iy d' Arnhemsche Poort" NVrr^MIDDENSIANDS-BANKTE Vierdaagsche afstandsrit der K.M.S.V. SKICURSUS VAN DE N.R.V. FINE LOOPT IN E. J. WERNER - Arnh. Poortwal 50-52 Euwe leidt nog TELEFOON 304 en 697 - POSTREKENING 28860 INCASSO'S AMERSFOORT Amersfoort gekozen als begin- en eindpunt Üqswda FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 PER'/a POND I Gisteravond werd in het gymnastiek lokaal van de school in de Lange Beek straat een aanvang gemaakt met de eer ste les van den skicursus, welke, even als het vorig jaar, door de Ned. Reisver- eeniging wordt georganiseerd. Bij afwezigheid van den heer J. Mel- chior, was het de heer J. W. M. Sluiter, die de cursisten namens de wintersport leiding welkom heette. Gezien het suc ces van het vorig jaar, aldus spr., heb ben wij gemeend ook dit seizoen weer oen zgn. droogcursus voor skiërs te moe ten houden. Temeer, daar in de laatste jaren de beoefening van deze sport door Nederlanders zeer is toegenomen. En hoewel het jammer is, dat het aantal cursisten, hij het vorig jaar vergeleken, is verminderd, waren er toch nog vol doende om den cursus doorgang te doen vinden. Spreker besluit dan met allen het beste succes met deze lessen te wen- schen. Hierna was de beurt aan den cursus leider, den heer J. Hooijmeijer, leeraar M.O. te Amsterdam. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvragen van werkgevers op 15 October 1936, boven do 18 jaar. 6 dienstboden, 6 electricians, 1 kap persbediende (dames). 1 verpleger, 1 keukenmeisje. 2 kruideniersbedienden, 1 stenotypiste; beneden do 18 jaar. 1 aank. kleermaker, 2 aank. bank werkers, 1 aank. soldeerder, 1 aank. tuinman, 1 leerling kapper. Aanbiedingen van werkzoe kenden op 15 October 1936, boven de 18 jaar. 1 agent, 6 arbeiders zeepfabriek, 5 autogeenlasschers, 9 automonteurs, 1 banderolleerdcr, 9 banket- en brood bakkers, 2 banketbakkers, 25 bankwer kers, 1 beeldhouwer, 1 bedien juffrouw, 4 behangers-stoffeerders, G betonvlech- ters, 8 betonwerkers, 2 bezorgers, 3 bier- bottelaare, 1 blikslager, 1 bloemist, 2 boekbinders, 9 boekdrukkers, 3 boek houders, 4 bouwk. opzichters, 9 brood bakkers, 1 buffetjuffrouw, 49 chauf feurs, 1 chocoladewerker, 2 cigarillos- inpakkers, 2 colporteurs, 3 constructie- werkers, 1 controleur, 22 dagmeisjes, 12 dienstboden, 23 elcctricions, 3 electr. las- scliers, 4 expeditieknechten, 45 fabrieks arbeiders, 2 fabrieksmeisjes, 2 frame- vijlers, 1 glas-in-lood-zctter, 1 graniet- schuurder, 101 grondwerkers, 22 haven arbeiders, 3 hoefsmeden, 2 houtdraaiers 1 houtfraiser, 5 huishoudsters, 2 huis knechts, 3 hulp i.d. huishouding, 3 hulp- vakarbeider^ (typ). 1 glassnijder-zetter, 2 meetarbeiders, 1 borstelmaker, 1 man denmaker, 1 cbef-zwikker, 1 rijwielbie zer, 1 graveur, 1 keurmeester, 1 kraam verzorgster. 1 chef de bureau, 2 kapsters 1 serveerjuffrouw, 2 incasseerder*. 4 in pakkers, 2 instrument-makers, 40 kan toorbedienden (rnann.). 