Het gevaar op den weg Weer eenige dooden TRAMZAKEN AAN DE ORDE De kapitein van de Witte Zee vertelt Ondeugdelijke makreel DE INVOER VAN KOFFIE HUURDER WILDE NIET BETALEN VERDUISTERING BIJ COÖPERATIE De oud-directeur gearresteerd Moeilijke sleeppartij K.L.M. VERVOER OP INDIE DE LOONEN IN DE MIJNEN KOOLHOVEN WEER NEDERLANDER 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 TWEEDE KAMER Het betrekken van electrici* teit uit het buitenland Vergadering van 21 October. Geopend 1.10 uur; voorzitter is prof mr. P. J M. Aalberse Aan de orde is liet verzoek van den heer Schalker om verlof tot het rich ten van vragen aan de ministers van defensie a i. en van buitenlandsche za ken, betreffende de houding van de regeering ten aanzien van den burger oorlog in Spanje en baar positie in dc z.g. niet-inmengingscommissie. De Voorzitter ziet voor deze in terpellatie geen reden, daar het onder werp ter sprake kan komen bij do binnenkort aan de orde komende be handeling van hoofdstuk 3 der rijks- begrooting 1937 De heer Schalker (Comm.) is hierdoor teleurgesteld. Spr vreest, dat het dan te laat zal zijn. Volgens het Yolkenbondsrecht heeft do Spaansche regeering ook recht op de hulp van Nederland. De heer Vliegen (S.D.) zegt, dat tie non-interventie zeer onvolledig wordt toegepast, doch spr. weet niet, wat de Xederlandscho regeering thans zou kunnen doen. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer overigens ach ter de wettige regccring staat. Bij zitten en opstaan wordt het ver zoek niet grootje meerderheid afgewe zen. Aan dc orde is het wetsontwerp tot regeling van den invoer van koffie. De heer Te u 1 i n gs (R.K.) is van oordeel, dat dc Kamer ten deze door de Regeering niet is behandeld, zooals het behoort. Bij dc voortgezette discussie over het ontwerp inzake don invoer van koffie betoogde de heer T e u l i n g s dat dit wetsontwerp veel te laat bij de Kamer is ingediend. Het desbetreffend Kon. Besluit is van 17 Maart j.l., het wetsont werp eerst van 11 Mei j.l. Het K.B werd inmiddels reeds weer ingetrok ken. Het is thans voor de Kamer moei lijk, over deze aangelegenheid met de regeering van gedachten to wisselen. Dc crisisinvoer- wet is ook ver keerd toegepast. Dc koffie behoort ook niet onder de inlandsche crisisproducten. Kleine en mid delgroot c zaken werden schro melijk benadeeld ten bate van de groote. Dc gc- heele binncn- landschc koffie- markt heeft de Teulings regeering in de war gestuurd, terwijl de Indische koffiecultuur er niet door gehaat werd. Het stemmen tegen het wetsontwerp is echter slechts een for maliteit. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart, de heer e 1 i S6 e n, heeft bij de begrooiing gelegenheid, meer principieel op deze zaak terug te ko men. Wat den spoed met dit wetsont werp betreft, hiermede is gehandeld als met andere dergelijke wetsontwerpen. Overigens hebben we hier te doen met een samenloop van omstandigheden: kof/ie valt ook wel onder de landbouw- crisis wet. Het overwegend argument om niet over te gaan tot navordering was de te groote beïnvloeding der prijzen. Ook daarom gaf de regeoring de voorkeur aau contingenteering. Spr. betreurt dat het wetsontwerp zoo laat is behandeld, ofschoon nu ook bewezen is dat de Regeering goed heeft gezien, daar do koffieprijzen slechts geleidelijk wat ge stegen zijn. Spr. wijst er voorts op dat er een groote kans is etcweest op ovcr- matigen uitvoer van koffie, vandaar de maatregelen dor Regeoring Spr. erkent overigens dat er schönbeitsfehler zijn gemaakt. Spr. kan niet mededeelen, in welken vorm eventueele verdere steun zal worden gegeven aan de koffie. Door de betere prijzen op de koffiemarkt is de koffie inmiddels in een heel ander licht komen te staan. De. heer