4r dioidA (pLcdbxwx DE STORM GEESELT AMELAND De Nijenrode-zaak voor het Hof ARBEID VAN Op Dinsdag 3 November TOONTJE VAN TEUTEN DE MILLIONNAIR JAREN BEDREIGD Geen grond voor alarmee- rende berichten Eerste steenlegging voor jeugdkerk WAT ETEN WIJ MORGEN? TRAGISCH ONGEVAL 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 Nog één zoo'n storm en al het lage land staat onder water (Van onzen A -redacteur). NOG één zoo'n storm zegt men op Ameland en al het lage land van ons eiland staat onder water. Dc arbeid van jaren dreigt te worden vernield en vele hectaren cultuurgrond zullen door het zeewater onbruikbaar worden. De dijk, die de lage Zuidkust tegen de Waddenzee beschermt, heeft het de laatste dagen hard te verduren gehad. Er zijn groote gaten in ge slagen en het zand van het dijk- lichaam is bloot komen te liggen, zoodat de golven van een nieuwen storm er vrij spel op zullen hebben. Nog niet zoo heel lang geleden is de dijk daar door het waterschap Nes- Buren met steun van rijk en provincie gelegd. Voorheen spoelde bij storm weer het zeewater over de lage gron den, waarop wat koeien weidden in den zomer en sommige boeren hun veld vruchten verbouwden. Maar men hield er vroeger rekening met jaarlijksche overstroomingen, zoodat het land niet zeer intensief bebouwd werd. Op den duur kon deze toestand niet gehand haafd blijven, omdat de bevolking ge stadig toenam, waardoor van het weide en bouwland van Ameland steeds meer gevergd werd. Ongeveer zeven jaar ge leden werd op de plaats, waar geen duinen een natuurlijke zeewering vormden, een dijk gelegd van ruim acht kilometer lengte. Do aanleg kostte drie ton en de eigenaren namen hooge lasten op zich, tot een jaarlijksche bij drage van wel 25 toe, om van den steeds terugkeerenden overlast bevrij'd te raken. De dorpen hebben op Ameland nooit gevaar geloopen. Al van ouds waren daar dijken omheen gelegd, die tegen het hooge water bescherming gaven. Maar toen men beteren cultuurgrond noodig had, werd de dijk aan de Zuid kust aangelegd. Dit jaar nog is deze dijk belangrijk versterkt, hetgeen nog weer een ton extra gekost heeft. Vier millioen klinkers zijn op de glooiing aangebracht en men meende zoodoende tegen alle eventualiteiten gewapend te zijn. IToe anders is dat uitgevallen I De zee is onberekenbaar, dat is ook nu weer gebleken. Op IS October storm de het op een wijze, die velen nog lang zal heugen. Ook op Ameland heeft men er de gevolgen van ondervonden. Den 2en October was juist de nieuwe klinkerbeveiliging gereed gekomen en ruim twee weken later werd daar al een flinke bres in geslagen. Ongeluk kiger kon het ook al niet treffen, daar het nieuwe klinkerdek zich nog niet gezet had en de tusschenruimten nog niet waren aangevuld. Zestig groote en kleine gaten werden in den dijk geslagen en met man en macht werd er gewerkt, om het gevaar van een doorbraak te keeren. Aan den voet van den dijk aan de landzijde staat een schuur, waarin het waterschap allerlei materiaal ter ver sterking van den dijk heeft opge slagen. Daar liggen zeilen, zakken, touwen, schoppen, lantaarns en palen zoo voor het grijpen. Alles heeft er zijn vaste plaats en het. is op een dag als deze wel gebleken, hoe nuttig al die voorzorgsmaatregelen zijn. Met deze noodmaterialen heeft men zoo goed en zoo kwaad als het ging voorloopige voorzieningen getroffen, om later tot een definitief herstel te kunnen over gaan. Daartoe is het niet kunnen komen Want vóórdat men aan deze werk zaamheden kon denken, kwam de storm van het begin dezer week, die de be volking van Ameland angstige uren deed beleven. Vele nieuwe gaten wer den in den dijk geslagen en sommige kleinere gaten werden tot groote ver- eenigd. De noodklok heeft geluid over het eiland. Alles wat handen had hielp mee om liet eigen land te beschermen. En het mocht gelukken, den dijk te be houden. Het getij was gunstig voor de Ame landers. Op 18 October, toen de groot ste bressen werden geslagen, was bet springtij. Nu stond de maan in een kwartierstand en het