mm m mmTm w DE PAPAVER EXPOSITIE a k 1 i SE£ HP flÉ lüwl WWW/ f 18 im ^Ji 1 aa'^ÉS Het Verboden Grondgebied .WELKE CLUB WINT ER MORGEN? Amersf. Boys-H.V.C. OOST-NED. TEGEN West-Duitschland GRATIS patronen bij uw wol HULP bij alle moeilijkheden met Uw breiwerk Voor f 20.— bons f 1.— terug Van alle nieuwe modellen in onze zaak. - Vrij entree. Dus De grootst mogelijke service. UTRECHTSCHEWEG 85 TEL. 15 AMERSFOORT-S.K.V. ZESDAAGSCHE TE ROTTERDAM Fa.M.R. N. OOSTERVEEN Noodlanding nabij Soesterberg FEUILLETON door 2c BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 24 OCTOBER 1936 VOETBAL Zullen A.P.W.C. en Quick zich tijdig gaan her; stellen? Het is een bekend feit, dat beido ploe gen zoowel H.V.C. als de Amersfoort- sche Boys al eenige jaren serieuze po gingen doen om de derde klasse te kunnen verlaten. Gelukte het H.V.C. het vorige jaar het kampioenschap van haar klasse te behalen, in de andere af- deeling vervulden de Amersf. Boys een leidende rol, welke eerst in de laatste wedstrijden ten gunste van Baarn werd beslist. Dit even ter inleiding voor den grooten strijd morgen tusschen de Amersf. Boys en H.V.C. Van de rood witten wisten wij, dat zij door stelsel matige training een goed geheel vorm den. doch de Amersf. Boys bewezen het vorige jaar overduidelijk, dat zij een elftal in het veld konden brengen, dat tot de sterkste van de derde klasse be hoorde. Dit jaar werden beido teams in één klasse ondergebracht. Een typische samenloop van omstandigheden is, dat nu er 5 wedstrijden gespeeld zijn, bei de vereenigingen nog ongeslagen aan de kop gaan met 9 winstpunten, zoodat in dit treffen direct de eer van de bo venste plaats in het geding komt. Hier door hebbon de blauw-witten, die dit maal nog al sukkelden met hun opstel ling, bewezen, wederom grootsche plan nen te hebben. Jammer is het, dat, nu beide elftallen kampioensneigingen ver toonen, zij in één klasse uitkomen. Ten slotte kan er maar één met de eer gaan strijken. Laten wij echter hopen, dat dit uiteindelijk inderdaad ook do sterk ste is. Men verlangt van ons nu een maal een voorspclling.^Ditmaal zal dit niet gemakkelijk zijn, omdat de ploe gen elkaar in competitieverband nog niet hebben ontmoet. Men mag niet afgaan op de groote overwinning welke H.V.C van den zomer in een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Amersf Boys behaalde. Dit is foutief en zou wellicht eens funeste gevolgen kunnen hebben. Trouwens de H.V.C.-lelders be grijpen dit zelf eveneens. Een kleine vingerwijzing omtrent een uitslag heb ben wij evenwel aan het doelgemiddel de. Hieruit blijkt dat de voorhoede van H.V.C. schotvaardiger is, dan van de Gasthuislaan-menschen. Dit wil even wel niet zeggen, dat II.V.C. zal winnen, doch hieruit mogen wij aannemen, dat do vuurlinie van H.V.C. sterker )3. De Amersf. Boys hebben echter bijtijds deze- linie herzien. Met de bezetting van Poort op de middenvoor plaats zijn wij het volkomen eens en dat v. d. Starre weer de spilplaats inneemt zal velen voldoening geven. De verdedigingen oni loopen elkaar niet zooveel, doch de uit slag zal voornamelijk afhangen van de bijkomende dingen o.a. zenuwen etc. En dat valt ook voor ons van tevoren niet te bepalen. Het beste zou eigenlijk zijn „samendeelen"! Mogen wij hopen dat de club, welke het beste spel noeclt daarnaar beloond wordt m.a.w. de over winning krijgt. Scheidsrechter is de heer A. Peper. A.P.W.C.—Zeist In de A.P.W.C.