Amersfoort NEDERL. ELFTAL TE STERK Marconist stierf als een held TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR 7 2 OVERWINNING OP DE ENGELSCHEN NEDERL. ELFTAL TEGEN NOORWEGEN NEDERLAND BEZIT WIJ LUISTEREN NAAR: Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 SPORT EN SPEL Doncaster Rovers was geen tegenpartij, waarvan iets te leeren viel Bakhuys scoort 5 maal ROTTERDAM, 21 October. On geveer 15000 toeschouwers hebben hedenmiddag den oefenwedstrijd van het voorloopig Nederlandsch elftal tegen de Engelsche tweede klas prof-club Doncaster Rovers op het Sparta-terrein bijgewoond. Met niet minder dan 7—2 werden de gasten verslagen. Indien men in aanmerking neemt, dal de linker vleugel niet uit internationals be stond, dat Anderiessen op het appèl ontbrak, dan vallen de cijfers dezer overwinning nog meer op, vooral indien men bedenkt, dat de Rovers lang geen slechten wedstrijd heb ben gespeeld. Bakhuvs Doch een ding staat vast, de K.N.V.B. dient naar sterkere tegenstanders uit te zien, immers het elftal dat Nederland dezen middag veregenwoordigde, was te sterk voor de tegenstanders, van wie men weinig of niets heeft kunnen lee ren. De Doncaster Rovers demonstreerden een spel, dat zeker niet slecht genoemd kon worden, vooral wat techniek en samenspel betrof. Doch de afwerking der aanvallen was hopeloos slecht, het verrassende clement ontbrak totaal, men volhardde vaak in het korte spel, hetwelk onze verdediging voor niet al te groote moeilijkheden sicldo. En daar bij was hei schieter, der Engelschen buitengewoon slecht, een fout, welke wij reeds zoo vaak bij de Engelsche profclubs hebben kunnen ontdekken. Juist dit onderdeel was hij onze land- genootcn heter verzorgd. Vooral Bak buys, alhoewel hij uitstekend door den Engelschen spil bewaakt werd, had er liet oog in en niet minder dan vijf doel punten kwamen van zijn voet, waar van de eerste vier direct achter elkaar. liet is zeker in de eerste plaats aan hem te flanken geweest, dat de score uiteindelijk zoo hoog is geworden. On voldoende waren geen der voorhoede- spelers, doch behalve Bakhuys en Wcls blonken de andere toch ook niet uit. Drok b.v. was bepaald zwak en zijn schot was nergens. Heel wat kansen heeft bij verknoeid. Op den linkervleu gel kwamen Bergman en van der Bout. naarmate de wedstrijd vorderde, er steeds beter in. liet was duidelijk te zien. dat beide spelers zich nog aan dit million moesten aanpassen. Bergman deed dit nog het beste en zijn doelpunt was van uitstekend gehalte. Zoowel Bergman als van der Bout zijn uitblin kers in clubverhand, doch zoodia zij in een voor hen vreemde omgeving wor den overgeplaatst, is hun optreden min der resoluut, voelen zij het spel minder goed aan. en wordt hun spel aarzelend. Vooral in de eerste helft ging er van dezen vleugel maar weinig kracht uit, doch, zooals reeds gezegd, ging het in het verder verloop van de ontmoeting veel beter. Ongetwijfeld zullen de K.N Y.B.