Met Hr. Ms. „De Ruyter" op zee x nrrvet 2 di&kehg. stuM&n Üqsundn. AMERSF00RTSCHE KUNSTHANDEL Het Verboden Grondgebied De bemanning werkt zich in Poging tot moord F. J. BULTERMAN f ^m^rfLEGANT CORSETTEN N.V. Compagnie Lyonnaise GEESTELIJK WEERBAAR De broodprijs en de crisisheffing GLASWERK LEERDAM FEUILLETON door HAAGSE SLAGERIJ 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 Demonstraties met verschil* lende onderdeelen en instrumenten (Van onzen v redacteur). /j VER het water voor Den Helder ^'klinken saluutschoten. Op de reede ligt de nieuwe kruiser De Ruyter, die den commandant aan wal den voorgeschreven groet brengt. Vijftien maal achtereen knallen de schoten door de wazige morgenlucht, wolken van kruit- damp zweven om het statige sohip welks grijze massa zich wat vaag afleekent tegen de grijze zee. Dan, als de lucht weer even verstild is, worden van den wal de saluutscho ten beantwoord. De batterij vóór de kazerne doet haar plicht en het pro tocol is correct uitgevoerd Dinsdagavond Is Hr. Ms. de Ruyter op de reede van Den Helder aangeko men, na des morgens van de werf te Schiedam te zijn vertrokken. Op zee zijn nog ecnigc oefeningen gehouden en zoo kwam de kruiser na zonsonder gang te bestemder plaatse aan. De be groeting van schout bij nacht Kruys door den kruiser, die voor het eerst na zijn in dienst stelling op de reede van Den Helder verscheen, moest toen vol gens de voorschriften worden uitge steld tot den volgenden morgen en dus voer het stoomslecpbootje, dat ons naai de jong6te aanwinst van onze vloot zou brengen, op dezen Woensdagmorgen onder het doffe gebrom van het kanon vuur van het havenhoofd af. Een gladde zee heeft onzen tocht aan boord van de De Ruyter begunstigd. Toch was er zoo nu en dan op hot ran ke schip tengevolge van den wind wel eenige deining merkbaar. De kruiser is zóó op het bereiken van groote snelhe den gebouwd, dat hij, wat vaste ligging betreft, niet met een grooten oceaan- sloomer is te vergelijken. Zonder merk baren golfslag te veroorzaken snijdt de slanke boeg door het water, dat er nau welijks door wordt gerimpeld. Nu ging het nog maar met een vaartje van tien mijlen per uur, doch ook als het maximum van 32 mijlen bereikt wordt, moet de veroorzaakte deining verhou dingsgewijs zeer gering zijn. Dat is im mers allemaal verspilling van kracht, die hier nuttiger gebruikt kan worden. De tocht ging van de reede van Den Helder naar het lichtschip Haaks en vandaar met een kleinen boog weer huiswaarts. Onderwijl hadden we gele genheid bet gansche schip nog eens van onder tot hoven te bezichtigen. Toen het nog op de werf van Wilton Feyenoord te Schiedam lag, hebben we er na een bezoek een uitvoerige be schrijving van gegeven. Te dien tijde werd er nog hard aan de afwerking gearbeid: overal lagen kabels en ma teriaal, overal werd getimmerd en ge boord en de bedrijvigheid van allerlei soorten werkvolk vervulde het schip van den kiel tot In den commandoto ren. Thans is de kruiser geheel gereed gekomen, maar wie mocht denken, dat het nu met het werk gedaan was, ver gist zich wol deerlijk. Er is op zulk een vaartuig steeds werk aan den winkel: hier wordt een kwastje verf gegeven, daar worden enkele gevallen verfspat- jes minutieus vvcggekrabd, elders weer krijgt een dek of een sloep een groote schoonmaakbeurt. Alles moet aan boord in de puntjes zijn en de eerste indruk, dien men van zulk een schip krijgt, is er een van groote zindelijkheid en orde. De oliebrandstof, die in tegenstel ling met steenkool nauwelijks rook te weeg brengt (hetgeen natuurlijk ook in oorlogstijd den kruiser minder in het oog doet loopen). draagt daar het hare toe bij. Grooter drukte geeft echter op het oogenblik nog het inwerken van het personeel. Kapitein ter zee A. C. van de Sande Lacoste heeft on der zich ruim 430 opvarenden, die alle