Vier malen overteekend HET NIEUWE LOCARNO Danzig verbiedt Poolsche bond TREINEN IN BOTSING De scheepsramp in Ned.-Indië TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR 2s op andere pagina's Laatste berichten Eerste blad pag. 3 Weerverwachting 5 uur 22 min. Stoutste verwachtingen overtroffen UITBREIDING VAN het Balkanpact NIET-INMENGING GOERING EN DE PERS Onrust in Ethiopië Steenkolentekort in Frankrijk NIEUWE BELGISCHE LEENING? Relaas van den gezagvoerder WIJ LUISTEREN NAAR: Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 S7ADSK1F.LWS Vergadering van Handel en Nijver hcid. (Tweede blad, pap. 1). .Vergadering van „De Hanze" (Tweede blad. pap. 1). Medegedeeld door bet K.N.M.J te De Bilt, Malipe. aanvankelijk tijdelijk afnemende, later weer toene mende N.-W tot Z.-W. wind zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk ecnipe regen, aanvankelijk iets zachter. Hoogste barometerstand 772.0 te Ro che fort. Laagste 748.3 te Seydisfjord. Een overweldigend succes be» haald bij het uitschrijven der Zwitsersche verdedi» gingslcening BERN, 21 Oct. (A.N.P.) In verband met bet groote succes van de Zwitser sche verdedigingsleening, wordt er van officieele zijde aan herinnerd, dat de Zwitsersche règeering in Juni van dit jaar bij bet parlement een voorstel in diende om een bedrag van. 235.000.000 francs te voteeren voor uitbreiding van de landsverdediging. Met groote meer derheid van stemmen hebben de oeide Kamers van het parlement dit voorstel aanvaard. De regeering besloot daarop zich de benoodigde middelen te verschaffen door liet uitschrijven van een leeninp voor de nationale verdediging en het eerste deel van deze leeninp ten bedra ge van 80.000.000 francs, gedurende "iel tijdvak van 21 September tot 15 Octo ber Ier inschrijving open te stellen. De emissicvoorwaarden van deze lee ning werden in overeenstemming ge bracht met het karakter der leening als een nationaal offer. Bij een rente voet van 3 procent en een emissiekoers van 100 procent bedraagt het rendement nauwelijks twee-derde van dat van de overige staatsobligaties voor dc de\a luatic. Het resultaat der leening beeft de stoutste verwachtingen overtroffen. In plaats van de aangeboden 80.000.000 francs werd ingeschreven lot een to taal bedrag van ongeveer 330.000 000 francs. De leening is derhalve, viermaal overteekend. Bijna 190.000 inteekenaren uit alle lagen der be\olking hebben tot dit succes medegewerkt, hetgeen ge schouwd kan worden als een spontane uiting van den wil van het Zwitsersche volk, offers te willen brengen voor zijn verdediging en zijn onafhankelijkheid. Verder bewijst het succes van deze leening, dat de Zwitsersche kapitaal markt gezond is en dat het vertrouwen In het financieel bestuur van het land, ondanks de devaluatie, ongeschokt is gebleven. In verband met dit succes der lee ninp is de regeering voornemens niet uitsluitend inschrijvingen tot een be drag van 80 000 000 francs te aanvaar den, doch de leening ten minste te ver- hoogen tot het totaal toegestane crediet van 235.000.000 frnacs. Het is zelfs mo gelijk, dat een suppletoir crediet zal worden gevraagd om daardoor alle in teekenaren op de leening in staat ie stellen aan dc leening deel te nemen De opgenomen gelden zullen in elk geval uitsluitend worden gebruikt voor de verbetering van het leger. Een pact tusschen