Afbraak der handels belemmeringen Aanbevolen maatregelen Ned. Bond in Wisseldisconto verlaagd Openbare lichamen voor beroep en bedrijf DUITSCHLAND DE UITVOER NAAR BELGIE AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN TELEFOONVERKEER GESTOORD Spaansche legatie te den Haag UIT DE STAATSCOURANT Dr. A.W. DRIJVER t Vertrouwen niet geschokt Karpers-vlsschen op de Hooge Veluwe 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 20 OCTOBER 1936 BINNENLAND Int. Kamer van Koophandel be* pleit het sluiten van muiti* laterale overeenkomsten DE Internationale Kamer van Koop handel beveelt, op grond van do conclusies der experts, benoemd door de gemengde commissie van het Carnegie Endowment for International Peace en do Internationale Kamer van Koophandel, do volgcndo maatregelen aan: 1. Het sluiten van multilaterale over eenkomsten, opon voor allen, die zich daarbij willen aansluiten, teneinde don internationalen handel te stimulcercn; 2. in afwachting van do ontwikke ling van een toestand ton gunste van zulke onderhandelingen, bilaterale ver dragen te sluiten, die bewust zullen worden gebruikt als een middel tot het afbreken van handelsbelemmeringen; 3. do weloverwogen opneming van de meestbcgunstlgingsclausulc in al derge- lijko verdragen als een middel om dit doel te verwezenlijken; 4. het algemeen gebruik van do meest- bcgunstigingsclausule in haar on voor- waardel ijken vorm, met een mogelijke uitzondering voor die landen, die zelfs na het herstel van moer normaio mone taire toestanden zouden willen voort gaan met het toopassen van discrimina toire contingontccringcn of deviezen- verordeningen; 5. do instelling van een internationaal centrum, dat tot taak zal hebben richt lijnen samen te stellen om don rcspectie- ven druk van de protectie in do ver schillende landen te vergelijken, ten einde de vermindering van buitenspo- rice handelsbelemmeringen aan te moe digen; G. de afschaffing, bij voorkeur bij mul tilaterale overeenkomst, van import- contingenten, zoodra do weg tot een definitief horstel van den wereldhandel zal zijn gebaand door passende mone tairo en andere maatregelen; 7. een bespoediging van dit proces 'door de vervanging van „import"-con- tingentcn door „tarief-contingenten gc- 'duronde een overgangsperiode; 8. een orienteering van de handelspo litiek in de richting van een beperking van het gebruik van importcon tingen- ten voor doeleinden, welke deze tijdelijk gewenscht doen zijn, om aldus de vast stelling van een tijdlimiet voor hun op heffing to vergemakkelijken; 9. de toepassing op hot contingentee- ringssysteem van een „fair play code," zooals deze door de Internationale Ka mer van Koophandel is opgesteld; 10. het sluiten van regionale en be perkte collectieve verdragen, zoolang 't doel en de resultaten daarvan een uit brciding van den handel en van de vreedzame ontwikkeling der volkeren be teekenen; 11. het progressief tot stand brengen van do juisto ondorlingc verhouding tusschen do nationalo valuta's, welke niet langer op een juisto pariteit geba seerd zi[n. waarbij rekening dient to worden gehouden met: de positie van de betalingsbalans, de relatiove kosten en prijzen in de vcrschillondo landen en de positie der binnenlandsche schulden (een dergelijke aanpassing zou moeten worden aangemoedigd door een verze kering van de zijde van do landen, die zich in een financieel sterke positie be vinden, aan de landen, die een devalua tie overwegen, overeenkomstig de begin selen, die belichaamd zijn in het inter nationale accoord van 26 September 1936); 12. een collectieve verklaring met be trekking tot do monetaire politiek door do voornaamste groote mogendheden, welke do volgende punten zou moeten omvatten: de vermijding van muntdcprcciatie als een middel tot intcrnationalo han- dclsconcurrcntie; hot behoud en do uitbreiding van de bestaande stabiliteit der wisselkoersen, behalve voorzoovor vereischt door de noodzakelijkheid van aanpassing aan de juisto pariteiten; de uitschakeling van seizoonschom- melingon in do waardo der munteen heden; erkenning van de wenschelijkheid van overgang naar een meer