-instanties deze beide spelers in de toekomst in lief oog houden. In de. midden linie waren van Heel en Pauwe uitstekend, terwijl Wilders op de speelplaats niet onverdienstelijk de buteerde In Blanvv-Wit heeft hij achter gestaan, kwam als spil uit en speelde j.l. Zondag in de voorhoede. Men zou er o i. goed aan doen, indien deze spe ler gelegenheid kreeg op een vaste INTERNATIONALE ZWEMWED STRIJDEN TE ANTWERPEN Op Zaterdag 21 October organiseert de bekende Antwerpsche zwcmclub Olympic internationale wedstrijden, waaraan behalve Fransche, Engelsche en Belgische dames en hoeren ook een sterke Ncdcrlandsche ploeg zal dcelnc men. Op de 100 meter vrije slag zullen Rie Mastenbroek en Tini Wagner uitkomen op de 100 nieter schooldag Jopic Stroomberg en Jennv Kastcin. op de 100 mpter rugslag Dini Kerkmeester en Ida van Feggelen. Wij vernemen voorts nog, dat de R Z.C-leden Kruithof. Hoving en Regter te Antwerpen op verschillende num mers zullen uitkomen. De tour staat onder leiding van me vrouw Braun en den heer Dogger. plaats in een elftal uit te komen, het zou zijn spel en het vertrouwen in eigen capaciteiten aanmerkelijk doen toenemen. Wij vonden de beide backs, Webei en Caldcnhove heter dun ooit. Deze ten slotte nog jeugdige spelers, hebben nog een prachtige toekomst voor zich op in ternationaal gebied. Uit hun spel van hedenmiddag bleek duidelijk, dat hun routine uit vorige landenwedstrijden hun vertrouwen heeft vergroot en wij hebben weinig of geen fouten van deze heide acliterspelers kunnen ontdekken. Dat kon helaas niet gezegd worden van doelman Ilalle, die in de eerste helft zijn oude» vorm nog lang niet te pak ken had. doch na de rust door eenige meesterlijke saves aantoonde, dat in momenten van gevaar nog altijd op hem te rekenen valt. Wij zien zijn her- optreden in internationaal voetbal met vertrouwen tegemoet. Met rust was de stand 32. de eind stand werd zooals gezegd, 7—2. De Bock vervangt Drok in de voorhoede AMSTERDAM. 21 Oct. Het Neder- landsch elftal, dat Zondag 1 Novem ber a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Noorwegen zal uitkomen, is als volgt door de Keuze-commissie van den K.N.V.B. samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Cal dcnhove (D.W.S.). Midden: Paan we (Feijenoord), Ande riessen (Ajax) en van Heel (F'eijenoord) aanvoerder. Voor: Wels (Unitas), de Bock (Bioe- mendaal), Bakhuys (H.B.S.), Smit (Haarlem) en van Nellen (D.H.C.). Reserve: Van Male (Feijenoord). Volgens de nieuwe bepalingen van de F. I. F. A. mag alleen de doelver- dedigcr vervangen worden en wel tot vijf minuten voor de rust In dit ver band zijn ook geen andere reserves ge kozen. Op de rechts-binnenplaals wil men den Bloemendaal-speler de Bock eens een kans geven in plaats van Drok, die hedenmiddag een minder goeden wed strijd speelde, en wiens schot vooral vrij zwak was. Overigens zijn alle spelers, die in Jiet vorig seizoen zoo succesvol hebben gespeeld weer ojigesteld. ZWEMMEN 13 WERELDRECORDS Dat is juist de helft van de titels die door dames behaald kunnen worden De F.I.N.A. kent in totaal 26 afstan den op de vrije-, school- en rugslag voor dames, waarop wereldrecords kunnen worden erkend. Door dc geslaagde recordpoging van Nida Senff op de 150 yards rugslag staan thans niet minder dan 13 van de 26 wereldrecords op N'ederlandschen naam. Op grooten afstand volgen de Vereenigde Staten en Denemarken, elk met 4, Japan met 3 en Duitschland met 2 wereldrecords. De wereldrecords in Nederlandsch bezit zijn: 100 yards vrije slag: Willy den Ouden, 59.8 sec. 100 meter vrije slag: Willy den Ouden, 1 min. 4.6 sec. 200 meter vrije slag: Willy den Ouden, 2 min. 25.3 sec. 220 yards vrije slag: Willy den Ouden, 2 min. 27.6 sec. 300 yards vrije slag: Willv den Ouden, 3 ruin. 27 sec. 300 meter vrije slag: Willy den Ouden, 3 min. 50.4 sec. 400 meter vrije slag: Willy den Ouden, 5 min. 16 sec. 440 yards vrije slag: Tini Wagner, 5 min. 22 sec. 500 yards vrije slag: Tini Wagner. 