11 kantoorbe dienden (vrouw.), 16 kantoorwerksters, 4 kappersbedienden, 15 kellners, 2 ketel makers, 2 kistenplakkers, 1 kistenma ker, S kleermakers, 1 klinker, 5 koks, 1 koperslager, 1 kookster, 6 kruideniers bedienden, 2 kuipers, 1 lederbewerker, 7 letterzetters, 1 id. op de machine, 3 lompensort eerdere, 11 loodgieters, 3 loop knechts, 202 losse arbeiders, 7 machi nale houtbewerkers, 11 machine-bank werkers, 1 machinist, 18 Magazijn knechts, 3 magazijnmeesters, 10 metaal draaiers, 1 metaalfraiser, 1 metaalscha ver, 5 metaalslijpcre, 1 metaalstampcr, 1 metaalzager, 09 metselaars, 6 meubel- bcitsers, 24 meubelmakers, 3 meubel stoffeerders, 1 modelmaker, 1 monteur, 7 naaisters, 11 olieslagers. 10 onderwij zers, 66 opperlieden, 4 pakhuisknechts, 1 pettenmaker, 1 pianostemmers, 7 plaatwerkers, 2 radio-monteurs, 10 rei zigers, 5 rijwielherstellers, 5 rijwicllak- kers, 1 steenzager, 1 orgelmaker, 2 opti ciens. 1 metaalstanzer, 1 stempelmaker, 2 verchromers, 1 filiaalhouder, 1 jour nalist, 1 portier, 1 mangelster, 4 onder wijzeressen, 7 rijwielmonteurs, 3 scheer ders (textiel), 103 schilders (huis), 2 schilsters, 6 schoenmakers, 23 sigaren makers, 1 sigarensorteerder, 10 smeden, 15 slagers, 8 soldeerders, 1 spoorweg-ar beider, 1 steenhouwer, 6 steno-typisten, 4 stokers, 3 straatmakers, 11 straatma- kers-handl., 42 stukadoors, 1 suiker-wer ker, 2 tabaksbewerkers, 2 tabakst rippers 2 teekenaars (bouwk.), 1 teekenaar (electrotechn.), 2 teekenaars (werktl.), 1 teekenaar (centr. v.), 4 textielarbei ders, 128 timmerlieden, 22 tuinlieden, 1 twjjner, 2 veldarbeiders, 1 verfmalcr, 1 verkoopster, 1 vernikkelaar, 3 vertegen woordigers, 3 ververs, 13 verwarming- monteurs, 1 vervvarmingstechn., 2 vilt- bewerkers, 14 voegers. 7 voerlieden, 1 vuurwerker, 3 wagenmakers, 2 wasch- knechts, 8 werkmeesters. 55 werkvrou wen, 38 wevers, 7 winkelbedienden, 6 winkeljuffrouwen, 2 zadelmakers, 4 zil verslijpers, 1 chef meubelfabriek, 1 vliegtuigbouwer, 1 werktuigkundige, 1 wielenmaker, 1 bosjesmaker, 1 cigaril- losoppakker, 1 zeeman, 1 huisbewaar der, 1 waakster, 1 ringsler, 2 hoofdon derwijzeressen. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente, raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvra gen en aanbiedingen Ie richten tot dc Arbeidsbeurs, Achter Davidshof 2, Tel. Int. 1172, 1214 en 1245, 's avonds 1244 en 1172. Aanbiedingen van werkzoe kenden op 15 October 1936, jonger dan 18 jaar. 3 automonteurs. 2 banket- en brood bakkers, 1 bankwerker, 3 broodbakkers, 45 dagmeisjes, 2 dienstboden, 1 electri- cien, 4 fabrieksjongens, 2 fabrieksmeis jes, 1 Bosjesmaker, 17 kantoorbedien den (mann.), 12 kantoorbedienden (vrouw.), 2 loodgieters, 1 loopjongen, 21 los*e arbeiders, 6 machine-bankwerkers, 1 Magazijnknecht, 1 meubelmaker, 1 monteur, 3 naaisters, 1 opperman, 1 rij wielhersteller, 3 leerling kapsters, 1 dek- opcnhaalster, 4 schilsters, 1 smid, 1 ste no-typiste, 1 stukadoor, 1 tabaksbewer ker, 2 tabakstrippers, 7 timmerlieden, 1 venter, 2 winkeljuffrouwen, 1 mangel ster. Voor aanvragen om werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Ge meente, raadplege men de opgave op de stads-aanplakplaatsen. Alle aanvragen en aanbiedingen te richten tot de Ar beidsbeurs, Achter Davidshof 2, Tel. Int. 1172, 1244 en 1245, 's avonds 1244 en 1172 SCHAKFh Door te winnen van Gruens feld en Van Scheltinga GOPIVAP Remy Martin vanaff 3.50 per fl. it V.S.O.P. 40 jaar oud f6.50 per fl. 99 Slijterij Tel. 242 Wijnhandel Do belangstelling in het Muziekly- ceum