Soestei kwartier werden gister avond onder groote belangstelling de prijzen uitgereikt van de attracties dei- pas geëindigde winkelweek. De heer van M u n s t er, voorzitter der winkeliersvereniging, sprak al lereerst een enkel woord en herinner de daarbij aan het succes. Hij bracht dank aan de bewoners van het Socs- terkwartïer voor hun spontane mede werking. Daardoor heeft het feest aan de gestelde verwachtingen beant woord, ook in fiancicel opzicht. Verder dankte hij den heer Willing voor zijn werk. Als promotor deed hij niet al leen de vereeniging sterk groeien, maar ook gaf hij de lijnen aan voor een vlot erloop van het feest. De heer Wil i n g dankt voor die prettige woorden en tevens voor het in hem gestelde vertrouwen. Zonder de medewerking van het publiek, zoo zei hij, zou het feest niet zoo gunstig zijn verloopen. De winkeliers gaven zich geheel voor de zaak en er bleek een prettige collegialiteit met het doel: ermeerdering van elkanders omzet. Spr. herinnerde eraan, dat het bestuur zooveel tijd had geofferd, om toch maar een vlot verloop van de winkelweek te verzekeren. Het verheugt spreker, dat er zooveel blijdschap is. Dank zij het financieel overleg kan het garan tiefonds ten volle worden terugbetaald, hetgeen een gelukwensch waard is. Hierna werden de talrijke en zeer fraaie prijzen aan de rechthebbenden uitgereikt. Morgenmiddag is de officieele opening en zullen de étalages gereed zijn Het vliegtuig dat heden over de stad vloog en de parachutes uitwierp had veel bekijks. De gelukkige vinders zul len dezer dagen wel komen opduiken. In de Mica-etalage hij de Garage Hamers- veld staat de volgorde der nummers aangegeven waar de prijzen te bekomen zijn. Als officieele opening der Landelijke Mica zal vanavond om 9 uur Z. Ex. Mi nister Gelissen voor de radio over de Mica spreken. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen \vordt huis aan huis de Mica-courant verspreid, waarin het geheele program ma voor de 14 dagen staat afgedrukt. Zaterdagmiddag geldt voor Amersfoort de officieele opening en zullen alle éta lages klaar moeten zijn, opdat, het pu bliek met haar beoordceling kan begin nen. Zaterdagmiddag zal door het muziek, gezelschap „Wilskracht" een rondgang gemaakt worden. Het vertrek is vastge steld op 4 uur vanaf het Politieposthuis aan den Hoogeweg! Ook de Mica-wagen zal die rondgang meemaken. Indien het publiek steeds aandringt op ontvangst van Micaatjes bij de deelnemende win keliers (kenbaar aan de gele Micavlag!) dan is de kans heel groot om een der vele en mooie prijzen te winnen, die vanaf heden geëtaleerd zijn in de Ga rage Hamersveld. Alles wijst erop, dat dit jaar deze Mica-actie tot een groot succes zal leiden voor de deelnemers. r NATIONALE AANVRAGE Men schrijft ons: Het Leger des Heils (Stichter: Wil liam Booth) houdt gedurende de maand October dé jaarlijksche Nationale Aan vrage. De winter staat voor de deur, en honderden strekken de handen uit naar het Leger des Heils om hulp. Niettegen staande de crisis, breidt het belangrijke Geestelijk en Maatschappelijke Werk zich zoo uit, dat het Leger, wat dit be treft, geen crisis kent. In de inrichtingen worden dag in, dag uit, meer dan 1500 menschen verpleegd (kinderen alleen 400). Voeg daarbij al het werk -der honderd Evangelisatie- afcleelingen cn men begrijpt, dat voor dit alles sommen gelds noodig zijn. Het Leger des Heils hoopt spoedig het 50- jarig bestaan te gedenken in