MADRIDS VAL NU NABIJ? LAATSTE BERICHTEN Onze grootste onderzeeër TREINRAMP IN CHINA Blum ontvouwt zijn plannen Verloting ALLE RECHTEN VOORBEHOUDEN BELGISCHE REGEERING WON HET PLEIT Vrijdag 30 October 8 uur ZIJ HANDHAAFDE HAAR GEZAG TE BRUSSEL De nationalisten hopen weldra de Spaansche hoofdstad binnen te rukken FRANCO VAN DE ZEGE ZEKER Aranjuez niet aangevallen Een zestigtal personen omgekomen Een „eerlijke" begrooting O 16 IN DIENST GESTELD ZENDTIJDWIJZIGING VAN DEN V.P.R.O. Advertentiën No. 301 No. 217 POSTZEGELVERZAMELING DAGMEISJE SCHOUWBURG „AMICITIA" Wie niet adverteert wordt vergeten; Ie BLAD PAG. 3 AMERSFQORTSCH DAGBLAD MAANDAG 26 OCTOBER 1936 WERELDGEBEUREN De verboden betooging van Rex leidde niet tot bloedvergieten HET resultaat der betoogingen, die gisteren in do Belgische hoofdstad zijn gehouden, is geweest, dat do regeering, die volkomen op haar qui vivc was in verband mét het feit, dat de Bexisten oen uitdagende demonstra tie wilden houden, meester van den toestand is gebleven. De incidenten, die zijn voorgovallen, hadden, afgezien van een enkel revolverschot, weinig om liet lijf. Dat de afgeloopen Zondag niet door lelie botsingen werd gekenmerkt, was to danken aan de omstandigheid, dat de rogocring-Van Zeeland uitgebreide afweennaatregelcn had genomen: de stad Brussel maakte den indruk, of zij in staat van beleg verkeerde: ten naastehij 1300 gendarmen waren in de stad en do agglomeratie samengetrok ken, terwijl geheel het politiecorps evoncens op de been was. Ten aanzien van verschillende gehouwen waren speciale, bewakingsdiensten ingesteld. Militairen hadden, gewapend met ma chinegeweren, op verschillende plaat sen posities ingenomen; de machtsont plooiing heeft op uitnemende wijze preventief gewerkt. De. betooging van Degrelle en diens Rexistisclie aanhan gers liep op een volkomen mislukking uit en do leider zelf, die verklaarde steeds den wettelijken weg te zullen be wandelen, doch niettemin de verboden betooging liet doorgaan, werd gearres teerd, doch, blijkbaar om van hem gee'n martelaar te maken, betrekkelijk spoe dig weer in vrijheid gesteld. Brussel heeft een dag \an spanning en nervositeit beleefd, maar geen oogenblik heeft het gisteren er ook maar den schijn van gehad, dat de re geering onmachtig was om de Bexisten in bedwang te houden. Politie en solda ten traden op met beleid, maar tevens met kracht, zoodat het tot Degrelle moet zijn doorgedrongen, dat met de jregcering-Van Zeeland geenszins valt te spotten; leger en politie zijn den machthebbers te Brussel volkomen trouw geblevon en sympathieën dezer zijds voor het Bex isme zijn geenszins #ian den dag getreden, Bovendien is bet de vraag, of de ver onderstelling, die hier en daar is geop perd, n.l. dat de dag van gisteren voor de beweging van I.éon Degrelle, al trok deze aan het kortste eind, niette min een propagandistisch en moreel succes heeft beteekend, wel gefundeerd is, zoodat het voorloopig dan ook nog zeer twijfelachtig is al kan niemand natuurlijk in do toekomst zien of de kreet „Box vaincra" wel ooit in daden zal worden omgezet. Wel moge het waar zijn, dat door een listigheid Degrelle en diens aanhangers een paar uren lang met hun optochten en spreek koren een deel van het Brusselsche stadsbeeld hebben beheerscht, maar de regeering, wier heengaan Degrelle eischt, heeft hem op haar beurt haar tanden laten zien. Bovendien heeft het in uitgebroido Belgische kringen een buitengewoon onaangenanien indruk gemaakt, dat do Bexisten den optocht der oudstrijders, ter herinnering aan den Yser-slag, waaraan Vlamingen en Walen twee on twintig jaren geloden