hun speciale taak aan boord hebben, zoowel bij de navigatie als in de machinekamers en voor het artilleristisch gedeelte. Allep werk zaamheid in dit ingewikkelde en fijnbesnaarde mechanisme is vooraf zorgvuldig bepaald en nu worden de manschappen door de boven hen staande officieren ieder in zijn eigen afdeeling onderricht en verder voor hun taak geschikt gemaakt. In de eerste plaats moeten ze den weg leeren kennen, iets wat we heb ben het zelf weer eens ondervonden in dezen doolhof van gangen, trapjes, laddertjes, poortjes en kamers geen kleinigheid is. Dan moeten ze met het hun toegewezen materiaal leeren om gaan. Wel zijn de meesten reeds op hun onderdeel gespecialiseerd, maar een nieuw schip (en zeker deze moderne kruiser) heeft weer ongekende moge lijkheden. Met dit inwerken van het personeel zal naar schatting wel een paar weken gemoeid zijn. Zoo werden onderweg op dezen tocht ook weer verschillende oefeningen ge houden. Een vlet werd uitgezet en weer ingehaald, meetinstrumenten werden gedemonstreerd en beproefd, met het ingenieuso mechaniek, hetwelk dient orn de vuurmonden van één centraal punt uit to richten, werd gewerkt. Een der twee verkenningsvliegtuigen van den kruiser was des morgens van boord getakeld en cirkelde hoog in de lucht boven het langzaam varende moeder schip. Met een scherpe bocht stoof het ten slotte aan stuurboordzijde voorbij, laag naar het water duikend, om dan te ver dwijnen in de richting van Schelling- woude, waar het nog even in revisie zal worden genomen. Met do katapult zijn reeds proeven genomen, die zeer naar tevredenheid zijn verloopcn. Op de terugreis naar de reede van Den Ilelder voeren ons twee torpedo- booten, de Z 7 en de Z 8, tegemoet. Zij draaiden achter de De Ruyter om, twee kleine snelle foxterriers om den stati- gen hazewindhond, die dedaigneus zijn weg vervolgde. Full speed stoven ze on zen kruiser voorbij, om met een scher pen draai in kort verband do haven binnen te vallen. Een poosje later had ook de kruiser het anker laten vallen. Een motorsloep kwam onder aan de statietrap aanleggen en zoo werden we weer snel aan land gebracht. Do jeugd van Den Helder stond al weer met groo te interesse naar het imposante schouw spel van den sierlijken oorlogsbodem te kijken. NEDERLANDSCHE DAME VERONGELUKT ANTWERPEN, 8 Oct. (A.N.P.). Woensdagmiddag is de 72-jarige mevr. W. V., uit Roosendaal, te Antwerpen aan den verkeerden kant uit den trein gestapt, met het gevolg, dat zij op een muur terecht kwam en zeven meter omlaag stortte. Zij was voor familiebe zoek naar Antwerpen gekomen. Door haar val liep zij een dubbele schedelbreuk op, zoodat zij na korten tijd overleed. Jongeman richt een revoL ver op een vriendin van zijn vrouw AMSTERDAM, 8 Oct. In Den Haag is gistermiddag een jongeman gearres- teeid en naar hier overgebracht, die een paar weken geleden getracht heeft een dame van het leven te bcrooven. Deze jongeman woonde vroeger met zijn gezin hier ter stede. Bij hem was aanvankelijk in pension een vriendin van zijn vrouw. Dezo vriendin is ech ter verhuisd, omdat zij door den heer des huizes wercl lastig gevallen en zij van den man niets wilde weten. Het gezin is kort daarop naar Den Haag vertrokken. Aanvankelijk was den man niet bekend waar de vriendin van zijn vrouw was gaan wonen, maar tenslotte kwam hij te weten, dat zij in een pen sion in „Zuid" haar intrek had geno men. Een paar weken geleden heeft hij aan dit pension een bezoek gebracht en de pensionhoudster, die van niets wist, heeft hem toegang verschaft tot haar pensionnaire. Het is daar tot hef tige tooneelen gekomen. De man, iemand van 38 jaar, heeft haar den be- wusten dag, 11a de heftige woordenwis seling tegen den grond gegooid en uit een browning een tweetal schoten op haar gelost. Beide schoten hebben ge ketst. Op het lawaai zijn de pension