NEDERLAND NOORWEGEN ONGUNSTIGE BALANS VOOR ORANJE KANSEN NU GEKEERD Opstelling der elftallen Bod van 50.000 dollar aan Perry TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR U belt 1357 KROON-TAX Kinderboekje Het Verboden Grondgebied Opening internationaal programma ROTTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE Nederlandsche records erkend Ook voor groote trajecten Wij komen direct! FEUILLETON door Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 SPORT EN SPEL Twee ploegen, die volkomen aan elkaar gewaagd zijn, door hun zelfde spel* opvatting TTNederlandsch voet» ■'•Dalelftal opent morgen het internationale programs ma met een wedstrijd in het Olympische Stadion te Am* sterdam tegen Noorwegen. De Noren zijn tegenstanders van gelijkwaardige kracht en het Oranjesteam zal het dan ook lang niet makkelijk krijs gen. Beide ploegen kunnen op uitstekende resultaten bogen. Het zal ongetwijfeld een onts moeting worden van uitstes kend cehalte, dat waarborgt ons het open spel, wat door beide landen als voornaamste wapen wordt beschouwd, om te komen tot succes. Geen geregeld contact Met landen als België, Duitschland en Frankrijk onderhoudt het Nederlandsch elftal een nauw contact. Anders is dat echter gesteld met Noorwegen, waar tegen onze jongens pas drie maal in het' veld kwamen. Dat vindt zijn oorzaak wel voornamelijk in het feit, dat het voetbalspel in dit Scandinavische land nog lang 7.00 oud niet is als bij 0119. Door de ligging van het land kunnen de Noren niet zoo langdurig en inten sief voetballen als hier tc lande. Van daar dat men het spel volkomen voor zijn genoegen deed en eeist na den oor log geregeld internationaal contact zocht. De Zweden en Denen fungeerden toenmaals als partners, maar veel in druk maakte het spel der Noren niet. Dat neemt echter niet weg dat Neder land de eerste ontmoeting in 1919 in Oslo niet kon winnen. Het eindresultaat was ecu 11 gelijk spel. De prestaties van de Noordelingen werden sindsdien steeds beter en wij kunnen gevoegelijk beweren, dal sedert 1925 het Noorsche team voor geen Europeésch amateurs- elftal behoeft onder te doen. Eerst in Juni 1929, dus tien jaren later, vond de tweede ontmoeting, we derom te Oslo plaats, waar liet Neder landsch elftal een voorsprong van 30 veroverde, 0111 echter 11a de rust deze voorsprong door de Noren te zien om gezet in een 31 achterstand, die men ïïog maar net bijtijds wist te nivcllee- ren De uitslag 4—4 bewees dus wel dat er met Noorwegen niet te spotten viel. I11 deze mecning weid men versterkt, toen in November van datzelfde jaar onze Oranje-mannen de Noren als gas ten in Amsterdam ontvingen. Zij had den daar weinig plezier van, want de Noren wonnen maar eventjes niet 41. liet vertegenwoordigende elftal zag «r als volgt uit: v. d. Meulen, de Bruyn, \an Kol, de Leeuw, v. d. Wildt, van Heel, Landaal, Kools, van Loon, v. d. Broek, v. d. Heyden. Zelfs van der Meulen speelde in dien wedstrijd slecht en van Heel was vrij wel de ecnigc, die in zijn normalen, dus goeden, vorm was. Van Loon, die nog eenigen tijd in Kampong speelde, debu teerde toen op de midvoorplaats. Hij heeft toen niet voldaan, want nadien is hij nimmer meer opgesteld. Maken wij nu de balans op, dan ziet deze er voor ons land niet gun stig uit. Wij wisten de Noren nog niet te overwinnen. Er is dus met deze heeren nog niets te verreke nen. Er is veel veranderd Gaan wij over tot een bespreking van de elftallen, waarin ligt opgesloten een waardeering van de kansen, dan dienen we eerstens te constateeren, dat er veel