permanent regime zonder onnoodig uitstel; 13. de voortschrijdende afschaffing van deviezen- en clcaringrcgelingcn al naar mate het mogelijk zal zijn geweest de internationale schuldenvraagstukken op te lossen, het internationale crediet- verkcer te herstellen en ongecontroleer de kapitnnlvluchten to benerken b.v. door „Stillhalte" overeenkomsten). Herstel van een gedeelte der contingenten voor Ned. landbouwproducten BRUSSEL, 19 October. Officieel wordt medegedeeld: In verband met recente bespre kingen tusschen de Belgische en Nederlandsche belanghebbende de partementen is besloten bij wijze van proef machtiging te verleenen tot herstel van een gedeelte der con tingenten voor Nederlandsche land bouwproducten, die opgeschort wer den, met dien verstande, dat dit zal geschieden ten aanzien van de arti kelen, voor welke de tegenwoordige toestand dit schijnt toe te staan zon der inconvenient. Uitdrukkelijk is overeengekomen, dat do machtigingen slechts zullen worden verleend voorzoovcr de in voer der bedoelde producten niet de concurrentievoorwaarden ver zwaart in verband met de mone taire storingen en dat alle noodigo maatregelen te dien einde zullen worden genomen door het expor- teerende land. De Regeeringspersdienst meldt: Zooals bekend is werd d.d. 15 dezer de afgifte van licenties voor den invoer in Bclgiö van de verschillende land- bouwartikelen stop gezet. Als motief voor het treffen van dezen maatregel werd opgegeven dat de invoer van deze producten prijsbedervend op de Belgi sche markt zou werken. Terstond werden bij de Belgische re geering krachtige stappen ondernomen ten einde te geraken tot een herstel van den normalen invoer. De Ned. regeering verklaarde zich weliswaar bereid tot hot voeren van besprekingen, maar zij drong bij do Bel gische regeering erop aan, dat deze, in afwachting van het resultaat dor be sprekingen, geen maatregelen zou no men, die den regelmatigen handel zou den verstoren. De Belgisc-he regeering verklaarde zich daarop bereid, mot ingang van 20 dezer, een contingent van 25000 K.G. boter voor de maand October beschik baar te stellen, voor varkensvlcesch een hoeveelheid van 75000 K.G. voor dezelf de periode met ingang van 19 dezer. Voor schapenvleesch zijn de maatrege len opgeheven. Een beslissing inzake melkproducten en reuzel zou dezer da gen worden bekend gemaakt. De Belgische regcering sprak hierbij de verwachting uit, dat de Ned. expor teurs niet zouden invoeren tegen prij zen, welke een prijsverstorenden in vloed op de Bolgischo markt zouden uitoefenen. Wat betreft in do pers verspreide ge ruchten. als zouden rechten of taxes sur les licences zijn ingesteld of ver hoogd op verschillende der bedoelde producten, deed de Belgische regcering weten, dat te dezer zake geen enkele beslissing was genomen. De besprekingen zullen 20 dezer te Brussel aanvangen. Ten einde de positie van hun product hij do komende besprekingen niet te bemoeilijken, wordt van d'o Ned. exporteurs verwacht, in ernstige mate te zullen rekening houden met het ver langen van de Belgische regeering, dat, in afwachting van het tot stand komen van een regeling, de verschillende land bouwproducten niet tegen prijsbeder- vendc prijzen aan de Belgische markt zullen worden gebracht. Ongeluk nabij Duivendrecht, dat nog goed afliep DUIVENDRECHT, 19 Oct. Van- middag omstreeks drie uur is op den rijksstraatweg tusschen Abcou de en Duivendrecht even voorbij bet voormalige fort, een personenauto, komendo uit de richting Utrecht, waarschijnlijk door slippen, van den hoogen hem gereden en in een daar langs loopende sloot gedui keld, waarin de wagen onderste boven bleef liggen. Voorbijgangere snelden onmiddellijk toe en hebben de vier inzittenden, twee heeren, een dame en een kind, bevrijd. Het viertal, dat water binnen had ge kregen, was aanvankelijk buiten ken nis, doch spoedig keerde het bewustzijn terug. De inzittenden bleken te zijn de heer en mevrouw Verbeek en hun kind uit Hilversum en een konnis van de fami lie. De doktoren Gorter uit Abcoude en Balfoort uit Diemen waren weldra aan wezig voor het verleenen van de eerste hulp. De