V.V.S.U. VERGADERT De Wiener Sangerknaben in de Markthal 0C V MASSA Bericht! ZONDAGSVOETBAL IN VEENENDAAL Kijkje op dorpspolitiek! LOUISE KOOIMAN DRAAGT VOOR DE LINGUAPHONE DEMONSTREERT FEESTAVOND VAN DE winkeliersvereniging „Het Soesterkwartier" U.S.O.-V OLKSCON CERT OPENINGSAVOND CULTUREELE GROEP KATH. AMERSFOORT Wijnhandel „De Moor" MOOR Oude Genever HOF-TARIA 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 De heer Oostenbroek spreekt in Amsvorde over de laster* campagne tegen de SowjetsUnie *"ïn de bovenzaal van Amsvorde hield de Vereoniging van Vrienden der Sov jet-Unie een openbare cursusvergade ring met den heer Oostenbroek als spre ker. Zijn onderwerp was: „De laster campagne tegen de Sovjet-Unie, terro risme en de 16 schoten". Spreker begon met er op te wijzen dat 'de V.V.S.U. zich nooit inlaten zal met politieke strijdvragen, doch dit onder werp maakt thans zulks onmogelijk. Wat heeft men de Sovjet-rechtspraak eigenlijk verweten? Meestal ging men at op zeer partijdige oordeelvellingen van tegenstanders, die ook zelf de zaak niet hebben onderzocht cn dus niet kenden. De vijandige houding der mogendheden benevens de sociaal-democratische pers hebben er belang bij, dat de stemming zich keert tegen de Sovjet-Unie. Een gunstige uitzondering maakt hierop do N. Rott. Crt., welk blad eerlijk de mee ning van insiders weergaf, die overtuigd zijn van het eerlijke verloop van hel strafproces. Spr. gaf daarna in vogel vlucht een historisch overzicht van het ontstaan der Sovjet-Unie. De historische ontwikkeling der communistische partij in Rusland (vroeger de sociaal-democra tische partij) brengt allereerst de figuui van Leo Trotzky naar voren, de aan stichter of de auctor intellectualis. Hij was jong-revolutionair, werd onder het czarisme verbannen en kwam in het buitenland, zich nauw aansluitend bij Lenin. Om meer dan een reden bekoel de die vriendschap en ging zelfs over in .vijandschap, waarbij Trotzky zijn prin cipes overboord gooide. Meerdere malen veranderde hij later van idee. Met cita ten toonde spreker dat aan. Tijdens den wereldoorlog en de Russische revolutie stond Trotzky meestal geïsoleerd, tot dat hij in 1917 toetrad tot de communis tische partij en hij een werkzaam aan deel in de revolutie nam. Later toen Lenin gestorven was, kwam Trotzky te staan tegenover Stalin. Lenin's opvol ger, ondanks het feit, dat Trotzky meer dere hooge functies heeft bekleed. In hem leefde de drang een grootc rol te spelen. Ten slotte zag men in het stre ven van Trotzky een gevaar voor de eenheid in de Sovjet-Unie cn daarom Werd hij uitgewezen. Het verslag van het strafproces wijst pp het verloop daarvan. De beklaagden hebben bekend en het zal niet meer mo gelijk zijn te spreken van een justitio- neelen moord. Zelfs zij, die de feiten niet konden begrijpen, moeten toegeven, dat de getuigenissen der verdachten onder ieder gerecht tot veroordeeling zou heb ben geleid. Ze hebben zelfs niet getracht hun onschuld aan te toonen. De getui genverklaringen worden bovendien ver sterkt. door verklaringen van Trotzky in een brochure (uitgegeven 1934) waarin hij vrij duidelijk zijn belangengemeen schap met Hitier aangeeft. De verdach ten noemden het een chirurgisch ingrij pen, toen zij den moord op Kirow bedre ven. Voor spr. staat het vast, dat de op posite van Trotzky leidde tot sabotage en terreur met tot gevolg den moord op Kirow. Na de beschouwingen van den spreker yolgde eenige gedachtenwisseling. Het programma voor de voorstelling van de Wiener Sangerknaben