veranderd is sinds dc laatste nederlaag tegen Noorwegen. Ons land heeft een leelijkc inzinking doorgemaakt, maar door het energiek optreden van Karei Lotsy c.s. is aan die inzinking reeds jaren geleden een einde gekomen. Men weet wat de oorzaken zijn ge weest, dat wij van 1930 af weer meetel len op de internationale voelbalmarkt. Verhalen over de indoortraining en de Nederlandsche elftal-club zouden over bodig zijn. Wij hebben frappante over wonningen behaald. Wie herinnert zich niet de fraaie zege's die ons Oranje team behaalde op Ierland, België en an deren, terwijl de eervolle 10 nederlaag legen Engeland zeker ook niet onver meld mag blijven. Inderdaad wij zijn gevreesd door onze eenvoudige, doch buitengewoon effectieve speelwijze. Wij hebben een voorhoede, die doelpunten kon maken! Dat onze spelers momenteel niet in vorm zouden zijn, kunnen wij na de 7—2 overwinning op de Doncasters Rovers niet geloovon. Niet dal aan dat resultaat op zich zelf zoo veel waarde gehecht moet worden, maar de wijze waarop die zege behaald werd, sterkt ons in de mecning, dat de goede speel- yorm van ons selectie elftal nog niets in kracht is afgenomen. Dc achterhoede is ongewijzigd ge handhaafd en terecht, llalle en Weber hebben beiden een sublieme partij ge speeld met Oost-Nederland tegen West- Duitschland. Naar aanleiding van het verrichten dezer spelers in dezen seml- interlandwedstrijd schreef „der Kicker": Halle im Tor wurdc nicht zu oft auf schwere Proben gestellt und batte nur hier und da GelegenheiV mit besonderen Sachcn aufzuwar- tcn. Da fiel der grosse rechte Ver- teidiger Weber, ebenfalls ein Spieier der Nationalelf, schon mehr auf. Ein prachtvoller Back! Nicht allein wegen seiner Fuss-Sicherheit, son- dern auch hinsichtlich seines Stel- lungsspicls. Es war ein ergnügen zuzusehen, wie er kurz vor Spielen de, als die Deutschcn nochmals ver- suchten, aufzuholen, mit souveraner Sicherheit mit seinem auf ihn glan zend abgestimmten, nicht minder grossartigen Nebenmann Koldewijn, die deutschcn Stürmer in die Ab- seitsfalle lockte. Onze middenlinie bestaat uit dezelfde beproefde krachten. Van Heel als aan voerder is juist bijtijds hersteld van zijn blessures enzijn embonpoint is even tijdig verdwenen. Anderiessen staat ook nu weer klaar om zijn plaats in tc nemen en zoolang wij niets meer hooien van een eventueel er aan geven van de voetbalsport, althans een niet meer uitkomen in internationale wed strijden, zullen we ons over de bezet ting van de zoo belangrijke spilplaats in de toekomst maar geen zorgen maken. Paauwe, de „groote" kleine technicus zal ook nu zijn mannetje wel weer staan. Een debutant In de voorhoede zien wij een nieuw gezicht. Het is dc Bock uit Bloemendaal, die zich de taak van rechlsche vcrbindingsspeler ziet op gedragen. Drok heeft dus plaats moeten maken voor een talentvol- len voetballer, op vvien reeds meer dere malen het oog der T.-C. geval len is. Niet dat Drok een speler zonder talent is. Ontegenzeggelijk heeft de Rotterdammer kwaliteiten, maar op liet oogenblik is zijn vorm minder als men gewend is. zoodat men vervanging gc- wenscht achtte. De Bock heeft onge twijfeld capaciteiten genoeg om zich een plaatsje'in de ploeg te veroveren. Met uitzondering van Smit kunnen we over de overige spelers gevoegelijk zwijgen. Allen zij „fit and well". Met Smit is dal niet het geval; de Haarlem mer sukkelt met een dij blessure, die nu wel niet zoo erg is, dat hij niet zou kunnen spelen, maar het is zeer wel mogelijk dat onze „swerving forward" er hinder van ondervindt. Over