VELE DOODEN OP HET SLAGVELD LAATSTE BERICHTEN ITALIAANSCH BEZOEK Ciano's bezoek aan Berlijn ROOSEVELT'S POLITIEK België's nieuwe politiek Accoord met Grieksch schip in nood Storm aan onze kust M. van Warmelo 70 jaar De Spaansche nationalisten boeken opnieuw successen WEER LEVENDIGE Aitlee dringt aan op LUCHTACTIE parlement „Liever sterven dan wijken" Strijd tegen 't bolsjewisme Amerika's militaire politiek defensief VOLKSFRONTBEWIND IN FRANKRIJK het derde rijk TEGEN HET OPDRIJVEN VAN PRIJZEN BINNENLAND GRAAF CIANO TE BERLIJN De bemanning gered Buitenlandsch Weeroverzicht Advertentiën GRAND-THEATRE MERIJNTJE G IJZEN 'S JEUGD ONDER TWEE VLAGGEN Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 20 OCTOBER 1936 Er is sprake van, dat de Spaan* sche regeering haar zetel naar Barcelona zal ver* plaatsen LA CORUNA, 20 Oct. (Reu* ter). Om half twee vannacht is een officieel communiqué per ras dio verspreid, waarin medege? deeld wordt, dat de regeerings? troepen, die in den sector Guadar* rama nabij Chapineria tot den aanval waren overgegaan, versla gen zijn, waarbij zij 320 dooden en 210 geweren op het slagveld achterlieten. In den sector Teruel hebben de rechtsche luchtstrijd? krachten een bombardementstoe? stel, drie jachtvliegtuigen en een verkenningstoestel der regce? ringstroepen neergeschoten. In den sector Huesca hebben de rcchtschcn zich meester gemaakt van Santa Vitoria, een hermita? ge, die het dorp Tardienta be? heerscht, hetwelk nu wel spoedig vallen zal. Voorts word door den zender mede gedeeld, dat de Madrilcensche minister Prieto de nationalisatie heeft voorge schreven van alle fabrieken van lucht vaartmateriaal. Er zullen raden van beheer worden ingesteld, gevormd door vertegenwoordigers der rcgecring en der arbeiders. De geheele Mardrileensche ners publi ceert een algemecne order van de rc gecring, luidende: „De troepen, die niet kunnen oprukken, mogen hun post niet verlaten en moeten zich iiever ïaten dooden dan een stap terug te wijken. Generaal Queipo dc Llano heeft in een radiorede den nadruk gelegd op het feit, dat de regeeringscomniimiqué's steeds korter worden. Uit het bericht omtrent het bezoek van Azana aan Bar celona leidde hij af, dat de regoerings- leden er over zouden denken Madrid te verlaten en zich te Barcelona te vesti gen. Verder deelde de generaal mede, dat de regeeringstroepen 5000 dooden verlo ren hebben te Oviedo en T't de. natio nalisten door de bezetting van Robledo de Chavela een spoorwegstation in han den hebben gekregen, dat op 5 KM. van deze stad ligt. Te Madrid wordt de rantsoeneering der inwoners steeds strenger. Er is geen huisbmndsteenkool en geen gas meer, aldus de generaal. Naar Beuter uit Barcelona seint, ver klaart luitenant-kolonel Sandino in een officieel communiqué: Tn den sector Barbastro hebben de nationalisten een hevigen aanval ont ketend. gesteund door luchtstrijdkrach ten, artillerie en tanks. Zij werden in de streek van Tardienta teruggeslagen In den sector Almudevar zijn hvec vliegtuigen der rechtschen neergehaald. De verliezen der regeeringstroepen be dragen drie vliegtuigen. Uit eigen naam en uit naam van de generaliteit wenschte Sandino de strijd krachten te land en in d*» lucht geluk met hun heldhaftige houding. Verliezen der national listen te Oviedo Per radio is bekend gemaakt, dat ge neraal Aranda de eerste journalisten, die in Oviedo zijn aangekomen, heeft ontvangen. Hij verklaarde, dat van de 77 officieren, waarover hij op 18 Juli beschikte 55 gedood of gewond zijn. Van de 2000 soldaten en leden der Guardio Civil, benevens vrijwilligers, zijn 400 ge