water kwam niet zoo hoog als de eerste keer. Dat is het behoud geweest van de lage gronden van Ameland en als er nu voorloopig geen nieuwe zware storm komt, hoopt men het eiland voor overstrooming te kunnen behoeden. Kranig werk De dijkopzioliter Van den Beyaard heeft met zijn mannen kranig werk verricht. Er is gewerkt, zooals men dat alleen op critieke momenten doen kan, maar het resultaat was dan ook, dat de dijk zijn waterkeerende werking kon blijven verrichten. De vliegende storm was wel een zware handicap daarbij, want speciaal het loggen van de zeilen was een moeilijk werkje, omdat ze den mensohen bijna uit de handen werden geslagen. Van alarmeeren de berichten is thans evenwel geen enkele grond aanwezig. De dijk ligt er nog, al zijn er groote gaten in geslagen. Het gevaar is alleen, dat het dijkli- chaa.m thans op vele plaatsen van de beschermenden laag van klin kers en klei ontbloot is, zoodat een nieuwe storm wel een ramp zou kunnen veroorzaken. Op vele plaatsen zijn geweldige gaten in den dijk geslagen. Verticaal loopen de randen daarvan naar beneden, tot in het zand, dat zoo gemakkelijk door stroomend water wordt weggespoeld. De klinkers van de versterking liggen her en derwaarts verspreid. Dc zee moet wel een bijzondere kracht gehad heb ben, als ze deze verwoestingen allemaal heeft kunnen aanrichten. De afsluitdijk schuld? Vroeger hebben we nimmer zoo'n grooten wateraandrang gehad, beweren de Amelanders. Komt het, omdat de zee zich niet aan banden wil laten leggen en tegen den nieuwen dijk met nieuwe woede haar krachten inspant? Velen op het eiland beweren, dat de afsluit dijk in de Zuiderzee van alles de schuld is. Dit is natuurlijk moeilijk te bewij zen, omdat de kracht der elementen zich nimmer laat vergelijken en mep niet kan nagaan hoe het in dezen storm zonder den afsluitdijk zou zijn gegaan. Wel heeft de commissie-Lorentz daar omtrent berekeningen gemaakt, welke op sommige plaatsen langs de Wadden zee tot dijkverzwaring hebben geleid. Voor dit deel van deze zee echter werd een verhooging van het waterpeil door den invloed van den afsluitdijk van hoogstens tien centimeter berekend. De Amelandei's zijn het daar evenwel niet mee eens Men zal nu eerst, als het weer het toelaat, herstellingswerken moeten gaan verrichten. Veel materiaal is daarvoor al aangevoerd van den vasten wal. Dan zal er verder moeten worden beslist, of men den dijk in den laatsten toestand zal herstellen, of dat do bescherming verzwaard zal worden en de dijk zelf verhoogd. Het dagelijksch bestuur der provincie is reeds met den hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat een kijkje gaan nemen. Want dit be stuur heeft het toezicht over de water schappen en het staat met moederlijke zorg de pupillen in moeilijkheden bij. Naar wij vernemen, is omtrent de ver- terking van den dijk spoedig een be slissing te wachten. VORSTELIJKE WAARDEERING VOOR HET REDDINGSWERK HOEK VAN HOLLAND. Bij de directie van de Zuid-Hollandsche Red ding Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen is een schrijven in gekomen van H.M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.' Prins Bemhard, waarin met groote waardeering kennis genomen wordt van het goede werk, ge daan door de bemanning van de red dingboot .President Wierdsma" tijdens den jongsten storm. Ook kwam een dankbetuiging in van den kapitein van de „Kurt Hart wig Siémers" en van den Duitschen consul te Rotterdam. SCHIPPER VERONGELUKT Zaterdag bevond zich op de rivier de Mark, ter hoogte van de Laak onder Et ten, de schipper C. V. met een vol geladen schuit met suikerbieten, welke werd voortgetrokken door een paard. Door onbekende oorzaak begon het dier plotseling te steigeren en wilde het op een loopen zetten, met als gevolg een geweldige ruk aan den mast, waaraan het. paard verbonden was. De mast brak af en trof den schipper op het hoofd, waardoor de man overboord viel en on der de schuit verdween. Aanstonds wer den door zijn zoon en een knecht po gingen in bet werk gesteld