het geheel genomen dus een ploeg, die er zijn mag. Maar een sterk elftal tegen de Noren is wel degelijk noodig. De fraaie resultaten, die de Noorderlin gen in Berlijn op het voet bal tour nooi hebben behaald dezen zomer de overwinning met 2—0 óp NEDERLAND HALLE (Go Ahead) WELS (Unitas) WEBER (A.G.O.V.V.) B. PAAUWE (Feyenoord) DE BOCK (Bloemendaal) Scheidsrechter CALDENHOVE (D.W.S.) ANDERIESSEN (Ajax) BAKHUYS (H-B.S.) BRUSTAD BöRRESEN (Lyn) (Frederikstad) HOLMBERG (Odd) HOLMSEN (Lyn) MARTINSEN (Lilleström) JUVE (aanv.) (Lyn) JOHANSEN (Vaale Rengen) VAN HEEL (aanv.) (Feyenoord) SMIT VAN NELLEN (Haarlem) (D.H.C.) BIRLEM (Duitschland) KVAMMEN FRANTZEN (Wiking) (Hardy) MONSEN (Hardy) ERIKSEN (Odd) NOORWEGEN Duitschland wettigen de veron derstelling, dat wij een zwaren dob ber zullen hebben, temeer waar de vrijwel geheel complete Olympische ploeg de onvermijdelijke inzinking na hun kracht prestaties reeds weder tc boven is. Dc ware spil van het elftal is Juve, die in 1929 drie goals voor zijn rekening nam. Thans speelt hij midhalf en is nog steeds een bezielende kracht. Het team speelt in W.-formatie, echter niet op een wijze, dat het spel aan aantrekkelijk- beid zou inboeten. Het is niet denkbeel dig, dat Bakhuys als „gevaarlijke man" door Juve zal geschaduwd worden. De kansen Niettegenstaande wij de tegenstanders van morgen niet mogen onderschatten, achten wij een overwinning toch moge lijk. Wij hebben de Denen het vorig sei zoen met 3—0 geslagen zonder ons beste spel te geven. Wij gelooven uit de uitslagen tus- schen Noorwegen en Denemarken te mogen destilleeren, dat wij een rede lijke kans op winst hebben. Hoe het ook zij: Nederland, zorg dat de balans in evenwicht komt! De leiding De leiding van dezen wedstrijd berust bij den Duitschen arbiter Birlem, die op internationaal gebied reeds eenige bekendheid heeft verworven, alhoewel hij natuurlijk nog niet zoo vermaard ia als zijn collega Bauwens. WJjïLRENNEH Rie Mastenbroek zal het startschot lossen Om de nationale en internationale verbroedering der sport te bevorderen heeft dc Directie van den Rotterdam- schen Zesdaagschc zich. door wclwillen de medewerking van haar trainster Mevrouw Braun. gewend tot Rie Mas tenbroek. met het verzoek, den groot- sten wielerwedstrijd, die Rotterdam ooit gezien heeft, met liet startschot te openen. Ons bereikte het bericht, dat Rie Mastenbroek, die zich op de laatste Olympiade door haar buitengewone zwemprestaties een wereldreputatie heeft veroverd, bereid is op Vrijdag avond 6 Novermber te 11 uur het startschot te lossen. Het verheugt ons zeer, dat do Directie van den Rotterdamschen Zesdaagschc de start revolver, inplaats van, zooals gewoonlijk geschiedt, in handen te stel len van een filmster, thans toevertrouwt aan een op sportgebied zoo geliefd figuur. NEW YORK, 30 Oct. Perry, de Engelsche tenniskoning en meermalen Wimbledon-kampiocn, heeft wederom van den Anicrikaanschen sport-mana- gcr Bill O'Brien een aanbod van 50.000 dollars gekregen, indien bij tot hot professionalisme o\ergaat en in prof wedstrijden zal uitkomen. In een interview verklaarde O'Brien, die reeds eens een dergelijk aanbod aan Perry heeft gedaan, dat, indien de Engelschman weigert, hij er ernstig over zal denken, geen wedstrijden meer te organiseeren. „Verleden jaar heb ik 22.000 dollars bij tennis verloren. Het spel heeft iemand noodig die strijd kan leveren tegen een Vines en Perry is daarvoor de aangewezen man." Perry heeft ook een verleidelijk aan bod gekregen van den bekenden boks- promotor Mike Jacobs. Dc Amerikaan heeft aangeboden 15.000 dollars neer te tellen, gelijkelijk te verdeelen tusschen Perry en Vines voor één enkele exhi- bit ion-partij. Perry heeft nog geen enkele toezeg ging gedaan. 