Nieuwe regeling van de pacht Reddingsbooten allerwege uitgevaren Strijd tegen de elementen Kon. Familie a/b Amendementen ingediend DE PERSPECTIEVEN SINDS 26 SEPTEMBER Vijfde slachtoffer te IJmuiden Waar zyn de Postvliegers Hoeveel dagen z'un ze onderweg? 7 4 4 7 van de „DeRuyter" DOOR LOCOMOTIEF GEGREPEN Chauffeur gedood NOTARIS TE AMSTERDAM GEARRESTEERD PROF. DR. N. J. POLAK SPREEKT Wie achterom kijkt.... 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 28 OCTOBER 1936 Ta] van schepen veilig binnengebracht TERSCHELLING, 2? October. De reddingboot Brandaris is er hedenoch tend omstreeks half twaalf in geslaagd de beide opvarenden van den Bezuiden Oostcrend op Terschelling in nood ver keerenden tjalk schipper Borst en een tweede persoon in veiligheid te brengen. Het schip was vol water ge loopen. De tjalk onderhield een beurtdienst jtusschen Amsterdam en Terschelling. Omtrent den in nood verkeerenden motortjalk wordt nader gemeld, dat dit was het schip Midland Het vaartuig ligt voor anker. De sleepboot Texel 3 ,van do reederij Doeksen was ook ter assistentie uitgevaren. Omtrent de positie van het s.s. Nor burg wordt nader gemeld, dat het schip door den storm om den oost is gezet en zich ten zuiden van het eiland bij het Amelandsche gat bevindt. Do kapi tein heeft geseind, dat het schip wa ter maakt. De motorreddingboot Bran daris heeft om half drie haar stand plaats verlaten en wordt vanmiddag to omstreeks zes uur bij het schip ver wacht Ook do motorreddingboot Insu- lindo is uit Oostmahorn vertrokken, teneinde het schip bij den Bornrif de zandplaat tusschen Terschelling en Ameland op te vangen. De sleepboot Holland kan omstreeks Kwart voor vijf bij het schip zijn. Do positie van de Norburg wordt steeds gevaarlijker. Het schip was van middag om half vijf de gevaarlijke zandbank Bornrif zeer dicht genaderd. Men vermoedt, dat zich dertig man aan boord van de Norburg bevinden. Om vier uur was do sleepboot Holland peeds in de nabijheid van het schip. Men zal nu pogingen doen om een (verbinding met de Norburg lot stand te brengen, hoewel dit een uiterst moeilijk karwei is bij dit weer. Nog wordt gemeld: Het Duitsche stoomschip Norburg stoomt om den oost teneinde te trach ten den Eems binnen te vallen. De mo- itorreddingboot Brandaris van de Noord ien Zuid-Iiollandsche Reddingmaat schappij, die zich op weg naar het in nood verkecrcndo schip bevond, is te ruggekeerd, toen tie schipper vernam, 'dat do sleepboot Holland van do N.V. Doeksen en Zoon het schip naderde. Do Holland heeft aan de Norburg [vastgemaakt, doch later is de verbin ding verbroken. Omstreeks half tien des avonds be- ivonden de beide schepen zich vier mijl ten noordoosten van deh vuurtoren *van •Hollum op Ameland. De motorredding boot Insulinde van de Noord- en Zuid- Hollandscho Reddingmaatschappij, die ivan haar standplaats Öostmahom was uitgevaren, heeft tusschen tien uur en half elf de Norburg bereikt en blijft in de nabijheid. Het stoomschip Norburg verkeert» nog steeds in groot gevaar. Het eer ste luik is geheel ingeslagen en er komit veel water binnen. Door aan houdend olie op de golven te stor ten tracht men de kracht van de zware grondzeeën te verminderen. Dc sleepboot Holland van de N.V. Doeksen en Zoon, die verbinding met het schip had gemaakt, welke echter in het woeste weer afbrak, heeft op het eind van den avond op nieuw een verbinding tot stand kunnen brengen. Zij tracht het schip naar de Eems te sleepen. De motorreddingboot Insulinde van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij te Oostmahorn heeft het schip bereikt en blijft, op alle gebeurlijkheden voorbereid, in de nabijheid. Vijfde slachtoffer te IJmuiden IJMUIDEN, 27 Oct. Een van de twee opvarenden van den logger Sch. 68, die naar het St. Antonius- ziekenhuis zijn vervoerd