om den on gelukkige te vinden, terwijl in allerijl politie gewaarschuwd werd. Na ruim twee uur dreggen werd de ongelukkige met verbrijzelden schedel opgehaald. CLEARING NEDERLAND-ITALIö 's-GRAVENHAGE, 31 Oct. - Clearing koers lire tot en met 7 November 19313: 9.75. =5: D K O luiv&M qo&de Jtaffelwijn per flesch f 0.65 II per anker f 25»- j?. Sdwishmajn %n. Ut/i&cktAxJiMiSLczat 17 Jsrf. 1^5 O'v i v- >*A De bedreigde dijk Eerst staat Koning daarna Onnes terecht AMSTERDAM, 31 October Twee en een half jaar is het geleden dat de rechtbank de geruchtmakende „Nijen- rode zaak" behandelde. Twee en een half jaar is het geleden, dat de hoofd personen, die in dit monsterproces op traden in eerste instantie werden vrij gesproken van het ten laste gelegde. De vreemde figuur van den detective Johanknegt, eigenlijk een bijrolspeler, die meermalen voor de note gaie zorg de, kwam er minder goed af. Hij werd tot een voorwaardelijke straf veroor deeld wegens heling en ook een beken de figuur uit de Amsterdamsche on derwereld ging niet vrij uit. Het O.M. ging in hooger beroep. We herinneren hier aan de voorge schiedenis van dit in alle opzichten in teressante strafproces, waarbij gebeur tenissen aan het licht kwamen die de schrijvers van detectiveverhalen deden watertanden. Het betreft hier niet een zaak, waar het om millioenen gaat, de uitkeeringen door de verzekering ge daan beloopen „slechts" een bedrag van 72 mille. Een factor, waardoor de publieke at tentie zoo sterk door deze geschiedenis is getrokken, is het feit, dat de hoofdrol door het parket is toegedacht aan den heer Onnes v. Nijenrode, iemand uit de hoogere kringen. Onnes heeft zijn verdediging, daarin bijgestaan door Mr. Th. Muller Massis en Mr. N. J. C Kappeijne van de Cop- pello op een hoog plan geplaatst Nim mer, zelfs niet bij de felste en bezwa- rendste beschuldigingen van zijn vroc- geren vriend Koning,, verloor hij zijn zelfbeheersching. Deze kroongetuige be schuldigt den kasteelheer, de inbraak in zijn „vesting" zelf te hebben in scène gezet Daarbij beschuldigt Koning zichzelf van medeplichtigheid aan die tooneelinbraak. Wat zegt Onnes? Hij noemt alles leugens: „Ik wist vóór dc inbraak nergens van af. Eenigen tijd daarna is Koning met zijn bekentenis bij mij gekomen. Hij heeft mij toen ver teld, dat hij den diefstal had geënsce neerd! Maar dat hij er mij de schuld van zou geven, als ik hem geen geld betaalde." Chantage dus! Zoo was de toestand na de instructie, zoo bleef deze ook gedurende de zitting van de rechtbank. De „inbraak" in het trotsche kasteel Nijenrode, gelegen in de nabijheid van Breukelen, dateert reeds van ruim vier en een half jaar geleden. Het anders zoo rustige dorpje werd in den nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932 be zocht door een drietal inbrekers (ver huizers zouden zij zich later noemen). Even stil en discreet als ze gekomen waren, vertrokken ze per fiets weer naar de hoofdstad, met zich voerend een niet onbelangri.jken buit aan kost bare miniaturen, schilderijen en kost bare sieraden. Al heel gauw liep bet gerucht, dat de zaak niet heelemaal pluis was, dc diefstal met braak zou een „kunstje" geweest zijn en de kas teelheer zou er meer van afweten. Het onderzoek leverde geen resultaat op. Begin 1933 stelde de Amsterdam sche recherche bij den Amsterdamschen particulier detective Johanknegt een onderzoek in naar aanleiding van ge ruchten over valsche Turmac cadeau bonnen. En... bij die huiszoeking kwa men miniaturen te voorschijn, die uit Nijenrode waren gestolen. Het eerste aanknoopingspunt was gevonden en voorzichtig gingen recherche en justitie aan liet werk om de draden van dit ge; compliceerde misdrijf te ontwarren. Bij den detective waren nog meer aanwij zingen gevonden, waaruit de opzet van het spel voor een groot deel bleek. Be halve de detective werd ook zijn secre taresse, die een onbeduidend rolletje had gespeeld en die later buiten vervol ging werd gesteld, gearresteerd. Een huiszoeking bij Koning in den Haag