33.a Achteraf bleek echter, dat de menschen die Toontje op straat ontmoetten met een leeuw, zich allesbehalve op hun gemak voldoen. Toen hij een brug passeerde waren tr verschillenden die hun jasje uittrokken en over de leuning in het water sprongen. 34. En toen de leeuw voorbij €en slager kwam die sau cijsjes op tafel had staan was er heelemaal geen houden meer aan. Toontje riep zoo hard hij kon „Kees, Kees", maar dat hielp geen steek. Dé leeuw stapte dood gemoedereerd bij de eiagersfamilie binnen, die eerst nog niets in de ga ten had. „Ik kan werkelijk nog niet zeggen, wat ik zal doen", verklaarde hij. „Te gen het einde van het jaar zal ik een definitieve beslissing moeten nemen." De volgende prestaties zijn door de recordcommissie van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie als Ne derlandsch record erkend: 1500 meter hardloopen heeren S. C. Petit 4 min. 6 sec., gevestigd op 27 Juni 1.1. tc Amsterdam. 4000 meter hardloopen S. C. Petit 12 min. 25,2 sec., gevestigd op 5 Juli 1.1. te Amsterdam. 2 Engelsche mijl snelwandelen heeren P. J. Engelman 14 min. 17,4 sec., geves tigd op 31 Augustus 1.1. tc Amsterdam. 4 x 100 meter estafette dames A.D.A. tijd 50,1 sec., gevestigd op 6 September j.I. tc Amsterdam. 10 x 100 meter estafette dames A.D.A. 2 min. 9,8 sec., gevestigd op 6 Septem ber j.I. te Amsterdam. 200, 100, 80 en 60 nieter estafette dames A.D.A. 56,3 sec. op 6 September te Am sterdam. PRACHTIGE SPRONG VAN RUSSISCH ATHLEET De Russische athleet Yoseliani heeft in Tibisi een schitterende prestatie gele verd, door bij het verspringen zonder aanloop een afstand van 3.4S,2 m. te springen. Het wereldrecord staat op naam van den Amerikaan Ewry, die op 29 Augustus 1904 in St. Louis een af stand van 3.47 haalde. De sprong van Yoseliani zal echter niet als wereld record kunnen worden erkend, daar Sovjet Rusland niet bij bet internatio nale lichaam I.C. de I.A.A.F., is aange sloten. En doet de wonde nog zoo zeer,, Die een geliefde hand ons sloeg; De liefde was niet minder teer. Dat zij ons harte troost genoeg. 31. „Ik hoop maar dat zij niet in moei lijkheden zal geraken door ons te bel pen." zei Sinion zorgelijk De hertog nam zijn automatisch pis tool, inspecteerde het magazijn en maakte het zorgvuldig schoon. Korten tijd later kwam het meisie terug Zii droeg een mand met eieren Zij haalde haar grnot«fe kopkepan voo*- den dac en hegon de eieren in een kon» stuk te slaan Simon maakte een praatje met haai terwijl Rex luid snurkte in den hoek van de kamer Hij vroeg haar hoe zii bet aanlegde de rantsoeneeringsweiJen te ontduiken. Zij keek achterom en be gon hartelijk te lachen Die rnntsoe- neering. wat een onzin! Langen tijd was het goed gegaan, tenminste in de steden, maar het was een ellendig fi asco geworden. De gierige boeren had den gelogen en bedrogen, en altijd hun geheime voorraden verzwegen. Ten slotte had men het beter gevonden ze hun gang te laten gaan, ofschoon er zware boeten werden opgelegd tegen hen die voorraden opsloegen. Het voor dcel dat de communisten hadden was dat zij hoogere prijzen betalen voor de goederen die zij alleen konden betrek ken van dc coöperatieve voorraden Voor haar was het heel eenvoudig, haar leerlingen hielden van haar. de boeren, hun ouders, waren haar vrien den. Zij had slechts te vragen, en zij kreeg alles wat zij begeerde. Al sprekende