Nederland en mede in verband met dit feit, wil men gaarne het Tehuis voor Ouden van Dagen vergrooten, wat dringend noodig is. De verschillende personen, die mede helpen met deze aanvrage, doen dit ge heel belangeloos. Om verwarring te voorkomen is echter wel gewenscht steeds te vragen naar een volmacht welke dan onderteekend moet zijn door Kommandant Bouwe Vlas, Bij Kon. Besluit van 5 October zijn benoemd en aangesteld: Bij den generalen staf met ingang van 1 Nov. a.s. tot luitenant-kolonel ma joor J. Dwars, chef van den staf der IVe Divisie; bij do intendance tot kapitein-inten dant, de eerste luitenants H. Kromhout en K. D. Scheffer, resp. van 21e en 18c R.I.; bij de infanterie tot commandant van 18e R.I. dc luitenantkolonel A. de Vries van den staf der Se infanterie brigade, onder eervolle ontheffing uit hun tegen woordige betrekking; tot kapitein bij het 16e R.I. de cerstc- luitenants J. G. Berghuys, F. H. Zegers en J. L. Schaefer, resp. van het 12e R.I. an dat regiment en van dat regiment; tot kapitein bij het 18e R.I., ccrste-lui- tenant R. W. B. Muller van het 21e R.I. Tot majoor bij het wapen der artillerie, bij het 5e R.V.A. en den staf van de 4e artilleriebrigade, resp. de kapiteins J. an Roov en T. Ziedscs des Plantes, resp. adjudant van 5e R.V.A. en van den staf der 4e artillcriobrigade. Tot kapi tein bij het 5e R.V.A. de eerste-luitenants C. G. van Mourik en O. J. Sierseman, beiden van dat regiment. Met ingang van 1 November a.s. zijn in hun rang en ouderdom van rang overgeplaatst bij den generalen staf ka pitein J. J. Pape van het 16e R.I. en bij het regiment jagers eerste luitenant J. P. van de Graaf van het 5c R.I. GARNIZOEN Eerste luitenant R. A. baron van Heeckeren van Brandsenburg van het lie regiment huzaren is ontheven van zijn detacheering aan de Rijschool al hier en overgeplaatst bij het 4e halfregi- ment huzaren te Deventer. BURGERLIJKE STAND 8 October GEBOREN: Helena Christina, dochter van Teunis Groot en Helena Christina Bernarda Cornelia Weijers. Marchiena, dochter van Jacob van den Arend cn Gerritje Gerarda van den Hoorn. OVERLEDEN: Johannes Meyer, jaar, weduwnaar van Gcertruida v. den Heuvel. ONDERTROUWD: Comelis Brinkman en Jacoba Sofia Veenendaal. Geurt Pol en Johanna Ruitenbeek. Willem Trinks en Dirkje Bos. Hendrik de Vries en Maria van Gent. Tjalling Koopmans en Trijntje Wan ningen. Gerrit Roelof Timmer en Gerritdina Donderwinkel. GEHUWD: Joseph Marie Franciscus Antonius van Dijk en Christina esina Wolf. MARKTBERICHT Indrukwekkende vertolking van Mahler's „Lied von dcr Erde" 9 Oct. peren 1318 per Appelen 11—20; H.L. Hoendereieren 4.60—5.30; eenden eieren f 33.50 per 100 stuks. Grasboter f 1.70 per K.G. Kippen f 0.400.75; lianen 0.400.75; jonge hanen f 0.40—0.60; tamme konij nen 0.251.25; wilde konijnen 0.40— 0.60: oude tamme eenden 0.200.30 per stuk. Tamme duiven 0.150.25 per paar. Biggen f 8—13 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 15 H.L. appelen, 5 H.L. peren: 110.000 stuks hoendereieren; 1200 stuks eendeneieren; 15 K.G. grasboter; 220 biggen. In de Meimaand van dit jaar was het vijfentwintig jaar geleden, dat Gustav Mahler op 51-jarigen leeftijd, in den vollen bloei van zijn kunstenaarsleven dus, te Weencn is overleden. In onzen tijd van zooveel animo voor herdenkin gen zou men wellicht verwacht hebben, dat dezen datum aanleiding zou geven tot een grootsch opgezette herdenking. Het tegendeel is waar geworden: juist op dezen herdenkingsdag heeft men met een zekere ontsteltenis kunnen con- stateeren, hoe snel Mahler's kunst voor lift publick verbleekt is. En dat in ons land, waar de Mahler-cultus omstreeks 1920 zulk een hoogte had bereikt! Want wanneer er één plaats geweest is, waar Mahler's kunst geadoreerd werd, dan was het wel het Concertgebouw te Am sterdam cn wanneer er één dirigent ge weest is, die met inzet van al zijn krachten voor Mahler op de bres ge staan heeft, dan was het wel Prof. Wil lem Mengchlerg. Mahler die zichzelf zoo vaak en dikwijls niet ten onrechte miskend gevoelde, heeft in Amsterdam gelukkige dagen beleefd, want dc inter pretaties van zijn werken behoorden tot de topprestaties van Mengelberg. Maar op het enkele herdenkingsconcert, dat ter gelegenheid van Mahler's 25stcn sterfdag in het Concertgebouw in Mei j.l. gegeven werd, merkte men duide lijk dat aan deze conjunctuur voorgoed een einde was gekomen. In een artikel over dezen componist stond onlangs lezen, dat er „geen muzikaal oeuvre is aan te wijzen, waarin zoo duidelijk cn exclusief het einde aller dingen is af- geteckend als het levenswerk van Mahler". Inderdaad, Mahler's kunst heeft iets zeer vermoeids en de karakte ristiek welke Willem Pijper van hem heeft gegeven: „den vleugellammen adelaar" is goed gevonden. Maar al kunnen wij onmogelijk meer zoo volle dig opffian in Mahler's werk als onze voorgangers, toch zou het kortzichtig en oppervlakkig zijn, wanneer •wij het werk van Mahler zonder-meer zouden afschrijven. Want deze worstelaar met het leven en met de kunst heeft ook ont roerende bladzijden muziek geschreven van onvergankelijke waarde. En daartoe heeft men zeker zijn meesterwerk uit dc derde periode, „Das Lied von der Erde" te rekenen! Het lied was, zelfs in zijn zuiver-instrumcntale werken, altijd de groote stimulans van zijn scheppingen en in „Das Lied von der Erde" heeft hij zich kort voor zijn dood volledig uitge sproken. In dc Chineesche lyriek, waar van hij Bethge's vertalingen omwerkte, vond hij de weerspiegeling van al zijn gevoelens en met behulp van het woord „das aufhellende Wort", zooals hij het zelf noemde heeft hij een van zijn geniaalste werken geschreven. Op het eerste abonnementsconcert van dc Concertvereeniging in het Grand Théatre heeft het U.S.O. van dit werk een indrukwekkende vertolking gege ven. De solisten waren Julie de Stuers (alt) en Henk.Noort (tenor). Ook deze solisten hebben veel bijge dragen tot het welslagen van deze re productie. De altistc zong haar partij zeer gewetensvol. Haar orgaan is niet zeer rijk, in rle hoogte heeft het iets on machtigs zelfs, doch haar voordracht was doorleefd en vooral in den slotzang vond zij een zeer gerigoreerden toon. In Henk Noort herkent men dadelijk den operazanger hij moet vooral in Wagner uitblinken doch in deze lie deren wist hij zich zijn prachtig mate riaal ook zéér ten nutte te maken. In 't geestige, puntige „Von der Jugcnd" was zijn voordracht wat vlak, doch in de meer dramatische episoden deed hij uit stekende dingen. Het orkest speelde waarlijk geinspireerd, al zaten de mu sici in deze groote bezetting wel een beetje als haringen in een ton op dit po dium. Vooral bij de blazers werden uitste kende prestaties geleverd. Van Goud oever bleek aan de vertolking van „Das Lied von der Erde" de uiterste zorg be steed te hebben. Deze vertolking zal in de herinnering zeker nog lang blijven voortleven. Vóór de pauze