beide heeren hadden verschil lende verwondingen opgeloopen ann armen en beenen, doch deze waren niet van ernstigen aard. De dame had een rib gebroken, terwijl het kind ongedeerd was. De vier personen zijn per particuliere auto's naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd. aanvang van het 17e congres, is in de kapel van het ziekenhuis Huvssenstift te Essen een Nederlandsche kerkdienst ge houden, waarin als voorganger optrad de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. Slotemaker de Bruïne, die zijn preek hield naar aan leiding van Exodus 2 3. Voor dezen kerkdienst bestond A an de zijde der in Essen vertoevende Neder landers groote belangstelling. Kabel in de Merwede onklaar geraakt AMSTERDAM, 19 October. Van daag is in het intercommunale en in ternationale telefoonverkeer een ernsti ge storing opgetreden door het onklaar raken van een rivierkabcl in de Mer wede. Dit is een gevolg van den storm van gisteren, welke de uiterwaarden aan den kant van Zwijndrecht heeft doen onderloopen, waarbij een telefoonkabel schijnt te zijn gescheurd, langs welke de verbindingen loopen van het noor den des lands met Zeeland, Parijs en Londen. Men heeft zich nu geholpen door het „leenen" van tijdelijke verbin dingen via andere plaatsen. Zoo kwam do verbinding met Parijs cn Londen tot stand via een omweg over Duitschland en met Londen over België, terwijl de verbindingen met Zeeland o.a. werden gaando gehouden via Breda en Dor drecht. Ook is een der lijnen tusschen Dor drecht en Rotterdam gestoord. De tele foongesprekken voor de gestoorde ge bieden konden slechts met groote ver traging worden afgewikkeld. Aanvankelijk moest de spreekduur tot drie minuten worden beperkt, later op den dag werd dit rantsoen tot zes minuten uitgebreid. De rijkstelefoondienst hoopt morgen ochtend vroeg het defect te hebben her steld. Vertegenwoordiger van Madrid of van Burgos? 's-Gravenhage, 19 Oct. Naar aanleiding van hei persbericht, dat op het oogen- blik op do Spaansche legatie in Den Haag geen vertegenwoordiger van de regecring van Madrid, maar van de re geering van Burgos gehuisvest is, den heer Pinjiez, heeft het A.N.P. den heer Pinjiez om een verklaring gevraagd. De heer Pinjiez deelde mede, dat de heer Sevilliamo Cavagal, die Spaansch consul to Amsterdam is geweest, na het vertrek van den Spaanschcn gezant en den eersten secretaris der Spaansche le gatie, kort na het uitbreken van den burgeroorlog in Spanje, do leiding van de Spaansche legatie op zich heeft ge nomen; maar na enkele dagen is afge treden. Aangezien er niemand anders aanwezig was dan de heer Pinjiez, die voor de behartiging van do lcgatiezaken in aanmerking zou kunnen komen, heeft deze toen zijn intrek op de lcgatio genomen. De heer Pinjiez was sinds vier en half jaar als Spaansche consul te Rotterdam werkzaam cn woonde in Den Haag. Ook de heer Sevillano Cavagal verblijft thans op het legatiegobouw. De heer Pinjiez die den rang van bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister heeft, staat daardoor boven den beer Sevillano Cavagal. Do heer Pinjiez sympathiseert met de rëgeering van Burgos en onderhoud met deze regecring relaties. Zijn positie hier te lando is dus niet officieel. Onderscheidingen Bij K.B. van 5 October 1936 is toege kend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: M. Latooy, chef-machinist bij de Nederduitsch Hervormde Diaconessen- inrichting te Rotterdam. Bij Kon. Besluit van 10 October 1936 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau K. J. J. Lotsy, te Dord recht, chef de mission der Nederland sche uitzending bij do Olympische Spe len te Berlijn. Bij K.B. van 10 October is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas sau A. L. Simons, directeur van Si mons' Emballagefabrieken en Houthan del N.V., to Oosterhout. Bij K.B. van 15 October 1936 is toege kend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: J. van Baal, werkzaam bij Simons' Emballagefabrieken en Houthandel N.V., te Oosterhout. Bij K.B. van 13 October 1936 is ver leend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan: I. Menist, leeraar