BLOEMENTENTOONSTELLING IN HET WESTLAND ERASMUS ALS De „Okeanis" op sleeptouw Vuren doofden Wat beteekent DE CHRYSANT IS DOMINANT MOTORTJALK AAN DEN GROND De Prix de Rome 1936 HOOFDPERSOON Derde lustrum van het R.S.G. kleine vischakte? UIT DE STAATSCOURANT DE DOOD OP DEN WEG DE A.V.R.O. NOODIGDE UIT OP HET KANTJE AF! Een ongeluk voorkomen 2c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 OCTOBER 1936 De kweekers in deze streek laten den moed niet zakken 's-GRAVENZANDE, 20 October. In de groote veilingzaal „Floralia" te 's-Gravenzandc is hedenmorgen in te genwoordigheid van een groot aantal genoodigden onder wie verschillende burgemeesters uit het Westland, de heer Valstar, regeeringscommissaris voor den tuinbouw en vcrtegenwoordi gers van Kamers van Koophandel, de tentoonstelling van najaars-snijbloemen geopend, welke tentoonstelling van he den tot en met Zaterdag a.s. is georga niseerd door de Coöperatieve Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling, in sa menwerking met den Bond Westland. Deze tentoonstelling, welke bijzonder geslaagd is, geeft een schitterend over zicht van hetgeen de Westlandsche bloemencultuur tot stand heeft weten te brengen. Do andere kale hal is voor deze gelegenheid herschapen in een grooten bloementuin, waarin men de verschillende soorten bloemen in al hun variëteiten kan bewonderen. Domi- neerend is hierbij de chrysant, doch ook tal van andere bloemen, als anjers, cyclamen, begonia's en de zeldzame Gerbera's zijn geëxporteerd en met de fruitinzendingen van de Westlandsche kweekers hebben de arrangeurs, de hoe ren Zeylmakers en Velders, daarvan een harmonisch geheel weten te maken, dat den bezoeker in hooge mate boeit en imponeert. Prachtig zijn de kleurschakeeringen en dc lichteffecten en een bezoek aan deze tentoonstelling kan dan ook alles zins worden aanbevolen. In zijn openingsrede wees de heer Piet Vis, voorzitter van de Coöp. Cen trale Westlandsche snijhlocmenveiling erop. dat dezo tentoonstelling bewijst, dat de Westlandsche kweeker ondanks den druk der tijden, ondanks moeilijk heden en financieele zorgen, den moed niet laat zakken, dat zijn energie niet is verflauwd, maar dat hij juist met nog meer inspanning en arbeid uit de be drijven weet te halen wat cr ook maar eenigszins uit te halen is. Daarna was het woord aan Mr. Brunt, burgemeester van 's-Gravenzan- de, die namens het gemeentebestuur dank zegde aan de organisatoren, dat zij deze tentoonstelling in 's-Graven- z.ande hebben willen houden. Ten slotte sprak de heer Roebroek, directeur-generaal voor den landbouw. Deze tentoonstelling, aldus spr., getuigt wederom van den alouden en bekenden Westlandschen ondernemingsdurf, om ook dit jaar weer met een zoo grootsch opgezette show te komen. Spr. verheugt zich hierover, want de ontwikkeling van de Westlandsche bloemencultuur volgt hij met aandacht en hij kan constatcercn, dat er reeds een groote mate van volmaaktheid is bereikt. Naast een goede cultuur is ech ter ook een goede organisatie voor den afzet noodzakelijk en in deze tentoon stelling ziet spr. het bewijs, dat de lei ders daarvan zich volkomen van hun taak bewust zijn. Do Nederlandsche tuinbouw gaat wel onder zeer groote zorgen gebukt. De rcgcering verleent steun en medewerking op verschillend gebied. Spr. weet, dat de Westlander hunkert naar een tijd, waarop die steun niet meer noodig zal zijn. Het is daar om een gelukkig verschijnsel, dat hij zoekt naar lichtpunten, die hem leiden naar het doel, dat hij van nature na streeft. De voornaamste bekroningen zijn: le prijs met de medaille der Konin gin: Vollebregf uit Honselersdijk. 