gezamenlijk deel namen, voor politieke doeleinden wil den misbruiken, Hiermede hebben zij vele eventucole sympathieën verspeeld. In verband met de rede, die. Spaak, de Belgische socialistische minister van buitenlandscho zaken, onlangs heeft ge houden en waarin hij fel tegen de Rcx- boweging uitviel, is den minister het verwijt niet bespaard gebleven, dat hij alleen van het Roxistische en niet van het communistische gevaar repte. Een en ander heeft er dan ook toe geleid, dat den Belgischen socialisten voor de voeten is geworpen, dat zij alleen tot de regeering zijn toegetreden, omdat zij alsdan over krachtiger machtsmiddelen beschikken, teneinde tegen Bex op te treden, dan wanneer zij niet in de regce- ring zouden zijn vertegenwoordigd. Teneinde zelfs den schijn te -vermij den, dat de regeering eenzijdig tegen één partij optreedt en dus zich schul dig zou maken aan willekeur, heeft daarop de premier, Van Zeeland, korten tijd na Spaak dan ook in een rede laten uitkomen, dat de regeering, ten einde de orde te handhaven, die België absoluut noocjig heeft voor zijn econo misch herstel, niet alleen tegen de bui tensporigheden van het Rcxismc zal optreden, maar excessen van het com munisme gelijkelijk zal bestrijden. Van Zeeland's standpunt is dan ook, dat in verband met den economischen opbouw van België een door niets gemotiveerde beroering, die alleen wordt uitgelokt voor zuiver politieke oogmerken, niet kan worden gedoogd. Vandaar dat de betooging, op touw gezet door De grelle, die al geruimen tijd tegen het gezag in opstand is, werd verboden. Met den meesion nadruk heeft Van Zeeland te kennen gegeven, dat zijn optreden tegen Bex geenszins moet worden loegeschreven aan pressio der socialisten. De laatste jaren mochten te Brussel bijna nimmer Vlaamsche be toogingen worden gehouden en ander half jaar geleden werd do socialistische massa-betooging in de Belgische hoofd stad eveneens door een verbod getrof fen. Als het eenigszins mogelijk is, wil hij de vernieling van Madrid voor» komen TT ET hoofdkwartier van de ■*- ■'■nationalisten is ervan over» tuigd, dat de rechtschen zullen overwinnen. De vraag is alleen nog hoe en wanneer Madrid zal vallen. Men verschilt nog van meening omtrent den duur van het beleg. Sommigen ziin van meening, dat Madrid over drie dagen zal vallen: anderen zijn van oordeel, dat dit pas over tien dagen zal geschieden. Het schijnt, dat generaal Franco, zeker als hij js van de overwinning, niet voor» nemens is de keur van zijn man» nen op te offeren om enkele dagen te winnen. Ook wil hij de stad sparen voor een bombarde» ment cn wil hij voorkomen, dat de hoofdstad door de regecrings» troepen wordt vernield bij een laatsten aanval van zijn troepen Het lege- der nationalisten is in staat, indien dit poodig mocht blijken, ziin wil door te zetten, zonder rekening te houden met den wensch, iets te sparen, wordt hieraan toegevoegd. Het resultaat van de Zaterdag door de nationalisten gevoerde actie, en voornamelijk van de ruiterij van kolo nel Monasterio, was, dat Madrid van elke spoorwegverbinding met het Oos ten verstoken werd, De hoofdstad be schikt slechts over één verkeersweg naar Valencia, welke loopt via Taran- con. Generaal Valera leidde zelf de ma noeuvre. Na zware gevochten werden de doelstellingen om 5 uur Zaterdag avond bereikt. Het optreden van rle tanks en van de ruiterij werd gesteund door artillerie en vliegtuigen. De Zaterdag door den rechtervleugel van het leger van generaal Valera ge voerde actie is een aanvulling van die in hel begin der vorjgo week, welke uit liep op de inneming van Illescas. Hiermede