van de Neder landsche Israëlitische Gemeente te Dinxperlo. Bij Kon. Besluit van 6 October 1936 is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: C. Lindeboom, predi kant bij de Gereformeerde Kerk te Am sterdam. Bij K.B. van 26 September 1936 is be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau dp heer P. H. Mooren, voorzit ter van den Nederlandschen Bond in Duitschland, te Crefeld. Landbouwhoogeschool Bij beschikking van den Minister van Landbouw en Visscherij is, te rekenen van 12 October 1936, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den tijde- lijkcn assistent aan de Landbouwhooge school te Wageningen, Ir. H. van Rees, aldaar. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN TE ALMELO EN DEVENTER ALMELO, 19 October. In Almelo en Deventer zijn de laatste dagen ver giftigingsverschijnselen geconstateerd bij een groot aantal personen, die bij onderzoek gestoomde makreel bleken te hebben gegeten, welke op de markt verkocht was. De verschijnselen waren niet van ernstigen aard. Heden is op de markt te Rijssen een groote partij makreel in beslag genomen daar de keuringsdienst vermoedde, dat de partij ondeugdelijk was ^te oorzaak is vermoedelijk te wij ten aan onjuiste behandeling bij het stoomen. Den verkoopers treft geen schuld, daar zij onkundig van de on deugdelijkheid waren. Bekend geneesheer te 's-Gravenhage 's-GRAVENIIAGE, 19 October. Op 71-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de alhier gevestigde genees heer A. W. Drijver, die reeds verleden jaar wegens ziekte zijn practijk heeft neergelegd. Dc heer Drijver werd te Den Helder geboren, deed in 1S92 het arts-examen en vestigde zich toen in zijn geboorte plaats, waar hij al spoedig een drukken praktijk had. Hij was mede-oprichter van de gezondheidscommissie, van het gemeente ziekenhuis cn van de wijk verpleging en bestuurslid van de mili taire gezondheidscommissie, van het weeshuis, van het tehuis voor halfwee- zen en van het tehuis voor verwaarloos- do kinderen. Na vijftien jaar praktijk te Den Hel der te hebben uitgeoefend, vestigde hij zich te 's-Gravenhage, waar hij tot ver leden jaar als arts werkzaam is ge weest. De heer Drijver ontving voor het ver leenen van medische hulp aan Duitsche geïnterneerden tijdens en na den we reldoorlog de Roode-Kruisorde 2o en 3do klasse. De teraardebestelling van het stof felijk overschot zal Woensdag a.s. om half drie op Nieuw Eik en Duinen plaats vinden. VISSCHERSSCHEPEN IN DEN STORM •s-GRAVENHAGE, 19 October. Vol gens berichten uit zee hebben verschil lende visschersschepen met zwaar we der te kampen gehad. De stoomtrawler Sch. 61. schipper Arent Groen, van de reederij v.h. Frank Vrolijk, te Schevcningen, heeft groote moeite, zich op de zee te houden. Het schip heeft een defect aan den stoom ketel cn ©toomt met halve kracht op de hoogte van Terschelling. De schipper heeft reeds radiografisch om assisten tie verzocht. Voort© bericht men nog, dat van en kele schepen do haringdeklast is weg geslagen. DIVERSE INBRAKEN TE ALMELO ALMELO, 10 October Eenigen tijd geleden zijn verschil lendo inbrekers veroordeeld, die in Twentsche gemeen ten hun slag hadden geslagen. De laat- sto dagen zijn echter wederom diverse groote inbraken gepleegd. Zoo werd vorige week to Alemo f 1000.— gesto len. Een dag later 20.—. terwijl thans in Eisen, gemeente Markelo, de land bouwer K., des nachts van f 300.— is beroofd. Toch is hiermede nog geen einde gekomen aan de reeks beroovin- gcn. Op de najaarsmarkt te Rijssen is he den een landbouwer uit Weerden be roofd van een portefeuille met 250. terwijl een landbouwer uit Holten tijdens de markt een boekje met 140 kwijt geraakte dat öf gestolen óf verlo ren werd. DIE PFEFFERMÜHLE De Minister van Sociale Zaken heeft geantwoord op schriftelijke vragen van den heer Van der Wacrden betreffende het weigeren van een werkvergunning aan het cabaret „Die Pfeffermühle": Voor het werken van vreemdelingen, behoorende tot het cabaret „Die Pfelfer- mühle", is vergunning geweigerd we gens de uitgesproken politieke strek king van de voordrachten van dat caba ret. De regeering