-ploeg schijnt er iets te haperen. Wat dit is weten wij niet maar een feit is, dat de paaisgel-m do laatste weken danig teleursteden. Voor al de groote nederlaag tegen Paarn wékte ieders bevreemding. Het resul taat is dan ook, dat zij de laatste plaats innemen, een plaats waarop zij o.i qua spel niet thuis behooren. Wij ver trouwen, dat A.P.W.C zich tijdig her steld zal hebben van haar nederlaag te gen Baarn, zoodat de ploeg zien geheel tegen Zeist kan geven om ao punten te bemachtigen. Behalve dezs beido punten bereikt zij er tevens mede, dat zij met Zeist van plaats verwissel'. Een willoos slachtoffer zal Zeist, dat juist de laatste weken getoond heeft niets te voelen voor do onderste regio nen, niet zijn. Niettemin rekenen wij indien A.P.W.C. beseft wat er op het spel staat, op een overwinning voor do ontvangende vereeniging. W oer denQuick Het falen van de Quick-pioeg is oor zaak, dat onze stadgenooisn wederom met een eenigszins gewijzigae samen stelling in het veld zullen komen Hoe wel wij allerminst voorstanders zijn om tijdens de competitie, de opstelling tel kens te wijzigen, blijkt uit het spol van sommige spelers, dat dit toch wensche- lijk was, om dc nederUgcmeeks zoo be perkt mogelijk te* houden. Of tegen Woerden nu gewonnen zal worden? Wij betwijfelen dit, maar vel heeft Quick in de laatste jaren bewezen, dat zij Woerden op eigen terrein uceesvol kan weerstaan. Geen enkele man! werd, als wij ons goed herinneren, in Woerden verloren. Laat Quick deze traditie hoog houden. H.V.C. IIZ.N.C. II H.V.C. II speelt op „BinHioven" te gen Z.N.C. II. Het zou ons tegenvallen, wanneer het sterke team van de thuis club verloor. Zondag a.s. wordt te Enschede de 26ste wed* strijd gespeeld Zondag a.s. wordt in het Van Heek park te Enschede de 26ste wedstrijd tus schen do ploegen van Oost-Nederland en West-Duitschland gespceid. Wanneer men den op 2 Juni 1934 te Emmerik tei gelegenheid van het lOOO-jartg bestaan dier stad gespeelden wedstrijd ineare kent, is het reeds de 27ste ontmoeting. Jaren achtereen heeft het er op gele ken, dat de wedstrijdenrceks, welke in 1911 werd geopend, van geen enkel be lang meer was. De Duitschers behaal den zulke groote overwinningen, dat men er in West-Duitsche vo-tbalkringen al over begon te spreken om er maar een eind aan te maken. Op 2/ Mei 1934. d.i. op denzelfden dag waarop do fatale wedstrijd NederlandZwitserland te Milaan werd gespeeld, verloren de Oos telijken te Nijmegen met niet minder dan 7—0. Dit scheen het einde te betee kenen van dc wedstrijdenscri*. Er werd Neem voor uw BREIWERK alléén de BETERE WOLSOORTEN, dan gebruikt U veel minder en is dus voordeeliger uit. BOVENDIEN BIJ Vanaf 22 OCTOBER een gemompeld, dat de jubileum wedstrijd, welke op 3 Maart 1935 te Düsseldorf werd gespeeld, de laatste <.ou zijn, maai het resultaat van deze ontmoeting, een 11 gelijk spel, was van dien aard, dat men van Duitsche zijde moeilijk kon aankomen met het argument, dat Oost- Holland geen behoorlijko tegenstander meer was. Het vorig seizoen is van een wedstrijd niets gekomen, doordat de Duitschers, zooals nu trouwens ook gebeurt voor in het seizoen wilden spelen, terwijl men van Nedcrlandscnen kant een lateren datum prefereerde Van uitstel is toen afsM gekomen, maar ditmaal zal de traditioneel gewor den ontmoeting weer worden gehouden in Enschede, waar op 22 October 1922 voor het laatst een Oost-Nederland— West-Duitschland wedstrijd p'aals vond Evenals in 1935 is gebeurd, heeft de Oostelijke subcommissie van de TC. de training van do spelers zeer serieus ter hand genomen, al was de lijd van voor bereiding slechts kort. Er Is vier weken op Dinsdagavond onder leiding van Bob Glendenning te Deventer getraind De onderlinge band der spelers