Turkije, Irak, Iran en Afghanis* tan overwogen ANKARA, 21 Oct. (Reutei). De 'Afghaansche minister van oorlog is. ko mende uit Moskou, te Ankara aange komen, waar hij hartelijk is ontvan gen. Volgens diplomatieke kringen zou dit bezoek het spoedig sluiten' verge makkelijken van een nart tusschen Tur kije, Irak, Iran en Afghanistan, waar toe hef initiatief is genomen door de Turksche recreerinc: en dat pen aanvul ling zon vormen, in het Oosten, van het Balkanpact. Italië zou algeheele wederkeerigheid eischen Volgens inlichtingen verkregen in bevoegde Britsche kringen, zou de Italiaansche nota van antwoord op bet Britsche memorandum van 18 September slechts een voorloopig karakter dragen en nog geen nadere aanduidingen inhouden omtrent het standpunt van het Italiaansche ka binet. Te Londen heeft men nog slechts een samenvatting ontvangen, waar uit zou blijken, dat de regeering te Rome vrij diep ingaat op de kwestie van de werking van het te sluiten West-Europeesche pact. Zij zou o.a. doen opmerken, dat een stelsel, waarbij sommige mogendheden alleen waarborgen zouden ontvangen en andere waarborgen zouden verstrek ken, en waar dus de wederkeerigheid niet algemeen doorgevoerd zou zijn, een ernstig bezwaar zou opleveren: het zou het gevaar in zich sluiten, dat in hei kader van het nieuwe pact twee lan- denblocs naast elkaar blijven bestaan zooals h.v. een Fransch-Britsch bloc en een Duitsch-Italiaansch bloc. De nota kon>t dan ook tot de slot som, dat slechts algeheele wederkeerig heid tof een vplkomen evenwicht tus schen de eventueele onderteekenaars zou kunnen leiden. Derhalve wordt gezinspeeld op het denkbeeld van aan Italië te verstrek ken garanties, alhoewel dit, niet recht streeks wordt gezegd. De opmerkingen van Engeland omtrent de antwoorden van Frankrijk, Duitschland en Italië zullen niet kenbaar gemaakt worden, voordat ook het Belgische antwoord binnengekomen is, hetgeen, naar men gelooft, midden dezer week het geval zal zijn. Zijn invloed overtreft thans dien van Goebbels BERLIJN, 20 October (I-lavas). De richtlijnen inzake de ten uitvoerlegging van het gisteren door Hitier aangekon digde vierjarenplan zullen over enkele dagen worden bekend gemaakt. Tezelfder tijd zullen eenige door Goe- ring voor dit plan geteekendc verorde ningen worden gepubliceerd. Zijn be noeming wordt in geheel Duitschland breedvoerig gecommentarieerd. - De pers spreekt van niets minder dan een algemeene mobilisatie van alle krachten des lands. „De Goering toevertrouwde missie is totalitair" schrijft het Berliner Tage- blatt. Zekere bladen wijzen op de Goering verleende volmachten, welke zich ook uitstrekken op het gebied der pers. Het is moeilijk te weten te komen, of deze opmerking niet tot op zekere hoogte de voldoening dezer organen vertolkt, dat zij nu ontkomen aan het toezicht van Goebbels, die tot nu toe persdictator is geweest. Zeker is, dat Goering door het jong ste decreet van Hitler het wint van zijn collega Goebbels. De pers spreekt de hoop uit, dat Goe ring krachtig de nieuwe prijzen zal handhaven en dat zijn spreekwoorde lijke energie van invloed zal zijn op den handel. De opdracht aan Goering omval, ook de economische kwesties, welke de Führer indertijd heeft opgedragen aan ir. Keppler, in het bijzonder de kwestie van de grondstoffen. Ir. Keppler wordt thans van deze taak