Nieuwe regeling van de pacht KNOEIERIJ MET AJAX PLAATSKAARTEN? Steeds nieuwe Beleedigings- affaire ONTZETTEND DRAMA TE VENLO amendementen Vrijstelling kleine perceelen DE THEE WORDT DUURDER ZENDINIGSCONFERENTIE TE AMSTERDAM ONDERZOEK DOOR DEN MINISTER? Ongunstige examen-uitslag Een wanhoopsdaad? 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 TWEEDE KAMER De heer Van den Heu» vel heeft succes Vergadering van 28 October. Geopend Ï.05 uur. Voorzitter is Prof. Mr. P. J. M. .Aalberse. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot nieuwe regeling .van de pacht. De Minister van Justitie, de heer Van S c h a i c k beantwoordt de sprekers over de gisteren behandelde artikelen 8, 9 en 25. de wijzigingen die de rechter in een pachtcontract mag aanbrengen, betreffende alleen buitensporigheden. Spr. ziet geen reden, het tweede lid van art. 9 te wijzigen en als hij een wijziging zou aanbrengen, zou die toch niet iedereen bevredigen. Wie als ver pachter een pachtcontract sluit, moet trouwens de noodige voorzichtigheid betrachten. Spr. zal. zoo noodig, maat regelen treffen, opdat de pacht kamers een redelijk bestaan aan de pachter? kunnen waarborgen. Alle contracten worden als regel getoetst aan de be staansmogelijkheid voor den pachter. Het amendement-De Geer kan dus .Verbetering brengen. Stabiliteit in contracten is gewenscht. Wijzigingen van contracten na aan kondiging een of twee jaar van tevo ren, is een kwestie van meer of minder. Spr. zal zich tegen het amendement van den heer Hiemstra dat een jaar noemt (het ontwerp twee) niet verzet ten. Spr. kan enkele geopperde practische bezwaren niet deelen. Het amendement-Van den Heuvel op art. 25, wordt aangenomen met 45 tegen 88 stemmen (tegen de Soc. Dem., Comm. de heeren Van Houten. Chr. Dem., arts, Kath. Dem. en enkele R.K. kamerleden) Het amendement-Hiemstra (aankon digingen wijzigingen een in plaats van twee jaar tevoren) wordt z. h. st. aan genomen, evenals het gewijzigde arti kel 25. Het amendement-v. d. Heuvel op art. 9 (indien de partijen niet in wijzigin gen toestemmen, verklaart de rechter de pachtovereenkomst nietig) wordt aangenomen met 60 tegen 27 stemmen (tegen de Soc. Dem. Comm.. v. Houten, Arts, en de R.-K. IJselmuiden). Het amendement-De Geer op art. 8 (het toetsingsrecht te laten afhangen van buitensporigheid en bestaanszeker heid) wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De art. 8 en 9. aldus gewijzigd, wor den z. h. st. aangenomen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) verdp- digt een amendement op art. 16 om de bepalingen der voorgaande artike len niet van toepassing te doen zijn op pachtovereenkomsten betreffende een land van minder dan een halve hectare waarvoor de pachtprijs lager is dan honderd gulden per jaar. Anders toch zouden arbeiders die b.v. stukjes van 1/10 hectare huren, daarvan wel gaan afzien, door den omslag der bepalin gen. Spreker zou dat zeer betreuren. De heer Bakker (C.H.) wil in het amendement doen gewagen van een kwart hectare en vijftig gulden. De heer Groen (R.K.) is het hier mede eens. De heer v. d. Sluis (Soc. Dem.) vreest de mogelijkheid van misbruik. Bij den tuinbouw zal men zeker in moeilijkheden komen. Bovendien zijn ook voor vele verpachters en pachters ge°n wettelijke regelen noodig. maar toch moeten die er zijn. Het bezwaar van administratieven omslag acht spr. overdreven. De heer Van Koeverden (R.K.) !s het ten deele met den heer v. d. Sluis eens, want er komen wel spoe dig handige, gedrukte formulieren. Voor het denkbeeld van den heer v. d. Heuvel ware anders wat te zeggen. Het zou echter beter zijn. als deze de cijfers ook halveert. De heer Van Houten (Chr. Dem.) ïs het met den vorigen spreker in hoofdzaak eens. Zelfs acht spreker een kwart hectare eigenliik nog te veel. En dan mag een pachter niet meer dan een perceel van één verpachter huren; dan is alle misbruik voorko men. De heer Loerakker (R.K.) is voor een gewijzigd