DE SNELSTE JAGER TER WERELD! GEEN R.A.I. IN 1937 Het Verboden Grondgebied BIJ KOOLHOVEN OP BEZOEK door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 27 OCTOBER 1936 De enthousiaste Nederland sche vliegtuigsontwerper aan het woord Toekomst voor nationale vliegtuigindustrie T A Taaihaven ligt vóór ons Ligt berustend in de lage, matgroene landen onder een drei gend grijs, egaal wolkendek waar de regen al druppel voor druppel uit neertiktwaar de regen gestaag en monotoon uit neen dreintwaar de regen bij stralen uit neerplenst. Géén jager buitelt dartel in de hooge luchten, géén zware ver keersmachine dreunt sonoor over het veld, géén rank sportvlieg tuigje spint zich omhoog. Lichtjes, roode en witte, floe pen aan in den traag vallenden, doffen herfstavond die zachtkens bezit neemt van het roerlooze terrein. Langs de K.L M. hangars loopen we, langs de staalgrauwe loodsen waar geen hamerslag weergalmt maar die in diepe rust gedompeld zijn. Voorbij het houten home van de Rotterdamsche Frits Koolhoven sportvliegers dat in eenzaamheid aan den rand van het groote terrein ligt. Géén vliegweer! En dan opeens aap de linkerzijde een groote werkplaats uit welker ramen het licht naar buiten straalt in den klammen avond. Stem men klinken en weerklingen. Kopsla- gen. Sissen van laschapparaten en ge rammel van takelkettingen. Vóór ons een laag gebouwtje, spaarzaam ver licht. Werkplaats en kantoor van de Kool- hovenfabriek. De fabriek, binnen welker muren op het oogenblik 's werelds snelste militaire jager in aanbouw is. Een creatie van Frits Koolhoven, die over lut tele weken in Parijs wellicht de clou van de ExpositionAérpnau- tique zal zijn. „Wilt u mij volgen," vraagt een be diende. „Mijnheer Koolhoven verwacht u!" Even later zitten wii in de prettige werkkamer van den vliegtuigbouwer. Koolhoven's nieuwste creatie Bij Koolhoven „Interesseert u zich voor de nieuwe jager? Nu, ik heb heelemaal geen be zwaar om u het toestel te laten zien. Gék is dat feitelijk toch! In het buiten land zou u waarschijnlijk geen kans hebben om er maar iets van te kun nen bekijken. Wij, ik tenminste, staan er heel anders tegenover. Bekijk hem gerust, zeg ik maar. Kijk er al het moois maar afl Per slot van rekening zal de practijk ons moeten leeren of de kist werkelijk aan de verwachtingen voldoet, al zijn inderdaad die verwach tingen theoretisch bij ons nogal hoog gespannen. Maar in Parijs krijgen ze een toestel te zien dat... nog niet gevlogen heeft. Op een lorrie gaat de jager naar Frankrijk en daarna zullen we hier in Holland rustig de machine gaan invliegen. Kalmpjes aan. Ik mag u wel voorgaan?" Een schepping MANNEN in overalls arbeiden rus tig aan het geraamte dat eens met een snelheid van circa 560 K.M. per uur door de ruimte zal jagen. Reeds nu, terwijl het toestel nog niet af is. treft het door zijn schoonheid van lijn en door de kracht die er uit spreekt. De voorzijde van den vleugel is nog open en laat zijn zorgvuldige cellen- houw zien. Rustig schuurt een werk man het bedekte vleugeloppervlak smetteloos glad. De overgang van vleu gel naar romp verloopt sierlijk en vlug. Het toestel is een éénpersoons jacht vliegtuig met vnjdragenden vleugel en gesloten zitplaats. De motor is ge plaatst in het middenstuk van den vleugel ongeveer in het zwaartepunt waardoor, aldus Koolhoven, het toestel uitermate wendbaar is en daardoor ge schikt voor alle vormen van lucht- acrobatiek. De motor drijft twee propellers die in tegengestelde richting draaien waardoor het lastige tor siekoppel opgeheven wordt met de daaraan verbonden voordeden om makkelijk te starten. Het middenstuk van den vleugel is in één stuk met den romp geconstru eerd. De uiteinden hiervan bevatten de wielen eji een gedeelte van het lan- dingsgesteld hij ingetrokken stand. Dit