te Amsterdam was deze keer niet groot, wat te wijten is aan het feit, dat de beide wereldkampioenen geen partij te spelen hadden. Het eerst werd er met de hangpartijen Fine—Gruenfeld en KmochVan Scheltinga een aan vang gemaakt.. In de eerstgenoemde partij was Fine door het afbreken een stuk voor, zoo dat de winst slechts een kwestie van techniek was en zeer zeker, waar hij voldoende tijd had de partij te bestu- deeren. Inderdaad gaf hij zijn tegen stander geen enkele kans meer en toen Gruenfeld zich van het hopelooze van de stelling overtuigd had. gaf hij op. Ook Kmoch maakte korte metten met rijn tegenstander. In de eerste zitting kwam hij reeds een pion voor en bracht dezen vlug tot gelding. De vrije h-pion vormde hier een groote macht. Toen deze het veld li7 bereikt had, gaf Van Scheltinga op. Direct na beëindiging van de partij FineGruenfeld werd ook de hang- partij GruenfeldKmoch uit de vierde ronde hervat. Alhoewel Gruenfeld een pion won en een gevaarlijken a-pion verkreeg, wist Kmoch zich aanval te scheppen op den anderen vleugel. In een zeer ingewikkelde stelling stelde hij remise voor. wat Gruenfeld onmid dellijk accepteerde. Daar Fine en Van Scheltinga heide vroeg hun hangpartijen beëindigden, besloot de wedstrijdleiding de achter stallige partij van ScheltingaFine uit de tweede ronde te laten spelen. Fine verdedigde zich in het orthodoxe dame gambiet, rnet den ouden zet lhi, ver moedelijk om in de Manhattan-variant, welke hij bij voorkeur speelt, over te gaan. Ilij veranderde echter van koers en speelde c7c6 in plaats van c7co. liet gevolg was, dat de dames geruild werden en men tot het eindspel over ging. Fine hoopte profijt te trekken van een dubbelpion op de b-lijn. Van Scheltinga bezat echter in de open a-lijn voldoende compensatie. Terwijl wil reeds gerocheerd had. gaf zwart dc rochade op en bracht zijn koning naar den damevleugel. Door zeer fijne manoeuvres wist tenslotte Fine ecnig stcllingsoverwicht ie verkrijgen. Hij snoerde den vijande lijken looper met go en h5 in en ruilde hierna dezen looper legen zijn paard. Zijn looperpaar verschafte hem groo- tcre bewegingsvrijheid en maakte het mogelijk dat hij met zijn pionnen beide vleugels lam legde.. Scheltinga probeerde nog een red dingspoging door een stuk te offeren om met een vergevorderde vrijpion een laatste kans te wagen. Fine weer legde dit offer en stelde zijn tegen stander voor de keus een eindspel met drie pionnen minder te spelen of zich in een mat-net te begeven Van Schel tinga liet het zoover niet komen en gaf op. De stand na de vierde ronde was: Euwe 3!5 pnt., Kmoch, Aljechin en Fine 21/» pnt.. Landau en v. d. Bosch 114 pnt. uit drie partijen. Gruenfeld l'A pnt en Van Scheltinga 0 pnt. AMERSFOORT EN OMSTREKEN DIRECTIE: A. H. MARTENS Van 20 Lm. 23 October a.s. is door do K.M.S.V. een ierdaagsche afslandsrif uitgeschreven, welke gehouden zal wor den op de Yeluwc. De deelnemers zul len dagelijks 60 a 70 K.M. afleggen, waarin begrepen een cross-country zon der hindernissen over een lengte van S a 12 K.M. Deze cross-country's zullen om het snelst worden gereden, terwijl dc overige gedeelten (wcg-parcourson) binnen een bepaalde tijd afgelegd moe ien