zou het lot van Madrid bin nen een dag kunnen zijn beslist. Generaal Mola is te Illescas aange komen, om hierover met generaal Va lera te onderhandelen. Aranjuez is niet aangevallen .Hel is namelijk op een rots gelegen en daardoor te gemakkelijk te verdedigen. De inneming van deze stad zou groote offers geëischt hebben, wel ke de nationalisten zich wilden he sparen. Zij gaven er derhalve de voor keur aan Noordelijker op te rukken en alle verbindingen met Madrid af te snijden. De artillerie der regecring heeft groote activiteit ontplooid. De tanks der nationalisten werden in de uigestrekfe Madrilcensche vlakte met volledig sueees ter ondersteuning van de ruiterij gebruikt. Ecavuatie van Madrid Radio Sevilla deelde mede, dat bij Toledo de nationalisten hun opmarsch naar Madrid verder voorbereiden Bij Illescas verloren de regeeringstroepen 300 dooden. Bij F.1 Escorial wordt de zuivering vnn bel. terrein voortgezel en Uien verwacht binnenkort de bezetting. Aan het front van Cordova werd Cas tro del Rio hernomen en de regperjngs troepen werden verjaagd, waarbij van hen 700 sneuvelden. Bij Talavera vernielden dc nationa listen de verbindingen tusschen Aran juez cn Madrid. Do vliegtuigen, die boven Madrid vlo gen, bombardeerden op den terugweg een munitiefabriek. Het schijnt, dat dc ministers, dio nog te Madrid vertoeven, hun vertrek uit de hoofdstad voorbereiden. De evacuatie van de stad schijnt te worden versneld. Reuter bevestigt, dat de rechtschen dicht hij Madrid zijn, maar dc bevolking schijnt zich cr niet bovenmatig onge rust over te maken. De hinden hebben gemeld, dat binnenkort gelukkige ver anderingen zullen komen en men heeft daar nu vertrouwen in. Een Zondag van militair vertoon Als antwoord op een door de regee ring en de vakveroonigingen op hen gedaan beroep hohben duizenden bur gers hun Zondag doorgebracht met het aan brongen van loopgraven rondom de hoofdstad. Overigens hebben andero burgers hun Zondag besteed met de behandeling van het geweer en schietoefeningen, waarbij hun onderricht werd gegeven door kader van het leger. In het begin van den* middag heeft men in de binnenstad niet fermen stap on, voorafgegaan door tamboers en hoornblazers, 20.000 jongelieden zien mnreheeren, die terugkeerden van een oefening. Algemeene mobilisatie Alle organisaties van arbeiders mobi liseoren thans haar leden om dezen ter beschikking te stellen van de regecring. Op deze wijze vindt een soort algemee ne mobilisatie plaats. De algemeene unie van arbeiders, welke dc socialistische en communisti sche werklieden omvat, geeft elk harer leden dc plaats, welke hem toekomt. Zij, die werkelijke leidorshoedanigheden hebben, zijn aan de regeering voorge steld als legercommissarlssen. De krach tigste en meest geschikte mannen tus- chcn IS en 45 jaar zullen bij het strij dend gedeelte worden geplaatst. De ove rigen zullen aan de versterkingen wer ken of in de achterhoede dienst doen. Zij, die nimmer een militaire opleiding genoten, moeten nu dagelijks militaire oefeningen doen na afloop van hun werktijd. Alle vakveroonigingen heb ben nachtwachten ingesteld om even tueel direct de noodige maatregelen te kunnen nemen Men is van meening, dat, vanneer de regeering con beroep op de. vakver- eenigingen zon doen, deze binnen en kele uren 40.000 lot 50,000 man op de been zouden kunnen brengen. Luchtalarm Ie Madrid Te Madrid werden gisteren om half vijf mitrailleurs en stukken lurhtaf- Weergeschut in stelling gebracht. Vlieg tuigen der nationalisten verschenen op nieuw in de wolken, welke boven de hoofdstad hingen. Enkele toostcJlcn werden op zeer