Toestand van landbouw en veeteelt JOH. B0TTINGA d' Arnhemsche Poort Verbetering van prijspeil E. J. WERNER - Slytery Tel. 242 Arnh. Poortwal 50-52 Wijnhandel Stijgende tarweprijzen CORSETTEN N.V. Compagnie Lyonnaise WEDSTRIJDEN OM DEN MARISBEKER RIJK AAN VITAMINEN FEUILLETON 2e BLAD PAG. 2 AMEPvSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 pAP IV A P Remy Martin vanaff 3.50 per fl. n V.S.O.P. 40 jaar oud f 6.50 per fl. 9? 99 BINNENLAND Het Kon. Ned. Landbouw, comité in jaarvergade. ring bijeen 's-GRAVENHAGE, 23 October. lie- den is de 26ste algemcene vergadering begonnen van het Koninklijk Neder- landsch Landbouw-comité in het ge bouw van de Eerste Kamer der Sla ten-Generaal. De Voorzitter, dc heer J. L. Nysingh, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de aanwezige adviseerende Ie den van het comité en de hoofdambte naren van het departement van land bouw en visscherij, en hen, die zonder afgevaardigde te zijn van een der lc- den-organsiaties in deze algemecne ver gadering aanwezig waren. Ten aanzien van den landbouw merk te spr. op, dat zich langzamerhand ver betering van het prijspeil heeft doorge zet. Op grond van statistische gegevens, heeft men berekend, dat er in 1936/37 een tarwe-tekort dreigt. Meestal valt dil nog wel wat mee. Bij oploopende prijzen komen dikwijls uit hoeken en gaten nog aanzienlijke voorraden to voorschijn. Een feit is echter, dat de tarweprijzen in September 1936, vóór het loslaten van den gouden standaard, 1/3 hooger waren dan in de overeenkomstige maand van 1935. Op een aanzienlijk la gcr prijspeil bewogen zich de prijzen der voedergranen. Zoo waren rogge en gerst ongeveer 2.— per 100 kg. goed kooper dan tarwe, hoewel de prijzen van eerstgenoemde producten in vergelij king met September 1935 ook belangrijk zijn gestegen. Echter was toen inzondcr heid de roggeprijs zeer laag. In de afgeloopen maand waren de gerst- en roggeprijzen plm. 20?» hoogei dan voor den laatsten oogst, d.w.z. in Juli. Voor den verbouw van tarwe wa ren de vooruitzichten minder goed. De richtprijs voor dit product ad 9.— per 100 kg. was beslist to laag. Met grooten aandrang is den minister van landbouw en visscherij verzocht tol een verhooging van den richtprijs tol het oorspronkelijk peil over te gaan hetgeen gemakkelijk kon, daar de tar westcunregeling in verband met de ge Btegen tarweprijzen een grootcr ba tip saldo voor het landbouwcrisisfonds liet. dan viel te verwachten. Daartoe hlcck de bewindsman aanvankelijk niet be reid. Tenslotte heeft hij er echter in toe gestemd den richtprijs van 9.— per 100 kg. niet te doen gelden veer februari 1937. doch reeds per 1 September 1936, wat neerkomt op een richtprijs verhoo ging van ongeveer f 0.50 per 100 kg. Een zeer verheugend feit is voorts, da1 do kansen voor den afzet van aardappel meel door de stijging van den prijs van het concurreerende Droduct. het mais meel, zeer zijn verbeterd. Zulks is voor de veenkoloniën, waar do verhouw van fabrieksaardappelen nog immer een zoo belangrijk onderdeel van het boerenbedrijf is, van groote be- teekenis, temeer omdat deze cultuur het laatste jaar zoo rigoureus moest wor den ingekrompen. De veehouderij Thans overgaande tot de v e o h o u- d e r ij valt te memoreeren, dat deze bedrijfstak nog verre van loonend is te achten. Was eenige weken geleden een ver hooging van de veeprijzen te constatee- ren. mans behoort deze ook weer tot hot verleden. Door de waardedaling van onzen gulden is de toestand van de veehouderij veel ongunstiger geworden. Terwijl melk, zuivelproducten, varkens- vleesch, spek en eieren niet duurder mochten worden, moesten de veehou ders en de gemengde bedrijven dadelijk voor de voedersloffen een hoogeren prijs betalen. Spr. kan zich voorstellen dat in verband met den onzekeren toe stand