houdster en andere bewoners toegeloo- pen. Ook deze heeft hij met zijn brow ning, waarop zes scherpe patronen za ten, bedreigd. Inmiddels inziende, dat het voor hem misliep, verklaarde hij zich bereid heen te gaan en de dame niet meer lastig te vallen, als men het geval niet aangaf bij de politie. Hij liet zelfs het wapen in het pension achter. Vermoedelijk zou er dan ook verder van de zaak niets aan het licht zijn gekomen, als men hem dezer dagen niet weer in de buurt van het pension had gezien. De dame werd hierdoor angstig en tenslotte is zij, op aanraden van anderen, gisteren naar do politie gegaan en heeft daar het gebeurde medegedeeld. Deze heeft gistermiddag in Den Haag den man laten arresteeren. Gisteravond is hij op het bureau Overtoom opgesloten. In een voorloopig verhoor heeft hij toegegeven de dame in haar pension te hebben lastig gevallen, maar hij ontkent dat hij getracht heeft, door revolverschoten haar van het leven te berooven. en bon 000*. cjeSc&enkes, DREIGENDE GEVAREN VOOR LAND- EN TUINBOUW 'S GRAVENHAGE, 8 October. Men zendt ons het volgende communiqué: In verband met de door de regeering genomen maatregelen als gevolg van den nieuw geschapen toestand op mo netair gebied, kwamen de dagelijksche besturen der drie centrale landbouw organisaties een dezer dagen wederom in vergadering hijeen, om zich omtrent een en ander nader te beraden. Algemeen was men van oordeel, dat voor onzen land- en tuinbouw groote gevaren dreigen. Nu eenerzijds de productiekosten zul len stijgen (kunstmeststoffen, machine rieën) en anderzijds de regeering de eer ste levensbehoeften niet in prijs wenscht verhoogd te zien, zal het ge volg zijn dat cle wanverhouding, welke reeds voor de loslating van den gou den standaard tusschon de belooning van den arbeid ten plattelande en in andere groepen van onze bevolking be stond, wordt verscherpt. In den breede werden de verschillen de genomen en te nemen maatregelen besproken. Voorts werd besloten zich te wenden tot den minister van Landbouw enVis- schorij en het college van regecrings- commissarissen, teneinde in de gelegen heid gesteld te worden de in den land en tuinbouw gevoelde bezwaren en gevaren mondeling te kunnen toelich ten. DE FRAUDE TE ENSCHEDE ENSCHEDE, 8 Oct. In verband met de arrestatie van den penningmeester van de vakorganisatie te Enschede kan nog worden medegedeeld, dat de fraude werd gepleegd met bedragen afkomstig uit de eigen werkloozenkas der orga nisatie en niet met steungelden van de Een der slachtoffers van het ongeluk te Woer* den 'S GRAVENHAGE, 8 Oct. Brigadier F. J. Buiterman, die gisteravond op zoo tragische wijze bij het spoorwegonge luk bij Woerden om het leven is geko men, had ongeveer dertig dienstjaren bij het Leger des Heils achter den rug en was sedert 15 Juli 1932 divisie-offi cier bij de Zuid-Nederlandsche divisie, welke divisie de provincies Zuid-Hol land, Zeeland, Limburg, Noord-Brabant en een deel van Gelderland omvat. De heer Buiterman is door den com mandant van het Leger des Heils be last geweest met het bevel over de grootste evangeliesatieposten in ons land, zooals o.a. den Haag, Rotterdam, Utrecht, Enschede en Groningen. In 1927 werd hij onderscheiden en aangesteld als divisie-officier voor de Noord-Nederland-divisie met stand plaats Amsterdam. In 1932 werd hij in dezelfde functie verplaatst naar Den Haag. Het slachtoffer was 51 jaar oud, ge huwd en laat een vrouw en vier kin deren (3 zoons en een dochtertje) ach ter. De teraardebestelling zal Zaterdag om kwart voor een plaats hebben op cle begraafplaats „Oud Eik en Duinen" hier ter stede. Om tien uur wordt de uitvaartdienst gehouden in het gebouw van het Leger des Heils Prinsegracht 57. Des avonds om 8 uur zal in de Ju- lianakcrk aan de Kempstraat een her denkingsdienst gehouden worden onder leiding van