grooto hoogte waarge nomen. Men weet evenwel niet hoeveel liet er waren in verhand met de nedekte lucht. Eenige bewoners der stad verzeker den, dat zij reeds des ochtends een klei ne vliegtniggroep boven dc voorsteden van Madrid hadden waargenomen. Om vijf uur werd het gegeven luchtalarm opgeheven. Asturische mijnwerkers metden successen Gisteravond om negen uur heeft de radiozender van het Spaansche vakverbond medege» decld, dat de mijnwerkerscolon» nes. welke in den sector van Oviedo strijden, een sterke af» deeling legionairen, welke de stad verdedigde, hebben vernietigd. Meer dan 700 man werden ge» dood. Portugeesche gezant uit Spanje teruggekeerd Dc Portugeesche torpedojager Douro is te Lissabon aangekomen met den Portugeeschen gezant te Alicante, mar kies Bisa Tamega, aan boord, die door de Portugeesche regcering uit Spanje ter rug is geroepen. DEGRELLE IN VRIJHEID BRUSSEL, 26 Oct. (Reu» ter). Om een uur vannacht werden Degrelle, de leider der Rexistcn, en diens poli» tieke vrienden in vrijheid gesteld. HET PROBLEEM VAN DANZIG DANZIG. 26 Oef ober (A.N.P.). He Poolsche commissaris-generaal. Papee, is te Danzjg teruggekeerd na een ver blijf van enkele dagen te Warschau. Hij is voorzien van instructies der Pool. sche regeering aangaande, een in den «=enaat van Danzig af te leggen verkla ring inee^lge dc missie, welke Polen door den Volkenbondsraad is toever trouwd Voorts heeft hij instructies ont- angen met het oog op de laatste ge beurtenissen in dc vrije stad. Hii zal zich ter zake met den senaat in ver binding moeten stellen. Te Warschau verluidt, dat senaats president Grejser zal aftreden na het vertrek van den hoogen commissaris van den Volkenbond, Lester, die begin Januari zijn post zal verlaten. Als compensatie zou de Volkenbond de functie van hoogpn commissaris va cant laten en het Polen gege\en man daat verlengen, SJANGHAI, 26 Oct. (Reu. ter). Op een helling van den spoorweg tusschen Kan» ton cn Hankau zijn twee trei» ncn tegen elkaar gebotst. Hierbij zijn een zestigtal per» soncn omgekomen, van wie 53 soldaten. Het ongeluk had plaats nabij Tcng Tsjia Tang in Zuid»Hocnan. Er zullen maatregelen worden genomen tegen smaad in de pers NARBONNE, 2G October (Reuter). Minister-president Blum heeft gisteren te Narbonne een groot feestmaal van 2500 couverts gepresideerd. Hij hield een rede, waarin hij o.a, z.eide, dat de regeering van het volks front een diepgaande wijziging heeft gebracht in de materieelc on moreelc omstandigheden van dc werklieden. Do landbouweconomie werd gewijzigd en do prijzen der landhouwartikelen wer den op hun essentioele hoogte gebracht. Reeds is een economisch herstel in het land merkbaar. Wel is er nog critiek Blum wilde op het feestmaal niet de reden daar- \an nagaan doch de groote massa van het volk heeft de regeering begre pen. Spreker verklaarde verder, dat de da tum van bet begin der parlemontsz.lt- ting morgen in een ministerraad zal worden vastgesteld. De rogcering wil een aantal wetsontwerpen indienen, waardoor het minder moeilijk wordt plaatselijke begrootingen lo regelen. Het crediet van drie milliard francs van de Banque de France maakt het mogelijk de renten van zekere hypothe caire leeningen te verlagen en de ge meenten te steunen, die groote leenin gen moesten sluiten om openbare wer ken uit te voeren. Verder zal dc regeering een wet op de pers voorstellen, waarin het aan particulieren mogelijk wordt gemaakt zich te verdedigen tegen smaad. Ook moet deze wet de openbare macht in staat stellen de machten na te gaan, welker doel is invloed uit to oefenen op dc openbare meening, opdat men