had zij een groote. gele omelet gebakken, Rcx was uit zijn kor ten slaap ontwaakt en al spoedig za ten zij allen rond de tafel en genoten van het onverwachte maal. De Reich- leu verklaarde dat de omelet niet be ter klaargemaakt had kunnen zijn bij Mere Poulard van de Mont St. Michel. ..Ha, monsieur," antwoordde zij, een omelet maken is een van de vele din gen die ik van mijn arme moeder ge leerd heh." „Ts uw moeder gestorven, mademoi selle?" „Helaas, ia. in het jaar van den groo »pn hongersnood. Het was toen ver schrikkelijk. Ik weef niet hoe wij er nog doorgekomen zijn." ..Is hot onhesrheiden als ik u vraag hoe ii moeder erloe kwam zich in deze wildernis, zoover van huis, te vesti gen?" „Het was om prins Shulimoff, mijn heer. Mijn moeder kende hem sedert jaren, al voordat ik geboren was. Zij was van adel, maar zooals u begrijpen zult. zper arm. Toen ik vijf jaar was bood hij baar een belrekking aan alc gezelschapsjuffrouw van zijn nicht. Nooit zou hij deze nicht toestaan in St. Petersburg of in Moskou te gaan wo- nen, alleen hier, in alle eenzaamheid in het groote kasteel tusschen de wou den. En daarom kwamen wij eveneens hier, in het kasteel, eenige jaren voor den oorlog." De hertog knikte. „Het Is opmerke lijk dat u hebt kunnen ontsnappen in de jaren van de revolutie, mademoi selle." Zij haalde haar schouders op. „Mijn moeder stond in hoog aanzien in de stad. En zij wijdde zich geheel aan dc armen en de rnisdeelden. Zij was de chatelaine builen haar en de kleine prinses Sophie en mijzelf woonde er niemand in het kasteel. Monsieur Ie Prince was een vreemd heerschap. Bij zijn gebruikelijke bezoeken aan ons, ge beurde het wel dat hij met haar liefda digheid spotte en haar later groote sommen gelds ter hand stelde, om uit te geven zooals zij dat beliefde. Toen de moeilijkheden kwamen, waren er vele die mijn moeder wilden hescher men. Zij bezat zeer veel moed, zij vreesde niets en zij richtte een hospi taal op, waar zij zoowel roode als witte soldaten liefderïijk verpleegde." „Is het knsleel hier ver vandaan?" vroeg Rcx, die aandachtig had geluis ferd. „Neen, mijnheer, niet verder dan een halve werst van den hoofdweg af. Men z.ou er in een kwartier heen kunnen loopen." „Wonen er mensehen?" „O. neen, een groot gedeelte is afge brand. Men zegt dat monsieur Ie Prin ce zelf, toen dc bolsjewieken kwamen, het kasteel in brand gestoken heeft. Ik herinner mij alles nog zeer goed. Het was de nacht voor mijn tienden ver jaardag. Ik schreide omdat al mijn ca deautjes verbranden zouden. Ik was nog niet oud genoeg om bevreesd te zijn voor mijn moeder of voor monsieur le Prince. Ik dacht alleen maar aan de mooie en waardevolle dingen die in de groote, roode vlammen verbrandden. Wij stonden op bet grasveld en zagen hoe de boeren bet meubilair uit de ra men gooiden om te redden wat er nog te redden viel. Dal ging goed tot zij dc kelders bereikt hadden. Toen begonnen zij echter te plunderen en verzwolgen dc zoele wijn en de brandewijn. Wij zijn toen weggegaan." „Wat er van het kasteel is overge bleven is dus sedert dien onbewoond geweest, nietwaar?" vroeg Simon. „In de slechte jaren die volgden had den roovers daar hun hoofdkwartier opgeslagen en van daaruit terroriseer den zij het land. Soms waren er meer dan tweehonderd tegelijk. Maar ten slotte werden zij door de witten ver moord. Nadien stond bet langen tijd leeg. totdat de Stickomens erin trok ken." „De Stiekomens?" vroeg Simon ver wonderd. „Ja. een Godsdienstleeraar en zijn dicipelen. Hij was de leider van een der mysterische