landingsgesteld bestaat uit twee afzon derlijke deelen die geheel intrekbaar zijn in den vleugel en de zijkanten van den romp. Tevens zijn Koolhoven olco- schokbrekers aangebracht. De verbin ding tusschen vleugel en romp is zorg vuldig gestroomlijnd. Door het gebruik van een kleine lengte-breedte verhouding is een groote torsie-stijfheid verzekerd waardoor het gevaar van vleugel trillingen bij hooge snelheden en. plotselinge veranderingen in den vliegtoestand uitgeschakeld wordt. De piloot zit voor den vleugel waar door hij een onbelemmerd uitzicht heeft in alle richtingen behalve recht naar beneden. Een doorzichtige kap beschermt den vlieger tegen slipstroom en koude. Doordat de kap makke- 1 ij k afneembaar is. kan de piloot in geval van nood snel met zijn parachute het toestel verlaten. De gewichten en prestaties van den jager zijn berekend voor de Lorraine Pétrcl 12 Hars. motor met een vermogen van 860 P.K. op 4000 M. hoogte. De bewapening bestaat uit een snelvuurkanon, vóór den piloot geplaatst, dat door de propelleras schiet en twee machinegeweren die in den vleugel zijn gebouwd en buiten de propcllercirkel vuren. Koolhoven wordt enthousiast. „Over die aandrijfsgeschiedenis van de propellers heb ik drie jaren ge werkt! Straks zei ik u al, dat ik geen bezwaar had om u het toestel to laten zien. Maar méér nog. Ik heb geen be zwaar het toestel, als het voldoet, kant en klaar te verkoopen, zonder „ergens" op te wachten. Perspectieven \\7IJ kénnen hier geen Secret List, zooals in Engeland. Daar zou een dergelijk toestel de eerste jaren niet verkocht mogen worden en daarna pas mag het buitenland het eerste type, dat dan allicht verouderd Is, koopenl De regeering betaalt een hoop geld aan de bouwers en een paar jaren heeft zij het monopolie. Maar hier? Let ave!, voorop ge steld dat het toestel wérkelijk goed is, dan beieekent onze werk wijze dat het buitenland direct, zonder te wachten, bij ons terecht kan voor het modernste toe' slel. En weet u wat dat inhoudt'? Dat wij hier in Nederland effn vliegtuigindustrie kunnen stich' ••OOLHOVEN f K. 50 ten, die klinkt als een klok. Ver: g eet daarbij vooral niet onze allergunstigste ligging. Vlak bij elke groote mogendheid! Waarlijk ik méén het. En niet geldt dat alleen voor m ij n bedrijf. Nederland kent méér bouwers. Welk land is er in geslaagd een 4-motorig toestel te creóeren zooals Fokker deed met zijn F. 36? Niet één! En de F. 36 vliègt, zeg ik u. Nederlandsche technici zijn beter, véél beter dan de doorsneedes- kundige in het buitenland. Weet u waar ik trotsch op ben? Dat in de Melbourne race de Deensche lui tenant Hansen meedeed in een Desout- ter sportvliegtuig dat in 1626 door mij ontworpen was. Terug in een recordtijd. Hoe voldeden niet de Fok? ker verkeersmachines en waarom zou het niet mogelijk zijn ook nu weer het hoofd te bieden aan buitenland sche producten. Maar wij moeten er niet lang mee wachten anders zouden we niet meer mee kunnen. Zelf bouwde ik indertijd de F.K. 50, een tweemotorig verkeersvliegtuig dat door de Zwitsersche maatschappij Al- par gebruikt wordt en wat het voor naamste is met succes. Voor 91 bezet en 98 efficiency. Zonder pe dant te zijn, ik ben er gelukkig mee. Met de F.K. 35, een sportvliegtuigje heb niet ik, maar hebben wij aange toond dat we het Aeronca sportma- chientjes niet noodig hadden... Dat we het zelf beter en goedkooper konden doen! Het is hoog tijd dat bewonder raars van het vreemde product de oogen eens open gaanDe Nes derlandsche vliegtuigbouwer is in staat om met succes den strijd aan te binden met welk buitens landsch vliegtuig dan ook. „Brain waves" MAAR om terug te komen op de machine die iiier nu in aanbouw staat. Of ik er nu op het oogen blik over tevreden ben? Ja en nee! Er is tusschen u, als journalist, en