op Don derdag 29 Oct. a.s., des avonds S uur SO in de Gemeentelijke Markthal zal een geheel nieuw en specifiek Weensch ka rakter dragen. Een groep geestelijke liederen, een groote reeks volksliederen van Ween- sche componisten en een uitvoering van een zangspel van Franz Schubert: Der Hiiusliche Krieg staan op hel program- ma. De opera zal wederom gespeeld wor- Sen in oude Wecnsche costumes van dien tijd. De leiding berust in handen van ka pelmeester Viktor Gomboz. V) 0s en de borrel en de wijn waren goed Dat Is het oordeel van Uw gasten els U hebt getracteerd op onze likeuren (vanaf f 1.35 p. Vi flacon) en onze wijnen hebt geschonken. Mogen wij U onze prijscourant eens aanreiken? Wij verwachten Uw bezoek of een telefoontje. HAVIK 41 TEL. 292 Thans naast goudgele ook witte Pu- rol. Dit wrijft onzichtbaar weg en daarom is Purol (wit) zoo bijzonder aangenaam voor de \erzorging van het gelaal. Zelfde prijzen. Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. KANTONGERECHT Twee bestuursleden van den U.P.V.B. hadden zich te verantwoorden DE TOESTAND VAN GENERAAL. MAJOOR VAN VOORST TOT VOORST AMERSFOORT, 23 October. Bij Informatie te bevocgder plaatse werd ons medegedeeld, dat de toestand van generaal-majoor J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, adjudant i.b.d. van H.M. de Koningin en commandant van de ie divisie, vooruit gaat en dat de patiënt een rustigen nacht heeft ge had. AUTO GESLIPT Gisteren is de personenauto van den heer C. alhier op den Rijksstraatweg, onder Ilarlingen ter hoogte van het krankzinnigengesticht tusschen Her- bavuni en Franekcr geslipt cn tegen een boom gereden. De inzittenden kre gen lichte verwondingen. De auto is zwaar gehavend naar Franeker ver voerd. AANBESTEDING Door den architect T. Sikma is aan besteed de bouw van een woonhuis aan dc Hugo de Groot laan. Van de 27 in schrijvers waren de laagste twee T. Bakker te Ammerstol met 9.920 en Anema cn Wijnands alhier met 10.271 Hoogste inschrijver was M. J. Krijgen te Hoogland met 12.790.—. IN HET HOL VAN DEN LEEUW Gisteravond vervoegde zich op het politiebureau een 22-jarige varensgezel otn onderdak. Dat werd heiyi verschaft. Maar het „Nou tabeh dan" van heden morgen verstomde, toen de politie bleek, dat deze gezel nog een oud re keningetje te vereffenen had. In Utrecht kreeg hij verder onderdak, zij het on gevraagd. Daar stonden zoowaar terecht de hee- ren M. Welte en F. Bouwens. voorzitter en secretaris van den Utr. Prov. Voet balbond. wegens overtreding van art. 23 der Politieverordening van Renswou- de, dat voetbalwedstrijden verbiedt op Zondag, toegankelijk tegen betaling. Zij waren gedagvaard als verantwoordelijke personen voor den propaganda-wed- strijd, uitgeschreven door den U.P.V.B. bij het 35-jarig bestaan. De rechtskundige raadsman, mr. Welcker (Schiedam) had éi décharge meegebracht de voorzitter van de Jubi leumcommissie, den heer H. F. Schaap uit Utrecht. Deze zou moeten zijn ge dagvaard of het bestuur der Veenen- daalschc voetbalvereeniging. De hoofd bestuursleden wisten van niets af. De Veenendalers hebben hun veld lig gen onder Renswoude cn spelen daar ook op Zondag. Ze hebben een schrifte lijke vergunning ervoor tot wederopzeg- gens toe van den burgemeester van Renswoude, gedateerd 17 Aug. 1933. Het openbaar-zijn voor den Jubileumwed strijd had men mogelijk, zooals elders vaak geschiedt, willen ondervangen door niet entreckaarten te verkoopen, maar... eendaagsch honorair-lidmaatschap te gen bepaalden prijs. De Ambtenaar stelde den cisch van f 1 voor beide bestuursleden van den U. P. V. B. Daarvan was de wedstrijd uitge gaan; zij waren verantwoordelijk. Ook de andere II.B.