T e u 1 i n g s repliceert. Spr. blijft het bezwaar houden dat een deel der macht van de Regeering is geko men in handen van houders van groote voorraden. Het wetsontwerp wordt zonder h.st aangenomen. Tramwegen in Brabant Aan de orde zijn de wetsontwerpen wijziging van het negende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1936: wijziging en verhooging van de begrooting van uitgaven van het Vcrkeersfonds voor 1936 (reorganisatie van de tramwegen in Noord-Brabant); teniet doen van de vorderingen op de Naamlooze Vennoot schappen „Tramweg Maatschappij de Meijerij" te Eindhoven. „Stoomtram VHertogenbosch—Helmond, Veghel Oss" te Veghel, „Hollandsche Buurt spoorwegen" te Tilburg (gevestigd te Brussel), „Zuidcr Stoomtramweg Maat schappij" te Breda. „Zuid-Nederland- sche Stoomtramweg Maatschappij" te Breda en ..Stoomtramweg Maatschap pij AntwerpenBergen op Zoom—Tho- len" te Bergen op Zoom wegens rente- looze voorschotten van den Staat en van toepassingverklaring van de wet op de vergadering van houders van schuldbrieven aan toonder op de aan toonder luidende schuldbrieven on geacht het bedrag, waartoe deze in om loop zijn ten laste van deze naam looze vennootschappen, voor zooverre die in Nederland gevestigd zijn. Dc heer IJsselmuiden (R.K.) ver klaart dat do regeering te weinig op haar eigen belangen heeft gelet. De heer van Braambeek (Soc Dcm.) vertrouwt dat de samenwerking in Brabant heter geregeld zal worden. De regeering zal dit moeten nagaan, nu zij een derde van de aandeelen en dus van de macht heeft. Spr. vraagt of moet worden doorgegaan, als de onder neming door den nog achtergebleven ballast financieel niet slaagt. Van be lang is de vervoers-technische zijde der zaak, nu we hier kunnen komen lot een geordende streek-maatschappij. Minister van Lidth de Jeude gelooft niet, dat de bestaansreden dezer onderneming gevaar loopt. Het toezicht zal voldoende zijn, zonder dat de staat grooter verantwoordelijkheid voor den gang van zaken heeft dan vroeger. Na re- en dupliek wordt het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Electriciteit uit het buitenland Aan de orde is het wetsontwerp, hou dende regelen omtrent het betrekken van electriciteit uit het buitenland. De heer Bongaerts (R.K.) wijst op dc mogelijkheid niet alleen van het be trekken uit doch ook van het leveren van electriciteit aan het buitenland, over en weer. Doch nu hebben we dien toestand niet. De minister houde reke ning. bij het geven van vergunningen, met de voordeelen voor gemeenten, wat tarieven onz. van stroomlevering be treft. De betrokkenen mogen econo misch niet in te nadeelige positie ko men. De heer Schwartz (A.R.) zegt dat het algemeen belang hier geldt als rechtsgrond voor het ingrijpen der over heid. Allerlei belangen komen hiermede tn botsing Doch in de tegenwoordige omstandigheden is ononderbroken stroomlevering uit het buitenland niet altijd gewaarborgd. De minister zij behoedzaam met het afwijzen van vergunningen met het oog op de geldelijke belangen van verschil lende gemeenten. De heer Vliegen (Soc.-Dem.) zegt dat. er gemeenten zijn die contracten hebben voor stroomlevering uit het bui tenland, en komt op voor de belangen van die gemeenten. De nieuwe toestand worde geleidelijk ingevoerd. De moge lijkheid om tegen een beslissing in hoo- ger beroep te komen, moet duidelijk zijn omschreven. De heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) bepleit eveneens soepele toepassing der wet. De minister houde rekening met de thans bestaande tarie ven. Minister van Lidth de Joude constateert, dat algemeen is aangedron gen op soepele toepassing der wet. Spr. zal dit doen, doch het is moeilijk, een algemecnen regel aan te geven, geval zal voor geval worden behandeld. Het wetsontwerp bedoelt niet anders dan regelend op te treden in grensgevallen. Zoo heeft ook de levering van gas en water in grensgebieden de aandacht van de regeering. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aange nomen. Tramwegen in Drente en Overijssel Aan de orde is het wetsontwerp tot bevordering van de samenwerking van Tramwegen in Drente en Overijscl. De heer Duymaer van Twist (A.R.) heeft bezwaar dat de regeering hier verkeer gaat regelen ten koste van veel rijksgeld. De betrokken streken zijn beter gediend door autovervoer voor personen. Het Rijk betaalt de stroppen. Het zal bezwaarlijk zijn voor Minister Gelissen -pr., zijn stem aan het ontwerp te ge ven. Üe heer Rutgers van Rozen burg (C.H.) zou eerst rentclooze voor schotten willen doen terugbetalen, voor dat dividend door de Dcdemvaartsche Stoomtram Maatschappij wordt uitge keerd. De heer van Braambeek (Soc.- Dcmzegt dat door de samenwerking van de Eerste Drentsche cn de Dedems- vaartsehe stoomtram maatschappijen het streekverkeer wordt gediend. Het is onjuist, ongebreidelde verkeers-concur- rentie te handhaven. Alleen wordt in het ontwerp tegen het personeel onbillijk gehandeld. Minister van Lidth de Jeude zal den heer Duymaer van Twist niet kunnen overtuigen. Herhaaldelijk is al gebleken dat trammaatschappijen een deel van hun vervoer kunnen inrichten voor motordiensten. Het gezamenlijk verkeer wordt zoo beter gediend dan door verscheiden ondernemingen. Na re- en dupliek wordt het wetsont werp z.h.st. aangenomen. Aangenomen wordt ten slotte nog het wetsontwerp tot vermindering der vor dering op do Zceuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. te Terneuzen, wegens rentelooze voorschotten voor den aan leg cn het in exploitatie brengen van tramwegen in Zeeuwscli-Vlaanderen. Eenige naturalisatie-ontwerpen wor den zonder debat en z.h.st. aangeno men. De vergadering wordt te 5.45 uur ver daagd tot morgen één uur. AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND Op 1 October 1936 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland 613.200, terwijl het aantal aangeslotenen aan radiodistributie-cen- trales 337.620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luiste raars derhalve ongeveer 12 per 1000 in woners. „Och, waren alle menschen wijs.." (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuor maar 'n klein boetjo beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn!) Een schikking voor den kantonrechter AMSTERDAM, 21 October. Verle den week heeft de kantonrechter Mr. L. S. G. de Hartog een persoonlijke comparitie gelast in een civiele zaak tusschen een huiseigenaar en een huur der. De huurder, een werklooze, wiens huurbijslag was ingehouden als gevolg van een rcgeeringsbcsluit cn die deze bijslag van zijn huur had afgetrokken was door den huurder aangezegd de woning te verlaten. De man had gehan deld overeenkomstig de instructie door de werkloozenvereeniging aan haar leden gegeven. Vandaag heeft deze comparitie plaats gehad, die tenslotte leidde tot een schikking, die ook door den kantonrech ter werd voorgestaan. De huiseigenaar was daartoe aanvan kelijk niet bereid. Het gaat niet om de huurpenningen, maar om het principe. Hij wenscht in geen geval over te gaan tot huurverlaging. De huurder wilde minder betalen en volledige kwijting krijgen. Morgen aldus do verhuur der is er weer iemand anders die dat wil en dan krijg ik weer hetzelfde ge val. Mr. de Hartog (tot verhuurder): „U hebt de wet op uw hand en als u wilt dat hij er uit gaat. moet dat gebeuren, maar er is toch wel reden om water in de wijn te doen". De eigenaar: „Er moet een voorbeeld worden gesteld. De andere huurders hebben genoegen genomen met een quitantie „in mindering" maar deze man wilde volledige kwijting hebben. Als hij niet zoo'n houding had aange nomen Dc kantonrechter stelt dan nog eenige vragen aan den huurder. De verhuurder: „Ik ben niet te be roerd om te regelen, maar in dit ge val Kantonrechter: „Uw huurder is een fatsoenlijk man en hij woont al twee jaar in het huis. Hij^is deze keer zijn kop kwijt geraakt De huurder biedt dan bij monde van zijn raadsman Mr. \V. Loeb aan, de kosten volledig te betalen. Verhuurder: „Nu... in dat geval." Na ecnig heen en weer gepraat zijn partijen het eens. De kantonrechter houdt in afwachting der te betalen 20 de zaak li dagen aan. Na betaling wordt deze dan geroyeerd. Dinsdag 3 November a.s., des avonds te half negen. In openbare behandeling komen op Woensdag 4 November te elf uur de ontwerpen van wet houdende wettelijke bepalingen omtrent handelsagenten en handelsreizigers, houdende tijdelijke maatregelen betreffende de mechanisa tie in de sigarenindustrie en het ont- werp-rijtijdenwet, terwijl in den loop dier week in de afdeelingen zullen wor den onderzocht verschillende wetsont werpen, welke alsdan door dc Tweede Kamer zullen zijn afgedaan. AMSTERDAM, 21 Oct. Op verzoek van den officier van justitie te Gronin gen is hedenmorgen te Arasterdam aangehouden de 45-jarige J. H. G., oud directeur van de coöperatie „De Toe komst" te Groningen, en gewezen lid van den gemeenteraad aldaar, als ver dacht van verduistering van gelden ten nadeele van deze coöperatie. G. is naar Groningen overgebracht en voorloopig in het hoofdbureau van po litie aldaar in verzekerde bewaring gesteld. EERSTE KAMER 's-GRAVENHAGE. 21 Oct. De voor zitter van de Eerste Kamer is voorne mens de Kamer bijeen te roepen tegen GEEN IN NOOD VERKEEREND SCHIP ONTDEKT TERSCHELLING, 21 Oct. De mo- torreddingboot „Brandaris". van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij, welke boot in den afge- loopen nacht is uitgevaren in verband met SO.S.-seinen, waarvan men ver moedde dat zij van de „Jagersfontein afkomstig waren, is hedenmorgen om elf uur in Terschelling teruggekeerd, zonder iets van een in nood verkeerend schip te hebben ontdekt. NOORSCH STOOMSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN VLISSINGEN, 21 Oct. In den afge loopen nacht is het GS52 ton metende Noorsche stoomschip „Belh" nabij fort Rammekens aan den grond geloopen. Hot schip dat van Casablanca naar Vlissingèn onderweg was lag sinds Zondag op de roede van Vlissingèn voor anker, doch is, door den storm, afgedreven. Er zijn twee sleepbooten in de nabijheid en men verwacht, dat de „Beth" in den namiddag met hoog wa ter wel zal vlot komen. Moedig werk van de bemanning van de „Witte Zee" ROTTERDAM, 21 October. De „Witte Zee" van L. Smit en Co.'s Internatio nalen Sleepdienst is cr in geslaagd, de „Okoanis", die vanaf een uur vannacht voor den mond van den Nieuwen Wa terweg had gelegen, om half drie bin nen de pieren te brengen, waarbij de „Blankenburg" en dc „Maas", van de zelfde maatschappij, assisteerden. De sleep heeft den tocht naar Waal haven voortgezet cn is daar te ongeveer half acht vanmorgen gearriveerd. Het schip ligt thans aan boei 99 in de Waal haven, waar het bergingsvaartuig „Meermin" het leegpompen voortzet. Aan boord van de „Witte Zee" heeft kapitein B. C. Weltevreden een relaas gegeven van de gebeurtenissen van gis teren en den afgcloopen nacht. Gistermorgen om negen uur werd te Hoek van Holland het S.O.S.