en aldaar zijn opgenomen, de zestigjarige Wouter Pronk uit Scheveningen, is vanavond overleden. Het Duitsche motortankscheepje Greta Glad, dat nabij IJmuiden in een moei lijke positie was, heeft zijn averij kun nen herstellen en heeft weer zee ge kozen. Alhoewel het stormsein neergehaald is, is do zee nog zeer woelig en de loodsdienst is nog niet hervat. Op het eind van den avond is het weer harder gaan waaien en de uit Amsterdam komende schepen hebben voor de sluis, in de binnenhaven vast gemaakt. Op het oogenblik liggen hier zeven schepen, t.w. de Eben Haezer, die Zaterdag reeds vastmaakte, de Embla, de Jolly Girls, do Borthwick, de Leeu warden, de Vliestroom en de Patria. TERSCHELLING, 27 October. De tj'alk van den beurtdienst Amsterdam- Terschelling, die vanmorgen bezuiden Oosterend in nood verkeerde en welker beide opvarenden door de Brandaris van de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij van boord wer den géhaald, is vanavond losgeslagen. Het onbemande vaartuig is een prooi van wind en golven en loopt groote kans op een der vele banken in de Waddenzee te stranden. Tivee loggers btnnem geloopen 'S-GRAVENHAG7, 27 October. Tij- dens een hevigen west-zuidwester storm zijn hedenmiddag de motorlogger Sch. 81 en de Sch. 200 de Scheveningsche haven binnen geloopen. De Sch. 200 ver liet gistermiddag gelijktijdig met den verganen logger, de Sch. 68, de haven van IJmuiden. Zoowel de Sch. 81 als de Sch. 200 hadden het zwaar te verant woorden: zij waren met haring geladen. Hooge zeeën rolden over het dek. De Sch. 81 kreeg een stuk water, zoodat de sloep uit de stelling vloog. De red dingboot Zeemans Hoop lag in de bui tenhaven de schepen op te wachten om zoo noodig hulp te verleenen. Duizenden belangstellenden keken op den wal toe. HOEK VAN HOLLAND, 27 Oct. - Omtrent den toestand van het s.s Schwaben van den Norddeutschen Lloyd, dat vanmorgen in de monding van den Waterweg is gestrand, verne men wij, dat er geen direct gevaar voor schip en opvarenden bestaat. De be manning blijft aan boord. Voorts bevindt zich bij het lichtschip Maas het uit Hamburg afkomstige s.s. Kurt Ilartwig Siemers in nood. Het schip meet ruim 1100 bruto register ton. De sleepbooten Witte Zee en President Wiersma zijn in de nabijheid. Spoorbrug aangevaren HANSWEERT, 27 Oct. Het Belgi sche sleepschip Francisca, schipper Po ters, is tengevolge van het stormweer tegen het remmingwerk van de spoor brug te Vlake gevaren, waardoor deze ernstig beschadigd werd. Het schip bekwam een groot gat en moet gerepa reerd worden alvorens te kunnen laden. Sleepschip gezonken BRUINISSE, 27 Oct Bij het uitloo- pen van de Wemeldingsche Vley, is hedenmiddag het Noderlandsche sleep schip Maria, schipper Vermeulen, om geslagen en gezonken. Het schip was geladen met bieten en op weg van Breskens naar Dinteloord* De beman ning werd door do sleepboot Zeehond gered en te Bruinisse aan wal ge bracht De Schwaben vlot gebracht ROTTERDAM, 27 Oct Hedenmid dag te ruim twee uur zijn vijf sleep booten van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst, do Blankenburg, Maas, Achilles, Minerva en Hector er in geslaagd het Duitsche s.s. Schwaben van den Norddeutschen Lloyd uit zijn benarde positie te bevrijden. De Schwaben stoomt thans op naar Rotterdam. rAak In nood HARLINGEN, 27 October. Vanoch. tend om acht uur is de motorredding boot C. A. den Tex van do Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschap pij, ter assistentie uitgevaren naar een aan de Noordkust van Friesland bij den Zwarten liaan in nood verkeerend aak schip. De reddingboot heeft de opva renden drie mannen, een vrouw en twee kinderen gered en is om half vijf in dc haven alhier teruggekeerd. Na een moeizamen tocht is de mo- torreddingboot Jhr. C. A. den Tex ge- stationneerd te Harlingen, er