-lcden had men erin kun nen betrekken. De Jubileum-commissie was slechts uitvoerend lichaam. Mr. Welcker was verbaasd over dezen straf- eisch. Volgens het Wetboek van Straf recht moet daarvoor schuld aanwezig zijn. Die is hier niet. Volgens het sys teem van het O. M. zou men nog hoo- gerop moeten gegaan zijn door te dag vaarden voorzitter en secretaris van den K.N.V.B. De strafbaarheid werd door hem aangevochten in de vergun ning door den burgemeester verleend, een ontheffing van het vermakclijk- heidsverbod, neergelegd in art. 4' der Zondagswet van 1814. Daar is de zaak geregeld en een ge meentelijke politieverordening mag daar niet verder regelen in die mate, als hier is geschied. De verordening van Rens woude is dus onverbindbaar. Bovendien is heden niets bewezen, ook niet het openbaar-zijn van den wedstrijd. Dat wordt maar aangenomen zonder meer. Als gevolg van deze laatste opmerking verlangde het O.M. een nader onder zoek. Dit uitstel achtte de verdediger onnoo- dig. Toegegeven werd, dat de toegang voor ieder open stond. Dat eendaagsche honoraire lidmaatschap was niet in or de. Nu kwam het door velen met ver wachte slot. De kantonrechter zei: De openbaar heid moet ter terechtzitting bewezen worden. Dat is niet geschied. Daarom vonnis van vrij spraak. Tijdens de behandeling had de verde diger een kijkje op de dorpspolitiek ge geven. Men wil den burgemeester op den weg dringen, om zijn permissie in te trekken. Dit verbaliseeren is geschied buiten den burgemeester om. 21/» jaar hebben de Veenendalers Zon- dags in Renswoude gespeeld zonder door de politie te worden lastig gevallen. Thans zag men de kans schoon om tc kunnen verbaliseeren zonder dorpsge- nootcn of Veenendalers tc treffen BURGERLIJKE STAND 22 October Geboren: Antonie Johannes, zoon v. Antonie Johannes Hijmering en Johan na Steenbeek. Peter, z. v. Peter Peterse en Grietje van Putten. Lena Valentina, dochter van Geurt Hendrik Leonardus Valentün van den Hoek en Clasina Koudijs. Overleden: Roelofjc Knipmeijer, 78 jaar, cchtgenoote van Jan Rijke boer. Jkvr. Edzardina Jacoba van Holthe 84 jaar, ongehuwd. Hendrika Smit, 32 jaar, echlgenoote van Willem Rozendaal. Jan van Rooije. 63 jaar, echtgenoot van Elzelina van Diemcn. Ondertrouwd: Cornelis Rijnders Geradina Maria Elisabeth Janssen. Gerrit Lustig en Hendrika van 't Land. Hendrik van Binnendijk en Jacoba van den Brink. Gehuwd: jailing Koopmans en Trijntje Wanningen. Gerrit Roelof Timmer en Gerritdina PondenvinkeL Openingsavond van 't Nut in Amicitia Als eerste avond in dit seizoen kwam Louise Kooiman voor het Departement Amersfoort van „Het Nut" gisteren in Amicitia voordragen. oor de pauze stond op het programma „De Moeder van negen zonen" van den Oostcnrijk- schcn schrijver Oskar Jellink. Het is ons niet mogelijk dc keuze, waarmede de voordraagster zelf zoozeer ingeno men bleek, te bewonderen. Wat kan haar in dit verhaal aangetrokken heb ben? Het speelt tijdens een Oostenrijk- sche godsdienstoorlog omstreek 1640 en behandelt het probleem van een moe der met negen zonen, die meegestre den hebben in een boerenopstand tegen het katholicisme en ter dood veroor deeld zijn. Zij krijgt gratie voor een van haar zoons en men laat haar de keus welken zoon dit zal zijn. Natuur lijk kan zij niet kiezen, zij is met al haar kinderen evenzeer door de de ban den van het moederschap verbonden. Zij wil