is daardooi versterkt en men mag de verwachting koesteren, dat er een Oostelijk elftal in het veld zal komen, dat dc West-Duit- schers op waardige wijze partij zal bie den, wat in het verleden lang niet altijd het geval Is geweest. Het elftal, dat de Oostelijke subcommissie neeft samenge steld, is naar onze meening we' onge veer het sterkste dat Afdceling III van den K.N.V.B. op de been kan brengen Het is wel kenmerkend, aldus „De Spkr.", dat de Duitschers hebben beslo ten hun elftal Ie versterken. Dat bcwijsl dat zo zich toch niet volkomen gerust gevoelden. Dat is een compliment voor de sanienstellers van het Oostelijk elf tal, die hun keus inderdaad met groot overleg hebben gedaan. Do kracht van de Duitschers is ons eigenlijk niet vol doende bekend om een oordeel te vel len. Maar toch komt het ons voor, dat men omtrent den uitslag geen pessimis tische verwachtingen behoeft te koeste ren. Op zijn minst wordt het een eer volle nederlaag. Maar we hopen en re kenen eigenlijk op meer! De stand van de wedstrijdenreeks is thans: W.-Duitschland 25 13 4 8 30 6310 O.-Nederland 25 8 4 13 20 40—63 KORFBAL Ook het tweede en de adspiranten spelen Er slaat Amersfoort morgon een zwa- ren strijd te wachten. S.K.V., die voor het eerst in de N.K.B. uitkomt, weet zich aardig te handhaven, wat wel blijkt uit onderstaanden stand. Vogel I 4 3 1 0 7 12—8 Spmos II 5 3 2 0 6 0—6 Amersfoort I 4 2 0 2 4 10—7 Bacrne I 4 1 1 2 3 7—7 S.K.V. I 4 1 1 2 3 5-7 Zwaluwen I 3 1113 4—7 Excelsior II 4 1 0 3 2 6—16 Het Amcrsfoort-12-taI zal volledig In het veld verschijnen en wij hopen, dat het meer schotvaardigheid zal vertoo- nen dan tegen de Zwaluwen. De onderlinge krachtsverhouding in deze afdceling is niet groot, Vogel uit gezonderd, en het is dus zaak, dat, wil len de Blauw-Witten inderdaad in do bovenste helft blijven, er hard aange pakt zal moeten worden. Het tweede 12-tal gaat naar Utrecht en hoopt van Samos B, dat in de plaats van Sportlust is gekomen, de winst puntjes af Ie snoepen. Of hun dit ge lukken zal, betwijfelen wij. De traditie wil, dat Amersfoort 2 altijd slecht be gint, en dan een goode eindspurt heelt. Over een eindspurt kunnen we na 2 wedstrijden moeilijk gaan spreken, maar toch hopen we, dat Amersfoort 2 één of meer winstpunten zal weten ie behalen. De adspiranten-compctltie is gewij zigd. Do afdeelingen A. en B. zijn ge voegd; nu bestaat deze uit; Lcusdcr- kwartier, Soestcrkwartier, Kruiskamp- kwartier, Amersfoort, Baerne en Excel sior. Amersfoort ontvangt hedenmiddag Kruiskampkwartier. We meenen dat de Blauw-Witten wel de overwinning kun nen behalen. Naar wij vernemen is het veld voor de eerstdaagsche wielerwedstrijd te Rot terdam, welke van 6 tot 12 November in de Nenytohal wordt gehouden, de finitief als volgt samengesteld. Pijnenburg—Wals (Ned.); Schoen— Pcllenaars (Duitschland-Nederland), de winnaars van zesdaagsche to Parijs, Slaats—Charlier (Nedcrland-België) de winnaars van de laatste zesdaagsche te Amsterdam, Jan van Kempen—Bras penning (Nederland); van der Ruyl— W. Vroomen (Nederland); Matena— Heslinga (Nederland); de Korver— Overwheel (Nederland); Cathel—Gilliet (Nederland)RauschGuimbretiere (Duitschland-Frankrijk), Walthour— Crosslcy (Ver. Staten); Billiet—van Ne- vele (België) en Rieger— Prieto (Duitschland-Spanje) SCHAAKVEREENIGING AMERSFOORT Partijen met dc lange rochade komen betrekkelijk weinig voor, veel minder althans dan met dc korte. Hier volgt cr een, waarbij de zwarte stelling wit tot genoemd spel uitlokte. Spaansche partij. 1. e2ei e7e5 2. Pgl—f3 Pb8c6 3. Lflb5 d7d6 (Pf6 of a6 is krachtiger). 