sneuveld en ruim 1000 gewond. Deze omstandigheid dwong den generaal twee weken geleden het front van weer stand. dat 16 K.M. lang was. kleiner te maken, teneinde in het centrum van de stad het verzet te kunnen volhouden De radioclub van Teneriffe heeft me degedeeld, dat de voorhoeden zich aan het front van Madrid op ongeveer der tig K.M. van deze stad bevinden. De luchtmacht der nationalisten heeft den spoorweg MadridValencia gebombar deerd en deze geheel onbruikbaar ge maakt. Verdediging van de zaak der regeering Marcelino Domingo, leider van do links-republikeinen in Spanje, is te New-York aangekomen om in de Ver- ecnigde Staten en Canada een reeks voordrachten te houden over den waren toestand in zijn land en om steun te zoeken voor de zaak der Spaansche re geering. Hij is vergezeld van de vroegere nfge vaardigde Isabella Palencia en den Roomsch-Katholieken priester Luis Sa- rasola. In een tot Baldwin gericht schrijven verzoekt de leider der Laboukoppositie. Atllee, om in verband met den tocne- menden ernst van den toestand het par lenient terstond bijeen Ie roepen. Het parlement komt op 20 October weer bijeen en dc nieuwe zittings periode zal op 3 November worden ge opend. Men acht het dan ook weinig waarschijnlijk, dat Baldwin het verzoek van Attlee zal inwilligen, daar het par lement toch reeds betrekkelijk spoedig bijeen zou moeten komen. Attlee maakt evenwel een toespeling op de gebeurtenissen in Spanje en wijst er op, rlat dc toestand met betrekking tot de niet-inmeneing ernstiger wordt. Hij verklaart, dat er alle reden is te gelooyen, dat de politiek van niet-in menging wel overwogen is geschonden, hoewel de beweringen dienaangaande nog niet met bewijzen gestaafd zijn. Volgens berichten uit Londen zou de Sovjet-Unie, ontevreden over de resul taten van haar onlangs tot dc non-inter- vontiecommissie gerichte verzoeken, overwegen, een beroep te doen op den Volkenbond. Zal de regeering te Burgos worden erkend? BERLIJN, 20 Oct. (Havas). In Duit- sche politieke kringen verklaart men, dat de bespekingen met den Italiaan- schen minister van buitenlandsclie za ken betrekking zullen hebben op den strijd tegen het bolsjewisme. Met klem verklaart men hier, dat „geen enkel accoord geteekend zal worden." De ge beurtenissen in Spanje zullen bij de besprekingen een ceiste plaats innemen. Het agentschap Havas vraagt zich af, of men zal overgaan tot een erkenning van de rogeeiipg te Burgos en aan den anderen kant van liet Italiaansche kei zerrijk. Deze veronderstellingen hebben volgens het bureau niets onwaarschijn lijks. De diplomatieke redacteur van het agentschap Stèfani, aldus wordt uit Rome gemeld, ziet in het bezoek van Ciano aan Berlijn en Berchtcsgaden oen bijdrage tot een constructieve politiek in Europa. Italië en Duitschland zijn verbonden door belangrijke economische accoorden, die zich tijdens de sanctie periode hebben ontwikkeld. Zij spelen bovendien een vooraanstaande rol in het ruilverkeer der Donaulandcn. Ilct is dan ook volkomen natuurlijk, zoo be sluit de redacteur van Stcfani, dat dc Italiaansche en Duitschc leidende per soonlijkheden met elkaar voeling hou den, waar het hun rechtstreeksche be langen en de algemeene politiek van samenwerking betreft. Tegen inmenging in de aan* gelegenheden van andere staten WASHINGTON, 20 Oct. (D.X.B.) De directeur van het ministerie van buitenlandsclie zaken, Welles, heeft een rede gebonden over de buitenlandsclie politiek van de Vereonigde Staten. In verband niet de a.s. verkiezingen zette hij de standpunten van Roosevelt en llull uiteen. Spreker gaf toe, dat de Amerikaanschc