commandant Bouwe Vlas, bijgestaan door kol. Beekhuis. In alle andere corpsen buiten Den I-Iaag zullen Zondagavond herdenkings diensten gehouden worden. Vanmorgen was de burgemeester van Den Ilaag, mr, S. J. R. de Monchy, per soonlijk in het gebouw van het Leger des Heils aanwezig, om zijn deelneming met het overlijden van brigadier Bui terman te betuigen. VERLENGDE CONTINGENTEE- RINGEN 's-GRAVENHAGE, 8 Oct. Bij de Ka mer zijn wetsontwerpen ingediend, strekkende tot regeling bij de wet van de bij Koninklijke Besluiten van 22 Augustus j.l. met ingang van 1 Septem ber 1936 voor een tijdvak van 12 maan den verlengde con tingen teeringen van den invoer van manufacturen, stoffen en weefsels van ongebleekte, gebleekte en geverfde, bedrukte en bontgevveven katoen, van manufacturen, stoffen en weefsels van vlas, hennep en halflin nen, van niet houtvormendc siergewas sen, alsmede van azalea's en horten sia's, van tapijten en van manufactu ren, stoffen en weefsels van echte zijde en van echte zijde met kunstzijde. One and two way stretch Geven Uw figuur den klassieken jeugdigen vorm Utrechtscheweg 10 Het Kunstenaarscongres in Amsterdam De avondzitting van Kunstenaarscon gres voor Geestelijke Weerbaarheid zal in het openbaar plaats hebben in het Concertgebouw te Amsterdam op 10 Oct. 's avonds 8 uur. Verschillende kunstenaars zullen daar het woord voeren. Reeds hebben daar- voor toegezegd dc Heeren Dr. Nico van Suchtelen, A. Yiruly, E. de Neve, Jan Wils en G. Stuiveling. Het aantal aan het congres deelnemende kunstenaars bedraagt meer dan 200. Wij lezen in „Ons Nederland" orgaan van de A. N. V. V.: Een Amerikaansch advocaat (Mr. E. Sohier Welch uit Boston) die met zijn vrouw een automobieltocht door vier Europeesche landen maakte, laat door een verslaggever (Mr. Robert Mount- sier) van de „New Sun" in dat blad van 5 September 1936 als volgt schrij ven: „Wij legden een afstand van 2571 Mijl af, waarvan 2121 op het vasteland van Europa en 450 in Engeland. De to tale kosten van den autotocht gedu rende een maand bedroegen 8 154,45 in welk bedrag slechts zijn inbegrepen kosten voor garage, herstelling, schoon houden, benzine en olie. Wat hotelkosten voor ons beiden be treft, bedroeg de rekening gedurende 30 dagen 8 5G8 of gemiddeld 8 18.93 per dag. Het dagelijksche gemiddelde van deze uitgaven bedroeg: In Frankrijk 8 19.90 In Engeland 8 17.26 In België 8 10.00 In Holland 5 14.00." Daar Holland do reputatie heeft vai „duur" te zijn, zijn de laatste vier woor den van Mr. Welch's interview goud waard. Daar mag worden aangenomen dat Mr. Welch geen enkele reden had om in Holland van lagero rangs hotels gebruik te maken dan in de drie an dere door hem bereisde landen en de door hem verstrekte cijfers den indruk wekken dat hij zeer zorgvuldig heeft boekgehouden, kunnen zijn mededee- Iingen er slechts toe bijdragen, dat de lezers van „The Sun" eerder zullen be sluiten dat Holland een goedkoop land is om in te reizen dan een duur land. Do New York Sun is een 'der beste zoo niet hét beste avöndbltad van New York met een oplaag van 304,160 exem plaren. De samenwerkende patroonsbesttu- ren en coöporaties in bet. bakkersbe drijf te Amsterdam, hebben een tele gram gezonden aan den minister van staat, minister van koloniën, waarin zij erop wijzen, dat in September 1935 toen do broodprijs nog gebaseerd was op een bloemprijs van f 12.60 doch de bloem prijs was opgeloopen tot f 15.25, de rijkscommissie van advies inzake verlaging van de kosten van het le vensonderhoud, op de bakkerij een be roep heeft gedaan om desondanks den broodprijs niet te verhoogen, hoewel een verhooging als redelijk werd er kend, omdat gepoogd zou worden de crisisheffingen te verlagen en daardoor een lageren bloemprijs te verkrijgen. Zij wijzen erop, dat de bakkerij aan dit beroep gehoor heeft gegeven maar