4. d2—d3 f7—f5 (d4 is beter!) (Nu wel krachtig, maar legt de zwarte stelling te veel open). 5. Pbl—c3 f5Xe4 6. d3Xe4 Pg8—f6 (Zeker sterker dan Pc3Xe4). 7. Lelg5 Lf8e7 8. Lb5cl (Ongewoon voor een Spaansche partij, maar wit valt nu sterk aan). 8Pc6—a5 (Zwart wil dat lastige ding op c4 weg hebben). 9. Ddl—e2 Lc8g4 10. 0-0-0 Dd8c8 (Zwart denkt: anders volgt 't een of ander oogenblik een verrassing door dat pion e5 geslagen kan worden). 11. h2h3 Pa5Xc4 (Wel consequent. Maar nu krijgt wit de open h-baan en daarmee alle voor deden van de lange rochade. Beter Lg4Xf3). 12. h3Xg4 Pelb6 13. Lg5Xf6 Le7Xf6 (Sterker clan g?Xf6, waardoor de zwarte looper wordt opgesloten). 14. glg5! Lf6—e7 15. gög6 DeS—gi? (Zwart had li6 moeten spelen, maar dan had ook sterk door wit 16. Db5f, gevolgd door Db3 gespeeld kunnen worden). 2.., 16. ThlXh7 Le7—g5+ (Beter 0—0—0 of mogelijk Th8Xh7). 17. Kclbl Th8g8 (Ook dit is fout). (Op Dg4d7 volgt nu Db5Xd7+ en Pf3Xg5!) 18. Dfl—b5f 18Pb6d7 (Niet goed, maar Kd8 is fout wegens PXe5, en op Kf8 volgt Db3 met mat- dreiging op f7, Dg4—f4; Pf3Xg5! Ook na Ke7 is het paardoffer op e5 voor wit kansrijk). 19. Db5—b3 Dgi—f4 (Beter nog Pf6). 20. Pf3Xg5 Df4Xg5 21. Db3Xg8f Zwart geeft op. WAT ETEN WIJ MAANDAG? VOOR DE KOFFIETAFEL Napolitaansche Maccaroni. Bereiding: Kook de maccaroni in wa ter met zout ca. 15 minuten. Fruit in- tusschcn fijngehakte ui, seldery en pe terselie in boter of olie. Voeg hieraan toe tomaten, tevoren gekookt met wat seldery en gezeefd. Laat dit samen goed doorkoken. Doe de maccaroni op een zeef, zorg dat er geen water aan blijft, voeg er daarna geraspte kaas on wat boter aan toe en dien het gerecht op met de to matensaus er overheen gegoten. VOOR DE MIDDAGTAFEL Worteltjes met peterseliesaus. Aardappelen. Gcmberschotoltje Bereiding: Neem een goede hoeveel heid oud wittebrood zonder korst, week hot in kokende melk en roer hot tot het een gladdo massa geworden is. Doe er nu wat gesmolten boter door (niet te weinig), 2 eierdooiers, een stukje ci troenschil, wat fijngesneden gember en 2 lepels van dc gembersiroop. Mong er op 't laatst dc stijfgeklopte eiwitten door. Doe alles in een beboter den vuurvasten schotel, en laat het in den oven langzaam gaar en bruin wor den. Men kan er nog vanillesaus bij geven. LAN BESTRAAT 42 - TEL. 77 Pels Borstplaat per 2ons f 0.25 Verkade's Borstplaat per 2 ons I 0.25 Vorsohillende nlouwe soorten Choco lade 2 ons 1 0.25. De inzittenden van het vlieg* tuig komen met den schrik vrij SOESTERBERG, 23 October. Even buiten het vliegkamp Soesterberg heeft vanmiddag de luitenant-vlieger-instruc- teur H. Lecgstra met een C I-vliegtuig een noodlanding moeten maken. Bij deze landing kwam het toestel in aan raking met eenig kreupelhout, waardoor het den neus in den grond boorde en bijna geheel werd vernield. De luitenant-vlieger en een leerling vlieger kwamen, op enkelo schrammen na, met den schrik vrij. Do uitkijkpost van het vliegkamp had de noodlanding wel opgemerkt, doch kon in verband met het mistige weer niet do juiste plaats vaststellen. Terstond vertrok do hulpdienst in de richting Den Dolder, doch deze moest na een kwartier zoeken onverrichter zake terugkeeren. De luitenant en de leerling waren intusschen al op het vliegveld gearriveerd. Het toestel is ge demonteerd. GEMEENTERAAD VAN HOEVELAKEN HOEVELAKEN, 24 Oct. De Raad der gemeente Hoevelaken is ter verga dering bijeengeroepen op Donderdag 29 October a.s. Grand Théêtre, Van Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 October vertoo ning van de film „Merijntjo Gijzen's - JUgd'. Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45. 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2V, uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 23 October vertooning van de film: „Als do natuur roept". Zondag doorloopend 1.45, 4.—, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amkitia. 25, 26 en 27 October vertooning van de films: „En zijn jaren gingen voorbij" en „Familie Schimcck". Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Museum Fléhite, Westsingel. (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re gen teseelnan. lederen dag van 6—8 uur. Openbare leeszaal met J<rafldl»es- zaa! en Bibliotheek. Muurhuizen 9. R.-IL Leeszaal, Nleuwstraat 24. 10—25 October, Stichting „De Poth" Amersf. Kunstkring: Ten toonstelling schilderijen van W. Degouve de Nuncques. 24 October. De Valk. „Kunst na Arbeid" voert op „De duistere Gast", 8 uur nam. 25 October. De Valk. Tooneeluit- voering „Kunst na Arbeid." 8 uur n.m. 26 October. De Valk. Ver. tot. Be vordering der Homoepathie. Lezing van dr. J. G. Menken. 8.15 uur n.m. 26 October. Restaurant Princess. Ver. van vrouwenbelangen en gelijk staatsburgerschap. Mevr. dr. M. Spaander—Duyvis houdt een lezing over: „Van moeilijke ouders en moeilijke kinderen, oorzaak en be strijding." 8 uur n.m. 28 October. Foyer Amicitia. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Demonstra tiemiddag. 2.30 uur n.m. 26 October. Sierkunst Genoot schap Nederland—Frankrijk. Reci tal de Diction par Mme Miryam de Paris: Croisièro dans la Poésie francaise. 8 uur n.m. 28 October. „Monopole." N. J. y. Militaire avond. 8S uur n.m. 29 October. Amsvorde. Protestver- .gadering van de afd. Amersfoort v. d. Bond van Rijwiel- en Motorhande laren in Nederland. 8.30 uur n.m. 29 Oct. Markthal. Wiener Sanger- knaben. 8 uur n.m. 30 October. Gemeenteraad. 7 uur n.m. 30 October. Amicitia. Eerste aholn- nementsvoorstelling. „Het Masker" voert op: „Alle rechten voorbehou den". 8 uur. ZEIST 24 October. Figi. Centraal Tooneel voert opHet voorste Legioen. 8 uur n.m. BAARN 26 Sept. 25 October. Baarasch Lyceum. Expositie van et6en en lijks 104 uur; Zondags 1®/»4 u.) litho's van M. A. J. Bauear. (Dage- Zoet is de weemoed van de smart; lij is als de regen in de lente, die do takken van den eik buigzaam maakt en het jonge loof het groene hoofd doet opheffen. 25. „Je had die eene moeten zien die wij den vorigen winter in de kachel ^e kookt hebben! Een gekke kerel die zijn idiote denkbeelden aan de kinderen op school moest onderwijzen Wij stak-.m eerst zijn voeten in de kachel. Wat moesten wij lachen toen wij hem er voor hielden! En mijn grootmoeder sloeg hem. Telkens als hij schreeuwde, sloeg zij hem met haar stok op zijn mond, en dan riep zij: Met schreeuwen leer je onze kinderen niets! Jij, ellen deling, die letters lezen kan, geef on9 ons koren terug! En hoe meer hij hui! de cn schreeuwde, de6 te harder sloeg zij hem, totdat al zijn teenen waren verbrand." Het was maar goed dat Simon niets van dit verhaal begreep. De hertog die het wel verstaan had, klom in de trolka en nam de teugels, yoor hem was dit slechts do echo. van een nachtmerrio der Jaren toen hij in het Witte leger had gevochten. Hij stelde er belang In, te weten dat buiten de steden, waar de communistische partij hoogtij vier- de, deze bloedige oorlog nog steeds voortduurde. Geen goed voorteeken voor de verwezenlijking van het vijf jarenplan. Hij gaf den jongeman een bankbiljet van honderd roebel en vroeg hem in geval de roode garde zou komen om inlichtingen te vragen, geen woord over hen uit te laten. De Jongen