weet, vanwaar zij hun middelen krij gen. De mogelijkheid wordt geopend hen te laton bewijzen, dat zij onafhan kelijk zijn. Misschien kan de Kamer zich voor de sluiting van (je buitengewone zit ting hiermede bezig houden. Vervolgens zullen voorstellen van wet worden in gediend inzake nationale verzekering tegen rampen in den landbouw, werk loosheidsverzekering on ouderdomspen sioen. De weken, die daarop volgen, zullen vrijwel geheel gewijd zijn aan de be grooting 1937, Deze moet voor het einde van het jaar zijn aangenomen. De meest sombere geruchten doen de ronde omtrent deze begrooting. Een zoo eerlijk minister als Vincent Auriol" zal evenwel niet spelen met cijfers of kunstmatige berekeningen. Do bcgroo- ting zal eerlijk zijn. BI urn besloot zijn rede met een be tuiging van trouw van de regeering aan het volksfront. GEHEIME PRODUCTIE VAN GRANATEN LYON, 26 October (Reuter). Een onderzoek in een fabriek heeft aan het licht gebracht, dat er op clandestiene wijze granaten werden vervaardigd. Bij het onderzoek bleek, dat verscheiden industrieelen zich met deze fabricatie bezig hielden. Een tusschenman ver klaarde, dat de vervaardiging geschiedt voor een Parijschen industrieel, die ver scheiden fabrikanten in verschillende deelen des lands opdrachten heeft ver strekt voor onderdeden, waaruit een gchoele granaat kon worden samenge steld. Op deze wijze zouden naar schat ting 100.000 granaten vervaardigd zijn. De commandant, luit. ter zee le klasse C. J. W. van Waning houdt een rede. YLISSINGEN, 26 Oct. Hr. Ms. O. 16, de nieuwe onderzeeboot der Koninklij ke Marine, die op de werf van do Kon Mij, „De Schelde" werd gebouwd naar het ontwerp van hoofdingenieur G. do Roo.v, is hedenmorgen in dienst go steld, Dc onderzeeboot was hiertoe gemeerd nabij de schipbrug, terwijl de omgeving voor liet publiek was afgezet cn dc marinekapel op den wal stond opge steld. Do plechtigheid werd door ver schillende autoriteiten bijgewoond. Nadat vice-admiraal A. Vos, hoofd van dc afdceling matericpl der Kon. Marine, de O. 16 had geïnspecteerd en in de beste ordo bevonden, werd het schip van de Kon. Mij. de Schalde over genomen en gaf de vlee-admiraal den commandant luitenant ter zee le klasse C. J. \V. van Waning opdracht de O. 16 in dienst te stellen. Terwijl dc marinekapel het Wilhel mus cn dc Parademarsch speelde, werden vlag, geus on wimpel gche- schen, waarmede de O. 16 tot oorlogs schip was verklaard. Rede van den comman dant Luitenant ter zee le kl. C. J. W. van Waning trad vervolgens naar voren voor het. uitspreken van een rede, waarin hij or op wees, dat zoo juist vlag, geus en wimpel zijn geheschen. Dc vlag, symbool der eenheid van het Nederlandsche volk, dc dubbele prim sengeus: een herinnering aan een glorierijk verleden cn aan de ver knochtheid vnn de Kon. Marino aan liet Oranjehuis. De gespleten wimpel: het kenmerk van het Nederlandsche oor logsschip. Deze drie symbolen herinne ren ons ann de plichten die wij voort durend te vervullen hebben, om ons do rechten waardig te 'doen zijn die ons als Nederlandsch oorlogsschip toeko men. Daarom, aldus spi\, ondervinden wij de indienststolllng van een oorlogs schip als een plechtig oogenblik, dat ons opwekt het schip to vormen tot een parate eenheid der Nederlandsche vloot, welker hoogste roeping steeds moet zijn het handhaven der Nederlandsche be langen waar ter wereld zich die ook mogen bevinden. Hierna stelde de commandant den officieren, onderofficieren en manschap pen den luitenant ter zee 2e kl. J. F. van Duim voor als oudste-officier, den offi cier M. S. D. K. C. J. Lugten als hoofd der machinekamer