amendement-Van den Heuvel. Ongewijzigde aannemine der wet op dit punt zou groote gevaren meebrengen. Minister Van Schaik is geen be wonderaar van het amendement. De wet dient om den pachter te bescher men. Waarom zou de rechter niet mo gen oordeelen over het verpachten van kleine perceelen? Spreker vreest, dat het amendement de wet zal verzwak ken. Een schrifteliik contract ook voor kleine perceelen acht spreker noodig, bezwaren daartegen kunnen door for mulieren worden vervangen. Spreker zou het in elk geval beter vinden, een nieuw artikel in te voe gen. waarbij worden vrijgesteld stuk jes van hoogstens tien Are met een pachtprijs van niet meer dan 50. De heer Van den Heuvel acht het gevaar voor ontduiking overdre ven. Spreker kan er echter mede ac- coord gaan dat de oppervlakte in zijn amendement venoemd en de Prijs ge halveerd worden (25 Are en f 50. De heer Van Koeverden (R.K.) 'dient een sub amendement op het amen dement-v. d. Heuvel in. om art. 7 er van uit te sluiten (dus het schriftelijk contract te behouden). De heer Van den Heuvel neemt 'dit over. Minister Yan Schaik constateert dat de heer v. d. Heuvel slechts ten deele aan zijn bezwaar is tegemoet ge komen. Zoo moet spreker het amende ment ontrrtden. als niet passend in het systeem der wet. Het amigndement-Van den Heuvel wordt bij zitten en opstaan aangeno men. De heer tv. d. Heuvel verdedigt een amendement op art. 19 om den pach ter slechts, noodzakelijke reparaties voor rekerning van den verpachter te mogen doeh uitvoeren, „na machtiging van den re»?hter". Deze laatste vijf woorden staan niet in het artiftcel en wenscht spreker in te lasschen. Minister .Van Schaik meent dat de pachter wel voorzichtig zal zijn en niet te groot risico zal willen loopen. Beter ware» het wellicht, een wijziging te brengen in den vorm van verreke ning der löosten. De heer v. d. Heuvel wijzigt zijn amendemeiat in dien zin dat in art. 19 (id 2 de pachter noodzakelijke repara ties zelf kaïn verrichten en de nood zakelijke klipsten van den verpachter terug kan vorderen. Dit wordt] z.h.st. aangenomen. De heer v. d. Heuvel bepleit een amendement op art. 24 om een vorde ring van dien pachter tot vermindering der pacht wegens veranderde omstan digheden (Jremissierecht) te doen ver vallen zes maanden na het pachtsei- zoen en zoet noodig den rechter te doen beslissen. De Ministter neemt dit over. Art 2S bé-paalt dat de pachter de be stemming rvan het gepachte niet ge heel of ten deele mag veranderen. De heer D roe sen (R.K.) verdedigt een amendiement om dit wel toe te staan, mits; met machtiging van den rechter, diei dan voorwaarden kan vast stellen. Dit is gewenscht b.v. voor het keuren vaiji grasland. Minister iVan S ch a i k betwijfelt of de rechter toestemming zal geven bij waardevernpindering. Bovendien heeft de pachter iets gepacht voor een be paalde besóemming. Het scheuren van grasland z;$il meer een zaak zijn voor den wetgever. Tegen het amendement heeft sprokier bezwaren. Het ameiyidement-Droesen wordt aan genomen n?et 45 tegen 44 stemmen. De heer ;Ebels (Vriiz. Dem.) verde digt een amendement op art 36. wasfr- bij de rechter een vordering van een pachter tot nietigverklaring eener pachtopzegging van de hand wijst, wanneer een verpachter het goed zelf of door zijn kinderen wil doen gebrui ken. en bij het aangaan der pacht be roep hierop is voorbehouden. De heer Louwes (Lib.) heeft een sub-amendement op het amendement Ebels om „kinderen" te vervangen door ..bloed- en aanverwanten tot den der den graad inbegrepen of stiefkinderen" Dc heer Hiemstra (Soc. Dem.) ver dedigt een amendement om den pach ter in elk geval beroep tegen pachtop zegging te geven, ook al wordt hij nog niet door de opzegging ernstig in zijn belangen geschaad. De heer Truijen (R.K.) bepleit een amendement dat neerkomt op een ver betering van het amendemcnt-Ebels, gecombineerd met het sub-amendement Louwes. en waardoor de afwijzing door den rechter der