2e prijs Duijvestein uit Honselers dijk. 3e prijs L. P. v. d. Klugt uit Honse lersdijk, terwijl de medaille van Prin ses Juliana werd toegekend aan den Bond Westland voor zijn fruitinzen ding, en een medaille van den Minister van Landbouw en Visscherij aan L. Lange te 's-Gravenzande. De bemanning met behulp van een roeiboot gered HUIZEN, 20 Oct. Hedenmiddag is op het IJssclmeer -i 500 meter van dc Naardensche kust, de motortjalk „Licht drager" aan den grond geloopen. Op verzoek van de politie te Kaarden is een boot van den Huizer havendienst uitgevaren om de bemanning van de tjalk van boord te halen en in veilig heid te brengen. Dichtbij de tjalk heeft de Huizerboot een roeiboot uitgegooid en daarmee de vier opvarenden met veel moeite van boord gehaald en in Kaarden binnen gebracht, waar de bemanning van de tjalk, bestaande uit twee Nederlanders en twee Duitschers. onderdak is ver leend. Het schip van den havendienst was omstreeks half zeven te Huizen teruggekeerd. De motortjalk is afkomstig uit Heem slede. Het scheepje was van Amster dam uitgevaren en wilde vanmorgen vroeg bij Urk voor anker gaan. Het sloeg evenwel kort daarna van de an kers los en werd tegen de Gooisclie kust gedreven. De schipper van de tjalk is naar Am sterdam vertrokken, teneinde een sleep boot te requireeren, om zoo mogelijk morgen te trachten de tjalk vlot te trekken. ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG HEERENVEEN, 20 October. Op den ©nbewaakten overweg te Rottum is hedenmorgen een vrachtauto van de zuivelfabriek te Steggerda overreden door een rangeerlocomotief, komende uit dc richting Oude Schoot. De auto werd zwaar beschadigd cn kwam op de spoorbaan terecht. De chauffeur die aan de handen werd gewond, is door dr. Gol verbonden. Tengevolge van deze aanrijding was het spoorwegverkeer tijdelijk gestremd, zoodat de trein van 12.13 naar Leeuwar den ongeveer 10 minuten vertraging on dervond. Te half één had het wegpersoneel der Nederlandsche Spoorwegen de beide sporen weer vrij. De auto is per kraanwagen naar Hee- renvecn overgebracht. Dc rangeerloco- moticf werd licht beschadigd Omtrent de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. DE INBRAAK IN HET REMBRANDT- THEATER AMSTERDAM, 20 October. Vanmor gen zou het gerechtshof arrest wijzen in de strafzaak tegen de twee personen, die ervan worden verdacht in het Rem- brandfc-Theater te hebben ingebroken en daar de inhoud van twee brandkas ten te hebben gestolen. De rechtbank had het tweetal tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal eischte bevestiging van hel vonnis. Het Hof wees een interlocutair arrest en bepaalde dat hedenmiddag te half vijf de behandeling van de strafzaak zal worden voortgezet tot het houden van een nader getuigenverhoor. KIND DOOR VRACHTAUTO OVER REDEN EN GEDOOD NIJVERDAL, 20 Oct. Hedenmiddag orn twaalf uur is het zesjarig zoontje van de familie G. alhier, doordat het plotseling de Grootesiraat overstak, on der een passeerende vrachtauto ge raakt. Zwaar gewond werd het kind op genomen. Kort na het ongeval is het knaapje overleden. AMSTERDAM, 20 October. Heden werden de resultaten van de wedstrij den monumentale en versierende beeld- hauwkunst en monumentale en versie rende schilderkunst om den Prix de Rome 1936 in een plechtige bijeenkomst in de aula der Rijks Akademie van Beeldende Kunsten bekend gemaakt. De jury voor de monumentale en versierende beeldhouwkunst werd ge vormd door de heeren arch. A. J. Krop holler, prof. L. O Wenckebach, L. Zijl, prof. dr. P. H. van Moerkerken, voor zitter