religieuze broederschap pen die altijd hier of daar in Rusland opduiken Zij waren onschuldige men schen. die in de bosschen woonden voor zij zich hier vestigden. Zij leefden een eenvoudig communistisch leven in die groote ruïne Dat duurde zoo ongeveer een jaar. Toen kwam op zekeren dag cpu detachement werkelijke commu nistcn de roode sarde die door het dorp marcheerden. Om een reden die niemand bekend is, werden de arme Stiekomens tegen den muur van het kasteel gez.ef en doodgeschoten. Sedert dien heeft er niemand meer gewoond „IT hebt slechte jaren meegemaakt, mademoiselle. Het is opmerkelijk hoe u er nog ongedeerd doorheen gekomen bent," zei de hertog terwijl hij haar aandachtig beschouwde. Met haar zach te kin, haar wonderlijk blauwe oogen en prachtig gefeckende wenkbrauwen en korte, gouden krullen leek zij veel op een Perzisch katje, de voorpootjes onder het lichaam getrokken, op de armleuning van een divan. Maar de glans in haar oogén verteldo hem dat zij zeer gedecideerd was, de puntige kin duidde op wilskracht en de roode mond kon een zeer besliste uitdruk king vertoonen, zoowel als bet aange name glimlachje dat zich meestal op haar gelaat vertoonde. Zij lachte. „De communisten hebben een goed ding, mijnheer. Wanneer je je werk kracht in dienst stelt van den staat kan niemand je eenig leed bezorgen, of je dwingen te trouwen. Ik voorzie in mijn onderhoud door les te geven aan de school. Ik ben vrij om te komen en te gaan. Dat is inderdaad volgens mij beter dan getrouwd te zijn, met een of anderen man dien men nauwelijks gezien heeft, zooals dat in vroegere ja ren gebruikelijk was. Dat moet iets ver schrikkelijks geweest zijn." „Misschien %vel," stemde de hertog toe. „Maar ik denk dat er langen tijd wel niemand hier veilig geweest zal zijn." „Er waren zeer veel moeilijkheden," zei zij eenvoudig „Vele molen heeft mijn moeder mij op den zolder moeten verbergen, soms dagen achter elkaar. Op zekeren dag werd ik door eenige soldalen aangevallen. Maar met het kleine pistool wat ik altijd bij mij draag schoot ik een van de soldaten door het oor. Kijk, hier is mijn pistool." Terwijl zij sprak haalde zij een kleine met paarlmoer ingelegde revolver voor den dag. „De andere soldaten vonden het zoo iets grappigs om hun kameraad op en neer te zien hollen, brullend van pijn, dat zij in een kring om hem heen gin gen staan en hem uitlachten. Intus- schen rende ik weg. Het was een geluk voor den soldaat, dot ik nog niet goed schieten kon." „Dat was inderdaad goed," lachto Rex. „Wat moet die arme kerel zich een kleine jongen gevoeld hebben toen hij bemerkte dat een jong meisje door zijn oor geschoten had." „Mademoiselle," zei de hertog ern stig, „als wij eventueel hier gevonden werden vrees ik dat dit u zeer veel last zou bezorgen. Zou u aan uw groote vriendelijkheid nog een ding willen toevoegen, namelijk, 0113 vertellen of er kans is dat wij ergens paarden kunnen krijgen teneinde onzen weg te vervol gen?" Zij fronste de wenkbrouwen, „Maar ik ben heelemaal niet van plan u nu al te laten gaan. Deze dag is, wat men zou kunnen noemen, met roode letters in de annalen vermeld. Te kunnen spre ken met menschen die uit mijn moe derland komen! Ik heb 11 nog duizen den dingen te vragen. Vertel mij van Parijs ik herinner mij niets meer dan de zeer drukke straten, en de klei ne ronde broodjes die met karwijzaad bestrooid waren, en waarvan ik zoo hield. Blijf hier vannacht logeeren en ik zal zien wat ik doen kan om u paar den te bezorgen." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 2