ging de Unvollendete van Schubert, een parel onder de sym phonieën. In het eerste deel had wel licht iets meer strooming kunnen zitten, het was wat zeer gedetailleerd, doch dc toon was romantisch door en door en in het tweede deel werden momenten van groot/; innigheid bereikt. De belangstelling voor dit concert was verblijdend groot cn de aandacht was volkomen. Aan het begin van het con cert werd het Wilhelmus staande ge speeld en staande meegezongen. Een geste ter cere van de verloving van H K.H. Prinses Juliana, welke ten zeerste werd gewaardeerd. Dirigent en solisten werden hartelijk gehuldigd. Julie de Stuers oatving twee bloemstukken en het orkest nam deze hulde staande in ontvangst. Het concertseizoen is prach tig ingezet! WOUTER PAAP Vragen van den heer Drop inzake de tegemoet* koming 's-GRAVENHAGE Het Tweede- Kamerlid Drop had den minister van Waterstaat gevraagd, of het waar is, dat aan ZuiderzeevisSchers, o.a. te Urk, die tegemoetkoming ontvangen volgens ar tikel 13 der Zuiderzeesteunwet, indien zij hetzij bij de visscherij, hetzij op andere wijze iets verdienen, een kor ting wordt opgelegd tengevolge waar van zij aan tegemoetkoming en verdien sten tezamen niet meer ontvangen dan het bedrag, dat hun volgens de normen maximaal aan tegemoetkoming zou toe komen, zoodat meermalen de bedoelde aftrek meer dan 2/3 van het verdiende loon bedraagt. Dc minister heeft hierop het volgende geantwoord: Een geldelijke tegemoetkoming inge volge art. 13 der Zuiderzeesteunwet kan slechts worden verleend, indien aan den belanghebbende voldoende middelen tot levensonderhoud gaan ontbreken en hij niet in staat is door aanwending van eigen arbeidskracht zich die middelen te verschaffen. Volgens de bepalingen van art. 12 van het Zuiderzeesteunhe «luit en art. 7 van het Koninklijk Besluit inzake geldelijke fegemoetko mingen wordt met een deel der eigen middelen geen rekening gehouden. ïïet is dan ook minder luist hierbij van een aftrek op hetgeen den belanghebbende toekomt te spreken. Voorts gaat de gel delijke tegemoetkoming niet te hoven het bedrag van inkomsten, dat door de afsluiting van de Zuiderzee aan den be langhebbende wordt onttrokken. Naar mate het verdiende loon hoocrer wordt is naar verhouding de uitkeering gerin ger, hetgeen een kenmerkend verschil is *met den toeslag volgens art. 6 der Zui- derreesteunweh De regelingen, in de vraag bedoeld, pelvt de minister in het algemeen billijk Hij kan zich niet verbinden tot het stel len van een algemeene rpgel, zooals de heer Drop mede had gevraagd, dat de bedoelde aftrek niet meer zou bedragen dan 25 net. van het verdiende loon. Ten onrechte wordt vermeend, dat een af trek tot dit percentage geruimen tijd zou hebben gegolden. Deze aftrek dient voor elk geval te worden vastgesteld, waarbiï de hierboven eennemd*» bepalin gen een milde toena«sine vinden. De verhooging cn de na? deelen voor de vis* schcrij 's-GRAVENHAGE. Op vragen van het tweede-kamerlid Vos in verband met de verhooging van de heffing op bakolie, heeft de minister van land bouw en visscherij als volgt geant woord: Het is juist, dat de heffing op bakolie is verhoogd van 24 tot 40 cent per K.G. Deze verhooging gold echter niet alleen voor de bakolie, doch evenzeer voor alle andere spijsoliën. Toegegeven kan worden, dat een ver hooging van heffing op oliën eenige belemmering kan vormen voor den af zet van gebakken visch. Eveneens wordt erkend, dat deze ver hooging