Derde huur verlaging Wijnhandel ,,De Moor" MOOR Oude Genever Gemeentebegrooting 1937 Kasgeldleeningen OOSTENRIJK IN WOORD EN BEELD Actie voor Palestina STREEKVERBAND „UTRECHT" PSYCHOMETRIE VAN HET M.I.C.A. FRONT TIJDSCHRIFTEN NIEUWE UITGAVEN Inbraken te Soest 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 14 OCTOBER 1936 Langestraat 8 Tel. 129. Slechts f 3.25 per Liter B. en W. hebben onderzocht in hoever verdere huurverlaging wenschelijk en mogelijk is. Uit het feit, dat verschillende wonin gen met een huur hoogcr dan 5 per week zelfs na de laatste huurverlaging nog leegstaan en dat voortdurend het verzoek gedaan wordt om verlaging van huur of toewijzing van een goedkoopere woning is wel vast te stellen, dat in het bijzonder de huren van alle gemeente lijke en vereenigingswoningen van 5 per week en hooger thans voor verla ging in aanmerking dienen te komen, vooral omdat tusschen den voorraad aan arbeiderswoningen en de tegen woordige loonen een disharmonie is ont staan. De woningen met een huur hooger dan 5 per week, gebouwd voor de huisvesting van arbeiders, komen leeg te staan, omdat de loondaling deze hui zen voor hen te duur maakt. Velen be wonen deze woningen nog en trachten te voldoen aan hunne verplichtingen, ook al omdat zij huurverlaging ver vrachten. Het betrekken van een goedkoopere woning is meestal niet mogelijk, omdat door de ontstane disharmonie tusschen voorraad en loon, daartoe niet een vol doend aantal goedkoopere woningen be schikbaar is. Toch moeten ook deze woningen be schikbaar blijven voor arbeiders. Door achteruitgegane kleine middenstandei's worden ze niet betrokken en wel om twee redenen. In de eerste plaats door den abnormalen aanbouw van kleine „moderne" middenstandswoningen van een vrij lage huur, d.w.z. een huur grenzende, zoo niet gelijk zijnde, aan de bestaande huren van de bedoelde wo ningen boven de 5 per week en in de tweede plaats, omdat de praktijk leert, dat middenstanders bij vermindering van inkomsten aan samenwonen de voorkeur geven boven het betrekken van een arbeiderswoning. Met het bovenstaande rekening hou dende komt het B. en W. voor, dat een verdere huurverlaging van de woningen duurder dan 5 per week in het bij zonder urgent is en in verband met den aanbouw van „moderne" nieuwe wonin gen van een huur van 5 tot 7 per week een progressieve zal moeten zijn. De woningen van 5 tot 5.10 willen wij stellen op 4.90; van 5.15 tot 5.25 op 5; van 5.30 tot 5.40 op 5.10: van 5.45 tot 5.75 op 5.20; van 5.60 tot 5.70 op 5.30; van 5.75 tot 5.85 op 5.40; van 5.90 tot 6 op 5; van 6.05 tot 6.15 op 5.60; van 6.20 tot 6.30 op 5.70; van 6.35 tot 6.45 op 5.80; van 6.50 tot 6.60 op 5.90 en Van 6.65 op 6. De woningen van V.I.O.S. en de z.g. middenstandsxvoningen der vereeniging „St. Ansfridus", alsmede de 26 wonin gen der vereeniging gelegen aan het Borneoplein, den Kapehveg en den Leus- derweg vallen niet onder de verlaging Gelet op betere ligging en plaats gehad hebbende verbeteringen en gelet op de omstandigheid, dat deze woningen nage noeg alle verhuurd zijn, meen en B. en W. te mogen aannemen, dat de huur prijzen dezer woningen voorals nog niet verlaagd behoeven te worden. Bij het onderzoek in hoever het moge lijk was, om deze verlaging door te voe ren voor alle, daarvoor in aanmerking komende, gemeentelijke- en vereenigings woningen dus zoowel die gebouwd met Rijksvoorschot als die gebouwd met gemeentegeld moest rekening worden gehouden met den eisch der Regeering dat het voordeel voortvloeiende uit de verlaging der rentebasis van de annuï teiten der Rijksvoorschotten geheel -be steed wordt voor huurverlaging der met Rijksgeld gebouxvde woningen. Het bedoelde voordeel beloopt