in ge slaagd de bemanning van de motor sleepboot Harlingen, welke met den rijnaak Marie, van Roosendaal op sleep touw, in de Waddenzee ter hoogte van Q» 5 .ti 21.10 24.10 21.10 24.10 22.10 25.10 23.10 26.10 24.10 27.10 25.10 26.10 27.10 Amsterdam Marseille Rome Athene Rhodos Cairo Gaza Bagdad Basra Djask Karachi Jodnoer Allahabad Calcutta Akvab Rangoon Bangkok Alorstar Medan Singapore Batavia 27.10 25.10 27.10 24.10 26.10 23.10 25.10 22.10 24.10 21.10 24.10 21.10 Vertrek van het eerstvolgende post vliegtuig van Amsterdam en Batavia Zaterdag 31 October. St. Jacobi Parochie in nood verkeerde, te redden. 's Morgens om negen uur was do red- dingboot uitgevaren en na een zwa- ren tocht keerde zij des middags om vier uur in de haven van Harlingen terug met zes geredde personen aan boord, n.l. de schipper-eigenaar van de sleepboot, G. Attema, zijn vrouw, twee kinderen van 2l/s jaar en van elf maan den, de slccpbootknecht K. Wijkstra, benevens de knecht A. Hartstra van den rijnaak Marie. De schipper van den aak, Ramakers, wenschto 2$n schip niet te verlaten en bleef alleen aan boord. De geredden vonden bij familieleden te Harlingen huisvesting. Do sleepboot Trio is het gelukt ver binding te krijgen met de verlaten mo torsleepboot Harlingen. Zij heeft, haar om half acht de haven van Harlingen binnengebracht. DEN HELDER, 27 October. H. M. de Koningin, II. K. II. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard zullen op 4 No vember a.s. een vaartocht met Hr. Ms. „De Ruyter" maken, waartoe zij om on geveer 11.20 uur te IJmuiden zullen cm- barkeeren. Hr. Ms. „De Ruyter" zal, na verschillende vaarocfcningcn te heb ben gehouden, te ongeveer 14.45 uur ter rcede van Texel ten anker komen. Het debarkement van do hooge gas ten zal te Den Helder plaats hebben om 15.15 uur per motorsloep van Hr. Ms. „De Ruyter" of, bij ongunstig weer, met Hr. Ms. „Mercur", welk schip zoo noo dig ter reede gereed zal liggen. Hr. Ms. „Dc Ruyter" brengt bij het verlaten van het schip door II. M. de Koningin de voorgeschreven eerbewij zen, waartoe o.a. een saluut van 35 schoten behoort. Het hooge gezelschap zal ongeveer half vier des middags lan den in de haven van het Nieuwediep voor het directiegebouw, alwaar een eerewacht van het corps adelborsten eerbewijzen zal brengen. Na inspectie van genoemde eerewacht gaat de Ko ninklijke Familie per auto rechtstreeks naar het. station, teneinde met den trein van 15.55 uur te vertrekken. Bij het stationsgebouw zal door een eerewacht, bestaande uit honderd ma riniers en de stafmuziek der Koninklijke Marine eerbewijzen worden gebracht. Gedurende het oponthoud van Hare Majesteit in de stelling van Den Helder zullen dc schepen worden gepavoiseerd. Ongeluk op onbewaakten overweg te Zwoller, kerspel ZWOLLE, 27 October. Hedenmid dag is op den onbewaakten overweg te Zalne, gemeente Zwollerkcrspel, weder om een cloodelijk ongeval gebeurd, het zevendo in betrekkelijk korten tijd. Op den Almeloschcn straatweg, die aldaar den spoorweg kruist, reed een Chevrolct-auto, bestuurd door den 42- jarigen heer J. G. Ileuthorst, houthan delaar te Doetinchem, in dc richting Zwollo. Do bestuurder wilde den over weg nog passeeren, toon uit do rich ting Stcenwijk een losse locomotief na derde, die een proefrit maakte. De lieer II. werd nog op het gevaar, dat hem dreigde, attent gemaakt door den bestuurder van een vrachtauto, die zijn wagen aan do Zwolscho zijde van den overweg had gestopt. Do heer H. schijnt dit evenwel niet bemerkt te hebben. Hij reed al thans door met het gevolg, dat de auto door do locomotief werd ge grepen en ongeveer 200 meter mee gesleurd. Geheel vernield bleef do wagen langs de spoorbaan liggen. De bestuurder werd uit de auto ge slingerd en kwam aan den voet van den spoordijk terecht Het slachtoffer, dat een