dat de toen (in September 1935) gedane toezegging om binnen veertien dagen 'c berichten, of de poging om verla ging van de crisis-heffingen te verkrij gen geslaagd was, nimmer is nageko men. Nu de bloemprijs zich weer hoven f 15.beweegt, vragen de besturen en coöperaties óf een prijsvaststelling óf verlaging van den bloemprijs tot f 12. door verlaging van de crisis-heffingen. ERNSTIGE AANRIJDING TE HAARLEM HAARLEM, 8 October. Op het Soen- daplein is gisteravond de 74-jarige wielrijder G. tegen een auto gereden. De man kwam uit een zijstraat en moest de auto, die bestuurd werd door een inwoner van Noord wijk, voorrang verleenen. Doordat hij slipte, is hij te gen de auto gebotst. Hij kreeg een zware hersenschudding en is in zorg- wekkenden toestand naar het zieken huis „St. Joannes de Deo" overgebracht. Den automobilist treft geen schuld aan het ongeval Grand ThéAtre. Vanaf Vrijdag 9 tot en met Woensdagmiddag 14 October vertooning van de film: „David Copperfield". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matlnée, 2uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 9 October vertooning van de films: „Wie het laatst kust" en „De groo te sensatie". Zondag doorloopond vanaf 1.45 uur (laatste voorstelling 8.30 uur n.m.) Zaterdag 2.30, 6 en 830 uur nam. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matlnée. Cinema Amicitia. Vanaf Zondag 11 t.m. Dinsdag 13 October vertoo- ning van de film: „Regine", Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 on 8.10 uur n.m Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhite. Westsingel, Uitgezonderd des Zondags). Theosoüsohe Bibliotheek. Ge- nuw Theosofische Vereeniging. Re- <m teas el aan. lederen dag van 6—8 ur. Openbare leeszaal met Jengdiees- ial en Bibliotheek, Muurhuizen 9. R.-1L Leeszaal, Nieuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 9 en 10 October. Amicitia. Con cert van het Kovacs Lajos-cnsemble. 10 October. De Valk. Feestavond accordeonvereeniging „Het Leus- derkwartier". 8 uur n.m. 1018 Oct. „Concordia", Lange- straat. Eere-tentoonstelling van schilderijen van A. v. Weezei Er- rens. 10—5 uur. 1024 Oct. Sierkunst. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 9—20 uur. 1025 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 11 October. Markthal. Muziekfeest R.K. Muziekver. „Wilskracht." 1.30 uur aanvang; 6 uur lof in de R.-K. kerk aan het Zand. 11 October. De Valk. Feestavond Joodsche Vereeniging „Nut en Ge noegen." 11 October. Foyer Amicitia. Hul diging directeur P.T.T. 3—5 uur. 12 October. Markthal. K.R.O.-Trou- badours. 8 uur n.m. 12 October. „Princess Room." Rede van mr. G. F. J. de Jongh voor de Ned. Ver. v. Staatsburgeressen en gelijk Staatsburgerschap over de in vloed v.h. milieu op het kind. 8 uur n.m. 13 Oct. De Valk. Lezing van den heer Panman voor de N.R.V. On derwerp: Oostenrijk. 8 uur. BAARN 26 Sept. 18 October. Baarnsch Lyceum. Expositie van etsen en litho's van M. A. J. Bauer. (Dage lijks 104 uur; Zondags l1/*—4 u.) G0EDK00PE SERVIEZEN MODERN HANDGEDRAAID AARDEWERK Utrechtscheweg 36. Tel. 1758 Wij zullen meer winnen door ons te 'laten zien, zooals we zijn, dan te trach ten te sohijnen, wat we niet zijn. La Rochefoucauld. 12. „Uitstekend. Het is wel mogelijk da' ik hem dit bericht langs een ander.ii» weg kan doen toekomen, doch men kan nooit te veel verbindingen hebben. Ik zal u nog wat anders vertellen. Wan neer u een rondreis langs de landgoede ren van Shulimoff gaat maken, en je soms in de buurt van Tobolsk komt, kijk dan goed uit je oogen Daar wo. dt juist op het oogenblik een geweldige activiteit ontwikkeld. Wij hadden graag geweten wat dit alles te beleekenei» had. Of het een nieuwe handelszaak is, in aansluiting op het vijfjarenplan óf een militaire manoeuvre. Verte) Marsden alles wat u onderweg hoort, allo kleine nieuwtjes maken