in to taal voor 1937 22.274.5S. Hiervoor is be- noodigd terzake der in 1934 en 1935 in gevoerde huurverlagingen voor de met Rijksvoorschot gebouwde complexen in totaal 21.202.32, zoodat voor de derde huurverlaging nog beschikbaar is 1072.26. De kosten der voorgestelde huurver laging voor deze jwoningen worden be groot op 5200.60. Voor der ongedek te kosten is een verhooging gevraagd van de bestaande bijdragen op den voet van de ministerieele circulaire van 9 Mei 1935 afd. Volksgezondheid. De ge meente zal dan tot een bedrag van Y\ dier ongedekte kosten of 1032.08 de ge meentelijke bijdragen moeten verhoo- gen. Onder de lasten zijn niet opgeno men uitkeeringen aan de stichting „Volkshuisvesting II" terzake van huur verlagingen. Aangezien deze stichting jaarlijks een aanzienlijke winst maakt en zelf niets bijdraagt in het Huurver- lagingsfonds, achten B. en W. het ratio- naal, dat deze stichting de kosten van huurverlagingen voor haar rekening neemt. Het Huurverlagingsfonds wordt hierdoor ontlast met een bedrag van 3708 (kosten voorgestelde huurverla ging inbegrepen). Aan den Minister van Sociale Zaken is bereids gevraagd om dezen maatregel goed te keuren. Voor de categorie woningen, welke met gemeentegeld zijn gebouwd, doch waarvoor een Rijksbijdrage geldt, heeft de Minister voor Sociale Zaken een bij zondere bijdrage in de kosten van huur verlaging toegezegd. Het totaal dezer bijdragen wordt over 1937 begroot op 2240.55. Voor de invoering der derde huurverlaging voor die complexen, welke uitsluitend met gemeentegeld worden geëxploiteerd en waarvoor geen rijks bijdrage wordt genoten, bleken de baten van het Huurverlagingsfonds voor 1937 niet toereikend. Ten einde invoering mogelijk te maken stellen B. en W. v ooi- Op het complet Leusderkwartier II wordt voor 1937 een winst geraamd van 409.76. De nieuwe verlaging zal voor dit complex 806 bedragen. Deze kos ten dienen in de eerste plaats uit de winst te worden bestreden, zoodat de uilkeering uit het Huurverlagingsfonds met het bedrag der winst kan worden verminderd. De toegepaste huurverlagingen voor de „Frisia'-woningen en de winkelhui zen aan de Kamperbinnenpoort hebben een ander karakter dan die voor de overige complexen. Het is te verdedi gen, dat de huurverlagingen voor deze beide complexen vanaf 1 Jan. 1936 niet ten laste van het fonds, doch recht streeks door de gemeente worden ge dekt, voor zoover de kosten niet uit de winst kunnen worden bestreden. Door deze wijzigingen wordt verkre gen, dat de begrooting voor 1937 voor het Huurverlagingsfonds sluit. Welis waar moest liet verlies van het woning bedrijf rond 4000 409.76 Leusder kwartier II en 3590 Frisia) hooger worden geraamd, doch daartegenover staat, dat op deze wijze weer een be langrijke huurverlaging mogelijk is, zoodat B. en W. mecnen, dat dit meer dere verlies moet worden geaccepteerd. De huurverlaging zal de eerste volle week in 1937 ingaan. B. en W. hebben den Raad thans de nota bij de gemeentebegrooting 1937 doen toekomen. Zij stellen voor de volgende besluiten te nemen: a. De verordening betreffende het fi nancieel beheer van de fondsen niet be- hoorende tot de bedrijven der gemeente, te wijzigen door aan art. 12 toe te voe gen: „Onttrekking van gelden aan dit fonds kan geschieden tot dekking van tekorten op den gewonen dienst der ge meentehuishouding van 1937 en volgen de jaren, indien deze tekorten zijn ont staan tengevolge van het ten laste van den gewonen dienst komende verschil tusschen de uitgaven voor werkloosheid (crisissteun, werkverschaffing en werk verschaffing jeugdige werkloozen) en daarin te ontvangen bijdragen en voor zoover dit verschil in eenig jaar meer bedraagt dan 223.150. Het