grondstellingen door vorige presidenten zijn geschonden. Zij hebben niet gelet op het volkenrecht, verachtten de souvereiniteit van onaf hankelijke staten cn mengden zich in hun zaken. Ook is dc stelling van vroegere presi denten onjuist, dat het eigendom van Amerikaanschc onderdanen in het buitenland onder Amerikaanschc juris dictie xalt en desnoods met geweld van wapenen moet worden beschermd. Roosevelt heeft deze politiek grondig gewijzigd: hij nam den plicht op zich, dat Amerika onder zijn leiding nergens met geweld van wapenen zou inter ven iecrcn. Als men er over klaagt, dat vreemde volkeren in economische armoede uit wanhoop ertoe over gaan zich aanzien lijk te wapenen en tenslotte zelfs over gaan tot verovering van vreemd grond gebied met gewold, dan mag men niet vergelctn, dat Amerika, onder zijn rc- publikoinsche regeering door het hou wen van hooge tolmuren heeft bijgedra gen tot den achteruitgang van den wereldhandel. Tc Yorkstown (Virginia) verklaarde dc minister van oorlog, Wondring, in een rede, dat de Vereenigde Staten vriendschap met. alle staten verlangen, doch een verbond met niemand. Dc stalen willen gaarne bijdragen fot den vooruitgang van de beschaving, doch hebben geen lust in militaire, economi sche of sociale oorlogen te worden ge wikkeld. Gelukkig woont in het Witte Huis een man, die met alle kracht den oor log haat. Alle militaire voorbereidin gen van de Vereenigde Staten zijn zui ver defensief. De deelneming der radicaal* socialisten aan de regecring PARIJS, 20 Oct. (Reuter). Tijdens de algemeene vergadering, die belegd is met het doel de houding vast te stellen op het congres te Biarritz, heeft, dc ra dicaal-socialistische federatie van de Booven-Garonne een motie aangenomen, waarin Delbos dank wordt betuigd voor zijn noninterventiepolitiek t.a.v. Spanje, waarin verder geprotesteerd wordt te gen schending van de individueele vrij heid en de gewelddadigheden en inbreu ken op het eigendomsrecht worden ge laakt. Voorts wordt er in de motie aan her innerd, dat de ministerieels samenwer king slechts zal kunnen worden voort gezet onder eerbiediging van de partij- loer en dat de rad.-soc. partij de mede werking niet. zal kunnen voortzetten, wanneer deze essentieele voorwaarde niet wordt, vervuld. Poging om te voorkomen, dat het land opnieuw strijd* toonccl wordt Hot blad Le Peuple dool nadere me- dedeelingen omtrent de rede van den koning en dc nieuwe oriënteering der Belgische buitenlandsclie politiek, welke afkomstig .zijn van een persoon lijkheid uit de diplomatieke wereld, die niet met name wordt genoemd. M.i., aldus de schrijver, valt er niet aan te twijfelen, of Belgi lid blijft van den Volkenbond. Het, essenticole verschil tusschcn een standpunt van neutrali teit en een politiek van onafhanke lijkheid is, dat de laatste het mogelijk maakt lid te blijven van den Volken bond en zich aan te sluiten bij een politiek van collectieve veiligheid, ter wijl een politiek van neutraliteit dit onmogelijk zou maken. De gedachte van den koning, aldus gaat de schrijver voort, is, dat het land de traditioneele rol moet spelen, die wil, dat Belgi beschermd is tusschcn de grootc Westersche mogendheden en dat wij verhinderen,.dat ons grondge bied ooit dient tot doorgangs- of ope ratiebasis voor dezen of genen onzer naburen. Ten slotte verklaart de schrijver, dat alles, waarloc na do herbezetting van hel Rijnland te Londen is besloten, bij den tegen woord igen slaat van zaken blijft bestaan, evenals de accoorden tua- schen dc generale staven, zooals Van Zeeland deze voor de Kamers heeft ge dcfinieerd. LONDEN, 