stelt zich op het stand punt, dat vreemdelingen zich hier te lande van politieke activiteit hebben te onthouden. De politieke strekking van hetgeen genoemd cabaret voor het voet licht brengt, werd door de ondernemers daarvan niet ontkend. De Minister is mitsdien niet bereid den directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling in overweging te geven, alsnog werkvergunning tc verleenen voor de in Maart 1937 voorgenomen tournee van genoemd cabaret. ROEKELOOZE SCHOLIER GEWOND ALPHEN AAN DEN RIJN. 19 Oct. Het gevaarlijko vasthouden aan auto's, zooals de wielrijders dat wel plegen te doen, heeft in de gemeente Leimuiden weer een slachtoffer geëischt. De 13-Jarige scholier J. van Riel liet zich op zijn rijwiel voorttrekken door een vrachtauto. Op den nieuwen weg te Leimuiden geraakte de jongen ech ter met zijn fiets in een kuil van den weg, waardoor hij de macht over het stuur verloor en tegen de straatsteencn smakte. Met een ernstige schedelfrac tuur werd hij opgenomen. Nadat een medicus hem eerste hulp had verleend, is de jongen in zorgwekkenden toe stand naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. KLEEDING IN BRAND GERAAKT AMSTERDAM. 19 October. - In den namiddag te ruim half zes heeft in een woning in de Tweede Hclmersstraat een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij een vrouw zware brandwonden heeft opgeloopen. Dc vijftigjarige juffrouw R. bewoont een zolderkamer in perceel Tweede Helmcrsstraat 35, Op genoemd uur stond zij te wasschen, waarbij haar kleercn in aanraking kwamen met een petrolcumvergasser, die vlak naast haar op den grond stond. Voor zij besefte, wat er gebeurde, stond haar jurk in brand. Op haar ge gil en hulpgeroep snelde de hospita, mcj. Z.. die op de tweede etage woont, toe. Het gelukte haar echter niet do brandende kleercn te dooven. In een panischen angst vluchtte mej. R. de trappen af. Gelukkig waren ook de an dere bewoners van het huis door haar gillende angstkreten gealarmeerd. De bewoner van de eerste etage schoot te hulp en het gelukte hem met een kleed de vlammpn te dooven. De vrouw had reeds deerlijke brandwonden opgeloo pen. Onmiddellijk waarschuwden de buren de brandweer, den G.GD. en de politie. Mej. R. had zware brandwonden over het geheele lichaam en in zorg wekkenden toestand is zij naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht. Haar hospita had brandwonden aan de heide handen opgeloopen. Ook zij is naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd, doch na verbonden te zijn kon zij naar haar woning terugkeeren. Aanpassing van dc officicele geldtaricven aan die van de open markt AMSTERDAM, 19 Oct. De Nederlandsche Bank heeft besloten met ingang van mor* gen het wisseldisconto te ver* lagen van 3 tot 2^ procent. De Nedorlandsche Bank heeft, zooals gemeld, haar wissel-disconto met een half procent verlaagd tot 2'/« procent, en haar andere tarie ven hiermede in overeenstemming gebracht. Van den hoogeten 6tand van 41/* procent in dit jaar. waarop het disconto op 4 Juni j.l. gebracht werd, is het hiermede weer op het laagste niveau van 2V* procent be land. welke noteering juist vier maanden van kracht Is geweest. Was voorheen een discontowijziging van de centrale credietinstelling meest al een maatregel welke verband hield met do positie van ons ruilmiddel ten opzichte der buitenlandscho valuta's, het z.g. klassieke middel waarmede de bank het ruilmiddel en den goudvoor raad wist to beschermen, thans behoeft men hierin niets anders ie zien dan een zuivere aanpassing van de officieele geldtarieven aan die van dc open markt. Maandag noteerde part. disconto 2Y* bi 2V* procent, daggeld 2 procent en prolongatie 2% procent. De Nederland sche Bank helpt door een verlaging van de officieele tarieven dus mede om de ruimte van de geldmarkt te bevor deren. Het officieele Nederlandsche bankdisconto beweegt zich thans op hetzelfde niveau als dat in Frankrijk, waar de verlaging tot 2Vt procent op 8 October j.l. werd ingevoerd. Sinds do afkondiging van het embargo op den gouduitvoer en de daarmede ingetreden veranderde monetaire verhoudingen