voor huisvrouwen bezwaar kan opleveren om visch te bakken. Echter kan niet worden toegegeven, dat deze heffing een onoverkomelijk bezwaar op levert voor de huisvrouwen om zeevisch te koopen. De verhooging van den prijs door de heffing is niet van dien aard, dat daar door het gebruik van olie voor het ge noemde doel aan groote groepen van de bevolking onmogelijk zou worden ge maakt, anderzijds blijft de bereiding van zeevisch on andere wijze dan door hakken mogelijk. De minister kan niet ontkennen, dat de verhooging van de heffing voor spijs oliën cenigszins een verzwaring van lasten voor het visscherijbedrijf bctee kent. Dit kan echter voor hem met het oog op de onderlinge prijsverhouding van de verschillende consumptievetten geen voldoende aanleiding zijn de mo gelijkheid van een geringere heffing reeds thans in overweging te nemen, „Och, wartn alt* menschen wijs..** (Dat Is haelemaal niet noodig, als ze echter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, den konden we al héél tevreden rijnl) PIANOHANDEL Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.straat Gevestigd sedert 1887 Vraagt onze tarieven voor stemmen bif abonnement GROOTERE MOTORRIJTUIGEN OP DE LIJN GOUDA—ALPHEN (LEIDEN) Naar wij vernemen h-ebben de Ned. Spoorwegen besloten de thans op de lijn GoudaAlphen loopende motorrij tuigen, die voor vele treinen op deze lijn niet voldoende plaatsruimte meer bic den, waardoor van tijd tot tijd bijge sprongen moet worden met Dieselt rei- nen, te vervangen door grootere. Het oog is gevallen op een zestal benzine motor-rijtuigen, thans rijdende op de lijnen KampenZwolle cn ZwolleDie ren. Dit zijn vierassige rijtuigen, die 110 personen kunnen vervoeren (de thans op de lijn loopende rijtuigen zijn twee- assers met 61 plaatsen-. De nieuwe rijtuigen kunnen 70 K.M. p. u. rijden, hebben koelwater verwarming en loo- pen rustiger dan dc tegenwoordige twee assers. De nieuwe maatregel is een groote verbetering voor deze lijn. AFVLOEIING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen besloten, met het oog op het nog steeds heerschende over compleet aan personeel bij den Dienst van Tractie en Materieel, ingaande 1 November a.s., wederom een aantal per sonen bij den dienst, geboren voor 1 Januari 1879, op wachtgeld te stellen. Dit zijn één ambtenaar en 30 beambten in verschillende betrekkingen en van verschillende standplaatsen. VERPLAATSING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Naar wij vernemen is de heer J. C. Roskam, stationschef te Barneveld (Dorp), met ingang van 1 November a.s., benoemd tot stationschef te Rotter dam Beurs, terwijl de eerste Haltechef J. W. Goorman, te Westervoort, ingaan de 16 October a.s. wordt belast met het beheer van het station Velp. VOORSCHOTTEN OP CLEARING-VOR- DERINGEN VAN OOSTENRIJKSCHE EXPORTEURS 's-GRAVENHAGE. 8 October. Men meldt ons: De beraadslagingen over de voorgenomen maatregelen tot het ver leenen van voorschotten op clearing- vorderingen, welke de Oostenrijksche exporteurs op het buitenland hebben, zijn reeds tamelijk ver gevorderd. Naar verluidt zou een groot aantal kleine export-firma's hiervan profitee red Met de uitvoering van deze maat regelen zal de Neder-Oostenrijksche Handels- en Industriebank belast wor den. Weinig jaren met zulk een mooie Octobermaand Hoewel sedert Woensdag de weers gesteldheid een geringe achteruitgang heeft getoond is de algemecne wcers- toestand in Midden-Europa slechts in geringe mate gewijzigd. Nog altijd bc- heerscht een uitgebreid gebied van hoo- gen druk de wcerstoestand en dit ge bied wordt slechts aan dc ZW.