maximum der onttrekkingen mag nimmer meer bedragen dan 233.880.77. Over de aan dit fonds onttrokken be dragen zal geen rente verschuldigd zijn." b. Af te wijzen het verzoek van het bestuur van de „Vereeniging voor Kleu teronderwijs", om over te gaan tot sub- sidieering van voornoemde vereeniging ten behoeve van de instandhouding van haar school voor kleuteronderwijs; c. aan de „Vereeniging Zorg voor On volwaardige Arbeidskrachten", gratis in gebruik te geven de localiteiten, noodig tot huisvesting van een werkplaats voor onvolwaardige arbeidskrachten, bene vens een subsidie toe te kennen onder de gebruikelijke voorwaarden, van ten hoogste 200 per jaar per tewerkge stelde uit de gemeente Amersfoort, tot een maximum van 2000 voor tien te- werkgestelden; d. vast te stellen de afschrijvingsper centages op de aanschaffingswaarden der bezittingen van de Gasfabriek, de Waterleiding, het bedrijf Openbare Wer ken, het bedrijf Bouw- en Woningtoe zicht, Bouwbureau en Woningbedrijf, de Brandweer, den Reinigingsdienst, den Ontsmettingsdienst, het Openbafh* Slachthuis en den Keuringsdienst, over eenkomstig de cijfers, welke daartoe in de bedrijfsbegrootingen zijn opgeno men; e. aan den oud-directeur der bedrijven R. Zijlstra een gratificatie van 250 te verleenen over het jaar 1937 en aan de oud-gepensionneerden de gratificaties, zooals deze in de memorie van toelich ting zijn opgenomen, eveneens over het jaar 1937; f. hen te machtigen tot opname in 1937 van kasgeld naar behoefte. WINKELIERSVEREENIGING HET SOESTERKWARTIER Dinsdagavond 20 October houdt de winkelicrsvereeniging „Het Soester- kwartier" een feestvergadering in „De Valk". Het nieuwe Raadhuis te Woudenberg, gelegen aan den grooten verkeers weg MaarsbergenWoudenberg. De opening van dit in kasteelvorm opge trokken bouwwerk onder architectuur van onzen stadgenoot H. A. Pothoven vond hedenmorgen plaats. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten: 1. Burgemeester en Wethouders te machtigen over te gaan tot opname van tijdelijk kasgeld naar behoefte ten laste van het dienstjaar 1937; a. Van de Nutsspaarbank te Amers foort tot een maximum van vijfhon derd duizend gulden 500.000.te gen een rente gelijk aan het promesse- disconto der Nedcrlandsche Bank; b. Van diverse Woningbouwvereeni- gingen te Amersfoort, overeenkomstig de in de besluiten tot het verleenen van bouwvoorschotten dienaangaande ge stelde bepalingen, tot een maximum van driehonderd duizend gulden 300.000.—) tegen een rente van uiter lijk 's jaars. c. Van de Hoeren Staal Co., ban kiers te VGravenhage q.q. tot een maximum van vijfhonderd duizend gul den 500.000.legen een rente van uiterlijk 5Y 's jaars. d. Van de Bank voor Nedcrlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage tot een maximum van driehonderd vijftig dui zend gulden 350.000.tegen een door de Bank te bepalen rente, welke niet meer zal mogen bedragen dan 2 boven het promesse-disconto der Nedcr landsche Bank. één en ander met dien verstande dat het totaal sub a tot en met d op het zelfde tijdstip opgenomen tijdelijk kas geld nimmer meer mag bedragen dan zevenhonderd duizend gulden 700.000.—). 