en bij den blocmenhandclaar Witbraad te Amsterdam, leidde tot beider arres tatie. Via de heeren Koning en Wit braad komen we bij de „Aannemers" van bet werk. Biesing en Mees Gerrit sen komen voor liet. weinig flattecrcnd voetlicht der Amsterdamsche justitie. Witbraad blijkt zich tot. deze twee kopstukken van donker Amsterdam te hebben gewend en in het bijzonder bad hij Mees Gerritsen verzocht hem „een krakerscombinatie" te leveren. Deze combinatie, de „uitvoerders" van bet werk, bestond uit Maag. van Binsber- gen en Grootjoban. De lijn waarlangs dit drietal zijn instrucies kreeg lien dit staat vast van Koning, via Wit braad en via Mees Gerritsen. Het ge stolen goed was bezorgd bii bet geeste lijk hoofd van de bende. Biesing. Nu was bet wachten op geld! Geaccordeerd was, dat de „verhui zers" tien mille te verdoelen zonden krijgen. Het geld liet op zich wachten en tenslotte wendden zij zich tot den detective Johanknegt, die connecties in „boven" cn „onder" wereld had. Als er dan geen geld van de zijde van den kasteelheer komt zoo redeneerden zij dan is het maar het beste om wat te verdienen aan de verzekeringsmaat schappijen. Johanknecht is een man,, zooals we ze soms in een detective-story aantreffen: een man met relaties, tamelijk ijdel en uitgerust met een g.roote dosis fantasie. dochdie verschillende misdaden tot klaarheid heeft gebracht en relaties tot zelfs met politiecommissarissen onder hield. Hij zette in zijn fantasie complete hoofdstukken uit ouderwetsche griezel romans in elkaar, zooals gemaskerde conferenties, ontmoetingen op donkere wegen in auto's, de „ontdekking" van het gestolen goed in de buurt van de lTollandsche Radim», waar twee Utrecht- sche rechercheurs tij aanwezig waren, enz. Hij speelde zijn rol van ijverig speurder prachtig, doch intusschen wist hij precies, dat M. Gerritsen het gesto len goed in zijn bezit had. Een deel werd via zijn bemiddeling aan de verzekering, die inmiddels 72.000 aan Onnes bad uitbetaald, te rugbezorgd. Later volgde ook de rest, zoodat op het oogenblik van do arres tatie bijna alle gestolen voorwerpen in handen der verzekeringsmaatschappij waren. Tenslotte arresteerde de justitie op 9 Mei 1933 de heer Onnes van Nyen- rode. Koning schoof alle schuld op On nes, die van zijn kant de rollen om draaide en Koning aansprakelijk stelde. In hooger beroep Zooals gezegd ging de officier in hoo ger beroep, doch steeds weer moest de behandeling van de zaak worden uitge steld. Eerst omdat Onnes, die thans in Duitschland een landgoed heeft, een operatie moest ondergaan en later om dat de kroongetuige tegen Onnes, Ko ning, zi-k was. In Mei j.l. is het Hof begonnen met de behandeling van do strafzaak tegen Mees Gerritsen en Johanknegt, doch na de getuigenverhooren, besloot het Hof die zaken te schorsen tot Onnes en Ko ning terecht hebben gestaan. Dinsdag 3 November aanvang. Op 3 November des morgens te 10 uur zal eerst de zaak tegen verd. Koning worden behandeld, tegen wien eerst elf getuigen worden gehoord. Dan zullen de getuigen tegen Onnes worden voorgeroepen en zal Onnes dus terechtstaan. Voorloopig zijn als zit tingsdagen vastgesteld 3, 4, 5, 10 en 12 November. Het Hof wordt gepresideerd door Mr. Joh. M. Jolles, raadsheeren zijn Mr. Leuwe van Nijenstein en Mr. Smit. Het O.M. wordt waargenomen door den ad vocaat-generaal Mr. J. Versteeg. Verd. Onnes wordt wederom verdedigd door Mr. Muller Massis en Mr. Kappeyne v. d. Copello. Mr. Kokosky zal de verdedi ging van Koning voeren.. Plechtigheid te Den Haag 's-GRAVENHAGE, 2 November. Op intnoodiging van de Duinoord-jeugd- kerkcommissie hadden velen zich Zater dagmiddag om 3 uur in de Duinoord- kerk verzameld om de plechtige eerste steenlegging van de jeugdkerk, achter de Duinoordkerk bij te wonen. Voorafgegaan door de predikanten Ds. Creutzberg en Ds. Oberman, begaf men zich onder orgelspel naar liet ter rein, waar een kinderkoor stond opge steld, dat de plechtigheid met gezang inleidde. Vervolgens werd door de beide predi kanten het liturgisch formulier voor de eerste steenlegging gebeden, o.a. Ps. 84 2G, waarna Ds. Oberman de steen met olie begoot onder het uitspreken van den tekst Gen. 28 18, gevolgd door de lezing van Ps. 127. Hierna las Mr. Bergma de oorkonde voor, welke vervolgens in den steen werd gemetseld, waarop een der jonge ren Gijs Creutzberg dezen bevestigde. De steen draagt tot opschrift: Prid. kal. Nov. a.d. MCMXXXVL. Ds. Creutzberg sprak hierop bet ze geningsformulier uit, waarna de plech tigheid door Ds. Oberman mot het Onze Vader werd besloten. 