6 min. 9,8 sec. 100 meter rugslag: Nida Senff, 1 min. 15.4 sec. 150 yards rugslag: Nida Senff. 1 min. 45.4 sec. 400 meter rugslag: Rie Mastenbroek, 5 min. 50,8 sec. 4 X 160 meter estafette vrije «lag: Ne derland (Jopie Selbach. Tini Wagner, Rie Mastenbroek, Willy den Ouden), 4 min. 32,8 sec. AMERSF. BOYS—H.V.C. Terreinverbclering In verband met de te verwachten groote belangstelling voor den wed strijd Amersf. BoysH.V.C. op a.s. Zon dag, heeft men op het Amersf. Boys- terrein aan de zijde van de eerste rang over dc geheele lengte een dijk aange bracht. zoodat pi. m. 3000 personen den wedstrijd pnpd kunnen volgen. Tevens heeft men een aparte jongens- rang aangebracht. Voor nadere bijzon derheden betreffende kaartverkoop ver wijzen wij naar de in dit nummer voor komende „Keitje'. Aan zijn gedrag hebben velen hun redding te danken Rouw over de ramp met de „Van der Wijck" BATAVIA. 21 Oct (Aneta). Niet al leun van de kantoren van de Paketvaart doch ook \an die van andere maatschap pijen, werd de vlag halfstok geheschen als rouw over de geweldige ramp. De havenmeester van Soerabaja de heer Van den Heuvel, die met verlol was, is met de eendaagsche terugge keerd in verband met een onderzoek. Waarbij, behalve het personeel ook dó passagiers zullen worden gehoord. Ver tegenwoordigers van het parket zullen deze verhooren bijwonen tor Leoordcc- ling of er aanleiding bestaat tot een strafrechterlijke vervolging. De „Reaal" is gisteravond op de reode van Soerabaja teruggekeerd, zondei schipbreukelingen, terwijl de torpedo boot-jager „Banckert" sinds gisteren dc plaats van het onheil niet heeft verla ten. De begrafenis van mevrouw Wisse zal hedenmiddag tc Soerabaja op het kerk hof te Kemteang Koening plaats hebben. De gezagvoerder van het vergane schip kapitein Akkerman, verklaarde heden nog steeds niet te weten aan wel ke oorzaak de ramp moet worden toe geschreven. „Ik sta hier voor een raadsel", was het eenige wat hij kon zeggen. Hij was vol deelneming o\or het lot dat den marconist heeft getroffen. „F.n die arme iongen aan het radiotoestel, die nog heeft getracht zijn noodseinen uit te zenden, is slachtoffer geworden van zijn intens plichtgevoel", zoo zeide hij met tranen in de stem. De houding van den marconist Ook de dagbladen staan stil bij het tragische feit, dat de marconist- het eenige slachtoffer is onder de état- major. Zij wijzen er op dat wijlen Uytermerk op het veld van eer is gestorven als een mensch, die eerst aan de uitoefening van zijn hoogst verantwoordelijke taak dacht en die tot het laatste moment voor het kap seizen van het schip heeft getracht met andere schepen en de vaste wal verbinding te onderhouden, zonder ook maar te denken aan den steeds benarder toestand, waarin hij kwam te verkcercn. Hoogstwaarschijnlijk is wijlen Uijtermerk met de koptele foon aan het hoofd met het schip in de diepte verdwenen. Ongetwijfeld hebben aan hem de vele geredden hun leven te danken. t ijtermerk, die ongehuwd was, zou op 17 December niet de „Dempo" met Euro- pecsch verlof vertrekken. Een van de geredden, een Engelseh man, verklaarde: „Ik viel uit mijn cabine en begreep toen dat iets niet in orde was. Ik sprong onmiddellijk naar de deur. doch deze viel met een harde slag dicht. Het was eigenaardig, maar nu herinner ik mij alle bijzonderheden. In de