2. Te bepalen, dat de rente zal wor den bestreden uit de gewone en de af- Hoofdbestuurslid H. Panman uit Amsterdam houdt in „De Valk" een lezing met lichtbeelden voor de N.R.V. Gisteravond heeft de heer H. P a n- man uit Amsterdam, voorzitter van de Nedcrlandsche Reisvereeniging, in „De Valk" alhier voor de plaatselijke af- deeling van de N.R.V., een lezing ge houden over Oostenrijk, verduidelijkt met een serie lantaarnplaatjes en ver tooning van een smalfilm. Na een kort openingswoord van den heer J. M e 1 c. h i o r, als voorzitter van de afdeeling alhier, ving de heer Pan man aan met een korte voorbeschou wing over Oostenrijk. Een 25 jaren geleden bestond er van de zijde der Nederlanders voor Oos tenrijk vrijwel geen interesse. Lang zaam maar zeker werd dat anders en de laatste jaren staat het juist in de volle belangstelling van ons. De reden daarvan is wel hoofdzakelijk, dat het in Oostenrijk zeer goedkoop is; daarom voelt men zich soms wel eens bedro gen, wanneer men merkt, dat de Oos- tenrijksche hotels niet zoo comfortabel en luxueus ingericht zijn als de Hol- landsche hotels. Ook het eten is er so berder, maar over het geheel genomen is alles er, gezien de prijzen, behoorlijk, al moet men zich op zijn Oostenrijksch instellen. Vergeleken met Zwitserland is Oostenrijk eenvoudig en goedkoop. Het laatste is een feit, het eerste voelt men meer persoonlijk aan. Immers de Oostenrijker trekt ons, hij is gemoede lijk en vriendelijk, gaat als het ware in onze belevenissen op, kortom, we zijn hartelijk welkom bij hem. Met den Zwitser is dat anders, hij beschouwt ons als zijn gast en houdt ons op een be hoorlijken afstand. Ook wat de natuur betreft, consta teert men in heide landen contrasten. In Zwitserland is men aangewezen op de hotels, zijn de hutten vrijwel onbereik baar en houdt men ons liever in de dalen. De Oostenrijker daarentegen stelt er een eer in ons naar boven, naar de hutten, te voeren. Men moet het woord „hutten" niet verkeerd opvatten, veelal zijn ze comfortabel ingericht en zijn het gebouwen met drie of vier verdie pingen met electrisch licht en stroo- mend water. Ook de wandelaar-tourist vindt in Oostenrijk onbeperkte gelegen heid, dank zij de vele prachtige wegen, die heel het land doorkruisen. Een indruk gevende van de bevoiking kon spreker niet anders zeggen, dan dat de Oostenrijkers arm zijn en met hun dagelijksch zwoegen diep medelijden •wekken. Zij hebben de buitenlanders noodig. Dit betreurenswaardige feit heeft het land sedert den wereldoorlog te 'danken aan zijn afhankelijke posi tie ook in financieel opzicht van Italië cn Duitschland. Ondanks alles, blijft de Oostenrijker echter goedmoedig en leeft zijn bestaan van den hak op den tak, alsof dat. nu eenmaal boort; hij bekommert zich slechts voo>- den dag van heden, wat de dag van morgen brengt, moet maar afgewacht worden. Spreker geeft met eenige grafschriften een typiscben, zij het komischen, in druk van deze goedmoedigheid en be sluit zijn inleiding met er op te «vijzen, hoe hecht de band nog is tusschen Oos tenrijk en Nederland, een band, die zijn oorsprong vindt in de oorlogsjaren. Hierna ving de heer Panman aan de hand van gekleurde lantaarnplaatjes zijn reis door Oostenrijk aan, xvaarlnj hij zich een zeer goed onderlegd cn prettig causeur toonde. Met „Schrnuck" vertelde hij ons van vele schoonheden, voerde ons naar Tirol met zijn idyl lisch gelegen hoofdstad Innsbruck, be zocht de fraaie gebouwen, bracht barok- en gothischen stijl in beeld, typeerde de kleedij van de bevolking en haar groote aanhankelijkheid tot Andreas Hofer. den man wien het volk van Tirol zoo onnoemelijk veel te danken heeft vertoefde in Weenen. etc. Kortom, een kortstondig bezoek aan Oostenrijk, dat echter, dank zij de mooie toelichting eri fraaie belichting, in prettige herinne ring zal blijven bij heel bet auditorium in De Valk gisteravond. De heer J Mel- ohior bracht spreker hier zijn welge meenden dank voor. Na de pauze werd nog een filmpje vertoond over Oostenrijk. lossing uit de gewone en kapitaals middelen der gemeente, terwijl de ge- heele aflossing der schuld zal moeten geschieden vóór of op 31 December 1937. 