schedel breuk had opgeloopcn, was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van elf kinderen. AMSTERDAM, 27 October. Een bekend notaris hier ter stede dio naar wij destijds meldden het vorig jaar in financieele moeilijk heden is geraakt welke tot gevolg hebben gehad, dat hij in Juni j.l., nadat aanvankelijk door do recht bank een voorlooplgo surceance van betaling was verleend, failliet werd verklaard, is thans, op grond van een onderzoek door de centrale recherche, hetwelk zeer ernstige verdenking van verduistering, ten nadeele van cliënten heeft opge leverd. op last van de justitie ge arresteerd en in het huis van be waring opgesloten. PRIJZENENQUETE 's-GRAVENHAGE. 27 Oct Het se cretariaat van den centralen bond van Ncd. Verbruikscoöperaties schrijft ons: Het economisch bureau van den bond heeft over de week van 1924 October j.l gegevens ontvangen over dc prijzen van 25 levensmiddelen van 18 aange sloten coöperaties. Uit een vergelijking van dezo opgaven met die van de week voor het afkondigen van de monetaire maatregelen door de Regecring bleek, dat de prijzen gemiddeld met 0.85 per cent zijn gestegen. Bij peulvruchten, griesmeel, tarwebloem, kaas, eieren en zachte (groene) zeep is de prijsstijging echter aanmerkelijk sterker. In de op eenvolgende weken sinds 26 September was de prijsstijging, telkens vergeleken met de prijzen van 24 September, res- pectivelijk 0.18%, 0.27%, 0.58% en 0.85%. Vergadering van 27 October 1936. Ge opend 1.10 uur. Voorzitter is Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot nieuwo regeling van do pacht. Dc minister van Justitie, do heer Van Schaik, vervolgt zijn rede. Over het a gemeen is de persoonlijke verhouding tusschen pachter en verpachter in No- derland goed. Dat doet echter niets af aan de wcnschelijkheid eencr nieuwe wettelijko regeling. Al jaren is aange stuurd op zoodanige regeling. Do voor gestelde regeling nu zal niemand ideaal vinden. Maar we moeten toch zien, iets te bereiken. Do Regeering ook niet, en spr. hoopt dat ook de Kamer verschil lende bezwaren over het hoofd zal zien De hoofdlijnen van het wetsontwerp handhaaft spreker. Do wet van vraag en aanbod kan meermalen nuttig werken, doch in casu werkt zo toch verkeerd, omdat cr te weinig grond beschikbaar is. Bovendien geschiedt vaak do vaststelling der pacht prijzen zonder ccnigo controle. Do soms te hoogo pachtprijzen zijn dikwijls oorzaak dat do pachters zich niet een behoorlijk bestaan door hun arbeid verschaffen, terwijl do verpach ters een to groot deel van do opbrengst verwerven. Hot govolg is'dikwijls ook een streven om roofbouw to plegen, alsmede dat dc werkgelegenheid ten plattelande niet zoo groot is als wel gewenscht is. Een en ander is niet bevorderlijk voor oen zo goed mogelijke bodem-bowerking. Doel der wet is, het pachtwezen en de sociaal-economische positie van den pachter op een beter niveau te brengen. Wettelijk ingrijpen is onmisbaar. De tot nu too gedane pogingen zijn niet toereikend gebleken. Terecht is er op gewezen dat met het pachtwezen allerlei andere vraagstuk ken samenhangen. Dit doet echter niets af aan het juridisch karakter der wet Spr. zal trachten, de gevraagde gogo vens betreffende grondverkoopingen en gebruik van den bodem aan de kamer over te leggen. Do pachtkamers van de crisispachtwet hebben goed gewerkt. Spr. verwacht hier hetzelfde van de taak van den rechters georiënteerd door deskundige bijzitters. Spr. kan niet toe geven dat do voorgestelde bepalingen onduidelijk zijn, al te strenge bepa lingen zouden tot onbruikbaarheid lei den, soepele formules verouderen niet zoo spoedig bij een voortschrijdende wet geving. Spreker verwacht, dat er wol model formulieren door do pachtbureaux zul len worden uitgegeven. Do eisch van schriftelijke contracten is dus niet overdreven. Dc