gang had ik nog verschillende andere menschen ont moet. Ik greep een reddingsboei en sprong in zee. In zee draaide ik mij om op mijn rug en zag het schip zinken. F.enige oogenblikken later kon ik mij aan een hank vastgrijpen. T ater werd ik door inlanders opgepikt. Op zee had ik mijn pvama panlalon verloren, maar ik kreeg van mijn inlandsche redders een sarong om om te doen. Zij namen een houding aan van „ma loc" (verlegen) Ic zijn, alsof zij aan het ongeluk schuldig waren. Het zeewater was vettig van de oÜe, ik geloof dat dit do reden was dat zich geen haaien in dc buurt bevonden. Betuigingen van deelneming Onmiddellijk nadat de Gouverneur- Generaal het bericht vernam van de ramp. welke het K.P.M.-schip „Van der Wyck" is overkomen, liet hij door zijn adjudant van dienst deelneming betui gen aan de directie van do K.P.M. De commandant van hef Fransche oorlogsschip ..Bougainville" betuigde te legrafisch ziin deelneming aan de re- eeerincr. waaron de Gouverneur-Gene raal telegrafisch hem dank bracht. EEEN OOGGETUIGE VERHAALT BATAVIA. 22 October. (Anela). Een der geredde passagiers van de „Van der Wyck", de heer A. M. Schee vers. directeur van de Algemeen Volks crerlietbank, keerde te Batavia terug In een onderhoud, dat hij had met een vertegenwoordiger van Aneta, ver klaarde de heer Scheevers, dat dc „Van der Wyck" in feite niet kapseisde, doch zwaar overhellend in dc diepte zonk. De heer Schoei ers verklaarde voorts, dat hij na het vertrek uit Soerabaja niets bijzonders had bespeurd, doch toen hij om 1 uur ontwaakte, hoorde hij een geluid alsof het regende. Even later aan het dek komende bleek hem, dal aan de stuurboordzijde het promenade dek reeds gelijk lag met het water Even later zag hij, dat de officieren en inlandsche schepelingen onder het ge roep tot de passagiers van „Naar de sloepen" de reddipgsbooten trachtten te vieren, terwijl de stoomfluit loeide. Plot seling gingen alle lichten uit, waarop even later de „Van der Wijck" bijna ge- ruischloos in dc diepte verdween. Hier bij speelden zich hartroerende toonee- len af. De heer Schoevers, die geduren de zeven uur met de andere dren kelingen ronddreef, sprak na zijn redding den gezagvoerder. Deze was vol lof over het personeel, dat tot op het laatste moment op zijn post bleef. De tweede werktuigkun dige, die nog trachtte het schip te redden, door water en olie in tanks over te pompen, slaagde er in tij dig de vuren te dooven, waardoor kelelsontploffingcn zijn voorkomen. Dc passagierc, mevrouw Brandes, die gered was, is gisteravond aan de be komen verwondingen overleden. Een onderzoek door den havenmees ter van Soerabaja naar de oorzaak van den ramp, is in vollen gang. Het stoffelijk o\erschot \an mevrouw Wisse is gistermiddag onder de aller grootste belangstelling ter aarde be steld. De „Banckerl" is thans te Soerabaja treuggekeerd. Echter is thans een beha- keningsvaartuig ter plaatse, dat op de plaats waar de „Van der Wijck" onder- ging, een wrak-boei met groen licht heeft neergelegd. Als merkwaardige bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat de K.P.M.