3. Te bepalen dat boven de hierge noemde rentepercentages kan worden betaald ten hoogste Yi provisie per jaar, uitsluitend aan de onder c en d genoemde geldschieters. Ook hier is een Comité ge. vormd uit Joodsche Ver. eenigingen en Ned. Isr. Gemeente Evenals in andere steden is ook te Amersfoort een Comité gevormd uit vertegenwoordigers van de Ned. Isr. Gemeente en van alle Joodsche veree- nigingen hier ter stede, tot het voeren van een actie voor het verleenen van moreelcn en financiëelen steun aan den opbouw van Palestina; dit laatste door het bijeenbrengen van gelden voor het „Bitsaron" versterkings) fonds. Deze Bitsaron-actie, die thans over de geheele wereld wordt gevoerd, heeft ten doel, de schade, welke de Arabische op stand in Palestina heeft aangericht, zooveel mogelijk te herstellen en zoo danige maatregelen te treffen, dat een herhaling in de toekomst uitgesloten zal zijn. Zondagavond 18 October a.s. zal een openbare vergadering plaaN hebben in de groote bovenzaal van Hotel Mono- pole, Stationsplein, waar bet woord zul len voeren de heeren A. Bartels en Dr. Otto Abeles. BEURSJE MET 10.— ONTVREEMD Door een bewoonsters van den We verssingel is op het politiebureau aan gifte gedaan, dat te haren nadeele, op een oogenblik dat zij de woning ver laten had, een beursje met 10. ontvreemd is. De politie stelt een onderzoek in. BURGERLIJKE STAND 13 October Geboren: Geertruida, dochter van Antonius den Enting en Margaretha Maria Gouw; Jacobus, zoon van Willem Wouterse en Jacoba Gouw. Adrianus, zoon van Antonius van Schijndcl en Johanna Geertruida Ji- lesen. Overleden: Geertruida Boelens, 90 jaar, onge huwd. Anna Willêmina Springer, 78 jaar, weduwe van Leendert Hendrik de Bruin. Maria Simona Vonk, 22 maanden. BEDRIJFSLEVEN „Hof'-Tarla De goedkoope hapjes bereiken nu ook meer en meer de provincie. „De Hof", ons oude marktplein met zijn wisselen de markten, heeft in perceel no. 28 zijn „Hof -Taria. Keurig verzorgd met dui delijke prijsvermeldingen zal het in tieme intérieur spoedig een trekpleister vormen voor ben, die tusschen de werk zaamheden iets willen nuttigen. Voor cliënten met meer tijd is gelegenheid om aan tafeltjes de consumptie te ge bruiken. OPENING STERHUIS Vrijdagmiddag a.s. heeft de officieele opening plaats van het Sterhuis aan de Beekensteinschelaan 6, waarna er, alléén voor genoodigden, gelegenheid is het huis te bezichtigen. Vrijdag- en Zaterdagavond kunnen belangstellen den terecht. Doel van de vergadering was op te komen tegen het nieuwe wetsontwerp inzake Ziekcnver# zorging Dezer dagen werd in hotel „Termi nus" te Utrecht, onder leiding van dr. B. J. van Enst, alhier, een vergadering gehouden van het Streekvcrband „Utrecht" van de Federatie van Ver- eenigingen voor Ziekcnhuisvcrpleging in Nederland, waarvan bet doel was op te komen tegen het nieuwe wetsont werp inzake Ziekenverzorging. De vergadering werd bijgewoond door de bestuursleden van de Verceni- gingen voor Ziekenhuisverpleging te Amersfoort, Barneveld, Driebergen, Ha- gestein, Loosdrecht, Spakenburg, Tien- hoven, Westbroek en Achttienhoven Zeist en Breukelen. Na een korte inleiding van den voor zitter werd het woord gegeven aan den voorzitter van het hoofdbestuur der fe deratie, den heer Stolk uit Wassenaar, die de bedoeling van deze wet uiteenzeL te en wees op de groote bezwaren, die van de zijde van de federatie daartegen bestaan. Het grootste bezwaar is, dat de werk wijze van de ziekenfondsen, uitvoerig in de wet wordt geregeld cn dat. alles, wat de ziekenhuisverpleging raakt, geregeld zal worden bij maatregel van bestuur. De instellingen zouden dus afhangen van de wisselende inzichten van de el- kapj' opvolgende, ministers en dat is toch onbillijk omdat meer dan 1 mil- lioen 800 duizend menschcn bij