pachter die den grond behoorlijk bewerkt, moot zijn taak ten einde too kunnen vervullen. De onder nemingslust van den pachter wordt bevorderd door do rustige sfeer die de wet zal scheppen. Spreker 7<tt uiteen, dat bovendien aan de pacht voor on bepaalden tijd op verschillende wijze een einde kan komen. De verpachter behoudt ook rechten en kan h.v. na 12J4 jaar steeds weer de beschikking over zijn grond krijgen. Na tien jaar is het opzeggingsrecht onbeperkt. In de wet zijn do belangen van beide partijen minutieus afgewogen. De wet biedt voldoende speelruimte en uitgan gen aan hen. dio hun grond zolf willen gaan exploiteeren. Het toetsingrecht Het oude parool aanpassen. Het nieuwe: aan* pakken GRONINGEN, 27 October. Heden avond heeft prof. dr. N. J. Polak voor het departement Groningen van de No derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en Handel een voordracht gehou den over „Perspectieven sinds 26 Sep tember". De noodsprong van 26 September 1936, die de band van den gulden aan 3/5 gram goud losmaakte, en daarmede de depreciatie of devaluatie mogelijk maakte, aldus prof. Polak, heeft meteen een aantal voor de hand liggende mo gelijkheden geopend. Verschillende be drijven, vooral die, welke het sterkst gedrukt werden door de prijsdisparitei- ten, herkrijgen hun rentabiliteit. An dere bedrijven, vooral die, welke do in- censchrompoling van het economisch leven het sterkst ondervonden, hebben weer omzet. Het vertrouwen op de ka pitaalmarkt en daarmede het gevluchte kapitaal, keert terug, nu er in het be drijfsleven weer van rentabiliteit spra ke is en nu de dekkingen van do geld schulden niet alle nog verder door de schuldbedragen heen moeten zakken om de aanpassing te voltooien. Voor den werklooze wordt de poort van de werkplaats, of anders een perspectief voor komende be drijvigheid geopend. Personen, die moeten samenwer ken, worden niet langer van elkaar verwijderd gehouden, omdat de een loyaal regeering en gulden steunt en de ander zoo onfatsoenlijk is om devaluïst to zijn: zij vergeten de felheid van weleer en slaan do handen ineen. Tot 26 September 1936 was het parool aanpassen. Thans is het aanpakken. Dit is het perspectief, dat zich da delijk heeft geopend. Er zijn verdere perspectieven. Als de rentabiliteit in het bedrijfswe- zen en het vertrouwen op do kapitaal markt weerkeeren, is het niet meer noodig, voor elke vernieuwing of uit breiding van zaken bedevaarten te on dernemen naar Bezuidenhout en Kneu. terdijk. Kapitaal en ondernemersgeest kunnen elkander dan vinden zonder tusschenkomst van staatsleening en werkfonds of maatschappij voor in dustriefinanciering. Mits de koningskinderen bij malkan der kunnen komen. Dat kan voor zoo ver het groote ondernemingen betreft door het emissiebedrijf van de banken. Dat kan voorzoover het kleine onder nemingen betreft door de belangstellen de en sterk gecontroleerde kapitaalver schaffing van een of enkele groot-kapi talisten. Maar voor het middenbedrijf of voor het kleinbedrijf, dat tot mid denbedrijf uitgroeit, ontbreekt hier de schakel, en juist in het stadium van middelgrootte heeft do industrie het het moeilijkst, maar zijn ook haar 'ei ders meestal het vitaalst. Het is nu het moment, nu het kapi taal zich weer durft geven en binnen kort niet tevreden zal zijn met de laee rente van staatsleeningen en andere goudgerande waarden, om te komen tot de oprichting van financierings maatschappijen voor het klein- en middenbedrijf. Thans is er het perspectief, dat de welvaart onzer geheele samenleving, in Prof. dr. N. J. Polak al haar geledingen, doel worde van eco nomische, sociale, financieele en mone taire politiek. Tot dusverre is van zulk een doelbe wustheid geen 6prake. Naar verluidt had minister Stcenberghe een reeks van maatregelen gereed liggen om, voor