mij, als vliegtuigbouwer, een zekere over eenkomst. Heuseh. Als u iets geschre ven heeft dan gebeurt het toch ook vaak, dat u er zelf niet over content is. En zoo gaat het mij ook! Nu weet ik al wat ik bij de volgende uitvoering zal veranderen. Maar er zijn ontwer pers met brain waves. Stóp, zeggen ze opeens, terwijl de kist half af is. Dit en dat moet veranderenEn het re sultaat is vaak dat er niets concreets tot stand komt. Heb desnoods het land aan de ma chine zooals je hem aflevert omdat je wéét dat het ding in je eigen, tè critische oogen althans niet 100 is. Maar lever hem af! Nu is het type 1936. Breng jo veranderingen aan voor het type 1937 en déóruit zal heusch wel weer een 1938'er voortkomen. En voelt u nu wel ho noodig X Ecri Koolhoven verkeersmachine het is vooral in dezen snellen tijd dat onze nationale vliegtuigbouwers, zonder uitzon' dering, zullen moeten blij ve n scheppen. Steeds moeten b l ij' ven zoeken naar nieuwtjes. In deze jaren kan niemand zich ven oorloven te wachten met het creëeren van noviteiten. Legerbestellingen HEUSCH. ook ik heb m'n moeilijk- heden gehad. Feitelijk is het me pas goed gegaan, nadat in 1932 de N.V. tot stand was gekomen. Nu ben ik tevreden, zoo tevreden, dat anderen tegen me zeggen: „Kerel, waarom ga je niet uitbreiden". Maar waarom? Nu kan ik m'n orders rustig afwerken. Nu zijn er bestellingen, maar als de „boem- boemtijd". waar we nu in leven, afge- loopcn is. dan heb je niets aan de heele verbouwerij. Krijg ik veel orders, n dan kan wellicht Aviolanda aan het werk gezet worden. Op het oogenblik hebben wij onder handen zes trainers, de F.K. 51, zooals Soesterberg er ook zes heeft. Deze zijn hestemd voor den Marine Vliegdienst, Van die order heb ik plezier, want het is een bewijs dat de machine goed voldoet. Ik ben er door éangemoedigd als het wareWant ik zal u vers klappen dat ik bezig ben een lichte verkenner te bouwen die uitgerust met een Bristol Pegas sus motoreen snelheid van 360 K.M. per uur zal kunnen bes halen. Voor eigen risicobuiten het vliegtuigprogramma van de regeering om. Maar dat was ook het geval met den trainerdus wie weet Daarginds staat een stuntoestel voor Soesterberg. Geschikt om loopings voor- ovef te draaien. U kunt het merken, op het oogenblik werk genoeg aan den winkel. Maar dat moet blijven. Niet alleen militaire toestellen, maar ook machines voor de civiele lucht vaart. Voor ons land wellicht het be langrijkste. Hopelijk komt dat ook nog wel. Een fusie tusschen de Fokkerfabrie ken en mijn bedrijf? Nee, dat is niet het geval. We hebben een paar over eenkomsten gesloten, waarvan de voor naamste wel is dat we elkaar niet meer in de haren zullen vliegen Maar geen fusie." „Wanneer moet uw nieuwste toestel klaar zijn voor de Parijsche tentoon stelling?" „Nu maakt u me haast zenuwachtig. Waarlijk! En nu ga ik gauw weer aan het werk. Want wc zijn aan het over werken. En weet u waarom? Nou, om klaar te zijn voor die be wuste expositie Buiten lag Waalhaven in den natten avond. Meer bedrijvigheid viel er te be speuren. Landingslichten werden ont stoken, een sirene gilde en dof motor geronk drong tot ons door. Een rood en een wit lichtje hingen in de lucht en even later daalde een K.L.M.-er in het felle schijnsel veilig op het terrein. Een tweemotorige Fokker. Maar over een paar maanden zal de luchtvaartenthousiast met méér belang stelling op Waalhaven kijken als een vinnige jager davert door de lucht Üqjuickr BENOEMINGEN TE AMSTERDAM AMSTERDAM, 26 October. Voorgedra gen wordt tot buitengewoon hoogleer- aar in de koloniale volkenkunde prof. dr. B. J. O. Schrieke te 's Gravenhage. tot leeraar in de plant- en dierkunde aan de 2de H.B. school met 3-jarigen cursus en de le openb. handelsschool, de heer C. A. van der Gen, leeraar aan de H.B.School voor meisjes, tot leeraar in de lichamelijke opvoeding aan de le openbare handelsschool de heer G. H. Sutherland Royaards. Grand Thé&tre. Van Vrijdag 23 t.m. Donderdag 29 October vertoo ning van de film „Menjntje Gijzen's Jeugd". Voorstellingen: Zondag vanaf 1.45. 