ontheven en generaal Goering zal hem in het kader van zijn opdracht een uitgebreid gebied ter behandeling op dragen. Italië, Duitschland en Portu* gal laten niets van zich hooren LONDEN, 20 OcL (Reuter-A.N.P.). Lord Plymouth, de president der niet- inmengingscommissie inzake Spanje heeft een schrijven gericht aan de Duit- sche, Italiaansche en Portugeesche ge delegeerden dezer commissie, waarin hij hun verzoekt hun opmerkingen op de beweringen van Sovjet-Rusland ten aanzien van inbreuken op do niet-in- mengingsovereenkomst voor het - einde dezer week in te dienen. De president hoopt de commissie voor a.s. Zondag te kunnen bijeenroepen. Men meent te weten, dat de Britsche regeering zich ecnigszins ongerust maakt over het uitblijven van antwoord der Duitsche, Italiaansche en Portu geesche regecringen op de opmerkin gen, die Sovjet-Rusland over de toepas sing van de non-interventie-overeen komst heeft gemaakt. De minister van buitenlandsche za ken, Eden, heeft reeds te kennen gege ven, dat hij de non-interventiecommis sie gaarne nog deze week bijeen zou zien. doch een bijeenkomst zou niet kunnen worden gehouden, indien het niet bekend zou zijn, dat de antwoor den althans op weg zijn. In de omgeving van minister-pre sident Baldwin acht men het bijna zeker, dat het verzoek van Attlec, om het parlement onmiddellijk te doen bijeenkomen, zal worden afge wezen. Men Is van meeging, dat het niet wenschelijk is de tegenstellin gen in den boezem van de non-in- lerventiecommissie nog scherper te doen worden door het debat op par lementair terrein over te brengen, waardoor ook het prestige der com missie geschaad zou worden. Het Russische dreige* ment In Russische kringen te Londen acht men de berichten, volgens welke de Moskousche regeering besloten zou heb ben haar vrijheid in de Spaansche kwestie te hernemen en zich terug te trekken uit dc non-interventiecommis sie, voorbarig. Men voegt hier echter aan toe, dat het bier gaat om een veronderstelling die niet afgewezen kan worden en wel ker verwerkelijking af zal hangen van de houding der drie mogendheden, die beschuldigd worden van inbreuken op de niet-inmengingsovereenkomst. Het schijnt, dat bet mogelijk is. dat dc Rus sische regeering binnen een vrij korten tijd haar standpunt in dezen zal bepa len. WARSCHAU, 29 Oct. (Reuter-A.N.P.) De autoriteiten van Danzig hebben den bond van spoor- en havenarbeiders ont bonden, welke wordt beschouwd als een socialistische partjj. De voorzitter van den bond. Kaiser, is gearresteerd. Deze ontbinding heeft ernstige emotie veroorzaakt, aangezien de bond Poolsch is. De spoorwegen worden beheerd door Polen en de spoorwegarbeiders zijn Poolsche beambten. Oppositiekringen in Danzig verkla ren, dat deze maatregelen bewijzen dat de nationaal-socialisten Danzig willen assimileeren, zelfs als de belangen van Polen in het spel zijn. Aanslagen op den spoorweg Addis AbebaDjiboeti LONDEN. 