samen een groot, nietwaar?" De Reichleau glimlachte. „Ik hoop dat wij niet genoodzaakt zullen zijn een bezoek in Syberië af to leggen Doch je kunt erop rkeenen dat, als wj) zullen gaan, wij onze oogen den kost zullen geven." „Daar gaat het juist om. Het spijt me dat ik de heeren niet in de club kan uitnoodigen, teneinde iets met mij te drinken. Mijn positie is hachelijk, eh officieel, begrijpt u. Kijk uit!" Zij waren bijna bij den uitgang van het vogelhuis. Zij draaiden zich vlug om en zagen iemand die zijdelings naar hen keek. Hij was als een kantoorbe diende gekleed en was binnen geko men zonder dat zij hem gehoord hal den. Oogenschijnlijk bestudeerde hij em havik. Na enkele seconden keek hij ter sluiks in hun richting en de hertog er» Simon zagen dadelijk dat hij scheel was Beiden deden alsof zij bij hun ouderen vriend vandaan gingen, doch toen zij weer terugkeerden, bemerkten zij dat Jack Straw zich had verwijderd Onhoorbaar, hij was nergens meer te zien HOOFDSTUK VII Simon wordt bijna verliefd. Later, tegen den middag, toen Simon in de hall van het Metropole zat te wachten, vroeg hij zich af of Valeria Petrovna haar belofte om met hem te «raan lunchen, niet had vergeten. Het was bijna kwart over een, en ze had zich nog niet laten zien. Mij vond het waarschijnlijker dat ze zijn uitnood! ging nooit ernstig had opgevat en on. zich hiervan te overtuigen, had hij bij zijn terugkeer van het dierenpark de hall portier opgedragen, haar op te bellen en een boodschap op haar ka mer te laten bezorgen. Do klok wees twee minuten over half twee, toen ze arriveerde, stralend van schoonheid, gestoken in een prachtige bontjas. Zij stak beide handen uit toen zij op hem loetrad. „O, mr Aron, wat een verrassing u hier te zien-" „Nu," glimüchte hij fijntjes, haar geopende cigarettenkoker voorhouden de: ,,'t Is toch Donderdag, niet?" „Natuurlijk, het is Donderdag. Doch ik had allerminst gedacht u te ontmoe ten. Het was laat op den avond toen u het mij vroeg, na een partij. Ik dacht dat de champagne u naar het hoofd was gestegen." „Neen, niet de champagne," ant woordde Simon met een vluggen blik Zij lachte gevleid „Ondeugende jon gen! Nu zult u mij toch moeten verte» len dat u verliefd op mij geworden bent." „Nu," antwoordde Simon voorzichtig, „ik geloof dat ik u dat niet meer be hoef te vertellen." „Gelooft u het alleen maar? Ik heb nog nooit in mijn leven een man onl moet, die dit alleen maar geloofde." Simon nam haar buitengewone don kere schoonheid in zich op Wat eui vrouw, dacht hij, en vervolgde: „Het is anders wel goed dat het me niet mogelijk is verliefd te worden, want ik zou maar een dwaas van mij zelf maken Wat dacht u van een klei ne lunch?" stelde hij voor, van zijn stoel opstaande cn haar minzaam glimlachend in de oogen ziende. „Een lunch? Ja maar 'n kleine? Wat is dat?" vroeg ze, zich omwen dende om nnar het restaurant te gaan „Och eh dat is maar een ui' drukking," antwoordde hij, op zijn korte, nerveuze manier, terwijl hij haar volgde. „Ik wou dat wij in Londen wa ren. Dan zou ik u een ware luch ge ven." „Wel, houdt u niet erg van Moskou?' vroeg ze licht fronsend. Hij haalde een stoel voor haar en zette die aan een tafeltje voor het raam Ineens voelde hij dat hij op gevaar lijk terrein was aangeland. „O, ja.' herstelde hij haastig, „een prachtige stad „Inderdaad schitterend," riep zij ern stig uit en Simon zag dat in haar don kere oogen een fanatieke glans kwam ^Het is buitengewoon wat in deze laat ste jaren in Rusland tot stand gebracht is U moet Stalingrad zien en de Dnit prestroy. Er is werk voor duizenden menschcn, electrisch lich voor een hal ve kopek per uur, en gelukkige arbei ders met goed voedsel en goede wo rin gen." „Ik zou Dnieprestroy gaarne willen zien," zei hij. „Ik meen dat het na le Niagara een van de grootste electrische