thans reeds bezwaarlijk tot een definitieve verlaging van de monopolie- heffingen kan worden besloten, maar dan dienen de prijzen van de producten van veeteelt en zuivelbereiding te wor den verhoogd, zoodat de prijzen van melk. varkensvleesch en eieren bij de verhoogde productiekosten worden aan gepast. I-Iet moet worden betreurd, dat zoodra do veehouders zich iets ruimer kunnen bewegen, de toeslag verminderd wordt. Inlusschen valt het niet te ontkennen, dat de verlaging van den prijs van de boter voor den consument, waaruit de toeslagvermindering rechtstreeks voort sproot mede in het belang van den boei was, door vermeerdering van den bin nenlandschen afzet van boter. Echtei heeft de regeoring ook de heffing op margarine verlaagd, terwijl zij dooi verhooging der heffing op oliën en vet ten het zelf-maken van margarine doo' do huisvrouwen heeft trachten tegen lo gaan. Men kan zich niet onttrekken aan het gevoel, dat de regeering ang stig waakt voor den afzet van marga rine. Van een loonend bedrijf kan ook bij de varkenshouderij nog niet worden ge sproken. Op herhaald aandringen heef1 de regeering tenslotte ingezien, dat do varkenshouder, die zijn varkensstape1 had aangepast aan de behoefte, niet do dupe mocht worden van een tijdelijk overmatigen aanvoer van slachrvar kens. Door de overtollige varkens uit de markt te nemen, heeft zij hare be moeiingen met de varkenshouderij voorzien van het onmisbare sluitstuk Alleen de prijs, waarvoor de varkens worden overgenomen, kan weinig vol doening schenken. Wat de pluimvee houder ij aangaat, kan worden opgemerkt, dal deze belangrijke tak van het bedrijf mede dank zij de toegepaste teeltbe perking weer eenigermate loonend wan geworden. Intussehen heeft de prijsver hooging der voedergranen ook hier een zeer ongunstigen invloed. Voor den tuinbouw was het een slecht jaar. De bedragen, welke via do clearing voor den export van tuinbouw producten, evenals overigens voor den zuivel en den eierexport konden worden beschikbaar gesteld, waren zoo klein dat er weder geregeld groote partijen tuinbouwproducten doordraaiden en moesten worden vernietigd of voor re geeringsrekening worden geconser veerd. Als geheel heeft de landbouw te kla gen over de toewijzing van dc betalings contingenten voor den export naar Duitschland. Uit de gegevens der statistiek is aan te toonen, dat de export van landbouw producten niet krijgt waar deze op grond van het verleden recht op heeft Spr. hoopt, udt de nieuwe voor 193? af le sluiten overeenkomst aan de vvenschen van den landbouw zal tege moet komen. Reeds meermalen is het echter voorgekomen, dat de belangen van onzen landbouwexport werden ach tergesteld bij die van den industriee- len export Zulks schijnt een ge volg van do over het departement van handel en nijverheid vaardig geworden geest van industrialisatie. Het wil spr. voorkomen, dat de re geering zeer voorzichtig moet zijn met het opgeven van den export van een bepaald landbouwproduct, ten gunste van de industrialisatie van Nederland. Het is zeer wel mo gelijk dat men geen verruiming doch slechts verschuiving van werk gelegenheid bereikt, terwijl het al lerminst van te voren vaststaat, dat do nieuw-verkregen industrieele export zoo\eel voordeeliger is dan de opgeofferde agrarische export, wat spr. aan de hand van statistie ken toelicht De heer Nysingh sprak tenslotte de vurige hoop uit, dat het Nederlandsche volk en zijn vertegenwoordigers maai bovenal onze regeering doordrongen mogen zijn van het inzicht, dat de land bouw uit hoofde van zijn fundamentce le beteekenis voor onze volkswelvaart recht heeft op een krachtdadige be volk ering zijner belangen, omdat een mis kenning daarvan onherroepelijk zou lel den tot een nationale ramp. Inleiding Prof. Minderhoud Vrijdagmiddag heeft Prof. dr. G. Min