vordering tot nietig verklaring van de opzegging, welke door den pachter is ingediend, niet eeldt voor den verpachter die rechts persoon is. De vergadering wordt om vijf uur verdaagd tot heden 1 uur. Verhooging van tien cent per pond 's-GRAVENHAGE, 28 October. Naar wij vernemen, is in verband met de stijging van de theeprijzen van regeeringswege goed gevonden, dat de verkoopsprijs van thee in den theehandel met ongeveer 10 ct. per pond wordt verhoogd. UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM AMSTERDAM, 28 Oct. Geslaagd voor het art6-examen Ie gedeelte de hee ren Th. A. v. d. Werf (geb. te Bols- ward) en P. J. H. A. van Glabbeek (geb. te Enschede) en bevorderd tot arts de heeren O. A. van Gulik (Hilversum) en P. Haasz. OPPERRABBIJN VOOR NOORD-HOL LAND BENOEMD AMSTERDAM, 28 October. In de hedenavond gehouden vergadering van den raad van het synagogaal ressort Amsterdam van het Nederlandsch Is- raelietisch Kerkgenootschap is de rab bijn L. H. Sarlouis benoemd tot opper rabbijn van het ressort Noord-Holland. MINISTER GELISSEN bewondert het werk van eenige kantklosters op de kanttentoonstelling, welke te Den Haag gehouden werd Besprekingen in het Kolo» niaal Instituut AMSTERDAM, 28 Oct In de groote aula van het, Koloniaal Instituut is gis- teravond de, 49e algemeene zendings conferentie é'.ange vangen. In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer C. W. Th. Baron van Boetzelaer wan Dubbeldam, o.ni. in 't bijzonder welkom jhr. Six, als verte- genwoordigear van den minister van koloniën, me. van der Brugge, als ver tegenwoordiger van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, wet houder Bas.s, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Amster dam. De heer Ilelius uit Barmen herdacht hierna het H5-jarig bestaan van de Ba- takzending .op Sumatra. Na deze vbordracht vertoonde dr. A. J C. Krafft van der Laar, leeraar aan de A.M.S. tie Bandoeng, enkele lichtr beelden, door hem een paar maanden geleden geroaakt op een reis door de Bataklanden. In de herten voortgezette conferentie heeft ds. Joih. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeesit, enkele indrukken weer gegeven uit. het jaaroverzicht der zen ding in NecjL Oost- en West-Indië. Na de bespreking van het overzicht sprak ds. A^ Pos, docent aan de theolo gische school te Jogjakarta, over: „Les sen op kerikelijk en geestelijk gebied van de jonpse kerken aan de oude" Spr. zeide op zijn terugreis naar Ne derland diep getroffen te zijn door het geen hij, vyat de aanwezigheid van kerken betreft, in het Batakland gezien heeft. Echteir is de beste kerkinrichting nog geen bjtnvijs van een goed geeste lijk leven. In de joöge kerken bestaan merk waardige ideeën ten aanzien van de oude kerken, echter ook van leden van jonge kerkien over de jonge kerken zelf. _l De weg, die tusschen onderschatting en overschatting gaat, is de weg des geloofs, waarlangs men het koninkrijk Gods ziet. Spr. wees tenslotte op het :n de jonge kerken levende, sterke besef van ge meenschap. het sterk verlangen naar eenheid, want verdeeldheid breekt de kracht van de evangelie-boodschap. Het besef van de eenheid is ook on der de Javaansche Christenen sterk le vend. Laat de oude kerken alles ver mijden, wat dc eenheid in de jonge ker ken hinderen kan. Na de middagpauze sprak dr. H. Kraemer over het onderwerp: „De po sitie der zending in Nederland, zooals zij is, zooals zij moet zijn en zooals zij kan zijn". Hoeveel dankbaar te erkennen en te aanvaarden activiteit voor de zending er ook is, als organisatorisch geheel is het zoo met haar gesteld, dat die or ganisatie niet op bevredigende wijze kan voorzien in de eischen, die het werk in Indië thans stelt. Het werk in Indië heeft een dieper geestelijke basis en een effectiever organisatorische ba sis noodig. De toestand," zooals die moet zijn, komt hierop neer, dat het inzicht moet doordringen dat zending een primaire en integreerende uiting is van het