20 Oct. (A.N.P.) Dc Dailv Telegraph meldt uit Djiboeti, dat dc spoorlijn tusschen Addis Abeba en Awasj, die verleden week Woensdag door Ahessijnen vernield werd, thans hersteld is. Ten Oosten van Awasj heb ben de Abessijnsche benden echter nieuwe aanvallen gedaan, zoodat de lijn tusschen Afdem en Mehesso opge broken is. Dichte bosschen maken daar dp nadering der aanvallers gemakke lijk. Eenige dagen geleden is een gepant serde trein ontspoord, waarbij dc loco motief over den kop sloeg en machinist en stoker ernstige brandwonden oplie pen. Stakingen en nieuwe arbeids* bepalingen zouden de oorzaak zijn PARIJS, 20 October (A.N.P.). De Fransche bond van eigenaars van steenkoolmijnen heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de stakingen in de mijnindustrie en de nieuwe wetsbepalingen betreffende den arbeidsduur en de betaalde vacantie de oorzaak zijn van een schaarschte aan steenkolen voor huiselijk gebruik, die in Frankrijk gevoeld wordt bij de na dering van den winter. In bet tijdperk van Juni tot Septem ber was de productie van huisbrand in de mijnen van de departementen Nord en Pas-de-Calais 589.000 ton minder dan in dezelfde periode van 1935. De mijn eigenaren voegen hieraan toe. dat de staking in de binnenvaart het tekort nog sterker heeft doen gevoelen, door dat veel vrachtgoed per trein moest worden vervoerd, zoodat minder spoor- wegruimte voor kolen transport beschik baar was. UNGWAR, 20 Oct. (D.N.B.) Bij een botsing tusschen een personen- en een goederentrein bij het station Tacevo zijn drie personen om het leven gekomen, terwijl 23 anderen gewond werden. Het ongeluk was ontstaan, doordat de machinist van den personentrein, die door een explosiemotor werd gedreven, tijdens den rit door de uit den motor komende benzinedampen werd be dwelmd en het bewustzijn verloor. De onbestuurde trein ijlde toen met volle snelheid tegen den goederentrein. AMY MOLLISON MAAKT EEN NOODLANDING LONDEN, 20 Oct. (Reuter-A.N.P.) De bekende aviatrice Amy Mollison is op een solovlucht van Le Bourget naar Croydon in den mist verdwaald. Zij maakte een noodlanding op een land bij Chelsfild in het graafschap Kent. Haar toestel werd ernstig beschadigd. Zij zelf liep enkele schrammen op aan het ge laat en een lichte wond aan haar schouder. Zij kon evenwel na verbon den te zijn per auto naar haar huis gaan. De leening van Mendelssohn wordt terugbetaald BRUSSEL, 20 Oct. De Minister van Financiën heelt voor de financieele commissie verklaard, dat de regeering voornemens is de leening, indertijd ver strekt door het Amsterdamsche Ban kiershuis Mendelssohn en Co.. ten be drage van 700 millioen en de in Novem her vervallende schatkistbons terug te betalen. De regeering zal waarschijnlijk een leening ten bedrage van 1700 millioen B. franken aangaan. BRAND OP DE BERENGARIA LONDEN, 20 Oct. (D.N.B.-A.N.P.) Hedenmiddag is brand uitgebroken op het mailschip Berengaria. dat op het oogenhlik te Southampton in dok ligt De brandweer was het vuur na een half uur meester. Zeven hutten werden beschadigd. De oorzaak is niet hekend BELGISCHE BEGEERING TREEDT NIET AF BRUSSEL, 20 Oct. (Reuter-A.N.P.) In officieele Belgische kringen wordt cate gorisch gedementeerd, dat op het oogen hlik sprake zou zijn van een aftreden van de Belgische regeerine. zooals hedenmiddag het gerucht ging. DUURDER BROOD PARIJS. 