derhoud een inleiding gehouden over de voorwaarden voor een blijvende groo- tcre welvaart van den boerenstand. Spreker brengt in herinnering, dat hij na 1930 vele malen een kunstmatige ver. hooging van de prijzen van land- en tuinbouwproducten heeft verdedigd. Re- gceringshulp was de eenige mogelijk heid daartoe en deze was volkomen rechtvaardig, zonder deze zou het ge heele platteland economisch vernietigd zijn geworden. Do vraag blijft echter bestaan of kunstmatig verhoogde en daarna con stant blijvende prijzen van land. en tuinbouwproducten in staat zijn dege nen, die van de opbrengst van den Prof. dr. G. Minderhoud bodem moeten leven, blijvend een hoo ger welvaartspeil te verzekeren. Klaarheid op dit stuk is dringend noo- dig, vooral ook om te voorkomen, dat bij jeugdige personen overdreven ver wachtingen aangaande de bestaansmo gelijkheden in den landbouw worden gewekt Spr. betoogde, dat een hoogei levenspeil voor boeren, tuinders en landarbeiders, zooal bereikbaar, toch zeker niet op eenvoudige wijze kan worden verkregen. De voornaamste oorzaak ligt in de snel aangroeiende bevolking, die in do eerste plaats op het platteland in het leven wordt geroepen. Boeren, tuinders en landarbeiders brengen een bevol- kingstoeneming tot stand, die zeker vijfmaal zoo groot is, als het aantal, dat door vermeerdering van cultuurgrond jaarlijks in land- en tuinbouw zijn brood zal kunnen verdienen. Daarbij komt. dat onze plattelandsbe vol king zeer gehecht is aan het vader lijke bedrijf, zoodat als men deze bevol king haar gang laat gaan, in onderlinge concurrentie de koopprijzen van den grond en de pachten zoo hoog worden opgevoerd, dat de bedrijfsuitkomsten onvoldoende moeten worden voor een levenspeil, dat aanmerkelijk hooger ligt dan het huidige. Het zal, wil men het beoogde doel bereiken, derhalve noodzakelijk zijn, den eigenaren van den grond, on verschillig of deze den landbouw al of niet zelf uitoefenen, te dwin gen, de huidige koop. en pachtprij zen niet te verhoogen, terwijl ook bij boedelscheidingen de grond aan de toekomstige gebruikers niet bo ven den eenmaal vastgestelden prijs in rekening gebracht zal mogen worden. Maatregelen tegen een te ver gaande bezwaring van den grond met schulden, zullen dan niet achterwege kunnen blij ven, terwijl daarenboven de zittende ge bruikers na een periode van 25 k 30 jaar hun plaats aan jongeren zullen moe- t e n afstaan, als men al te grooten aan drang tot verkrijgen van boerderijen wil weren. Het aanwijzen van degenen, die in aanmerking komen om een bedrag te verkrijgen, zal moeten geschieden over eenkomstig regels, welke door de wet zullen moeten worden gesteld. Voor de verkrijging van een bedrijf zal in het al gemeen uit elk gezin van boer, tuinder of landarbeider maar één zoon in aan- door de elastische zeer lichte Supinator- steun. Voetonderzoelc op het May-j voetspiegelapparaat gratis LANGESTRAAT 28 TEL. 59 merking moeten kunnen komen, terwijl een beperkt aantal plaatsen voor zoons van buiten den landbouw staanden be schikbaar gesteld zal moeten worden. Is er in een boerengezin meer dan één zoon, dan zullen de anderen op jeugdi gen leeftijd een ander beroep moeten kiezen. Wenscht men deze diep ingrijpende maatregelen niet, of slaagt men er niet in deze te verkrijgen, dan is een blij vende verbooging van het levenspeil niet mogelijk. Voor het doen uitvloeien van een deel der plattelandsbevolking zal de steun van de overheid, om dc op leiding tot andere beroepen mogelijk te maken, zeker voorloopig niet kunnen worden gemist. Ook uit dit oogpunt is het derhalve van belang, dat alle beroe pen zooveel mogelijk voor allen „open1' blijven. Gesloten bedrijven verminderen de bestaansmogelijkheden van het be volkingsoverschot, dat het platteland op levert. Thans, nu de