- stoomer „Reaal" om 00.55 uur de „Van der Wijck" op korten afstand passeer de. Toen echter was niets bijzonders te bemerken. Tien minuten later echtei ging de „Van der Wijck" naar de diep te. Het echtpaar Raaff, waarvan de man is verdronken, sliep nog toen de sirene begon te loeien. Zij haastten zich om aan dek te komen, waar zij in een sloep werden ingedeeld. Toen de „Van der Wijck" zonk, werd de heer Raaff uit rie sloep geslingerd, waardoor hij bewusteloos werd, terwijl de sloep even later omsloeg. Mevrouw Raaff, die een reddingsgordel wist Ie grijpen, greep toen haar in de nabijheid drijvenden echtgenoot bij zijn borstrok, welke ech ter scheurde, waarop de heer Raaf kort daarna in dc diepte verdween. DE HEER VAN BUUREN VERTROKKEN BATAVIA, 21 Oct. (Aneta). De di recteur van het departement van ver- Keer en waterstaat, mr dr. ir. J. A. M. san Buuren, is onder groote belang stelling naar Europa vertrokken. Alle autoriteiten, vele vooraanstaanden uit den handel en diverse hoofdambtena ren van zijn departement deden hem uitgeleide. I)e muzieksalon, waar de heer van Buuren afscheid nam, was in een bloe mentuin herschapen. UITVOERING VAN DE ONT- EIGENINGSORDONNANTIE BATAVIA. 21 Oct. (Aneta). De re sident voerde hedenmorgen voor het eerst de machtiging uit tot het in-be/.il- nemen van goederen, krachtens de ont- eigeningsordonrianlie wegens prijsop drijving op een partij verfstoffen, afkomstig van de I.G. Farben-Induslrie en wel hij de vertegenwoordigers van deze fabrieken, de Internationale Cre- d ir t- en Handclsvcreeniging Rotter dam. Voor deze partij waren fabrikanten niet bereid goederen af te staan voor minder dan 15 procent boven den oor- spronkelijken prijs. De maximum toe gelaten priisverhooging van deze verf stoffen. welke onontbeerlijk zijn voor de weefindustrie is vastgesteld op 10 procent. De I.C.H.V. Rotterdam, die in dezen niet bevoegd was af te wijken van de orders van fabrikanten, blijft de goede ren als voorheen aan de afnemers leve ren. doch voor rekening van het gou vernement met nadere prijsverreke- ning. Ondanks telegrafisch overleg en waar schuwing handhaafde de I.G. Farben- Industrie dc prijsverhooglng van 15 procent ondanks het feit dat zij door de waarschuwing wist, dat in-bezit-ne- ming zou volgen. KERKNIEUWS Nederlandsch Hervormde kerk Beroepen te Tienhoven ds. J. Loos te Ornlcga; te Bcrgum (toez.) ds. W. J. Klaar te Renesse. Aangenomen naar Terkaple ds. T. Dokter te Kolham. Gedankt voor Genemuiden (toez.) ds. L. Blok te Brandwijk. Benoemd tot hulpprediker te Eindho ven cand. S. Bijlsma, hulpprediker te Velp, eveneens tot hulpprediker te N'ieuw-Dordrecht cand. F. J. Zuyderwey te Utrecht. Evangelisch Luthersche kerk Beroipen te Rotterdam ds. C. Riemers te Bussum. 17. Nu kwamen er nog een heele boel menschen die graag voor drie duizend gulden een ijzeren bol tegen hun oog wil den hebben en het duurde niet lang of er stond een hecle rij menschen die geduldig hun beurt afwachtten. Dat duurde net zoolang totdat de politie het oploopje in de gaten kreeg 18. Met zijn krom zwaard gewapend holde de agent naai het oploopje toe en riep uit: „Wat is hier aan de hand?" Er was juist een oude meneer aan den gooi en deze dacht dat de agent ook iemand was die drieduizend gulden wilde verdienen. De meneer gooide goed raak. Toontje zei dat hij nog eens mocht gooien omdat hij zoo mooi mikken kon. VRIJDAG HILVERSUM I IS75 m. N.C.R.V. 8.008.15: Schriftlezing en meditatie. 8.159.30: Morgenconcert. 10.30 11.00: Morgendienst. 11.0012.00: Zang-recital. 12.15—12.30 nam.: C.ra- mofoonnniziek. 12.30—2.00 nam.: Mid dagconcert. 2.00—2.30 nam.: Gramo- foonplaten. 2.303.00 nam.: Lezing van Christelijke lectuur. 3.00—3.45 nam.: Concert. 