voor ons land, is do kenmerkende eigenschap van een disconto verhooging of verlaging verdwenen. liet goud be rust thans behalve in de kluizen van de Nederlandsche Bank ook voor een deel als werkkapitaal in handen van het wisselkoers-egalisatieronfls, dat zoo noodig op de wisselmarkt zal ingrijpen om ongewenschte schommelingen te voorkomen. Tot dusver is van een dergelijk ingrijpen nog niet veel naar buiten gebleken. Ons ruilmiddel heeft na de eerste zenuwachtige dagen der depreciatie, weldra een richting van herstel ingeslagen en het deprecia tie percentage liep geleidelijk terug tot iets heneden de 21 procent. Maandag waren de buitenlandsche wisselkoersen weer iets hooger en steeg het dcvaluatiepcrcentage tot 213 Uit alles blijkt echter, dat het vertrouwen in de regeering en ons staatscrediet ondanks dc noodzake lijk geworden monetaire maatrege len niet minder is geworden, van welk feit de vaste houding onzer beleggingemarkt een duidelijke weerspiegeling geeft. Hieronder volgen de wijzigingen die het Nederlandsche bankdisconto heeft ondergaan sedert den hoogs ten stand van 6 procent. 26 Juli 1935: 6 22 October 4«/« 14 November 31/» •i Februari 1936 2V» 4 Juni 4Va 30 Juni 3Vi 7 Juli 3 19 October 21/» Morgen en overmorgen zullen de vijvers bij het slot Sint Hubertus worden afge» vischt Dinsdag 20 en Woensdag 21 Octobcï worden de prachtige karpervijvers bij het Slot St. Hubertus in het Nationale Park De Ilooge Veluwe, nabij Hoender- lo afgevischt. Dit belangwekkende evenement kan beschouwd worden als een waardig slot van hetgeen het Nat. Park ons zoo in den loop van het jaar geboden heeft. Het afvisschen geschiedt in hoofdzaak in den namiddag van 2 tot 4 uur. Gedurende de dagen, dat het af vis- schen der vijvers plaats vindt, zullen de bezoekers, die reeds in de morgen uren op De Hooge Veluwe aanwezig zijn, in de gelegenheid gesteld worden, te genieten van dc thans zoo wonder schoon© herfsttinten, die een verruk king voor het oog zijn. Daartoe zal bij voldoende deelname, omstreeks 10 uur v.m. ecne excursie worden gehouden naar het Pampelt en Fransche Berg. NEDERLANDSCHE GEZANT BIJ DELBOS PARIJS, 19 October (Reuter-A.N.P.). De minister van buitenlandsche za ken heefl vanmorgen den Franschen ambassadeur te Brussel, Laroche, en den Nederlandschen gezant to Parijs ontvangen. Verbond van Ned. Werkgevers adresseert in verband met de voorgestelde Grondwets* wijziging Het Verbond van Nederlandsche .Werkgevers heeft naar aanleiding van de aanhangige wijzigingen in de Grond wet aan do Tweede Kamer een zeer uit voerig adres gericht waarin or op ge wezen wordt, „dat één der wijzigingen welke door de Regeering worden voor gesteld, betrekking heeft op het openen van dc mogelijkheid, openbare lichamen voor beroep en bedrijf in te stellen. Hier past, aldus wordt in het adres gezegd, de grootste voorzichtigheid, omdat rege lingen die voor eon bepaalden bedrijfs tak zijn getroffen, in het algemeen niet voldoen aan de voorwaarde, die noodig is om ze tot algemeen gcldonde rechts normen tc verklaren en wel, omdat zulke regelingen van huis uit met het algemeen belang niets te maken hebben. Wanneer wij in de laatste maanden aangewende pogingen tot het verkrijgen van een verbindendverklaring van een regeling voor oen gedeelte van hot bak kersbedrijf gadeslaan, dan valt reeds op het eerste gezicht vast te stellen, dat een dergelijke regeling een prijsverhoogen- den invloed op het brood zal uitoefenen. Aangenomen, dat een zoodanigo rege ling voor ondernemers cn arbeiders in dien tak van het bedrijfsleven van over wegend belang zal zijn, dan is daar mede nog geen algemeen belang gecon strueerd. Voorts wordt o.m. gezegd: Het is niot in te zien waarom de over heid er op den duur in zou berusten, dat sommige bedrijfstakken wel rege lende bevoegdheid met de daarmede geopende mogelijkheden zouden verkrij gen en andere niet. Als de Nederland sche consumenten en afnemers de rede lijk of wenschelijk geachte prijzen en loonen van bepaalde goederen moeten betalen, dan oischt toch de billijkheid, dat voor allo beroepen cn bedrijven de zoo juist genoemde