krachtstations van de wereld is." „Het grootste," zei zij trotsch. „Docr de groote dam kan het water dertig voet rijzen Over alle slechte gedeelten van de rivier zelfs, zoodat de schepen alle zevenhonderd mijlen van Kief tol Odessa zullen kunnen bevaren" Simon wist heel goed dat de Niagara het grootste electrische kraohtstation was, maar tact was van meer belanc dan waarheid op dit oogenblik. daar om knikte hij plechtig. „Schitterend»' stemde hij in, kijkend naar haar time lende oogen en blozende wangen „Dat moet ik beslist zien." „En de groote tractorenfabriek 'o Stalingrad," ging zij enthousiast voori. „die moet u eveneens zien! En hst groote industriepaleis in Charkovt Al deze dingen moet u gezien hebben om ons nieuw Rusland te kunnen begrij pen „U kunt ervan overtuigd zijn dat ik al deze dingen ga zien." Simon glim lachte haar toe over de schotel met uitstekende Boeuf Strogonoff. „Och dat beteekent niets," zei zij hoofdschuddend. „Mijn kunst is goeJ en het verschaft velen plezier. Maar het is iets van voorbijgaanden aard Doch die andere dingen zullen blijven. Dat zijn de fundamenten waarop Rus land de wereld zal beheerschen." „Geloof je dat werkelijk?" vroeg hij nieuwsgierig. „Maar natuurlijk," antwoordde zij met groote vurige oogen. „Hebt u In Moskou de leegstaande huizen en ae fabrieken die stil gelegd zijn niet ge zien? Het Russische volk wil niet lan ger in slavernij leven. Zij zijn meesters geworden." Eenigen tijd lang sprak zij vurig en gelukkig over het «ijfjaren-plan, de haast onoverkomelijke moeilijkheden waar Rusland mee te kampen had doo» de hevige tegenwerking der kapatalis tische landen en de hopeloos onvol doende hoeveelheid technische deskun digen waarover zij beschikten. Doch zij verzekerde hem dat zij langzaam voor uit gingen en dat zij iedere moeilijk beid na eenigen tijd zouden overwin non Hij was tevreden zoo nu en dan een woord in het midden te kunnen bren gen en verheugde zich rustig in de be zieling van zijn lieve gezellin, en lang zamerhand voelde hij zich eveneens he vangen door haar openhartig enthou siasme. Het was waar, al wat zij zei De geheele hoofdstad vertoonde een buitengewoon schouwspel van verval len rijen lecge winkels en huizen meer dan een generatie geen verf en reparatie gehad hadden, terwijl nu, r,a dezen tijd van schijndood, overal prach tige gebouwen van staal cn glas wer den opgetrokken. En ofschoon de men- schen over het algemeen genomen slecht gekleed schenen en ondervoed, leek de meerderheid daarvan bezigho den te hebben cn tevreden gestemd ze zijn. „Zou Rusland werkelijk de crisis t9 hoven komen?" vroeg Simon zich af Een crisis, die den staat had uitgeput door een reeks bijna onoverkomelijke moeilijkheden gedurende de laatsie vijftien jaar. Zou de ijzeren vuist der commissarissen tan laatste zegevieren? Wat zouden, bijvoorbeeld, laat ons zeg gen tien jaren, beteekenen in deze we reld? Simon begon in gedachten goud- marken in ponden sterling om te zet ten, ponden sterling in peso's, peso's In land, en land in millereys. Doch hij waakte er wel voor dat Valeria Petrov na geen moment kon bevroeden dat zijn gedachten niet geheel en al op haar charmes gericht waren. „Waarom bent u naar Rusland geko men?" vroeg zij eensklaps. „Zeg diet dat u een heele reis gemaakt hebt, al leen om mij een lunch aan te bieden. Daat is niet zoo. Ik weet, dat u een leugenaar bent. En daarom geloof ik dat ik van u houd." (Wordt vervolgd) Hoera! De knakworstjes zijn weer ge arriveerd, nog steeds de winterlekkern£| zoowel voor lunch als stamppot. Hebt U zc al eens geprobeerd, 2 worstjes, sa men VA ons, voor 20 ct. Wegens cle vele aanvraag is onze weekreclame van 1 ons Smcerworst en 1 ons gek. worst voor 25 ct. met 1 week verlengd. Fa. E. J. VAN OMMEN Arnh.straal 19 Tal. 91

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6