PROBLEMEN VAN HET VERKEER TRAWLER IN NOOD? Het Verboden Grondgebied VERKEERSDAG TE DEN HAAG ONDER DE TRAM GEWAAID DE VERDUISTERINGEN BIJ STOKVIS DAMPO daar lucht je van op AUTO IN VAART GEREDEN BIJ ZUIDBROEK Bestuurder overleden Prins Bernhard te Rotterdam Brochure - reeks over het Nat.-Socialisme d^sunda FEUILLETON door 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCK DAGBLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 Eischen aan verkeersteekens ge= steld wegens kleurenblind* heid van vele wegge* bruikers 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Op de voordrachten, gehouden in de bijeen komst vanwege de KNAC., den twee den wegverkeersdng, volgde een gea nimeerde gedachtcnwisseling Mr. A. baron Schimmclpenninck van der Oyc, voorzitter van het Verbond van Ver. voor Veilig Verkeer, merkte tegenover den heer Van der Heyden op, dat deze nog te \eel de aulo in een uitzonde ringspositie plaatst, een standpunt, dat eigenlijk blijk geeft van een mentali teif van enkele decennia geleden De heer Sanders, uit Zwolle, las een schrijven van dr Van Ledden Hulse bosch voor. waarin deze de aandacht vestigt op de kleurenblindheid van ve le weggebruikers. Deze kunnen geen rood van groen onderscheiden. Aanbe veling zou het daarom verdienen de roode waarschuwingsteekena een vier kanten en de groene een ronden vorm te geven. Voorts zal niemand bij na- triumlicht de oranjeschilden ter aan duiding van hoofdverkeerswegen on derscheiden van roode schilden. Het ware daarom gewenscht. deze borden een meer opvallenden vorm te geven en bijv. meer gebruik tc maken van wit-zwarte strepen op de zijkanten der borden. Dr Van Loon ondersteunde deze op merkingen en wees erop. dat 25 van de bevolking behoort tot de kleuren blinden of kieurenzwakken Voorts zou hij plaatselijke deskundige commissies van advies willen zien aangewezen. De heer van Sminia vroeg namens jhr. Van Vreedenbureh. waarom als regel de op ritten tot nieuwe bruggen niet tijdig ge reed zijn wanneer de bruggen zijn vol tooid. Ir. P. M. Montijn. directeur der H. T. M., wees op verschillende tegenstrijdig heden in de bepalingen betreffende aanduiding en signaallichten van die sel en eleetrisrhc trams De diesel trams moeten bij overwegen een An- dreas-kruis hebben, de electrische mo gen dat niet. de ecne moet transparan ten. de andere mag géén transparante naamborden dragen, maar daarop zijn weer diverse uitzonderingen, verband houdende met nummers enz. Vooral voor de buitenlanders zal het moeilijk zijn daaruit wijs te worden. Dr. .1. Baart de la Faille wees op eeni ge moeilijkheden betreffende het ge heel rechts rijden van auto's en betref fende het onderzoek naar alcohol- invloeden. De heer H. van do Weyer, inspecteur van het lager onderwijs te Haarlem, onderstreepte het betoog van den heer Van Wijngaarden van Rees betreffende het verkeersondervvijs en bepleitte de wensche lijk heid van de in voering van een verplicht examen in de kennis der verkeersregels voor scho lieren. Te Haarlem is zulk een examen reeds meermalen gehouden. Namens den heer Van Lennep werd gevraagd welke weersinvloeden op het rijden kunnen werken. De heer Prins wenschte bepalingen tot het tegengaan van plotseling linksafrijden door wiel rijders. Mr. Schölvinck wees op eenlge pünten inzake het verkeersrecht. De heer S. ten Bokkel Huinink, se cretaris van de Ned. Ver. voor speciale autowegen, sprak den wensch uit. dat het officieel nog bestaande woord: „autosnelwegen" ten spoedigste worde vervangen door „speciale autowegen" omdat hiermede volkomen wordt aan geduid, wat wordt bedoeld: veilige