worden. Overschrijding van dezen tijd geeft verliespunten, doch voor snel ler rijden worden geen winstpunten toegekend. De cindklasseering zal wor den opgemaakt, naar de som der tijden in de vier cross-country's, eventueel verminderd met. die welke door over schrijding van de vastgestelde tijden voor de wegparcoursen werd verkregen. Bovendien vinden dagelijks een of meer dere conditie-keuringen door de jury plaats, welke tengevolge kunnen heb ben dat aan een paard verplichte rust wordt opgelegd f welke als straftijd geldt), dan wel het paard voor verdere deelname kan worden uitgesloten. Na het. bereiken van het eindpunt op 23 October tenslotte wordt bij een conditie keuring beslist welk paard in aanmer king komt voor dc Eere-prijs, de Condi tie-beker. Parcoursen De parcoursen zijn voor alle dagen verschillend. Dinsdag 20 October wordt begonnen te Amersfoort, waar de deel nemers tusschen 9 uur 30 en 10 uur 15 met tu'sschenpoozen van 3 minuten zul len starten vanaf de Rijschool, om ver volgens via Barneveld naar Millingen te rijden. Van hier naar Leuvenum is dc cross-country voor dezen dag uitge zet, waarna het tweede wcgparcours volgt, loopende via Vierhouten naar de Legerplaats hij Oldebroek. Op sooitgc lijke wijze wordt de tweede dag naar Deventer gereden en op de derde dag van daar naar Ede. De laatste dag ton slotte keeren dc deelnemers van Ede w eer naar Amersfoort terug, waarbij als begin- cn eindpunt van de cross-country voor dio dag gekozen is bot wachtlokaal op de Leusdcrhcide. Do deelnemers zul len aldaar tusschen 11 uur on 12 uur aankomen, waarna zij, na het volbren gen van de cross-country, naar de Rij school terug moeten rijden, waar dc nr eindigt. Inschrijvingen Zooals uit het bovenstaande blijkt zal deze rit, die zeer zwaar is te noemen, veel van het uithoudingsvermogen van paard en ruiter vergen, terwijl de weersgesteldheid bovendien van groote invloed op de prestaties zal zijn. Dat aan dezen wedstrijd echter, zooals aan alle, welke door de K.M.S.V. worden uitgeschreven, een groote sportieve en militaire waarde moet worden toege kend, behoeft geen nader betoog, wan neer wij de alzijdige en intensieve trai ning van paard cn ruiter, welke aan een dergelijk zware wedstrijd moet vooraf gaan. Wij zien met spanning de strijd, welke zeer spannend belooft te woren, tegemoet. De navolgende ruiters en paarden zijn voor deze wedstrijd ingeschreven: Kapt. S. Cool (Mcrovcc); Luit» K. H. Meyer (Reinaart, r.p.); Luit. C. van Dommelen (Nenny); Rcs.-Luit. L. Gruppelaar (Kertys); Luit. M. van der Hoog (Result); Hr. Herzbergcr, li.c.; Luit. L. C. Knopius (Aubépine); Mcj. T. Reeser (Keve); Kapt. Jhr. K. van den Brandeler (Zero-zero) Luit. F. W. Baron van Lynden (N.N.); Luit. F. W. Peetere, (J'cmboursc); Luit. J. G. Moorrees (Annemctant) Luit. M. P. Feith (Sam); Luit. L. F. Wciss (Youki). Pianohandel Fa. R. van den Burg Arnhemsche straat. Uitgebreide Muziekhandel Allo uitgaven. ^&/>z*risLEGANT Ono nnd two way otroloh steunt en vormt het lichaam zonder baleinen N.V. Compagnie Lyonnais? Utrechtccheweg 10 Grand Théètre. Van Vrijdag 16 t/m. Woensdag 21 October vertoo ning van de film „Onder twee vlag gen." Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45, 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2% uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 16 October vertooning van de film: „Les Misérables." Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicltia. Op 18, 19 en 20 October vertooning van de film: „Dame voor een dag." Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re pen tesselaan. lederen dag van 68 uur. Openbare leeszaal met Jeugdlees zaal en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-K. Leeszaal, Nieuwstraat 24. 29 Sept. en volgende dagen. „Sier^ kunst." Expositie en demonstratie kunstglasblazen. 10—IS Oct. „Concordia", Lange- straat Eere-tentoonstelling van schilderijen van A v. Weezei Er- rens. 10—5 uur. Heden, Vrijdag en Zaterdag ook 's avonds S10 uur n.m. 1024 Oct. Sierkunst.. Tentoonstel ling schilderijen Louis Schrikkel. Opening 10 October. 3 uur n.m. Da gelijks 920 uur. 10—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 18 October. Amsvorde. Ver. de Dageraad. De heer N. J. C. Scher- merhorn spreekt over „Wat de Spaansche burgeroorlog ons heeft te zeggen." 10 uur v.m. 17 en 18 October. Muurhuizen 1. Bazar Ned. Padvindster Gilde. 26 uur. 17 October. De Valk. Tooneeluitvoe- ring van „Steeds Voorwaarts." 8 uur n.m. 18 October. Monopole. Actie voor Palestina. Sprekers zijn de heeren A. Bartels en dr. Otto Abeles. 8 uur n.m. 18 October. Amicitia. Ver. van Vrijz. Hervormden. Intrede van ds. F. Oort. 10.30 uur v.m. 21 October. Amicitia. De Prince- vlag. Vertooning van de film: „Oranje en Volk in 1935/1936". 8 uur n.m. Kindervoorstelling 2 uur n.m. 18 Gedurende den tweeden nacht stoom de de trein door den Oeral, maar door de dichte duisternis was het on moge lijk iets van het voorbij snellende land schap te zien Even na zes wekte de hertog Simon en zeide, terwijl zijn g. ij ze oogen schitterden: „M'n arme vriend, ik vrees dat je heel erg ziek bent, dat je bijna op sterven ligt." Simon grijnsde. „Inderdaad" De Reichleau trok zijn dressing-gown aan en ripp den bediende „Waarde vriend,' zei hij. in 't Russisch, ..hij gaat sterven, hij is al bijna dood" „Wat kunnen wij eraan doen?" vroeg de dikke, bediende bezorgd en haalde zijn hreede schouders op. „Wij moeten er in Sverdlovsk uiL zei de hertog. „Dat kan niet," zei de bediende „Uvv kaarten zijn afgeteekend voor Irkutsk" „Wat geeft dat?" protesteerde de her tog „De eenigste hoop voor hem is hei hospitaal De man schudde ernstig zijn hoof^ „De stations-autoriteiten zullen het niet toestaan," zei hij. „Weet je wel dat het drie dagen duurt eer wij Irkutsk bereiken?" vroeg de Reichleau. bijna huilend. „Je wilt hem toch niet laten sterven in den trein?" „Neen. neen, kijken niet sterven in den trein," beaamde de bediende, waar schijnlijk bang voor een overtreding ..Pat zou ongeluk beteekenen" „Dan moeten wij in Sverdlovsk uil stappen." „Het is het beste dat u daar met de autoriteiten spreekt. Dat is de eenige weg „Ba, de Tchinovniks! riep de Reich leau „De autoriteiten welk nut heb ben ze eigenlijk? Je hebt je heele je heele leven lang gediend onder die Tchinovniks, en wal hebben ze voor jou gedaan? Aanhangers van dun Tsaar of Bolsjewisten, zij zijn allen he1, zelfde! Uitstel, uitstel en nog epns