zichzelf offeren voor haar kin deren, maar als dit geweigerd wordt, neemt zij een vrecselijke wraak en doodt het cenige kind van den graaf, die het doodvonnis op haar kinderen zal laten voltrekken. Als de beul dan het vonnis aan de negen zonen ten uit voer brengt, sterft zij zelf. „En niemand weet, bij den dood van welken zoon dit groote hart brak." Wat wij op dit werk tegen hebben, is, dat het althans in den vorm, waarop het tot ons kwam geen litte rair kunstwerk is. En dat lijkt ons bij de keuze van een voordiacht een eerste vereischte, meer dan dramatische span ning of psychologische verantwoording. Dramatische spanning is er voldoende in dit verhaal, maar jammer genoeg faalde hier het voordraclitsvcrmogcn van Louise Kooiman, die alleen aan het slot het dramatische effect bereikte. Ook bleek haar geheugen niet feilloos en de hiaten in dc voordracht werkten sto rend. Na de pauze nam zij schitterend re vanche. Zij droeg een fragment voor uit „Dc kleine Parade" van Henriëtte van Eyk en zij vond dadelijk den toon, die dit werk vereischt. Onze aanvanke lijke twijfel of het vuurwerk van Hen riëtte van Eyk geschikt zou zijn om voor tc dragen, waar het dikwijls een zoo subtiel woordenspel is, dat gemak kelijk kan worden misverstaan, ver dween al bij den eersten inzet. Henriëtte van Eyk is een unicum in onze littera tuur en als zij grappig is en dat is zij voortdurend en opzettelijk moet men dubbel met haar oppassen. Zij heeft het speciaal op de hoogere stan den gemunt en zij smeedt uit .hun taal en hun eigenaardigheden een scherp gepunt satvriek wapen, waarmee ze venijnige prikken uitdeeld. Louise Kooi man heeft aan deze allerzotste parodie, die in wezen niet anders dan een felle hekeling is, alle recht gedaan. Zoowel in "stembuiging als in gebaar acteerde zij het malle freuletje, dat de geschie denis van de mannequin vertelt, uit muntend. Het werd een heel bevredi gend slot van dezen eersten N'uts-avond. In hotel Monopole had gisteravond een openbare demonstratie plaats van 't Linguaphonc-Instituut te Amsterdam De aanwezigen hebben daar kunnen zien op welke wijze men tegenwoor dig, niet behulp van dc techniek, op de vlugste en meest juiste wijze in eigen land een vreemde taal kan leeren er- staan cn spreken. Vroeger hoorde men algemeen de klacht dat men ondanks ja ren schoolstudie de vreemde taal nog maar slechts zeer gebrekkig onder de knie had en dat men de taal eerst wer kelijk goed leerde verstaan en spreken, als men eenige maanden in het bewuste land had doorgebracht. Tegenwoordig kan dit evenwel anders plaats vinden en wel op een wijze, dat men de taal door middel van lessen per gramofoon- plaat direct tot den leerling brengt. On getwijfeld heeft dit zijn voordeelen, want niet alleen dat op deze manier tijdens de les het Hollandsch grooten- deels uitgesloten wordt, maar boven dien gaat men van de eerste les af in de vreemde taal denken. Weliswaar wor den op deze wijze aanvankelijk alle grammaticale aangelegenheden ter zijde gesteld, maar is dit eigenlijk ook niet zoo in de moedertaal waar het kind van jongs af aan leert spreken en eerst op lateren leeftijd de grammatica leert? Op deze wijze gaat nu ook de methode per gramofoon te werk. Door steeds maar weer les voor les te herhalen en nog eens te herhalen leert men tenslotte de taal verstaan en zelf op de juiste ma nier spreken. Nog een voordeel is het feit dat men, in het bezit van een gra mofoon zijnde, les kan nemen wanneer het gelegen komt en men dus niet op een bepaald uur aangewezen is. Na