en den schipper E. Plug als chef d'equipage. Commandant Van Waning sprak ver volgens do verwachting uit, dat officie ren, onderofficieren en manschappen zich met al hun energie zullen wijden aan hun eerste taak: deze onderzee boot te vormen tot een bruikbaar en slagvaardig oorlogsschip. Hij is er van overtuigd, dat de bemanning deze taak in trouwe plichtsvervulling zal verrich ten in de overtuiging, hierdoor mede te werken aan de bescherming van de hoogste belangen van ons vaderland. Met een driewerf hoezee op II. M. de Koningin, waarmede door alle aanwezi gen werd ingestemd, eindigde spr. Het schip De onderzeeboot O. 16 is thans de grootste onderzeeboot der Kon. Marine, 130 ton grooter cn 3.5 meter langer dan de onderzeeboot uit de vorige serie, waarvan Ilr. Ms. K. 18 de laatste was. Zoowel bij den houw van de romp als hij de inrichting zijn vele nieuwe con structies toegepast, waarbij er naar is gestreefd een zoo overzichtelijk moge lijke opstelling van alle onderdeden te verkrijgen, zoodat dit schip in vele op zichten technisch een stap voorwaarts betcckcnt. Wanneer men zich realiseert dat ccn onderzeeboot vrijwel één groote machinerie is, waarbij ontzaglijk veel van de beschikbare ruimte moet wor den gebruikt voor dc zware bewape ning, de krachtige dubbele voortstu- wingsinrichtingep voor hoven- en on derwatervaart en voor de velerlei tech nische hulpmiddelen, is het verwonder lijk, dat nog zooveel ruimte kon over blijven voor de verblijven der beman ning. waaraan eveneens voel zorg is be steed. Een vergelijking met buitenlandsche ontwerpen toont aan. dat bij een gelijke of zwaardere bewapening cn overeen komstige overige eigenschappen, de Ne derlandsche duikbootcn eenige honder den tonnen kleiner zijn. Dit, en de door de ervaring bewezen betrouwbaarheid van het Nederlandsche product, geeft dc zekerheid dat de hier te lande gebouw de ondcrzeeböoten voor de buitenland sche niet onderdoen, en dat men hier van ook in den vreemde overtuigd is, bewijst bijv, hot feit, dat momenteel hier to lande onderzoebooten voor Po len worden gebouwd. Dc kiel van de O. 16 werd in Fe bruari 1934 gelogd, terwijl liet schip op 27 Janqeri 1936 van stapel liep, nadat do laatste beletselen waren weggeno men door mevr, Van 'I Hooft, echtge- nootc van den chef van liet bureau voor schocpsbouw van het departement van defensie, ir. 't Hooft. De waterverplaatsing bedraagt hoven water 950 ton cn onder water 1190 ton. Do lengte over alles: 77.50 meter, breedte: 0.5 meter cn diepgang: 4 nieter. Twee Diesel machines van 1600 p.k. voor bovcnwatorvaai't govon het schip oen snelheid van IS mijl cn 2 electro- motoren van 500 p.k. leveren onder water een. vaarsnclheid van 9 mijl. Do bewapening bestaat uil 8 torpedo- la nceerhuizen voor torpedo's 53 c.M., 1 kanon van 8.8 c.M. en 2 mitrailleurs van 40 m.M. De bemanning beslaat uit 30 koppen, waarvan 5 officieren. Ds. E. D. Spelberg geeft een toelichting Gistermorgen heeft ds. E. D. Spelberg, predikapt-socrctaris van den V.P.R.O., voor dc microfoon van dien omroep ecu nadere toelichting gegeven tot dc wij zigingen, die de V.P.R.O. in de verdee- ling van zijn zendtijden ondergaat. De Mmisterieelo beschikking daaromtrent hebben wij in ons avondblad van Sa terdag opgonomon. Ds. Spelberg begon, met mede te dec- len, dat liet het bestuur van dén V.P.R.O. vooral uit hot instituut der morgenwijdingen in do laatste jaren zeor duidelijk was gebleken, dat dc V.P.R.O. zijn taal als bijzondere Om roep veel boter zou kunnen vervullen, als dc aan dien omroep hij het zendtij- denbcsluit van 1930 toegewezen zendtijd meer over de geheele weck ware ver- deeld. Dit feit was ook aan den dag getreden, toen de V.P.R.O. door afstand van zendtijd in don zomer ann de A V.R O. ten behoeve van dc uitzending der Kurhausconcorten, de beschikking kreeg over halve uren in het vooravond programma van dien omroep des win ters op Dinsdag en Donderdag. Toen de A.V.R.O. niet bereid block, om ook dit. jaar deze ruiling weer aan te gaan, hoeft do V.P.R.O. zich tot Z.E. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken ge wend, met de mededeeling, dat de V.P.R.O, bereid was, een gedeelte van den Vrijdagavond te laten vervallen, zulks in ruil voor lialvo uren in de rest van de week. Daartoe door den Minister geadviseerd, heeft de V.P.R.O. in Tmi van dit jaar aan A.Y.R.O. en V.A.R.A. aangeboden. beurtelings gedurende eenigen tijd de beschikking te krijgen over den Vrijdagavond van 9 uur af. De A.V.R.O. hoeft van deze aanbieding geen gebruik willen maken; wel was deze omroepvereeniging bereid, met den V.P.R.O. alléén zenduren te ruilen; ech ter op dusdanige voorwaarden, dat zij voor den V.P.R.O. geheel onaannemelijk waren. De V.A.R.A. bleek daarna gene gen drie voor den V.P.R.O. uitermate ge schikte halfuren in den vooravond van Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te. wij len afstaan, alsmede dé bcnoodigde zendtijd voor een wat uitgebreidere mor genwijding op Maandag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag, en voor ccn avond- wijding op Vrijdag. Tevens werd door de V.A.R.A. afgestaan het halfuur op Zon dagmiddag van 5 lot half zes in ruil voor het V.P.R.O.-halfuur van 6 tot 6.30, dat in tegenstelling met het eerste, voor V.P R.O.-uitzending op den duur zeor ongeschikt bleek. Deze nieuwe zendtijdregeling, door spreker nog nader In bijzonderheden beschreven, betoekpnt voor den V.P.R.O. een zeer belangrijke verbetering van zijn positie in den Nedcrlandschen Om roep. Een en ander is thans door een wijziging in het zendtijdenbesluit door den Minister voor de toekomst defenl- tief vastgelegd. BOTSING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTO Zondagnamiddag kwamen op het kruispunt Gerard van Swietenstraatr— Boei'havestiaut te Tilburg een motor fiets en een taxi met elkaar in botsing. De bestuurder van het motorrijwiel, de B. en de duo-rijder M., heiden wonen de te Tilburg, werden over den weg ge slingerd. Zij kregen een hersenschud ding en zijn naar het St. Elisabeth zie kenhuis overgebracht, In den loop van den avond is dc B. aan de gevolgen van het ongeluk over leden. Dc toestand van M. was naar omstandigheden redelijk. On deytpouwd: H. K. DE VRIES en B. M. KOLTHOFF. Amersfoort, 26 Oct. 1936. Hoogeveen IIu\\ elijksvoltrekking, 11 Nov. 1936 Hotel Luinge, Hoogeveen. Toek. adres: P. Buyslaan 3, Amersfoort. Heeren er is maar één adres en dat is HUIB HOLSTEIJN. Daar vindt U de grootste en voordeeligste sorteering lederen kleeding. Let op. Maatwerk zonder prijsver- hooglogll AMERSFOORTSCHE KUNSTKRING Het schilderij van J. Nio- weg viel op en dat van Jhr. A. W. den Beer. Poortugael op te koop gevraagd. Br. fF. onder No. 4581 bur. Amersf. Dagblad. gevraagd voor heele dagen, goed kunnende koken. Aanm. hedenavond 7 u. Utr.weg 17. Tooneelgroep „HET MASKER" met Blijspel in 3 bedrijven (i tafereelen) van H. C. HUNTKR. Opfreden van: KO ARNOLDI, MI FN VAN KERCK- HOVEN—KLING, JAN RFTÊL, JOHN GOB AU, ANK VAN DER MOER. CONSTANT VAN KERCKHO- VFN. GEORGETTE RKYEWSKY. Prijzen der plaatsen: f 0.75, 1 3.rechten Inbe grepen. Schitterende persheoordeelingcn. Plaatebespreken: 29 en 30 October van 10—12.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 3