uit stel. en in tusschen sterft mijn arme vriend Dat mag niet gebeuren!" „Neen. dat mag niet gebeuren." echo df de bediende aangevuurd door der. woordenvloed van den hertog .D»1 Tchinovniks zijn of schurken of gek ken Ik weet het al' Voor wij te Sverd lovsk aankomen gaan wij in de goede enloodsen d kunt u uitstappen" „Is dat n t 'ijk?" riep de hertog „Ja. natuu' k bet zal gebeuren „Broeder." riep de hertog, terwijl nij zijn armen om de dikke nek van den man sloeg „Vadertje." riep de bediende uit, m zijn opwinding een woord gebruikende dat lange laren niet over zijn lippen gekomen was „Kom, laten wij hem aankleeden zei de hertog, en zonder eenige waar schuwing voelde Simon zich aangegre pen Hij liet zijn hoofd slap heen en weer gaan en kreunde Het was een moeilijk werkje, maar tenslotte was bij aargekleed en werd in een hoek van de coupé neergezet De Reichleau pakte de weinige baga ge die zij hij zich hadden in twee kof ters die de bediende voor hen beiden l ad achtergelaten Zij boemelden nog wat door het graa we licht van den nieuwen dag en ein rlelijk na een lang schril gefluit, hie'd de trein stil Dp hofmeester kwam terug en na voortdurend in het Russische g» mompeld ie hebben, hielp hij den her tog en de schijnbaar doodzieke Simon nit hun compartiment Zij liepen de eang door en aan het eind van den wa gon *tapten zij uit Hij droeg de haga ce eveneens uit den trein terwijl hij ri; het vage licht van het perron de waar de schatte van het hankbillet dat ^e Reichleau hom in de hand gestopt had Daarna stamelde hij een stroom van lankbetuigingen Do hertog keek snel om zich heen De donkere massa's van de gehouwen waren slechts onduidelijk tp zien, de lichten die men op eenige honderd'1') meters zag. waren hoongstwaarschijn hik de lichten van het hoofdstation /ii stonden in de sneeuw rondom ia »,cn stapels hout en kolen In hun on middellijke nabijheid waren eenige zevi ruwe schuren zichtbaar Met een schOK zette de trein zich weer in beweging De hofmeester leunde uit het raam en keek hen na Zoodra de trein sneller begon tP rijden en in de duisternis ver dween, hield De Reichleau op met zijr comedie om Simon te ondersteunen „Kom," zei hij. „hierheen, vlug." sn een der koffer? opnemende liep ail vooruit om dekking te zoeken achter de schuren Simon nam de andere kof fer op en volgde hem. Zij waren niet meer dan halverwege gekomen, toen Simon's scherp gehoor een krakend ge luid hoorde, alsof iemand voorzichtig over de sintels naderbij sloop Hij keek vlug om, net op tijd om in het halfdon ker een gedaante te zien, die blijkbaar uit de laatste wagon van den trein was gestapt en die schielijk wegdook achter oen der houtstapels „Wij zijn gesnapt," hijgde hij „Dat doet er niet toe. laat dat maar aan mij over," antwoordde de hertog terwijl zij achter de schuur wegkropen „Hier neem dit," en hij drukte ook de andere koffer in Simon's leege hand. Simon stond daar hulpeloos te staren met twee zware handkoffers, in iedere hand een De Reichleau ging stijf te gen den wand van een der schuren staan en wachtte ademloos af. Een zacht schuifelend geluid bereikte hun (toren Het was alsof iemand over een dik sneeuwtapijt liep Een seconde lat*r verscheen een man om