en prof. J. Broner, secretaris. Uit het rapport, dat deze jury uit bracht aan de commissie van toezicht op de Rijksakademie van beeldende Kunsten bleek, dat de heer W. Couzijn te Amsterdam de gouden medaille was waardig gekeurd. Voor de zilveren me daille werd mej. A. H. Rutgers van der Loef! te Bloemendaal voorgedragen. De commissie van toezicht zal den prijswinnaar van de gouden medaille aan de regeering voordragen voor een jaargeld om hem in de gelegenheid te stellen, zich in de beeldhouwkunst te volmaken. De jury voor de monumentale en ver sierende schilderkunst was samenge steld uit de heeren arch. J. Kropholler. W. A. van Konijnenburg, B. A. van der Leek. prof. dr. P. H. van Moerkerken, voorzitter en prof. H. Campendonk, secretaris. Volgens het rapport van deze jury kon geen der vier mededingers worden In een stuk van Stuiveling, dat de Rotterdamschc studenten zullen spelen ROTTERDAM, 20 Oct. In een perscon ferentie op de Sociëteit van bet. Rotter- damsch Studenten Gezelschap te Rot terdam gehouden, heeft de heer W. Polak, praeses van den senaat enkele mededeelingcn gedaan in verband met de opvoering aldaar op Vrijdag 30 Oct. in den Grooten Schouwburg van dr. G. Stuiveling's „Erasmus", spel van het humanisme, ter gelegenheid van het derde lustrum van het R.S.G., Enkele fragmenten van dit werk werden ten tijde van het Erasmus-congres reeds in de burgerzaal van het raadhuis ten too- neele gebracht. Dr. Stuiveling's „Erasmus" is een van de heel weinige stukken, waarin Eras mus als hoofdpersoon optreedt, wat zijn oorzaak heeft in het feit, dat Erasmus zich zoo weinig tot tooneelfiguur leent: er vallen geen heldendaden van hem te berichten, geen pikante verhalen zijn van hem bekend, hij stond vrij onver schillig tegenover het probleem „vrouw". Erasmus' critiek wordt moei lijk do:r het gewone publiek begrepen, evenmin als dit zijn betcekenis duide lijk voor oogen staat. Dat de keuze der studenten op dit stuk is gevallen, vindt zijn reden in de bewondering, die deze hebben voor Erasmus' critiek, zijn cynisme en rake spot cn voor de groote dramatische lijn, die dit spel van dr. Stuiveling ken merkt, de aaneenrijging ook van geluk kige grepen, die een zoo helder beeld geven van het leven van den gevierden man, tot zijn dood in eenzaamheid te Bazel. In het kort gaf daarop de heer Polak den inhoud der verschillende tafereelen weer. De regie der vertooning berust, voor den vijfden keer, ditmaal bij den heer Gerard Waar. De rol van Erasmus zal worden vertolkt door den heer R. J. P. H. van Duiken. De décors zijn ontworpen door ir. Aad Viergever, eere-lid van het R.S.G., die een nauwkeurige studie heeft gemaakt van de onderscheiden interieurs, voor enkele met behulp van afbeeldingen in het Prentenkabinet te Leiden. Voor een groot deel worden de décors door de studenten zelf vervaardigd. In het ontwerpen van deze heeft de heer Viergever zich uilsluitend laten leiden door de stemming der verschillende tafereelen. EEN PRIJSVRAAG BETREFFENDE „ALGEMEENE ONTWAPENING" De Maatschappij der Nieuwe Geschie denis (The New History Society) to New-York, dio tot doel heeft: „De Ver- ecnigde Staten der wereld en één gods dienst voor alle volken", heeft een prijs vraag uitgeschreven over het onder werp: „Hoe kan de bevolking der we reld algemeene ontwapening volbren gen?" De inschrijving is in alle landen opengesteld van 1 November a.s. tot 1 Mei 1937. De maatschappij heeft 5000 dollar voor de beste opstellen van niet meer dan 2000 woorden over dit onder werp ter beschikking gesteld. Manuscripten moeten worden opge stuurd naar The New History Society- World Competition, 132 East 65 th street, New-York. voorgedragen voor de gouden medaille, voor de toekenning van de zilveren me daille kwam in aanmerking mej. E. P. 