het geval dat toentertijd tot devaluatie zou worden overgegaan, de economische politiek in overeenstemming te brengen met de nieuwe omstandigheden. Nu zijn er, terwijl wij- ons plotseling in geheel andere verhouding ten opzichte van het buitenlandsch prijspeil bevinden, nog maar zeer geringe veranderingen ge bracht in onze afweer- en steunmaatre gelen. Alleen het uiterlijk waarneem bare 6ymptoom, de prijsstijging in den detailhandel, wordt bestreden, de oor zaken van die prijsstijging blijven on aangetast. Zoodoende forceert men het bedrijfs- leven weer tot irrentabiliteit, tot onte vredenheid, tot saneeringsorganisatie, tot latere extraprijsverhooging, om de geleden 6chade in te halen. Zoodoende doodt men weer ieder initiatief tot we deropleving en verduistert men alle perspectieven. Elke afweermaatregel, welke dien de om prijsdaling in guldens, als ge volg van het lager niveau elders, op een bepaald punt tegen te houden, moet thans gestaakt worden, voor zoover de devaluatie dc pariteit, dat bepaalde punt heeft doen naderen of te boven gaan. Evenzoo elke bij slag, dio voor de export de nadee- len van de hooge guldenkoers com penseerde. Zeker moet dio 6laking der banden geleidelijk geschieden, maar doet men het te laat, laat men de prijzen boven bedoelde punten uit 6tijgen, dan veroorzaakt men nieuwe dispariteiten, nieuwe span ningen, .nieuwe baten, die als ver kregen rechten worden beschouwd en nieuwe nadeelen, waarvoor af weer wordt verlangd. Spreker is ten deze niet gerust. Men spreekt te veel over de nieuwe mone taire politiek en te weinig over de nieu we economische politiek. Men doet nog te weinig in de nieuwe richting. Niets zou gevaarlijker zijn, dan te wachten met de aanpassing van de economische politiek aan den nieuwen toestand, tot na de verkiezingen, want iedere dag, die voorbijgaat, verstart nieuwe wanverhoudingen. Kan de regeering haar economische koers nog niet vinden dan vrage zij ad vies aan een staatscommissie of aan een commissie uit den economischen raad. met opdracht tot snel werk om des noods geleidelijk te rapporteeren en voorstellen te doen. Mits die commissies niet „politiek" worden samengesteld. Spreker achtte over het algemeen de perspectieven gunstig. Mits de regeering en bankwezen tijdig en op de juiste wijze de nieuwe toestand wisten te doen ontwikkelen en mits thans als leuze werd aanvaard: wie achterom kijkt, laten we achter als een zoutpilaar. dient voorts om onbehoorlijke bodin gen uit de pachtcontracten to weren. Elk beding dat een buitensporigheid is, behoort tot het onderzoek door den rechter. De wet wil niet verder gaan dan excessen afsnijden. Spreker ge looft niet. dat de pachtprijzen door het optreden der pachtkamers beduidend zullen dalen. Spreker verdedigt het wij- zigingsrecht, dat op practischo gron den in de Kaber werd bestreden. De rechter treedt als 't ware op als me dicus, die buitensporigheden uit do pachtovereenkomsten haalt. Bovendien hooft het wijzigingsinstituut reeds bur gerrecht in ons land gekregen, h.v. ten aanzien van het arbeidscontract. Be zwaren zijn cr ook. ongetwijfeld, even als bij het vernietigingsrecht. Ook ten opzichte van de remissie zal de rechter de pachtovereenkomst op buitensporigheden hebben na to gaan. Zoo zuilen overstroomingen tot terug geven van pacht kunnen nopen. Spreker is cr tegen, pachtbureaux bevoegdheden te geven, wclko aan de pachtkamers toekomen. Spreker ziet er geen bezwaar in dat do grondeigenaars tengevolge van dc/.o wet weer meer zelf den grond gaan exploiteeren. Behandeling der artikelen Bij art. 5 verdedigt de heer E b e 1 s (Vrijz. Dem.) een amendement, strek kende om tijdelijke pachtovereenkom sten voor drie jaren mogelijk te ma ken. Voor proef-pachten en pachten onder buitengewone omstandigheden toch is dc door do regeering