20 Oct. (Renter) Winston Churchill heeft Maandagavond te Chingford (Essex) een rede gehouden, waarin hij, zinspelend op het door ver scheidene persoonlijkheden geopperde denkbeeld, dat Engeland zou moeien trachten met Duitschland tot een „goed accoord" te komen, verklaarde, dat het ongetwijfeld voor Groot-Brittannië en wellicht ook voor Frankrijk, gemakke lijk zou zijn met Duitschland een ac coord tot stand te brengén. Alles wat Duitschland, behalve teruggave zijner koloniën verlangt, is, aldus Churchill, zijn handen vrij te houden in Oost- en Zuid-Europa. Mat wil dit. zeggen? Dit betcekent een der verschrikkelijkste oorlogen in dc geschiedenis. Volgens Churchill is het middel, om een dergelijke ramp te voorkomen, de aaneensluiting van alle Europcescho landen, die krachtie gewapend zijn en vastbesloten de internationale rechtsor de te handhaven, door elkaar wederkee- rig tegen nict-uitgelokte aanvallen te beschermen. WARSCHAU, 20 Ost. (A.N P.) De minister-pfésident heeft deen autoritei ten een rondschrijven doen toekomen, waarin hij opdracht geeft tot het ne men van krachtige maatregelen tegen prijsverhooging van noodzakelijke le vensbehoeften. Hij» beveelt het opleggen van boeteen het sluiten van winkels aan en zegt, dat in zeer ernstige gevallen zelfs deporta tie naar een isolatiekamp moet worden toegepast. De minister-president heeft, persoon lijk de levensmiddelenmarkt te War schau bezocht en verscheidene kooplie den hoeten opgelegd. WERELDGEBEUREN Brandende Europee sche kwesties vormen het onderwerp der be sprekingen VANDAAG is in de Duitsche hoofd stad, waar hij een drietal dagen zal blijven, om zich daarna te begeven naar Bcrchtesgaden, waar rijkskanse lier Ilitler vertoeft, aangekomen graaf Galeazzo Ciano, die nog maar drie en dertig jaar oud is, doch dien Mussolini niettemin in Juni van dit jaar heeft benoemd tot minister van buitenland sclie zaken. Sinds 1925 is hij achtereen volgens te Rio de Janeiro, Buenos Aires en Peking in diplomaticken dienst ge weest. Nadat hij in Mei 1930 met Edda Mussolini, de oudste dochter van den dure, in het huwelijk trad, ging hij als consul-generaal naar Sjanghai; in 1933 nam graaf Ciano als lid van de Italiaan sche delegatie tc Londen aan de internationale economische conferen tie deel. Einde 1934 benoemde Mus solini zijn schoonzoon tot on derstaatssecretaris voor pers en propaganda en in den zomer van 1935, toen het persbureau tot een af zonderlijk ministerie werd verheven, werd Ciano minister. Aan den oorlog in Abessynië nam de jonge politicus deel als vlieger-officier. Wie de Duitsche pers er op naslaat, ontdekt al spoedig, dat het bezoek, het welk Ciano thans aan Berlijn brengt, aldaar groote geestdrift wekt. Men wijst er in dit verband tevens op, dat de groote overeenstemming ten aanzien van de principes der staatsleiding in Italië en Duitschland een goeden idcolo- gischen grondslag vormen voor een ac coord. Van meer belang echter worden enkele politieke feiten genoemd Duitschland heeft tijdens den Oost-Afri- kaanschcn veldtocht tegenover Italië een strenge neutraliteit in acht geno men en veel begrip getoond voor de doeleinden, die de Italiaansche regee ring ten behoeve van het Italiaan sche volk met de Oost-Afrikaanscho campagne nastreefde. Door dezen oorlog kwam Italic in conflict met den Volken bond, die zich volgens dc Duitschers tegen elke dynamiek verzet. De Italiaan sche kritiek op den Volkenhond is prin cipieel dezelfde, die ook door Duitsch land wordt uitgeoefend. Noch Italië noch Duitschland hebben hun hart ver pand aan hel denkbeeld van overdre ven