't Hooft te Amsterdam. Doordat een groot gat in het schip bij de vuurplaat was geslagen IJMUIDEN, 20 October. Om trent de redding van d-e opvarenden van de „Okeanis" meldt een nader bericht dat de bemanning niet door de „Beursplein" aan boord is geno men. Wel zouden de beide sloepen langszij het schip hebben gelegen, doch toen werd besloten zich naar het Grieksche s.s. „Belgion" te be geven, dat zich eveneens in de na bijheid bevond. De „Okeanis" had een groot gat ter hoogte van de vuurplaat, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat hierdoor de vuren zijn gedoofd en het schip als ge volg hiervan onbestuurbaar werd. Van middag om half een was het schip nog niet gezonken. Het dreef door den noor den wind en de eb zeer snel in zuide lijke richting en bevond zich op ge noemd tijdstip op twintig mijl ten zui Jen van IJmuiden. De slecpbooten Witte Zee en Utrecht ondernemen a!s het ware een wedloop om het eerst bij het schip te zijn. Het is niet uitgesloten dat men erin slaagt het schip binen te brengen. De „Nceltje Jacoba" is inmiddels naar IJmuiden teruggekeerd. De mededeeling. dat de „Okeanis" te Rotterdam kolen zou hebben geladen en daarna naar de Mlddellandsche Zee is vertrokken berust op een vergissing Dit was n 1. het geval met de „Okeania" een ander Grieksch schip. De „Okeanis" kwam thans van Stettin. Het schip ie op 8 October te Stettin gearriveerd komende van Rouen, van waar het 6chip op 3 October was ver trokken. De „Okeanis" behoorde toe aan de, Grieksche reedersfirma G. N. Lou- loudis te Parijs en was in 1910 ge bouwd. De „Belgion" is een schip van de reederij Gallimanopulos te Pyraeus en kwam van Hamburg. Vanmiddag om half twee heeft de sleepboot „Witte Zee" het drijvende wrak van do „Okeanis" bereikt. Het 6tond toen echter nog niet vast, of men erin zou slagen een verbinding met het schip tot stand te brengen. In den loop van den middag is de kapitein van de „Okeanis" met enkele leden van de bemanning overgegaan op de sleepboot „Witte Zee", teneinde de situatie van het 6chip van nabij gade te slaan. Het lag in de bedoeling, dat drie der opvarenden van de „Okeanis" weer aan boord van dit schip zouden gaan, om te trachten een ver binding met de sleepvoot tot stand te brengen Ook de sleepbooten „Utrecht" van de firma Wijsmuller te Den Helder en „Holland" van de reederij Doekscn en Dros te Terschilling, zijn vanmiddag bij het wrak van de „Okeanis" aange komen. Ook deze sleepbooten stellen alle pogingen in het werk om met het schip vast te maken. De „Witte Zee" die het eerst bij het schip was, is er vanmiddag om kwart voor vijf in geslaagd een tros uit te brengen en de „Okeanis" op sleeptouw te nemen. Men heeft koers gezet naar den Nieuwen Wa terweg. Engelsch schip in moeilijkheden Gistermiddag om half vier is het En- gelsche vrachtschip Ousel, komende uit Liverpool, met aanzienlijke vertraging ie IJmuiden binnengekomen. Met schip heeft tijdens het zware stormweer met ernstigp moeilijkheden te kampen gehad Een reddingsboot aan stuurboordzijde is kapot geslagen Het schipis doorgevaren naar Amster dam. Hengelaar in beroep bij den Hoogen Raad 's-GRAVENHAGE, 20 October. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak van A. F. Gestman, die door den Haagschen kantonrechter was vrijge sproken, doch nadat het O.M. in beroep was gekomen, door de Haagsche recht bank 26 Mei j.l. was veroordeeld tot 1.