we gen voor het autoverkeer. Naar aanleiding van een door over ste Carstens uit een oogpunt van de fensie geopperd bezwaar tegen het doortrekken van speciale autowegen tot vlak bij de grens, merkte spreker op dat versperring door ondermijning van zoodanige weggedeelten even ge makkelijk ls als vernieling van brug gen over onze grootc rivieren. Dr. Prins antwoordde den heer San ders, dat het onderwerp kleurenzwak- te een afzonderlijke behandeling zou vergen. Toch valt het onderscheiden van rood en groen voor de kleurenblin den mee. wanneer slecht6 de volgorde overal uniform wordt voorgeschreven. Ir. Harmscn antwoordde dat de aan wezigheid bij den slappen ondergrond bij den Moerdijk het tijdig gereedko men van de op- en afritten heeft ver hinderd. Bovendien heeft het brugwerk door gunstige omstandigheden drie maanden vlugger geloopen dan de be treffende wegenaanleg. De heer Van der Heyden zeide geens zins een anti-auto-gezindc mentaliteit te hebben. De materie inzake de teekens voor trams is inderdaad zeer moeilijk. Rekening is gehouden met de voor schriften van het verdrag van Genève. Het rechts houden van auto's bij lang zamer rijden is bedoeld voor zooveel de omstandigheden dit mogelijk rnaken. Dr. ir. Halbertsma antwoordde nog, dat het groene licht zelden meer zal worden gebruikt. Men heeft óf met rood óf met geel te maken. Tusschen rood en oranje kan een groot verschil be staan (vrool ijk heid), doch ten aanzien van het verkeer beteekenen beide, dat er gevaar te duchten is. De voorzitter sprak daarop het slui tingswoord en dankte, na een afzon derlijk woord tot de inleiders, allen voor de betoonde belangstelling in het zeer veelomvattende verkeersvraagstuk Hij sprak daarbij de hoop uit. dat de hier vertolkte gedachten en aanwijzin gen naar alle zijden zouden worden uitgedragen, zoomede dat de overheid maatregelen zou nemen tot verminde ring van den op het autogebruik druk kende belemmerende belastingen. 's-GRAVENHAGE, 28 October. Dc storm, welke gisteren woedde, heeft op dc Laan van Meerdervoort een ernstig ongeluk veroorzaakt. De 18-jarige wielrijder L. C. V., wo nende Seinpoststraat to Scheveningen, werd door een rukwind gegrepen en te gen een stilstaande auto geslingerd. Hij kwam te vallen, juist voor een tramwa gen van lijn 7, welke aan kwam rijden en niet tijdig kon stoppen. De jongen werd ernstig gewond en in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis overgebracht, liet bleek dat hij een hersenschudding bekomen had. POSTVERZENDING NAAR NED.-1NDIE 's-GRAVENHAGE, 2S October. Door motorschade zal het mailschip Chr. Huygens niet vóór 1 November van Genua vertrekken en niet vóór 27 No vember in Batavia aangekomen. Aan gezien het mailschip Sibajak. dat 28 October van Rotterdam vertrekt, reeds op 26 November, dus eerder dan de Chr. Huygens te Batavia aankomt, zal laatstgenoemd mailschip niet voor het vervoer van mailhriefpostzendingen en landmailpostpakketten worden gebe zigd weshalve de mailtrein naar Ge nua in aansluiting op de Chr. Iluvgcns op Donderdag 27 dezer niet zal lnopcn. De brievenmaal voor den postagent te Genua met correspondentie en post pakketten voor passagiers en opvaren den van de Chr. Huygens wordt op 30 October ten 13.37 uur van Amsterdam via Emmerik verzonden. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEDOOD PUTTEN, 28 October. Gisteren is hij het oversteken van den nieuwen verkeersweg, welke om Putten heen loopt, een 61 jarige landbouwer, door onoplettendheid, door een auto, ko mende uit dc richting Ermelo gegre pen en op slag gedood. Dc auto. die nog trachtte uit to wij ken. reed een verkeerspaal omver. Het slachtoffer is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Putten overgebracht. Tweede groep verdachten voor de rechtbank ARNHEM, 28 October. Gistermid dag heeft voor de Arnhemsche recht bank do tweede groep verdachten te recht gestaan, welke gearresteerd is in verband met de verduisteringen van materialen bij de firma Stokvis te Arnhem. De belangstelling van de zijde van het publiek was ook ditmaal zeer groot. Terecht stond een 12-tal personen, le den van het personeel der fa. Stokvis en Arnhemsche installateurs, die de verduisterde goederen, meestal be slaande uit sanitaire artikelen als waschtafelcombinaties en loodgieters- materialen, hadden geheeld. Wegens diefstal van kranen en fit tings wérd togen den 31-jarigen maga zijnknecht D. J. v. d. H. zes maanden gevangenisstraf geéischt. Voorts werden de volgende straffen geëischt: Tegen den 42-jarigen magazijnbedien de J. C. K., wegens diefstal van een strijkijzer, een looplamp en fittings zes maanden gevangenisstraf, tegen den 5'2-jangen magazijnbediende C. K.t we gens verduistering van syphons en een fonteinbakje vier maanden gevangenis straf, tegen den 32-jarigcn magazijnbe diende II. Th. de B. wegens diefstal van eenige lampen, zes maanden ge vangenisstraf. Daarna stond dc loodgieter L. uit Arnhem terecht, die 44 kranen, 7 waschtafelcombinaties en 20 ornamen ten, alles verduisterd, van het perso neel bad gekocht. Tegen hem werd een jaar gevangenisstraf geëischt. Voorts werd geëischt: tegen R. J. V., 57 jaar, loodgieter, wegens heling van eenige waschtafelcombinaties, tien maanden gevangenisstraf, tegen den 69. jarigen loodgieter V. T. wegens heling van gestolen waschtafels zes maanden gevangenisstraf, tegen den 32-jarigen loodgieter S. P. G. wegens heling vier maanden gevangenisstraf, tegen den 34 jarigen expediteur A. G. R uit Enkhui zen, die eveneens verduisterde waschta fels had gekocht, twee maanden gevan genisstraf, tegen den 49-jarigen expe ditieknecht R. K. uit Baarn, die in dienst van Z. was, wegens heling van waschtafels, twee maanden gevangenis straf, tegen den 57-jarigen loodgieter J. J. B. wegens heling van tien waschta fels en eenige closetpotten, negen maan den gevangenisstraf en tegen den 42-ja rigen loodgieter M J. van V wegens heling van waterlcidingkranen en clo setpotten, drie maanden gevangenis straf. De uitspraak in al deze zaken volgt op 10 November a.s. Uitspraken Des morgens geschiedden de uitspra ken met betrekking tot dc zaken tegen een eerste groep verdachten, die zich wegens diefstal bij de fa. Stokvis had den tc verantwoorden De 31-jarige magazijnknecht Th. P. M. L. zag zich wegens diefstal veroor deeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek van preventief. (Eisch 10 maanden zonder aftrek van preventief). Dc 3&jarige magazijnmees ter G. J. N., indertijd door den Officier gekenschetst als de meest onsympathie ke man in deze zaak, kreeg i jaar ge vangenisstraf wegens diefstal. (Eisch conform). De 33-jarige magazijnbediende W. J. L. werd wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek van preventief. (Eisch 10 maan den gevangenisstraf). De 35-jarige chauffeur-verwarmer M. W. C., die in samenwerking met het magazijnperso- neel gestolen goederen afleverde aan de installateurs zag zich deswegen veroor deeld tot 8 maanden met aftrek van preventief. (Eisch 10 maanden). De 46- iarige metaalbewerker M. B. werd ge deeltelijk vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, doch wegens heling ver oordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. (F.iseh 10 