bijstandspacten en bepaalde bond genootschappen, die, mogen zij nog zoo onschuldig zijn geredigeerd, niettemin volgens de Duitsche zienswijze, steeds tegen dezen of genen slaat zijn gericht, zoodat zij het vertrouwen geenszins ver sterken en eerder de onveiligheid dan de veiligheid bevorderen. Bovendien bestaan er nog een reeks brandende internationale kwesties, die moeten worden opgelost cn waarvoor, naar men van Duitsche zijde le kennen geeft, geen regeling kan worden getrof fen in een ruim Europeesch kader, wan neer niet vooraf Rome en Berlijn het dienaangaande eens zijn geworden. Zno vestigt b.v. de jfcöln. Ztg. er de aandacht op, dat alle pogingen, die tot dusver zijn ondernomen, om de kwestie van het Donaubekken zonder en dus tegen Duitschland op te lossen, zijn mislukt. Een Italiaanse!) en een Fransch plan stonden tegenover elkaar Italië wist Oostenrijk en Hongarije op zijn hand te krijgen en Frankrijk ope reerde tegen Italië, hierin geholpen door Tsiecho-Slowakije. Joego-Slavië en Roemenie, tot Belgrado het raadzaam achtte de handen, die het in dit opzicht met Parijs verhonden, een ietsje losser te maken en eigen wegen te bewande len. die misschien kunnen leiden tot een handelsverdrag met Italië on tot een vlotter verhouding tot Boedapest, Ita- liè's partner, wat de Romeinsche proto collen betreft. In herinnering wordt gebracht, dat als de laatste poging, om een regeling voor het Donauvraagstuk in Franschen geest te vinden, het plan moeten worden be schouwd, waarmee Hodza, de Tsjecho» Slowaaksche ministerpresident, dit voorjaar voor den dag kwam, maar dat door Mussolini met eenige ironie werd verworpen, omdat het feitelijk anti-Italiaansch was georienteerd. Na deze mislukking heeft Praag zijn best gedaan een toenadering tot Rome te be werkstelligen. Het Oostenrijksch-Duitschc accoord van 11 Juli dezes jaars heeft de span ning titsschen Italië en Duitschland, en zoodoende in het Donaubekken, opge heven en ertoe bijgedragen de onder handelingen over het Donaugebied te vergemakkelijken. Overigens ligt het voor de hand, dat in den loop der besprekingen, die graaf Ciano te Berlijn zal voeren, eveneens groote aandacht zal worden gewijd aan het z.g. Westelijke pact, een uiterst lastig probleem, dat thans nog inge wikkelder is geworden, nu het stand punt van België, blijkens dc neutrali- teitsverklaring van koning Leopold, aanmerkelijk is gewijzigd. Met nadruk vestigt de Duitsche pers er inmiddels de aandacht, op, dat er achter de Dutisch-Italiaansche politiek niets ge vaarlijks en geheimzinnigs schuilt en dat tijdens het bezoek van Ciano aan Berlijn de onderhandelaars slechts één doel nastreven: een bijdrage te leveren lot de pacificatie van Europa. Getracht zal worden schappelijke vergelijken te vinden, die in het belang van Europa zijn. Ook van Italiaansche zijde is reeds te kennen gegeven, dat de besprekingen tp Berlijn slechts den vrede zullen die nen en dat geen blokvormingen zullen plaats vinden. Ondertusschen wordt liet geenszins uitgesloten geacht de telegrammen vestigden daar reeds de aandacht op dat de bestrijding van het bolsjewisme en de erkenning van de Spaansche nevenregeering te Burgos eveneens belangrijke aangelegenheden zijn. waarnaar Ciano eener-, de Flihrer en Von Neurath, de Duitsche minister van biiitonlandsche zaken anderzijds, hun levendige aandacht zullen laten uilgaan. De slcepbootcn „Utrecht" en „Witte Zee" uitgevaren IJMUIDEN, 20 October. Heden ochtend omstreeks tien uur werden te IJmuiden noodseinen opgevangen van het Grieksche s.s. Okcanis, groot 3400 ton, dat zich op 36 mij len W.N.W. van IJmuiden bevond. De juiste positie van het schip was 3 gr. 41 min. o.l. en 52 gr. 3 min. n.b. Het schip heeft ernstige lekkago opgeloopen. De slecpbooten Utrecht van de firma Wijsmuller te Den Helder en Witte Zee van L. Smit cn Co. te Hock van Holland spoed den zich naar het in gevaar verkee- rende schip. Ook de motorredding boot Neeltjc Jacoba van do Noord- Zuid-IIollandsche Redding Maat schappij wordt gereed gemaakt om uit te varen. Nader meldt men: Na dc eerste S.O.S.