mogelijkheden open staan. Na het bovenstaande vragen wij ons af, aldus het adres, of de Regeering in derdaad overtuigd is. dat onze welvaart gebaat zal zijn met bot propageeren van de gedachte eener publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie in de Grondwet. Adressant verwacht, dat een verstar ring. waarbii alle waardemeter ont- breakt, het uiteindeliik gevolg zal zijn en Kan den indruk niet van zich afzet ten, dat regeering en volksvertegen woordiging op het nunt staan, gehoor te geven aan de alles overstemmende spreekkoren van belanghebbenden en hun politieke organen. Tenslottp eindigt het adres is dp consequentie van den thans Ingeslagen weg het leggen van de leiding van het bedrijfsleven in bandon van onderne mers- en arbeidersraden, wat beduidt dat aan do ondernemingsgewijze uit oefening van productie cn distributie een einde lcomt. Wij betwisten, dat hiermede het hp- lnpg van het volk is- «mdiend en lietis op dien grond, dat wii uw Kamer drin gend ver/oeken hef r»t«uw voorgestelde hoofdstuk 4a niet in de grondwet op te nemen." Geanimeerde viering van het derde lustrum ESSEN. (A.N.P.). Met groote animo hebben onze landgenooten in Duitsch land Zaterdagavond het derde lustrum gevierd van den Nederlandschen Bond in Duitschland, de organisatie, die vijf tien jaar geleden door een aantal in Duitschland gevestigde Nederlanders word opgericht om to voorkomen, dat de banden tusschen die Nederlanders, die in Duitschland hun arbeid hadden ge vonden en daar sedert jaren gevestigd waren, en het vaderland aan hechtheid zouden verliezen. Ook do minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker do Bruïne had achter de bestuurstafel plaats genomen De voorzitter, do heer P. H. Mooren, heette alle aanwezigon cn in het bijzonder den minister hartelijk welkom en sprak in zijn openingsrede de boste wenschen uit voor het verdere verloop van het con gres. De jaarverslagen werden goedgekeurd en nieuwe controle-commissies werden benoemd, terwijl ook andere huishoude lijke aangelegenheden werden afgehan deld. Minister Slotemaker dc Bruïne, die te gen half twaalf afscheid moest nemen betuigde daarover zijn leedwezen en sprak dc hoop uit, dat men in zijn korte aanwezigheid het bewijs zou willen zien van zijn groote belangstelling voor en zijn mcdolcven met den bond. Toen de minister vertrok, zongen de aanwezigen hem staande het Wilhelmus toe. Namens dc commissie van hulp cn bij stand in Nederland deed de oud-bonds voorzitter, oud-luitenant-generaal E. J. M Wittert mededcoling van het heiige lijko feit, dat een groot aantal particulie ren en instellingen, waaronder verschil lende militaire corpsen, de middelen hadden bijeengebracht om elke aange sloten vereeniging in Duitschland en eiken cursus oen nieuw portret van H.M. dc Koningin te kunnen schenken. De voorzitter der genoemde commis sie, do heer C. W. Vollgraff uit den Haag. overhandigde de fraaie, ingelijsto portretten, dio aan den achterkant, den naam van de schenkers dragen. Hij las daarbij o.a. een brief voor van het corps mariniers uit Rotterdam, waarin ge zegd werd. dat juist deze schenkers, die zoo dikwijls in de overzecsche gewesten hebben vertoefd, zoo goed de behoeften van de landgenooten in den vreemde kunnen begrijpen Zoowel do overhandiging der portret ten als de woorden van jhr. Wittert en den heer Vollgraff wekten bij de aanwe zigen groote geestdrift. Deze laaide ech ter nog uitbundiger op toen na de her kiezing van den heer P. H. Mooren tot bondsvoorzitter jhr. Wittert mededeelde dat het H.M. de Koningin had behaagd, den heer Mooren ,c benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Onder applaus werd besloten, een tele gram aan IT M. de Koningin te zenden. Tevens werd een telegram met eerbie dige groeten gezonden aan den leider en rijkskanselier Adolf Hitler. De volgende nunten van de congres agenda hadden voornamelijk betrekking op de zoo belangrijke kwestie der steun- verleening aan wcrklooze en noodlijden de in Duitschland vertoevende Neder landers. Zondagochtend te acht uur, voor den

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7