de ver- eenigingen zijn aangesloten. Dat was echter volstrekt niet het eenige bezwaar, aldus spreker. Tal van andere bepalingen maken ons deze wet onaanxaardbaar. We vreezen dat de be doeling is, dat de ziekenhuisverpleging langzaam maar zeker aan ons zal wor den onttrokken en bij de ziekenfondsen zal worden ondergebracht. Séance door den heer E. Bes nedict uit Amsterdam in de Theosofische Loge In de Theosofische loge had gister avond een séance plaats op psychome trisch gebied door den heer E. Bene dict uit Amsterdam. Nadat de heer Kennedy \an Dam een kort inleidend woord had gesproken over de beteeke- nis der psychometrie, gaf de heer Be nedict zelf nog in een duidelijke over zichtelijke causerie de bedoeling aan van psychometrie, waarvoor eigenlijk het woord psychocopie beter zou zijn. Spreker wees erop, dat er op dit gebied veel misleiding bestaat, en dat komt, omdat velen zich verbeelden, iets te kunnen prestoeren, terwijl het inder daad soms niets te bctcekenen hoeft. Natuurlijk is vergissen wel eens moge lijk, doch men vergctc niet, dat zelfs de beste psychocopist toch nog een mensch is. Hierna werden bij de vrij talrijke aanwezigen enkele voorwerpen opge haald, waarover de heer Benedict wat zou vertellen. Of liever gezegd, over de eigenaars dier voorwerpen. En we heb ben versteld gestaan over de juistheid waarmede hij zijn toehoorders inlichtte. De enkele zeer onbeduidende vergis singen durxen wc gerust buiten be schouwing te laten. Zoo onder het pra ten door, wees de heer Benedict een persoon aan, die zou gaan verhuizen en wel zeer binnenkort. Inderdaad; het was zoo! Foto's, sieraden, potloodjes, kortom allerlei voorwerpen, gaven den heer Benedict gelegenheid zijn sierk ontwik keld zesde zintuig te werk te stellen, vrijwel algemeen tot groote tevreden heid van de aanwezigen. Voorheelden? Och het zou ons te ver voeren. Maar de bezoekers der séance hebben talrijke bijzonderheden vernomen over zichzelf of hun familieleden, al of niet geston- ven. De vrees, dat men bij alle andere aanwezigen bepaalde privé-geheimen te hooren zou krijgen, is uitgesloten, want de heer Benedict wees er nadrukkelijk op. dat hij daaraan zelfs niet denkt. Bo vendien verzekert hij er zich eerst van of de aanwezigen goed vinden, dat er over hen wat verteld wordt. Het was een interessante avond waar voor de belangstelling, gezien dit eer ste optreden, vrij groot was. Op 3 No vember volgt een tweede séance. Van de tien bonnen, die door het M.I.C.A.-vliegtuig door middel van para chutes boven onze stad uitgeworpen, zijn er tot nu toe zes ingeleverd. Er ontbreken dus nog 4 bonnen, waaronder die van het hoofd-comité. Vanavond zal de Christelijke Muziek vereniging „Hosanna" een rondgang door de stad maken. De start vindt plaats om half acht. NED. VER. VAN SPIRITISTEN „HARMONIA" Door de afdeeling Amersfoort van bovengenoemde xerecniging xvordt hedenavond in het gebouxv van de Theosofische Vereeniging een psycho metrische propaganda-avond gehouden, xvaaraan mevrouxv A. v. d. Ster—Ver- duyn uit den Haag medexverking ver leent. AANBESTEDING Door den architect B. W. Plooij xverd onderhands aanbesteed het bouwen van een xvoonhuis aan den Hciligcn- bergerxveg, met volgenden uitslag: W. Ruitenberg 13.377 T. v. Hoogevest N.V. '3.200 H. Bar ten 11.549 H. v. Keulen 11.300 A. C. Beijer 11.284 Th. G. Schipper 11.250 W. Bunnik 11.200 Aan dezen laatste is het xverk opge dragen. Pianohande! Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Bespeelde piano's voorradig. Vragt prijslijsten aan. „Natuur en Mensch" „Natuur en Mensch", het geïllustreerd maandblad gexvijd aan de natuurxveten- schappen en haar toepassingen, uitgave drukkerij „De Hofstad", Scheepmakers- straat, den Ilaag, opent de October-af- levering met een artikel van dr. P. J. Bouma over verblinding, xvaarna Chr. A. C. Nell vervolgt met zijn mededeclin- gen over meteoren en meteoorzxvermen. Dr. T. van Lohuizen vervolgt even eens „De xvonderbouxv der materie", tcr- xvijl J. C. Alders over interferentie- kleuren schrijft, alsmede over astrono mische xvaarnemingon voor October. ,Dr. A. Scliierbeek vertelt over do Orang-octang, terxvijl blad verder nog bet overzicht van de geschiedenis der chemie door ir. E. C. Schippcrmar vervolgt. Colijn In do caricatuur In de Libèllèn-serie van de uitgeverij Bosch Keuning te Baarn is dezer da gen een uitgave verschenen, getitsH „Colijn in de caricatuur". Aan deze ver zameling, van honderd uitgezochte ca- ricaturcn schrijft dr. Colijn zelf eon woord vooraf, in xvelk voorxvoord hij er tenslotte op xvijst, dat het aangenaam is te constateeren, dat xvij in ons land aan de caricatuur nog een bijna onbe perkte vri|beid kunnen laten en dat ren der „slachtoffers" zelf nog een „xvoord vooraf" kan geven bij eene op hemzelf betrekking hebbende verzameling Ge lijk minister Colijn bij hot doorbladeren van deze uitgave genoeglijke oogcnblik- ken gehad heeft, is het ook ons ge gaan; een zeer interessante libel is de ze uitgave. Het omslngontxverp is van J. de Vries naèr een toekening van O. van Raemdonck in de Groene van 261'24. Jullie hebben je als beroepsinbrekers gedragen, zei de president xan de rechtbank tegen een achttienjarig scho lier uit Soest, die vandaag terecht stond wegens diefstal met braak en inklimming te Soest. Txvee jongens, beiden de schoolban ken nog niet ontgroeid, hadden zich aan deze feiten schuldig gemaakt. Ze braken op verschillende plaatsen in, namen alle voorzorgsmaatregelen om ontdekking te voorkomen, maar wen den niettemin geknipt. Een van hen stond nu terecht. Hij gaf de feiten grif toe. Iloe ben je daar toch toe gekomen, vroeg de president. ïk heb er veel berouxv van, zei de verdachte, die met gebogen hoofd in de beklaagdenbank stond, totaal uit het lood geslagen. De officier van Justitie eischte een gevangenisstraf van 12 maanden, xvaarin 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Mr. O. Hogenbrug bracht enkele ver zachtende omstandigheden naar voren, en riep de clementie van de rechtbank voor den jongen in. Uitspraak over 14 dagen. DIE PFEFFERMÜHLE Het Txveede Kamerlid Van der Waer- den heeft tot den Minister van Sociale Zaken de volgende vragen gericht: 1. Is het juist dat aan het op hoog kunstpeil staande cabaret „Die Pfeffer mühle" door den dienst voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling werkvergunning voor dit jaar gexvei gerd is: a. wegens concurrentie voor de binnen landsche cabaret-gezelschappen, b. omdat het gezelschap politieke actie gevoerd zou hebben? 2. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat: xvat a. betreft hier geen sprake kan zijn van concurrentie, xvijI ons land geen enkel gezelschap heeft, dat dezo geheel eigen kunst beoefent, en xvat b. aangaat, indien het gezelschap slechts opkomt togen verruxvende, materialis tische tendenzen van dezen tijd en een beroep doet op humaniteit, vrijheidszin en vredesxvil. het begrip „politieke actie" bier xvordt scheef getrokken? 3. Indien de Minister bovenstaande vragen in bevestigenden zin heant- xvoordt en het streven van „Die Pfeffer- mühle" inderdaad in overeenstemming is met het daaromtrent gestelde in vraag 2, is hij dan bereid nader te over- xvegen, of de xverkvergunning alsnog aan dit gezelschap verleend kan xvorden en xvel zoo spoedig, dat het in Maart zijn voorgenomen tournee kan maken?

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5