af loop der demonstratie traden terstond eenigen tot den cursus toe. AANRIJDINGEN Op het Stationsplein en in de Stations straat haden gisteren aanrijdingen plaats tusschen auto's. De matericele schade .was niet groot, Verschillende sprekers voer» den in d'Oranjeboom het woord Gisteravond had in de zaal van café d'Oranjeboom een gezellige sluitings avond plaats van de feest- en lichtweek, welke door de winkeliersvereniging „Hei Leusderkwartieris geliouden. Dc avond werd geopend door den heer J. Hanhart, voorzitter der vei- eeniging, die een woord van welkom 13t de aanv\ezigen richtte. In het bijzoiuk'j heette hij de drie leden van het eere comité, de heeren Hofkamp, Spoel en Van Tellingen, welkom. De heer Mar lens had een telegram van verhinde ring gezonden. In zijn toespraak (teel de de heer Hanhart mede, dat de win kelweek weer \oor de volle 100% ge slaagd is. Van alle zijden werd volle medewerking verleend en hij bracht dank aan de P.U.E.M., die de leveian- tie van het licht verzorgde, aan Open bare Werken cn aan den commissaris van politie. In één der plaatselijke bladen is wel eens gezegd dat de politioneele mede werking onvoldoende was geweest maar dit bericht heeft men moeten herroepen. En nu hij het toch over dc pers heeft, wil spr. ook hun een woord van oprechten dank niet onthouden. Eén uitzondering moet spr. maken en wel voor het Utrechtsch Nieuwsblad dat een bericht heeft opgenomen, waar in vermeld stond dat de feestweek een tekort van 3800 had opgeleverd. Want zoo vervolgt spr., we hebben geen tekort gemaakt. Spreker brengt dank aan zijn mede-bestuursleden, die bergen werk hebben verzet. Speciaal dienen hier ge noemd te worden de heeren v. SchaiU en Engel. Vervolgens wijdt hij uit over de resultaten van de winkelweek, welke verschillend beoordeeld worden. Vast staat evenwel, dat het Leusderkwartier haar goeden naam bevestigd heeft en te hopen is, dat alle winkeliers zullen medewerken, dien goeden naam te blij ven hooghouden. Na nog dank gebracht te hebben aan het Roode Kruis, richt de voorzitter zich tot den heer Luidcns, organisator van de feestweek en dankt hem hartelijk voor hetgeen hij gedaan heeft, hopend bij het organiseeren van een nieuwe winkelweek weer op den heer Luidcns te mogen rekenen. Hierna deelt spr mede, dat na deze winkelweek nog een Sint-Xicolaas-actie zal gevoerd worden terwijl ter bestrijding van de kosten van dezen avond de consumpties met vijf cent verhoogd zullen worden. Tol slot deelde hij de cervole vermeldingen behaald in den étalagcwedstrijd, aan de winnaars uit, waarbij een woord van dank aan den bloemist Wallert, die ge heel belangeloos het kwartier versierde niet onthouden werd. Daarop richtte de heer G. van Te 1- l i n g e n, lid van het eere-comité, zich tot het bestuur. Hij dankt den voorzit ter, dat deze hem tot lid van het cere- comité had willen benoemen. De woor den bij de installatie van het eere comité gesproken: „het algemeen be lang te dienen", hebben spreker in het bijzonder getroffen. Hij hoopt dan ook van ganscher harte dat deze leuze zal blijven voorzitten. De heer J. A. C. Spoel het woord nemende, zeide, dat het eere-comité in het Leusderkwartier geen reden van be staan heeft gehad. Immers, meestal is het toch de gewoonte dat de namen van de personen, die in het eere comité hebben zitting genomen, de vlag zijn, welke de lading moet dekken. Dit toch was in het Leusderkwartier niet noodig: de lading dekte zichzelf. Spreker brengt dank aan het bestuur en den heer Lui- dens voor hetgeen