-bericht ontvangen, waarin het Grieksche koop vaardijschip „Okeanis", geladen met kolen en onderweg van Stettin naar Py- racus, assistentie verzocht, daar het schip een lek aan het. stookhol had ge kregen en zich in zinkenden toestand bevond. Wat de oorzaak van het lekslaan is, is nog niet bekend. Verondersteld wordt, dat het zware werken van het schip daaraan niet vreemd is. De „Witte Zee" is onmiddellijk van Hoek van Holland vertrokken en met behulp van de richlingzoeker was men weldra ter plaatse. Daar de „Okeanis" geheel verlaten was, was er weinig kans, dat een verbinding tot stand knn worden gebracht. De „Belgion" die de bemanning had overgenomén, weigerde evenwel een boot te strijken, om de Griekschebemanning naar de „Witte Zee" te brengen. Kapitein Weltevreden heeft toon vrijwilligers voorgeroepen en, hoe wel het hier een levensgevaarlijk werk betrof, hebben do bootsman J. van Es, de lichtmatroos P. Snoek en de stoker M. van Dijk zich on middellijk beschikbaar gesteld. De kapitein van het koopvaardij schip, de heer Paleokrassas, was zelf te uitgeput om aan het werk to kunnen deelnemen. Van het lichtschip Elbe I tot het moment, waarop hij noodseinen uitgezonden had, heeft hij met zwaar weer te kampen gehad cn zich geen slaap gegund. Toen de drie Grieken eenmaal aan boord van de „Witte Zee" waren, kon men beginnen met te trachten het con tact tot stand te brengen. Toen de „Witte Zee" dicht genoeg bij de „Okea nis" was, is genoemd drietal van de „Witte Zee" met de Grieken in een sloep gesprongen en zijn zij naar de „Okeanis" geroeid. Toen zij eenmaal aan boord geklommen waren, was de IS duims tros, welke bij het sleepen een lengte had van 120 vaam, weldra beves tigd. Het weer, dat in den avond slecht ge weest was, knapte later in den nacht wat op en dat kwam zeer van pas, aan gezien het sleepen vele moeilijkheden met zich mede bracht. De stoomketels waren namelijk nog in tact, toen de „Okeanis" om lei te ma ken naar bakboord het roer omgooide, doch spoedig daarop is de stoom er af gegaan, doordat het water, dat in het stoomhol en dc machinekamer steeds hooger werd, tenslotte boven de stoom ketels kwam tc staan. Met geen man of macht was er (oen weer beweging in het schip te krijgen cn zoo moest het schip gesleept worden met een roer, dat vrijwel dwars stond. Hierdoor bleef het schip niet recht achter de „Witte Zee", doch had steeds de neiging, om haaks op de vaarrich- ting te gaan staan. Hierdoor heeft de sleep in het gunstigste geval een snel heid van slechts 2 tot 2A mijl kunnen maken. De „Blankenburg" cn de „Maas" waren reeds vroeg op den avond naar zee gegaan, om de „Witte Zee" te as- sisteeren. Gedrieën hebben zij de „Okea nis" veilig binnengebracht, hoewel nog een oogenblik het gevaar beeft bestaan, dat de „Okeanis" op het Noorderhoofd zou terecht komen. In Hoek van Hol land is het bergingsvaartuig „Meermin" direct langszij gekomen om met het pompen een aanvang te maken. Nauwelijks had kapitein Weltevreden zijn relaas over den avontuurlijken tocht gedaan, of het schip kreeg order, zich naar Vlissingèn te begeven, waar de Noorsche tanker Beth op de Schelde een gat in den scheepswand van pl.m. 70 c.M. heeft gekregen. ENGELSCH S.S. „UKSMOUTH" LOOPT TIJDENS STORM SCHADE OP IJMUIDEN, 21 Oct. - Het Engelsche stoomschip „Uksmouth" dat met een lading ijzererts bestemd voor de hoog ovens te IJ muiden van Oxelosund kwam, heeft het tijdens den jongsten storm op de Noordzee zwaar te verdu ren gehad. Door de overkomende hooge stortzeeën is aan het logies van dc be manning nogal schade toegebracht. Het schip is heden behouden in IJmuiden aangekomen. Tijdens het lossen van de lading zal de schade hersteld worden. EXAMEN M. O. AKTE K. 1 (WISKUNDE) 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Opgeroepen en opgekomen 2 candidaten. Geslaagd: mej. W. G. M. Brokx te Waspik, en de heer H. W. van Groevenbroek te Kaarden. De gladde wegen eischen slachtoffers AMSTERDAM, 21 October. Een personenauto die van de Nic. Witsen- kadc langs het