— boete wegens het visschen met sleephengel op 8 October '35, in de Be- noordenhoutsohesloot te 's-Gravenhage, terwijl hij in het bezit was van een kleine vischakte tot het vissohen met een hengel, geaasd met visch. De kwestie is, dat art. 16 van de Visscherij wet bepaalt, dat kleine visch- akten worden uitgereikt tot het vis schen hetzij met een peur hetzij met een hengel geaasd met visch of met een sleephengel. Appellant G. beriep zich erop dat hij, de kleine vischakte aanvragende, door de desbetreffende autoriteit verplicht was geworden een keuze te doen uit de drie genoemde vischtuigen, doch dat die keuze niet door de wet wordt voor geschreven. Het vonnis van de rechtbank berustte evenwel op de overweging dat, hoewel de wetsbepaling onduidelijk is, de wet gever bedoeld zou hebben, dat de kleine vischakte (tegen betaling van 1.— slechts zou worden uitgereikt tot het visschen met één van de in het artikel genoemde drie vischtuigen. Naar de mecning van den procureur- generaal bij den Hoogen Raad blijkt nergens dat men zich bij het vragen om een kleine vischakte moet beperken tot het kiezen van een dezer drie vischtuigen. Wel vloeit eruit voort, dat men, na zoo'n kleine akte gekregen te hebben, tegelijkertijd niet meer dan een dier middelen om visch te vangen mag gebruiken, maar dan is het ook onverschillig, welk dier soorten van vischtuigen men te water brengt. Vast staat, dat requirant in het bezit was van een kleine vischakte waarin tegen zijn wil is vermeld, dat zij gold voor het visschen met een hengel, geaasd met visch. De procureur-generaal be schouwde deze laatste toevoeging als overbodig en concludeerde tot vernie tiging van het vonnis en verwijzing der zaak naar het gerchtshof te 's-Graven hage, teneinde verder te worden be recht. Arrest 16 November. Landbouwlioogeschool Bij K.B. van 8 October 1936, zijn voor het tijdvak van 15 September 1936 tot 1 Januari 1937, opnieuw belast met het geven van de achter hunne namen ver melde cursussen aan de Landbouwhoo geschool te Wageningen: Ir. C. Koeman te Aalsmeer, cursus in bloementeelt; Ir. C. Ph. Hoerlands te Boscoop, cur sus in boomteelt; Ir. K. Volkersz, te Li6se, cursus in bloembollenteelt; Ir. J. M. Ricmens te 's-Gravenhage, cursus in grocntcnteelt. Onderscheidingen Bij K.B. van 17 October 1936 is be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: G. Kootstra, burgemees ter der gemeente Gorinchem. Bij K.B. van 5 Oct. 1936 is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in zilver, aan: mejuffrouw J. A. van Haaren, huis houdster op de R.K. pastorie te Haps. Bij K.B. van 5 Oct. 1936, is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau ver bonden eere-medaille, in brons, aan: C. J. Engel, expeditieknecht bij de N.V. de Erven dc Weduwe J. van Nelle, te Rot terdam. Zeemacht Bij beschikking van den Minister van Staat. Minister van Defensie a.i., zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 22 October 1936: do kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Nautilus" en den 23 Oc tober 1936 ter beschikking gesteld. De luitenant ter zee der le klasse, J. A. Gauw belast met het bevel over Hr. Ms. „Nautilus". Met 23 October 1936: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse, M. A. Teljer bij den radiodienst der marine te Amsterdam. De officier van administratie der 2e klasse, M. Krans a.b van H. Ms .Wachtschip" te Willemsoord. Met 22 October 1936: de luitenants ter zee der 2e kl. W. J. Reijnierse bij het vliegkamp „De Kooy". R. Ritscma van Eek a.b. van II. Ms. „Nautilus", S. C. Ritsema van Eek a.b. van H. Ms. „Jan van Brakel". Nadat