20 Oct. (D.N.B.) De brood prijs wordt met ingang van 1 November opnieuw met 10 centimes per kg. ver hoogd. BATAVIA, 20 Oct. Aneta verneemt inzake de ramp met het s.s. „Van der Wijck" nog het volgende: Bij het vertrek uit Soerabaja had de „Van der Wijck" 670 last lading aan boord, welke lading verdeeld was ovei het geheele schip. De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij had Dinsdag te 15 uur nog een telefoongesprek met den gezagvoerder, den heer Akkerman, die te Soerabaja vertoefde. Deze deelde hierbij nog de volgende bijzonderheden mede Het schip was bij het vertrek uit Soe rabaja uitstekend geladen en volstrek! niet rank. Veel zware lading bevond zich in de onderruimen van het schip, alle zoetwater- en ballast-tanks waren vol. De lading heeft niet gewerkt, en het weer was goed. Te 24.00 begaf de gezagvoerder zich ter ruste. Hij had nauwüjks geslapen, toen te 00.45 hij door den stuurman van de wacht werd gewekt met de med^deeling, dat het schip slagzij maakte over stuurboord. De gezagvoerder stond onmiddellijk op, en constateerde, dat de slagzij toenam. Hij wekte hierop den eersten stuurman wien hij opdracht gaf te gaan kijken wat de oorzaak kon zijn van het scheef liggen van het schip. Intusschen ging bet schip geleidelijk aan scheever lig gen. Alle stuurlieden kwamen eigener be weging op de brug zich melden ten einde instructies te vragen. Waar toen geen tijd meer te verlie zen was. gaf de gezagvoerder order alle booten klaar te maken. Hijzelf gaf op de stoomfluit het sig naal voor het verlaten van het schip, waarbij de machine 6topte. Tusschen het tijdstip dat de gezag voerder constateerde dat de slagzij ver ontrustend werd en een oorzaak van buiten moest hebben, en het oogenhlik. waarop het schip op zijn zij ging lig gen en zonk. zijn volgens den gezag voerder slechts 1 2 minuten ver- loopen. De gezagvoerder is op de brug gebleven toen het schip naar de diepte ging, de gezagvoerder kwam weder boven, om vervolgens nog maals onder te gaan en tenslotte ten tweeden male boven te komen, en wel in de nabijheid van een red dingsboei, die hij wist te grijpen. Op het schip was men er slechts in geslaagd om een boot te strijken, alvo rens het schip onderging. Een tweede boot, die men buiten boord wist te krijgen, moest op het zelf de moment dat bet schip zonk. doordat deze door een schoorsteen van bet schip werd getroffen, zijn omgeslagen. De gezagvoerder kon geen oorzaak oor het ongeluk aangeven, doch hij sprak als zijn vermoeden uit, dat op de een of andere wijze water in het schip was gekomen. De vierde stuurman, de heer J. F. Stada. brak een been bij het verlaten van het schip. Aan de lijst van geredden kan nog worden toegevoegd de hofmees ter, de heer J. B. Verhaar. Voorts zijn nog gered de lading klerk A. Eman. en de proviandkler- ken W Turang en G. Kaunang. Van de 59 nog vermiste leden van de Inlandsche bemanning en in- landsche passagiers zijn er thans nosr 39 in veiligheid gebracht. De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij deelt mede. dat vol gens de, laatstverkregen opgave momen teel 167 inlanders van liet totaal van 187 die zich aan boord bevonden definitief in veiligheid zijn gebracht Van de tot nu toe niet terecht geko men Europeanen is het stoffelijk over schot van mevrouw Wisse te Soeraba ia aangebracht. Aneta verneemt nog dat tot dus ver geen verdere Europeesche ver misten meer terecht zijn. zoodat ver moedelijk het totaal aantal slacht offers zal bedragen: 14 Europeanen en 20 inlanders. fr^W.ê* 15. Daar l'iau luuiiijv- zijn uaicu uaai uij kuch, ik ij/.< ren ballen op en legde ze voor zijn tentje neer tot er klan ten kwamen. „Een cent een gooi" riep Toontjf zoo hard bij kon. „De eerste klant die kwam gooide met de zware ijze ren ballen het heele tentje in elkaar. De laatste bol kwam echter in het oog van een meneer terecht." 