maanden). De 40-jarige mngazijnbedien de werd wegens verduistering en heling veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf doch voorts vriigesnroken van het hem ten laste gelegde. (Eisch 6 maan- Hoofd- en Neusverkouden Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drog den). De 41-jarige zinkwerker werd wegens heling veroordeeld tot 6 maan den hechtenis met aftrek van preven tief. (Eisch conform). De 57-jarige Arnhemsche loodgieter P. J. V. werd gedeeltelijk vrijgesproken, doch wegens heling veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. (Eisch 4 maanden). Do 54-jarige magazijnkneeht A. J. kreeg wegens verduistering 3 maanden hech tenis met aftrek van preventief (Eisch 4 maanden). De 58-iarige T. H. eveneens magazijnknecht werd geheel vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde. (Eisch conform uit gebrek aan bewijs) ZUIDBROEK, 28 Oct. Hedenmor- gen te half vijf heeft een ernstig auto ongeluk plaats gehad, waarbij een per soon om het leven is gekomen. Dr. dc Groot uit Zuidbroek reed met zijn auto, waarin nog gezeten waren dc hceren Broekcma, Hoekman en Van der Molen, bii het spoordok in het Mun- tendammcr diep. De dokter, die zelf chauffeerde, heeft vermoedelijk de bocht, die de weg ter plaatse maakt, door do duisternis niet gauw genoeg opgemerkt en reed in de aangrenzende vaart. De hceren Br., H. en v. d. M. wisten zich te redden. De dokter, die met behulp van inmiddels toegeschoten omwonenden het laatst uit den wagen werd gehaald, was be wusteloos geraakt. Hij werd binnenge dragen bij den garagehouder Robertus, waar geruimen tijd kunstmatige adem haling werd toegepast. ITct mocht cell ier niet gelukken dc levensreestcn weer op te wekken. Een inmiddels ontboden geneesheer uit Muntendam kon slechts den dood constatceren. Het schip zou ronddrijven met weggeslagen brug en schoorsteen IJMUIDEN, 28 Oct. Een lieden in IJmuidcn binnengekomen logger heeft gerapporteerd op zeven mijl N.W. van IJmuidcn een trawler tc zijn voorbij- gevaren, die ronddreef met weggeslagen brug en schoorsteen. De „Neeltje Ja'coba", dé motorredding boot van de Noord- en Zuidhollandscbe Redding Maatschappij, is om twaalf uur uitgevaren om zoo noodig hulp te verleenen. De naam van den trawler is nog niet bekend. IJMUIDEN, 28 Oct Dc trawler, welke volgens het rapport van een in TJmuidcn binnengekomen logger, op korten afstand van de haven in nood verkeerde, is er in geslaagd op eigen kracht behouden in IJmuidcn binnen te komen. Het bleek te zijn de „Adriatic", IJm. 18, welke geëxploiteerd wordt door een combinatie van Noordwijksche 'vis- schers^ Het vaartuig werd geëscorteerd dooi de „Neeltie Jacoba". welke, zooals ge meld. voor evontueele hul.pverleening was uitgevaren. TRAWLERS HADDEN MOEILIJKE THUISREIS IJMUIDEN, 28 Oct. Eenige vandaag binnengekomen iJmuider trawlers heb ben een zeer moeilijke thuisreis gehad. Zoo had de „Flamingo 2" twee etmalen werk om van Terschelling naar IJmui- den te komen. De trawlers „Emma" en „Mary" hebben beide de scheepsbooten verloren, terwijl de „Liesbcth Bctty" schade heeft bekomen aan do brug. Ook de vuren van dezen trawler zijn wegge slagen. Er zijn evenwel op deze schepen geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Een bezoek aan verschillende bedrijven gebracht BOTTERDAM, 28 Oct. Heden heeft Prins Bernhard von Lippe Biesterfeld, vergezeld van zijn secretaris, jhr. ir. W. G. Röell, per auto een bezoek aan Rot terdam gebracht, daartoe uitgonoodigd door eenige leiders van bedrijven hier ter stede. Dc Prins bezocht eerst de fabriek van de Erven de Wed. J. van Nelle N