de „Witte Zee" erin was ge slaagd dc verbinding met de „Okeanis" tot stand te brengen, is de Grieksche bemanning op drie na overgegaan op het Grieksche s.s. „Belgion", terwijl drie man van de itte Zee op de „Okeanis" en drie Grieksche zeelieden zijn gaan assisteeren. De sleep kwam te ongeveer negen uur te Hoek van Holland aan, doch zij mocht van den njkshavenmees- ter, aangezien dc Okeanis een lek had hekomen en in zinkenden staat was. den Nieuwen Waterweg niet binnen gaan, (aangezien gevreesd werd, dat liet wrak in het vaarwater zou zinken. De kapitein van de Witte Zee heeft zich met den rijkshavenmeester onder houden, en daarna is toestemming ver kregen om binnen te komen. Men heeft afgewacht tot het laag water was, waarop de „Blankenburg" en de „Maas" beide van L. Smit's sleepdienst zijn uit gevaren ter assistentie. Met de drie sleepbooten is de Okeanis te ongeveer elf uur binnengekomen en te Hoek van Holland is ook het berging9vaarluig Meermin er bij gekomen om te pompen. De geheele sleep vertrok daarna naar de Waalhaven om daar te meeren. Motorrijder door vrachtauto overreden ASSEN, 20 Oct. Hedenavond tegen half zes heeft op den Rijks straatweg AssenGroningen ter hoogte van Pcele een ernstig ver keersongeluk plaats gehad, waarbij de 23:iarige landbouwer W. Nijen- huis uit Schoonoord (gem. Sleen), op slag werd gedood. N. was met zijn motorfiets op weg naar de Zuidlaarder markt. Uit de richting Groningen kwamen hem eenige auto's tegemoet rijden, die hem met hun lichten verblindden. N. bemerkte een voor hem rijdende boe renwagen, welke was bespannen niet een paard, niet tijdig en kwam met dit voertuig heel oven in aanraking. Hij maakte een zwenking naar links en kwam voor een vrachtauto terecht, welke bestuurd werd door G. A. Reiber uit Assen. N. werd door den wagen ge grepen en tegen den grond geslingerd. De jongeman werd op slag gedood. Zijn stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Assen vervoerd. En daarom kon de N.C.R.V. de rede van den Minister van Waterstaat niet uitzenden 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De minister van Waterstaat heeft geantwoord op schriftelijke vragen van den heer Krij ger in verband met het niet gebruik maken door den Minister van Water staat van de beide Nederlandsche ra diozenders bij de uitzending van zijn redevoering over „De wijzigingen in het motor- cn rijwielreglement": Nadat de Minister zich, op uitnoodi- ging van de A.V.R.O., bereid had ver klaard op 5 October j.l. een rede in haar studie uit te spreken over het in de vragen bedoelde onderwerp, verzocht de N.C.R.V. om mede in die uitzending te worden betrokken. Haar werd ïnedege- deeld, dat daartegen geen bezwaar be stond, indien de A.V.R.O. daarmede in stemde, doch toen bleek dat deze, als uitnoodigende verecniging, er de voor keur aan gaf, dat alleen van haar zen der werd gebruik gemaakt, heeft de Mi nister gemeend, dat voor hem geen vol doende grond om zijn eenmaal aan de A.V.R.O. gedane toezegging niet gestand te doen, hetgeen aan de N.C.R.V. werd medegedeeld, onder toevoeging, dat bij eerstvolgende Gelegenheid gaarne gevolg zou worden gegeven aan een uitnoodi- ging om van haar zender gebruik te maken. Hierbij zij aangeteekend. dat bet meermalen is voorgekomen, dat op uit- nopdiging van een bepaalden omroep door leden van het kabinet redevoerin gen zijn gehouden voor een der zen ders, zonder gelijktijdige gebruikma king van den anderen zender. Derge lijke redevoeringen zijn niet gelijk te stellen, met uitzendingen van regee- ringswege, waartoe eigener beweging wordt besloten en