4, 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur één voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée, 2% uur. City-Theater. Vanaf Vrijdag 23 October vertooning van de film: „Als de natuur roept". Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée. Cinema Amicitia. 25, 26 en 27 October vertooning van de films: „En zijn jaren gingen voorbij" en „Familie Schimeck". Voorstellingen: Zondag 2.30, 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Mnsenm Fléhite. Westsingel. «"Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re cent ess el aan. lederen dag van 6—8 uur. R.-K. Leeszaal, Nleuwstraat 24. Openbare leeszaal met Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 28 October. Foyer Amicitia. Ned. Ver. van Huisvrouwen. Demonstra tiemiddag. 2.30 uur n.m. 28 October. „Monopole." N. J. y. Militaire avond. 88 uur n.m. 28 October. De Valk. Gymnasias tenclub L.E.A. Soirée. 8 uur n.m. 29 October. Amsvorde. Protestver- .gadering van de afd. Amersfoort v. d. Bond van Rijwiel- en Motorhande laren in Nederland. 8.30 uur n.m. 29 Oct. Markthal. Wiener Sanger- knaben. 8 uur n.m. 29 October. De Valk. Uitvoering van de gymnastiekvereen. St. Hu- bertus. 8 uur n.m. 30 October. Gemeenteraad. 7 uur n.m. 30 October. Amicitia. Eerste abon nementsvoorstelling. „Het Masker" voert op: „Alle rechten voorbehou den". 8 uur. 31 Qctobor. De Valk. Feestavond N.R.V. Tooneelvoorstelling door „De vrije Werkkring." uit Amsterdam. 8 uur n.m. 3 November. Remonstr. kerk. Wijdingsavond o.l.v. dr. R. Miede- ma. Medewerking verleenen de heeren E. Miedema en G. v. d. Burg. Onderwerp: „Allerzielen." 8 uur n.m. AMSTERDAM, 26 Oct. Naar wij vernemen, is in de heden in het American hotel te Amsterdam ge houden ledenvergadering der ver eeniging „Rijwiel- en Automobiel industrie" besloten, geen tentoon stelling in 1937 te organiseeren. RIJKSUNIVERSITEIT LEIDEN Geslaagd: Candidaatsexamen Rechts geleerdheid de dames Th. Exalto, den Haag; J. G. A. Vreede, Haarlem en Ja heeren J. J. G. Brutel de la Rivière, Den Haag; P. R. Beelaerts van Blok land, den Haag; E. J. Mac Gillavry, Wassenaar. Een enkel uur van vertrouwelijke sa- menspreking brengt twee vreemde menschen nader tot elkander dan ja ren lang samen te wonen. Bodenstedt. FEUILLETON 27. „Welnu, de geheele geschiedenis zou daarmee geëindigd zijn," ging Rex voort, „als het noodlot niet anders be schikt had. Den volgenden morgen toen ik van plan was om het hotel, waar niets anders dan papieren mijnheertjes en suikerbaby's logeeren, te verlaten, kreeg ik het opeens in mijn hoofd oco een bezoek te brengen aan den ouden man. „Daar zat hij, in zijn bed gestopt als een slecht uitziende oude zondaar. Hij sprak beter Engelsch dan ik. maar hij was een vreemdeling En zonder trotsch op mijzelf te zijn, moet ik zeggen, dat hij heel dankbaar was voor hetgeen ik gedaan had. Je zult wel al begrepen hebben dat die oude man niemand an ders was dan de oude prins Shulimoff." Simon knikte. „Dat had ik wel ge dacht." „Ja, hij was het inderdaad ofschoon hij er zich bij mijn eerste bezoek met geen enkel woord over uitliet. Hij ver telde dat hij een Russische emigrant was, zonder middelen van bestaan. Wij spraken wat met elkaar, hoofdzakelijk over de verwondingen die hij opgcloo- pen had. Hij was een heer, dat is waar. Hij betreurde het dat hij mij niet \ve- derkeerig van dienst kon zijn of uitnoo- digen hij hem te komen. Welnu, je weet hoe het gaat wanneer je iemand een kleine vriendendienst bewezen hebt.. Je krijgt het gevoel