V., waar hij om kwart over tien arriveer de. Hij begaf zich vervolgens via de ha venterreinen van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf en dc N.V. Mij. Lekhaven, aan boord van een motorboot van de N.V. de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Een korte tocht werd gemaakt door de havens, waarna het noenmaal werd gebruikt in het socitcitsgebouw van de Koninklijke Boei- en Zeilver- eeniging „De Maas". Aan dezen koffie maaltijd zaten ongeveer zeventig start- genoolen aan, met wie dc Prins zich geruimen tijd onderhield. Vandaar ver trok Z.D.II. per auto naar Het Loo. Uitgaande van het comité van antimat, socialistische intellectueelen Het comité van waakzaamheid van anti-nationaal-socialistische intellectuee len, zal binnenkort, in samenwerking rnet de firma Van Gorcum en Co. te Assen, een reeks brochures -doen ver schijnen, waarin do nationaal-socialisti- sclie levensbeschouwing van verschil lende zijden critisch zal worden be licht. Deze brochures, die zich zullen richten tot de Nederlandsche intellectueelen in den ruimsten zin van het woord, zullen geschreven worden door vooraanstaan de persoonlijkheden op de verschillende gebieden, die het nationaal-socialisme tracht te beïnvloeden. De reeks zal worden geopend met een samenvattende beschouwing van prof. dr. Ph. Kohnstamm over „De wereldbe schouwing van het nationaal-socialis me". Met korte tusschenpoozen zullen daar na verschijnen de volgende geschriften: Dr. G. Horreus de Haas, „Mythologie van de 20e eeuw; ds. J. J .Buskes, „Het nationaal-socialisme en de kerk"; prof. mr. W. A. Bonger, „Democratie en selectie"; prof. dr. F. J. J. Buvtendijk, „Het rassenvraagstuk"; dr. W. Banning, „Het nationaal-socialisme en dc jeugd"; dr. D. Loenen, „Cultuur en vrijheid"; dr. Menno ter Braak, „Het nationaal- socialisme als rancuneleer". Onder de eerste nummers zal voorts een brochure over het R.-katholieke standpunt en oen publicatie over de N.S.B. en het anti-semiiisme zijn. Toezegging van medewerking ontving het comité verder nog van prof. dr. H. Bolkestcin, prof. mr. H. R. Hoetink, dr. O. Noordenbos, prof. mr. J. C. van Oven, prof. mr. dr. Leo Polak, prof. dr. H. J. Pos, dr. K. F. Proost, dr. Jan Ro mein, mr. dr. J .J. Schokking. dr. J. L. Snethlagc, prof. dr. J. II. Thiel en mr. dr. J. Valkhoff. Dc titels van deze brochures zullen nader worden aangekondigd. VERLENGING CONTINGEN- TEERINGEN 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Naar mag worden verwacht, zal de contingentee- ring van sloten, met ingang van 1 No vember a.s. voor een jaar worden ver lengd. Als basistijdvak is vastgesteld 1932 1933, het percentage bedraagt 25 van het bruto-gewicht. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bovengenoemd percentage alleen be trekking heeft op de autonome landen- contingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hoogcr zijn. In afwijking van het bericht, betref fende de verlenging van de contingen- Grand Théêtre. Van Vrijdag 23 l m. Donderdag 29 October vertoo ning van de film „Merijntje Gijzen's Jeugd". Voorstellingen: Zondag vanat 145. 4. 6.15 en 8.30 uur. Andere avonden vanaf 8.15 uur èén voor stelling. Woensdag en Zaterdag matinée. 2!4 uur. City-Thoater. Vanaf Vrijdag 23 October vertooning van de film: „Als de natuur roept". Zondag doorloopend 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 2.30 uur, 6.15 en 8.30 uur. Andere dagen avondvoorstelling 8.10 uur. Woensdag vanaf 2.30 uur matinée Cinema Amlcitia. Geen film- vertooning. Voorstellingen: Zondag 2.30. 