-seinen heeft de Okeanis om sleep- en reddingboot hulp verzocht. Hoewel de storm in kracht is afgenomen is de zee nog zcor ruw. Tus- schen dc buien door is het echter hel der zicht. Verwacht wordt, dat de slecp booten eerst na '214 uur varen het schip zullen bereiken, terwijl de reddingboot waarschijnlijk vier uur zal nootlig heb ben om bij het schip te komen. Indien de Okcanis evenwel de te hulp snellen de vaartuigen tegemoet mocht varen, dan zal er natuurlijk minder tijd mee heen gaan. Dc Neeltje Jacoba, welke om 10.36 is vertrokken, en do beide slcep bootcn staan in voortdurende radiotelc- fonische verbinding met de kust. Omstreeks kwart voor twaalf werd draadloos bericht ontvangen, dat het Nederlandsche s.s. „Beursplein" van de scheepvaart maatschappij „Millingen" zich in de nabijheid van dc „Okeanis" bevindt. Verder werd medegedeeld, dat het Grieksche schip reeds twee sloepen had uitgezet, hetgeen er op wijst, dat het schip in zinkenden toestand verkeert. Onmiddellijk gevaar 'voor dc bemanning schijnt er niet tc zijn, aangezien kan worden aangenomen dat de „Beursplein" de opvarenden aan boord zal kunnen nemen. De „Okeanis" is inmiddels een heel eind in Z.O. richting naar den wal ge dreven. ITet bevond zich om twaalf uur precies ten westen van IJmuiden, on geveer 20 mijl uit den wal. Aan dc „Neeltje Jacoba" is opdracht gegeven, dat zij in verband hiermede van koers moet veranderen. De bemanning van het Grieksche ««chip. bestaande uit 34 koppen, is te omstreeks half elf aan boord genomen door de, „Beursplein", welke op weg i; naar Rotterdam. Korten tijd later ech Ier hebben de geredde opvarenden van de „Okeanis" het Nederlandsche schip weer verlaten en zijn zij overgegaan naar Ti'et Grieksche schip „Belgion", dal eveneens in de huurt was. De „Okeanis" had in Rotterdam ko len. geladen en was vandaar vertrok ken met bestemming naar de Middel- landsche Zee. Verschillende schepen op drift geraakt VGRAVENHAGE. 20 October. Tijdens den hovigen storm die gisteravond woedde, is te ongeveer 8 uur op eigen gelegenheid nog in de Scheyeningsche haven binnengeloopcn de haringboot Scli. 63, schipper Klaas Buis. Nauwelijks was het schip behouden binnen, of de storm wakkerde aan, zoo- dat aan de Scheveningsche haven ter dege de wacht gehouden moest worden. De loggers, die in de oude binnenha ven lagen, zijn bijtijds in de nieuwe haven gebracht, maar ook daar spookte het. Drie schepen werden van hun tros sen afgegooid en sloegen op drift. Doordat personeel aanwezig was, kon den de schepen spoedig weer aan den kant worden gemeerd cn werd schade voorkomen. Vanmorgen was er tijdens hoog wal er veel drukte aan de haven, doch de storm woedde nog 7.00 hevig, dat van uil varen geen sprake kon zijn. Het mag wel 'n wonder hecten, dat een storm als hedennacht gewoed heeft, het Zuiderhoofd, dat in reparatie is, niet verder heeft beschadigd. Van IJmuiden meldt men ons nog, dat de stoomtrawler Sch. 61. schipper Arent Groen, welke gisteren met een defecte stoommachine op halve kracht in den storm voer, vannacht behouden te IJmuiden is binnen gekomen. De motorlogger Willy Sch. 