gulden gedeprecieerd is, is het te hopen, dat de Regeering vol doende ruggegraat zal hebben, om te be letten, dat do verdiensten in de beschut te bedrijven weer in een even scheeve verhouding komen te staan tot de ver diensten in de onbeschutte bedrijven, als sedert 1921 in Nederland in het alge meen het geval geweest is. BENZINEPRIJS IN ITALIË Naar de K.N.A.C. mededeelt is de prijs der benzinebons in Italië voor toe risten verlaagd. Voor eigenaars van 5 tot 15 notelbons bedraagt de prijs per liter lire 1,78. Zij die in het bezit zijn van 16 tot 90 hotel- bons betalen lire 1,32 per liter benzine. ZÊ^rtsLEGANT One and two way stretch Van on begrens den levensduur, daardoor QOEO KOOP Utrechtscheweg 10 Woensdag en Donderdag is te Gors- sel en Deventer een samengestelde rui terwedstrijd gehouden om den Maris- beker voor onderofficieren uit de gar ni zoens Amcrsfoot, Breda, Den Haag en Deventer, welke wedstrijden beston den uit een wegparcours van 10 K.M. en een cross van 3600 M. beide onder Gorsscl en een dressuurproef en spring concours gehouden op het militaire oefenterrein achter de kazerne te De venter. De uitslagen waren: 1. Eerste reg. Huzaren Amersfoort, met Ellenbroek, Dengier. Bau en v. d. Veer, 582 pnt.; 2. Derde regim. Huzaren, Den Haag, 515 pnt.; 3. Tweede regim. Huzaren. Breda 533 pnt.; 4. Vierde half reg. Huzaren, Deventer. De Marisbeker werd dus gewonnen door Amersfoort. De zilveren medailles uitgeloofd voor de individueele prestaties geschonken door generaal Fabius en de militaire sportvereeniging Deventer, vielen ten deel aan wachmeester Kolkert. Deven ter, met 619 punten; 2. Kersbergen, Den Haag, 618 pnt; 3. Ellenbrock, Amers foort 618 pnt.; 4. Alles, Deventer. 616 puntcu. NEDERLAND—NOORWEGEN De wedstrijd NederlandNoorwegen, welke op Zondag 1 November a.s. in het Amsterdamsche Stadion plaats vindt, wordt geleid door den Duitscher Bir- WANDELTOERISME ST. NICOLAASMARSCH VOOR Z.U.T. LEDEN Op Dinsdagavond, 8 December a.s. zal de Amersfoortsche Wandelsportver- eeniging „Zonder Uitvaller Terug" een St. Nicolaasmarsch houden voor haar leden over een afstand van 18 a 20 km. Het parcours gaat vanuit „De Valk" over Soest, Soestduinen, langs Vliegveld, Soesterberg terug naar „Do Valk". Na afloop van den marsch gezellig samen zijn en uitreiken der medailles. In 1937 zal „Z.U.T." de volgende mar- sche norganiseeren: Vrijdag 21 Mei avondmarsch plm. 20 km .Zaterdag 12 of 19 Juni, Nationale marsch 30 km. om de Jhr. A. v. d. Goes en V.V.V. Wissel'bekcrs. Jeugdmarsch 15 K.M.; Maandag 12 Juli, zgn. kappers- marsch 30 km.; Vrijdag 27 Augusts, avondmarsch; Zaterdag 18 September 70 km. marsch; 7 December, St. Nico laasmarsch. B B 16-8 Wil de sterke geliefd zijn, dan moet hij zijn kracht door gratie temperen; wil de zwakke geacht zijn, zoo moet hij zijne onmacht door waardigheid ver goeden. 24. De eigenaar zou ongetwijfeld de po litie te Turinsk van de diefstal in kennis hebben gesteld, maar gelukkig had de hertog het verhaal van zijn stervende vrouw in Sverdlovsk var teld en ook dit verhaal aan den her bergier in Turinsk medegedeeld Hei was daarom wel waarschijnlijk dat de achtervolging in die richting zou ne ginnen In ieder geval, zelfs wanneer de politie in Tobolsk naar hen zochi. scheen het bijna onmogelijk dat de menschen uit de boerderij door her. ondervraagd zouden worden, want deze hofstede lag drie mijlen van het centrum van de stad verwijderd. Mol een klein beetje geluk zouden zij zon der moeilijkheden weer in het bezit van de arreslede kunnen komen. De volgende vraag was of zij zouden probeeren de arreslede terug te halen voordat Rex ontvlucht was, of daar na? Indien zij moeilijkheden zouden krijgen met de menschen van de boer derij, zöu hij een ware hulp zijn. Aan den anderen kant beteekende het uit stel