-zijde eenigszins bedreigd door een zwakke depressie. Misschien zal do Oostelijke wind tijdelijk iets in kracht toenemen maar dit hoeft vooralsnog geen groote beteekenis. Intusschen is dc ecne mooie dag den anderen gevolgd en bleef de bijzondere weersgesteldheid heerschcn. Behoudens enkele uitzonderingen van betrekkelijk weinig beteekenis is heel het najaar de wcerstoestand buitengewoon geweest, Wij vinden slechts weinig jaren, waarin iets dergelijks is voorgekomen De laatste maal, dat wij zulk een uit zonderlijke periode van mooi najaars weer hebben gehad, schijnt in 1920, dus nu reeds zestien jaar geleden te zijn voorgekomen. Gedurende de tweede helft van September viel geen regen en de meeste dagen in October waren droog. Tot den 20sten was het eiken dag warm weer. Nu en dan kwamen zelfs zomcrachtig hectc dagen voor en het weer was rustig en zonnig. Dc win ter, die erop volgde, was een zeer kou de en viel vroeg in. Vanaf 9 November tot 6 December, van 13 tot 29 Januari en gedurende de eerste helft van Fe bruari 1922 vroor het bijna eiken nacht en dikwijls heel hard. Om nog een zoo mooie Octobermaand te vinden moeten wij vele jaren terug gaan. Tusschen 1899 cn 1920 vind ik in mijn meteorologische journalen geen zoo'n geval, dat met 1920 en 1936 te vergelijken is. Toch is dit jaar 1899 op verre na niet zoo gunstig in het najaar als nu. De tweede helft van October gaf weinig regen en een aantal zeer mooie dagen. De winter, die er op volg de bracht slechts vorst van beteekenis gedurende de eerste helft, van Februari Nog verder terug gaande komen wij aan 1897, een jaar, waarin dc maand October veel mooi weer en hoogere temperaturen dan nu opleverde. De tweede helft der maand was zeer zon nig maar ook deze maand staat min of meer in de schaduw van het weer van heden. Er volgde een zeer zachte win ter op. Wat dit laatste betreft is er dus nog volstrekt geen grond tot het vermoe den, dat op een zoo uitzonderlijken weerstoestand een koude winter moet volgen. Wel echter leert het zoeken in de meteorologische journalen, dat de langdurige periode van mooi en rustig weer in dezen tijd een gebeurtenis van groote zeldzaamheid waarvan wij in een halve eeuw moeilijk de weder ga kunnen vinden. En deze merkwaardige wcerstoestand duurt misschien nog lang. (Nadruk verboden.) Ds. J. BAKKER f In den ouderdom van 72 j'aar is op de stichting Bloemendaal te Loosduinen overleden ds. J. Bakker, emeritus predi kant der Geref. Kerk. Ds. Bakker werd 2 September 1864 ge- horen en in 1901 candidaat, terwijl hij op 15 September van dat jaar te Wons in zijn eerste gemeente bevestigd werd. Vandaar vertrok hij in 1913 naar Gro- nau, welke gemeente hij heeft gediend tot haar opheffing op 1 Augustus 1928 Hij vestigde zich metterwoon te Soest- dijk. Sinds drie weken bevond hij zich in de stichting Bloemendaal. Fijn gekruide Amandel Speculaas 25 ct. p. V2 p. en Roomboter Speculaas 40ct.p.V2p. Het is Standaard kwaliteit Bakkerij „De Standaard" Gebr. Spijker Soesterweg 71-73-75 Tel. 995 WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Eenvoudige hambroodjes. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlapjes in pikante saus. Aardappelen. Roode kool. Vruchten. BAARN 14 Oct. „Het Kasteel van Antwerpen". Verkooping van een huis. 8 uur n.m. DE STIJGING VAN DE BLOEM- PRIJEN 's-GRAVENHAGE, 9 October. De gezamenlijke honden van hakkerspa troons cn coöperaties te Haarlem heb ben dc aandacht van den voorzitter van den ministerraad gevestigd op de scherpe stijging van de hloemprijzen in de laatste maanden, welke hoogc prijzen, thans 15.25 bedragende, het onmogelijk maken zonder belangrijke verliezen dc broodproductic te onder houden. Was in verband met die stij ging reeds voor de monetaire maatrege len een broodprijsverhooging noodza kelijk, thans is aan zoodanige verhoo ging volgens genoemde bonden niet meer te ontkomen, tenzij en hierop wordt in het telegram aangedrongen maatregelen worden gpnomon, waardoor de hloemprijzen ten spoedigste worden verlaagd. indien U -poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVO ROL OMREKENINGSKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel 7 n rich Konenhagen Oslo Stockholm New York Praag Medeged. door de Rotterd. Bankvereen. Off. Niet Off. 8 Oct. 9 Oct. 9.19 9.24 U 0.75.CO 0.75.75 8.78 H.85 31 6-2 31.75 43 22 y2 43.45 41 20 41 30 46 35 46.45 47 55 46.65 1.88 1.88 7.20 7.20 Een weck geleden kon met zekerheid voorspeld worden, dat het ruetige weer voorloopig behouden zou blijven. Dat het na Zondag niet alleen niet in on- gunstigen zin veranderde maar zelfs nog heter werd, was toen nauwelijks te ver wachten hoewel niet over het hoofd kon worden gezien, dat de algemeenc weers toestand in Europa den laatsten tijd onderworpen is aan een buitengewonen invloed, die steeds weer een groote sta biliteit dcr weersgesteldheid ten gevol ge heeft. Wij staan in elk geval voor een bui tengewoon verschijnsel want zeer zel den hebben wij in de laatste tientallen van jaren zoo lang achtereen zulk mooi en rustig weer gehad om dezen tijd van het jaar. Met deze uitzonderlijke om standigheid dient rekening te worden gehouden bij de beoordeeling van de weerkansen voor dc eerstvolgende da gen. De grondslag van het bestendige weer is een gebied van hoogen luchtdruk, dat hoofdzakelijk over vMidden-Europa ligt, en wel is waar een neiging vertoont om langzaam naar het Oosten terug te trek ken maar nog steeds den wcerstoestand over ons werelddeel beheerscht. Daar bij zal de wind over Centraal-Europa een Oostelijke richting behouden en dus ook bij ons uit dien hoek blijven waaien. Wellicht zal de wind de eerstvolgende dagen een weinig opsteken omdat een zwakke depressie zich van de Golf van Biska\c naar de Middcllandschc Zee voortbeweegt. Dit laatste is ook de oor zaak, dat de lucht gisteren van uit het Zuiden eenigszins betrok, en dat de ba rometer een beetje daalde. Een derge lijke geringe daling voorspelt in dit ge val geen belangrijken achteruitgang van het weer. Intusschen is door het ten toneele verschijnen van deze depressie de kans op voortduur van het prachtige herfst weer beneden honderd procent gedaald. Echter niet veel. Men kan daarom zeg gen, dat het mooie weer wel negentig procent kans heeft, om zich minstens tot het einde der week te handhaven en dat de overige tien procent betrekking hebben op het betrekken van den hemel met een geringe kans op regen. Wij kunnen dus nog gerust zijn op het ver loop der weersgesteldheid. Het zal even wel voor den tijd van het jaar vrij koud blijven. De elastische zeer lichte Supinatorsteun ln uw schoenen. Voetonderzoelc op het May-voetspieaelapparaat aratis LAHGESTRAAT 28 TEL. 51

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5