was gewillig genoeg om dat de beloven en rende naast de paarden voort totdat zij den hoofdweg bereikt hadden. Hij zong vroolijk. Zij reden langzaam om de paarden te sparen, want zij hadden nog tijd in overvloed. Zij moesten toch op dm hoek, tegenover de gevangenis wach ten. Het was een angstig kwartier wachtens. Het begon te schemeren en de schaduw van den boog boven het middelste paard van de troïka werd langer en langer Eindelijk kwam een groote figuur in de toenemende duis ternis snel op hen toe. Beiden wisten als bij intuïtie dat dit Rex moest zijn Naast de slee bleef hij staan, hijgend en bijna buiten adem. „Jongens, wat ben Ik blij dat ik jul lie weer zie. Den gehcelen namiddag heb ik aan niets anders gedacht dan aan dit oogenblik. Het was alsof ik alle9 gedroomd had." De Reichleau lachte. „Ik zou wel willen dat wij goed en wel in onze bedden thuis lagen te droomen. Maar hoe het ook zij. wij zijn weer vercenigd Spring erin, Rex, vlug man!" Terwijl hij sprak kwam er plotseling een Roode Gardist om den hoek van den muur en, liep recht op hen toe. Met een blik herkende hij Rex als een gevangene en haalde zijn geweer van zijn schouder om te vuren. HOOFDSTUK XIII. Gestrand in Siberië Een oogenblik stond de groep spra keloos en onbewegelijk. De Reichleau, met de teugels in de eene en zijn zweep In de andere hand; Simon leun de achterover in de slede, Rex 6tond naast de paarden in de sneeuw en de soldaat bleef stilstaan en hief zijn ge weer op, op slechte enkele passen af stand De hertog gaf een scherp com mando in het Russisch. Dit gebeurde zoo plotseling en onverwacht, dat de man niet goed wist wat hij doen moest- Voor hij zich bewust was wil hij deed, had hij zijn schouders achter uit getrokken en zijn geweer voor zich gezet Het volgende oogenblik kwam hij weer tot bezinning, maar het was te laat. Een moment keek hij den Amerikaan niet aan en terwijl Rex etui slag tegen zijn geweer gaf, 6prong bij bovenop hem en zij rolden samen op den grond. Gelukkig ging het geweer niet af. Simon en de hertog sprongen uit de slee, Rex en de Roode Gardist worstelden op den grond, nu eens was de een boven, dan weer de ander. „Schiet niet-" schreeuwde de hertog angstig, toen hij zag dat Simon zijn groot automatisch pistool voor den da* haalde. De worsteling duurde maar kort De soldaat was een flinke knaap, maar hij was niet groot en 6terk genoeg om het tegen Rex op te nemen in een ern stig gevecht. Spoedig hield Rex hem dan ook in een krachtigen greep va3t. In minder dan een minuut zat hij op zijn rug en van Ryn's handen omslo ten zijn strot Simon aarzelde niet. De les die hij geleerd had te Sverdlovsk had hij niet vergeten. De man moest op do een ol andere manier onschadelijk gemaakt worden. Deed hij het niet, dan zou de Reichlcau's lang mes hem doorsteken Hij sloeg den man op het hoofd met de greep van zijn pistool. De Roode Gardist bleef bewegingloos liggen, een grauwe massa op de vlekkelooze sneeuw. „Wat moeten wij met dien kerel be ginnen?" vroeg Rex. „Wij kunnen hem hier niet laten," zei Simon. „Hij zou alarm kunnen slaan wanneer hij weer bijkwam." „Gooi hem op den bodem van de 9lee," 6telde de Reichleau voor „Later zullen wij wol verder zien." „Dat is zeker," zei Rex lachend. „Kom op, groote jongen," zei hij tegen den soldaat die buiten kennis was, en hij nam hem aan een been en een arm op. „Wij gaan een ritje met je maken Reken or maar op dat jouw laarzen juist voor mij geschikt zijn." Hij leg ie den man in de slee en klom er toen zelf in. De Reichleau zat alweer op den bok, de paarden zetten zich in beweging, dc