zij tot stand hebben gebracht; ongetwijfeld zal het gepres teerde in de toekomst succes hebben, want bedriegen de voorteekenen zich niet, dan gaat het Leusderkwartier een goede toekomst tegemoet. Spreker wenscht zichzelf geluk met het feit dat dit stadsdeel het verstaat de grooto trom tc roeren. Na een propaganda woord om buiten onze gemeente toch vooral reclame voor Amersfoort te ma ken, besluit spreker met Het Leusdcr kwartier het beste toe te wenschcn en Ie hopen, dat op den ingeslagen weg worde voortgegaan. „U hebt," zoo richtte de heer Ant. Hofkamp zich tot den voorzitter, „in de jongste tijden veel woorden gespro ken die bijna uitsluitend getuigen van dank, gericht aan verschillende adres sen, maar ik wil U succes wenschen als leider van de winkeliersvereniging, terwijl ik ook een woord van hulde wij richten tot de mede-bestuursleden. Zij hebben het, met U, mogelijk gemaakt de feestweek te doen slagen." Als een per soonlijke uiting van sympathie over handigt spr. den voorzitter een kleine herinnering. De heer H a n k a r t dankte vervol gens de drie sprekers en noemde de woorden van lof door den heer Hofkamp tot hem gericht, te veel eer. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopcn en nam het feestelijke deel een aanvang. Als humoristen traden op het duo Rovo, dat de aanwezigen op aangename wijze wist bezig te hou den. Een gezellig bal besloot dezen feestavond. Maandagavond a.s. heeft in Tivoli te Ui recht het 7e volksconcert door het U.S.O. plaats. Dirigent is Henri van Goudoever. Soliste Coba Rijneke, piano. Het programma luidt: 1. Ouverture tot de opera „Oberon" Carl Maria von Weber. 2. Concert no. 5 voor piano en or kest in Es, opus 73, Ludwig van Beethoven. 3. „Tapiola", 4. Valse Triste, 5. Finlandia, t Jan Sibelius. EERE-TENTOONSTELLING VAN A. VAN WEEZEL ERRENS De inhoud van het busje, dat gedu rende de eere-tentoonstelling van A. van Weezei Errens geplaatst was ten bate .van algemeene armen, bedroeg 23.045. Pater Borromeus de Grcevc en en het marionettentheater van B. Brugman verleenden medewerking Gisteren heeft ile Cultureele Groep van Katholiek Amersfoort in Grand Theatre haaropenings avond gehouden, waarbij als spre ker optrad pater Borromeus de Greeve en medewerking verleend werd door het Marionettentheater van Bert Brugman. Nadat de voorzitter van de Culturee le Groep van katholiek Amersfoort, dr. F. C. liuygen, een kort openings woord gesproken had, waarin bij naast dc medewerking van vele zijden in liet bijzonder die van het werkcomité wil de noemen, verleende hij het woord aan pater Boromcus de Gieeve voor het houden van een rede over het onder werp: „De schoonheid van ons H. Geloof." Spreker wijst er in den aanvang van zijn rede op, dat voor vele menschen de ware beteckenis %an de woorden „De schoonheid van den godsdienst" niet bestaat,, inaar hun gedrag aanleiding geeft tot de heel andere woorden „De godsdienst van het schoone.' Dit laatste zoekt men veelal, men bezoekt concer ten, zang- en muziekavonden en gaat dan heen met de gedachte godsdienstig gestemd te zijn. Men zegt tegen elkaar na afloop van zoo'n avond, dat die men schen toch zoo goed zongen of speelden, maar niet spreekt men van de groot heid van God. Ook met betrkeking tot andere dingen, realiseert men zich niet, waar het om gaat. W ij hebben echter meer, aldus spre ker. w ij hebben dat doorschijnende beeld van den godsdienst en in de schoonheid van dat beeld wlilen wij ons verheugen; daardoor vervult ons de ware jubel cn gaan wij heen met