5.00 en 8.10 uur n.m. Maandag en Dinsdag 8.10 uur n.m. Masenm FIéhite. WestsingeL (Uitgezonderd des Zondags). Theosofische Bibliotheek. Ge bouw Theosofische Vereeniging. Re- genteseelaan. lederen dag van 6—-8 uur. R.-IL Leeszaal. Nieuwstraat 24. Openbare leeszaal me! Jengdlees- zaal en Bibliotheek, Muurhuizen 9. 29 October. Amsvorde. Protestver gadering \an de afd. A'foort v. d. Bond van "Rijwiel- en Motorhande- laren in Nederland. 8.30 uur n.m. 29 Oct. Markthal. Wiener Sanger- knaben. 8 uur n.m. 29 October. De Valk. Uitvoering van de gymnastiekvereen. St. Hu- bertus. 8 uur n.m. 30 October. Gemeenteraad. 7 uur n.m. 30 October. Amicitia. Eerste abon- nementsvoorstclling. „Het Masker" voert op: „Alle rechten voorbehou den". 8 uur. 31 October. De Valk. Feestavond N.R.V. Tooneelvoorstelling door „Dc vrije Werkkring." uit Amsterdam. 8 uur n.m. 3 November. Remonstr. kerk. - Wijdingsavond o.l.v. dr. R. Micdc- raa. Medewerking verleenen dc heeron E. Miedema en G. v. d. Burg. Onderwerp: „Allerzielen." 8 uur n.m. 5 Nov. Amicitia. Amersf. Kunst kring. Voordrachtavond Nel Oost hout. 8 uur n.m. ZEIST 31 October. Figi. Eerste abonne mentsconcert. Zcpparoni-kwartct. 8 uur. teering van tricot-goederen per 1 No vember a.s., waarbij als percentage werd opgegeven 45 van het bruto-ge wicht, wordt medegedeeld, dat dit per centage nader zal worden vastgesteld op 40 van het brutogewicht. KANTOORHOUDER P.T.T. WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD LEEUWARDEN, 28 Oct. De recht bank tc Leeuwarden heeft vandaag den 40-jarigen kantoorhouder der P.T.T., te Augustinusga, S. B, wegens verduiste ring van 474.overeenkomstig den eisch veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijk met af trok van de voorloopige hechtenis en- zes maanden voorwaardelijk met drie iaar proeftijd. Maak bij niemand schulden, maar wees voorkomend alsof allen uwe schuldeischers waren. Math. Claudius. 29) Vervolgens gaf de Reichleau een gw- detailleerd verslag van hun ervaringen sedert zij in Rusland waren aangeko men. Simon dacht aan Valeria Pctrovna - zou hi] ooit weer, vroeg hij zich af, haar buitengewone exotische schoonheid kunnen bewonderen? De warme, gul den zachtheid van haar huid voelen? Of haar licht eeparfumeerden adem op zijn wang bespeuren? Nooit zou hij die wonderbare nachten in Moskou kun nen vergeten, nachten met millioenrn sterren die aan de heldere winterlucht schitterden, die hij bewonderde vanuit haar raam dat uitzag op de Moskaw* rivier. Het leek belachelijk te bedenken dat hi] slechts een week in Moskou ge weest was Zijn goed ingericht kantoor in Londen, zijn zakelijke, rustige routi ne, zijn telefoons en zijn typisten dit alles scheen ongelooflijk ver af, als menschen en dingen uit lang vervlo- ger dagen. Wat zouden zijn kundige, niet op avonturen beluste deelgenooten denken, als zij hem hier konden zien? Betrokken bij een moord, op de vlucht voor de politie, en gaande waarheen? Naar een of andere schat, die door een gekken prins verborgen was. Hij keek vlug terzijde naar zijn metgezellen Het kon niet anders, dit alles was een droom, een nachtmerrie Hij zou ontwa ken. thuis, in zijn comfortabel ingerir.h te slaapkamer. Doch toen hij zijn hoofd omdraaide, voelde hij als bij toeval, de ikon die hij van Valeria Petrovna ge krgen had en die om zijn hals hing Dit verzekerde hem dat dit alles inder daad werkelijkheid was. Zij hielden stil bij de eerste huizen vaü een klein dorp De Reichleau en van Ryn begonnen te spreken over het feit of het wel raadzaam zou zijn bij oeriige alleenstaande boerderijen aan te kloppen voor paarden en voor een slede. De hertog was er voor, deze voor werpen, het