waarvoor steeds van beide zenders gebruik wordt gemaakt. Voor laatstgenoemde uitzendingen Is de Minister niet voornemens van dezen regel af te wijken, terwijl overi gens handelen naar omstandigheden moet worden voorbehouden. HET NOORSCHE S.S. „BOLLSTA" HEEFT MET SLECHT WEER TE KAMPEN IJMUIDEN, 20 October. De kapitein van het Noorsche s.s. tfBollsta" rap porteerde bij binnenkomst te IJmuiden op de reis van Oslo naar IJmuiden met verschrikkelijk slecht weer te kampen te hebben gehad. Als een gevolg van de overkomende zeeën heeft het schip on geveer 200 ton water in het achter ruim gekregen. Het schip is opgestoomd naar Amslerdam. Het schip was in ballqst. BEJAARDE MAAN DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD ACHTHUIZEN, 20 Oct. Hedenmiddag omstreeks half vijf heeft bij het station alhier een ernstig ongeluk plaats ge had. De 69-jarige caféhouder P. Jacobs wonende te Achthuizen, tevens agent van de Rotterdamschc Tramweg Maat schappij, is op genoemd punt door de tram, welke op weg was van Middel- harnis naar Ooltgensplaat, aangereden en vrijwel op slag gedood. De tram had geruimen tijd vertraging. VERDUISTERING VAN 65.000 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. De recht bank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 63-jarigen assuradeur E. G. van H„ gedetineerd, gewezen re gent-boekhouder der Nederduitsch-Her- vormde gemeente te 's-Gravenhage, te gen wien wegens verduistering van een bedrag van ongeveer 65,000. dat hij in voornoemde functie onder zich had, een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest, is geëischt. Verdachte werd veroordeeld, conform den eisch met aftrek van drie maanden voorarrest. DE SCHIPBRUG TE NIJMEGEN ROTTERDAM, 20 Oct. Op de publieke eiling, die gisteren gehouden werd door den deurwaarder Jansen te Nij megen voor de gemeente Nijmegen is al het drijvende materiaal, n.l. de drie motorveerponten, de aanlegsteigers en alle schepen van de vroegere schipbrug in veiling gebracht. Do veiling had echter geen resultaat. Thans is het ma teriaal ondershands door bemiddeling van den heer J. Lekkerkerk te Rotter dam voor de maatschappij voor sloop werken te Stampergat aangekocht. De/e veerpontons en de diverse schepen wor den nu door deze firma aan gegadigden doorverkocht. Overweg aan de Weesperzijde geopend, terwijl een trein naderde AMSTERDAM, 20 October. He- denmiddag te kwart voor zes had op den spoorwegovergang aan de Weesperzijde bij den Omval een on geluk plaats, dat wondergoed is af- geloopen, dank zij de tegenwoordig heid van geest van den machinist van den op dien tijd van de rich ting Utrecht komenden materieel- dieseltrein. De boomen van den overweg waren gesloten om twee treinen, n.l. een uit de richting Amsterdam en een uit de richting Utrecht te laten passeeren. Aan beide zijden van de spoorboomen stond op dit spitsuur een lange file auto's, wielrijders en voetgangers te wachten tot de overweg weer vrij zou zijn. De hulp-overwegwachter beging toen een fout, die bijna allernood- lottigste gevolgen zou hebben ge had. Hij opende namelijk de boo men vóór de trein uit de richting Utrecht was gepasseerd. Een zware vrachtauto, een tractor met aanhangwagen van de meubel transport firma Batenburg uit den Haag, komende van Utrecht en op weg naar de hoofdstad, stond aan de Die- mensche zijde van den overweg en toen de boomen opengingen, duurde het een oogenblik voor de chauffeur den motor op gang had gebracht. Dit oogenblik tijdverlies zou zijn redding worden. Hij zette tenslotte den motor aan en was bijna tot de rails gereden, toen de