Het was een uur loopen van de gevangenis naar de boerderij, en wan neer de ontvluchting van Rex bij de inspectie van zes uur ontdekt zou wor- end. zou het alarm al gegeven zijn. voor zij goed en wel weg waren, en overal zouden bereden patrouilles uit gestuurd worden om hen aan te hou den Indien.de menschen van de boerderij naderhand ondervraagd werden en Rex was bij hen geweest, zou de politie onmiddellijk de gestolen arreslede in verband brengen met den ontvluchten gevangene. Het zou veel beter zijn dat deze twee dingen vermeden werden Simon en de hertog besloten eindelijk de slede in den vroegen namiddag te rug te te halen. Dan was er nog een probleem: wel ken weg zouden zij nemen- Zij zouden heel graag Westwaartsch gegaan zijn terug naar Rusland Maar, wanneer zij dat zouden doen, zouden zij middenin rte- verwarring geraken die ontstaan was door het stelen van de slede te Turinsk. De route naar het Oosten iridde verder in het onbekende Sibe rië Op die manier zouden zij een veel grooteren afstond doen ontstaan tus schen henzeive en de gezantschappen die toch hun eenigste hoop op bescher ming waren. De keus lag dus tusschen het Noorden en het Zuiden. Het eer ste. met zijn ondoordringbare wouden was buitengewooo onherbergzaam. In het Zuiden daarentegen, eenige hon derden mijlen van hier verwijderd, be vond zich de Trans-Siberische spoor weg hun eenig aanknoopingspunt niet de beschaving. Maar, zoo vondui zij allebei, dat was juist de richting waarin de ontvluchte Amerikaan het meest gezocht zou worden. De autori teiten zouden er bijna zeker van zijn dat hij zou trachten de spoorlijn ie hereiken en in een goederenwagen springen. Aan het slot van hun be raadslagingen vonden zij het het besfe om naar het Noorden te trekken In die richting was althans de meeste kaas zich goed te verbergen. Wanneer zij erin zouden slagen te vertrekken zou het niet moeilijk zijn, hun achte*- volgers in de onbegaanbare wouden van die streken op een dwaalspoor te brengen. Later, wanneer zij eenmaal met succes, hun achtervolging als ge eindigd konden beschouwen, zouden zij in Westelijke richting hun tocht kunnen voortzetten en zoodoende trachten het Oeralgebergte over te ste ken, naar Rusland Nadat zij deze belangrijke dingen b.v sproken hadden, vroegen zij den vrieu- delijken rabbi om raad aanaande het schoenenvraag6luk Het bleek echter een groote moeilijkheid te zijn, deze tp krijgen sedert jaren waren de schoe nen in Tobolsk schaars Nieuwe schoe nen waren heelemaal niet voorhanden Deze werden alleen verstrekt door Je staats coöperatie, althans wanneer zij in voorraad waren, maar in ieder ge- val was er een toestemming voor noo dig Er was nog een mogelijkheid del een paar tweede handsch schoenen op de markt aangehoden zou worden, maar dat was ook zeer onwaarschijnlijk ne rabbi wilde wel zien dat hij een paar voor hen krijgen zou Simon vertelde hem erbij dat de schoenen van de allergrootste maat die hij bemachtigen kon moesten zijn Na een half uur kwam hij terug, hij had geen schoenen bij zich Maar hij bracht een paar boeren-sandalen mee, groote, zware dingen mét houten zolen wel anderhalve duim dik en sterke, 'ee ren riemen Hij vertelde dat wanneer er genoeg windsels om de voeten werden gewon den deze sandalen beter dienst zouden doen dan schoenen, zoodat zij tevreden konden zijn. Even na drie uur verlieten zij de sy nagoge met vele dankbetuigingen voor den vriendelijken- rabbi die zoo n goe de vriend in nood geweest was- Er was geen kwestie van dat zij voor net voedsel en het onderdak wat zij «to- kregen hadden, konden betalen. Maar Simon gaf een vrijwillige bijdrage van hemzelf voor de armen van de ge meente Tobolsk Overeenkomstig de instructies van den rabbi vermeden zij nauwkeurig zich in liet centrum van de stad te ver toonen en