Christelijk leven en daarom ook van een Christelijke kerk. In de groote en kleine steden en op het platteland moeten de wegen en vormen gevonden worden, waarlangs en waardoor men door medeleven en bijdragen concrete uitingen kan geven aan die Christelijke levensnoodzakelijk heid. De urgentie van dit alles wordt wel zeer schel belicht door de on langs gepubliceerde berichten, dat de zending van „Oegstgeest" 50 pet. op alle salarissen en uitgaven moet korten. Laat men in Nederland be seffen, dat dit de eerste stap is tot afbraak. Een fundamenteels actie tot geestelijke en organisatorische her-orientatie der zending is on misbaar. Sigarenwinkelier beticht een con* current en het Ajax^bestuur van onjuiste handelingen AMSTERDAM, 28 Oct. Een sigaren winkelier had zich voor de Rechtbank te verantwoorden wegens beleediging. Aan den gevel van zijn sigarenwinkel in de Nieuwe Hoogstraat had hij op 18 April j.l. een papier opgehangen, waarop in groote zwarte letters stond vermeld: „Openbare Aanklacht. Het Ajaxbe- stuur werkt knoeierijen in de hand. On- dergeteekende i6 in staat te bewijzen, dat het Ajaxbestuur met de distributie van plaatskaarten knoeierijen in de hand werkt, door deze te verstrekken aan S. (hier volgde naam en adres van den sigarenwinkelier, die tegenover verd., eveneens in de Nieuwe Hoog straat. een zaak drijft), welke laatstge noemde aan opkoopers groote aantallen plaatskaart-en met onbehoorlijke winst (er hand stelt. Ik hoop zoo eindigde het biljet dat door een aanklacht deze zaak niet in "den doofpot gaat. Het publiek oordeele en wachte af. Weg met vuiligheid." Inderdaad i6 van een doofpot geen sprake. De overbuurman diende een klacht in tegen den sigarenwinkelier K. en zoo verscheen deze in de verdach- tenbank. Uit het verhoor van den beleedigden sigarenwinkelier bleek, dat verdachte het biljet ook nog op andere plaatsen had opgehangen. Deze getuige ontken de pertinent ooit méér voor de plaatsen te hebben gerekend dan door het Ajax- bestuur was vastgesteld. Verdediger mr. Muller Massis: Dus u verkocht nooit een groot quantum aan opkoopers?" Getuige: „Ja, soms kwam er wel eens iemand, die 50 kaarten nam „voor een autobus", maar ik rekende de gewone prijzen Verdachte houdt vol: „Ik weet, dat S. knoeitVast staat, dat hij niet aan opkoopers mag verkoopen en dat heeft hij wel gedaan. Als hij 100 kaarten aan een opkooper verkoopt maakt hij al een win6t van 100 dubbeltjes. Dat is al on behoorlijk Verdachte beroept zich op het alge meen belang als motief voor zijn publi catie. De officier, mr. de Muinck Keizer, is het hier niet mee eens. Volgens deze ging het speciaal tegen het Ajax-be- stuur en tegen zijn overbuurman. De penningmeester van het Ajax-be- stuur deelt mede. dat verd. wel eens bij hem was geweest met het verzoek ook kaarten te krijgen in voorverkoop. Het Ajax-bestuur was daar niet op in gegaan. omdat zijn overbuurman reeds met voorverkoop was belast. Verd. had toen met „andere maatregelen" ge dreigd. Later was hij met het plakkaat gekomen en hij had zijn verzoek her haald. Het Ajaxbestuur had dit dreige ment niet ernstig opgevat, doch den vol genden dag hingen de biljetten in ver schillende winkels Pres.: „Dus hij had die maatregelen genomen omdat hij geen voorverkoop kaarten kreeg?" Verd.: Ik had het bestuur er opmerk zaam op gemaakt, dat S. knoeide, doch men wille er niet op ingaan." Getuige: ..Dan zouden wij hem niet gehandhaafd hebben." Mr. Muller Massis: „Maar er is toch een conferentie in Suisse geweest met verd., daar is toch wel gesproken over de klachten van verd. tegen S.?" Getuige: „In hoofdzaak is verd. daar ernstig gewaarschuwd geen onberaden stappen te doen." De rechtbank gaat dan ln raadkamer om te beslissen over de toelating van verd. tot het bewijs, van de waarheid van de feiten. Na heropening der zit ting deelt de president mede, dat verd. niet tot het bewijs wordt toegelaten, daar de rechtbank er niet van overtuigd is, dat verd. in