vreugde in de ziel. Wanneer spreker den katli. gods dienst naar alle zijden beschouwt, dan ziet hij daarin: licht, kracht en macht resp. te vormen naar zekerheid van denken, vruchtbaarheid van handelen en onvergankelijkheid van leven. Be paalt men zich tot het eerste begrip, zekerheid van denken, dan ziet men, dat de van moderne wetenschap eigen lijk nog bijna niets vaststaat, dat zij geen enkele verklaring weet te geven van het wezen der dingen als ziel, God en eeuwigheid. In verband daarmede beschouwt spreker de zelfkennis en Christus kennis. De zelfkennis vraagt steeds naar het „waarom" en „waar heen'. waarbij alleen liet geloof zeker heid kan geven en ook het besef, dat wij door, voor en om God geschapen zijn. Wat betreft de kennis van Chris tus, dit is de groote levensvraag, waar om men veel dwaalleer gemaakt heeft. Men schaamt zich niet den Christus figuur te vcgreJijken met anderen, ja zelfs lager te stellen. Weinig ware er van zijn figuur overgebleven, als de katholieke kerk Zijn beeld niet intact gehouden had Spreker citeert gedichten van beken de dichters, om aan te toonen, dat de wetenschap niets weet van levensvra gen; het gebed aan Christus van W. Kloos noemt hij een godslastering. De ze mcnsclicn hebben het geloof noodig en het is geen wonder bij het bestaan van pantheïsme etc, dat zoovelen neer ploffen in het onbekende. De katholieken daarentegen zijn ge lukkig; zij zijn geschapen om i 11 dit le ven God te dienen en Hem in het hier namaals te aanschouwen. Christus is om en bij hem. Spreker beschouwt vervolgens het tweede begrip, de vruchtbaarheid van handelen, en zegt, dat zij alleen groote daden kunnen verrichten, die den kruis- dragenden Christus volgen. Komende tot het derde begrip, onver gankelijkheid van leven, weet hij het geloof bewaard in den grooten houw van dc kerk, waarvan Petrus het funda ment is. De kerk met haar H. Geloof is omhangen met den mantel der onver gankelijkheid; koningen en keizers kwa men en verdw-enen, de paus en het Va- ticaan echter zijn altijd gebleven. Voor de kerke Gods hoeft men niet te vree zen ,al is er nog zoo'n slechten tijd; wat ons ook gebeurt, zegt spreker, wij zijn in God's handen. Hij besluit daarna met de beeldspraak: Ziet ge daar den Mont- Blanc? De ratten zullen er niet aan knagen. Na de pauze, waarin een strijkje mu ziek speelde, volgde het optreden van het Marionettentheater van Bert Brug man. Wonderlijk, zooveel schoonheid en kunst dit optreden vertolkt; de ma rionetten blijven voor ons geen poppen meer, die menschelijkc figuren trach ten na te bootsen, integendeel, zij wor den voor ons bezield. Men gaat geheel op in hun doen en laten, zij krijgen le ven voor ons. Hoe prettig kwam dit alles tot uiting in de groteske uit het 1001-nachtverahal „De wraak van den Hakim" en later in de divertissements, humoristische scènes in cabaretvorm. Hoe fijn uitgebeeld, realistisch, waren de piano, en violoncel-soli, de nieuwste „uitvinding", etc. om niet te vergeten het optreden van den conférencier! Bert Brugman was in alles de kunstzinnige leider, die groot succes oogstte en dat verdiende ook. Het publiek toonde zich dankbaar voor het mooie slot van dezen openingsavond. disd kaskje van d& W£nk Fijn gekruide Amandel Speculaas 25 ct p. ty.p cn Roomboter Speculaas 10 ct.p.y2 p Hei is Standaard kwaliteit Bakkerij „De Standaard" Gebr. Spijker Soesterweg 71 73-75 Tel. 995 MARKTBERICHT Appeln 19—26, peren 14—2-3 per H.L., hoendereieren 5.606.40, eenden eieren 2.803.50 per 100 stuks; gras- boter 