4.001.45 nam.: Ver volg concert. 4.453.00 nam.: Gramo- foonplatcn. 5.006.30 nam. Concert door liet Stichtsch Salon-orkest. 6.307.00 nam.: Causciie. 7.157.45 nam.: Literair halfuurtje. 7.15—8.00 nam.: Een kwartiertje radio-reportage 8.00S.15 nam.: Weer- en Nieuwsbe richten (I). 8.158.50 nam.: Concert door de Haarlemsche Orkest-vereeni- ging. 8.509.20 nam.: Causerie. 9.2010.30 nam.: Vervolg concert. 10.0010.05 nam.: Nieuwsberichten (II). 10.3011.30 nam.: Gramofoonplalen- 'concert. HILVERSUM II 301.5 m. V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding. V.A.R.A. 10.15: „De Papalagi". 10.35: Gramo- foonmuziek. 11.00: Tweede voor dracht. 11.20: Cor Steyn bespeelt het orgel van het City-theater. A.V.R.O 12.001.30 nam.: De Palladians en Pierre Palla, orgel. 1.30—2.30nam.: Kovacs Lajos. 2.30—3.15 nam.: Bert Nuver draagt voor. 3.154.00 nam.: Het Dansorkest o.l.v. Hans Mossel. V.A.R.A. 4.05 nam.: Melody Circle. 5.00 nam.: Na schooltijd. 5.30 nam.: De Fliere fluiters. 6.30 nam.: Politiek Radio journaal. 6.50 nam.: Gramofoonmu ziek. 7.00 nam. „Het Plan van den Arbeid". 7.20 nam.: Men vraagt cn wij draaien 7.50 nam.: Nieuwsbe richten. VPRO 8.00 nam.: Nieuwsberichten V.G.P. 8.05 nam.: Cursus. 8.30 nam.: Con cert. 0.00 nam.: Cursus. 9.30 nam Vervolg concert. 10.00 nam.: Lezing. 10.30 nam.: Gramofoonmuziek. 10.40 nam.: Avondvvijding. V.A.R.A 1101 nam.: Nieuwsberichten A.N.P. 11.05 nam.: „Opvoeding van de rijpere jeugd". 11.30 nam.: Gramofoonmu ziek. BRUSSEL 321.9 M. Vlaamsch programma 6.57: Gramofoonmuziek. 7.20* nam.: Gramofoonmuziek. 1.30 nam.: Con cert. 6.20 nam.: Concert. 8.50 nam.: Concert ter gelegenheid-van de onthul ling van het Eugène Ysaye-gedcnktee- ken te Luik. BRUSSEL 483.9 M. Fransch programma 12.20 nam.: Gramofoonplaten. 12.50: Pianorecital. 1.30 nam.: Concert. 6.50 nam.: Cellorecital. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 5.20: Klokkenspel. 3.20 nam.: Con cert. 5.20 nam.: Blaasconcert. 9.50: Harp-recital. DROITWICH 1500 M. 12.50 nam.: Het BBC-Dansorkest o.l.v. Henry Hall. i.20: liet BBC-Midland- orkest. 6.45 nam.: Donald Thornc be speelt het nieuwe BBC-Bioscoop-orgcl. 10.00 nam.: Het strijkkwartet voor Havdn's tijd. 10.20 nam.: Het BBC- orkest. 11.25 nam.: Dansmuziek door Billy Cotton cn zijn Band. FAILLISSEMENTEN Geëindigd J. Th. Verbree, melkhandelaar, wo nende te Bodegraven, Nieuw erbrug. Cu rator mej. mr. A. Thomson, wonende te Bodegraven. Beëindigd door verbindend worden der eenige uitrlcclingslijst met eene uitkecring van 12.865016 J. H. van der I-locff, wonende te Cu- lemborg. Curator mr. H. J. W. van Es- veld, wonende te Tiel. Beëindigd door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst met eene uitkecring van 13.3 J. L. Peperkamp, koopman, wonende te Brcukclen, Dannerstraat 2a. Curator mr. baron P. F. W. van Till, wonende te Utrecht. Beëindigd door opheffing wegens gebrek aan actief. M. J. Mattu, schilder, wonende te Utrecht. Curator mejuffrouw E. C. Si mons, wonende te Utrecht. Beëindigd door opheffing omdat de toestand des boedels daartoe aanleiding geeft. Uilgesproken A. Jansen, wonende te De Bilt, Blauwkapelschevveg 55. Recliter-com- missaris mr. T. J. Dorhout Mees. Cura tor mr. C. L. Wieringa te Utrecht. H. J. van Eyken, bakker, wonende te Zeist, Montaubanstraat 9. Rechter-corn- missaris mr. T. J. Dorhout Mees. Cura tor mr. A. Murman te Utrecht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2