het algemeen belang handelde. Het getuigenverhoor wordt daarna voortgezet. Een opkooper. k décharge opgeroe pen. vertelt, dat hij bij S. voor één "wed strijd 50 kaarten kocht in twee partijen van 25. De beleedigde sigarenwinkelier vindt dit niets bijzonders: „Dat was voor een autobusgezelschap". Een andere décharge-getuige vertelt, dat hij bij getuige S. kaarten hari ge kocht voor een uitwedstrijd. Naar zijn meening had hij toen teveel betaaJd. pe kroongetuige bestrijdt dit echter. Nog enkele opkoopers, die bij S. kaarten kochten, worden gehoord, waarna de rechtbank pauseert. Na de pauze is het woord aan den of ficier mr de Muinck Keizer. Gebleken is. aldus spr., dat van de zijde van het Ajaxbestuur niet die controle is toege past. die noodzakelijk was. De penning meester had er alle zorg aan moeten besteden om de kaarten niet in verkeer de handen te doen komen. De kroongetuige S. verkocht de kaar ten wel aan opkoopers, doch hij maakte geen onbehoorlijke winsten. Van „vui ligheid" zooals verd. 6chrcef, is geen sprake. De handelingen van den win kelier S. kunnen niet op een goudschaal tje worden gewogen. Zoo is b.v. komen vast te staan, dat S. in een enkel indi vidueel geval een hooge winst maakte. De controle dient verscherpt te wor den en misschien is de tijd niet ver, dat van overheidswege maatregelen wor den genomen. Waarom stelt men b.v. niet een aan tal bezoldigde eigen verkoopers aan? Verd. is in zijn mededeelingen op het biljet de perken te buiten gegaan, hij heeft zich aan smaadschrift schuldig gemaakt. Spr. requircerde 25 boete of 25 dagen hechtenis. De verdediger mr. Th. Muller Massis zegt in zijn pleidooi, dat de hoofdvraag is. of S. zich aangetast kan achten in eer en goeden naam. PI. is er van over tuigd, dat verd. niet uit eigen belang heeft gehandeld, hij wilde aan misbrui ken een einde maken. De verdediger is van meening. dat S. zich niet belee- dicd behoeft te gevoelen. Bewezen is immers, dat hij kaarten aan opkoopers verkocht en in sommige gevallen heeft hij onbehoorlijke winsten gemaakt Er is op krasse wijze, misschien op een wat te krasse manier de waarheid ge zegd. Onder deze omstandigheden is er alle aanleiding tot vrijspraak, waarop pl. dan ook met klem aandringt. De uitspraak werd daarna bepaald op 11 November. Vragen inzake het conflict aan het tandheelkundig instituut Het Tweede Kamerlid Mevrouw De VriesBruins heeft aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de Minister reeds een on derzoek ingesteld naar de jongste ge beurtenissen op de tandheelkundige kliniek van de Rijksuniversiteit te Utrecht? 2. Is het juist dat één van de rede nen van de houding der studenten moet worden gezocht in een zeer on gunstigen uitslag van de examens, die worden afgenomen na het 2e jaars practicum? 3. Is de Minister bereid mee te dee len. hoe in de laatste jaren de uitslag van deze examens is geweest? 4. Indien daarbij een bijzonder on gunstige verhouding heeft bestaan tus schen het aantal studenten dat afge wezen werd en dat der geslaagden, is de Minister dan van oordeel, dat hier voor een bepaalde reden is aan te wij zen en zoo ja. welke? 5. Indien deze reden mocht bestaan in omstandigheden, buiten de schuld der studenten gelegen, is de Minister dan bereid, om zoo mogelijk maatrege len te treffen, die daarin verbetering kunnen brengen? DEELNEMING VAN DE KONINGIN MET DE SLACHTOFFERS VAN DE ..SCH. 68" 's-GRAVENHAGE, 28 October. HM. de Koningin heeft telegrafisch den burgemeester van 's-Gravenhage ver zocht. haar oprechte deelneming te willen overbrengen door tusschenkomst van de reederij Den Duik aan de na gelaten betrekkingen der slachtoffers van den verganen Scheveningschen logger „Sch. 68". berooft vrouw en drie kinderen van het leven en pleegt zelfmoord VENLO, 28 October. Vanavond heeft zich alhier een schokkend familiedrama afgespeeld. Het dienstmeisje van den heer G. werd om* streeks half tien uitgezonden voor een boodschap naar den