Weteringplantsoen naai de Weteringschans reed. moest daar bij liet oversteken van den weg plotseling sloppen voor twee wielrijders. Vermoe delijk tengevolge van de gladheid van den weg cn het slecht werken van de remmen werden de beide wielrijders tegen de straat geworpen. Zij kregen daarbij geen ernstig letsel. De auto gleed door en botste tegen een winkel raam van een drogisterij, waardoor de ruit werd vernield. ALMELO, 21 October. In het R.K. Ziekenhuis te Almelo is heden overle den mejuffrouw M. ter Bekke, wonende te Albcrgen bij Almelo, die Zondag avond te Zenderen, gemeente Borne, door een auto. bestuurd door den heer ten B. uit Almelo, werd aangereden. Volgens den automobilist moest hij plotseling remmen voor twee wielrij ders, die aan zijn linkerkant uit een café kwamen. Zijn wagen is toen op den spiegclgladden weg Komen te slip pen, tengevolge waarvan hij inreed op een groepje meisjes, die met de fietsen aan de hand voor een café stonden, waar zij hadden gedanst. Mejuffrouw ter Bekke werd, oogenschijnlijk niet ernstig gewond, naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand verergerde echter steeds en thans is zij aan de be komen verwondingen overleden. Het meisje was in Almelo in betrekking. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Een tweede meisje, dat naast het slachtoffer heeft gestaan, toen de aanrijding geschiedde, had geen noe menswaardig letsel gekregen. DENEKAMP, 21 Oct. Hedenmiddag omstreeks vijf uur is op den Rijks straatweg Denekamp—Oldenzaal een verkeersongeval geschied, waarvan een 40-jarige vrouw het slachtoffer is ge worden. Ter hoogte van Losser, wilde de vrouw van den landbouwer Stenebrink uit Beuningen (gem. Losser) per fiets den straatweg oversteken. Zii deed dit zonder ecnig teeken te geven, waarop een haar achterop rijdende personen auto uit Oldenzaal haar aanreed. De 40-jarige vrouw bekwam ernstige ver wondingen aan het hoofd en overleed bijna onmiddellijk na het ongeluk. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Denekamp vervoerd. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. ROLDE, 21 Oct. Hedenmorgen is tus schen Rolde en Gieten een personen auto, bestuurd door den 27-jarigen II. B„ wonende te Winschoten, tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat zoowel de heer B. als zijn naast hem zittende cchtgenoote uit den wagen werden ge slingerd. Met ernstige verwondingen zijn beiden naar het Wilhelmina-zieken- huis te Assen vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het gladde wegdek. Een uitgebreid onderzoek te Groningen GRONINGEN, 21 Oct. Door den Provincialen Keuringsdienst van iva- ren alhier is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de deugdelijkheid van dezer dagen, zoowel in Groningen als in de provincie, verkochte makreel. In samenwerking met de politie is de Keuringsdienst een vergiftigingsgeval op het spoor gekomen, waarbij een taxi chauffeur is betrokken, die in de direc te nabijheid van het station een makreel had gekocht. Het gevolg was, dat bij vijf winke liers den aanwezige voorraad makreel in beslag werd genomen. Bij twee van deze vischhandelaren bleek de ge stoomde makreel in kennelijken staat van ondeugdelijkheid te verkeeren. Tegen beide personen is proces-verbaal opgemaakt. De toestand van den chauffeur is Kunstig. Belangrijke resultaten, ver* geleken met het vorige jaar 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Daar de halfwekelijksche dienst der K.L.M. op Indië op 12 Juni van het vorig jaar is ingegaan, is het thans voor de eerste maal mogelijk, door het derde kwartaal van 1935 te vergelijken met dat van 1936, om na te gaan, welke ontwikke ling de halfwekelijksche dienst ver toont. Deze vergelijking valt zeer gun stig uit. Het aantal passagiers-kilome ters is gestegen met 39l/« pet., do brief post in ton kilometers steeg met 17.7 pet., het goederenvervoer in ton kilome ters met 5S.1 pet. en de totaal verkoop in tonkilometers mot 32.4 pet. De bezet tingsgraad der vliegtuigen steeg tot het zeer hooge gemiddelde van 86,3 pct.