slee reed den hoek om en zij nam°n hun weg naar het Noorden. De lichten werden in de houten huizen fichtbaad* en een voor een kwamen de sterren te voorschijn. Toen zij dc stad achter zich gelaten hadden, waren Simon en de hertog met eenzelfde gedachte bezield: zij waren reeds half in hun onderneming geslaagd. Nu stonden zij van aange zicht tot aangezicht tegenover hot tweede gedeelte van hun taak, hetgeen veel moeilijker was, namelijk om hen beiden en Rex veilig ui Sovjet Rusland te krijgen. Rex verbrak hun sombere gedachten- gang „Zeg eens, jongens," riep hij met zijn opgewekte lach, „zouden jullie niet in een straatje als Broadway even goed en mooi de 6tcrren zien, als hier?" De hertog vierde de teugels. Het wa ren prachtbeesten, welgevoed en vol vuur. Een uur hard rijden zou hen voor verdere diensten niet ongeschikt maken, en het was in hun aller be lang zoo spoedig mogelijk do stad zoo ver mogelijk achter zich te laten. De drie vrienden verspilden geen tijd met spreken. Rex vroeg welken weg zij namen. Simon vertelde hem dat zij op weg waren naar de Noorde lijke wouden en hij scheen gerustge steld. De weg voerde voornamelijk langs den Westelijken oever van de bevro ren Irtysh-rivier; op sommige plaatsen ging do weg van den stroom af en liep langs den localen spoorweg die To bolsk met kleine, Noordelijke plaatsen verbond. Hij was breed en in veel be tere conditie dan die waarop zij ge reisd hadden van Turinsk naar To bolsk. Hieruit konden zij afleiden dat deze weg de minst belangrijke van de twee was. Het viel den hertog wel op, maar hij verdiepte er zich niet in. H»j was er alleen dankbaar voor dat deze betere weg geschikter was om vlug vooruit te komen, dan de andere. Ni een uur hielden zij stil om hun paar den te laten rusten. De plaats was \voe6t en verlaten. Aan beide kanten van den weg strekten zich sombere wouden uit, en een bijna onverdrage- lijke stilte hing over deze duisternis, alleen verbroken door het eentonig ge kraak en gepiep van de ontelbare tak ken der pijnboomen, die door den nachtwind rusteloos heen en weer ge schud werden. De maan was nog niet opgekomen en het licht der sterren verlichte maar spaarzaam den smallen weg. Zij waren zoo fortuinlijk geweest geen mensch tegen te komen sedert zij Tobolsk verlaten hadden. Het eenige afgelegen dorp dat zij waren gepas seerd scheen van alle leven verstoken te zijn geweest. De daklooze huizen en do treurige overblijfselen van menig groot bouwwerk kenmerkten do jaren van bittere ellende in Rusland. Zij wa ren besloten den geheelen nacht door te rijden ora op een rustiger plaats hun paarden nog een3 te laten rusten. Hun gevangene begon te kreunen en vertoonrle teckenen van terugkeerend leven. Zij bonden zijn handen en voe ten zorgvuldig vast en legden hem weer op den bodem van de slee. Rex, die de laarzen van de Roode Gardist had afgenomen, nam de teugels van de Reichlau over. Simon en de hertog kropen onder de dekens, want zij wil den wat gaan ëlapen. Het volgende uur was zeer moeilijk. Dichte wouden verrezen aan iederen kant van den weg en het schaarsche sterrenlicht drong nauwelijks den tunnel van duis ternis binnen waardoor zij nu reden. Wat later, toen de bosschen langs den weg verdwenen en de maan opkwam, maakten haar stralen het geheele land schap zoo helder alsof het dag was. Het gelukte Rex zonder de paarden te zeer te vermoeien, hen harder te lat^n loopen. Niettegenstaande zij Tobolsk steeds verder achter zich lieten, bleef de we»? opmerkelijk effen en goed on derhouden. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7