35. Toen ze het echter in de gaten kr.egen, maakten ze dat ze zoo gauw mogelijk weg kwamen. Thans kon de leeuw ongehinderd de saucijsjes die op tafel stonden opeten. Je kon duidelijk zien dat de leeuw van saucijsjes hield, want hij schrokte verschrikkelijk, zoodat je bijna zou gaan den kon dat hij in den dierentuin geen opvoeding had genoten. 36. De slager echter was een slimme man Die had nog luist kans gezien om de laatste van de saucijsjes op tafel vast te maken aan de rauwe worstjes op den saucijsjesmolen En met het grootste pleizier van de wereld zag dp slager, dat de leemv zich begon te overeten VOOR DE KOFFIETAFEL Halve gedraaide. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gestoofde knolseldery. Aardappelen. Poffertjes. Bereiding: 250 gr. bloem, 2 eieren, 1% kopje melk, 25 gr. gist, wat zout. De bloem wordt gezeefd en in een kom gedaan. De gist aanmaken met de lauwe melk cn met de fink met wat zout geklopte eieren. Laat het beslag plm. een uur op een lauw-warmo plaats toegedekt rijzen. Verwarm dc poffertjespan, mei de ver schillende afdcelingen in met Delfrite ol boter en giet in alle bokjes een wei nig van het beslag. Laai ze even bik ken, keer zc om, en houd ze warm. Dien ze warm op met boter en fijne suiker. P1ANOHANDEL Fa. R. VAN DEN BURG Arnh.straat Gevestigd sedert 1887 Vraagt onze tarieven voor stemmen bij' abonnement Door de duisternis misleid te water geloopen MAARTENSDIJK, 1 November. Zaterdagavond omstreeks half zes ging de 55-jarige ongehuwde mejuffrouw J. V. op weg van haar huis naar de boer derij van den beer de R. om daar een bondschap te doen. Deze boerderij is gelegen vlak bij liet gemeentehuis. Mcj. V. moest, om de boerderij te bereiken, door de tol gaan, cn vervolgens de bi ug over de Wetering passeeren. Toen zij om 8 uur nog niet was terug ge keerd in baar woning, begon men zich ongerust to maken. Men ging een on derzoek instellen, en vond ten slofte baar lichaam in het water onder de brug liggen. Zij werd door twee perso nen uit bet water gebaald, maar Dr. Steyling, die inmiddels gewaarschuwd was, kon niet anders constateercn, dan dat mei. V. reeds was overleden. Waar schijnlijk is zij. toen zij de brug wilde nassceren. door de duisternis misleid, an naast de leuning van de brug in het water geloopen. BOERDERIJBRAND TE TIENHOVEN TIENHOVEN, 31 Oct. In den Bethunepolder is do hofstede van den heer Baars op ernstige wijze door brand geleisterd. Doordat een vlam in een pot met vet sloeg ontstond een brand, die zich snel uitbreidde. Het achterhuis geraakte in vlammen, even als dc stal Het vee kon worden gered, hoewel men niet verhinderen kon, dat het achterhuis, de stal en een hooiberg uitbrandden INBRAAK IN EEN ONBEWOONDE VILLA VAN H.M. DE KONINGIN Loodgieters van het Koninklijk Paleis het Loo kwamen dezer dagen bij bet verrichten van herstcllingswerkzaamhe den aan de villa van H. M. dc Konin gin op den hoek van den Loosdrecht scheweg cn de Waldeca Pyrmontlaan te Apeldoorn tot de ontdekking, dat in deze villa, die reeds een groot aantal jaren onbewoond is, doch wel van mcu bilair is voorzien, was ingebroken. Een onderzoek wees uit, dat verscheidene voorwerpen, waaronder ecnige waarde volle, waren ontvreemd. Dc inbrekers hebben o.m. overgordijnen gestolen. Nee ik had mijn handboelen niet vergeten, Inspecteur maar die Kerel is verkouden en Ik had geen zin om aange» stoken te worden. (Passing Show)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1936 | | pagina 7