kostte wat het kost, to krij gen indien mogelijk door ze te koo- pen zoo niet. met geweld. Van Ryn was er tegen. Hij zeide, dut wanneer zij nu een slee zouden krijgen in den vroegen voormiddag, deze zeer zeker door de vliegmachines zou wor den opgemerkt, wanneer zij genood zaakt zouden zijn den hoofdweg te hou den. Hij keek op zijn .kaart cn wees hen. dat het niet meer dan vijf kilome ter loopen was naar Romanovsk Hij stelde daarom voor dat zij in de hos- sehon zouden blijven en dezen korten afstand zouden loopen. Wanneer de avond gevallen was, zouden de vlieg machines hen geen kwaad meer kun non doen. Hij was te allen tijde bereid, als de nood aan den man kwam, bij een boerderij aan te kloppen, maar dan het liefst als het donker was. Simon was het met Rcx eens en dus werd de zaak aldus geregeld. Zij maak ten een grootcn omweg en lieten het dorp aan hun rechterkant liggen. Het hosch bestond uit lorken- en pijnboo- rr.en, met wat struikgewas, cn zij wan delden rustiger onder de beschutting van de boomen, want de hitte van "i* zon had den hard bevroren grond thans drassig gemaakt en het voort gaan werd hierdoor zeer belemmerd Gedurende dit oponthoud zagen zij de eerste vlucht grooto vliegmachines Zij staken op dat oogenblik een groote vlakte over en trokken zich haastig terug tusschen de boomen. Zes reus achtige vliegmachines, die in een per fecte formatie vlogen op minstens dui zend voet hoogte, gingen met donde- rend lawaai over hun hoofden Zij wer don door zes anderen gevolgd, later door nog zes, allen vlug achter elkaar. De Reichleau keek de heide anderen aan. „Dat is al heel vreemd," zei hij. „De kleine vliegmachines die wij van morgen gezien hebben, kunnen er op uitgestuurd zijn om ons op tc sporen, doch wij kunnen toch moeilijk aanne men. dat zij geheele zwermen hommen- werpers voor onze rekening erop uit zouden sturen?' „Ik denk dat er een vliegveld hier er gens in de buurt is," veronderstelde Rex „.Tack Straw zei ons, onze oogen open te houden voor alles wat naar militai- rismo zweemt in deze buurt," zei Si mon knikkend. „Als dat zoo is," antwoordde Rex. .zou het zeer zeker den geheimen dienst in Washington interesseeren." „Een vliegveld?" mompelde de hertog ,.En jij zei dat deze vliegmachines van een geheel ander type waren dan die in Amerika en Europa gebruikt wer den?" „Inderdaad, de vleugels staan op een andere plaats, en zij zijn korter. Je kunt zelf zien, dat zij veel meer op ke vers lijken dan de onze." Zij vervolgden hun weg door het bosch. Nadat zij het eerste groote esca- dron der bommenwerpers gezien .had den, hoorden zij steeds het geronk van ontelbare machines, luid of zwak, in de stilte van den namiddag. Bij drieën of bij zessen, of alleen, dc lucht was er nauwelijks vrij van. Zij waren van drie verschillende, bijzonde re typen, de eenvoudige eenpersoons vliegmachines, do groote bommenwer pers en, zooals Rcx verklaarde, een vnerpersoons obscrveermachlne. Het waren alle eendekkers, maar allen uit gerust mot een bovenstructuur van twee gewelfde bladen, die een paar klei nere vleugels vormden. Deze warn, zoo als Rcx dacht, van een nieuwen vorm. die hen in staat stelde in een zeer be perkte ruimte te dalen. Zij hadden met moeite een kleinen heuvel beklommen en zagen toen voor het eerst de omheining. Zij strekte zich aan beide kanten uit, ongeveer vijftig meter lang en zoo hoog als een man en zij bestond uit zes koperen draden, op gelijken afstand van elkaar gespan nen en die in het zonlicht schitterden De draden waren gewonden om stalen staven, het leek onschuldig genoeg rnaar dc Reichleau had