„ waarmede practisch de grens is bereikt en met het heden gebruikte materieel geen stijging van vervoer van eenig be lang meer kan worden verwacht. Im mers het betalend vervoer, dat gewei gerd moet worden uit gebrek aan laad vermogen, bedraagt 60 pet. van hetgeen ten vervoer kan worden aangenomen. Voorstel om de in 1934 en 1932 ingestelde verlagingen te herstellen HEERLEN, 21 October. De voorzit ter van den Protestantsch Christelijken Mijmverkersbond heeft aan de contact commissie voor het mijnbedrijf het vol gende schrijven gezonden: „Ondergeteekende heeft de eer u mede te deelen. dat hij voornemens is in de vergadering \an Donderdag a.s. bij punt 3 der agenda het volgende voorstel in te dienen. Dc Protestantsch Christelijke Mijn- werkersbond stelt voor, dat besprekin gen worden geopend over wijziging der bestaande loonovereenkomst tusschen de directies en de beide Christelijke bonden in dien zin, dat de in 1934 en 1932 ingestelde loonsverlagingen wor den hersteld". De Protestantsch Christelijke Mijn- werkersbond meent, dat het voorstel ge wettigd is door de verbeterde positie van het mijnbedrijf, zooals deze o.m. blijkt uit het jaarverslag der Oranje Nas9aumijnen over 1934 en de begroo ting van de staatsmijnen voor 1937. Natuntlisattiesontwerp door de Tweede Kamer aangenomen 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag verschillen de naturalisatie-ontwerpen goedge keurd, waardoor o.a. verscheidene als Nederlander geboren personen, die door een of andere oorzaak hun Nederlan derschap hadden verloren, de Neder- landschc nationaliteit terug krijgen. Tot hen behoort o.a. de bekende Ne- derlandsche vliegtuigbouwer Frits Kool hoven, die, zooals waarschijnlijk slechts weinigen weten, van Britsche nationa liteit is. Koolhoven, die in 1886 te. Bloe- mendaal werd geboren en in 1906 in Nederland zijn militairen dienstplicht vervulde, vestigde zich daarna in Enge land, waar hij de Britsche nationaliteit aannam. Sedert 1920 woont hij echter weer in Nederland, waar hij met een Nederlandsche vrouw huwde en als di recteur van de bekende Koolhoven-fa brieken en als constructeur van ver schillende vliegtuigtypen zeer veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van de Nederlandsche luchtvaart en den Neder- landschen vliegtuigbouw. Zijn wensch, om opnieuw ook voor de wet Nederlandsch staatsburger te zijn, zal nu wel spoedig in vervulling gaan. KANTOORHOUDER VAN DE P.T.T. VOOR DE RECHTBANK LEEUWARDEN, 21 October. - Heden stond voor de rechtbank te Leeuwarden terecht S. B., 40 jaar, kantoorhouder bij de P.T.T. te Augustinusga. Hem was ten laste gelegd gedurende het jaar 1935 en de eerste acht maan den van 1936 474.te hebben ver duisterd en voorts op verschillende tijdstippen in 1936 valschelijk kwitan ties van de Rijksverzekeringsbank te hebben opgemaakt en zich zoo meerma len bedragen van 10 en 12 te heb ben toegeëigend. De officier van justitie eischte zes maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk met aftrek van de perventieve hechtenis en zes maanden voorwaarde lijk met bijzondere voorwaarden. EXAMEN WISKUNDE L.O. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Opgeroepen en opgekomen 3 candidaten. Afgewezen 3 candidaten. JHR. MR. D. J. DEN BEER POOR- TUGAEL, wien op zijn verzoek eer vol ontslag verleend is als presi dent der Arrondissementsrechtbank te Assen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6