spoedig waren zij in de voor stad aangekomen Gelukkig lag hun weg binnen een kwart mijl van Je gevangenis verwijderd en op eenigen afstand konden zij de hooge muren ervan onderscheiden Zij zouden dus geen moeilijkheden hebben om bij hun terugkomst de gevangenis weer te vin den Met was intens koud, en een schei pe wind woei over de open vlak ie Naar het hen voorkwam leek hel wel, dat zij zes mijl in plaats van drie mijl aflegden, maar zij liepen zwijgend verder, hun hoofden gebogen. Eindelijk bereikten zij de boerderij Zij zag er naargeestig en verlaten uil onder haar sneeuwdek geen and°r gebouw of boom was in de nabijheid Zij hoefden dus niel voor een hinder lang van de Roode Garde of van ito politie te vreezen, tenzij zij in de schuur waren verborgen. De dikke vrouw ontving hen m°t een glimlach. Do royale betaling voor de stalling van de paarden had blijk baar haar hart gewonnen. Zij was eev. ware Kazak, onwetend en gierig, vroe ger een 'boerin, thans landeigenaren Zij voelde sympathie voor de bour geoisie, maar haatte de stadsmcnschen, uitgezonderd degene waarvan wat te halen was. De jongen werd geroepen en de Reichleau vroeg of de paarden zoo spoedig mogelijk voor de troika gespannen konden worden De jongen was direct bereid om te. gehoorzamen Zijn vlugge oogen dwaalden van Si mon naar den hertog toen hij de paa? den uit den stal haalde. „U bont zeker niet van de partij?" vroeg hij, terwijl hij even lachte, waar bij zijn onregelmatige tanden te voor schijn kwamen „Neen, wij zijn niet bij de partij aan gesloten", antwoordde de Reichleau zachtjes. „Dat wist ik. Waarom zoudt u an ders betalen?" De jongen keek vlug op „Zij betalen nooit die duivels. Zij mergelen de boeren uit." De hertog keek hem met belangstel ling aan. „Waarom zouden zij ook ba talen? Zij zijn nu toch de gezagheb hers?" De jonge boer spuwde. Toen hij zijn hoofd weer ophief was er plotseling een gloed in zijn oogen. „Wij mijn vrienden cn ik, wij hebben verleden winter drie van die kerels gedood Zi; liggen te verrotten op het land Het land is van mij," ging hij fier voort, „waarom zou ik hen de Kleb geven, waar ik voor werk? Wat. zijn hun beestachtige sleden voor mij? Ik ben een Kulak onafhankelijk. Mijn vader was voorzitter van den gemeen teraad, maar zij hebben hem gedood ..Znn hebben zij je vader gedood?' vroeg dc hertog zacht „In welk jaar wat dal?" „In het jaar van de groote hon gersnood," antwoordde de knaap. „Het waren kleine mannen die geen halve Hectare geploegd zouden hebben, of zij waren eraan gestorven. Maar zij waren met velen, en zij hebben hem in de groote schuur opgehangen. Mijn vader die honderd voren kon ploegen in den tijd dat de groote Andrew er slechts •negen en tachtig ploegen kon." „Je hebt dus bloed voor bloed geno men?" zei de hertog knikkend. „Ja, bloed voor bloed, dat is een goede weg," zei de jongen met een wreeden glimlach. „Zij vallen ons nu niet meer lastig, behalve wanneer zy i:i troepen komen. Zij zijn bang ga- worden. Eerst dachten wij dat u ook tot die bende behoorde, toen u gisteren avond kwam. De oude, het is de moe der van mijn moeder, was er sterk voor, de buren te halen en een eindo aan jullie leven te maken. Maar ik wist door de manier van spreken, dat jullie niet tot die duivels behoorden- Ofschoon uw metgezel er precies zoo uitziet." De hertog keek naar Simon en begon Dlorseling te lachen „Het is maar goed, beste vriend, d«t je niet alleen naar dit deel van de wereld gekomen bent. Deze goede lie den hielden je voor een communist, en zij zouden je met je hoofd naar bene den in den gierput geworden hebben-1- De jongen spande de paarden voor de trof ka; hij had geen enkel woord verstaan van hetgeen de Reichleau gc zegd had, maar hij grijnsde plotseling (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6