omheiningen van dit soort vroeger bij de vijandelijke grenzen gedurende don oorlog al eens eerder gezien. Toen zii erheen liepen legde hij zijn hand op Simon'6 arm. „Wees voorzichtig, het kan best zijn dat die draden electrisch geladen zijn Het aanraken zou levensgevaarlijk kunnen worden." Rex wees naar een dood hermelijntjc dat aan den kant van den weg lag „Arm beest, het is cr ook al door ge dood. Ik denk dat het heelemaal niet geweten heeft wat hem overkwam. Ik moet zeggen dat het op deze manier heel gemakkelijk is om menschen van je grond af te houden." Eenigen tijd liepen zij parallel met de omheining die, ruw geschat, van het Noorden naar het Zuiden liep. Na dat zij ongeveer een halven kilometer afgelegd hadden, stond Rex plotseling stil. Simon bleef ook staan. Op hetzelf de oogenblik had hij een grijze figuur tusschen de boomen gezien. Dc Reich lau volgde instinctmatig hun bewe ging toen zij zich op den grond lieten vallen. (Hij keek hen vragend aan. „Een schildwacht," fluisterde Simon, naar hem wijzende, en toen, tusschen de boomen door, aan den anderen kant van dc draden, herkenden zij in die grijze figuur een lid der Roode Garde. Hij stond rustig met zijn rug naar hen toegekeerd en hij leunde'op zijn ge weer. Het was een kleine man en de overjas die hij droeg was hem veel te groot. Zijn hoofddeksel stond achterop zijn hoofd en Zijn heel houding drukte neerslachtigheid uit. Het was meer een figuur waar men medelijden moe moest hebben, dan bevreesd voor zijn Toch wilden zij liever niet door hem gezien worden, cn zij kropen langzaam 'rug in het bosch, totdat zij geheel uit het gezicht waren. „Een beroerd baantje," zei Simon toen zij voortliepen „Den goheelen dag in de sneeuw staan om een vliegveld dat duizenden kih/meters van de be woonde wereld afligt, to bewaken, ter wijl bovendien geen sterveling iets van dit veld weet." „Dat is het juist wat het zoo belang rijk maak." merkte de hertog op. „Nie mand weet dat het bestaat." Onder het spreken hadden zij h?t Dosch verlaten, de bodem daalde aan hun linkerkant sterk naar beneden en i een prachtig panorama spreidde zich voor hen uit. De geëlectrificeerde haag kwam uit het bosch te voorschijn en liep onge veer een kwart kilometer langs den heuvel. Daarachter strekte zich een groot, open amphitheater uit, dat zeker wel drie kilometer lang en breed was. I-Iet geheel lag tusschen een ring van bosschen Groote hangards stonden In een lan ge rij naast elkaar, vele groepen vlieg machines, waaronder bommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en verkennings vliegtuigen geleken op dezen afstand gezien op speelgoed. De vleugels schit terden als zilver in do namiddagzon. Men onderscheidde ook hutten, barak ken. kantoren en herstellingsloodsen. Voortdurend stagen en daalden er vlieg machines, het landen geschiedde bui tengewoon nauwkeurig. Op iedere af- deoling van het vliegveld heerschte een groote bedrijvigheid: tractors trokken de machines in cn uit de hangard*, kleine groepen soldaten werden gedrild of maakten op de open ruimte excer- citie-oefeningen; eenige oogenblikken stonden de vrienden zonder een \voo?d te zeggen, verbaasd over het schouw- spe' dat zich voor hun oogen ontrolde „liet verboden grondgebied," zei Si mon plotseling lachend. De Reichleau knikte „Ja. dit is nu het geheim dat zij zoo angstvallig wil len bewaren, daarom hebben zij den spoorweg naar Tobolsk afgemaakt, om dit reusachtige vliegveld te kunnen maken. En daarom is de weg, die wij gevolgd hebben in zulk een uitsteken de conditie." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 6