den hoek van de schuur pn liep de heide vluchtolin gen bijna tegen het lijf Hij maakte aai- -nelle. achterwaartschc beweging, ma*' het was te laat: de linkerhand van dan hertog schoot uit en greep hem hij den strot. Het mannetje gaf geen kik, hij staarde met uitpuilende oogen over dc Reichleau s schouders naar Simon, die opeens bemerkte, dat hij loenschte Toen gebeurde er iets. dat de zach«e. vredelievende ziel van Simon schokte en met afschuw vervulde, want noo t tevoren had hij iets dergelijks beleefd Met bijna ongelooflijke snelheid stak de hertog zijn rechterhand in de /.sk van zijn grijze overjas, haalde er een lang dun. glinsterend voorwerp uit en Ti.et een vlugge stoot stak hij dit ont zettende wapen in de zijdo van den kleinen man, juist onder zijn hart Z'jn oogen schenen een oogenblik uit zijn hoofd te puilen. toen viel zijn hoofd voorover op zijn horst en hij viel zon der verder eenig geluid te geven, aan de Reichleau's voeten. „Groote God," zei Simon, buit-.n adem, „je hebt hem gedood De hertog lachte grimmig en hij schopte verachtelijk tegen het lijk da' aan zijn voeten lag. „Wat bleef ons an ders over, beste kerel? Een van ons beiden of hij zou het toch geweest zijn Wij zijn in Sovjet Rusland en wanneer wij den trein verlaten, stollen wij ons zelf buiten de wet." HOOFDSTUK X Waar de spoorlijn ophoudt Simon voelde zijn knieën knikker, hij was geheel overstuur Hij plach' niet gauw angstig te zijn, maar nu was hij hevig ontzet over de afslachting van een menschelijk wezen, zondoi voorafgaande waarschuwing. „Het is boestachtig," stamelde hij „Kom. kom, mijn zoon," zei de Reich leau zachtjes, „maak je toch niet druk oin dezen schurk. Dank de hemel dat ik er niet meer van dit soort dood.ui moest Je zoudt geen medelijden met hom hebben als je. evenals ik dit soort menschen had meegemaakt in negen lien twintig. Ik vocht in Denikin'? Witte leger en wij zagen dingen die icmand's hart deden stilstaan Kleine kinderen die verbrand werden, man r.cn met uitgestoken oogen, vrouwen van ons eigen ras. die men in bordje len had gestopt, ten prooi aan allerlei ellende en ziekte En nog duizend nn riere gruwelen die op last van jouw vriend T.eshkin en zijn soort wer len bedreven. Het is een nachtmerrie d e ik graag zou willen vergeten. Maai kom, help me het lichaam van deze hond te verbergen." Simon zette de handkoffers neer en haalde diep adem. Hij was filosofisch aangelegd en spoedig van den schrik hersteld Hij beschouwde het als een vreeselijk avontuur waarin hij nu een maal betrokken was geweesst. De deur van de schuur werd slechts door een stuk touw vastgehouden en /.ii zagen dat de ruimte vol met allerlei landbouwwerktuigen stond Vlug en zoo stil mogelijk zetten zij een stapel gebroken schoffels opzij 7ij droegen het lijk van den man naa- binnen en legden de gebroken voor werpen over hem heen, zoodat hij er geheel en al onder verborgen lag; zij sloten de deur zorgvuldiger en na de bloedsporen in de sneeuw uitgewischt 'e hebben renden zij tusschen de hout stapels door naar een andere groep 'lonten gebouwen, waarvan de omtrek ken in het doorbrekende daglicht dui delijker begonnen te worden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6