alsof hij je kind is, en je blijft je verantwoordelijk voelen. Daarom ging ik naar den Amerikaan- schen gezant dien ik mijn aangelegen heid vertelde. En natuurlijk moest ik toen nog eens naar hem toe, om te vertellen wat ik voor hem gedaan had." „Was de bestuurder van de Dago die hem overreden had, rijk genoeg om aan gepakt te worden?" vroeg Simon. Rex haalde zijn breede schouders op. ,.Hij was nu niet bepaald een rijkaard, bet was een agent van c<n of andere fruit-firma. In ieder geval werden de oude prins en ik dikke vrienden. Ik ging iederen namiddag een praatje met hem maken in het hospitaal. Niet dat ik werkelijk met hem harmonieerde, maar toch voelde ik mij tot hem aan getrokken. Hij was een lichtzinnige, oude bruut, maar toch ging er een ze kere charme van hem uit. Hij was meer waard dan tienduizend van die half bloed Cubanen of van die Yankees met ekstergezichten, die altijd maar spreken ovei dingen die thuis beter zijn dan er gens anders." „Zeer zeker," merkte de hertog op, „moet Shulimoff zijn geld voor de re volutie huiten Rusland belegd hebben- Hoe kwam hij dan nu in zoo'n armoe- dlgen toestand?" „Hij heeft al zijn geld weggesmeten, kon niet met geld omgaan. Wanneer hij een schadevergoeding van den fruitkoop man gekregen zou hebben, zou hij haar den volgenden dag verkwist hebben." „Maar geld of geen geld, hij bezat een zekere persoonlijkheid. Het was alsof het hospitaal er speciaal voor hem stond. Hij vertelde mij dat hij van plan was katholiek te worden. Er loopen na melijk veel nonnen rond, en hij wist precies wat hij doen moest om haar voor zich in te nemen. Zij draaiden dan ook allemaal om den ouden gek heen. Nadat ik hem eenige malen bezocht had, vertelde hij mij zijn waren naam, en toen begon de zaak pas grappig te worden. Hij wilde zijn mond niet open doen, wanneer hij wist dat er iemand binnen vijftig passen van hem af aan wezig was. maar stuk voor stuk vertelde hij mij hoe hij de bolsjewisten beetgeno men had." „Ben je er wel zeker van dat hij zich niet op jou kosten amuseerde?" vroeg de hertog. „Hij lijkt mij daar best toe in staat." „Neen, absoluut niet. Hij was dood ernstig. En wanneer hij eens iets ver teld had, werd hij nerveus, en bleef dan weer geruimen tijd zwijgen. Hij had zijn schatten zoo goed verborgen dat de bolsjewisten ze nooit zouden vinden, misschien op den dag des oordeels, wan neer alles vernietigd zou worden. En hij was alleen zoo bang het mij te vertellen, omdat er dan een kleine kans was dat de bolsjewisten misschien toch nog iets ervan krijgen zouden." „En waar heeft hij zijn beroemde schat nu verborgen?" vroeg de Rcich- leati met een glimlach. „Dat is het hem juist." Rex stak zijn handen met een plotselingen lach om hoog. „Waar. vraag je? .Verdomd als ik het zelf weet!" „Maar, Rex ik bedoel prote steerde Simon, „je eh je hebt toch niet al deze risico geloopen zonder dat je wist waar de schat verborgen was??" „Ik heb een prachtig, listig plan," zei Rex. „Zij zijn zeker in Romanovsk, en ik was al prachtig op weg om nadere bijzonderheden van den prins te hooren, toen ^Wat gebeurde er toen? Wilde hij hePje tenslotte toch niet vertellen?" De scherpe oogen van den hertog wa ren in spanning op Rex' gezicht geves tigd. „Neen, de oude baas stierf. Dat was toch allerongelukkigst, niet? Hij scheen het zeer goed to maken, werd iederen dag beter, maar je weet oude menschen zijn nu eenmaal niet sterk. Ik kwam hem op zekeren morgen bezoe ken en toen vertelden zij mij dat hij dood was. Dat is alles." „Dacht je nu werkelijk mijn vriend," vroeg do Reichleau, terwijl hij zijn fraai gewelfde wenkbrauwen optrok, „dat je de juweelen te Romanovsk zou vinden op zulke vage gegevens? Bedenk toch dat vele menschen gedurende jaren op de bezittingen van Shulimoff naar de zen schat