die- seltrein (waarin zich geen passagiers bevonden, het was een z.g. materieel- trein) naderde. Zoowel de chauffeur als de bestuurder van den trein zagen welk een ontzettend ongeluk dreigde. De treinbestuurder, die de hoornen ge opend zag, stelde onmiddellijk het gil lend alarmsignaal in werking, terwijl hij met volle kracht remde. De chauf feur had van zijn kant op hetzelfde oogenblik het stuur omgegooid, enkele centimeters voor de rails. De remmen de trein schaafde langs zijn linker voor- spatbord, vernieldo dit gedeeltelijk en kwam een meter of tien voorbij den overweg tot stilstand. De wielrijders en voetgangers hadden zich, hoewel het een narrow escape was, door het fluit signaal van den trein gewaarschuwd, nog tijdig in veiligheid kunnen stellen. Alles is dus zonder persoonlijke onge lukken cn met geringe materieele schade afgeloopcn. De hulpoverweg- wachter had, naar hij verklaarde, het aankondigingssignaal van den diesel- trein niet gehoord. Do verklikkersbellen voor den trein uit Amsterdam en Utrecht hadden op hetzelfde oogenblik geklonken. Hij verkeerde in dc veron derstelling dat slechts één trein, n.l. die uit de richting Weespcrpoort, moest passeeren. De politie van het bureau Linnaeus- straat heeft een uitvoerig onderzoek in gesteld en proces-verbaal van het ge beurde opgemaakt. De hulpoverwegwachter, die door zijn verzuim bijna een zeer groot ongeluk op zijn geweten heeft, heeft zich ongeveer een jaar geleden aan een zelfde feit schuldig gemaakt. Ook toen had hij de boomen van denzelfden overweg ge opend gelaten. Hij is toen weer als hulpoverwegwachter in dienst gesteld. Zijn dienstrooster wees aan. «dat een trein uit Utrecht moest passeeren. Een geroutineerd overweg wachter, dio weet op welk oogenblik de treinen passeeren, let op het verkeer en wanneer tusschen het passeeren van dc treinen in, enkele minuten verloopen, opent hij soms ter- wille van het publiek de boomen. Dat gebeurt soms ook aan dezen overweg, waar de installatie voor het openen en sluiten van de hoornen zeer goed Is; binnen de halve minuut kunnen zij ge sloten worden. In dit geval was er echter geen spra ke van, dat er voldoende tijd lag tus schen het passeeren van beide treinen om de heide boomen ten gerieve van het verkeer te openen. De commissaris van het bureau Lin- naeusstraat, de heer Staal heeft nog niet beslist of tegen den 46-jarigen hulpoverwegwachter een justitieel ver baal zal worden opgemaakt. OVERVAL MET BEROOVING TE ZEVENHUIZEN ROTTERDAM, 20 October. De Rotter dammer, die in verband met den over val met berooving to Zevenhuizen ls gearresteerd, is de 25-jarige W. \V„ een goede bekende van de politie. De man ontkent iets met den overval uitstaande te hebben, doch de aanwij zingen, die de politie tegen hem heeft, zijn van dien aard, dat hij voor den of ficier van justitie zal worden geleid. Het onderzoek wordt ten zeerste be moeilijkt, omdat zoowel het slachtoffer als dc vermoedelijke dader weigeren medewerking te verleenen. DIES VRIJE UNIVERSITEIT AMSTERDAM, 20 October. Heden middag beeft Prof. dr. J. Waterink, rec- tor-magnificus der Vrije Universiteit, ter gelegenheid van de herdenking van den stichtingsdag der universiteit een rede gehouden, waarvoor hij als onder werp gekozen had: „Innerlijk beleven en kennen in de structuur der opvoe- ding". EXAMEN WISKUNDE L. O. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Opgeroepen 3 candidaten, opgekomen 3 candidaten, afgewezen 1 candidaat. Geslaagd: de heeren H. Nieuwkamp te Delft, en J. G. de Winter te Alk maar.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6