genoemde termijn van een jaar to kort voor den pachter om h.v. aan dc bcdrijfsinventa- ris belangrijke uilgaven ie doen. Do heer Hi ems tra (Soc. Dom.) wil de proef-contracten laten vervallen, daar zij geen bctcekcnis hebben, doch verschillcndo practischo bezwaren op leveren. De heer Vervoorn (Plattel.)) be pleit een amendement om art: 5 (ver pachting voor een jaar) ook te doen gelden voor verpachting van grasland. Immers wordt grasland, indien het hooi of gras niet op stam wordt ver kocht. gewoonlijk slechts voor een jaar verpacht, wat nu in de wet ware vast te leggen. Minister Van Schaik acht het van belang een dcfinitievo overeen komst ie kunnen aangaan. Partijen mogen dan wel gelegenheid hebben om een jaar eens met elkander samen te werken, een proefpacht kan dus voor dooien medebrengen. J^ct kan dan blijken of partijen geschikt voor el kaar zijn. Inmiddels laat spreker dit aan do Kamer over. Het amendement- Ebels is met waarborgen omkleed, voor buitengewone omstandigheden gelden de. Spreker geeft een redacticvcrbete- ring in overweging. Het amendement- Vervoorn is voor spreker overbodig en onaannemelijk. Dc heer Ebels wijzigt zijn amende ment in don geest, als door den Mi nister aangegeven. De heer Vervoorn trekt zijn omondement in. Het gewijzigdo amendement-Ebels wordt bij zitten en opstaan aangeno men. (Proeftijd van drie jaar bij bui tengewone omstandigheden). Ook bet amendcment-Hicmstra wordt bij zitten en opstaan aangenomen. Bij art. 7 verdedigt do heer Rut gers van Rozenburg (C.H.) een amendement om den rechter te doen uitmaken of er en wie cr gestraft moet worden, als een pachtovereenkomst nietig is wijl zo niet schriftelijk is aan gegaan. Het artikel schrijft voor, dat de verpachter gebonden is tot terug gave van den ontvangen pachtprijs terwijl do pachter niet tot eenigo ver goeding gebonden is. Minister Van Schaik acht een rigoureusc bepaling noodig om par tijen ten deze to dwingen tot schrifte lijke contracten. Aan het amendement beeft spreker geen behoefte. Alleen in geval van overmacht ware het amen dement wellicht gewenscht. De heer Rutgers van Rozen burg neemt deze beperking van den Minister over door indiening van een ander, meer beperkt, volgens de re dactie van den Minister. Dit amendement wordt hij zitten en opstaan aangenomen. De Minister neemt alsnog art. 6 terug, na aanneming der amendemen- ten-Hicmstra en Ebels. De art. 8, 9 en 25 worden gezamen lijk behandeld. De heer De Geer (C.H.) verwijst naar de schriftelijke toelichting van zijn amendement op art. 8. strekkende om den rechter slechts bevoegdheid tot nietigverklaring tc geven. Er is n.l. een groot verschil tusschen beperking van de contractvrijheid en dwang tot het aangaan van een (gewijzigd) con tract. De heer Van der Heuvel (A.R.) verdedigt een amendement op art. 9 om de bevoegdheid van den rechter te beperken tot het vernietigings- en niet tot het wijzigingsrecht aan reeds tot stand gebrachte contracten. Spreker heeft voorts een amende ment op art. 25 om wijziging van de pachtovereenkomst ook bij niet-veran- derde omstandigheden te doen verval len. De controle had reeds plaats bij het sluiten der overeenkomst. Dc heer Hi ems tra (S.D.) verde digt een amendement dat een vorde ring aan een pachter tot wijziging der pachtvoorwaarden niet twee doch één jaar tevoren bij den rechter moet wor den aanhangig gemaakt. De heer Van der Heuvel (A.R.) beveelt een wijziging van art 8 aan, volgens hetwelk de verpachter binnen acht dagen na het sluiten van een pachtovereenkomst een afschrift aan den rechter moet zenden; dit ware be ter: veertien dagen. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, zal morgen de sprekers beantwoorden. De vergadering wordt te 5.50 ver daagd tot heden 1 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7