gezocht hebben." „Neen, dat is het ergste niet," zei Rex, hoofdschuddend. „Toen de zaken in 1917 verkeerd liepen in Leningrad, wachtte Shulimoff de krach niet af. Hij week naar hier uit en nam zijn bezittingen met zich mee. Hij dacht dat hij aan de- zon kant van den Oeral veilig zou zijn totdat het weer wat rustiger was. Als de toestanden slechter zouden worden, was hij van plan geweest verder het Oosten in te gaan. Een ding vergat hij. namelijk dat hij de meest gehate man in Rusland was. Dc Roode Garde gaf een speciale opdracht om hem aan den eersten den besten boom op te hangen. En zij deden het bijna. Geheel onver wacht grepen zij den ouden man. Hij was reeds lang een lijk geweest, wan neer niet op zekeren dag een man ge komen was die hem van den boom, waaraan zij hem gehangen hadden, af sneed, met het plan hem den volgen den dag weer op te hangen. De kelder van den ouden prins heeft hem tenslot te gered. Hij werd 's nachts gebonden en in zijn eigen metaalgieterij opgeslo ten, terwijl geen enkelen bewaker bui ten de wacht hield." „De metaalgieterij? Was het dan in het dorp?" vroeg de hertog. „Welnecn, in zijn eigen huis. Hij scheen een soort smid te zijn, hij maak te sloten, zooals Lodewijk XVI dat deed in zijn vrijen tijd, wanneer hij tenminste niet bezig was de boeren af te tuigen of uit te gaan met koormeis jes van de Folie Bergère." „De metaalgieterij was tegelijkertijd laboratorium en studeerkamer, ik denk dat zij dit lokaal als zijn gevangenis gebruikten, omdat dit de eenige kamer is, waarvan de vensters voorzien zijn van stevige, ijzeren tralies. Toen zij hem daar eenmaal opgesloten hadden, gingen zij uit om een borrel te drinken. Zij zijn in het Roode Leger allemaal hetzelfde, er is er niet een die er de voorkeur aan geeft op schildwacht te staan als er een rondje te drinken is." „Maar hoe kwam hij eruit?" vroeg Simon. „Je zegt toch dat de vensters van tralies voorzien waren?" „Dat was heel gemakkelijk voor hem. Hij had al zijn gereedschap in die me taalgieterij. Het was voor hem dus een kleinigheid om die ijzeren staven met een oxy-acetvleenlamp als korsten kaas te doen smelten. Maar ondanks het feit dat de oude man in zoo'n netelige posi tie verkeerde, herinnerde hij zich toch oogenblikkeliik dat zijn juweelen zich ook in die metaalgieterij bevonden. Hij wilde het risico niet loopen ze bij zijn ontvluchting mee te nemen. Als hij dan weer gevangen genomen zou worden, zouden zij ook de juweelen hebben. Hij benutte daarom den tijd dat de Roode Gardisten zich bedronken, om de juwee len zorgvuldig te verbergen. „Waar?" vroeg Simon. „Ja, daar gaat het nu juist over," zei Rex. „Dat heb ik nooit uit hem kunnen krijgen, want hij stierf." „Het moet in een of ander metalen bak zijn, waarin hij de edelgesteenten verborg. Het was iets dat geheel en al hij de uitrusting van de metaalgieterij behoorde, en waaraan niemand eenige aandacht zou schenken. Hij soldeerde de bergplaats dicht, zoodat de schat niet meer te vinden zou zijn, tenzij de ge heele fabriek werd afgebroken. Je had de oude moeten zien lachen als hij er aan dacht hoe slim hij gemeest was." „Ik kan mij moeilijk voorstellen dat die schat er nog altijd is," zei de her tog weifelend, „De werkplaats zal toch zeker verscheidene malen grondig door zocht zijn. zij zullen toch ieder hoekje van die metaalgieterij wel nagesnuffeld hebben. En vooral dat gedeelte waar sporen aanwezig waren van nieuw sol deersel.* „De oude Shulimoff was een kunste naar. Ik wil wedden dat zij heden ten dagen nog tusschen een masso roestige machines liggen. Hij had wel degelijk aan dit nieuwe soldeersel gedacht, daar om heeft hij het zoo gemaakt alsof het al lang geleden aangebracht was. Wat denk je dat hij gedaan heeft?" (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6