1.70; kippen 40—90 ct.. hanen 4075 ct., tamme konijnen 0.801.25, wilde konijnen 0.400.60; oude tamme eenden 3545 ct.; hazen 0.901.25, fazanten 0.801.25 per stuk; tamme duiven 0.20—0.30 per paar; biggen f 812 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer: 20 H.L. appelen, 10 ILL. peren: 90.000 stuks hoendereieren; 1700 stuks eendeneieren 15 K.G. grasboter en 190 biggen. Langestraat 8 Tel. 129 Slechts f 3.25 per Liter HOF 28 TEL. 2252 Knus Gezellig Goedkoop Heerlijke hapjes voor weinig geld. WAT ETEN WIJ MORGEN? VOOR DE KOFFIETAFEL Visch in schelpen (restverwerking). VOOR DE MIDDAGTAFEL Uitgebraden spek. Bruine booncn. Gebakken uitjes. Aardappelen. Grutjes in karnemelk met stroopsaus. HET MENU VOOR ZONDAG VOOR DE KOFFIETAFEL Cotelettcn van garnalen. Bereiding: 300 gr. garnalen, 30 gr. oud brood zonder korst, Yi ei, wat zout, peper en nooimuscaat, wat ma caroni, 00 gr. boter. Hak de in zout water gewassclien gar nalen fijn, vermeng ze met liet ei, het geweckte brood cn de kruiden. Geef er zooveel mogelijk den vorm van cotelet tcn aan cn bak ze in de boter mooi bruin. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kerry soep. Runderhaas. Bloemkool. Aardappelen. Compote. Marasquinpudding. Bereiding: V* L. slagroom, 2 d.L. marasquin, 50 gr. suiker 6K blad witte, of 5 blaadjes witte en V/K blad roode gelatine. Week de gelatine 10 k 15 minuten in koud water, los ze daarna met zoo wei nig mogelijk kokend water op. Voeg er de suiker bij, los deze geheel op en iaat de massa eenigszins bekoelen. Klop de room stijf, voeg er de marasquin en de gelatine bij. Roer van tijd tot tijd tot de massa geleiachtig begint te worden, giet ze daarna in een met eiwit be smeerden puddingvorm cn laat ze koud en stijf worden. Stort de pudding op een vochtigen schotel en dien hem op zonder saus. GENOOTSCHAP NEDERLAND- FRANKRIJK Opening winterprogramma Maandag 26 October a.s. hoopt de afd. Amersfoort van het Genootschap NederlandFrankrijk het winterpro- granmia te openen met een soiree, waarop Madame Miryom een Récital de Diction zal geven. Madame Miryam trad reeds een vorig seizoen met groot succes voor deze afd. op. Zij doet dit maal een „Croisière dans la Poésie frangaise Tal van meer of minder be kende gedichten zuilen door haar wor den voorgedragen, op een wijze, die den verslaggever van een vorig jaar deed schrijven: „Het auditorium bleef met onvermin derde aandacht de voordracht volgen en kon er eigenlijk niet genoeg van krijgen..." Eind November geeft de Heer Henri Asselin een lezing met lichtbeelden over „Les Arts et les Techniques dans la Vie moderne" meer speciaal in ver band met de internationale Tentoonstel ling te Parijs in 1937. Voor Februari 1937 staat er een lezing op het programma van den schrijver Marc Chadourne over groote ontdek kingsreizigers. WIELRIJDSTER IN DE GRACHT Gisteren wilde een wielrijder, komen de uit de Kleine Haag. de Zuidsingel oversteken en naar de openbare lees zaal gaan. Een wielrijdster kruiste ech ter zijn weg; zij wilde een aanrijding voorkomen en zwenkte met hem mee De stadsgracht maakte aan alle illu sies (het voorkomen van een botsing) een einde en nam de wielrijdster in haar troebele wateren op. Toen dook er aan den kant een zekere V. op en haal de. ten koste van een nat pak. de wiel rijdster met behulp \an omstanders op het drooge. In de leeszaal werd hulp verleend, waarna zij haar weg naar huis kon vervolgen. De fiets is later door de gemeente-rel niging opgevischt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 5