16. De meneer die den ijzeren boi tegen zijn uug kreeg was natuurlijk erg boos en wilde Toontje een pak slaap geven. Gelukkig kwam Toontje op de gtdachte den verhol gen man drie briefjes van duizend gulden te geven. Nu was de man heelemaal niet boos meer. Integendeel. Toontje mocht nu tegen zijn andere oog ook nog een ijzeren bal gooien. DONDERDAG HILVERSUM I 1875 m. K.R.O 8.00S.15 Wij beginnen den dag 8.159.15 Morgenconcert. N.C.R.V 10.00—10.15 Leger des Heilskwar- tiertje. 10.1510.45 Morgendienst. 10.4511.00 Gramofoonmuziek. K.R.O. 11.0011.30 Liszt-Klavierprogramma (gr.-platen). 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.1512.30 nam. Gramofoonmuziek. 12.301.15 nam. Het orkest o.l.v. Ma rin us van 't Woud. 1.151.30 nam. Gramofoonmuziek. 1.30—2.00 nam. Het orkest o.l.v. Mari- nus van 't Woud. N.C.R.V. 2.003.00 nam. Cursus fraaie hand werken. 3.003.15 nam. Gramofoonmuziek. 3.153.45 nam. Vrouwenhalfuurtje. 4.005.00 nam. Bijbellezing. 5.005.30 nam. Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5.306.30 nam. Piano-recital door Mevr. Henny Broekman. 6.307.00 nam. Lezing. 7.15—7.15 nam. Wat er op de wereld gebeurt. 7.458.00 nam. „Een kwartiertje ra dio-reportage". 8.00—8.15 nam. Weer- en Nieuwsbe richten (I). 8.159.00 nam. Concert. 9.009.30 nam. „Najaarsweelde". 9.3010.20 nam. Vervolg concert. 10.0010.05 nam. Nieuwsberichten (TT) 10.2011.30 nam. Gramofoonplaten- concert. HILVERSUM li 301.5 m. AVRO door 8.00—8.30 Ochtend-Orgelspel Pierre Palla. 8.30—10.00 Populaire Gramofoonmu ziek. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Gramofoonmuziek. 10.30—12.30 nam. Morgenconcert. 12.302.00 nam. Lunchmuziek. 2.002.30 nam. De vrouw binnen en •'Uen haar huis. 2.303.00 nam. Gramofoonmuziek. 3.00—3.15 nam. Eerste les van de Naai- ••n Borduurcursus. 3.451.00 narn. Gramofoonmuziek. 4.054.30 nam. Voor zieken en thuis- 'iltenden. 1.304.50 nam. Gramofoonmuziek. 4.505.30 nam. Radiotooneel. 5.306.30 nam. Dinermuziek. 6.30—7.00 nam. Sportpraatje door Ilan Hollander. 7.007.05 nam. en nü, naar bed!" 7.05—7.30 nam. Internationale Volks liederen te zingen door Elise Menagé Challa. Aan den vleugel: Egbert Veen. 7.30—8.00 nam. Eerste les Engélsch ge vorderden door Fred Fry. 8.008.15 nam. Nieuwsberichten. 8.1510.30 nam. Uit het Concertge bouw te Amsterdam: Het Concertge bouworkest o.l.v. Bruno Walter. 10.3011.00 nam. „Les extrèmes se touchent", want nu speelt het dansor- kest o.l.v. Hans Mossel. 11.0011.10 nam. Nieuwsberichten. 11.1012.00 Het Dansorkest o.l.v. Hans Mossel. BRUSSEL 327.9 M. Vlaamsch programma L05 nam. Cabaret programma. I.30 nam. Concert. 5.20 nam. Concert. 8.20 nam. Concert. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.50 nam. Concert. 7.35 nam. Gramofoonplaten. 10.3011.20 nam. Gramofoonplaten. DEUTSCHLA NDSENDER 1571 M. II.20 Concert. 3.20 nam. Concert. 6.20 nam. Concert. 7.20 nam. „Der Troubadour", opera van Verdi (Gr.-opnamen). 10.2011.20 nam. Concert. DROITWICH 1500 M. 12.10 nam. Het B.B.C.-Welsch orkest. 3.25 nam. Concert. 5.35 nam. Dansmuziek. 10 10 nam. Concert. 11.35 nam. Dansmuziek. Verdraaid, ik wou. dat ik den kerel te pakken had, die ze gezou ten pinda's gevoerd heeft! (Passing Show).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2