61. die gis teravond hij Terschelling wegens lek kage van den ketel assistentie vroeg, en waarvan de positie wegens don storm zeer gevaarlijk geoordeeld werd, is hedenmorgen behouden te IJmuiden binnen gekomen. Sleepboothulp was niet noodig daar men later met opzet ting van de donkey op den kptel )Ol- doende water in den ketel kon houden, ofschoon deze zeer lek was. Tiet schip heeft eenige lichte schade aan dek be komen. Hartelijke huldiging in den Stadsschouwburg te Amsterdam AMSTERDAM, 20 Oct. De acteur M. van Warmeo vierde dezer dagen zijn 70 sten verjaardag. In den Stadsschouw burg werd gisteravond tijdens de opvoe ring van „St. Joan" bij den aanvang der pauze de jubilaris gehuldigd. Allereerst was het do heer Bendien, directeur van den Stadsschouwburg, die zijn eeuwige jeugd en werkkracht prees. Albert van Dalsum noemde hem een man, in wiens arbeid do kunstenaar cn de monsch harmonisch waren samengesmolten. Na mens dc collega's der Amsterdamscho Tooneelvereeniging hield Paul Huf een geestig toespraakje, terwijl de Amster- damschc KunstkrjjTg „Voor Allen" bloe men aanbood. De heer van Warmelo dankte ontroerd en legde getuigenis at van zijn geloof in de onverwoestbaar heid van de Idealen der kunst. De stampvolle schouwburg bracht den jubilaris een hartelijke hulde. GENERAAL-MAJOOR VAN VOORST TOT VOORST 'l-GRAVENHAGE, 20 Oct. Naar wij vernemen is generaal-majoor J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, adjudant in buitengewonen dienst van do Ko ningin en commandant der ie divisie in het militaire hospitaal Ie Amersfoort opgenomen. De aard van zijn ziekte maakte een operatie noodzakelijk. He denochtend was de toestand van gene raal van Voorst tot Voorst, na het chi rurgisch ingrijpen van gisteren iets minder ongunstig. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Do secundaire depressie trok in den nacht met noordwester storm en veel regen over ons land. (Amsterdam gal 31 rn.m.). Zij verdwijnt nu in Oostelijke richting. Bij IJsland verscheen cn nieuwe da ling. Do hoogc drukking herstelde zich in het Zuidwesten. Dc Britsche eilanden hebben afnemende Noordwestclijkcn wind met opklaring, afgewisseld door regen- en hagelbuien. Noordzee en Ka naal hebben stormachtig, maar snel af- nemenden Noordwestelijken wind. In Frankrijk is de lucht zwaar bewolkt met regen in de Noord- en Oostzee. In Duitschland is de wind krachtig in het Zuiden, elders vrij zwak maar in het Westen toenemend. Overal is de lucht bedekt en er valt veel regen, in de middelgebergten sneeuw, en in do Alpen valt sneeuw tot boven 3000 meter. In Zweden nam de vorst weer toe bij helder weer. Aan de Noorsche kust valt regen of natte sneeuw. Bij het passce- ren van een rug van hooge drukking is tijdelijk opklaring met een kouden nacht le wachten en afnemende buiig heid. De nieuwe depressie doet later weer regen en wind venvachten. vanal Vrijdag a.s. Dc Nederlandsche Succesfilm Plaatsbespreking \an- af Vrijdagmorgen 19 uur (Ook telefonisch No. 366) Tot en met Woensdagavond nog Een spannend filmwerk Hedenavond van 68 uur en morgen (Woens dag) van 1012 uur LAATSTE BEZICHTIGING van de in de groote bovenzaal van Hotel „Monopolc" aan het Stationsplein te Amers foort te houden open bare verkooping van zeer fraaie en chique meubilaire goederen, echl Perzische-, Smyr na en andere lapijteu VEILING: MORGEN (Woensd.) 2 uur n-m. Heeren, er is maar één adres lil en dat is HUIB HOLSTEIJN Daar vindt U de grootste en voordceligste sorteering lederen kleeding. Let op! Maatwerk zonder prijsverhooging 11 KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3