dokter. Bij haar terugkeer vond zij de deur van de wo< ning gesloten. Op haar her* haaldelijk bellen werd open* gedaan door de schoonmoe* der van den heer G. In huis kwan zij tot de ontstellende ontdekking, dat de drie kin* deren in hun bedden door re* volverschoten waren gedood, terwijl men in de woonkamer de ontzielde lichamen van mevrouw G. en haar echtge* noot aantrof. Zeer waarschijnlijk heeft 'de heer G. eerst zijn kinderen en zijn echtgenoote van het leven beroofd, en daarna do hand aan zich zeiven geslagen. De schoonmoeder had eveneens verwon dingen aan het hoofd. VENLO, 29 October. Omtrent het familiedrama, dat zich gisteravond hier ter stede heeft afgespeeld, verne men wij nog. dat de commissaris van politie, na gewaarschuwd te zijn, on middellijk met enkele rechercheurs een onderzoek in do woning van den heer G. instelde. Op de eerste verdieping vond men in de badkamer het lijk van den heer G. met een schotwonde in het hoofd. Naast hem lag een revolver, welke nog patronen bevatte. In de na bijheid vond men ook de echtgenoote van den heer G. Zij had twee doodelij- ke schotwonden in het hoofd, doch vertoonde nog teekenen van leven. Verder onderzoek wees uit, dat ln de kamer boven de salon, de drie kinderen van het echtpaar G. door schotwonden in het hoofd ernstig getroffen waren. De twaalfjarige zoon was reeds overle den. De twee andere kinderen resp. vijf jaar, en zes maanden oud, waren eveneens doodelijk gewond en overle-i den vrij spoedig. De toestand van mevr. G. was in- tusschen zóó ernstig geworden, dat de ze hopeloos werd geacht. Kort na tien uur i6 ook zij overleden. Omtrent de motteven, welke tot dit verschrikkelijk drama hebben geleid tast men volkomen in het duister. Van eenige oneenigheid in het gezin van den heer G. was geen sprake. Om ruim acht uur had de familie zich aan tafel begeven voor den avondmaal' lijd. Tijdens het eten van de soep vserd de moeder van mevr. G. plotseling onwel, Dit werd zoo ernstig, dat het riien6(meisje werd weggezonden om doktershulp te halen. Toen zij terugkeerde met den huis arts van de familie G. bleek de woning gesloten te zijn. Ook aan de achterzijde kon men niet binnenkomen. Door klop pen en bellen kreeg men tenslotte ge hoor en werd de deur geopend door de moeder van mevrouw G. Zij was bloedend aan het hoofd gewond, het geen terstond het vermoeden deed rij zen, dat er iets niet in orde moest zijn. Zij was zeer ontsteld en uit haar verklaringen kon worden afgeleid, dat de heer G. geschoten had. De toestand van de schoonmoeder van den heer G. was niet onmiddellijk ernstig. Onder den indruk van het gebeurde kon zij echter niet veel inlichtingen verstrek ken. Tot laat in den nacht heeft de poli tie het onderzoek voortgezet. Het par ket uit Roermond is gewaarschuwd. STORM BOVEN DE VLIEGVELDEN Op enkele liinen ondervond de K.L.M. Woensdag vertraging, zooals in den dienst van Scandinavië, waarbij do Douglas-vliegtuigen tegen den onstui- migen Zuid-Wester in met een vertra ging van bijkans een uur te Amster dam landden. De dienst van Parijs kwam binnen den normalen tijd op Schiphol. Voor de naar Londen en Parijs vertrekkende vliegtuigen was vandaag veel belangstelling. Ook het nachtpostvliegtuig zal van Amster dam's luchthaven koers naar Keulen zetten. EXAMEN STAATHUISHOUDKUNDE EN STATISTIEK M.O. 's-GRAVENHAGE. 28 October. Ge ëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd: L. M. G. A. Beumer te Utrecht (huisakte). Afgewezen 1 candidaat. DE LOODSDIENST TE IJMUTDEN WEER GESTAAKT IJMUIDEN, 28 October. Vanmid dag om twee uur is de loodsdienst weer gestaakt, aangezien de zee weer ruwer werd. Op dat tijdstip lagen buitengaats het Fransche 6chip Colleville en het Engelsche schip Moorfoot op den loods te wachten. Negen schepen, welke om den Noord moeten vertrekken, zijn niet uitgevaren en hebben vastgemaakt in het binnen- toeleidingskanaal .voor de sluitzen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 9